postspaarbank Nu rente tot QtidteQomant Prachtig spel van „Tchao"' door het NRT Borodinkwartet H üiHtl DE VUURPROEF ALS FILM Jonge musici uit Parijs VAKMATIG SCHERTSWERKIF. Jong Belgisch duo in Diligentia Zesdaagse in Studio Sport Aanslag op Hitier RADIO VANAVOND ©O RADIO MORGEN WET-STRIJD in IP 1 i LEIDSE COURANT WOENSDAG 2U JAW u aki 10ENS Weinig animo voor verkeerde FR hangt niet veel succes boven de hoofden van Kamerleden die öf door grondwetswijzigingen de kiezers meer rechtstreeks invloed willen geven op de kabinetsformatie öf door verhoging van de drempel in de kieswet het aantal Kamerfracties beogen te beperken. Het laatste voorstel staat op naam van de heer Kolfschoten en twee andere K.V.P.-parlementariërs; afgaande op het voorlopig Kamerverslag trekken we de conclusie dat het kansloos is. Voor de gekozen kabinetsformateur en de invoe ring van een districtenstelsel hopen de indieners van het tweede voorstel (af komstig uit Partij van de Arbeid, D "66 en P.P.R.) het aanschijn van ons staat kundig bestel grondig te vernieuwen. Maar ook zij zullen hun denkbeelden wel niet tot realisering zien komen. Want de vier zettende regeringspartijen vinden en dan nog verdeeld slechts onderdelen van het initiatiefvoorstel-Van Thijn-Goedsmit-Aarden leuk; de uiterst linkse partijen zijn in hun uitvoerige vóórbeschouwingen ook sceptisch en zelfs een minderheid in de P.v.d.A - fractie geeft geen garantie op haar stem vóór. Van de televisie-uitzending waarin zij een hoofdrol speelde, heeft mej. Goud smit (D '66) zondag trouwens ervaren, dat de publieke opinie lang niet zo positief over het rechtstreeks aanwijzen van een formateur denkt, als haar partij wel eens suggereert In het Kamerdebat moet ze maar wat op de achtergrond blijven, want op de beeldbuis werkten zondag haar pleidooi en „getuigenverho ren" averechts. W Arbitrair tJ krijgen van dit sombere perspec tief in duplo geen tranen in de ogen. Bij de voorstellen van de grond wetscommissie Cals-Donner waren we al niet enthousiast, maar door alles wat na deze voorstellen aan vormgeving (in bedoelingen!) ten beste gegeven is, zijn we van twijfelend contra geworden Het kiesdrempelverhogingsvoorstel vin den we een zwak arbitrair geval; het zou de efficiency van het werk in de Kamer bevorderen ten koste van het tot gelding komert van de democratie: wie aan de hand van dit voorstel wil uitleg gen dat zo de kiezers aangespoord wor den om meer verantwoord te kiezen, kan even goed proberen een standaard-bui tenspel doelpunt ondanks overtuigende foto- en televisiebeelden uit te roepen als een geldige „goal". Bij het uitwerken van hun voorstel om de kabinetsformateur rechtsteeks te laten kiezen, hebben de drie andere initiatiefnemers immers bewezen, hoe moeilijk het is om in de geldende politieke omstandigheden in Nederland ..Washington of Londen te gaan spelen". Op een aantal ter zake dienende prak tische bezwaren reageren ze slechts met een half antwoord. Zelfs de belangrijke relatie tussen formateurs verkiezen en districtenstelsel komt niet goed uit de Overdoen ïlfANNEER straks in de volksvertegen- woordiging tweemaal het vonnis over het noeste huiswerk van haar medeleden voltrekt, wat dan"' In de toekomst moet men de poging om formele staatkundige vernieuwingen te verwezenlijken, in Nederland dan maar over doen. Dan wel beter en liefst niet in het zicht van naderende verkie zingen, omdat zo iets altijd bijgedachten van opportunisme oproept. Gekozen formateur en kiesdrempels sec moet men dan liever maar vergeten om de aandacht te concentreren op een zodanig districtenstelsel dat het in Nederland de zaken vereenvoudigt, zon der dat de risico's daarbij de voordelen overtreffen. Alle initiatiefvoorstellen waarboven nu de valbijl hangt, komen daarvoor niet in aanmerking. Vertaling en regie Jules Hooyaards In het programma van het concert, dat Jeugd en Muziek" maandag in Diligentia georganiseerd had, stonden nogal wat fouten. Eén daarvan, het aanvankelijk als „sopraan" en in „alt" gecorrigeerde stemtype van soliste Ria Bollen, leek aanvankelijk begrijpelijk: want in het Franse repertoire vóór de pauze wekte de stem van de jonge zangeres de indruk net tussen beide registers in te liggen. Ria Bollen (28 jaar) heeft, evenals haar begeleidster Wilfriede Beutler (23) aan het Antwerpse conservatorium gestudeerd. Vin beide jonge Belgische musiciennes mocht gisteravond in Diligentia vastgesteld worden, dat zij zowel muziek-technisch als vertolkend talent hebben. Wilfriede Beutler begeleidt zeker in het Duitse repertoire nog een beetje te schools, maar zij solieerde in een levendig gespeelde nocturne van Fauré (de 13de) waarbij een te grote klankexpansie in het forte ons voornaamste bezwaar blijft. Ria Bollen is artistiek al wat meer gerijpt; soms raakt haar zang zelfs de kern (de Fauré, waarmee ze opende en enkele liederen uit Schumanns „Frauen, Liebe und Leben"), maar even daarna waren klank, expressie en voordracht toch met elkaar congruent. De jonge zangeres heeft vooral als zij haar stem uitzetten mag, een fraai timbre, dat bij Schumann een bestemming als alt bevestigde. Maar in verstilde fragmenten klinkt Ria Bollens stem nog niet egaal. Omdat zij noch in het Franse repertoire (Duparc, Debussy, Fauré) noch bij Schumann forceerde, liet het concert, ook daar waar het niet sterk was, een sympathieke indruk achter; De zwakke stee vormde een drietal liederen van componist Kersters; ze deden ons denken aan de Gezelleliederen van Catherina van Rennes, maar minder bondig en meer pretentieus. Aan de public relations rond dit concert moet wel het een en ander ontbroken hebben: „Jeugd en Muziek" was er althans niet in geslaagd onder het toch al niet grote aantal belangstellenden de jongeren vertegenwoordigd te doen zijn. „TCHAO!" is een rammelend bljjspel- letje van Franse oorsprong, met als hoofdinzet het generatieconflict. Een jong meisje gooit allcnormen die uit de we reld van haar stinkrjjke papa komen overboord, kruipt in bed met de jongen die ze aardig vindt, belt haar dure, onwe zenlijke verloofde in Rome dan af. rijdt de Porsche van pa de plomp in om er dan met haar nieuwe vriendje vandoor te gaan. Ondertussen zijn wederzijdse ouders nader tot elkaar gekomen en hebben zjj een klein beetje begrip gekregen voor de jeugd die toch niet zo slecht is als Een werkstukje, dat tamelijk onnodig in ons land is geïmporteerd door het N.R.T., dat er een voorstelling van maak te onder regie van Jules Rooyaards. En zo zagen we weer zeer sjieke Franse personen, onderhoudend gespeeld door Nederlandse acteurs, maar toch weinig herkenbaar, uit een hele andere wereld. Het is een aardige, vakmatige en ver zorgde vertoning van dit schertswerkje, waarin Marijke Merckens een wel heel jong meisje moet spelen. Gees Linnebank amusant in de weer is als haar vriendje, en Enny Meunier, Jan Teulings en Steye van Brandenberg met .al te veel routine de oudere generatie vormen. Er is een ingenieus decor gemaakt door Harry Wich, waarin alles er gezellig en attractief uitziet. Voor een avondje uit, zonder problemen (het ene oor in en het andere uit) heel bruikbaar. Den Haag kon dat gisteravond in de Kon. Schouw burg voor het eerst constateren, het stuk zal er denkelük nog wel meer door het N.R.T. vertoond worden. JAN VERSTAPPEN Het uitmuntende Borodin Strijkkwar- tet uit Moskou is zijn optreden voor de Vereniging voor Kamermuziek gistera vond begonnen met een vrij recent werk van Dimitri Sjostakowitsj, op het ogenblik Rusland knapste, veelzijdigstc en vruchtbaarste componist. Zijn twaalf- de strijkkwartet in Des grote terts be staat slechts uit twee delen maar met name het tweede deel is zo uitvoerig en vervalt in zoveel herhalingen dat de compositie als geheel de indruk maakt I van ongebreidelde breedsprakigheid. Die breedsprakigheid uit zich in een j kennelijk sterk door Mahler benïvloedde I musiceertrant. De thema's zijn eigenlijk stuk voor stuk banaal, de compositie zit vol stoplappen en toch wordt men nu en dan getroffen door een passage, die ontegenzeglijke niveau heeft. Het werd mogelijk dit te constateren door de instrumentaal meesterlijke, muzikaal sterk bezielde vertolking waarin de met lange soli bedachte cellist Valentin Ber- linsky telkens het oor spciaal tot zich trok, hoewel de eenheid van het ensem ble toch niets te wensen overliet. Die eenheid frappeerde opnieuw in het enige strijkkwartet van Ravel, ge geven de opvatting magnifiek genïter- preteerd maar de opvatting was meer Russisch en romantisch dan Frans en geestrijk. De mooie maar weke toon van de eerste violist Rostislav Doe- binsky trok het werk soms bedenkelijk in de richting van de salonmuziek, in het algemeen was de voordracht te zwaar aangezet, soms bepaald al te pathetisch gedramatiseerd. Alle hulde voor de tussenstemmen van tweede vio list Jaroslav Alexandrov en altist Dmi tri Sjebalin, maar de muziek ging veel te veel de richting van Tsjaikovski op, ook en vooral wat het coloriet betreft. Uiteraard kon de op de romantiek vooruitlopende, persoonlijke bekentenis- muziek van Beethovens opus 132 dat veel beter hebben, zeker dit uitgebreide stuk met het befaamde Heiliger Dank- gesang eines Genesenen. Er behoeft dan ook niet aan te worden getwijfeld dat het de stampvolle, ten dele zelfs op het podium met publiek bezette Diligentia I van dit laatste nummer het meest heeft genoten. Behalve na Sjostakowitsj dat 1 met een beleefdheidsapplaus werd afge daan, hebben de toehoorders het voor beeldige Russische ensemble hartelijk en langdurig toegejuicht. k.s. Raad van Kerken over samen werking in radio en tv UTRECHT (KNP) Op uitnodiging van de raad van kerken is het advies college van de zendgemachtigde ker ken bijeengekomen om samen 1e spre ken over een verdergaande samen werking op het terrein van radio en televisie. Op het ogenblik hebben de zendgemachtigde reformatorische ker ken zich verenigd in twee organen, het IKOR en het CVK, terwijl daar naast het RKK bestaat voor de katho lieke kerk. Het is de bedoeling van de raad om te komen tot verdergaande samenwerking dan de incidentele wel ke momenteel hel geval is. De eerste vergadering heeft bestaan uit een uit eenzetting der verschillende stand punten. welke zullen worden samen gevat in een z.g. „praatpapier". Be sluiten zijn er nog niet gevallen. Er is echter een duidelijke mogelijkheid open gehouden voor verdergaande sa menwerking. Het is de bedoeling, dat men op niet te lange termijn komt tot een advies aan de zendgemachtigde kerken. Het tv-programma „Studio Sport" van de NOS vanavond bevat een impressie van de wielerzesdaagse. die deze week wordt gehouden in het Sportpaleis te Rotterdam. Bovendien kan men kijken naar de voorbereidingen voor de Eu ropese schaatskampioenschappen voor heren, die het a.s. weekeinde in Hee renveen worden gehouden. NOS, Ned. I, 22.40 uur. Vanavond besteedt de NCRV bijna twee uur van haar programma voor het uitzenden van het documentair te levisiespel „Aanslag op Hitier" (Der Attentater) door Hans Gottschalk. Deze Bavariaproduktie is tol stand gekomen in samenwerking van Duitse, Italiaanse, Franse en Oostenrijkse te levisiemaatschappijen en werd in 1969 bekroond met de belangrijke Duitse televisie-onderscheiding, de Adolf Grimmprijs. De inhoud van dit spel is in het kort het volgende: een meubel maker vat in de jaren dertig het plan op een aanslag te plegen op Hitier. Geheel alleen werkt hij een plan daarvoor uit: in een bepaalde pilaar moet eén bom worden geplaatst. Zeer regelmatig werkt de man aan de pi laar om de ruimte voor de bom in orde te maken. Vlak voordat alles in gereed is gebracht wordt het plan van de meubelmaker ontdekt. Hij wordt opgepakt en omdat men niet wenst te geloven dat dit het werk is van een eenling probeert de politie op allerlei maniei'en meer gegevens uit de belmaker te krijgen. NCRV Ned. II 20.21 uur. NEDERLAND I NOS •18.45 uur: Fabeltjeskra' IKOR 19.30 uur: Kenmerk NOS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Politieke uitzending WD 20.30 uur: Staatsloterij 20.35 uur: Socutera 20.40 uur: De vuurproef, film 22.40 uur: Studio Sport NEDERLAND II NOS •18.15 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur: Eddy ready go 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Aanslag op Hitier, documentaire 21.50 uur: Memorboek •21.55 uur: Journaal NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal TROS 19.05 uur Hoelabaloe 19.29 uur Met de camera op jacht 20.00 uur Journaal 20.21 uur Mission impossible 21.10 uur Valkenjacht 21.55 uur Rock-opera Jesus Christ superstar 22.40 uur Journaal TELEAC 22.45 uur Dammen voor beginners NEDERLAND II NOS 18 45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaaal 19.05 uur Den Haag vandaal 19.10 uur Van gewest tot g< 19.50 uur Toeristische tips 20.00 uur Journaal VPRO 20.21 uur Pik-in, het is winti IKOR 22.30 uur Allah, doe. ove 23.05 uur Journaal TELEAC 23.10 uur Onze landbouw P HILVERSUM II (S) Melodieën Ex| Nederlander bear e liederen. 23.55- 2 1 (Nederlands) It'll." 19.42 dichte 7.1fi B.-kIiiu-iic: klassieke ziek (gr). (7.30 Nieuws. 7.32-7.40 Actualiteiten. 8.00-8.10 Nieuws.) 8.25 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). NOS: 10.00 Wat heeft dat kind? pedagogische lezing. 10.20 (S) Muziek uit de Barok (opn) KRO: 11.00 Nieuws. J1.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: l2.00Los-Vastgeva rieerd programma. (12.20 Mededelingen t.b.v. Het aangrijpende toneelstuk „De vuurproef" van Arthur Miller is later door Jean-Paul Sartre omgewerkt tot een filmverhaal onder de ttiel „Les sorcières de Salem". In deze film spelen Yves Montand en Simone Signoret de hoofdrollen en de regie werd gevoerd door Raymond Rouleau. Het verhaal is gesitueerd in het Amerikaanse dorp Salem, waar in 1692 een heksenjacht werd ontketend, die een gruwelijk karakter aannam. Deze gebeurtenis is door Miller geactualiseerd en in het heden geplaatst naar aanleiding van de communistenjacht, die MacArthy in de jaren 1950 ontketende en die Amerika in de ban van de communisten vrees bracht. Dit heeft veel persoonlijke tragiek gebracht cn ook op de buitenlandse politiek van dit land ongunstig ingewerkt. NOS, Nederland I, 20.40 uur Gisteravond maakten {re, in de aula van het Koninklijk Conservatorium voor muziek een gastconcert mee, ver zorgd door vier leerlingen van het Pa- rijse Conservatoire: de drie heren keu rig in rok, de dame in charmant avond toilet zo gaat dat in het land van Pompidou!. Tót zoverre was alles goed: hadden de prestaties op het podium daarmee maar gecorrespondeerd. De pianist Jacques Taddei zette Chopins Etude Opus 25 no 10 in als ware'het een kanonnade en in de daarop klinkende werkjes van Fauré bleef de voet consequent op het pedaal gedrukt, met alle desastreuze ge volgen Van dien. Volgde soptraan Jacqueline Blais nukkend op een der aria's met colora tuurelementen uit Mozarts Zauberflöte. Ze schoot, maar schoot ernaast, hoewel we ons kunnen voorstellen, dat ze op den duur iets in dit beperkte genre zou gaan presteren. Maar dat vergt nog tijd Daarna zong zij met haar geteim- breerde stem donker gekleurde liederen van Richard Strauss en Johannes Brahms: u begrijpt het reeds. De laatste in de rij was Pierre Alain Biget, die zijn niet uitgebreid auditori um Hindemiths Sonate voor fluit presen teerde: te weinig speels, bovendien vals. De beste in dit team was in feite Jean Claude Henriot. als begeleider op tredend: muzikaal en technisch vaar- Een slechte kritiek zal men wellicht opmerken. Doch een kritiek, die zich, over de jeugdige hoofden der executan ten heen, richt tot de voor hen verant woordelijke docenten Waarom deze leerlingen uitgezonden...? In het programma ,.Wet-Strijd" van de NOS-televisie zullen weer twee groepen tegen elkaar uitkomen in een wedstrijd in kennis van recht en wet. Ditmaal bestaan de groepen uit 20 stu denten in de rechten uit Groningen en 20 studenten in de rechten uit Rotter dam. Het programma ,.Wet-strijd" wordt gepresenteerd door dis. H. van NOS Ned. I 23.05 uur. Vanavond om 20.30 uur op Nederland I wordt de trekking van de Staatsloterij voor het eerst op het scherm gebracht. Dit geschiedt vanuit de Amsterdamse studio BellevueGisteren is het elektronische trekkingsapparaat nog maals aan een nauwkeurige test onder- (vervolg). 18.30-8.3: uiorpen door een technisch medewerker van de Delftse t.hï Morgenwijding. 9.01 I1DERD concej stingen, die iken als dat le jingsret K>gd kui HILVERSUM I leken. VPRO: i: BÉLGÏE 324 m (Nederlands) mededelingen en SOS-b 2.55 Buitenlands ^persoverzicui. In „Wij. heren van Sichem" vertelde pastoor Munte twee slecht met aardse goederen gezegende parochianen dat aards geluk een artikel is dat voor de armen gereserveerd is; de rijken heb ben er echt geen deel aan. Bijna een kijkavond later vertelde „pastoor" An- dré Truyman dat het verkeerd is om naar steeds groeiende welvaart te streven. De pastoors lijken het niet te kunnen laten André Truyman kwam tot zijn uit spraak in „Het land der dwazen", documentaire over de industrialisering van Zeeland en de gêvolgen die dit kan hebben voor de milieuvervuiling daar. Nu vinden we milieubeheersing een erg belangrijke zaak. Bij de t v. vinden ze dat gelukkig ook, want vrijwel dagelijks worden er program ma's aan gewijd. We hebben die programma's bijna al lemaal gezien, achten ons vrijwel even deskundig als André Truyman- zelf. Maar als deze in zijn programma terloops opmerkt dat de Zeeuwen op grond van hun godsdienstige instelling „niet bereid zijn dc goede trouw van de overheid in twijfel te trekken" gaat er bij ons een rood lampje bran- We hebben n.l. het idee dat de over heid zich kan vergissen, dat ze ernsti ge fouten kan maken en dat het hoogst nuttig kan zijn dat ze o.m. door de t.v. uiterst krjtisch op de vingers wordt gekeken. Maar kwade trouw vooronderstellen gaat ons echt Dat geldt ook voor het onderhavige geval. Want André Truyman was van een priester kon niet anders wor den verwacht wel zo eerlijk om ook een woordvoerder aan het woord te laten die zo ongeveer het over heidsstandpunt weergaf. Diens betoog kwam ons voor aLs bijzonder rede lijk. De eerste „Paul Vlaanderen" die we niet konden zien heeft geen beste pers gehad. Gisteren vonden we het verhaal redelijk, de verfilming beter dan bijvoorbeeld „Vic Singel" om maar eens een vergelijking te noemen. Maar de hoofdfiguur Francis Matthews is een kleurloos cliché, en dat kan van de hoofdfiguur van „Vic Singel" bepaald niet gezegd worden. Geen serie om voor thuis te blijven, lijkt ons, maar in ellc geval beter als ,-Mod Squad" waar gisteren met een bizar verhaal het doek over Brandpunt-Special was gewijd aan jo den die van de Sovjet-Unie uit naar Israël emigreerden. Iets wat hen heel moeilijk gemaakt wordt. Het meest schrijnende vonden we dat de Sovjets soms een uitreisvergunning geven aan een man of vrouw, en die dan aan dc echtgenoot weigeren. Een staaltje van supersadlsme, dat aantoont dat de Sovjet-Unie nog een lange weg moet gaan voor ze zich onder de beschaafi naties kan rekenen. Voor zov voor een communistisch geregeei land tenminste mogelijk kan zijn. •In Kunstsignalering had Ageet Scherphuis een uitgebreid intervie met Salvador Dali. de Spaanse surrei list wiens Rotterdamse tentoonstellir zoveel belangstelling trok. Het geen interview in de eigenlijke maar een semi7komische opvo( door Dali met Ageeth als charmant aangeefster. „Het Genie" doet zoieti niet gratis, maar zijn act was dan ooi „onbetaalbaar." orden d ïg ervai inden t iholpen ak in h' Snip en Snap naar Antillen B op SCHIPHOL (ANP) Willy Waldi en Piet Muijselaar zijn gisteren m vier andere leden van de Sleeswi Revue (Aase Rasmussen, Lily Kot Louis Dusee en Co v. d. Heide Wijma! voor een tournee van twee weken n de Antillen vertrokken. Zij zullen Curagao en Aruba in totaal negec voorstellingen geven. Op Schiphol ver- - g" klaarde Piet Muijselaar het bijzonde prettig te vinden 'n keer in de West kunnen optreden. „Het is zelfs de eersU keer dat wij een voorstelling buit« Europa geven, bovendien schijnt de be langstelling enorm te zijn; alles een wip uitverkocht, vandaar dat onzi manager Dick Binnendijk de zes stellingen die wij zouden geveii drie heeft verhoogd". Het gezelschap wordt op 1 februari in Nederland terug verwacht. BOSKC heef Lion oop off: ifébedri •ckey pl Ba SAN F1 Ameri eelt bek »rief vc (ADVERTENTIE) Bedragen van f 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, Voor 8% rekeningen geldt opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk op deze onder vermelding „8% nieuwe rekening rekeningen geld op te nemen zonder Burgemei brengen den, dat ibruari »'d, Ope toge lig Hellen t Wegenwt tot het i trekken elijke g kaanstr Werfstra •ventuel tenkoms ediend.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2