NORHTGO Scotland Yard jaagt op anarchistische groep Publiek kijkt kat uit boom assistent verkoper jas ontsnapt in Avig non Heath verdedigt wapenleveringen aan Zuid-Afrika Bejaarden (9) omgekomen bij brand telefoniste Academisch Ziekenhuis Leiden VRIJDAG 15 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 1 André v. d. Louw bezoldigd voorzitter PvdA :e pari. redactie) DEN HAAG De PvdA zal op haar mgres van begin februari naar ver achting Andié v. d. Louw met grote eerderheid tot voorzitter kiezen. De fer v. d. Louw is sinds deze week lid in de Tweede Kamer. Als hij voorzit- r wordt, zal hij geen Tweede-Kamer lel na de verkiezingen op 28 april r aanvaarden. In mei zal hij zich als bezoldigd voorzitter geheel aan partij-werkzaamheden gaan wij- De PvdA heeft in het verleden meer joldigde voorzitters gehad (E. Ver- ?r, Koos Vorrink en Suurhoff). maar kregen mede vanwege hun politieke ïcties, een zeer bescheiden bergoe- )e heer v. d. Louw is nu nog vice- irzitter van de PvdA en werd in de jaren bekend als voorman van )e voorzitter van de PvdA, dr. A. ndeling, verwacht niet dat de verkie- van de heer v. d. Louw tot bezol- voorzitter gevolgen zal hebben het ledenbestand, dat nu rond de iderdduizend schommelt. Op de lange zal het werk van v. d. Louw de resultaten opleveren, verwacht de r Vondeling. [et partijbestuur heeft het congres rgesteld dr. Vondeling tot eerste vi- ,'oorzitter en mevrouw C. van den ivel-De Blank uit Den Haag tot ede vice-voorzitter te benoemen. Als ildigd secretaris wordt de heer H. G -erkerk in Amsterdam, vroeger me- erker van de Tweede-Kamerfrac- in nu werkzaam op het kabinet van ;emeester Samkalden. voorgesteld, internationaal secretaris wordt de A. L. ter Beek in Coevorden voor- UGNON (DPA) Zestien mensen en gisteren in de Zuidfranse stad non een gasvergiftiging opgelopen ontsnappend gas. Het gasalarm leg- et leven in het centrum van de stad stil. De stroomtoevoer werd ■n het gevaar voor explosie te ónderen. >r middernacht werd het lek aliseerd en verholpen. (Van onze correspondent R. Simons) LONDEN Het huis van mevrouw Margaret Thatcher, minister van On derwijs, wordt dag en nacht bewaakt door gewapende politiemannen, omdat een onbekende gedreigd heeft haar te ontvoeren. Hij belde Scotland Yard op om de politie op de hoogte te bren gen. Minister Thatcher (45), woont in de Londense gemeente Chelsea. Ze is ge huwd met een directeur van een der grote petroleummaatschappijen. Het echtpaar heeft een tweeling, een jongen en een meisje. Mevrouw Thatcher werkte gisteren normaal op het depar tement in Mayfair,, waar de politie echter ook bijzonder waakzaam was. In Downingstreet 10 vergaderde het vol tallige kabinet onder het voorzitter- Promotie van drs. A. van Hooff NIJMEGEN Hedenmiddag is drs. A. J. L. van Hocff gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proef schrift, getiteld: „Pax Romana", een studie van het Romeinse imperialisme. Deze plechtigheid had plaats in de aula van de katholieke universiteit te Nij megen, waarbij als promotor optrad prof. dr. B. H. Stolte, hoogleraar in geschiedenis en staatsinstellingen der Grieken en Romeinen aan de Nij meegse universiteit. Anton J. L. Hooff is op 6 oktober 1943 in Den Haag geboren. Na zijn eindexamen gymnasium a in 1962 be gon hij de studie in de klassieke taal en letterkunde aan de katholieke universi teit te Nijmegen. Hij is de eerste leer ling van het Lodewijk Makeblijde col lege te Rijswijk, die gepromoveerd is. In mei 1967 legde hij zijn doctoraal examen met als hoofdvak „oude ge schiedenis" cum laude af. Tijdens zijn studietijd was de heer van Hooff in 1963 landelijk voorzitter van de Studentenvakbeweging. Sinds 1967 is hij als leraar in de klassieke talen verbonden aan de Nijmeegse scholengemeenschap. schap van de minister van Binnenland se Zaken. Reginald Maudling, die pre mier Heath vervangt. De regeringslei der woont in Singapore de veertiende conferentie van het Gemenebest bij. De kabinetsvergadering stond in het teken van de speciale veiligheidsmaat regelen die genomen werden naar aan leiding van de bomaanslag op het huis van Robert Carr, minister van Werk verschaffing. De omvang van de maatre gelen blijft geheim, maar het staat wel vast, dat de leden van het Britse kabi net nu permanent door gewapende lijf wachten bewaakt worden. Het onderzoek over de bomaanslag heeft nog niets opgeleverd. Wel doet het gerucht de ronde, dat Scotland Yard op zoek is naar een jonge anarchist, die sinds dit incident uit Londen verdwe nen is. Hij zou aan het hoofd staan van een groep, van ongeveer zes bekwame mannen, die volgens een Londens avondblad „voor niets zullen terugdein zen om in Groot-Brlttannië geweld en terreur te ontketenen". Die leider wordt door driehonderd detectives van de speciale afdeling van Scotland Yard gezocht. De groep zou over voldoende geld en tevens over ervaring inzake springstoffen beschik ken. De politie meent, dat hij door uiterst linkse groeperingen gefinancierd wordt. Communistische kringen in Londen spreken dit echter tegen. De „anarchist van Londen" zou zijn carrière begonnen zijn in maart 1968. toen een lichte bomaanslag gepleegd werd op de Spaanse ambassade van de Britse hoofdstad. Men verdenkt hem tevens van de bomaanslag van augustus 1970 op het kantoor van de Iberia Air Lines, de Spaanse luchtvaartmaatschap pij in Londens Westend. Op Heathrow werd vorig jaar een bom aan boord van een Spaans lijnvliegtuig gesmokkeld. Het springtuig kwam echter niet tot ontploffing. De politie ondervroeg toen enkele verdachten, onder wie een jonge De speciale afdeling van Scotland Yard bestudeerde gisteren ook een be richt uit een radicaal vlugschrift, van 31 december. Daarin wordt gewag ge maakt van „De Boze Brigade", een groep die de verantwoordelijkheid zou dragen voor een kleine bomaanslag, ge pleegd 15 december, op een afdeling van het departement van Werkver schaffing en Produktiviteit. Minister Carr bevond zich niet in het getroffen JSKE EN WISKE: De toornige tjiftjaf m it vmrai vttrrnu vulltn m\ CKY LUKE: De Daltons in de Blizzard gebouw. vcugens de ondergrondse krant was deze aanslag een onderdeel van een reeks aanslagen op kapitalistische en regeringseigendommen. Vijf Oranje-equipes rijden autorallye DEN HAAG Aan de traditionele rallye de Monte Carlo voor automobilis ten die van 22 tot en met 29 januari wordt gehouden, zullen dit jaar vijf Nederlandse equipes deelnemen. Vanuil de startplaats Reims vertrekken Bert Dolk en Joost Klein (Daf 55) en de gebroeders Wim en Kees Luibregts (Daf 55). Huub Vermeulen en Rob Laramerts (Opel Manta) starten in Frankfurt, Ge rard van Lennep en Jaap Dik (Renaults 16 ts) in Warschau en Theo Koks en Rob Wiedenhoff (Sunbeam Stiletto) in Oslo. ALMA ATA De Oostduitsc schaatsster Ruth Scleiermachcr heeft op de hooggelegen ijspiste van Alma Ata de 500 meter gereden in 43.6 seconden. Daarmee benaderde ze het op 17 janua ri van het vorige jaar gevestigde we reldrecord van de Russin Tatjana Srdo- rova tot op viertiende van een secon de. SPORTTOTO DEN HAAG De cijfers van sport- toto 26 van afgelopenn weekeinde zijn: aantal deelnemers: 657.456; bruto-inleg: 1.386.975.60 gulden; prijzenbedrag: 624.139,02 gulden. Eerste prjjs: 218.448,66 gulden: acht meldingen van dertien goede uitslagen; uitkering per kolom bruto 27.306,- gul- Tweede prijs: 156.034,75 gulden; 246 meldingen van twaalf goede uitslagen; uitkering per kolom 634,- gulden. Derde prijs: 218.448,66 gulden; 2479 meldingen van élg eoed; uitkering per kolom 88.- gulden. Extra-prijs: 31.206,95 gulden; 2974 meldingen met de eerste acht goed; uit kering per kolom 10,50 gulden. Drs. Baart (Esso) verwacht olieschaarste ROTTERDAM (ANP) De president- directeur van Esso-Nederland N.V., drs. J. A. Baart, houdt rekening met de mo gelijkheid dat in West-Europa een schaarste aan olieprodukten zal ontstaan gedurende een veel langere tijd dan in het verleden ooit het geval is geweest. Zelfs indien het Suezkanaal weer zou worden geopend en de onderbreking van het oliétransport via de T.A.P.-lijn (olie leiding tussen Saoedie-Arabië eb Syrië) zal worden opgeheven, zal volgens drs Baart in West-Europa een schaarste in olieprodukten blijven bestaan. De president-directeur van Esso-Ne derland schrijft in een periodiek van de maatschappij dat de olieindustrie in West-Europa zich geplaatst ziet voor een snel stijgende vraag naar olieprodukten, een stijging die volgens hem in sterke mate is bevorderd door de lage prijs deze produkten, mede als gevolg de scherpe concurrentie tussen de oliemaatschappijen onderling. Dit lage prijsniveau over een periode van vele jaren, gepaard gaande met een voort durende kostenstijging, hebben volgens drs. Baart een remmende invloed gehad op het tempo van de investeringen en hebben geleid tot een situatie waarbij onvoldoende is geïnvesteerd in tankers additionele raffinageeapaciteit om aan de toegenomen vraag te voldoen. Hoger resultaat PROF. HACKMANNj „Democratisering t.h. Twente jaagt hoogleraren weg" (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Prof. dr. J. Th. Hack- mann, hoogleraar aan de technische hogeschool. Twente, heeft de indruk dat meerdere hoogleraren de T.H.T. zullen verlaten in verband met de onderwijs- democratisering. Hij heeft dit gisteren voor de KRO-radio gezegd in verband met de ontslagname van zijn collega, prof. dr. ir. D. Thoenes. Prof. Hackmann zei het te betreuren, dat bekwame figuren als prof. Thoenes het wetenschappelijk onderwijs verla ten en dat het moeilijk is om mensen van eenzelfde hoog niveau aan te trek ken. Naar zijn mening zullen echter meerdere mensen het voorbeeld van prof. Thoenes volgen, afhankelijk ook van de manier waarop het democratise ringsproces zich op de T.H.T. zal vol trekken. Daar kan overigens wel een of twee jaar mee overheen gaan, omdat de be treffende hoogleraren eerst een andere goede positie moeten vinden. Vooral jongere hoogleraren, die ge makkelijk in het bedrijfsleven kunnen worden opgenomen, zullen naar de me ning van prof. Hackmann de T.H.T. verlaten als er van hun invloed niets meer overblijft en de „democratische praatvogels" het voor het zeggen krij gen. Deze ontwikkeling is volgens prof. Hackmann met name in de technolo- sche vakken mogelijk, omdat daar ook buiten het onderwijs zeer goede posities te bereiken zijn. Océ-v. d. Grinten geeft gulden-.,notes" uit AMSTERDAM (ANP) Océ-Van der Grinten N V. heeft het plan over te gaan tot de uitgifte van 7pet vijfjarige gulden-,.notes" tot een maximum van f 40 min via een banksyndicaat o.l.v. de AMRO-bank en Pierson, Heldring en Pierson. zo hebben emittenten bekend gemaakt. De uitgiftekoers van de notes is bepaald op 99% procent. De notes zijn in coupures van f 10.000. Gemenebestconferentie Kaoenda wil een snelle beslissing SINGAPORE (A.F.P. - A.P.). Op de openingsdag van de Gemenebestconfe rentie in Singapore heeft, zoals werd verwacht, president Kenneth Kaoenda van Zambia onmiddellijk de kwestie van de voorgenomen hervatting van de Britse wapenlcveranties aan Zuid-Afrika aan de orde gesteld. HU deed dit door aan de conferentie een „beginselverklaring" voor te leggen, waarin „elke vorm van bijstand, die kan bUdragen tot een ver sterking van de racistische regimes", wordt veroordeeld. Naar verluidt stuurt Kaoenda, die fungerend voorzitter is van de organi satie voor Afrikaanse eenheid, aan op een zo spoedig mogelijke aanvaarding van zijn voorstel. Premier Heath van Engeland zou daartegenover proberen de kwestie op de lange baan te schuiven door een eindeloos debat, bij voorkeur in een commissie, over de „beginsel verklaring" te beginnen. De kans hierop is groot, aangezien nu al uiteenlopende interpretaties worden gegeven van de kern van deze verklaring. Zo zijn be paalde landen van oordeel, dat men bezwaarlijk kan stellen dat het bewind in Pretoria door de beoogde Britse wa penleveranties fregatten en vliegtui gen voor de marineluchtvaartdienst zal worden versterkt. Aan de andere kant kunnen tegenstanders van de leve ranties aanvoeren, dat de „invasie", waarvan Guinée onlangs melding heeft gemaakt, heeft aangetoond dat elk soort militair materieel voor „kolonialistische" doeleinden kan worden gebruikt. Tijdens zijn rede heeft premier Heath het plan van zijn regering verdedigd om wapens te gaan sturen naar Zuid-Afrika, dit in verband met de dreiging van de Sovjet-Unie. Hij zette uiteen hoe die kracht de laatste jaren zou zijn toege nomen. Vijf jaar geleden had de Sovjet- Unie in de Middellandse Zee een vloot van bescheiden afmetingen. Thans be staat deze uit dertig aanvalsschepen, tien onderzeeboten en vijfentwintig hulp schepen van diverse aard. In Egypte heeft de Sovjet-Unie een aantal werven en installaties voor onderhouds- en repa- ratiewerk en zelfs enige vliegvelden. LOUISVILLE (AP) Bij een brand in een bejaardentehuis buiten Louisville zijn negen personen omgekomen en 48 gewond. Alle slachtoffers hebben door rookverstikking het leven verloren. Aan vankelijk was een hoger dodental opge geven, maar dit kwam volgens de autori teiten omdat de slachtoffers naar ver schillende ziekenhuizen waren overge- vriendelijke beursdagen wisselden el kaar deze week af, hetgeen zeker mede te danken was aan de wisselende inte resse van het buitenland. De houding van Wall Street was hierbij van invloed op de koerspeil van onze internationale fondsen. Wall Street zelf schommelde nogal. Enerzijds was er een opwaartse druk door de optimistische uitlatingen over het verloop van de Amerikaanse econo mie, de dalende rentetarieven en de nieuwe wet op de afschrijvingen die voor het bedrijfsleven belastingvoorde len oplevert. Anderzijds stonden de .Qliefondsen en de 's,f aalfondsen onder zware druk. De olièfondsen omdat de olieproducerende landen een groot aan deel van de opbrengsten van de olie maatschappijen eisen. De staalfondsen omdat president Nixon met maatregelen dreigt als de staalprijzen worden ver hoogd. Bij ons op het Damrak was vooral de druk op de oliefondsen te merken. Amerikanen boden aandelen Koninklij- VAN WEEK TOT WEEK ke aan en ons grootste beursfonds zakte deze week dan ook van donderdag tot donderdag tien gulden ofwel 50 punten. Dat is niet mis te verstaan. Van de andere internationale fondsen was al leen AKZO enkele guldens zwakker. Hoogovens daarentegen trok wat aan in de verwachting dat de staalmarkt wat beter zal worden. De lokale markt volgde deze ontwik keling op een afstand, waarbij het al leen opviel dat het publiek terughou dend blijft. Het heeft de laatste m den het vertrouwen in aandelen verlo- vraagt in verband met uitbreiding van haar activiteiten van Koudijs •s-HERTOGENBOSCH (ANP) Ver enigde mengvoederfabrieken Koudijs N.V. heeft in 1969/1970 opnieuw hogere om zetten en opbrengsten weten te behalen. De geconsolideerde omzet steeg van f 191,6 tot f 230,2 min, het bruto exploi tatiesaldo van f 5,3 tot f 5,9 min en de netto winst van f 1,5 tot f 1,6 min of f 128 (f 115) per aandeel van f 1000. Voorgesteld wordt een onveranderd di vidend van 8 pet uit te keren, zo blijkt uit het jaarverslag. Universitair nieuws VM/S 7£&TEI?£ we CE &TEM Mar0£STOP0t! •<£&Y tV/tTSBMU* Vrije Universiteit v: Amsterdam. Sinds eeds buitengewoon il zijn hoofdredacteurschap LEIDEN Aan de Rl Lelden Is de heer H. L. veerd tot doctor in de ge proefschrift „De invloed v, ïeeskunde op het n glycerol op de De heer r: L. Polak is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proef schrift „An analysis of the influence of antimuscarinic agents on synthesis, storage De betrokken functionaris zal worden belast met de telefonische verkoop en het administratief afwerken van orders. Gedacht wordt aan een actieve kracht van 20 tot 30 jaar. Brieven te richten aan: Houtindustrie NORTHGO N.V. Katwijk, Industrieterrein 't Heen, Postbus 4. i geboren in 1939 t TT MARRIOTTGrote broer VEEMARKT LEIDEN LEIDEN. 15 JAN. AANVOER: melkkoeien 47: vette koeien 275; 552; geiten 26; totaal 2875. 2; toigg< 1 PRIJZEN (in gulder ■■BH i ders vermeld): slachtstleren per kg schoon I gew. 5.00-5.40; melkkoeien 1050-1750; vette I koeien per kg schoon gew. 4.18-4.70-5,25: yare koeier 775-1500; vette kalveren per kg ïchtige zeueen 300-450; schran gelten 35-100;. HANDEL: slachtkoeien goed; melkkoeien I en vette koelen redelijk; vare koelen ma- tig: vette kalveren vlug; vette schapen I vlug; vette lammeren goed; zeugen en schrammen redelijk; geiten god. Bij de TELEFOONCENTRALE van het Academisch Ziekenhuis Leiden bestaat gelegenheid tot plaatsing en opleiding van een telefoniste. Minimum leeftijd: 18 jaar. Een Mulo/Mavo-opleiding is vereist. Het salaris loopt op tot een maximum van 859, bruto per maand. Promotiemogelijkheden zijn aanwezig. Vijfdaagse werkweek. Toelage voor weekend- en onregelmatige diensten. 6 pet vakantietoelage. De premie AOW/AWW komt voor rekening van het Rijk. Schriftelijke sollicitatie te richten aan het Hoofd van de afdeling Personeelszaken van het Academisch Ziekenhuis te Leiden; gaarne in brief vermelden de letters C-T. ren en dit moet eerst weer terugkeren voordat de markt over een breed front kan aantrekken. Vele tussentijdse mededelingen vallen dan ook tegen. Neem aannemersmaat schappij Ballast Nedam. Een mooie or derportefeuille van 500 miljoen gulden, maar de resultaten blijven achter bij de prognoses. En dat door de lange hard nekkige winter, door de overspannen conjunctuur en door de hieruit voort vloeiende arbeidsonrust en de vierhon- der guldengolf. Een vermelding apart verdient de obligatie-markt. De rente-daling gaat in de gehele wereld verder en dit ver hoogt natuurlijk de k9oplust voor jiieu- we Jeningen. Het succes voor de aange kondigde 8-pct lening van 10 miljoen gulden van de Nederlandse Gasunie lijkt dan ook verzekerd. Wij hebben die interesse overigens ook kunnen zien bij de recente 5-jarige 7% percents le ning van de Amrobank. De toewijzing hierop was dab ook erg klein. Albert Heyn kwam met een nieuwe klanteno bligatielening voor de dag met oplopen de rente van 8V« pet. tot 13 pet. De onderneming hoopt van de klanten via het kopen van zegeltjes 25 miljoen te kunnen aantrekken. Nieuw was ook de 9-pct. lening van het Diaconessenhuis uit Meppel. En tot slot kunnen beleg gers nog 8-pct. pandbrieven bij de hypotheekbank afnemen. Kijken we nu weer naar de aande lenmarkt, dan zien wij deze week in de eerste plaats een iets betere stemming voor scheepvaartfondsen, waarbij Van Ommeren wel aan de kop liep. Bij de cultuurmaatschappij was Amsterdam Rubber Zwakker, maar Deli Maatschap pij daarentegen beter. Ook KLM kon door een goede kooplust in Wallstreet aantrekken. Dit fonds is namelijk als wij het staatsaandeel buiten beschou wing laten in overwegende mate in Amerikaanse handen en daar wordt dan ook de koersrichting bepaald. Bij de uitgeversmaatschappijen bleken Klu- wer. De Boer en de Nederlandse Dag blad Unie praktisch gelijk, terwijl Ver enigde Nederlandse Uitgeversbedrijven, Wegener en vooral Elsevier aantrokken. Ook bij de chemische bedrijven was er nog wat schommeling. Erdal en ACF trokken aan (de laatste vier dagen zelfs 40) maar Van der Grinten vooral 15 punten. De rust bij de verzekerings maatschappijen is ook nog steeds niet teruggekeerd, waarbij de dalende ten dens bleef overheersen. Het was alle maal niet opvallend, maar het was toch wel symptomatisch. In de voedingsmid delensector vielen Van Nelle en Nutri- cia op. Zo sprong eerstgenoemde maan dag 23 punten omhoog tot 348 maar dit ging er later toch grotendeels weer af. Nutricia daarentegen trok 11 punten aan tot 360. Er waren deze week nog enkele tus sentijdse mededelingen. Aannemersbe drijf Bredero verhoogde zijn omzet met 20 pet, maar de concern winst was weinig beter, vooral door de uit kering van 400 gulden. Hierbij komt echter wel 24 pet. De beurs honoreerde dit met een 7 punten hogere koers tot op donderdag. Van der Grinten kwam met een gunstig bericht voor do dag (plus 20 pet. winst) maar dit bracht de beurs niet in vuur en vlapi. Uit de toon viel de rede van de directeur van de Koninklijke Neder landse Papierfabriek. Hij verwacht een moeilijk jaar voor de papierindustrie een sterke daling van de winst marges als gevolg van stijgende grond- stofprijzen en loonkosten, welke stij ging onvoldoende in haar verkoopprij- :n kon worden doorberekend. Handelmaatschappij Hagemeijer wil over 1970 veertig procent dividend uit keren waarvan naar keuze 10 pet. in aandelen over 1969 36 pet. gegeven. Die verhoging was te danken aan tien pro cent winststijging. Woensdag was het fonds 7,50 gulden hoger. Hogere winst en hoger dividend geeft ook IHC-Hol- land. Het dividend komt hierdoor van 13 op 15 procent maar de aandeelhou der kan ook 5 pet. in contacten en 5 pet. in aandelen nemen. Wij zullen deze dividendkeuze dit jaar wel meer tegen komen omdat de liquiditeit hierdoor minder wordt aangetast. Een nadeel voor de beurs is alleen dat menige belegger de stocks gaat verkopen (waardoor er koersdruk ontstaat) in- plaats van ze bij zijn aandelen te voe gen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11