Ceidóe (Somont Welvaart bedreigt leven in ons land STEEDS MEER SLACHTOFFERS Ruilgevangenen Bucher zijn in Chili aangekomen MINIMUMLOON EN SOC. UITKERINGEN 2-KEER OM HOOG Mirage-G neergestort Biertapkampioenen in Amsterdam gekroond Samenwerking thans eerste vereiste Halfjaarlijkse aanpassing nodig varkenslappen met champignons en ham 62e jaargang, no. 18.256 DONDERDAG 14 JANUARI 1971 p^pengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Bank: Amro-bank N.V., Leiden J. H. M. Brader Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M Heruer. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur) Abonnement per 1 jan. '71: p. week 1,41, maand ƒ6,05, kwartaal ƒ18,10, jaar ƒ70,30. Per post: T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.10 uur Popmuziek Be glad; 20.30 uur Laurel en Hardy; 21.30 uur Beauty, film; 22.00 uur Who invited US. Nederland II: 20.21 uur De zeven zeeën; 21.10 uur Wegwezen; 21.40 uur Liefde op zijn Amerikaans; 22.20 uur Benjamin Spock. VRIJ ZONNIG Droog en vrij zonnig weer met een zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Minimumtemperaturen van —1 in het zuidwesten tot 6 in het noorden en oosten van het land maximumtemperaturen omstreeks 3 graden boven nul. DR. KRUISINGA MARSEILLE (A.P.) Een prototype van de Franse straaljager met verstel bare vleugels, de Mirage G Is gisteren op de basis Istres in Zuid-Frankrijk neer gestort. De piloot heeft zich met de schietstoel kunnen redden. De eerste Mirage G was op 18 novcm her 1967 luchtvaardig. Daarna zyn nop twee prototypes gebouwd voor verdere proeven. De Mirage G wordt gebouwd door de Dassaultfabrieken en vertoont grote ge lijkenis met de Amerikaanse gevecht* bommenwerper F-lll. De Mirage-G. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alcohol, drugs, roken en verkeer be dreigen steeds meer de gezondheid van de Nederlanders. Jaarlijks sterven in ons land tienduizenden mensen als gevolg van het roken van sigaretten; de uitgaven van het alcoholgebruik zijn in 14 jaar tijd met 300 procent gestegen; ieder jaar worden meer jonge mensen slacht offer van het gebruik van verdovende middelen in al ijn vormen; bij duizenden vallen ,de slachtoffers in hel erkeer; levenslange invaliditeit bij ongevallen van zeer jèugdige bromfietsers komt steeds meer voor. Minister Rooi vink en staatssecretaris Kruisinga van Sociale Zakeu eo Volksgezondheid gaven deze sombere schets gister avond in de Tweede Kamer van wat zij de bijverschijn- van de welvaart noemden. Somber beeld over gezondheid «Per hoofd der bevolking van 15 jaar j «ouder rookt Nederland 2.000 sigaretten I jaar. Van zes Europese landen staal om land met dit verbruik op de vierde [Mwls. In Engeland. België en Wesl- Afltstanü worden nog meer sigaretten (•rookt. Staatssecretaris Kruisinga zei gister- wond in de Tweede Kamer, dat de toe neming van het sigarettenverbruik in land niet uitgesproken sterk is. Toch is er volgens hem alle reden om te pro beren het roken van sigaretten te be perken. Aan de Centrale Raad van de Volksgezondheid zal de staatssecretaris advies vragen over de voorlichting aan het publiek om het roken van sigaretten tegen te gaan. De gedachten gaan uit voorlichting op de scholen over de nadelige gevolgen ervan. Dr. Kruisinga acht onderzoekingen menselijk om de schadelijke effecten (gevaar voor long kanker en hartkwalen) van sigaretten te verminderen. Luchtverontreiniging en flatneurose zijn andere bijverschijnselen van de mo derne maatschappij. Uitlaatgassen vor- :en toenemend gevaar, daarom zal de Raad voor de Luchtverontreiniging met spoed advies uitbrengen over de normen voor uitlaatgassen. Het-gaat om odgehalte van benzine en het zwa- velgehalte van stookolie. Deze normen n aan E.E.G.-voorschriften gebon den worden. Eenonderzoek naar flatneurose is vol gens staatssecretaris Kruisinga urgent ge worden. Hij zal laten bezien of met 50 peilstations de nodige gegevens verza meld kunnen worden over het gezond- heidspeil in hoog- en laagbouw. Voor wat de bestrijding van de ocro- aaire hartziekten betreft zal dr. KruiSin- e bestrijding van deze kwalen krachtig aanpakken door ondermeer een preventief bevolkingsonderzoek. Hij heeft aanbeveling gehad om bij dit on derzoek, de consultatiebureaus voor de b.e,bestrijding in te schakelen. AMSTERDAM - schuimkragenhet afstrijken, rtcht houden en serveren, zijn gisteren in de Noordhcl van hei RAI-gebouw in Amsterdam de biertapvorsten voor het jaar 1971 gekozen. Na twee voorronden, een selectie en een finale riep een twaalfkoppige jury van gerstenatkenners de 43-jarige kastelein H. B. Burgersdijk van het café de Rusthoek in Wateringen, wit tot biertapkampioen b$ de eenmanszaken. De nationale titel btj de teams ging met een groot puntenvérschil naar de eigenaar van hel Victoria taverne in Maastricht, de 56-jarige F. C. A. Goessens. die de wisselbeker Zij zijn de beste biertappen in ons land. De heer H Burgersdijk kampioen 'n de categorie eenmansbedrijven. Midden en rechts me heer F, C. A. Goessens vit Maastricht sleepten het kampioenschap Wateringen (links) werd E. Wesche-Coumans en de r teams in de wacht. Dr. Van Blankenstein. ambassadeur in Uruguay op lijst ontvoering? RIO DE JANEIRO (AP-Reuter) Zeventig politieke ge vangenen, 59 mannen en elf vrouwen benevens de drie kinderen van een van de vrouwen, *Ün uit Brazilië in Santiago (Chili) aangekomen. Hun vrijheid was geëist in ruil voor die van de Zwitserse ambassadeur in Brazilië, Giovanni Enrico Bucher. die op 7 december ontvoerd is. Het wachten is nu nog op zijn terugkeer. Hij zal pas worden vrijgelaten als de foto's van de aankomst van de zeventig in Brazilië gepubliceerd z()n. Van de in Uruguay ontvoerde Britse ambassadeur Jackson is, ondanks alle omvangrijke naspeuringen, nog geen spoor ge vonden. Volgens het Londense blad Times, wiens correspon dent een onderhoud heeft gehad met een leider van de Tupamaros. zouden de Nederlandse ambassadeur in Uruguay, dr. H. van Blankenstein en zijn Westduitse confrère op de lijst staan van eventueel te ontvoeren personen, als de Uruguese regering de veiligheidsmaatregelen zou verscherpen Enige maanden geleden is de bewaking van dr. Van Blanken stein verzwaard. Er waren toen aanwijzingen geweest van een mislukte ontvoeringspoging. Sedertdien is de bewaking onverminderd gehandhaafd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag acht de berichten enigszins overdreven. De zeventig door Brazilië noodgedwongen vrijgelaten gevan genen werden vannacht, met handboeien in paren aan elkaar gebonden, naar het vliegtuig voor Chili gebracht. Ze waren v oordien medisch onderzocht, om te voorkomen dat zij achter af zouden zeggen gemarteld te zijn geweest. De op het vlieg veld aanwezige zestig verslaggevers moesten op twintig meter afstand blijven en niet met hen praten. De gevangenen zwaaidef met niet geboeide gebalde vuist, wat voor een (Chili). De begeleidende Braziliaanse veiligheidsmensen bleven Vanmorgen vroeg landde de Boeing van de Varig in Santiago (Chili). De beleidende Braziliaanse veiligheidsmensen bleven in het vliegtuig. Ook in Santiago mochten de zeventig niet met de aanwezige pers praten. De meesten van de ex- gevangenen zullen in Chili verblijfsvergunningen aanvragen. Bezwaren blijven te^en procedure (Van verslaggevers) i bete Wesche-Coumans. De biertap kampioenschappen werden dit jaar druk bezocht door Duitse bierkenners en -tappers, die zich de laatste jaren nogal zorgen maken over de hegemonie, die de Hollanders langzamerhand hebben veroverd als het om de presentatie van bier gaat. Artikelen in de Duitse vakbladen hebben er de laatste tijd op gewezen, dat het bier in de Nederlandse proeflokalen en herbergen beter wordt getapt dan in Duitsland en Belgié', de bierlanden bij uitstek. Het aantal Hollanders, dal deskundig is. wordt dau ook steeds groter, wat duidelijk bleek aanwijzingen, die de deelnemers gisteren van de kritisch kijkende omstanders te horen kregen „Niet melken met het glas, kijk uit voor de druppel", of: „daar gaat je manchet", waren dan ook niet tl<\n de lucht. In de voorronden, die 's morgens plaatsvonden, streden tientallen regionale biertapkampioenen plaats in de selectieronde. De belangstelling voor het langzamerhand tot een traditie geworden evenement was overstelpend, hetgeen mede een gevolg was van het feit, dat in de belendende zalen de Horecava 1971 aan de gang was, die gisteren al vijftig procent meer bezoekers boekte dan het vorig jaar. DEN HAAG Uitgaande munique, dat de Nederlandse bisschop pen dinsdagavond hebben bekendgemaakt over het aanvaarden van dr. A. J. Simo- nls als bisschop van Rotterdam zullen het diocesaan bestuurscollege, de hoofden van dienst en de raad van 14 dekens met de nieuwe bisschop samenwerken. Dit is het resultaat van een beraad, dat eerst in eigen kring en vandaag gezamen lijk op het bisdom gevoerd is door bet bestuurscollege, de raad van dekens, de hoofden van dienst en het dagelijks be stuur van de diocesane pastorale raad. In de afgelopen dagen hebben zowel het bestuurscollege als de 14 dekens van het bisdom afzonderlijk vergaderd. De beide vicarissen hadden dinsdagavond eerst overleg gevoerd met de vorige bis schop van Rotterdam mgr. M. A. Jansen, voordat zij gisteren in eigen kring bijeen kwamen. Het kader van het bisdom blijft zijn bezwaren houden tegen de benoemings procedure. zoals deze door Rome toege past is. Dit bezwaar geldt vooral bij de diocesane pastorale raad, die zich al eer der erover verwonderd had, dat het com muniqué voorbijgegaan was aan de prin cipiële vragen over de benoeming. TSJECHO-SLOWAKIJE V redesbeweging van priesters heropgericht WENEN. (KNP) De politiek getinte vredesorganisatie voor priesters in Tsje- cho-Slowakije is in heroprichting. De priestervredesorganisatie „pacem in ter- ris" in Tsjechië zal op 19 januari in Praag heropgericht worden, terwijl de voorbereidingen voor een heroprichting van de Slowaakse vredesorganisatie nog in volle gang zijn. Deze neushoorn uit de dierentuin van München moet niet alleen baggeren door voor hem ongewone sneeuw; hij krijgt er bovendien nog iemand op zijn rug bij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de nabije toekomst zullen het minimumloon en de uitkerin gen volgens de Sociale Verzekeringen twee keer per jaar worden aangepast aan de nationale loonontwikkeling: op 1 januari en op 1 juli. Minister Roolvink wil hiermee de uitkeringsgerechtigden meer rechtszekerheid geven en de systematiek vereenvoudigen. Het minimumloon moet thans formeel steeds op 1 juli worden aangepast en de sociale uitkeringen gaan iedere keer omhoog wanner de lonen met meer dan 3 procent zijn gestegen. Mede hierdoor ontstaan telkens disoossies of tussen tijdse aanpassingen die wegens bijzondere omstandigheden niet gewenst zijn. Daaraan wil de minister een eind gaan Minister Roolvink deed deze medede- I lingen tijdens de behandeling van zijn j begroting van Sociale Zaken. Vanuit de I Tweede Kamer waren vele wensen geuit op het gebied van de sociale zekerheid en de vraag werd gesteld wanneer men nog levende wensen zou kunnen inlossen. De bewindsman zei dat een steeds kleiner aantal Nederlan ders het moet verdienen voor de hele bevolking. Er is dus geen enkel uitzicht op premieverlaging, al is de druk aan zienlijk. Integendeel, de nog levende gerechtvaardigde wensen kosten extra- geld. Het tempo waarin aan dié wensen kan worden voldaan zal afhangen van de mate waarin het Nederlandse volk bereid is hiervoor premie te betalen. „Als men een jaar zou willen afzien van eigen inkomensverbetering zouden we al een heel eind komen", aldus de minister. (Zie verder pap. 5, vijfde kolom) Shorts gaan het voor de komende zomer helemaal maken, evenals shirtsDe Londense couturiers zijn al begonnen met de presentatie van hun voorjaars- en zomercollecties. Twee van de modellen worden hier getoond. (ADVERTENTIE) Varkensvlees is nu goedkoop! Lappen met peper en zout bestrooien. In de koekepan stukje boter of rundvet Vlees even door de koffiemelk en paneermeel halen. Heet bakken In bewegende pan. Braadjus afblussen met water. In een ander pannetje champignons en reepjes ham heet bakken. Over het vlees strooien. Brèadvet afblussen en bij de jus voegen. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconwrven Simca- \an der Gun sponsor HIJS HOKIJ DEN HAAG De firma Simca-Van der Gun zal met ingang van vrijdag 15 januari gaan optreden als sponsor van HIJS HOKIJ. Na Tilburg (Stella Artols) Den Bosch (vloerbedekking) en Geleen (Limburgs Dagblad) is HIJS HOKIJ de vierde ijs- hockeyvereniging die een sponsor heeft Het aantrekken van de firma Simca- Van der Gun als sponsor voor HIJS HOKIJ is geschied door de pas opge richte stichting BIJS, die zich ten doel heeft gesteld het ijshockey in westelijk Nederland te steunen. In de wedstrijd tegen Grenoble morgenavond om de Cup International aal het team van HIJS HOKIJ de naam van de nieuwe sponsor op de truien dragen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1