„Wat doe je met zo'n lijk tv-thriller van Leo Derksen Familie in Een Dimitrievitch van de acht" antenne mm Shockmusical Salvation jeugdige opstandigheid Sport op tv Met liedj es het land in RADIO MAANDAG PAGINA 2 LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 JANUARI 1971 Op gespannen voet met de waarheid liOE de reclame met, de waarheid op gespannen voet leeft, is elke Neder landse burger zich beter dan ooit be wust geworden, sedert reclame via ra dio en televisie hem soms dwingt er naar te kijken en te luisteren. Van bedrog in de strfrechterlijke zin is dan wel geen sprake, maar wat verlokkend of opwindend in letters, woorden of beelden wordt aangeprezen, staat vaak een heel eind van de realiteit. In meer dan één publikatie is erop gewezen, dat het toeristisch bedrijf in dit opzicht een der zondebokken is. Volgens de reclamespecialisten in deze sector zijn er op de wereld maar wei nig plekjes waar het niet ideaal is; zo'n aee, stoere mannen, schone vrouwen, lekker eten, onbekommerd niets doen: de reclamefolders schreeuwen deze ver rukkelijke mogelijkheden aan. Maar elk vakantieseizoen onthult de waarheid dat naast veel mensen die boffen en krijgen wat hen beloofd was, ook veel anderen zijn die pech hebben of zich apart bedrogen voelen. Inflatie IETS dergelijks doet zich naar onze t smaak bij de woningbouw- en wo ningverkoop voor. Moet men de folders en advertenties geloven, dan worden er buiten de woningwetsector alleen nog gebouwd. Natuurlijk komen ook die van de nog altijd te traag werkende lopende band der woningproduktie, maar dan maar luxe flats en riante herenhuizen niet voor de prijzen die de lezer in de meeste folders en advertenties onder ogen krijgt. Over inflatie van begrippen gespro- j ken; nu wordt als luxe aangeprezen een huis dat vóór de wereldoorlog ge waardeerd werd als een behoorlijke burgermanswoning. Toen waren boven dien de kwaliteit en afwerking vaak beter, zodat de luxe nu in de praktijk dikwijls neerkomt op een bad- of douchecel, een handig keukentje en paar stukken, vaak niet al te beste, vloerbedekking op de grond. Handige tekenaars geven die „luxe doorzon-woningen" een perspectief dat doet vrezen dat in de riante woonka mer met fraaie eethoek een grote Bechstein- of Steinway-vleugel als i pietepeuterig stuk verloren zou gaan dat de kinderen in zo'n kamer zelfs fietsen kunnen leren. Wie de maten meestal in kleine lettertjes eronder controleert, ontdekt dat zelfs een pans mini-pianootje, wanneer de O' ge meubels wat groot zijn uitgevallen, het er ruimtelijk moeilijk krijgt. Fiet sen leren kan; natuurlijk!: maar dan alleen wat betreft het uitsteken van de linker- of rechterhand en de bel probe- Riant jyiOESTEN we makelaars en woning- "*verkoopbureaus geloven, dan zijn de Nederlanders wat betreft hun huisves ting slechts in drie categorieën ver deeld: mensen die geen dak boven het hoofd hebben, mensen die in krotten wonen en mensen die de gelukkige bewoner zijn van een riant huis. Over één ding kunnen we het dan allemaal snel eèns zijn: de prijs die voor het volmaakte geluk van de derde categorie gevraagd wordt, is doorgaans ook riant. En dat kan. omdat we allemaal een riant inkomen hebben en recht hebben op een riante levensstaat. Na een jaar New York, maar eerder dan Londen kreeg Amsterdam gistera vond in Carré in een Hollandse bewer king en bezetting de première van d< Shockmusical Salvation te verwerken. De titel schijnt ontleend aan het Leger des Heils (Salvation Army), maar inhoud is het eerder bijna een anti pode van. God is goed, maar waarom laat hij er zo weinig van merken? Met in het achterhoofd woorden er wenken uit het Oude en Nieuwe Testa ment schreven de auteurs Courtney er Mhk alle opstandigheid bijeen, die de jfeugd vandaag de dag op het punt van w en religie te berde weet te brengen. aft is aHeen schokkend voor wie er al zwaar aan tilt; ook al wordt er soms van dik hout planken gezaagd, ga je er ï$et een beetje begrip tegenover zitten, dan onroert zowaar de machteloosheid, <jte in deze musical vorm heeft gekre gen. zowel in woord als in bewegend beeld. Geloof is oprechtheid in" al wat je doet, zo luidt de stelling die in Salvati on emotioneel met bewijzen wordt ge staafd. Lennaert Nijgh tekent voor de be werking. Hij is zeer vrij met de oor spronkelijke tekst omgesprongen. In hop Hollands (Mozes was een toffe vo gel) vond hij vadérlandse equivalenten voor Amerikaanse zegswijzen. De tekst moest hij bovendien inpassen in de gegeven melodieën en daar is hij zoda nig in geslaagd, dat deze op rap roc kende muziek vloeiend de zaal inkomt. Kr zitten in deze musical enkele zeer fraaie liedjes, zowel qua tekst als in houd, zoals „Al luistert mijn lichaam naar jou" en de gospel „Het zit wel goed met Jezus" De ernst waarmee deze musical onder het volk wordt gebracht, van aandoen lijke schuldbelijdenis tot de meest cri ante verwijten aan mens en hemel, heffen deze musical boven het gemid delde zangspel uit. Regisseur Paul Aa ron werkt niet met subtiele middelen; hij manipuleert met massa. Hij zoekt het in het demonstratieve groepsgebeu ren, waaruit in een bepaalde rol de enkeling naar voren treedt, maar toch nooit los van het collectief. Aan naakt kwam men tijdens de première niet toe, daar schijnt men in-volkomen harmonie nog naar toe te moeten groeien, maar wel kreeg men een reeks bewogen „va riaties" te zien en vieze woordjes te horen, maar die zijn intussen al in het leef- en spraakgebruik opgenomen Harry Bannink hield de muziek lek ker soepel en gaf de getuigenis, die Salvation is, de dynamiek van beat, blues en jazz mee. De bewegingen van de groep liggen vast gebed in de stu wing van deze muziek en worden mede bepaald door de emotie van het intens met zichzelf en met het geloof bezig zijn. Het slot vonden we niet zo sterk, maar als geheel is deze musical een frappant werkstuk van allen die erbij betrokken zijn. T. O. Dp journalist Leo Derksen is zo langzamerhand een van onze meest produktieve televisieschrijvers geworden. Hjj heeft nu al een dozijn t.v.-spclen. serieuze en luchtige, op zijn naam staan. „Wat doe je met zo'n lijk?" is het dertiende spel, dat de AVRO-t.v. van Leo Derksen morgenavond op het scherm brengt. De vraag, die de hoofdpersoon in dit spel, uitgever Hugo Alwin, bezighoudt als hij merkt dat hij zich in toenemende mate bepaalde dingen niet meer kan her inneren is: „wat is nu precies de oorzaak van mijn geheugenstoornis?". Als hij dan ook nog te maken krijgt met de moord op een vrouw, die hij niet kent, zet hij noodgedwongen alles in het werk om de sporen van een dubbel leven te ont rafelen. Helder en recht op ziin doel af heeft de auteur dit thema in deze thriller uitgewerkt. De meeste televisiespelen van Leo Derksen zou men kunnen omschrijven als thrillers met een sterk psychologische inslag of als psychologische drama's van thrillerachtige strekking. Opvallend is dat van Leo Derksen, na een respectabel aantal uitgezonden televisiespelen, pas zeer recent een eerste toneelspel werd op gevoerd. Dit stuk, „Het kardinalengambiet", werd in december van het vorig jaar bij het Nieuw Rotterdams Toneel in première opgevoerd. In „Wat doe je met zo'n lijk?" worden de belangrijkste rollen gespeeld door Pleuni Touw (Marja), Wim van den Heuvel (Hugo Alwin) en Sacco van der Made (Mees. een particuliere detective). De regie van dit televisiespel heeft Maxim Hamel. Zondag, AVRO, Nederland I, 20.35 uur Het programma „Stuido Sport" van de NOS-televisie morgen om 19.30 en om 21.10 uur via Nederland II bevat be halve voetbalflitsen de volgende On derwerpen wielerzesdaagse in Rotter dam; rugbywedstrijd WalesEnge land; Nederlands kampioenschap bil jarten 47-2 'te Amsterdam; volleybal wedstrijd ValuasBlokkeer te Venlo; int. indooratletiekwedstrijden in Gro ningen; basketbalwedstrijd Fiat StarsFlamingo's in Amsterdam. In een sportprogramma van de NOS- tèlevisie morgen om 16.20 uur kan qien kijken naar een reportage van de Lauberhornrennen (skiën) te Wen- gen. Het commentaar hierbij wordt verzorgd door Herman Kuiphof. Voorts wordt in dit programma een veerslag uitgezonden van de Wielerzes daagse. die van' 16 tot en met 22 jpnuari in het Sportpaleis in Rotter dam wordt gehouden. Deze reportage wordt door Theo Koomen van com mentaar voorzien. In het sportprogramma „Langs de lijn"van de NOS-radio morgen om 14.02' via Hilversum III, komen voor: flitsen van wedstrijden in het betaald en amateurvoetbal; wielerzesdaagse in RotterdamHoogovenschaaktoernooi overizheten en uitslagen waterpolo, basketbal, volleybal, Belgisch voetbal, zaalhandbal, zaalkorfbal. „Langs de lijn" wordt gepresenteerd door Bert Corporaal en Willem Ruis. Samenstellen en regie: Roel Ren- gers. Jonge mensen op concertpodium Op 28 oktober 1968 startte de AVRO- televisie met een serie programma's, getiteld „Jonge mensen op weg naar het concertpodium", waarin het zich aandienend talent van de conservato ria in de gelegenheid werd gesteld zijn muzikale prestaties voor de ca mera te demonstreren Gedurende drie seizoenen heeft de AVRO deze pro gramma's in haar schema's Opgeno men, hetgeen betekent, dat tot nu toe twaalfmaal leerlingen van diverse Ne derlandse conservatoria zijn opgetre den. Morgen zal nog eens een viertal getalenteerde conservartorialeerllngen met begeleiding van het Promenade Orkest onder leiding van Hubert Sou- dant op de beeldbuis komen. Het zijn de fluitiste Abbie de Quant, de bas- bariton Ruud van de Meer, de accor deonist Henny Veis en de harpiste Nino Kwint. Uitgevoerd worden wer ken van Tarti--' r orges Bizct, Camille Saint-Saëns mg Wijdeveld, L Fancelli en Friedrich Handel Presentatie ")uys. Zondag AVRO i\ed. I 19.30 uur. De Franse zigeunerfamilie Dimi trievitch, die enkele jaren ge leden twor de eerste keer in Ne derland was voor het Grand Gala du Dis que, komen deze week op nieuw naar ons land voor het VARA-t.v.-programma „Een van de acht" van Mies Bouwman. Zaterdag VARA, Nederland I. 20.20 uur. kort geding over gekozen minister-president In de vorm van een rechtsgeding on der voorzitterschap van mr. P. H. Bakker Scut, met getuigen en kruis verhoren, pleidooien en bewijsmateri aal, wordt in het programma ..Korl Geding" morgen gediscussieerd ovei de stelling „De minister-presiden' moet gekozen worden door het volk" De stelling wordt verdedigd door me. mr. Anneke Goudsmit. lid van d« Tweede Kamer voor D'66. Zij zal haa pleidooi kracht bijzetten met de ver klaringen van mr. Plate, prof. Glas tra van Loon en de heer J. van d Schoot. De stelling wordt aangevalier door de journalist Jan Rogier die al- getuigen opvoert prof. F. de Jong. mi A. Komen en dr. B van der Lek He programma „Kort Geding" wordt gc produceerd door Hedda van Gennej en Simon Jelsma. De regie heeft Gei Roos. Eindredactie - Simons Jelsma. Zondag NOS Ned. II 21.35 uur. Indianenbolwerk Alcatraz Alcatraz, een eiland voor de kust ter hoogte van San Francisco, is het on derwerp van een televisiereportage van Peter Schroder morgenavond in „Panoramiek". Alcatraz tot 1964 een strafgevangenis is sinds no vember 1968 bezet door Indianen van ae activistengrocp ..Indians of al tribes" die daarmee de aandacht willen vesti gen op de achterstelling van de India nen, die in reservaten leven. Zondag NOS Ned. II 20.20 uur. Dienst van Schrift en Tafel "venals vorig jaar zal de KRO-televi- de morgen de viering van het avond- naai uitzenden ter gelegenheid van Ie Internationale Bidweek voor de lenheid. De avondmaalsdienst, die wordt uitgezonden vanuit de hervorm- ie Maranathakerk in Den Haag, heeft ils voorganger ds. W. R. v. d. Zee. De Dienst van schrift en tafel" zal muzi- ;aal verzorgd worden door cantor- ■rganist Adriaan C. Schuurman, die evens de leiding van het koor heeft. Vis solist eedt op de fluitist Barend Schuurman, zoon van de cantor-orga- Zondag KRO Ned. I 11.00 uur. Arnold Gelderman en Sacco v. d. Made in een sceneuit „Wat doe je met zo'n lijk??" Vandaag start de NCRV een nieuwe reeks uitzendingen onder de titel „Met liedjes het land in". De opnamen voor het eerste programma werden ge maakt in een overvolle de Glashof te Leerdam. Medewerkenden waren Gert en Hermien Timmerman, Conny Vink, The Three Jacksons, het Cocktail Trio en De Chico's. Ted de Braak zorgde voor de presentatie. In vergelijking met de vorige ^rie zijn enkele veran deringen in dé opzet van het pro gramma aangebracht. Nieuw is de ru briek „Dat wil ik nog wel eens ho ren", waarvoor bij de afdeling geva rieerde programma's van de NCRV- televisie na één oproep honderden ver zoeken binnenkwamen in de vorm van een achtregelig versje. De drie leukste versjes werden uit de stapel gekozen en de makers ervan werden uitgenodigd aanwezig te zijn bij de opname, terwijl zij bovendien konden kiezen uit een tiental prijzen. In de imitatiewedstrijd komen drie kandida ten op de planken om uit te maken wie de beste Toon Hermans is. „Met liedjes het land in" wordt voorlopig eenmaal per maand uitgezonden. Zaterdag NCRV Ned. II 20.20 uur. Het pa&r-apart is terug. Bjj een andere omroep en onder een nieuwe regisseur. Het werd gisteren b(j de KRO een fjjn weerzien, want Johnny en Rijk z(jn apart. Kraaykamp heeft mimische ver mogens die iets onbetaalbaars hebben, De Gooyer lijkt alleen zijn mindere om dat hij zijn aangeefwerk zo genereus doet. Ze hadden gisteren goede teksten, ze hadden ook een vortreffelijke regie. Bob Rooyens diende hen nederig door zoals het moet het paar apart recht- toe-rechtaan op de buis te zetten. Vulde dat aan met filmische grapjes, herha lingen en tussenshotj es. Helemaal uitleven kon Rooyens zich in het „bijwerk". The Anita Kerr Singers kwamen onbeschadigd er van af. Iets wat niet gezegd kan worden van het zangeresje Vicky Leandros, dat er hele maal verknipt op kwam te staan, cn van het balletgrocpjc. Rooyens maakte overigens kostelijke kijkstof van zijn „verknippingen". Het nieuwe en heel dure Rotterdamse sportpaleis leidde lol een 'eenmalige herleving van Brandpunt Buitenspel. Wat we ervan zagen interesseerde ons uiteraard op de eerste plaats in zover ons duidelijk werd dat hier voortreffe lijke t.v.-reportagés mogelijk blijken te zijn. BB had, behalve al dan niet recht streekse reportages rond het openings evenement, enkele BB-specialisten- O.m. de bitse „prognose" voor het nieuwe jaar. Jammer dat BB terziele is, vonden Op „II" miste de Vuist van Duys (in de Johnny en Rijkshow was hij eindelijk echt tc zien de uitschieters. Het pro gramma was onderhoudend genoeg om de grammofoonplatencampagne op nieuw aanvaardbaar te maken, maar in, het seizoen waarin Duys achten en ne gens verdient konden we hier niet ver der dan een zesje komen. Neem Willeke Albert! Die 'krijgt dade lijk een Televizierring en de hemel weel wat nog meer. en wat deed Willem Een te lang fragment van ..De kleine waarheid" tonen en Willeke een liedje- uit haar iaalste LP laten play-baeken Terwijl miljoenen, kijkers dol benieuwd waren om te weten hoe Willeke de rol van Marleen Spaargaren ervaart en har daarover liefst honderduit hadden over horen praten. Duys had gewoon niet door wat de kU- ;ers van Willeke wilden horen. We icmen hem dat kwalijk, ondanks het r^hattige biggetje dat óók in de Vuist zat en ondanks het feit dat die Vuist weer royaal voldeed aan de eisen die de malers van grammofoonplaten kur stellen. Vg. NEDERLAND I VARA 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Dagje ouder #17.00 uur: Banana splits NOS #18.45 uur: Journaal VARA #19.05 uur: Hier is Lucy 19.30 uur: Koning klant NEDERLAND I KRO 10.30 uur: Dienst van Schrift er Tafel NOS 14.30 uur: Studeren (2) 15.00 uur: Journaal #15.25 uur: The Borderers #16.15 uur: Openbaar Kunstbezit 16.20 uur: Skiën 16.55 uur: Toto 18.20 uur: Dammen voor beginners NEDERLAND I NOS 11.10 uur: De stad der menser 12.00 uur: Onze landbouw 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur: Dier en vriend 19.25 uur: 20.00 uur: Journaal #20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Een van de acht #22.00 uur: De wereld van Somerset Maugham 22.50 uur: Achter het nieuws #23.15 uur: Journaal NEDERLAND II NOS #18.45 uur: Fabeltjeskrant #18.55 uur: Journaal #18.55 uur: Fabeltjeskrant IKOR #19.00 uur: Woord voor woord 19.05 uur: Zingend geloven AVRO 19.30 uur: Jonge mensen op concertpodium 20.20 uur: Journaal 20.25 uur: Jan Brusse - Parijs #20.35 uur: Wat doe je met zo' lijk?, t.v.-spel 21.35 uur: Een oog in de hand 22.00 uur: Journaal 20-21 uur: Hier en nu •20.45 uur: De kleine waarheid 21.40 uur: De kinderrechter 22.30 uur: In het voorbijgaan 22.40 uur: Journaal NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Agrarisch nieuws NCRV 19.04 uur: Les Humphries Singers #20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Met liedjes het land 21.20 uur: Hier en nu .21.45 uur: Memorandum van dokter 22,35 uur: Zaterdagavondzang NEDERLAND II NOS #18.55 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal #19.05 uur: De vrijbuiters 19.30 uur: Studio Sport #20.20 uur: Panoramiek #20.45 uur: Dubbeldekkers 21.10 uur: Studio Sport #21.35 uur: Kort geding 22.35 uur: Journaal VARA •19.30 uur: Coronation Street 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Rotterdam nu 21.00 uur: Zoals jij me wilt h ben, film 22.05 uur: Achter het nieuws 22.30 uur: Salvation, musical 12.50 uur: Journaal Rt LEID grerk liaarvi lecrea tater plan «nge ithet weg 1 gchiel het ka >egeleiding. 19.: pn.) 22.30 Nieuws. 1 idedelingen. 22.45 Driester: actueel p imraa. 23.15 (S) Hoe later op de avond tit muziekprogramma. 23.40 (S) Molecul 24.00 Nieuws. 6 HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Ult- Eendlng van de Volkspartij voor Vrijheid c De Scala 1918- (23.01 HILVERSUM I KRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Het levende wooi .15 (S) Badinerle: klassieke muziek (gr). 9 BELGIE 324 m NEDERLANDS n Nieuws. 18.03 Orkestmuziek, r de Jeugd. 18.45 Sport. 18.55 Taal Sportinformatie. 22.00 Nieuws ei tievlering. 11.00 Nieuws. 11.02 (S) Fanfare orkest. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Kerkorgel concert: klassieke en moderne muziek (opn). 12.40 Tussenbeide: actuele (S) Psalmen, NCRV-Vocaal liederen. 13.5" Getralied schrijversschap: li terair programma. NOS: 14.15 (S) Radio held van de mens en de sociologie, gastcol lege. CVK: 17.00 Vrij-Evangelische kerk dienst. 18.00 De kerk in de krant: Journalis ten geven hun kijk op de kerkelijke pers. IKOR: 18.30 Het Geladen schip. 18.58 Wilde Cr .zen. NCRV: 19.00 Nieuws. 19.07 (S) Musi- ca^ Sacra: moderne gewilds muziek; (opn). 20.35 Zond™gavondzang:°" a- menzang van geestelijke liederen. KRO: 21.00 (S) Muziek a Go Go: licht myzlekpr wereld, lezing. 13.19 Radiojournaal. 13.35 D« ta: een informatieve show. NOS: 14.30 Pr VARA: 17.00 (S) Licht orkest met soliste 17.50 Nieuws. NOS: 18.05 Mededelingen. 18. spot. 19.00 Zin en tegenzin: disci magazine met rs. 23.55-24.00 Niet HILVERSUM n Nieuws. 8.10 Actualiteiten, latteland. 8.25 Weer o g erd programma. (9.00 Sport -;n opbouww kers. AVRO: 20.30 (S) In de kaart gespee verzoekplatenprogramma.. 22.30 Nieuws. 21 Mededelingen. '2.45 Radiojournaal. 22.55 Voor de nacht uit licht muzlekpi gramma. 23.55-24.00 Nieuws. op^ zondag^ 11.00 Nieuws. 11.02 Muziek Mc lijke groete verzoekpiatenprogram; 13.00 Nleut s. 13.02'NAR: Nederlandse i 24.00 Wegwijze HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Badinerle: klassieke en semi-klassic- ke muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32-7.40 Actua liteiten; 8.00-8 10 Nieuws). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 3.32 Voor de vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 10.00 (S) 'ziek (gr). NOS: 10.15 De bomende week in het Nederlandse muziekleven. KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.30 Bejaar- delingen. NCR programma. (12 inder: 12.26 Mededellngei i tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.4 actualiteiten; 12.58 Radio-Re ihoolradlo. (opn). mentaren uit alle delen van "het land veel muziek. (16.00-16.02 Nieuws). Overheids voorlichting: 17.20 Surinaamse luchtpost. Af zender: TJark Petzoldt. NCRV: 17.30 NCRV en Bloc: actueel programma met muzikale erv.). 9.10 Terwijl tl» NOS: 11.00 Nieuv. :k (opn). VPRO: 12. I Spitsuur Amst ras dra 35-9.40 1.03 (S) VPRO-m HILVERSUM in NCRV: 9.oo Nieuws. 9.03 Popstation. (10. TROS: 11.00 Nieuws. 11.03 Suz O-op-Drle: popmixure. (14.00. BELGIE 324 m (Nederlands) 12.00 Nieuws, mededelingen en S ten. 12.03 L: ndbouwkronlek. 12.15 boek. 12.55 Buitenlands persover i. 17.55 Weegschaal.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2