Olieconferentie in Teheran hervat TELEURSTELLENDE HEARING IN HOEK VAN HOLLAND Rijkdom in 2000 viermaal zo hoog, elders voortdurende teruggang PTT-STAKING VERLAMT ENGELS ZAKENLEVEN Inflatie- gevaar Deense visser bij Vlieland gezonken Ontvoerde Siciliaanse breekt met traditie Defensie helpt zonodig bij volkstelling Hoogovenvestiging BEZORGER 1971 WOENSDAG 20 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA T Waar vinden de mensen onderdak? DEN HAAG (ANP) In het jaar 2000, dus over een kleine dertig jaar, zal het bruto nationaal produkt per hoofd van de bevolking in de landen van de OESO waaronder Nederland vier maal zo groot zijn als nu. In de afgelopen vijftien jaar heeft de produktie van goederen en diensten in het OESO-gcbied zich al bijna verdubbeld, en er is weinig reden om te veronderstellen dat het algemeen groeitempo lager zal wor den. De krachten die een snelle eco nomische groei veroorzaken zullen blijven bestaan, en aan het eind van deze eeuw zullen vier maal zoveel goederen en diensten te consumeren zijn als thans. Dit schrijft het secretariaat van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO) in een studie over de ervaringen met de economische groei in de af gelopen tien jaren en over de ver wachtingen voor de jaren zeventig. Alles wijst erop dat de exploitatie van het bestaande arsenaal aan we tenschappelijke en technische kennis nog lange tijd zal blijven leiden tot stijging van de produktiviteit. Voort zetting van het huidige groeitempo zal beteken dat Europa en Japan in de loop van de jaren tachtig 't huidige Amerikaanse peil van de produktie per hoofd van de bevolking zullen bereiken. De vier Zuideuropese lan den Spanje, Portugal, Griekenland en Turkije zullen tegen die tijd het huidige Europese produktiepeil be naderen. Van deze vier landen gaat Spanje voorop. De OESO verwacht verder dat de vraag naar lundbouwprodukten min der snel zal blijven stijgen dan het aanbod, zodat zowel de landbouwo verschotten als de verschuiving van arbeidskrachten naar andere secto ren zal blijven bestaan. Deze bevol kingsverschuiving komt boven op de natuurlijke bevolkingsgroei, zodat de behoefte aan woningen en andere faciliteiten in de stedelijke gebieden een grote claim gaan leggen op de middelen, die beschikbaar zijn voor bouwen en grondgebruik. Amerika staat aan het eind van de eeuw voor de eis onderdak te scheppen voor honderd miljoen mensen meer dan thans. Steeds meer mensen zullen gaan werken in de dienstverlening, en in de industrie zullen steeds min der ongeschoolden nodig zijn. Een snelle uitbreiding van het aantal computers wordt verwacht, en dit zal met de verbetering van deze computers een zeer ingrijpende in vloed hebben op het karakter en het tempo van de veranderingen in de beroepsstructuur. Ook het onderwijs zal de gevolgen van de grotere welvaart ervaren in de vorm van voortdurende wijzigin gen in de onderwijsstructuur. De be hoefte aan hoger onderwijs in Euro pa zal in sterke mate blijven groeien en binnen een generatie zal, althans in Noord-Amerika. een situatie zijn ontstaan waarin ongeveer een derde van de bevolking van onder de 50 jaar de een of andere vorm van hoger onderwijs zal hebben geno- Naast al die punten van vooruitgang staat het gevaar dat de industriële en technologische ontwikkeling zal leiden tot een voortdurende achter uitgang van het milieu, in snel toenemende mate. Bovendien moet ervoor worden gezorgd dat de rijk dom die de mensheid van de OESO staat te wachten, zo goed mogelijk wordt aangewend. Aarr vele behoef ten kan op het ogenblik niet worden voldaan: o.a. een gelijke verdeling van de vruchten van de economische groei. Sommige bedrijfstakken en gebieden gaan achteruit, en bepaalde groepen lijden in toenemende mate aan armoede. Verder is er de achter uitgang van de stadscentra, de opeenhoping van de bevolking, het bederf van het leefmilieu, de tegen stelling tussen rijke en arme lan- Dit stelt de noodzaak van strategi sche beslissingen. Vijfjarenprojecties zijn onvoldoende en daarom moeten de belleidslijnen voor een veel verdere toekomst worden uitgestippeld dan meestal gebeurt. De onstabiliteit in dev groei van vraag en produktie, die de meeste landen in de laatste tien jaar heeft gekenmerkt, is voor een deel het gevolg van falen van de macro-economische vraagbeheersing en weerspiegelt anderzijds ooi-zaken van structurele onevenwichtigheid, die dieper liggen. In ieder geval zal het beleid op korte termijn en op middellange termijn moeten worden gecoördineerd, aldus de deskundigen van de OESO. EHERAN (Reuter) Vertegenwoordigers van de drie „oliereuzen" in het lidden-Oosten Iran, Saoedi-Arabië en Irak en van de grote internationale iliemaatschappijen zijn dinsdag in Teheran nieuwe onderhandelingen begonnen. )e eisen inzake verhogingen van de opbrengsten uit hun olie die de leden van de rganisatie van olie-exportlanden (OPEC) hebben gesteld, hebben in andere landen rote bezorgdheid gewekt, bijvoorbeeld in Japan dat voor zijn olievoorziening voor cgentig procent van het Midden-Oosten afhankelijk is. i. d ke\ gan B&l* last Jdci ^1^ nde De Poolse havenstad Gdansk wordt momenteel getroffen door stakings- en langzaamaanacties, die dreigen over te slaan naar andere steden. De voornaamste ontevredenheid is gelegen in de verhoging van de produktienormen. In Gdansk hebben zioh in december bloedige onlusten voorgedaan. Op de foto: de nieuwe Poolse partyleider Gierek ontvangt een arbeidersdelegatie uit Gdansk (Danzig) en Scecin (Stettin) (Vervolg van de voorpagina) I Het planbureau noemt de economische verkenning tot en met 1975 een hache lijke onderneming, waarvan de resul taten met veel betrekkelijkheid moeten worden omgeven. Voor de loon- en prijsinflatie zijn twee I veronderstellingen mogelijk. Bij voort- I gang van de huidige, zorgelijke inflatie wordt rekening gehouden met een bruto- I loonstijging van 10 pet. per jaar. Bij evenwichtiger verhoudingen zou de bruto-loonstijging op 7.5 pet. per jaar komen. In het eerste geval resulteert uit eindelijk aan reëel vrij beschikbaar in- i komen van 4 pet, per jaar, waarbij reke- I ning is gehouden met een prijsstijging i van 4 pet. In het tweede geval zou de j jaarlijkse prijsstijging op 2,8 pet. komen, I waardoor het reëel vrij beschikbaar loon met 3 pet. per jaar omhoog kan gaan. De particuliere consumptie zal met 5, respectievelijk 4,9 pet. per jaar toe- jmen. De groei van de arbeidsproduk- tiviteit per werknemer is gesteld op 4 pet. b'ij een loonstijging van 10 pet. en op 3,9 bij een loonsomstijging van 7,5 pet. De bedrijfsinvesteringen zouden met 7 respectievelijk 8 percent toenemen. De belastingdruk zou in het eerste geval stijgen met 1,1 pet. in het tweede geval met 1 pet. per jaar. Ook de sterke stijging van de rijks uitgaven blijft bijdragen tot de overbe- steding. Voor dit jaar zijn de bruto rijks uitgaven op 32,4 miljard gulden geraamd, voor 1975 komt deze raining neer op 45 miljard gulden. De te verwachten onevenwichtige ont wikkeling doet, aldus het Centraal Plan bureau, de vraag rijzen of op middel lange termijn een zekere bijsturing niet zou moeten plaatsvinden. Bovendien rijst de vraag of de overheidsuitgaven en sociale lasten niet de neiging hebben sterker toe te nemen dan werd ver ondersteld. OPVARENDEN GERED (Van een onzer verslaggeefsters) TEXEL Een Deense haringvisser is gistermiddag tussen Texel en Vlieland vastgelopen en gezonken. De vU' opva renden van het schip werden gered. Rond één uur was de Deen vastgelopen in het Eilerlandsegat. Rond drie uur maakte hij zoveel slagzij dat assistentie gevraagd werd aan de kustwacht. Toen een Texelse reddingsboot bij de Deense vissersboot kwam stak alleen nog de neus boven water uit. Van de opvaren den was geen spoor. Onmiddellijk werd een grote speuractie op touw gezet. De garnalenkotter Wieringen 89 vond bij toeval de drenkelingen. Zij waren niet meer in staat geweest radiografisch hulp te vragen en hadden vier vuurpijlen af gestoken. Deze werden echter niet opge merkt. De vijf Denen dreven rond in de buurt van hun vergane schip. Hoe het gat in de romp van zijn schip is gekomen, was voor de schipper een groot raadsel. Ouders Soraja beroofd MUNCHEN (AP) De ouders van de voormalige keizerin van Iran, Chalil en Eva Esfandiary zijn door inbrekers be zocht, die gemaskerd en gewapend wa ren. De misdadigers, drie in totaal, ojjj- kwamen met juwelen en geld tot 'n totale waarde van 42.000 dollar. Zij bonden mevrouw Esfandiary vast en sloten de heer des huizes in een kamer op en doorzochten toen het huis. Een luchtopname van „die schone blaue Donau", zoals die in 1980 gemaakt zal kunnen worden. Volgens de plannen zal de beroemde rivier voor een deel gekanaliseerd en gespiltst worden. Weer concert Rostropovitsj afgezegd MOSKOU (AP) Opnieuw heeft Moskou een concert van de befaamde cellist Rostropowitsj verboden. H(j zou op 28 januari optreden in Parijs, maar mag het land niet verlaten. n en ander vormt onderdeel van campagne tegen de musicus die destijds onderdak had verleend in zijn huis buiten Moskou aan een ander zwart schaap, de nobelprijswinnaar voor letterkunde Soltsjenitsin. Boven dien had Rostropowitsj een brief ge schreven in november van het afgelo pen jaar, waarin hij voor Soltsjnitsin opkwam. Die brief was ook in de wes terse pers verschenen. De Franse am bassade te Moskou gaf toe dat de musi cus niet zal optreden in Parijs, ofschoon men hier door de Sovjetautoriteiten niet „officieel" van op de hoogte was gesteld. Weigeriii" om 'Sï d*èi, te trouwen met de man krachter „een bevestiging van de waardigheid van de Siciliaanse vrouw". Maatschappijen helpen elkaar De gisteren begonnen onderhandelingen i over vijf eisen van de OPEC, waar zij op haar conferentie van vorige aand in Caracas heeft besloten en over aanbod van twaalf oliemaatschappij- voor het eerst een gezamenlijk Drmen tegenover de OPEC. De ganisatie wil een verhoging van de iting met vijf procent boven de thans lende vijftig procent en een eenslui- nde algemene verhoging van de lijst lijzen bij export bij ruwe olie. s een oliemaatschappij geen aan meer zou krijgen uit een of meer de OPEC-landen, dan zullen de an- oliemaatschappijen die oliemaat- happijen helpen met aanvullende le- iranties. Een „geheime" overeenkomst deze strekking is, naar de Financial ss van de zijde van de olieindustrie' ïrneemt, tussen de oliemaatschappijen sloten. Het is deze onderlinge „verze- ring", die het de maatschappijen moge- k maakt collectief op te treden tegen eisen van de OPEC-landen. afspraak is in het bijzonder van be ng ten aanzien van Libië, welk land oorop gaat met eisen inzake hogere ierevenuen. In dit land werken nogal de „onafhankelijke" olie- oducenten, die voor hun olieafzet uit- luitend of grotendeels op hun Libische oduktie zijn aangewezen. De grote in- rnationale maatschappijen zijn minder wetsbaar, doordat zij in verschillende nden en werelddelen olie winnen. Om it de onafhankelijken mogelijk te ma- in, zich bij het gemeenschappelijk ont van de olieindustrie aan te sluiten, de overeenkomst ontworpen en inder- lad werden inmiddels enkele in Libië erkende onafhankelijken (Atlantic chfield en Grace Petroleum Corpora- 3n) het gezamenlijk voorstel van de ote oliemaatschappijen, dat aan de PEC-landen zal worden gedaan, te on- irsteunen. Brandstichting in Belfast BELFAST (AP) Door brandbommen vanmorgen vroeg een enorme brand 'tstaan in een pakhuis bij het centrum an Belfast Volgens de politie waren in O et gebouw op vele punten brandbommen am eergelegd. Twee verdiepingen van het akhuis, een zakkenopslagplaats werden «chadigd. met ontvoerder die haar verkracht. Vijf jaar geleden was het tP t Mil If Pil 19-Jarig meisje, dat (e llUUlten danks dreigementen de Mafia, éen huwelijk PALERMO (AP) Een met haar overweldiger hadden oehrUnerT XTerdên 24-jarige verpleegster te weigerde. Zij is P Palermo, Rosa Cassara, met een ar heeft geweigerd de ruim trouwd. duizend jaar oude traditie De gewoonte te eerbiedigen door te vrouw met de trouwen met de man die hoort haar ontvoerde Drie vrienden van Sanzi- fero, die hem bij de ont voering van Rosa Cassara i geholpen, werden gevangenisstraffen se~ van twee tot negen jaar een ver00r<*ee^- be- De Siciliaanse politie te trouwen, die heeft voorts de ontvoering 19-jarige studen- is- haar tegen haar wil heeft bruikt heeft. Daarmee verleid, is zelfs in de Ita- te door doemde zij haar belager, liaanse wet vastgelegd, de 33-jarige vishandelaar zeer tot ongenoegen van Giuseppe Sanzifero, tot de rechter, die de zaak Het meisje was onderweg een gevangenisstraf tien jaar en vijf n den. Alleen het ja-woord schavingsnormen van mcj. Cassara had vocerend. hem nog van de cel kun bekend is het gering De advocaat van de ver pleegster, senator Ludovi- Corrao, zag pro- hem aangehouden en naar zijn woning gevoerd. Buren hoorden het meisje gillen en waarschuwden de politie, die haar be- zijn cliënte vrijdde. Privé-diensten rittannië is te middernacht be-I 'j. O 1 Nachtelijke besprekingen tussen Uil Ql OUU Q6SICIIIl[Jl/ ster van werkverschaffing. Ro- 1 CJ S. (Van onze correspondent R. Simons) LONDEN De eerste nationale PTT-staking in de geschiedenis Groot-Brittannië gonnen. de minister van werkverschaffing, Ro bert Carr, de PTT-directie en vakbonds leider Tom Jackson, om het conflict op è(Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gemeenten die bij de aanstaande volkstelling gebrek aan mankracht hebben, kunnen voor assis tentie een beroep doen op het ministe rie van Defensie. Het ministerie zal dan eerst pogen om op basis van vrijwilligheid burger personeel ter beschikking te stellen. Als dit niet toereikend is, dan zal, eveneens op basis van vrijwilligheid, militair personeel worden ingeschakeld. Het comité Schone Randstad Zuid in actie tijdens de hearing, compleet met beschermende kleding en „kikkerkop" als wapen tegen de luchtvervuiling. Jackson verklaarde: „Er werd geen nieuw loonaanbod gedaan. Wij zijn nu in oorlog met de PTT". De postdirectie zegt, dat zij de lonen van haar personeel, die in de meeste gevallen bijzonderlaag zijn, met niet meer dan 8 pet. kan verhogen. De stakers eisen 15 pet. Het conflict zit in een impasse, waar men zich niet gauw uit zal redden. De betrokken vakbond deelde vanmor gen mee, dat de staking „algemeen" was. Dit communiqué bleek echter niet hele maal te kloppen. Uit het gehele land kwamen berichten binnen over duizen den telefonisten, die geen gevolg geven aan het stakingsbevel. Groot-Brittannië telt 6.000 telefoon-, centrales, waarvan 95 automatische. In de centrales werken 50.000 telefonisten. Een groot deel van dit PTT-personeel negeerde de stakingsoproep en werkte vannacht en vanmorgen normaal. Dit was onder meer het geval in Londen. De vakvereniging dreigde met disciplinaire maatregelen en waarschuwde deze on gehoorzame leden, dat zij hun promotie- rechten zouden verliezen. In Schotland en Centraal-Engeland is de toestand in de telefooncentrales ech ter veel ernstiger. Zij werden bijna vol ledig stil gelegd en streng bewaakt door postende stakers. Twintig brievenbestellers van North- field bij Birmingham, die in staking zijn, (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND De hoorzitting van Rijn mond. die gisteravond in hotel America te Hoek van Holland werd gehouden, is op een teleurstelling uit gelopen. Dc ongeveer honderd bezoekers toonden zich zowel tijdens als na dc hearing bijzonder ontevreden. Achter de groene tafel had men gecommitteerden van de Rijnmondraad verwacht, die zich duidelijk voor of tegen de vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte zouden nitspreken. Het forum bestond echter uit één gecommitteerde en zeven ambtenaren, die de Hoogovenkwestie nogal theoretisch bekeken. De heer L. M. Bliek uit Hoek vdn Holland bracht de ontevredenheid van het publiek als eerste onder woorden. „Er komt geen enkele conclus** en dat is nu juist wat het publiek zo graag wil. De bevol king wil op korte termijn een uitspraak; aan theorieën heeft men geen behoefte". Van een werkelijke gedachtenwisseling kon nauwe lijks gesproken worden. Wijkraadsvoorzitter L. van der Houwen opende de avond als particulier persoon; de wijkraad moet zich nog over de Hoogovenvesti ging uitspreken. Hij meende dat de helft van de winst van de eventuele Hoogovenvestiging volgens hem naar het buitenland zal gaan door de deelneming van Hoechst. Bovendien moet alle materiaal ook de grondstoffen uit het buitenland worden aangevoerd Buitenlandse werknemers zullen het overgrote deel van de personeelsbezetting vormen. De beantwoording door het ambtelijk forum van de gestelde vragen lokte vele interrupties uit. De Actie groep Schone Randstad Zuid eiste weer een belang rijk aandeel in de avond voor zich op. Woordvoerder Rothmeijer meende dat de gemeente Rotterdam be langrijke gegevens achterhoudt, zodat de Rijnmond- raad nooit tot een gefundeerde uitspraak kan komen. Ook vanuit het Westland waren belangstellenden naar de hearing gekomen, zoals het raadslid H. van Loenen uit De Lier en de heer Van der Star uit 's-Gravenzande. Zij toonden zich verontrust over de mogelijke Hoogovenvestiging. DE KWAKEL Bijzonder geschikt voor een scho lier welke een goed zakgeld wil verdienen. Inlichtingen bij: MEVROUW VAN KAMPEN, Mgr. Noordmanlaan 15, De Kwakel hebben in hun woonplaats een eigen postdienst ingericht om privé-onderne- mers de loef af te steken. Een van de organisatoren zei vanmorgen: „Sommige lui zitten als gieren te wachten om tij dens onze staking vlug rijk te worden. We zijn van plan hen in de grond te bo ren door onze klanten doeltreffend te bedienen voor minder geld". Deze brie venbestellers maken gebruik van hun eigen wagens om in geheel Birmingham post te distribueren. De PTT-staking is een bijzonder harde dobber voor de industrie en de handels ondernemingen van Groot-Brittannië. Sommige grote firma's hebben daarom maatregelen genomen om een privé-post- dienst in te richten. De Chillington Tool Company, van Wolverhampton, zal tweemaal per week iemand naar Am sterdam sturen om daar haar brieven voor het buitenland te posten. De druk kerij Cresta Press van Barnstaple in Devon, gaat postduiven inzetten tussen Londen en haar bedrijf. De duiven zul len microfilms overbrengen. Twee filmproducers, Roger Moore (31) en Derry Williams (29) nemen het trans port van post voor het buitenland op zich. Als ze voldoende brieven bij elkaar krijgen, zullen ze hun vracht in een Pa- rijse bus uit de jaren dertig, naar Frankrijk overbrengen. Een jonge Lon- dense arts, dr. Paul Clarke, heeft net vakantie en was van plan naar het vas teland te reizen. Met betaling van 5 shilling en de nodige porti, zal hij brie ven voor het buitenland meenemen. Het ligt nu in dr. Clarkes bedoeling geduren de zijn gehele vakantie dagelijkse re tourreisjes naar de overzijde van het Kanaal te ondernemen. In Londen worden talrijke privèposU diensten ingericht. De initiatiefnemers vragen doorgaans 2 shilling per brief. Voor dit werk hebben zij een speciale vergunning nodig, die hen in de gege ven omstandigheden bij hoge uitzonde ring door de regering toegekend wordt. Grote firma's met talrijke bijkantoren en bedrijven werven speciale koeriers aan of laten hun brieven door de chauf feurs van hun eigen transportmiddelen bestellen. Zelfs de Britse tankwagen chauffeurs spelen voor postbode. In verband met de staking van het postpersoneel in Groot-Brittannië en Noord-Ierland zal uit Nederland voor lopig geen briefpost naar deze landen kunnen worden verzonden. Om ophoping van post op de Nederlandse uitwisse lingskantoren te voorkomen, verzoekt de Nederlandse PTT voorlopig geen post stukken voor deze bestemmingen ter post te bezorgen. Postpakketten kunnen normaal wor den aangeboden; transport hiervan vind plaats via het Engelse transport bedrijf Continental Express Limited.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7