SEVEREYNS: 150 X ZES DAGEN Matthias Maiwald is zijn wilde haren kwijt Opmars Donner afgebroken Fornaess niet bang voor „spooktijden" KUNSTIJSBAAN IN UITHOF Miguel Najdorf als een paljas nagewezen 'OENSDAG 20 JANUARI 1971 gWWKÏ^iim liMPMnHHHHHMRIlil1!!-''-' WWR WIMV AMERSFOORT Matthias Maiwald is en blijft rustig. Eindelijk heeft de ex-DOS-speler de afgelopen zondag na roveel maanden van tegenslag eens een keer in het ;erste elftal van Feijenoord meegespeeld. En dat was ïatuurlijk een verrassende ervaring voor hem, maar dit wil allerminst zeggen, dat de beweeglijke en wendbare rechts- juiten ervan uit gaat dat zijn kostje is gekocht. ..Dit debuut stelde mij niets voor", verklaarde Maiwald, de in tegenstel- ng tot vroeger nuchter formulerende Amersfoorter. „Mis schien als ik tien keer achterelkaar heb meegedaan, dat ik dan van mening ben dat ik me heb waargemaakt. Voor die lijd echter per se niet". reemde woorden voor Matthias Mai- 'ald. Zijn nuchterheid is daarom zo ipvallend omdat hij anderhalf jaar •eleden nog de reputatie had de bel- imel van de Nederlandse voetbalvel- n te zijn toen liij een ongewoon iantal schorsingen opliep als gevolg zijn licht ontvlambare opvlie- ;endheid. Maar dat is allemaal over .Mijn. wilde haren ben ik kwijtge- aakt. Dat is een ding dat zeker is" tfatthlas Maiwald heeft in de profwe- •an Feijenoord ervaren dat on deruitgehaald worden een normale zaak is op het voetbalveld. ..Dat wilde ik vroeger nooit geloven. Als ik ie mand voorbij was vond ik het ver schrikkelijk als hij me dan pakte". Metamorfose Zijn metormofose is niet onbegrijpe lijk. ..De hele sfeer bij Feijenoord is eigenlijk onvergelijkbaar met het vroegere DOS of neem voor mijn part welke andere middelmatige eredivisie- '111 club ook. Je hoeft om een voor beeldje te noemen in de Kuip nooit bang te zijn dat je degradeert, dat is een enorme geruststelling. Er lopen aan de andere kant ook geen zenu wachtige trainers om je heen. En het is daar ook ondenkbaar dat eerst de een en dan de andere de "kleedkamer komt binnenstormen om zijn beste be doelingen uit te leggen". Maar de „nieuwe Matthias Mai wald is maar moeizaam bij Feijenoord in de looppas gegaan. Enkele weken nadat de stadionclub de transfer rond had, waarover iedereen in de voetbal wereld nogal verrast opkeek, over kwam de ambitieuze Amersfoorter eeh ongeluk. Toen hij rustig bij een vriend in de auto de krant zat te lezen, verloor dé man naast hem de macht over het stuur en ontstond er een botsing. Met een gebroken arm, 'een lichte hersenschudding en de no dige vleeswonden verdwenen op slag al zijn illusies op een snel en bejubeld debuut in dc Kuip. Het duurde tot ongeveer eind oktober voor dat hij weer mocht trainen Maar vanaf dat moment ontwikkeld de 22-jarige full prof zich voorbeeldig. Zijn uitleg daarvoor: ,,In dit team telt het veel zwaarder als je bijvoorbeeld de bal kwijtraakt. Daarom vat je alles in het veld veel ernstiger, en rustiger op ook. 1 kan en moet kunnen vind ik in het huidige voetbal. Als een trainer vind. dat hij een verdedigend systeem moet spelen en moet hij daan-oor mensen opofferen. Daarom is mijn ideaal voorlopig: „Handhaven in het eerste team. Er lopen bij Feijenoord tenslotte zo veel goede spelers rond. Op goede \v( Matthias Maiwald is sinds enige maanden verlost van hel gipsverband oir. auto-ongeluk juli vorig jaar. Maar pas ajgelopen zondag speelde hij zijn Feijenoord. De ex-D.O.S.'er zegt over zichzelf: ..Ik ben zyn linkerarm, die erste wedstrijd voor hi i'n wilde haren kwijt". Ik heb daarom in de wedstrijd van de afgelopen zondag bewust geprobeerd zonder fouten te voetballen Zonder individualistisch te zijn. zonder soli te maken, bedoel ik". Kleine jongen wel toe dat hij zelf niet ontevreden is over de afloop van zijn eerste halve wedstrijd voor Feijenoord. ...Maar ik heb nog ontzettend veel te leren. Wat ik op de training namelijk allemaal zie daar ben ik gewoon een kleine jongen bij". thias Maiwald. die bij het vroegere DOS een klein god.ie was. is in een omge ving terechtgekomen, waarin hij de wetenschap heeft opgedaan dat je broodverdienen met voetballen paral lel loopt met je verstand gebruiken. Het bewijs daarvan levert hij onmid dellijk daarna. ..Het zou mc helemaal niets verbazen wanneer ik de volgen de week weer in ht B-elftal sta. Dat Dat Matthias Maiwald op de goede weg is voelt hij zelf aan „Ik merk dat ik iedere wedstrijd vooruit ga. Doordat je namelijk tweemaal per dag traint wordt je conditie automa tisch beter. En door alles wat je daar bovendien ziet leer je ook nog erg veel bij". Het enige waar hij nog moeite mee heeft is het samenspel met zijn ploeggenoten. „Het overspe len van de bal gaat bijvoorbeeld veel sneller dan ik gewend was". Maar ook in dat probleem ziet Matthias Mai wald een positief element. „Je trekt je op aan sterspelers en dat is een gewe- ligd fijne rvcaring die ik nog nooit eerder had opgedaan Het is dan ook logisch dat de drie jaar geleden pas ontdekte ex-Quick- voetballer serieuzer en doordachter aan een veelbelovende carrière bouwt. Hij studeerde tot het begin van dit seizoen in Schoonhoven voor het di ploma van zilversmid. Daar is hij mee gestopt. Hij moet nu dus wel. „Ik wil binnen twee jaar weten tol zolang loopt namelijk mijn contract bij Feij enoord of ik alleemaa! aan kan.* Anders slop ik onherroepelijk en ga ik gewoon verder met leren". Manager Guus Brox vindt dat uit gangspunt eerlijk. Hij spreekt er ook zijn bewondering over uit en bena drukt dat Matthias Maiwald uitste kende vorderingen maakt. „Het is al leen jammer dat het drie maanden later dan we hadden verwacht pas zo goed met hem gaat Maar tja. daar kan verder niemand iets meer aan IJK AAN ZEE Na de gisteren in Wijk aan Zee gespeelde zevende >nde van het Hoogovenschaaktoernooi is het duidelijk geworden dat in grootmeestergroep geen tot de verbeelding sprekend succes van een ederlandse deelnemer te verwachten is. De hoop dat grootmeester Jan i in Donner die tot nu toe misschien niet al te succesvol maar in elk geval niveau had gestreden aan een opmars was begonnen, is ook niet (gekomen. De jonge Zweed Andersson, die in Wijk aan Zee enorm I ipulair is, heeft de baardige Nederlander na vijf uur verslagen. Meer j meesterresultaat zal er voor de overige Nederlanders niet inzitten. FORNAESS Noorse dagbladen schrijven: de ranglijst was de nederlaag van •f tegen de Westduitser Hübner ijroot belang. De Argentijn mag zich voeglijkals afgeschreven beschou-. Hübner lijkt op weg te -zijn 'Tiaar topprestatie, die fraai kan 160U Va nsLuiten bij zijn tweede plaats in het •rzonale toernooi te MaHorca. :ebruik >e jonge Braziliaan Mecking, die zijn liten gi chte stand tegen. Petrosjan maar zon- verder spelen heeft opgegeven, bleek een herstel in staat. De Nederlander n den Berg moest dit gevoelig ervaren.' de afgebroken partij tussen Kuijpers de Joego-Slaaf Ivkov han^t veel af lage Sige g: ingsrap de zet diie onder couvert, is gegev Auti lijpers stond in feite regelrecht gewon- In de meestergroep bezet Rob Hartoch gea n positie in de hogere regionen. Jan Timman. De Delftenaar zag zijn 9-llrtij tegen de Roemeen Ciocaltea wikkelde stelling afgebroken. Ook Coen «Ruslj taa-V-Hort. O'"Si.-SI.fc-Kortsjiioj. (Husl.) ly—Langeweg (Ned.)-Kee .dtffd.) 'i 1 Küijpors (Nod.)Ivkov (.T.-SI.)" afgebr. weg, Dom Knijpers 2 Najdorf 1! ronde: Kostro (Polen)— Hartoch (Ned.)Denlter (Polen)—Zuidema (Ned.) OSLO De Noorse schaatsexpert I Svcrre Favstad heeft gisteren gewaar- I schuwd dat Dag Fornaess. ondanks zijn teleurstellende prestaties in dit seizoen. wel eens dit weekeinde tijdens de Eu ropese kampioenschappen in Heeren veen voor een verrassing kan zorgen. „Schenk. Verkerk, Claesson en Jan Bols j moeten zich niet voor de gek laten! houden door dé betrekkelijk zwakke, prestaties van Fornaess tot dusver in het seizoen", schreef Sverre FarstdS. die in 1949 de Europese titel heeft gewon nen in Arbcidersbladet. De 22 jaar oude student uit Hamar won in 1969 de Europese titel en ein digde vorig jaar in Innsbruck achter Schenk. „De liist van de beste wereldtijden in dit seizoen is gezien door Noorse bril angstaanjagend. Zes Nederlandse rij ders plus Claesson staan voor onze bes te man tot nu toe, Roar Groenvold. en Fornaess staat pas op de 12e plaats, meer dan vijf seconden scheiden Schenk en Groenvold", zo merkt Farstad op. „Maar de vorm van Fornaess is ge staag gegloeid totdat hij afgelopen zon dag voor de derde achtereenvolgende maal, de. Noorse titel veroverde. For naess heeft altijd ontzag voor zijn con currenten. maar hij heeft geen eerbied voor spooktijden die zij in Davos en Inzeil bereiken op perfect ijs bij wed strijden waaraan hijzelf niet deel neemt." Farstad is ervan overtuigd dat Schenk. Verkerk en Claesson met grote belangstelling hebben Jeennisgenoemn van de tijden van Fornaess in het afgelopen weekeinde. „Ik ben er ook helemaal zeker van dat zij hem op nieuw beschouwen als hun gevaarlijk- Een ander in Oslo verschijnend blad. Nationen, verwacht dat Kees Verkerk zijn tweede Europese titel zal gaan Winnen. De eerste won hij in 1967. hetzelfde jaar waarin hij voor het tweede achtereenvolgende jaar beslag op de wereldtitel legde. „Verkerk is tot nu toe nog niet in topconditie geweest, maar het "afgelopen weekeinde heeft hij bewezen dat hij op het juiste ogenblik voor de Europese en wereldkampioenschappen in topvorm weet te komen. Wij zijn echter bang, dat het voor onzei favoriet, Fornaess, te laat is om in topvorm te komen. Hij zal een grotere bedreiging vormen bij dc wereldkampioenschappen op 1213 fe bruari in Gotenburg dan in Heeren- veen", kldus Nationen. irton. Tolo winn 4.50 pl 2.10 2.60 kopp 17.— AURA-PRIJS 2020 m: 1 Happig CMHEST- Ifïm de kunstijsbaan in het toekomstige recreatiecentrum de Uithof, als alle pionnen doorgang zullen vinden, eruit gaan zien. Tot het i.jsbaancomplex gaat een onoverdekte vierhonderd-meterbaan behoren en een overdekte ijsbaan van dertig bij zestig meter. Het hele complex wordt omgeven door een talud van ongeveer zes meter hoogte en heuvels tot een hoogte van zo'n tien meter Hei schaatscentrum past uitstekend in het gebied van de Uithof, waar verder vele andere recreatiemogelijkheden zullen worden aangelegd zoals een zwembadcomplex, een manege, speelweiden, een kanobaan en volkstuintjes enz. Het schaatscentrum zelf, dat zeer groots is opgezet en als eerste kunstijsbaan ter wereld een zogenaamde sprintcirkelkrijgt (zie foto) onder meer voor verbetering van de bochtentechniek, kan de in Zuid-Holland bestaande noodsituatie voor duizenden schaatsliefhebbers opheffen lichtl 00 km n keuri! en fii iet 95 vutomob en. Ka tel. 51 id tot dags ge 9-1! i Daan 33, Sasi koop loopwaf teL 05 ROTTERDAM In 1952 reed Emil Severeyns samen met George de Beuckclaer in liet sportpaleis van Antwerpen zijn eerste zesdaagse en in Rotterdam is hij met Piet van der Lans bezig aan zijn 150e. AI meer dan achttien jaar trekt de kleine krulharige Belg van Wintcrbaan naar wlnterbaan. Hij is een van de weini- «en die als actief pistier de zesdaag- hebbcn zien veranderen van het ners werd verlangd dat zij 24 uur per etmaal in de baan waren, tot het moderne bedrijf, dat in een veel kor ter tijdsbestek evenveel afwisseling «amenperst als een varieté-theater Gezeten op zijn bed, ergens ver van de baan in een eatacombe-achtige kleedkamer, met naast hem zijn vrouw, die net over was gekomen uit woonplaats Deurne „juist naast de Hel van Deurne" blijkt Emil Se vereyns evenals zijn meeste collega's van mening te zijn, dat de oude zes daagse niet meer past in deze tijd. „Ik geloof," zegt hij, „dat de gemiddelde toeschouwer het niet op prijs stelt wanneer de renners niet anders doen dan jagen, jagen en nog eens jagen Destijds, in de jaren van Gerrit Schulte en Rik van Steenbergen, met wie ik negentien zesdaagsen heb ge wonnen. werd er nog geen afwisseling geboden. Een koers achter de dernies een tijdrit, een aanval op het baanre cord. een afvalkoers. dat was er alle maal nog niet Nu willen de mensen volgens mij niets anders Het hele leven is haastiger geworden." „Men verlangt een jacht, waarin op topsnelheid wordt gereden, maar dat brengt natuurlijk ook met zich 'mee dat wij dat niet langer kunnen vol houden dan maximaal een uur. Daar na doen we het dan zeer kalm aan Toch, hoewel hij stelt dat het niet anders kan, blijkt af en toe uit zijn woorden dat hij eigenlijk wei een beetje heimwee heefl naar het verle- „Het klinkt zot, dat weet ik," zegt hij. „maar toch in die tijd. dat bet voor kwam dat ik 'i nachts op de piste tegen de balustrade geleund In slaap viel en pas weer wakker werd nadat ik een Tiksc boete had gekregen, leef de het zesdaagse-gebeuren meer bij dc mensen, ,1e voelde je deel uitma ken van iets unieks, waartoe alleen de allersterksten in staat waren." begon, nadat hij een nacht op wacht had gestaan in de kazerne, afscheid op de pelk. waar zijn carrière begon: in het sportpaleis van Antwerpen. Hij is echter niet bang voor de leegte na het roerige leven van het wielerbe- drijf. „Ik weet", zegt hij, ,.dat velen van ons niet kunnen omschakelen en dan zichzelf diep in de ellende wer ken. Neem als voorbeeld mijn oude maat Rik van Steenbergen, die nu geworden is tot lid van de Antwerpse onderwereld en pas weer veroordeeld werd wegens smokkel van vérdovende middelen. Ik ga echter in zaken, een vertegenwoordiging in België van een Amerikaans merk motorolie. En ik vertrouw erop nee. ik weet zeker dat ik daarin voldoende compensatie zal Inmiddels is het tegen achten en roept op twaalf i de plicht weer. Emil Severeyns klimt van zijn brits en begint zich om te kleden voor de strijd, waarin hij sa men met Van der Lans een beschei den tiende plaats inneemt en zijn eigen koppel geen schijn van kans geeft tegen de leiders Hij is echter pas drie weken geleden begonnen met zijn training en beschouwt deze zes daagse slechts als een onderdeel daar van voor zijn afscheid in Antwer- l-Sercu 300 punten: n ronde 2. Loevestjn-PeHgcn JU; 3. Jam-Pijnen 2*6; Verschueren-Renz Karstens-Sectn WIJK AAN ZEE Een vreemd liefde-haatgevoel bindt Miguel Najdorf aan het Hoogovenschaaktoernooi. Het is nog maar kort geleden dat de Argentijns'Poolse schaakmeester werd aangeduid als de meest kleurijke figuur, die in Wijk aan Zee te zien zou zijn. Maar nu het toernooi een week oud is, spreken sommige grootmeesters niet meer met hem en wensen anderen hem terug in Buenos Aires, waar hij vandaan komt. Een wat onbegrijpelijke, halsstarrige houding in het conflict met Hans Ree uit de derde ronde, heeft de nestor van het schaakgezelschap veel sympathie gekostVjj j Hij kan als het ware de wrok van de gezichten van zijn tegenstanders afscheppen Maar wat erger is: Naj dorf, de joviale, geniale, cerebrale schaakvedette van weleer wordt door hel publiek niet langer serieus genomen. Op zijn zestigste heefl Najdorf het zover gebracht, dat hij ten aanschouwe van zijn echtgenote als paljas wordt nagewezen. Een ge waarwording die hij als uitermate onprettig ervaart. Een situatie ook. die zijn schaakprestaties ongunstig beïnvloedt, getuige de gemiste kan sen in het duel legen Van der Berg en h,et zwakke verweer tegen Hübner. „Het gaat slecht. Nog nooit heb ik zo zwak gespeeld. Ik voel me niet goed. Wellicht gaat het na de rustdag beter", was alles wat de anders zo breedsprakige Argentijn los wilde laten. Enkele dagen geleden heeft Najdorf zelfs gedreigd af te zullen reizen. Daarmee echter heeft hij hel toer- nooicomitê in een lastig parket ge bracht. Want het vertrek van Naj dorf zou de Lastatus van het Hoog oventoernooi in gevaar brengen. En dat zou weer een klap in het gezicht zijn van de welwillende sponsor, die naar schatting een miljoen in het g-beuren steekt. Derhalve wordt de door weinigen gepruimde Argentijn door velen op handen gedragen en lacht men vriendelijk als Najdorf in de niet meer alcoholvrije avonduren uitroept: „Ik betaal voor allemaal. Ook voor hem-daar", wijzend op wedstrijdlei der Constant Orbaan. door wiens ongewilde medewerking het conflict met Hans Ree ongekende propoi*ties kon aannemen. Die bevoorrechte po sitie is Najdorf na de achtste ronde kwijt. Als hii dan vertrekt, blijven zijn resultaten gelden. Men hoopt in Wijk aan Zee hardgrondig dat de alleruiterste eindbeslissing van hoofdwedstrijdleider Slavekoorde tot dat tijdstip uitblijft. Want het con flict Najdorf-Ree is officieel nog steeds niet gesloten. Het ontstond loen Ree verzuimde een gepromo veerde pion in een dame te verande- Verwikkelingen Het had vele verwikkelingen tot ge volg. Een ervan was dal Ree twee dagen later achter hel bord ging zitten en Najdorfs klok in beweging zette, terwijl de Argentijn een ka mer verder op het verstrijken van de tijd wachtte om alsnog te protes teren. Hoofdwedstrijdleider Slave koorde had begrip voor die houding en verordonneerde dat de partij als nog voortgezet moest worden, aldus weer een protest van Hans Ree uit lokkend, „Want", aldus Ree. „Najdorf heeft nooit een officieel protest te gen de eerste beslissing van Orbaan ingediend". Orbaan bevestigt dit Gesteld tegenover deze precaire situ atie heeft de heer Slavekoorde een tijdelijke uitweg gevonden: overleg met de voorzitter van de wercld- schaakfederatie prof. Max Euwe. die voorlopig* onbereikbaar is in een ireincoupé ergens tussen Parijs en Moskou... Licht inmiddels enig licht geworpen op de vraag, waarom Najdorf de In wezen volstrekt onbeduidende nala tigheid van Ree zo hoog heeft opge nomen. In eerste instantie was ie dereen ervan overtuigd dat de Ne derlander gewonnen stond. Nadere' pnalyse leerde echter dat de Argen tijn wel degelijk remisekansen had. Inmiddels heeft Ree na st ige huis arbeid een geforceerde winstgang ontdekt, maar het is de vraag of Najdorf daarvan op de hoogte is... Een feit blijft dal de Argentijn bij zijn komst in Nederland te cel heeft vertrouwd op zijn faam en te weinig gelegenheid heeft gehad zich serieus voor te bereiden. De reputatie van Najdorf gaat terug tot ver voor de oorlog. Tot de tijd van Aljechin. In het inmiddels legendarisch geworden Stauntontoemooi (Groningen 46) deed hij tegen de volstrekt onge naakbare wereldkampioen Botwin- nik zes zetten en kondigde toen aan: „En nu staat Botwinnik verloren" om enkele tientallen zetten verder inderdaad de capitulatie van de we reldkampioen in ontvangst te ne- Triomf Het wereldschaaktoernooi van 1950 in Amsterdam betekende een van zijn grootste triomfen. In die tijd schaakte hij blind tegen 48 tegen standers. een prestatie, die zoveel van hem vergde dat hij twee dagen later slapend in een bioscoop werd teruggevonden. In die tijd ook kwam hij in een geruchtmakende tweekamp uit tegen Reshevsky, de Amerikaan, begiftigd met een minstens zo ongewis tempe rament als Najdorf. Na het kandidatentoernooi van ^ürich 53. waar hij een uitmuntend toernooiboek over schreef, wijdde Najdorf zich aan de taak zijn inko men op een hoger niveau te brengen dan zijn exorbitante uitgaven. Het. lukte hem. De verhalen over de ma nier waarop het gebeurde, zijn legio. Maar het is een niet te lpochenen feit dat hij thans aan het hoofd staat van een verzekeringsmaat- sch?. pij, die zo'n tachtig personeels leden telt. Najdorf is meneer Naj dorf geworden. Des te pijnlijker voor hem'is daaarom de wijze warop hij in Wijk aan Zee wordt bejegend. Najdorf heeft er kennelijk vast op gerekend dat hij bij het Hoogoventoernooi zijn inmiddels passief geworden groot meestertitel zou -rtiveren. Het inlerzonetoernooi van Palma dc Majorca, waarvoor hij zich had ge plaatst, heeft hij er voor laten lopen. Kennelijk rekende hij erop nog steeds te mogen rekenen op bescher ming van de „jetset", die in Wijk aan Zee de onderlinge affaires veel al in remise laat uitmonden. Maar daarvoor bracht Najdorf net iets te weinig parate kennis mee. Hans Ree legde zijn feilen voor ieder een bloot. Reden waarom Najdorf zich teweer stelde., of het de Juiste reactie was, mag overigens worden betwijfeld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11