£&uióe Sou/ta/nt Inflatiegevaar ook voor nieuw kabinet OVERBESTEDING IN ALLE SECTOREN Kiesgerechtigde leeftijd verlaagd tot achttien jaar PALESTIJNEN BEREID STREVEN NAAR VREDE TE ONDERSTEUNEN Herculeszwakheid: hekel aan uniformen Litauwer ter dood veroordeeld Ontwikkeling onevenwichtig Effect van voorkeursstem vergroot Ontslag voor 250 man bij Stork-Hensen 4 DANSKLUBS A a Hartstikke Fijn...-^- Bij Evert Castelein Israël ontvangt Egyptisch antwoord Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: dis. J. H M. Brader Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-iedacteur: H P M Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p mm Telefoontjes 2,25 Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur) Abonnement per 1 jan. '71: p. week 1.41, maand ƒ6,05, kwartaal 18,10, jaar ƒ70,30. Per post: per kwartaal 21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.261 WOENSDAG 20 JANUARI 1971 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 20.30 uur: Trekking van Staatsloterij; 20.40 uur: De vuur proef, film; 22.40 uur: Studio Sport; 23.05 uur: Wet-strijd. VEEL WIND De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Vrij veel bewolking met tijdelijk regen. Tot krachtig en aan de kust later tot stormachtig toenemende Nederland II: 19.05 uur: Eddy ready wind, ruimend van zuidoost naar west. r: Aanslag op Hitier; Min.temp. ongeveer 4. maxima rond r: Memorboek. 7 graden. Min. Klompé met gebroken heup in ziekenhuis DEN HAAG (ANP) Minister Klompé i C.R.M. is vannacht in haar woning Den Haag op het parket uitgegleden heeft haar heup gebroken. Zij is op- ïomen in het ziekenhuis van de heilige innes de Deo in Den Haag. Gisteravond had de minister tot avonds elf uur, tezamen met staats- lecretaris mr. H. J. van der Poel. in de Serste Kamer haar begroting verdedigd. VLIEGTUIGKAAP MOSKOU (Reuter) In Wilna, de loofdstad van de Sovjetrepubliek Lilau- een man ter dood veroordeeld hij heeft geprobeerd een vlieg. 4 te kapen, aldus gewoonlijke be- mwbare kringen in Moskou. Er Is officiële bevestiging van dit be- De man zou in november samen ft zijn vrouw een vliegtuig hebbc-n Hen dwingen naar Zweden te vlie- n. Zijn vrouw, die in verwachting is, volgens deze berichten tot drie jaar wangarbcid veroordeeld. Het vonnis zou na een proces van i dagen vorige week donderdag door rechtbank in Wilna zijn uitgespro- De naam van de 'man wordt opge- en als de 34-jarige Vitautas Simo- aitis. Zijn vrouw zou 21 jaar zijn. Het chtpaar had op 9 november een toestel allen kapen op een vlucht tussen Wilna de Baltische badplaats Palanga. De tzagvoerder van het vliegtuig, die met echtpaar bevriend Was, zou hen onder kaartjes aan boord hebben gela- man is beschuldigd van mede- lichtigheid. Toen Simokaitis zijn po- ing waagde zou hij door de navigator overmeesterd, waarbij hij drie rib- (Van onze parlementaire redactie) i DEN HAAG Wanneer het niet alle zeilen bijzet zal ook het nieuwe kabinet te maken krijgen met overbesteding. Dit blijkt uit een analyse van het Centraal Planbureau over de „Economische contouren" tot 1975. „Het is niet uitgesloten dat de loon- en prijsstijgin gen tot en met 1975 aan de hoge kant zullen blijven", aldus het planbureau. Het C.P.B. gaat hierbij uit van een min of meer sterke loon- en prijsinflatie in binnen- en buitenland. Zo doorgaand zou de brutoloonstiiging 10 procent per jaar bedragen, bij evenwichtiger verhoudingen wordt dit 7,5 procent. De Nederlandse beroepsbevolking blijft J jaarlijks groeien met 25 000 tot 30.000 I personen Desondanks blijft de spanning op de arbeidsmarkt aanwezig en daar- I om komen er volgens het Centraal Plan- I bureau jaarlijks 15.000 buitenlandse ar- j beiders bij. In 1975 zou ons land dan i 150.000 gastarbeiders tellen De sociale premies zullen enkele per- I centen stijgen. Dit geldt voor de AOW- j premie en de premie Algemene Wet Bij- j /ondere Ziektekosten. Betaalt de werk nemer nu 18,4 pet. van het premieplich- j tig inkomen aan sociale premie, in 1075 zal dat 21,2 pet. zijn. Het werkgevers- i aandeel in de sociale premie zal waar- j schijnlijk stijgen van 21,7 pet. tot 24,7 pet. Rekening wordt ook gehouden met een verkorting van de werktijd met jaar lijks 1 pet., waardoor de werkweek in de industrie op 40 uur in 1975 zou Euro- fashion 20-jarige Marm.c n Freyburg, leer- g van de Akade- >ot Beeldende n te Arnhem. pcitf. »»de kolom.) Verdachte dood van Duitser in Guinée BONN (AP) De VVestduitse regering heelt haar zaakgelastigde in Guinea om volledige uitleg gevraagd over de ver moedelijke zelfmoord van een Westduit ser. Hermann Seibold. in de gevangenis De Westduitse ambassade in Conakry kreeg geen enkele keer toegang tot Sei bold. Hij werd 18 december gearresteerd op beschuldiging van medewerking aan de invasie in Guinea. Kunst heejt gisteren de eerste prijs een glazen bol met dui zend gulden ont vangen uit handen Elsink, als winnaar ran de Nederlandse Euro fashion Fexri- valfinale IflTi vóo Freyburg zal ons Joego-Slavië verte genwoordigen op de Europese finale. De enige mannelijke van de vijf finalisten In totaal waren bij de organisatoren ruim negenhonderd inzendingen binnen gekomen. De op dracht was het ont- dag-, strand- en avondcreatie. Op de foto de winnaar met zijn prijs en de drie modellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren drie belangrijke besluiten genomen in verband met verkiezingen. Aangenomen werd bet initiatief wetsontwerp van P.v.d.A., PSP. PPR en D '66 tot verlaging van de kies- gerechtigde leeftijd van 21 jaar 18 jaar. Voorts werd besloten ook de leeftijd voor het passief kiesrecht te verlagen tot 21 jaar. Ook ging de Kamer I akkoord met het wetsvoorstel van minister Beernink om het effect van de voorkeurstem bij verkiezingen (uitgezonderd de Eerste Kamer en de gemeenteraad) te vergroten door het vereiste percentage van 50 procent van de lijstkiesdeler te verlagen tot 25 procent van de algemene kiesdeler. Tegen de verlaging van de kiesgerech tigde leeftijd stemden de SGP en de Boerenpartij. De suggestie van de oppo sitie om het de jongeren mogelijk te maken nog dit jaar mee te stemmen vond bij de regeringspartijen geen weer klank. Na de verkiezingen in april moet het nieuwgekozen parlement het wetsont werp met tweederde meerderheid goed keuren, omdat het hier een grondwets wijziging betreft. Het voorstel van de oppositie was het nieuwe palement weer te ontbinden en opnieuw verkiezingen uit te schrijven, waaraan ook de 18-jarigen kunnen meedoen, waarna ook weer een nieuw parlement zou moeten worden sa mengesteld. De verlaging van de leeftijd voor het passief kiesrecht tot 21 jaar betekent dat men op 21-jarige leeftijd gekozen kan worden voor de Eerste en Tweede Ka mer, de Provinciale Staten en de ge meenteraden. Een amendement van de heer Wiegel (WD) te koppelen aan de burgerrechtelijke meerderjarigheid maakt een goede kans vandaag door de Kamer te worden aangenomen. Dit amendement houdt in dat als de regering te zijner tijd komt met een voorstel de burgerrechte lijke meerderjarigheid van 21 jaar te verlagen tot 18 jaar, de leeftijd voor het passief kiesrecht automatisch ook op 18 jaar wordt gesteld. Tot nu toe moest men 25 jaar zijn om in het parlement en de Provinciale Staten en 23 jaar om ir. een gemeenteraad gekozen te kunnen worden Twee volgeladen olietankers botsten dezer dagen ter hoogte. Het gevolg was, dat een reusachtige oliemassa in de Baai v deden zich niet UTRECHT (ANP) Bij Stork-Hen sen N.V. in Rotterdam, onderdeel van het VMF-concern, zullen ca 250 van de in totaal 400 werknemers moeten af vloeien. Stork-Hensen. bouw- en repa ratiebedrijf van kranen, gaat de al jaren verliesgevende bouw- en con structieafdeling 1 juli a.s. sluiten. De bestaande reparatie- en onder- houdsafdeling van Stork-Hensen zal worden gecontinueerd. Op deze afdeling werken ongeveer 150 personeelsleden. De activiteiten op het gebied van kraanbouw zullen worden overgeheveld naar Conrad-Stork ii) Haarlem, een an dere VMF-ondememing. Voor de betrokken 250 werknemers zal naar een passende vervangende werkkring wordengezocht, al dan niet binnen het VMF-concern. Met de be trokken vakbonden is overleg over deze zaak gepleegd, aldus het communiqué van de VMF. (ADVERTENTIE) Iedere zondag 20.00 uur Ant. Clubhuis. „Alszuchtte minister Roolvink DORDRECHT (A.N.P.) „Wanneer wij met z'n allen voor één jaar zouden afzien van een reële inkomenverbetering, dan zouden de AOW- en AWW-pen- sioenen in een keer op het niveau van het minimumloon kunnen worden ge bracht; dan zouden de oud-interim trekkers in een keer een uitkering knnnen ontvangen die berekend zou zün naar hun vroegere inkomen; dan zouden de zelfstandigen die zich thans btf gebreke aan enigerlei voorziening moeizaam voortslepen, in hnn bedrijfje kunnen worden geholpen Deze verzuchting slaakte de heer B. Roolvink, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, vanochtend, toen hij in Dordrecht het nieuwe kantoorgebouw opende van het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor en van de Raad van Arbeid. Rijnmondlid Rijnpoorthaven op Maasvlakte? ROTERDAM (ANP) Volgens de Rijnmondgecommitteerde J. de Jong (milieuhygiëne) is het niet onmogelijk dat de tussen Hoek van Holland en Maassluis geplande Rijnpoorthaven (containeroverslag en passagierstermi nal) op de Maasvlakte zal worden aan gelegd, indien de vestiging van een Hoogovenbedrijf op de Maasvlakte defi nitief zal worden afgewezen. De heer De Jong heeft de indruk dat in kringen van het Rotterdamse ge meentebestuur en de regering al met deze alternatieve oplossing voor de Maasvlakte rekening wordt gehouden. De „overheveling" van de Rijnpoortha ven naar de Maasvlakte zou, volgens de heer De Jong, uit financieel oogpunt wel pens aantrekkelijk kunnen zijn. De aanlegkosten van de haven tussen Hoek van Holland en Massluis werden aan vankelijk begroot op 170.000.000 gulden, maar volgens voorzichtige schattingen zouden deze thans al rond de 300.000.000 gulden bedragen. ADVERTENTIE LISSE - Elke Zaterdag 8 LEIDEN' - Elke Zaterdag 8 LEIDEN - Elke Zondag 8 (Steengoede Beat) Jeugddansfeest 30 jan. Dansen Leren? Aanv. (Van onze correspondent) AiRO (AP) Het centraal comité van de over spelende guerrilla organisatie heeft bekendgemaakt streven naar vrede van de Arabische regeringen steunen. Dit is een belangrijke verandering in de •litiek van de guerrillabeweging die tevoren altijd J harde lijn hebben gevolgd. resolutie was ondertekend door Al Fatah, de groot- guerrillagroep, en door militantere organisaties als het Volksfront voor de bevrijding van Pales- PFLP). Israëlisdie minister van Buitenlandse Zaken Aba <-i. heeft het Egyptische antwoord op Israëls, ge- wne, vredesvoorstel in de besprekingen met de onderhandelaar van de Verenigde Naties, Jarring, ontvangen. Het Egyptische antwoord zal waarschijn lijk zondag in de Israëlische regering besproken wor- van een complete Israëlische toezegging om de troe pen terug te trekken. Ook had Egypte verwacht dat Israël in haar voorstel formeel het recht zou onder schrijven van de Arabische vluchtelingen op een terugkeer naar hun geboortegrond. Om terugtrekking aan te moedigen heeft Egypte enige weken geleden aan de grote mogendheden nog eens voorgesteld een vredesmacht voor het Midden-Oosten te vormen, die de vrede zou moeten handhaven na de terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden. Het is nu aan Jarring om beweging in elk van de standpunten te krijgen. Israël is zeer gekant tegen internationale garanties en vredesmachten zo lang deze bedoeld zijn om de plaats in te nemen van verdedigbare grenzen en een duurzame vrede. (Van o >rrespondent) PARIJS Hercules is geen slechte hond en zelfs geen moeilijke hond. Men moet iedere hond maar zijn zwak ke zijde vergeven. Bij Her cules is dat zijn minachting voor uniformen. Zo nam Hercules zich gistermorgen om kwart voor twaalf eens voor met bus 47 een ritje naar de Notre Dame te on dernemen. Zonder zich be wust te zijn van het feit dat hij geen kaartje bij zich heeft, wipt hij de bus in en neemt een plaats in. ,,Er uit", gebiedt Lucien Bresson, de man die de bus bestuurt. Hercules zit en- wel net lekker en goed op zijn plaats. Lucien Bresson begint te schreeuwen. Hercu les trekt een moment lichtjes zijn lippen op. Het is een grote hond die onmiskenbaar connecties heeft, zij het zeer ingewikkelde, met de boxers Bresson en met hem 25 an- Geheel en al overtuigd van de indruk dit hij maakt bekijkt Hercules suffig de passagiers, die hg uit de bus gejaagd heeft. dere passagiers blazen ver volgens met spoed de aftocht. Hercules blijft door dit alles onbewogen uit zijn zetel door het raam naar de eva- cuanten staren. Bresson stelt inmiddels alles in het werk om hem uit de bus te lok- Maar Hercules minacht nu eenmaal uniformen en vooral die van het Parijse stadsver voer. De hooghartigheid die Hercules tegenover de geüni formeerde vervoersfunctiona- rissen inneemt is echter nog niets vergeleken bij zijn houding ten opzichte van po litiemannen. Van dit laatste soort komt er spoedig een vertengenwoordi- ger een kijkje nemen. Hij laat alle deuren van de bus sluiten. Ook dat doet Hercu les nauwelijks iets. Als daarop hondevangers be steld worden en even later ter plekke verschijnen ziet Hercules geweld opdoemen. En daar houdt hij niet van. In alle bedaardheid stapt hij op en verlaat hij de bus. De dienst op lijn 47 kan hervat worden. Het oponthoud heeft twee uur geduurd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1