OPRUIMING BIJ MIJNDERS MEUBELDISCOUNT HET BETERE MEUBEL VOOR LAGERE PRIJS! Stadsautobaan door de grachte practischer dan Rijnland Metro P Enorme discountkoopjes in meubelen, tapijt, matrassen, gordijnstoffen etc. iR Grote volkstuinverhuizing gevolg aanleg „Vlietpark'' jÈ" :<3* Hooi nes legde eerste contact Leidenaar W. Serdijn middelpunt van geschenken en felicitaties 40 jaar bij Provinciale Waterstaat I LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JANUARI .:ü3k-in y Jr JRV Volkstuinen, voor velen een niet weg te denke. rdig wat geld wordt gestoken. LEIDEN Met name uit volkstuinderskringen zijn nogal wat reacties gekomen op het artikel van j.l. zaterdag over de ideöënschets voor het „Vlietpark". Zoals bekend, heeft de Heidemaatschappij deze schets voor het recreatiegebied gemaakt, in opdracht van de gemeente Leiden. Het Is begrijpelijk, dat vooral volkstuinders of: amateurtuinders, zoals zij zich de laatste tijd noemen reageren op het plan. Zij zijn immers al op dit gebied gevestigd zij het dan op zgn. semi-permanente complexen. Voor een flink aantal van hen betekent ongewijzigde uitvoering van het plan een onvermijdelijke verhuizing. de Vliet, de oprijlaan van Oostvliet en de toekomstige rijksweg 11 is bestemd voor 1 volkstuincomplexen. Dit betekent, dat de vereniging Roomburg haar huidige I complex in grote lijnen zal behouden. Het in het verlengde hiervan gelegen ter- rein van de Onderlinge Turnvereniging verdwijnt echter want tussen de Matilo- weg en de rijksweg komt in het schets- plan geen enkele volkstuin meer voor. Dit j deel wordt aan de Leidschendamse kant geheel in beslag genomen door een 11 hectare grote camping-met-restaurant terwijl op het resterende gedeelte (on- A mateurtu in ders voor onverwachte consequenties Nu kunnen de Leidse Bond en de Cen trale Bond daar waarschijnlijk weinig tegenin brengen omdat de andere kant van de medaille is, dat de volkstuinders in dit gebied over een veel grotere op pervlakte permanente complexen gaan beschikken dan er nu aan tijdelijke com plexen ligt. D(it neemt echter niet weg, dat zij, met veel geld en moeite een (door de gemeente goedgekeurd) huisje op hun tuin hebben gebouwd en bijvoorbeeld zoals bij de vereniging Oostvliet met vereende krachten een waterleidingnet in het gehele complex hebben aangelegd, waarop alle huisjes zijn aarigeslotert, nu toch wel voor onverwachte consequen ties gesteld worden. Al zal het nog wel een aantal jaren duren voordat het eerste compartiment van het Vlietpark daarin liggen de huidige volkstuincomplexen za) wor den uitgevoerd. Het lijkt ons intussen wel nuttig, gezien de vragen, die bij een aantal betrokkenen zijn gerezen, nog wat gedetailleerder op dit eerste comparti ment van het Vlietpark in te gaan. Dit eerste deel van het tussen de Vliet en Rijksweg 4 gelegen plan. wordt aan de westkant (de kant van Leidschendam) begrensd door de toekomstige rijksweg 11 en aan de oostkant door de bestaande Europaweg. die van het Lammenschans- plein naar rijksweg 4 voert. Ter hoogte van het Jeugdbuitencentrum liggen nu twee langgerekte volkstuincomplexen die van de Vlietweg tot Rijksweg 4 lopen. Verder is dit gebied momenteel voor namelijk als grasland in gebruik. Aan het complex van Oostvliet grenst een particulier recreatiecomplex waarop, al dus de ideeënschets zomerhuisjes van matige kwaliteit staan". Doorgesneden Het compartiment zal door midden worden gesneden door de wat bochtig geprojecteerde Matiloweg, die vrijwel parallel met de Vliet en de rijksweg zal lopen. Het deel tussen de weg en de Vliet is voornamelijk bestemd voor volks tuinen. Uit de bij de schets behorende detailkaart van dit compartiment blijkt, dat de huidige complexen van Oostvliet en de Onderlinge Turnvereniging ge doemd zijn te verdwijnen. De langs de oprijlaan van Oostvliet liggende molen tocht wordt gedeeltelijk verbreed als haventje voor bootjes. Oostelijk daarvan (aan de kant van het huidige particuliere zomerhuisjesterrein) is een royaal com plex voor zomerhuisjes geprojecteerd Ongeveer ter hoogte van het ..witte brug getje" op het complex van Oostvliet komt een forse waterpartij, waarlangs, aan de kant van de rijksweg, de ontsluitingsweg (Matiloweg) is geprojecteerd. Behouden geveer tot de Europaweg) een groot wan- 1 delpark is geprojecteerd In het gehele compartiment wordt een groot aantal sloten gedempt maar de wateropper vlakte wordt hier groter dan nu "Niet alleen wandelaars maar ook hengelaars en de „amphibische recreatie zullen hier van profiteren", zo wordt in de ideeën- schets opgemerkt. Er wordt ook gedacht aan een „overhaal" voor kleine scheepjes, onder meer naar het aangrenzende wa- tersportgebied De jVlietlanden. LEIDEN Enige tijd geleden publiceerden we een plan voor een „Rijnland Metro", ontworpen door de Haarlemmer Luuk Aarts. Aarts, die ook al een „Intercity Metro" ontworpen had als kruisingvrije railverbinding tussen Amsterdam, Haarlem en Zandvoort, blijkt inmiddels niet de enige die zich serieus bezighoudt met het zoeken naar oplossingen voor "de vaak onnodige overlast die stedelijke samenlevingen ondervinden van hun eigen verkeer. De heer M. F. Th. Versteegen, Vlietzicht 73 te Voorschoten, is een van de vele anderen, die dat probleem na aan het hart ligt. Maar hij is ook een van de weinigen die in staat blijkt, een alternatief plan uit te werken en te brengen. cD heer Versteegen schrijft naar aanleiding van het Aarts: nti 'e KATWIJK De wfjkvereniging de Hoorncs hield de eerste contactavonden voor medewerkers van Hoornes-west. Voorzitster mevrouw Nuebpcr verwel komde het grote aantal belangstellenden. De dames Hoog en Van der i'las gaven een overzicht van de gehouden enquette. Hierna zette mevrouw Nyeboer de or ganisatie van de wykvéreniging uiteen. In iedere sector of meerdere sectoren worden-contactcommissies gevormd. Taak van dte contactcommissies is o.a. het ver dei- uitwerken van de enquette en het doorgeven van adressen en resultaten aan het wijkverenigingsbesiluur; het or ganiseren van hulpdiensten en contact- avonden voor de bewoners. Vervolgens moeten er commissies worden gevormd voor h«t organiseren voor een babysiit- centrale, jeugdwerk, sportbeoefening, spel- en hobbygroepen. contactmiddagen en avonden," klaar-overs en een wijk krant. Het wij kverenigings best uur wordt gekozen uit de leden van de diverse commissies. Er zal contact worden ge zocht met de wijkvereniging Cleyn Duvn Hoorneslaan een vergadering te houden van alle contactcommissieleden. Aanvang 20.00 uur. Maandag 2^ januari is er een om zoveel mogelijk samen te werken. Voorts werd besloten dat op woensdag 27 januari in hét ENCI-gebouw in de contactavond voor alle medewerkers in Hoornes-oost. A lammenzee legt caravan in de as L1SSE Een felle uitslaande brand heeft gisteravond een bewoonde cara van op hét terrein van de firma J. Mens in de as gelegd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor Omstreeks half twaalf merkte een patrouillewagen van de politei de brand op. De branweer, die enkele minuten later aanwezig was, stond echter mach teloos tegenover de door de wind aan gewakkerde vlammenzee. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een lek in de olietoevoer. De eigenaar van de cara van, de heer G. Mens, is verzekerd. ALPHEN AAN DEN RIJN Ter gelegenheid van het feit. dat hij 40 jaar werkzaam is geweest bij de Provinciale waterstaat in het district „De Rijn", is bouwkundig opzichter de heer W. Ser dijn uit Leiden in hotel Toor te Alphen aan den Rijn gistermiddag op hartelijke wijze gehuldigd. Ir. J. C. Teekens sprak als eerste de jubilaris namens Provinciale Waterstaat toe. Daarbij gaf hij een overzicht van de afgelopen veertig jaar en wees er op. dat de heer Serdijn 40 jaar geleden als arbeidscontractant in dienst is ge treden. Bewondering had de heer Tee- kens voor de wijze waarop de jubilaris zich door ijverig studeren heeft weten te bekwamen. Oud-chef de heer A. H. Kramer, die vele jaren met de jubilaris heeft mogen 1 samenwerken, noemde de heer Serdijn een voorbeeld voor velen. Hij sprak de wens uit, dat hij nog de resterende jaren tot aan het pensioen (3'/i jaar) in volle gezondheid zal uitdienen. Namens de aannemer van de provin cie in dit district sprak mevrouw J. Pijl uit Zuidland, die in een keurig op rijm gestelde toespraak de deugden en on- 1 deugden van de jubilaris opsomde. Zij bood een geschenkenbon aan. De heer P. Groenhart sprak als vriend namens de Alphense rijwielvierdaagse de Lau ra, die de heer Serdijn reeds 23 keer heeft meegereden. De heer W, Geerlog sprak namens de dakpannenfabriek Van Oordt en Cie N.V woorden van dank voor de prettige samenwerking bij het regelen van aanvragen voor het „uitkleien" van land. De heer A. Kalis sprak als directe chef van de jubilaris, die hij prees om zijn uistekende staat van dienst: „U bent een sieraad voor onze dienst op wie nimmer een vergeefs beroep wordt gedaan". Hij bood sigaren en een verrekijker aan. Tot slot sprak de heer J Wondergem. hoofdambtenaar van de dienst, die 16 jaar met de jubilaris heeft samenge werkt. Hij bracht namens allen dank voor de prettige omgang met het overi ge personeel- De heer Wondergem bood een geschenk onder couvert aan en een topografische kaart. Met enkele welgekozen woorden dankte de heer Serdijn tenslotte voor de vriendelijke woorden en de geschen ken, die daarbij zijn aangeboden. ..Het plan. zoals dat door u werd ge propageerd. was nogal duidelijk geënt op de Rotterdamse mero. De metro ver- rindt daar het centrum avn de stad met de er omheen gelegen buitenwijken. Haar functie is niet op de eerste plaats de binnenstad te ontlasten maar de pro blemen van oeverkruisend verkeer op te lossen. In Leiden kennen we niet een zó grote trek van buitenwijken naar city- eentrum. dat daar een zó dure railver binding a als door Aarts voorgesteld voor gebouwd zou moeten worden. (Zou de NZH er eigenlijk geen spijt van hebben, de trams te hebben opgeruimd i.p.v. het net te moderniseren?) ONDERDUIKEN Bovendien kent Leiden niet het pro bleem van oevrverbindingen. als waar mee Rotterdam te maken heeft. Leiden is van alle zijden voldoende te bereiken, d.w.z. tot aan de Singelring. Dan begin nen de problemen pas. Het probleem ligt voor Leiden uitsluitend en alleen in de binnenstad. En daarop richt zich dan ook mijn plan. Bouw in Leiden een zg. „stadsauto- baan", dwars door het centrum. Dat kan vrij gemakkelijk. Door het hele centrum ligt namelijk 'een zeer brééd' waiter 4Gal gewater-Rijn). waaronder zo'n autotun nel zou kunnen worden aangelegd. Zo zou een traject kunnen ontstaan dat vartaf de Waddingerbrug onder de Rijn door naar de Beestenmarkt voert. Daar vandaan kan een aflakking bovengronds via de Rijnsburgerweg naar Katwijk en Noordwijk voeren, een andere tak gaat vandaar, bijvoorbeeld via de Willem de Zwijgerlaan naar de Veenstreek. Vanaf de Beestenmarkt zou de Stadsautobaan onder water Oude Vest en Oude Rijn kunnen volgen om bij de Van der Valk Boumanweg weer bovengronds aan te sluiten op wegen naar Leiderdorp en de Rijnstreek; een andere aftakking, bij voorbeeld onder Zijlsingel en Zoeter- woudsesingel naar de Lammenschans- weg, waar het traject bovengronds aan sluit op de wegeA in de richting Voor- schoten-Zoeterwoude. Hierbij wil ik opmerken dat het in uw artikel genoemde tracé Steenstraat - Breestraat - Levendaal - Hoge Rijndijk niet realiseerbaar is. Ten eerste omdat de ruimte te klein is om bochten te leggen; bovendien zou een afsluiting tijdens de bouw zó verkeersontwrichtend werken, dat de Leidse binnenstad een langzame Voor de bouw van „mijn" ondergrond se stadsautobaan kan het systeem van de Rotterdamse metrobouw worden toege past Daar moest een gracht gegraven worden die hebben we in Leiden al waarin de geprefabriceerde tunnelstuk ken werden verzonken, waarna het water weer werd gedempt. Dat laatste is in Leiden ook niet nodig want alles wat in Leiden gedempt wordt, is mijns inziens een aantasting van het stadsgezicht. ONDERGRONDS PARKEREN „Mijn" stadsautobaan moet om aan zijn taak: verbinding van de omstreken met het stadscentrum te voldoen veel parkeerruimte bieden, vanwaar verbin dingen gemaakt moeten worden met het stadscentrum. Dat zou kunnen gebeuren, zoals op bijgevoegde tekening is aange geven. Op die manier zouden alle grote Leidse zaken een eigen parkeergarage, verbonden met de stadsautobaan. kun nen krijgen. Niet alleen C A en V D :lijl terk maar ook het stadhuis, de stadsge zaal en het postkantoor Breestraat?) Voorts is het mogelij! autobushalten van de lokale- e lokale lijnen op deze parkeert aan te leggen. Evenals andere i binnenstad ontbrekende faciliteiten. Voordelen van dit plai De Leidse binnenstad wordt i van (vrijwel) alle bezoek-verketr leen vracht- en bestelverkeer blij egen de begane grond. Er behoeft in de binnenstad nieti^racl dempt te worden. Er ontstaat een zee van parkwi^De andere nodige ondergrondse i Het plan beperkt zich tot de t stad. zodat in de omliggende geachte ten geen (m i. overbodige) r gen nodig zijn. Desnoods kan onder de stadsau 'e b' tóch nog een regionale metro aangelegd, zoals op de tekening J gegeven. Dan kunnen de parkeeJ nen gecombineerd worden met sfl faciliteiten. V Evenals uw plannenmaker ga 1 maar even voorbij aan de kosten het geheel. Hoewel het lijkt. dat. dit in zijn geheel minder gaat kost het. een kleiner gebied-bestrijkt* B< dien kunnen een aantal parkeert door de belanghebbende grote bedr etc. worden bekostigd Ik geloof, dat ik zo op mijn manie bijgedragen tot de oplossing var leefbaar houden van de prachtige L binnenstad". NASCHRIFT REDACTIE Zonder twijfel is het belangrijkst deze bijdrage, de poging die erdoc daan wordt om mee le zoeken naa oplossing voor ogenschijnlijk melijke problemen. De eenvoudigs! lossingen komen vaak van argeloze| kers. die niet door een overmaat kundigheid worden gefrustreerd, gens voegt de Stadsautobaan-Verstj nog wel een paar vra aantal dat al over vei stad gerezen is. Stadsautobanen worden in de steden gebruikt om doorgaand va en vrachttransporten uit de binnens' weren. Waarom dan in Leiden alk keer ondergronds en juist het voer parterre? Is het dan net voord» de binnenstad voor die categorie sluiten en het zwcre ve den? Maar stel dat zo'n autoba; tóch moet komen z ruimte zijn voor een dubbëlbaans en wèl voor een dubbele autoweg lei hande ondergrondse nevenruimti hoeft dan wel niet gedempt te w maar het resultaat zou zijn, dat de stad wordt afgebroken. Volgende punt: Rotterdam bouwi metrotunnel in een gracht waarde vens de prefabtunnelstukken naar laatste rustplaats werden gebracht hoe moet dat in Leiden met bruggetjes? Meer werkhavens? dan? Bovendien zullen de elementen de bovenkant-dak op bodem-n ten liggen: zouden walmuren bebouwing niet wagkavelen, wannee zo bardiepe bouwput gegraven moet den nide drasse veenbodem? Het maar een paar vragen. Wie het ant' weet mag net geven. „En dan ga ik maar even voorbij aan de kosten (ADVERTENTIE) Levendaal 150-152 Leiden Tel. 01711-25024

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4