hSSOEANDAM WIJZIGT ECONOMIE EGYPTE WELLICHT VERMOORD Nieuw akkoord in Jordanië gesloten „Washington wil vredesbeweging in VS vernietigen" torgen in gebruik lora en fauna igrijpend eranderd Minimum loon Economische druk op Zuid-Afrika Trek resolutie Bepalingen lidmaatschap koninklijk huis Naburige melkwegen ontdekt ADMINISTRATEUR VERDWIJNT MET 50.000 GULDEN tegen KVP in j GEN. HARTONO IS Spanning in Djakarta Gratis reizen ONDERDAG 14 JANUARI 1ST1 LEIDSE COURANT SSOEAN (DPA AFP) De grote Egyptische stuwdam in Assoean in Opperegypte, die de wateren van de Nijl >dwingt, zal morgen door de Egyptische president, Anwar Sadat, en de Russische president, Nikolaj Podgorni, Ificieel in gebruik worden gesteld. De kosten van de aan- anl g zijn dan, volgens de Egyptische regering, al terug ver end: zij becijfert de groei van het nationale inkomen door dam van 1964 tot 1970 met ongeveer 450 miljoen [^yptische pond. De dam, de elektrische centrale van 2,1 iljard kilowatt en de 1.576 kilometer lange leidingen van }0 kilovolt hebben naar berekening ongeveer 320 miljoen jyptische pond gekost. komen nog 245 miljoen Egypti- ie pond bij voor de nog aan te :gen projecten, die nog in het stadi- i van voorbereiding zijn, zoals een iminiumgieterij die alleen al 40 pet i de opgewekte stroom zal verbrui- i, De Sovjet-Unie heeft bovendien fosfaatfabriek, een petroche- Lach complex en een ferro-siliconen- >rlek beloofd. voordelen van de dam, waarin 4,2 Ijoen kubieke meter beton en aarde verwerkt, dat is 17 maal de pyra- van Cheops, zijn talrijk. Met opgestuwde water kan 750.000 dare land worden ontgonnen,. Door geregelde bevloeiing kan voortaan maal per jaar worden geoogst in I* van eenmaal. Er kan 500.000 ctare rijst worden verbouwd. De leepvaart op de rivier wordt er regelder door en per jaar wordt n miljard kilowat uur elektriciteit gewekt door de twaalf generatoren n 175.000 kw ieder. Er behoeft niet nger gevreesd te worden voor de katastrofale overstromingen. De igere en vette jaren zoals de Bijbel vermeldde, behoren tot het verle- de getemde Nijl zal voortaan dezelfde hoeveelheid water le is hel vlieg- moet tien- treedt kt Tito e Ver- da tode zijn opslag vermogen van 100 mil- rd kubieke meter water is de dam grootte betreft de derde ter we- Geheel voltooid is het project niet, de 4.000 Egyptische arbeiders gewerkt hebben zullen ook komende jaren nog taken moeten Tijdens de bouw zijn 452 i, onder wie ook enige Russi- teekundigen, om het leven geko- \n het begin werkten er 1.800 vaklieden, die gaandeweg ■ffgyptenaren zijn vervangen. Na Januari blijY,en npg veertig, Russi- specialisten twee jaren aan de bouw van de dam heeft niet alleen leien meegebracht. Omdat hun bied onder water kwam te staan c>wten 50.000 Nubiërs verhuizen. Tal oude tempels zijn onder het wa- IS Koning Hoessein zaterdag naar Amman terug ond AMMAN (AFP) Vertegenwoordi- de Jordaanse regering en de Jestijnse verzetsbeweging hebben gis- avond een akkoord bereikt, dat voor- sen tijdschema voor snelle uit- iring van een aantal besluiten, die lomen zijn in overeenstemming met vredesakkoorden van Cairo en Am- Een woordvoerder van de Tunesi- ambassade in Amman heeft dit ffedeeld. tegen k< Kerl tpfel' heeft eformeer ter verdwenen. Bij het stijgen van het water is een verontrustende toene ming van de gevreesde ziekte bilhar- ziose (een door slakken overgebrachte infectie) onder de plaatselijke bevol king waargenomen. Een ander gevolg is. dat de vis aan de Egyptische kust van de Middellandse Zee is verdwe- Eeuwenlang heeft de Nijl water met zouten honderden kilometers de zee in gestuwd. Dat gebeurt nu niet langer, zodat het nodige voedsel voor de orga nismen ontbreekt. Volgens de Egypte naar Nairn Dowidar is de vangst van sardines, in 1965 nog 30.000 ton per jaar, nu gezakt tot enige duizenden ton. Door het ontbreken van het zoete water is het noordelijke deel van het Suezkanaal ook verzilt. zodoende zijn drastische wijzigingen in flora en fau na opgetreden. De dam houdt voorts per jaar enige honderden miljoenen ton slib vast, zo dat de landbouwgebieden in Neder- Egypte deze natuurlijke meststof niet langer ontvangen. Ook zal de delta van de rivier, die in een proces van eeuwen door de aanvoer van het slib i6 gevormd, steeds meer te lijden krij gen van aanvallen van de zee. 500 jaar De voor de dam verantwoordelijke minister, Helmy Said, meent echter dat het dichtslibben van het stuwmeer niet zo'n vaart zal lopen. Volgens be rekeningen zal pas over 500 jaar het onderste deel van het meer zijn opge vuld, zei hij, en voor die tijd zal men zeker de middelen vinden om verdere aanslibbing tegen te gaan. Wel bestaat er gevaar voor erosie van de Nijlbo- dem en de oevers, maar dat wil men tegen gaan door de bouw van nog eens vijf stuwen met de daarmee ge paard gaande vertraging van de stroomsnelheid, aldus de minister De provinciestad Assoean, die elf jaar lang met de bouw van de dam heeft geleefd en er aan verdiend heeft, zal niet langer in een zomerslaap vallen om slechts in de winter enige weken wakker te worden door de komst van de toeristen. Assoean wordt bet cen trum van de handel met Soedan. De man die destijds het besluit nam tot het bouwen van de dam, Gamal Abdel Nasser, Is op 28 september ge storven. Het stuwmeer draagt zijn naam. Of de dam ook naar hem ge noemd zal worden „wordt nog onder- De bouwplannen van de Assoeandam hebben destijds aanleiding gegeven tot ingrijpende politieke veranderingen. Het Westen weigerde de plannen te steunen; de Sovjet-Unie deed dit niet. Uit die tijd dateert het internationale samengaan tussen Egypte en de Sov jet-Unie. (Vervolg van de voorpagina) Over de loonsituatie zei de heer Roolvink, dat hij de indruk heeft dat ook de vakcentrales het centrale over leg willen handhaven, afgezien in wel ke vorm dit moet geschieden. De minis ter sprak de hoop uit, dat het overleg wezenlijke inhoud zal krijgen, hij toonde zich voorstander van dat over leg, dat gerust hard mag zijn. Hij prefereerde het boven de conflictsitua tie, die sommige maatschappijhervor mers bewust nastreven om de zaken beter geregeld te krijgen. Uitvoerige aandacht werd tijdens de discussie besteed aan eventueel mis bruik van de sociale voorzieningen. De minister zei, dat men dikwijls onvol doende zicht heeft op alle omstandighe den. Zo wordt het recht op werkloos heidsuitkering niet ingeperkt door de vraag of men het wel nodig heeft. Men is verzekerd tegen werkloosheid en heeft dus altijd recht op uitkering. In tussen wordt nagegaan of de sociale wetgeving niet kan worden vereenvou digd. Dit onderzoek loopt eind dit jaar af en dan zal het nog wel een half jaar duren voordat de S.E.R. er een advies over zal uitbrengen. De minister was ook niet bereid de opvattingen van sommigen over te ne men, dat het ziekteverzuim onverant woord groot zou zijn nu de arbeids markt gespannen is. Hij vond, dat pro fessor Muntendam, die het ziektever zuim een nationale schande had ge noemd. wat uit de band was gespron gen. Men moet deze zaak genuanceer der bekijken. Onredelijk ziekteverzuim in de overtuiging, dat men toch niet ontslagen wordt, zal wel voorkomen, al ligt Nederland niet ongunstig ten op zichte van het buitenland. Maar bij een gespannen markt worden ook velen in dienst genomen, die tevoren juist van wege de gezondheid niet zo gemakke lijk aan de slag komen. Het ligt dan voor de hand, dat juist deze werkne mers eerder ziek worden, aldus de mi- i akkoord kwam tot Stand 1 i vier uit, loten vergaderingen in de afgelopen etmalen. De besprekingen werden Broerd door de Jordaanse premier hoofchv', 8fi Teil, de Jordaanse stafchef, gene- 1 Khalll Dajem, en diens plaatsver- iger, generaal Ben Sjaker, en .van estijnse kant door Ibrahim Bakr, de Sciële woordvoerder van het Centrale mité van de Palestijnse Bevrijdings- anisatie, en enkele andere leden van comité. let akkoord behelst instelling van i gemengde commissie, die de bases et aanwijzen waarop de Palestijnse nmandostrijders zich moeten terug- kken. De op de verzetsbeweging eni^ tgemaakte wapens zullen binnen een Pf ek door de Jordaanse autoriteiten iur rden teruggegeven. De wapens van de Lijv Palestijnse militie in Amman en ij eenkou jere steden en dorpen zullen worden de chrli Insmannen van het Centrale Comité „Boze Brigade" pleegde aanslag SrtTJ ,p minister Carr Ti IONDEN (Reuter) De Britse politie tudeert een met de hand geschreven 'f, waarin een „boze brigade" zich antwoordelijk verklaart voor de twee nexplosies dae dinsdagavond de woning i minister van Werkgelegenheid bert Carr beschadigd hebben. De brief gezonden aan het blad „The Guar- hf n". De tekst luidde: „Robert Carr vanavond zijn portie. We komen hierbij", van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie. Deze wapendepots zullen door de militie worden bewaakt. De wapens van het onder de regering ressorterende „volksverzet" worden bij politiebureaus opgeslagen. De inzameling der wapens zal onmiddellijk beginnen en moet op 22 januari voltooid zijn. De Palestijnen krijgen krachtens het akkoord verder volledige vrijheid van verplaatsing op alle wegen, met inbegrip van die in het Jordaandal die naar bezet gebied lei- Koning Hoessein van Jordanië, die enige tijd in een Londens ziekenhuis heeft vertoefd, zal waarschijnlijk zater dag naar zijn land terugkeren. TEGEN APARTHEID (Van o s correspondent) KAAPSTAD De Amerikaanse fa briek van fototoestellen, Polaroid Cor poration in Boston, zal geen zaken meer doen met de Zuldafrikaanse rege ring. Ook heeft de fabriek besloten de lonen van haar 155 niet blanke klein handelaars in Zuid-Afrika drastisch te verhogen. De plannen van de Polaroid Corpora tion hebben de woede van de regering in Kaapstad opgewekt. In de ogen van de regering onderwerpt de onderneming zich aan de druk die van buiten af op haar wordt uitgeoefend. Het geval wordt in Zuid-Afrika met grote zorg bekeken. Het is bekend, dat Polaroid Corporation door militante strijders voor rassengelijkheid enige tijd geleden werd uitgekozen om als proefkonijn te fungeren. Met het geval Polaroid Cor poration hebben zij bewezen, dat een bedrijf te bewegen is haar zaken met de Zuidafrikaanse regering stop te zetten. Zuid-Afrika is bang, dat grotere onder nemingen zoals General Motors en Ford, waarmee Zuid-Afrika belangrijke han delsbetrekkingen onderhoudt, onder de zelfde druk komen te staan. Ook het plan van Polaroid Corporati on om in Zuid-Afrika een ontwikke lingsplan voor niet-blanken uit te gaan voeren, vat de regering-Vorster als een belediging voor haar bewind op. KONING HOESSEIN Voorstel P.v.d.A.-afdelingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) heeft de Tweede Kamer voorgesteld in de grondwet vast te leggen, dat voortaan een gewone wet regelt wie lid Is van het koninklijk huis. Over de omlijning van deze kring van leden van het koninklijk huis en de wettelijke consequenties daarvan vindt thans beraad plaats, waarbij ook de koningin betrokken is. Het nemen van beslissingen op dit punt kan volgens minister Beernink beter wachten tot na de totstandkoming van de nu voorgestelde grondwetswijzi ging. Dat wordt dan een taak voor volgende kabinet. Minister Beernink zegt wel dat de minister-president en hem als mogelijkheid voor ogen staat ruime algemene omschrijving, waarbij in beginsel zou worden uitgegaan alle pomentiële troonopvolgers. De wet die dit lidmaatschap moet gaan regelen zou ook in delegatie aan de kroon kunnen voorzien. Zo zou het denkbaar zijn wanneer de wet algemene gels stelt dat de kroon bevoegdheid krijgt te bepalen, dat iemand in afwij king van deze regels het lidmaatschap verliest. BERKELEY (Reuter) Twee grote sterrenstelsels, die verrassend dicht bij onze eigen melkweg blijken te staan, zijn onlangs ontdekt door een groep sterren kundigen in Californië, zo blijkt uit een artikel in het deze week verschenen „Astrophyslcal Journal". De nieuwe melkwegstelsels hebben de ..amen Maffei-I en -II gekregen, naar de Italiaanse sterrenkundige Paolo Maffei, die ze in 1968 voor het eerst heeft waar genomen maar niet wist wat ze waren. De stelsels bevinden zich in een gebied dat zo vol zit met interstellair stof dat de sterrenkundigen het een van de „vuil ste plaatsen" aan de hemel noemen. De waarnemoingen zijn verriebtt met infra- Maffei-I is zo groot als Andromeda, _jze zuster melkweg, naar schatting 50.000 tot 100.000 lichtjaar in doorsnee. De twee nieuw ontdekte melkwegstelsels worden nu beschouwd als deel uit makend van de „plaatselijke groep", waaronder tot dusverre de Melkweg, de Andromedanevel en drie kleinere ster- rnstelsels werden gerekend. Ze staan on geveer twee miljoen lichtjaar van cms vandaan. In theater PePljn wordt op zondagmid dag 17 januari een jazzconcert gege ven door het trio van Henk. Alma m.m.v. gitarist Wim Overgaauw. Het trio bestaat behalve uit pianist Alma uit Ruud Jacobs bas en Peter Iep- ma slagwerk. De graaf van St. Andrews, de achtjarige zoon van de hertog van Kent, wordt zwaar bewaakt na een anoniem telefoontje, dat hij of zijn broer en zus ontvoerd zullen worden om als gijzelaar te dienen voor twee in Noord-Ierland gevangen IRA-mannen. Een politieman ziet toe hoe de jonge graaf langs een touwladder uit een boom komt. GEVANGEN GEESTELIJKEN: Vergelijking met brand Rijksdaggebouw DANBURY (Reuter) De broers Da niel en Philip Berrigan, die dinsdag zijn beschuldigd van medeplichtigheid aan een complot om Nixons adviseur Kissinger te ontvoeren en de centrale verwarmingsinstallaties van regerings gebouwen op te blazen, zeggen dat de Amerikaanse regering deze „groteske samenzwering" heeft verzonnen om de doodsteek toe te brengen aan de vre desbeweging in de Verenigde Staten. De twee priesters zeggen dat in een verklaring, die via hun advocaat is gepubliceerd. Ze zitten in Connecticut een straf van drie jaar uit wegens het Ansichtkaart aan moeder (Van onze correspondent) ARNHEM Een ansiohtkaart nit Keulen a3n zijn moeder is het enige dat de N.V. Autorama in Arnhem een dezer dagen vernam van haar 22-jarige administra teur, die in december spoorloos verdween met medeneming van een bedrag van 50.000 gulden. De administrateur zou op de laatste dag dat hij ki het Arnhems bedrijf werkte, een som van 50 mille naar de bank brengen. De volgende morgen meldde hij zich ziek. Bij controle kwam vast te staan dat B. het geld nimmer bij de bank had afgegeven en dat hij niet ziek was, maar wel spoorloos. De administrateur, die pas is getrouwd, wordt door de recherche gezocht. DEN HAAG (A.N.P.) Enkele P.v.d.A.-afdelingen hebben het congres van de P.v.d.A, dat aan het einde van de eerste week van februari in Amster dam wordt gehouden, voorgesteld de anti- KVP-resolutie van 1969 in te trekken. Andere afdelingen daarentegen, zo blijkt uit de thans gepubliceerde voorstellen, willen de resolutie handhaven. Voor handhaving zijn de afdelingen Den Haag-4, Schoonhoven en Ermelo. De afdelingen Bunnik-Odijk, Warnsveld en Amsterdam/Indische buurt-binnenstad menen, zij het op verschillende gronden, dat er wel met de KVP kan worden samengewerkt Een van de redenen is. dat de P.v.cLA. niet opzettelijk buiten de komende regering moet blijven. De afdeling Utrecht heeft het congres voorgesteld uit te spreken dat de P.v.d.A. niet in regeringscombinatie of opposdtie- oombinaties zal deelnemen, waarover de kiezers rich bij het uitbrengen van hun stem niet hebben kunnen uitspreken. De afdeling Hengelo (O.) wil de opdracht aan het partij bestuur om mee te werken aan het voor de Kamerverkiezingen tot stand komen van een alternatief regeringsprogram, dat vergezeld moet gaan van een alternatief kabinet. DJAKARTA (AP) De spanning in Indonesische regerings- en leger- kringen is gestegen na de myste rieuze dood van de Indonesische am bassadeur in Noord-Korea, lt-gene- raal Hartono. Regeringsfunctionarissen en Indone sische dagbladen spreken openlijk het vermoeden uit dat Hartono, die door de veiligheidsdienst van het le ger werd ondervraagd in verband met zijn linkse activiteiten en con tacten. vermoord is en niet door zelfmoord een einde heeft gemaakt aan zijn leven. Men zou hebben willen verhinderen dat Hartono te veel nu nog onbekende gegevens zou loslaten tegenover de veiligheids dienst. Tijdens de confrontatiecam pagne van president Soekarno tegen Maleisië was Hartono in Borneo in dezelfde periode dat de pro-commu nistische brigadegeneraal van het leger Soepardjo daar verbleef. Soe- pardjo. die later een der leiders van de staatsgreep 'werd genoemd, is naar Djakarta teruggekeerd voor de coup. Na enige tijd werd hij gevan gen genomen, berecht en geëxecu- Volgens welingelichte kringen werd Hartono onder andere verhoord in verband met de verdwijning van Soepardjo uit Borneo en over zijn andere contacten in de periode voor de staatsgreep. Hartono werd reeds lang in dit verband verdacht door de regering Soeharto, maar deze be schikte niet over voldoende bewijs materiaal om stappen tegen te kun nen ondernemen. Wel werd hij ont heven van het opperbevel over de marine en in 1969 weggerangeerd naar Noord-Korea. In het najaar van 1970 zouden bij een proces te gen een marine-officier gegevens zijn losgekomen over Hartono's be moeiingen met de mislukte staats greep. De regering beval hem daar op naar Djakarta te komen om zich te verantwoorden. Hartono heeft in december aan het bevel van de re gering gevolg gegeven. Volgens mi nister Malik heeft hij vorige week zelfmoord gepleegd, nadat eerst ge zegd was, dat hij een hartverlam ming had gehad. vernietigen van oproepen voor de mili taire dienst. ,vl De broers vergelijken hun zaak met de brand in het Rijksdaggebouw in Nazi-Duitsland in 1933. „Door deze brand", aldus de verklaring, „kon de Nazipartij het Duitse volk overrompe len en hen brengen tot steun aan een politiek van onderdrukking in eigen land en militarisme in het buiten- Drie medeverdachten, Wenderoth, McLaughlin en Scoblick hebben via hun advocaat verklaard dat de aanklacht blijk geeft van „de wanhoop van men sen die nergens voor terugdeinzen om de anti-oorlogsbeweging ten gronde to richten. We hadden niet de geestesge steldheid en evenmin de mogelijkheden om ontvoeringen of aanslagen te ple gen", aldus hun verklaring. (ADVERTENTIE) 2 januaridagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die tl past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart f20.- echtpaar f 30.- jaarkaart f 50.- eebtpaar f 75^ -V voordelig V W uit met f „Managerziekte valt mee" BOURNEMOUTH (A.P.) Op een ver gadering van het koninklijke Britse genootschap voor de gezondheid heeft dr. Alan Gibson, een psychiater, de mede deling gedaan die hierop neerkomt „dat de baas minder de kans loopt een zenuw- instorting te krijgen dan de man die voor hem werkt". Het verhaal ,,dat de leidende figuren in het bedrijfsleven zich het graf In werken" is, zei hij, „niet juist. Ik vraag me wel eens af of zij dit sprookje niet zelf de wereld hebben ingezonden. Zij kunnen maagzweren hebben of een te hoge bloeddruk, maar schijnen in zekere mate immuun te zijn tegen psychiatrische moeilijkheden. Uit feiten is gebleken dat zenuwinstortingen meer voorkomen bij het lagere personeel dan bij de hogere leiding. Dr. Bibson zei verder dat men over de laatste tien jaar heeft kunnen waarnemen dat gebrek aan iets te doen, aan een innerlijke aansporing en aan de wil om op te tornen tegen de alledaagse moeilijkheden, kan leiden tot een „staat van apatie en instorten".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5