aüdöc2o«W SHAKESPEARES OTHELLO IN GEMENGD GEZELSCHAP ReisbureauCosta op rand van faillissement Hondsecontrole Den Helder in fc: V ormloze voorstelling van Globe Gisela May zingt Brecht in Pulchri Studio Schatten in mummies oude gevonden GELDSCHIETERS ZETTEN STEUN STOP Directeur World Air Ité opnieuw in moeilijkheden Who invited US? Pop Be glad LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 JANUARI 19; DS '70 geen soort PPR DIJ de openbare „geloofsbelijdenis" en introductie van de nieuwe DS-'70-leiding is bevestigd wat menigeen daarvoor al vastgesteld zal hebben: als afscheiding van de Partij van de Arbeid is DS '70 een heel ander geval dan de P.P.R. geworden is ten opzichte van de Katholieke Volkspartij. En dat weerspiegelt zich niet alleen in het feit dat de laatste links van haar ..moederpartij" staat, terwijl DS '70 juist een correctie op het te linkse beleid van de tegenwoordige Partij van de Arbeid beoogt te zijn. DS '70 spaart weliswaar Vondeling, Den Uyl en Nieuw Links de roede niet, maar ze verketteren de partij waaruit ze voortkomen niet; bij de P.P.R is er veel meer verbetenheid (gevolg van teleurstellingen over het beperkt eigen succes?) en een groeiende neiging tot radicalisme; alles wat de christen-democratie ir. het algemeen en de K.V.P. in het bijzonder doet, heet verdacht. Wordt DS '70 geen succes of gaat de Partij van de Arbeid bijdraaien, dan achten we terugkeer van een grote groep Drees jr-aanhangers naar het socalistische moederhuis niet uitgesloten. Voor de meeste PP.R.'ers zal terugkeer naar de K.V.P.hoe vooruitstrevend die metterdaad ook worden zou, altijd het spookbeeld van een soort „Canossa" blijven; sommige P P.R.'ers zijn te veel van de christen-democratie vervreemd; anderen zijn er nooit bewust aanhanger van geweest. Halverwege ÜOEWEL Drees jr de lijstaanvoerder) bij zijn debuut over het bestaansnut van de confessionele partijen even sceptisch sprak als zijn vader vroeger en de P.v.d.A.-leiding tegenwoordig, staat politiek gezien de nieuwe socialistische partij halverwege de christen-democratie en de tegenwoordige P.v.d.A. De visie van DS '70 op de westerse democratie en de verdediging daarvan staat dichter bij de politiek van het kabinet-De Jong dan bij wat de P.P.R. vindt en Den Uyl soms onder druk van Nieuw Links betoogt, sociaal-economisch DS '70 niet ver uiteen, maar heeft het nieuwe Dreeslegioen ook verwantschap met het christen-democratisch urgentie programma; sociaal-maatschappelijk zijn de familietrekken met de Partij van dc Arbeid sterker, .-naar financieel-econo- mlsch domineert het realisme van mannen, die gezien hebben hoe het ongeremde tempo van links de ge meenschap soms dubieuze offers op dringt en grote risico's dwingt te nemen, lopen de Partij van de Arbeid en Op de vraag of DS '70 „ergens halverwege" staat zeggen we momen teel beslist „ja". Wat van de P.PJl. bepaald niet gezegd mag worden, want ook de tactiek dwingt haar daartoe die stelt zich tegenwoordig bijna als principe steeds achter de Partij van de Arbeid op. Zo beschouwd opereert DS '70 dus in de buurt van het terrein waarop D '66 zich strategisch het best thuis voelt; maar politiek-ideologisch gezien ligt er nog een hele afstand tussen dr. W. Drees jr en mr. Van Mierlo. „OTHELLO" William Shakes toneelbeeld Schetter. I-o van H« tv Hutb Rooym Vragen 6 /\F de nieuwe partij een electoraal succes wacht en waartoe ze na de verkiezingen bereid zal blijken, zijn vragen die vandaag aan de dag niet beantwoord kunnen worden. In eerste instantie toont DS '70 een karakter dat mogelijk aantrekkelijk is voor mensen die zich in hun partij teleurgesteld voelen (P.v.d.A., P.P.R., V.V.D.-, D '66 en confessionelen) zonder meteen de radicale stap naar links, rechts of het „oude midden" te willen Wij zijn benieuwd of Drees jr ko mende maanden nog tot uitspraken om trent bereidheid tot medewerking aan de een of andere regeringscombinatie komen zal. Daarmee kan hij stemmen wir.nen, maar het kan hem ook stemmen kosten En wat voor DS.'70 ook be langrijk is welke partijen bieden haar vóór de Kamerverkiezingen een loop plank aan en welke dreigen met enter haak of mitrailleurvuur? Van die gecompliceerde vragen heeft de Politieke Partij Radicalen minder last; zij kent de grenzen van haar eigen aantrekkelijkheid precies! Het enige toneelgezelschap dat dit jaar nog niet met de traditie van nieuwjaarspremières heeft gebroken, is toneelgroep Globe, dat op de le januari uitkwam met r „Othello" van Shakespeare. Gis- J teren kon Den Haag kennis nemen van deze voorstelling (onder regie van Lo van Hensbergen). Othello" is een stuk vol gevaren voor de'acteurs en de regisseur. Het drama over de jaloezie, die een man tot zijn ondergang voert, bevat zeer uiteen lopende soorten van scenes, die nauw keurig met elkaar moeten harmoniëren, wil er een eenheid in de voorstelling ontstaan. Het lijkt me. dat een regis seur die eenheid slechts kan bewerken, wanneer hij aan de hand van een duide lijke interpretatie van het stuk. de diver se taferelen in een kader plaatst. Uit deze voorstelling leek het mij, dat Lu van Hensbergen juist die visie miste. Hij kan dan wel breed uitpakken in de laatste scene voor de pauze en de scene aan het slot. uit het totaal van de voor stelling is niet te herleiden wat er gaande is in het stuk. Gaat het (in deze opvat ting) over de infame methodes van een kruiperig persoon als Jago, die zijn kansen ziet? Gaat het om de psycho logische analyse van Othello's jaloezie? Om het onrecht dat Cassio en Desde- Toneelspeelster met zangtalent DEN HAAG Op haar tournee door ons land doet de bekende Brechtver- tolkster Gisela May ook Den Haag aan. Op donderdag 21 januari om 20.15 uur brengt zij tn Pulchri-Studio een pro gramma van liederen op tekst van Ber- told Brecht en op muziek van Kurt Weill, Paul Dessau en Hans Eisler. Zij zal wor den begeleid door de pianist Henry Krtschil. Gisela May, die eerder op de Neder landse t.v. verscheen en daarbij een goede pers haalde, is als dochter van ANN ARBOR (AP) Deskundigen van de universiteit van Michigan hebben bekendgemaakt dat zich in de windselen van koningsmummies in het Egyptische museum te Cairo ju welen en goud bevinden „van on schatbare waarde". De Amerikanen hebben dit in decem ber vastgesteld toen men de mum mies in het museum was gaan door lichten. Men heeft gouden armbanden en amuletten met juwelen „gezien" die met een dun beschermend laagje hars waren overdekt. Enige van deze kostbaarheden waren in het lichaam van de doden aange bracht, waarna men de openingen had gedicht. Men kwam er bij het doorlichten ook achter dat, wat tot nu toe was door gegaan voor het jonge gemummifi ceerde dochtertje van koningin Mae- kre, in werkelijkheid een jonge ba viaan was. artistieke ouders bij het toneel terecht gekomen. Na opleiding en eerste suc cessen in Leipzich kwam zij naar Berlijn, waar zij belangrijke vrouwenrollen speelde in stukken van Shakespeare. Gol- doni, Shaw, Molière, Lessing, Schiller e.v.a. Na 1957 ontpopte zij zich als zan geres van liederen van Brecht. die een sterk invoelingsvermogen vereisen en een specifiek muziekbegrip. Het begon ermee, dat zij voor een zieke collega moest invallen op een Brechttournee. Zij werd daarbij ontdekt door Hans Eisler, een vriend van Brecht en schrijver van composities bij diens teksten. Eisler hielp haar zich te. ontwikkelen tot de zangeres van het politieke lied. In 1961 werd zij geëngageerd door het Berliner Ensemble, het befaamde door Brecht gestichte gezelschap. Hier speel de zij in alle Brechtstukken, o.a. Polly Peacum in de Dreigroschenoper. Zij werd ook vaste gast van de Duitse Staatsopera. Op haar vele tournees naar het buitenland trof zij haar toehoorders door haar inleving in de scherpe en soms ook tedere sajiriek in het werk van expressionistische auteurs. mona wordt aangedaan of om wal anders? Daar zou misschien nog wel overheen te komen zijn, wanneer de acteurs ten minste in één stijl gespeeld hadden. Maar André van den Heuvel speelde zo n ouderwetse, onaanvaardbare Othello in c per astijl, met naast zich een Jago van Ton Lutz, die van moment tot •erÖer ging in een cabareteske pretatie van de rol, dat het tussen j die twee op het toneel al niet kon; Dan j waren er nog de vrouwenrollen, die I weer heel anders (wel het meest over- tuigend) gebracht werden: een recht- lijnige, simpel maar doeltreffend opge bouwde Desdemonarol van Petra Laseur en een sterke Emilia van Ann Hase- Ook in de kleine rollen bleek die tweespalt: Siem yroom stond uitgebreid koddig te wezen. Lo van Hensbergen zelf intens dramatisch. Ook daar geen eenheid. De uiterlijke vormgeving had onder dit alles evenzeer te leiden: de gedachte om de moordscène (op het huwelijksbéd van Desdemona en Othello) met erotiek te mengen, zodat de moord bijna tegelijk een paring was, had niets, volstrekt niets van erotiek, ondanks de bijna-naaktheid van Othello. Ik dacht alleen: moet die man hiervoor zijn hele lijf zwart maken? Nico Wijnberg had dan een fraaie koepel boven het speelvlak opgehangen, voor mooie lichtstanden gezorgd, soms klopte het in die erg „bedachte" aan kleding ook niet, zodat een rolletje als dat van de hoer Bianca helemaal niet te spelen was. Globe schoot met Othello" zeer te kort. Jan Verstappen NEDERLAND I NOS •18.45 uur: De Woefs en, de Lamaars l8 55 uur: Journaal VPRO 19.04 uur: Betty Boop #19.10 uur: Be glad, popmuziek •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Was er nog wat 20.30 uur: Laurel en Hardv 20.50 uur: De jaren '20'30 NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal Ev. omroep •19.05 uur: Walk beside me KRO •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: •21.30 uur: Beauty, film 22.00 uur: Who invited US, Am. documentaire •22.30 uur: Journaal TELEAC 22.35 uur: Dammen voor beginners NEDERLAND II NOS •18.45 uur: De Woefs Lat de •18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Van gewest tot gewest Johnny en Rijk, shou •21.11 uur: Brandpunt buitenspel 22.26 uur: Riskante kerk •22.56 uur: Journaal NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal 19.05 uur: 19.50 uur: Toeristische tip» •20.00 uur: Journaal TROS •20.20 uur: De zeven zeeën •21.10 uur: Wegwezen •21.40 uur: Liefde op zijn Amerikaans, show 22.10 uur: Sal Tas IKOR •22.20 uur: Spocks zorg voor d TELEAC 23.00 uur: Onze landbouw AVRO 19.30 uur: Verkeersbeleid •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Televizier •20.45 uur: High Chaparral •21.35 uur: Voor de vuist •22.45 uur: Journaal Johnny Jordaan is terug uit het ziekenhuis, al zal hij noq heel lang en heel veel moeten rusten. Zijn neefWilly Alberti, haalde hem op en toonde zich ook nu weer de onafscheidelijke helper. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Het lijkt erop, dat het nieuwe reis bureau „Costa Bravareizen" van de Eindhovenaar G. Gelsing maar een kort leven beschoren zal zijn. Reeds kort na de oprichting hebben twee geldschieters het reisbureau in de steek gelaten. Het reisbureau zit ver pakt in een coöperatieve vereniging, waarvan de heer Gelsing slechts adviseur heet zijn. In feite is hij echter de man, die de touwtjes in handen heeft. Kunst en Kunstenaars De Nederlandse Comedie geeft woens dag 27 januari in de Koninklijke Schouwburg de eerste voorstelling voor Den Haag van Herman Heyer- mans' „Eva Bonheur" in de regie van Ank van der Moer. Op woensdag 10 februari geeft hetzelfde gezelschap er de eerste Haagse voorstelling van „Hotel 't Paradijs" van Georges Fey- deau onder regie van Guus Oster. Het Nederlands Danstheater geeft vrijdag 15 Januari een voorstelling in het Circustheater te Scheveningen m.m.v. het Nederlands Balletorkest o.l.v. Jan Stulen. Het programma vermeldt de balletten Situation van Hans van Manen, Brandenburg van Charles Czarny, Three Pieces van Van Manen en Circles van Glen Tet- ley Herre-Jan Stegenga (23) is wegens pen sionering van de' huidige solocellist Piet Lentz, met ingang van 1 septem ber 1971 benoemd tot 1ste solocellist van het Nederlands Kamerorkest. Hij was gedurende drie jaar leerling van Paul Tortellier in Parijs en ontving in 1968 de eerste prijs „a l'unanimité du Conservatoire National Supé rieur de Musique" te Parijs. Hij maakte grammofoonplaten met op namen van Johann Christian Bach, Vivaldi en de Handelsonates. De heer Gelsing had aanvankelijk de steun van een Eindhovense zakenman, die anoniem wenst te blijven, een Am sterdamse vertegenwoordiger en van een voormalige assistent. De Amsterdammer liet het al gauw af weten en later distantieerde ook de Eind hovense zakenman zich van het bureau dat nu zonder geldschieters zit. Boven dien heeft het reisbureau de huur van een nog maar zeer kort geleden betrokken pand opgezegd gekregen De heer Gelsing had zijn auto verkocht om het pand te kunnen huren. Hij is niettemin van plan het reis bureau te laten draaien. Zoals bericht, heeft „Costa Bravareizen" een primeur op het gebied van vliegreizen aangekon- Prof. d. Leanrijs voor Jan san Vlijmen DEN HAAG De minister van CRM heeft de Professor Van der Leeuwprijs toegekend aan Jan van Vlijmen voor zijn „Sonata per pianoforte e tre gruppi strumentali". De uitreiking van de prijs zal geschieden op een nader te bepalen datum. De professor Van der Leeuw- prijs is verleend overeenkomstig het eenstemmig advies van een, op voor dracht van de Raad voor de Kunst, door de minister samengestelde commissie bestaande uit André Jurres (voorzitter), drs. H. J. van Royen en Edo de Waart (Leden) en B. P. Wagemans (secreta- Butheliusprijs voor P. A. Scheen AMSTERDAM (A.N.P.). De Buche- liusprijs van kunsthistorici is dit jaar uitgereikf aan de Haagse kunsthandelaar P. A. Scheen. De prijs van duizend gul den werd hem vanmorgen in het Rijks museum in Amsterdam tijdens de jaar vergadering van de Vereniging van Ne derlandse Kunsthistorici door de voor zitter, prof. dr. H. van de Waal, uitge reikt. De heer Scheen werd de prijs toege kend voor zijn tweedelige Lexicon van Nederlandse beeldende kunstenaars van 1750 tot 1950, voorzien van korte bio grafische artikelen. Het eerste deel ver scheen in 1969 en het tweede deel vorig jaar. De prijs, die bij gebrek aan goede kunsthistorische werken met een docu mentair karakter niet ieder jaar is uitge reikt, is in 1958 ingesteld. digd: „Vlieg nu. betaal later, als u te vreden bent", Ls het motto. Inmiddels heefi het bestuur van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus met een min of meer duide lijke verwijzing naar het nieuwste reis bureau van de heer Gelsing gewaar schuwd voor de praktijken van „mala fide reisbureaus". Al twee keer is een reisbureau van de heer Gelsing failliet gegaan. Vorig jaar was dat het bureau World Air Ite. dat een schuld van ruim drie ton achterliet en bovendien enkele hon derden Nederlanders, die gedroomd had den van een vakantie in Spanje, in de Film Beauty Beauty is de laatste van een serie van drie films van Johan \'an der Keuken, van welke reeks De Snelheid en Een film voor Lucebert al werden vertoond. Beauty, gemaakt met subsidie van het ministerie van CRM is onlangs vol tooid en nog niet eerder in het open baar vertoond. De VPRO besloot in overleg met Van der Keuken om de drie films op drie achtereenvolgende donderdagavonden te programmeren om een groter publiek kennis te kunnen laten maken met een thematiek die het werk van deze filmer steeds dui delijker is gaan beheersen. Scepsis ten aanzien van de maatschappelijke ont wikkelingen waarin controle en ma nipulatie van toenemende betekenis worden; pessimisme over het menselijk gedrag dat zich- in sterke mate laat leiden door gewelddadige impulsen én een toch onverwoestbaar blijkende hoop op een samenleving waarin de nelgingen ten kwade kunngn worden ingedamd, dat zijn de voornaamste ele menten van Van der Keukens thema tiek. Van een camouflerend gangster- verhaal waarin een man voor geld tot moorden wordt aangezet, zijn zij niet meer dan een paar restbeelden in de film bewaard gebleven. De volle nadruk valt op de elementaire krachten van deze wereld: de constante natuur met al haar geweld en liefelijkheid, tegen over de variabele mensen met al hun vlolenties en tederheden. Beauty wordt gespeeld door Santiago. VPRO Ned. I 21.30 uur. Vioolconcert van Pagan ini NEW YORK (AP) De in Polen geboren vlolist Henryk Szeryng gaat de volgende week voor Philips een opname maken van een 130 jaar lang niet uitgevoerd vioolconcert van Niccolo Pa- ganini. Hij zal worden begeleid door het Londensc Symphonic-Orkest. Het concert nr. 3 in E was na de dood van de componist niet meer ge speeld. De partituur was, naar men dacht, omstreeks die tijd bij een brand verloren gegaan. Philips noch Szeryng hebben willen bekendmaken hoe men aan de muziek is gekomen. Wel zei Szeryng in een vraaggesprek met de „New York Times" dat hij een tip had gekregen van een vriend in Milaan, een kunstverzamelaar en amateur violist. Szeryng vertelde dat hij zeven jaar naar de verdwenen partituur had ge zocht. Hij zal de eerste uitvoering in het publiek geven in Genua, Paganini's stad. Dat gebeurt dit jaar maar de datum i» nog niet vastgesteld. 7.16 (J) Badine: muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32-7.40 Actuali teiten; 8.00-8.10 Nieuws). 8 25 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. (9.00- 9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: moderne en klas- de ziekem n.S^Med^delIngen^li.o"'"!) ^Van twaalf, tot twee: gevarieerd programma. (13-22 Wij van hel land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten13.00-13.05 Rade/) maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Musiësta: licht mu ziekprogramma (opn.) TROS: 14.55 Concert A la carte: verzoekprogramma van operamu ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) Dlsco-Drtve-ln: De showbusiness op de korrel genomen. 17.00 Aktua-Sportkompas: (Sport)nieuws. re- tische Informatie uit binnen- VPRO: 16.00 VPRO-Vrijdag: nreiUarep. ^reportBKes. interviews, be HILVERSUM I Ochtendgymnas- (15.00 Nie De Felix Mei reportages. (8.00 Niet Arbeidsvitaminen: populair verzoekplt programma. (11.00 Nieuws.) 11.30 (S) Ro i Philharmonisch Koperensemble: oude noderne muziek. 11.55 Beursberichten. 12.00 Blik op de wereld: populair 2.08 Syndicale kronl lek. 14.00 Nle platenprogi programma S 17.55 'weegschaal*.' Voorlopig geen tweede net België Sovjetcellist mag niet naar Finland MOSKOU (A.P.) De Russische cellist Mstislsv Rostropovitsj heeft de twee con certen, die hü binnenkort in Finland zou geven, afgezegd. Er gaan geruchten dat de Russische autoriteiten Rostropovitsj willen straffen voor zijn openlijke stenn aan Nobelprijswinnaar Alexander Solzje- nitsin. Rostropovitsj zou op 18 en 21 januari optreden in Helsinki. In een telegram I dat de cellist aan de organisatoren van de concerten stuurde, zei hij, zonder een J reden te geven, dat hij niet kon komen. Een famililid van Rostropovitsj deelde j desgevraagd mee dat het Russische ministerie van Cultuur de cellist had i ..verzocht" zijn tournee af te gelasten. in (Van onze correspondent) ANTWERPEN België zal zeker nog moeten wachten tot einde 1973 voor er een tweede televisienet komt. De zenderuitrusting voor dat tweede net zal echter reeds binnen enkele maanden klaar zijn. maar wordt voor lopig gebruikt als steunzendernet, no dig voor een goede ontvangst van kleurentelevisie. Alhoewel een mogelijke datum voor de start van het tweede l.v.-program- ma nog niet kan worden genoemd, is men reeds druk aan het praten over wat men dan op dat tweede net zal uitzenden. De huidige omroepdirectie voelt niet tweede programma dat programma gaat con- ln Nederland ge- Omdat de meeste Belgen behalve naar hun Vlaamse en Waalse programma's nog kunnen kijken naar vier, vijf buitenlandse zenders (op sommige plaatsen zijn er dat zes, zeven, acht) denkt men bij de BRT dat er sl genoeg concurrentie is. Daarom zou men van het tweede pro gramma een educatief net willen ma ken: uitzendingen van schooltelevisie, een „open universiteit" en minder heidsprogramma's zouden naar dat tweede net worden verwezen. Er bestaat echter een machtige lobby, die dat tweede net wil reserveren voor een totaal apart reclame t.w- programma. (Van i verslaggevei-8) DEN HELDER De gemeente Den Helder houdt er een op zün minst wat merkwaardige manier op na om 'erachter te komen of hondenbezitters de verschuldigde belasting betalen. De gang van zaken is als volgt ieder kwartaal komt een ambtenaar van het gemeentelijk water- en lichtbedrtjf bü de burgert) de meterstand opnemen. Diezelfde ambtenaar doet ook nog wat anders, namelijk kijken of de betrokken bewoner in het bezit is van een hond of van meer honden. Dat doet de ambtenaar niet omdat hij dit zo'n leuk werk vindt; nee, dat gebeurt omdat bU het aanbrengen van een niet geregistreerde hond de man een premie krijgt van 75 cent. Zo ls het geval bekend van een ambtenaar, die in de loop van de tijd zo'n 700 honden heeft aangebracht, hetgeen hem 525 gulden opleverde. Uit onverdachte bron, te weten het Amerikaanse televisiestation NET (Na tional Education Television), komt de analyse Who invites US van een lange reeks Amerikaanse interventies in Azië, Latijns-Amerika, Afrika en Euro pa. Het ingrijpen buiten het eigen ter ritorium dateert niet van vandaag of gisteren: de documentaire toont dit o.a .tan met authentiek materiaal van rond de eeuwwisseling toen de Ver. Staten zich voor het eerst ook militair lieten gelden in het Caraïbische gebied. Daarom vroegen de makers van deze documentaire zich af: „Who Invited US", waarbij „US" dan staat zowel voor „ons" al» „United State»". Twintiger en dertiger jaren De eerste van zes documentaires o Nederland ln de periode van 1917 1940, samengesteld door Aad Nuis, Ru dolf de Jong, Pieter Verhoeff en Har. Keiler, komt vanavond op het scherr De serie wil geen vergelijkingen trek ken tussen toen en nu, geen zie-je-we! effect naast het nostalgieke weet-jt nog-wel-effect. Deze reeks wil wel prt beren duidelijk te maken dat tal vê ontwikkelingen op allerlei gebied d thans gaande zijn, toen al werde ingezet. Het eerste deel „de polssl; van deze tijd" getiteld heeft t voornaamste onderwerp: democratis ring en verzuiling. In 1917 werden voorwaarden geschapen voor de demo cratie, zoals die nu nog functioneer! het onderwijs werd gelijkberechtigd alle mannen kregen kiesrecht. Ook vrouwen kregen stemrecht, zij het in 1919. Maar bijna tegelijkertijd r deze nieuwe verworvenheden kwam verzuiling. Men putte niet alleen officiële bronnen, maar vooral uit of ficieuze, zoals bedrijfsfilms en ams teurfoto- en filmmateriaal, die ook d: stukken van Nederland laat zien. d; destijds aan de officiële waarnemer ontsnapten. VPRO Ned. I 20.50 uur. Vanavond een programma rond Tl* Incredible Stringband. De muziek deze groep heeft in de loop der tijd nodige invloed ondergaan, vooral v Schotse en Indiase muziek. Een groo deel van dit programma wordt gevo door de ballade „The pirate and crystal ball", die speciaal voor groep werd geschreven en door he zelf van muziek werd voorzien. Voort hoort men de nummers: „The iro: stone" en „All will down". Door hf programma heen zitten korte Inter viewtjes met de leden van de groep VPRO Ned. I 19.10 uur. Wielerzesdaagse dagelijks op radio HILVERSUM Van 16 tot 22 januari zullen er dagelijks radiore portages te beluisteren zijn van i' wielerzesdaagse, die wordt verra den in het nieuwe sportpaleis te Rc* terdam Zondag besteedt de tv dacht aan. V£ nieuw wonde natuui ïï'.ede al trie volle televis onbeze ten en gelegd zondap leeds jaartjf &tem,

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2