r Kapittel maakt tussenbalans van reacties Minister achter ontslag yan prof. dr. W ieberdink {egeringsplannen voor bejaarden blijven ver beneden de maat i Financiën Beatles in „afschuwelijke staat Over 20 jaar aantal studenten verdubbeld Half miljoen van totogelden reserve voor voetbal- sanering Ga uw premie halen! II Premie Spaarplan ^RI VOENSDAG 20 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA i> O (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft in haar bejaarden- nota een goede analyse gegeven van de situatie waarin de bejaarden verkeren. Maar de voorgenomen plannen de problemen op te lossen blijven ver beneden maat. Dat was de algemene kritiek die een tiental irganisaties voor bejaardenzorg gisteren leverden op nogelij een hoorzitting van een commissie van Tweede- Kamerleden. Vooral het aantal verpleegbedden dat de regering wil effectueren voor zifke en demente bejaarden was punt van kritiek. De regering wil binnen vijf jaar 10.000 bedden erbij. Maar volgens de Ned. Fed. voor Bejaardenzorg moeten dit er minstens 30 tot 40 duizend worden. feel kritiek bij hoorzitting Tweede Kamer yARA's ombudsman Marcel van Dam )etoogde dat nu al 21 duizend demente lejaarden vaak in erbarmelijke om- ilandigheden wonen, thuis of in een iubieus tehuis. De regering zou van -eel te lage normen zijn uitgegaan bij le berekening van de behoefte. „Wat Ie duizenden demente bejaarden moe- doen voor wie geen bed beschik- is, dat laat de regering over aan leze bejaarden zelf of aan hun wan- iopige familie", aldus drs. Van Dam. tritiek was er ook op het afremmen de bouw van verzorgingstehuizen, jens de Fed. van Bejaardenzorg irobeert de regering goedkoop klaar te :omen. Bejaardenzorg in tehuizen kost landenvol bijstandsgeld. Door de bouw de tehuizen te remmen zo de rege- ing proberen geld te besparen om dit besteden aan uitbreiding van het open bejaardenwerk", de bejaarden- org onder thuiswonenden. )e Ned. Ver. van Bejaardenoorden Neveb) waarschuwde dat door de bouw bejaardentehuizen af te remmen al- de bejaarden die zeer dringend rerpleging behoeven nog kunnen wor- len opgenomen. De tehuizen zouden terk het karakter krijgen van „wacht- der dood". Ook de behoefte aan rr lejaardenwoningen zou in de regerings- lota beslist worden onderschat, i'olgens de Fed. voor Bejaardenzorg toekt de regering de oplossing van het !jaardenvraagstuk te veel in het socia- en charitatieve vlak. In een lijvig bljj egenrapport wordt gezegd dat aller- erst verandering moet worden ge- ad nif'j|bracht in de houding van de mensen egenover de ouderdom. ,De industriële welvaartsmaatschappij sterk gericht op waarden als produk- de bAviteit en prestatie. Gezien tegen deze ide kv ehtergrond is het niet verwonderlijk it onze maatschappij niet goed raad weet met de ouderdom en geneigd is adsau e bejaarden vooral te beschouwen als !r produktief, minder preste- kostenverhogend". Deze hou- komt al tot uiting bij oudere werk bij fusies en bedrijfssluitingen. de federatie is het bejaarden- Dleem niet een probleem van alleen bejaarden, maar van de hele samen- rag. wallend was het pleidooi van de or ganisaties van commercieel gevoerde bejaardenoorden. De Neveb sprak van een hetze tegen de niet-bestuurlijke te huizen, die in de pers en onder meer door Marcel van Dam gevoerd zou wor den. Toch hebben volgens deze vereni ging de niet-bestuurlijke tehuizen 10 procent meer zieke en demente bejaar den en aanzienlijk meer gediplomeerd personeel, dan de tehuizen die door stichtingen geleid worden. Het bedrijfschap Horeca en de Ned Bond van Pensionbedrijven drongen aan op behoud van de kleine, particu liere bejaardentehuizen. Deze tehuizen zouden bij veel bejaarden de voorkeur genieten boven de „ijskasten" van een paar honderd mensen, maar de kleine tehuizen zouden worden tegengewerkt. De commerciële tehuizen zijn ten on rechte in diskrediet gebracht. Verschil lende provinciale besturen zouden het de particuliëre tehuizen in feite onmo gelijk maken te verbouwen of uit te breiden, op grond van een voorstel tot wijziging van de wet op de bejaarden oorden, dat door het parlement nog niet is behandeld. Het Hervormd Maatschappelijk Werk uit Noord-Holland betreurde daarente gen dat door onvoldoende verpleegbed den voor demente bejaarden particulie ren vrij spel hebben gekregen om „winstgevende tehuizen te exploiteren met alle menselijke ellende van dien". Aanrommelen De Neveb had ook forse kritiek op de voorschriften voor bejaardenoorden. De overheid rommelt maar wat aan, zo werd gesteld. Van de tehuizen die de laatste v(jf jaar met investeringen van honderden miljoenen zijn gebouwd, is nu al 80 pet. verouderd omdat de eisen voortdurend worden veranderd. Voor bejaarden zouden zo min moge lijk speciale voorzieningen moeten wor den geschapen, omdat deze de bejaar den isoleren. Daarentegen moeten alge mene voorzieningen geschikt gemaakt worden voor bejaarden. In dit verband werd kritiek geuit op het voornemen van de regering per jaar 50 diensten centra voor thuiswonende bejaarden te openen. Beter kunnen wijkgebouwen, dorpshuizen en dergelijke daarvoor ge bruikt worden. De Ver. tot Bescherming van Voetgan gers waarschuwde dat men volledig vergeet dat al deze voorzieningen voor de bejaarde bereikbaar moeten zijn. Volgens de V.B.V. is het verkeer voor bejaarden zeer gevaarlijk. In 1968 was 36 pet. van het aantal in het verkeer gedode voetgangers ouder dan 64 jaar, terwijl deze groep slechts eentiende van de bevolking uitmaakt. Ook alge-jj mene voorzieningen als openbaar ver voer, winkels enz. moeten veilig be reikt kunnen worden, aldus de V B.V. (Van onze correspondent Roger R. Simons) LONDEN De maatschappij van de Beatles beschikt misschien niet over voldoende geld om haar belas tingen te betalen. Dit werd gister middag in een gerechtshof van Lon den onthuld door mr. David Hirst, advocaat van Paul McCartney (28), die het deelgenootschap wil ontbin- len en de activa wil veilig stellen Geen enkele Beatle was in de rechtszaal aanwezig. De advocaat klaagde, dat de finan ciën van de Beatles in „een afschu welijke staat" verkeren. Uit de voor lopige boekhouding, die zich sinds maandag in zijn bezit bevond, bleek, dat de vier Beatles 738.000 pond sterling op hun kredietzijde hadden. De inspecteur van belastingen eiste daarvan 678.000 pond op. De vier Beatles zijn de staat bovendien dig. Ze komen dus ongeveer 400.000 pond tekort. Ofschoon de huidige ac tiva van geheel de vennootschap, met inbegrip van een firma Apple Corps Ltd.. 1.560.000 pond bedragen, hoort 1.550.000 pond daarvan aan 80 procent van Apple aandelen be vinden zich in het bezit van de vier Beatles. In 1969 had Apple een netto inkomen van 2 millioen pond. Vol- 450.000 pond extra belasting schul- gens Allan Klein, de Amerikaanse manager van de Beatles, beschikt Apple over meer dan 2 millioen pond in de bank. „De solvabiliteit van de vennootschap an de Beatles hangt in ieder geval af van het vermogen van Apple, om de belas ting te betalen", zegt de advocaat Hirst. werd Klein door de overige Beatles als manager aangeworven. Paul aanvaardden hem echter nooit, en vertrouwde hem ook niet. Hij zei, dat Klein een slechte commerciële reputatie had. „Het wantrouwen van mijn cliënt werd volledig gerecht vaardigd", verklaarde mr Hirst. McCartney kreeg vier jaar lang geen enkele inlichting in verband met de boekhouding. Klein had de accountant speciaal opdracht gege ven, Paul McCartney er volledig buiten te houden. „Het is een jam merlijke boekhouding", zei de advo caat. McCartney tracht de aanstel ling van een bewindvoerder af te dwingen, die de boekhouding kan onderzoeken. Pas wanneer het ge recht in dit verband beslist heeft, zal McCartney's cis om de Beatle-ven- nootschap te ontbinden, uitvoerig be handeld worden. (ADVERTENTIE) Voor de veiligheid Een glas melk onderweg maakt n minder moe, laat n sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op uw achterruit.. U krijgt het gratis als n een brief(kaart)je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) n? He! Rijdt veilig met melk OVER BISSCHOPSBENOEMING: (Van i verslaggevers) ROTTERDAM Volgens het kapittel van het bisdom Rotterdam, dat een voor lopige balans per 13 januari opgemaakt heeft van de reacties, die b(j het kapittel binnengekomen z(jn op de benoeming van dr. A. J. Simonis is het op dit moment moeiljjk vast te stellen, wat een uiteindelijke uitslag zou kunnen zün. „De reacties komen nog steeds binnen. Bovendien zou men de waarde van iedere brief moeten taxeren om een enigszins zinnige uitslag te kunnen geven. Wel blijkt een zekere trend aanwezig te zijn in het verloop van de reacties. De eerste dag kwamen hoofdzakelijk tegenstanders van de benoeming binnen, de tweede dag zowel voor- als tegenstanders, de derde, vierde en volgende dagen waren er zo goed als geen tegenstanders bjj de post, wel postzakken vol voorstanders. Nu draait de zaak weer langzaam om en komen reacties van tegenstanders weer binnen", aldus het kapittel, dat is de voorlopige balans per 13 januari. Wapens voor Z.-Afrika HEATH DOET GEEN STAP TERUG SINGAPORE (AP) De Britse pre mier Edward Heath wiegert een toezeg ging te doen die Engeland zou verplich ten om de voorgenomen wapenleveran ties aan Zuld-Afrika uit te stellen. Dit hebben afgevaardigden op het topover- leg van de gemenbestconferentie mee gedeeld. Heath weigerde dit in een besloten vergadering van de 31 lidstaten waarin getracht werd een oplossing te vinden voor het geschil in deze netelige kwes tie. Op de gisteren gehouden vergadering werd Heath geconfronteerd met de bij na unanieme eis tot instelling van een gemenbestcommissie, die het probleem van de wapenleveranties zou moeten bestuderen. Nieu we prognose Academische Raad Het bevel over het NAVO-smaldeel Atlantische Oceaan werd gisteren overgedragen, door commandeur Douglas S. Boyle van de Canadese strijdkrachten aan kapitein-ter-zee R. Allen van de Amerikaanse marine. De foto geeft de overdracht (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG Als er geen verande ring in de huidige ontwikkeling wordt aangebracht, zullen er in 1990 an de universiteiten 300.000 studenten zijn, die Nederland 4,5 procent van het bruto nationaal produkt zullen kosten. Dat is de hoogste voorspelling die een commis sie van de Academische Raad in een rapport heeft gepubliceerd. De over heidsgelden voor het wetenschappelijk onderwijs beliepen vorig jaar 1.8 pro cent van het nationaal produkt. De commissie heeft nieuwe prognoses opgesteld omdat de voorspellingen van Dalmulder van de Acade- Staking dreigt bij sleepdienst ROTTERDAM (ANP) Onder de zevenhonderd man personeel van de stadssleepdiensten in Rotterdam dreigt staking als werkgevers en werknemers niet spoedig tot overeenstemming zullen komen over 'n nieuwe CAO, aldus een woordvoerder van de Ned. Bond van Vervoerspersoneel (NBV) in Rotterdam. De Ver. van Sleepdienst-Ondernemin gen in Rotterdam (werkgevers) heeft verklaard zich te willen houden aan de loonmaatregel van de regering. Lagerhuis eens met uitwijzen van Dutschke LONDEN (DPA) Het Britse Lager huis heeft zich akkoord verklaard met de uitwijzing van de voormalige linkse studentenleider Rudi Dutschke. De re geringsmaatregel werd door 295 Lager huisleden gesteund, tegen stemden 237 afgevaardigden. Daaraan vooraf ging een debat over de vraag of het uitwijzingsbevel uit zorg voor de nationale veiligheid of wegens de marxistische gezindheid van de Westduitser was uitgevaardigd. De socialistische oppositie verweet de con servatieve regering-Heath een beper king van de vrijheid van denken. De conservatieven beriepen zich op het recht van de minister van Binnenlandse Zaken ongewenste buitenlanders het land uit te zetten. Dutschke zelf is inmiddels in Denemarken. Hij doceert aan de universiteit van Aarhus. mische Raad uit medio 1968 algemeen als achterhaald werden beschouwd. Toen rekende de commissie nog op maximaal 150.000 universitaire studen ten in 1980. In de nieuwe prognoses worden voor dat jaar 150 tot 175 dui zend studenten voorzien. Voor 1990 is de hoogste voorspelling 300.000, de laagste 215.000 studenten. Vorig jaar waren er ruim 100.000, zodat op zeker meer dan een verdubbeling in twintig jaar wordt gerekend. De grootste groei van het aantal stu denten wordt verwacht in de c-richtin- gen: dat zijn rechten, sociale weten schappen, economie, psychologie en op voedkunde. In deze richtingen studeren thans 43.000 studenten. Gerekend wordt op minstens 70 en hoogstens 85.000 in 1980. En minstens 102 en hoogstens 147.000 in 1990. In de b-richtingen wordt een veel minder sterke groei van het aantal studenten voorzien: 48.000 thans, min stens 62 en hoogstens 70.000 in 1980, minstens 87 en hoogstens 116.000 in 1990. Deze studierichtingen zijn genees kunde, tandheelkunde, wis- en natuur kunde. techniek, diergeneeskunde en landbouwkunde. 24 DEN HAAG Volgens minister Ve- iga „ontbreekt voor prof. dr. J. Wie- rdink, die gisteren ontslag gevraagd eft in het Utrechtse Academisch zie nhuis, de basis voor vruchtbare ar- De minister is het met het ont- ig eens. Hij is tot zijn conclusie geko- besprekingen met de heer Wie- rdink en diens raadsman, de curato- van de Utrechtse universiteit, het tstuur van het Academische Zieken- is. de commissie-Donner, die tot ont- zou hebben geadviseerd en twee drie hartchirurgen die deze mmissie van deskundig advies hebben Prof. Wieberdink is niet bereid, zijn sluit om zelf ontslag aan te vragen, toe te' lichten. Zijn raadsman, mr. G. Verburg, deelde mee dat tussen de hoogleraar en minister Veringa is afge sproken, dat prof. Wieberdink geen commentaar zal geven. De moeilijkheden rond de hoogleraar zijn begin vorig jaar al ontstaan. Prof. Wieberdink mocht sinds april in zijn kliniek geen open hartoperaties meer uitvoeren. Het verbod werd hem opge legd, omdat het aantal sterfgevallen bij deze operaties te hoog zou zijn, iets wat de hoogleraar overigens steeds heeft ontkend. Curatoren van de universiteit stelden vervolgens een adviescommissie in, de commissie-Donner, die in decem ber rapport uitbracht. Dit rapport is voorgelegd aan minister Veringa en of ficieel is de inhoud nooit bekend ge maakt. Uit mededelingen van prof. Wieberdink zelf en van andgre betrok kenen is evenwel komen vast te staan, dat hierin het ontslag van de hoogle raar werd aanbevolen op grond van onverenigbare karakters. Nadat de emoties rond deze zaak hoog waren opgelaaid liet het bestuur van de uni versiteit in een verklaring weten dat inderdaad het hoge sterftecijfer aanlei ding is geweest voor de operatiestop. Inmiddels worden in de nieuwe, mo derne kliniek al tien maanden geen open hartoperaties meer uitgevoerd. Daarop is de afgelopen weken van ver schillende kanten felle kritiek geleverd, omdat de huidige capaciteit van de Nederlandse hartcentra te klein is. het geen al heeft geleid tot lange wachtlijs ten voor patiënten die moeten worden geopereerd. MINISTER KLOMPé: DEN HAAG (ANP) De Eerste Ka mer heeft zich gisteren beraden over de begroting van het ministerie van Cul tuur, Recreatie cn Maatschappelijk Werk. Bij die gelegenheid zei minister dr. M. A. M. Klompé, dat uit de totogel den voor de KNVB een half miljoen gelden in reserve wordt gehouden voor eventuele sanering van het beroeps voetbal. In verband daarmee wordt ge wacht op een rapport van de commis sie-Bakkenist. De minister zei wel een taak te zien voor een bewindsman, die zich bezig houdt met sport, jeugdwerk en recrea tie. Maar de lichamelijke opvoeding mag niet bij „onderwijs" worden weg gehaald. Minister Klompé uitte verder de klacht, dat de Nederlandse samenleving te weinig bereid is open te staan voor de buitenlandse werknemers, ze in haar midden op te nemen en groepen met andere cultuurpatronen te aanvaarden. „Ik spreek nooit over gastarbeiders, want we behandelen ze niet als gasten" aldus minister Klompé. De Eerste Kamer aanvaardde de be groting zonder hoofdelijke stemming. Navo-luchtmacht oefent nog maar eens per 2 jaar DEN HAAG (ANP) De Noord- Atlantische Verdrags Organisatie heeft besloten het aantal grote, internationale oefeningen van luchtmachten met in gang van 1971 drastisch te verminderen in het gebied van de geallieerde strijd krachten in Centraal Europa. In feite komt het besluit neer op een halvering van dit aantal oefeningen. Het merendeel van de internationale krachtmetingen van NAVO-luchtmach- ten zal nu ééns in de twee jaar worden gehouden inplaats van jaarlijks. De hoge kosten verbonden aan het organiseren van deze oefeningn en de dringend nodig geachte vlieguren voor het jaarlijkse oefenprogramma van de vliegers der luchtmachten van landen aangesloten bij de NAVO worden opge geven als redenen die ten grondslag liggen aan het besluit. Het kapittel geeft in dit verband alleen zijn oordeel over de reacties die op zijn adres ontvangen zijn. .Vooropgesteld moet worden", aldus het kapittel, „dat het gezamenlijk pakket van reacties vanuit statistisch oogpunt van geen waarde is. Sociologisch gezien ligt in het pakket belangrijk materiaal verborgen ten aanzien van de verontrus ting in de Kerk- Voor psychologen lijkt het pakket van belang om na te gaan vanuit welke motieven de mensen zich voor of tegen de benoeming uitspreken. Uit het geheel van reacties komt sterk naar voren hoezeer deze benoemings kwestie katalysator is in een polarisatie proces, dat al eender aan de gang maar nu wordt versneld. De tegenstelling tussen een verlangen naar de Kerk van vroeger en een verlangen naar de Kerk van de toekomst komt heel scherp vaak tragisch naar voren". „Wat de Voorstanders van de benoeming betreft zien velen van hen de benoeming als een zegen, omdat nu een einde komt aan kerkenafbraak, zodenverwildering, goedkeuren van homofilie, voorechtelijk geslachtsverkeer, voorbehoedsmiddelen, abortus, (kerkelijk) tweede huwelijken, linkse invloeden in de Kerk, verwording van de liturgie, priesterverkeringen, uit tredingen enz. Vaak wordt in brieven de benoeming toegejuicht en volgt daarna een reeks van gezins- en milieumoeilijk heden. Ook hier heeft de kwestie als katalysator gewerkt en heeft veel maat schappelijke onzekerheid zich via het kerkelijk beleven een weg naar buiten „De tegenstemmers zijn duidelijk an ders gemotiveerd. Hun bezwaren gaan tegen de controversiële figuur van de (ADVERTENTIE) Hebt ti iu 1966 gespaard door middel van spaarbewijzen, effecten-(bewijzen), levensverzekering, spaarkasinschrijving of via aflossing op hypotheek of garantiekrediet en voldeed u toen aan de voorwaarden van het Premie Spaarplan? Verzuim dan niet de 20% spaarpremie (belastingvrij) dit jaar te innen, U moet de premie aanvragen bij de instelling waarbij n in 1966 hebt gespaard. Vergeet het niet! U hebt er per slot van rekening - verstandig én handig - voor gespaard. InTichtingen en brochures: Antwoordnr.51, Den Haag kastoor aangehouden wegens verkoop van altaarversiering BRUSSEL (ANP) Op last van het parket in Tongeren is de pastoor van het Belgische plaatsje Beverst aange houden omdat hij, ver beneden de waarde, aan een Nederlandse kunst handelaar een altaarversiering be staande uit vijf luiken verkocht heeft. Deze altaarversiering stamt uit de vijf tiende eeuw. De pastoor heeft het kunstwerk verkocht voor biina 12.000 gulden. Enkele Jaren geleden toen het voor een tentoonstelling werd afgestaan was het verzekerd voor een som van ruim 70.000 gulden. De pastoor hec" be kend het geld gebruikte te hel ben voor herstelwerkzaamheden aan de parochie kerk. Er werd een klacht tegen hem ingediend door een familie uit Beverst, die het kunstwerk aan de kerk had geschonken op voorwaarde dat het er zou blijven. Dodental van Iljoesjinramp blijkt 46 ZURICH (DPA) Het ongeluk met de Bulgaarse „Iljoesjin-18", op het vlieg veld van Zürich, heeft niet aan 35 maar aan 46 personen het leven gekost. Dit heeft de chef van de kantonale politie in Zürich bekendgemaakt. De vergissing over het aantal perso nen dat zich ten tijde van de ramp aan boord van het toestel bevond schijnt te zijn gemaakt op het bureau van de luchtvaartmaatschappij „Bulgarina Air lines Balkan" in Parijs. Het juiste aan tal werd ontdekt toen bij de reddings actie van gisteren de doden werden ge- elect, tegen zijn eerste verklaringen voor radio cn t.v„ waaruit men een conserva tief beleid concludeerd, tegen het voor bijgaan aan de procedure en het profiel, tegen de wijze van aanvaarding, tegen „dictatuur" van Rome. Bij velen spreekt bezorgdheid over de toekomst van de Kerk, omdat dr. Simonis, evenals paus Paulus VI, een angst voor de toekomst heeft, terwijl voor zeer veel schrijvers ook de geloofwaardigheid van de Kerk in het geding is. Het merendeel van de schrijvers stelt zich achter de verklarin gen van de dekens. Opvallend bij de tegenstemmers is de waardering die ze tonen voor het initiatief van het kapittel, terwijl de voorstemmers dit initiatief ver oordelen als het voeren van een hetze". „Zowel bij bovenbedoelde gemotiveerde reacties van tegen- als van voorstemmers, spreekt uit de brieven een bezorgd zijn om het kerkelijke leven in de gehele Nederlandse Kerkprovincie. Daarom re kenen wij tot deze categorieën niet die schrijvers, die zich in wilde emoties uiten in scheldpartijen en verwijten", aldus het kapittel. De reacties van priesters binnen het bisdom Rotterdam liggen ongeveer als KADER: Tegen de benoeming ver klaarden zich: de 14 dekens, de 12 hoofden van dienst, de saeculiere pries ters van de katholieke hogeschool, de saeculiere en reguliere priesters van de diocesane pastorale raad, en diocesane pastorale raad (op 2 leden na). DEKENATEN: Van de tot dusverre gehouden priesterbijeenkomsten: Den Haag: aanwezig 53, tegen 40. Leiden: aanwezig 29, tegen 27, Vlietstreek: aan wezig 39, tegen 27, Delft: aanwezig 35, tegen 24, Bollenstreek aanwezig 47, te gen 45, Schiedam: aanwezig 27, tegen 20. Rotterdam: aanwezig 88, tegen 68, Gouda: aanwezig 33, tegen 23, Dord recht: aanwezig 22, tegen 11. Tegen de benoeming: saeculieren 125, regulieren 88. Voor de benoeming: sae culieren 23, regulieren 22. „De cijfers geven geen juist beeld, omdat hier en daar doublures kunnen voorkomen, bijvoorbeeld priesters, die individueel en via dekenale bijeenkom sten hun stem hebben gegeven, hoewel we zorgvuldig dergelijke doublures heb ben uitgezocht", aldus het kapittel. Van de 19 parochieraden, die het ka pittel hebben ingelicht, hebben zich 17 tegen de benoeming uitgesproken, twee voor de benoeming. Tegen de benoeming hebben zich verder volgens mededelin gen aan het kapittel verklaard: de dio cesane werkgroepen voor katechese en voor de liturgie. Jongerenpastoraat Westland, Voorburg en Vlaardingen be tuigden hun instemming met het stand punt van de dekens en vrezen, dat de figuur van dr. Simonis niet in staat zal zijn de jongeren in de kerk te houden of te krijgen. Voor de benoeming ver klaarden zich een viertal plaatselijke af delingen van de Land- en Tuinbouw- Landelijk hebben zich volgens de op gaven tot 13 januari voor de benoeming uitgesproken enkele gespreksgroepen en de Franciscaanse lekenorde. Tegen verklaarden zich het kapittel van Breda het diocesaan pastoraal centrum Breda het diocesaan priesterberaad Den Bosch de dekens van hetbisdom Groningen, de delegatie Groningen van het Pasto raal Concilie, het diocesaan instituut Huwelijk en Gezin te Breda, het deke naat Amsterdam-oost, de Liturgische werkgroep Assen, acht parochieraden van buiten het bisdom Rotterdam, de theologische faculteit Nijmegen, katho lieke hoogleraren uit Groningen, Twente en Rotterdam, de studentenvereniging Sint Augustinus. Van leken-gelovigen zijn bij het ka pittel naar schatting in totaal 5000 reac ties binnengekomen vanuit en van bui ten het bisdom Rotterdam. De reacties vanuit het bisdom zijn overwegend voor de benoeming. De verhouding van de gemotiveerde briefschrijvers zijn 3 voor 2 tegen. Ongeveer in gelijke verhouding liggen de reacties van buiten het bis- Uit Twente kwamen onder meer 800 gestencilde korte verklaringen voor de benoeming. Deze aktie schijnt, aldus het kapittel naar Den Haag te zijn overge slagen. Ook tegenstanders (kennelijk vanuit Nijmegen) zijn met dergelijke acties begonnen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5