eidse raad vond haken en ogen an de schouwburgpotmilj oenen Tradities in Voorhout en verdwijnen naar Koppermaandag blijft id T. C. Daey Ouwens met hakken over de sloot Groenoordhaldirecteur Vermoeide voorzitter Lapt beraadslagingen Nieuwe bisschop 50-63 Nieuw zwembad ergens in Leiden Bouw van Wijk nat. kampioen ijszeilen fSDAG 12 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT mening (Van onze raadsverslaggever) DEN Tegen half twee vanmorgen vroeg een zeer vermoeide voorzitter nken om persoonlijke redenen de beraadslagingen over het ver en van de (nieuwe) schouwburgpot te verdagen tot volgende week indagavond. D'66'er Kuyper voelde er niets voor: „ik wil nu doorgaan diep in de nacht, omdat hier steeds maar weer van alles uitgesteld moet den." Bij vuist opsteken besliste een raadsmeerderheid tegen het nachtje Kuyper. Gapend en wel werden voor het slapen gaan nog een paar erwijspuntjes afgehandeld en wethouder mevrouw Den Haan-Groen kon rast mededelen, dat in het volgende week te nemen besluit de woorden erdekt" en „Zuid-West" komen te vervallen en er dus sprake zal zijn de bouw van „een' zwembad in Leiden (voor 2.850.000 gulden). In rderheid zal de raad wel mee kunnen gaan met het voorstel van B en W, raahcre 0 miljoen gulden te bestemmen voor restauratie van oude schouwburg, koop Remonstrantse kerk en verbouwing voor modern toneel, ver- wing voormalig Camelitessenklooster tot cultureel centrum en bouw embad, hoewel vooral tegen het onderwerp verbouwing van de kerk wat bezwaren bestaan. moeten nu ons spaarvarken ka- gun maken". Aldus de heer In 't toen de raad begon aan de mwbnrgreserve. „Stuk voor stuk bet aantrekkelijke projecten, bul- Bgewoon aantrekkelijk zelfs. Maar nt spaarpot, die we zo zorgvuldig enst"lIebbro opgebouwd, is weg als we de /gelden Vbben besteed voor een aantal fcoonïenluen. Er zijn namelijk nog ^neer Mji taalwerken die uitvoering jn de cultureel-sociale sfeer, j l moeten we in alle eer en deugd I keuze maken?" Spr. had in het I rstel geen alternatieven gevonden: keus is beperkt tot ja of nee. Een num- en maximumprognose op termijn voor de eerste 10 jaar elk van de genoemde projecten ik noodzakelijk. We kennen nu de eqaenties t.a.v. de exploitatie niet. hebben additionele gegevens nodig, kunnen we pas de spaarpot iter IJ diende een voorstel van orde in Zeve rin gevraagd werd om enige keuze- |heid door het stellen van alternatie- Verder zou de raad inzicht moeten >en in de behoeften aan de te tref- voorzieningen. Het voorstel it, binnen een maand informatie de raad over te leggen en daarna een besluit te deeld PAK •Mi ttt ordevoorstel werd verworpen door .-genoot Amptmeijer, die uitstel maand te kort noemde om alle aagde gegevens te krijgen. „De ou- ehouwburg gedoogt geen uitstel van luratie, het gebouw had allang ge in moeten zijn". Aan K en O had Taad al enkele malen subsidie be- i voor het cultureel centrum; „die ften moeten we nu nakomen", aldus Amptmeijer. De heer Driessen rsteunde het voorstel-In 't Veld in de alternatieven. Volgens hem de sociale sector in deze projecten niet betrokken. Het verdeelde PAK-stand- punt werd verder gedemonstreerd door de heer Kuyper, die wel degelijk in het verleden alternatieven had gezien (La tijnse school voor K. en O, een nieuwe cultuurtempel p.p.v. de oude schouw burg). Wethouder Harmsen: „Hier ligt een concreet voorstel in het sociaal-culture le en recreatieve vlak". Mevrouw Den Haan: „We hebben hier haast mee. G. S. vragen om een formeel raadsbesluit om dit te kunnen goedkeuren: „We kunnen n die exploitatieberekeningen niet voortoveren". In 't Veld vroeg onverminderd om een globaal inzicht in de exploitatie van schouwburg, ver bouwde kerk en cultureel centrum. „We hebben toch in Leiden een Groenoord- hal, die voor verrassingen in dit opzicht heeft gezorgd". Wethouder Harmsen: „De raad heeft die Groenoordhal ge wenst mèt de tekorten". Onder de druk der omstandigheden ging de heer Kuyper er in z'n stoel maar bij liggen, terwijl Roel ip 't Veld tot ïn vijfde of zesde instantie voor z'n standpunt bleef vechten, de uitputting habij. De heer Harmsen vond rustig, dat „we de'zaak nu niet al te ingewik keld pioeten maken". Het voorstel-In 't Veld werd verworpen met 23 tegen 13 stemmen in verdeelde progressieve en conservatieve kampen. Het voorstel van B aanleiding v> Brusse (Prot. Chr.) or grote meerderheid v trum in de regio te doen blijven. Haar fractiegenoot Houtman was de kleine minderheid die tegen was. „Ik vind het niet verantwoord om miljoenen aan ge meenschapsgelden uit te geven opdat onze stad in dit gebied een voorname plaats moet innemen. Een belangrijk deel ook van het theaterleven voldoet niet aan de normen die voor mij gel den". Socialist Jonker zei, dat voo: LOT (Leids Ontmoetingscentrum Theaterkunst) in de Remonstrantse kerk een slordige miljoen gulden wordt uitgetrokken, terwijl het Creatief Cen trum in de ^reestraat financieel aan de grond zit. Bij amendement wilde hij 50 mille gebruiken voor extra-verbou- wingskosten aan dit Centrum. Ampt meijer merkte tussen neus en lippen op, dat hij gelooft dat eenrechts college niet in staat is een goede cultuurpoli tiek te voeren en mejuffrouw Kappeij- ne v. d. Coppello (VVD) vond het pro ject Remonstrantse kerk zeer aantrek W. zelf was Geelkerken- zeggen, dat de haar fractie er cultureel cen- Jiet Toekomstbeeld: modern toneel in de remonstrantse kerk. kelijk. De heer Van Aken treurde over het heengaan van de (ongeboren) nieu we schouwburg en bracht hulde aan oud-wethouder Sannes, die zó voor dat plan gevochten heeft. Het zwembad wil de hij pas bepaald zien na behandeling van de zwembadnota. De heer Driessen was tegen verbou wing van de kerk, die niet geheel toneeltechnisch (decoropbouw) in te richten zou zijn. De stadsgehoorzaal, Antonius clubhuis, foyer van de stads- zaal achtte hij betere uitwijkmogelijk heden voor het toneel na sluiting van de oude schouwburg. De raad was het bij acclamatie niet bepaald met hem eens. Hij stelde voor, de 1,2 miljoen te reserveren als beginkapitaal voor een N.V. Stadsherstel (herstel stadsgezich ten). Jaren geen dubbeltje Volgens de heer Van der Horst (PvdA) hééft niemand 15 jaar lang de oude schouwburg een dubbeltje waard geacht en nu moet opeens 4,5 miljoen gulden aan dit gebouw worden besteed. Kabouter Gerkema pleitte voor steun aan het Creatief Centrum als uniek experiment en de heren In 't Veld en Kuyper hielden een pleidooi voor het Leidse LOT. Toen vond de voorzitter, wethouder-loco Menken (voor de burge meester had tegen elven het klokje van gehoorzaamheid tetikt) het mooi voor vandaag. De besluitvorming in afleve ringen wordt derhalve maandagavond half acht voortgezet; dan kunnen tege lijk nog een paar agendapuntjes, die vannacht in een verloren hoekje ach terbleven „meegenomen" worden. De benoeming van een directeur voor de Groenoordhal had gisteravond een ongekend snel karakter. De heer Van Aken (PvdA) bespeurde bij vele colle ga's en bij zichzelf een gevoel van „beklemmende onzekerheid" bij de na derende benoeming. Ook bij het college bestond kennelijk geen unanimiteit, ge zien de alfabetische volgorde in de voordracht van drie personen. Er waren 159 sollicitanten, van wie er 10 uitvoe rig onderzocht zijn. Drie bleven er over. „Ik heb de indruk, dat het goed moge lijk is, dat we vanavond een verkeerde beslissing nemen. Wij vragen een schaap met meer dan vier poten. Het is niet mogelijk, de Groenoordhal met zijn drieledige bestemming op de huidi ge wijze te continueren", aldus de heer Van Aken. In een motie drong hij er bij het college op aan, op korte termijn aan de raad een beleidsvisie t.a.v. het gebruik van de hal voor te leggen. Wethouder Lijten vertelde, dat de werkgroep die zich met de Groenoord- halpcrspccticven heeft beziggehouden tot de conclusie is gekomen, dat de huidige situatie (veemarkt en sport, zo veel mogelijk aangevuld met evene menten) het best is. De gevraagde be leidsvisie zal in de loop van het jaar geleverd worden, zodat de motie door het college kon worden overgenomen. Bij stemming werd de heer T. C. Daey Ouwens met 19 stemmen tot di recteur benoemd. Het was met de hak ken over de sloot, de heer J. van Zijp kreeg 11 stemmen, de heer G. Prent 3, een stem als blaco en twee raadsleden zagen iets in de wethouders Kret eh Lijten als haldirecteur. Er komt een hekwerk rond het sport terrein aan de Burggravenlaan (21.000 gulden). De vorige keer werd hierover al uitbundig gediscussieerd, gisteren waren de emoties zo mogelijk nog hef tiger. Mevrouw Den Haan beloofde een trapveldje en zei te zullen zorgen, dat er geen honden door het hek kunnen komen. De hoogte moet nog worden vastgesteld en na schooltijd zullen de hekdeuren nog wat open blijven om de kinderen wat spel op het terrein te gunnen (bij wijze van proef). Voor me vrouw Kerling-Simons (PvdA) was dit allemaal niet voldoende met die onze kerheden. „We willen een voorstel, dat „af" is. Fractiegenoot In 't Veld: „We willen graag een goede beslissing ne men". Mevrouw Den Haan: „Dan duurt het weer langer. We maken dat best in orde en misschien kunnen we wel met minder geld toekomen". De heer In 't Veld was het er niet mee eens en tijdens de stemming over het voorstel (dat met 20 tegen 15 stem men werd aangenomen) verliet hij als een razende Roel boos en demonstratief de zaal. De heer Portheine (VVD), rood van kleur, brulde „vóór" en socialist Van Baaren reageerde met een even fel „tégen". Hekkesluitcr bij de tegenstem mers was Kabouter Gerkema. de Montgomerystraat en een kleedge bouw op het terrein aan de Boshuizer- kade (152.000 en 160.500 gulden) ont moette veel tegenstand bij de heer Den Dubbelden (PvdA), die de bedragen veel te hoog vond. Mevrouw Den Haan zei nadrukkelijk, dat het niet goedkoper kon en dat het ging om een openbare en geen onderhandse aanbesteding. De heer Den Dubbelden wilde nieuwe voorstellen en goedkoper bouwen; de heer Zunderman (DS'70) brak een lans voor de sportbelangen, die nu eenmaal geld kosten: „We zijn verplicht, dit voorstel aan te nemen". De heer In 't Veld weer wat bedaard vond, dat dit bouwen te veel van de schaarse Leidse middelen kost. „We zijn hele maal niet tegen de Danaïden of welke sportvereniging ook". KVP'er Driessen onderschreef het standpunt van In 't Veld. Het voorstel-Den Dubbelden werd met 21 tegen 15 stemmen verworpen; het voorstel van B. en W. tenslotte werd unaniem aangenomen, nadat de heer Den Dubbelden als een soort kam pioen van de sportliefde had verklaard, dat zijn fractie ook maar achter het voorstel ging staan. Er zat niets anders op na bijna een uur praten. De raad stelde vervolgens in een mum van tijd 65,5 miljoen gulden be schikbaar voor het verder opspuiten en bouwrijp maken van gronden ln de Merenwijk. Er werd nauwelijks gerept. „Zo'n gigantisch krediet maakt ons stil. Daarom misschien praten we nu veel korter dan wanneer het om kleine bedragen gaat", moest wethouder Kret van het hart. De vorige raadsvergadering staakten de stemmen bij het voorstel tot het huren van het pand Stationsweg 26-28 om er enkele gemeentelijke diensten in onder1 te brengen. Ditmaal kwam het voorstel er zonder stemming door. Wel werd gestemd over het voorstel tot het goedkeuren van een grondtransactie, welke de N.V. Leidsche Duinwater Mij wil aangaan met de provincie. PAK- kers Dirks en Amptmeijer hadden be zwaren, omdat geen inzicht is verkre gen in milieuhygiënische aspecten. Het voorstel werd met 25 tegen 10 stemmen aangenomen. Herhaalde aandrang van lezers, die be slist hu7i fmening willen uiten over de benoeming van kapelaan Simonis tot bis schop van Rotterdam, heeft ons doen terugkomen op ons besluit de discussie in deze rubriek over dit onderwerp voor lopig te beëindigen. Voor- en tegenstan ders hechten eraan hun mening in de krant te zien, ook al hebben anderen eerder in ongeveer de zelfde bewoordin gen de zelfde argumenten gehanteerd. „Uw krant hept gewetensnood te ver lichten", zo verzekert ons een lezer. "Wij gaan in op zijn suggestie de nog res terende reacties uiterst beknopt weer te geven. We blijven er ondertussen echter op aandringen met verdere brieven over dit onderwerp te wachten tot nieuwe ont wikkelingen een zinvolle voortzetting van de discussie mogelijk maken. Redactie. (50) A. B. Donk, Leiden: „Wordt het niet hoog tijd om de tegen Rome age rende priesters te signaleren? Waar het „Los van Rome" tot kan leiden leert de geschiedenis al enkele eeuwen lang". (51) J. L., Hazerswoude: „In de inge zonden brieven van pro's en contra's kon ik vrijwel geen naastenliefde ontdekken. Dat is zeer triest (52) L. R., Leiden: „Ach wat een herrie, wat 'n ge- Wat heeft het eigenlijk om 't lijf Hij koos een man in de kracht der Die de Kerk voor ondergang zal spa- (53) M. Heijmans, Hazerswoude: „De lawine van ingezonden stukken heeft mij en misschien vele anderen een on behaaglijk gevoel gegeven. Je wordt geïntimideerd. Het zou van doordacht beleid getuigen het advies van integere mensen over te nemen. Dat is niet gedaan. Wat bisschop met biddende kerk bedoelt begrijp ik, maar wat vele inzenders bedoelen niet. Harteloos en laatdunkend werd er geschreven over onze kardinaal, de bisschoppen en de priesters. Hulde aan de jonge pastores, die met elan hun taak in deze tijd verrichten". (54) P. van Denzen, Noordwijkerhout: „Wij dachten, dat de r.k.-geestelijken van hoog tot laag onder de paus ston den. En daarom hulde aan de paus en bisschop Simonis". (55) Van der Top, Leiden: „Ik verzoek u wel brieven te blijven plaatsen. Het is m.i, een zéér goede gelegenheid waarop velen van „de zwijgende Kerk" hun hart kunnen luchten". (56) J. en A. Hoogenboom-Kennis, Roelofarendsveen: „Hoera voor Alkema de, dat als eerste de herdersknaap dr. Simonis als nieuwe bisschop aanvaardt. Het aloude Veentje is geenszins de minste in het land van Juda door gele genheid te scheppen tot verkondiging van ons oude vertrouwde geloof". (57) Joh. v. d. Meer, Roelofarends veen: „Hulde aan de redactie van de Leidse Courant, die het gepresteerd heeft al die harverwarmende reacties (58) T. A. van Zeist, Noordwijker- „Bisschop Simonis, wat een herrie Steeds maar feller wordt de toon Iedereen moet dit betreui-en Stop! en blijf niet langer zeuren", (vier regels uit naamdicht „bisschop Si- (59) Th. W. J. Verhoef. Alphen aan den Rijn: „Een beperkt aantal priesters en wat meer progressieve doorduwers hebben het contact verloren met de gemeenschap. Zij begrepen niet, dat verandering en vernieuwing evolutio- neel moet plaatsvinden. Benoeming van Simonis is zeer progressief". (60) M. C. van Leeuwen-Poel, Alphen aan den Rijn: „Groot aantal katholie ken blijkt weer te willen leunen. Van pratende weer naar slapende kerk. Meedenken en meedoen? Onzin: de paus en de curie zoeken het wel uit voor ons. Het roomse volksdeel begon van een zelfgenoegzame, hoogmoedige kaste een normaal volksdeel te worden. Bisschoppen kwamen daarvoor van hun troon en pastoors gedroegen zich men selijker". (61) Th. Schipper, Noordwijk-B: „Zo blij ik in 1945 was met de bevrijding nog blijer ben ik na de benoeming van dr. Simonis". (62) A. M. Vliet-Vlieland-van der Spek, Noordwijk: „Leve onze bisschop en veel dank voor uw medewerking". (63) J. Vervoorn, Leiden: „Er is een nieuwe fase ingetreden, die der geruch ten, waarbij men het episcopaat een in ferieur compromisvoorstel in, de schoe nen schuift. De bisschoppen zouden mgr. Simonis slechts aanvaarden wanneer hij zou toezeggen collegiale meerderheids- oesluiten te aanvaarden, ook wanneer zijn mening anders zou zijn. Een derge lijk voornemen toedichten aan de bis schoppen en de nieuw benoemde is voor nen een grove belediging. Het gaat om gewetensvragen". (Zie verder pag. 5) WOUBRUGGE Op de Gouwzee werden gisteren onder vrij ideale om standigheden de uitgestelde nationale kampioenschappen ijszeilen gehouden in de P.N.-klasse. De kampioen van 1970 Bouw van Wijk, moest hierbij met zijn Ijslolly zijn titel verdedigen. In totaal namen 28 ijszeilers aan deze spannende races deel. Deze wedstrijden waren tevens een generale repetitie voor de Europese kampioenschappen, die a.s. zaterdag en zondag, ijs- en weder diendende even eens op de Gouwzee worden gehouden. Hieraan nemen liefst honderd ijszeilers deel, ondermeer cracks uit Rusland, Po len, Oostenrijk, Oost- en West-Duits- land, Zweden en Zwitserland. Hoewel Wim van den Acker uit Landsweer ln de eerste ronde een grote voorsprong wist te bèhalen, toen Bouw van Wijk een zeil verspeelde, wist de nationale kampioen, in de volgende races -zijn achterstand weer in te halen, daarmede zijn eigen klasje dtiidélijk ten töori spreidend. De einduitslag werd: 1. Bouw van Wijk, Woubrugge; 2 Wim van den Acker. Landsweer; 3. D. van Koomen, Landsweer; 4. H. den Ouden, Loosdrecht. Auto reed in wetering langs Kortsteekterweg ALPHEN Door met te grote snel heid op de te smalle Kortstreekterweg te rijden is zondagavond te Alphen een personenauto kopje onder gegaan in de Wetering langs deze weg. De 23-jarige bestuurder, een monteur uit Blokwijk (N.H.) en zijn 22-jarige vriend, die naast hem in de auto zat en ih Bodegraven woonachtig is, zijn erin geslaagd zichzelf tijdig op het droge te brengen. Hoewel de auto „total loss" is en met een kraanwagen op de weg moest worden gezet, liepen de inzitten den geen verwondingen van enige bete kenis op. In de nacht van zondag op maandag is andermaal ingebroken in het kantoor van da Scheepswerf „De Vooruitgang" te Alphen aan den Rijn. Dit keer wor den een bedrag van circa 30 gulden, alsmede een hoeveelheid dozen sigaret ten uit de kantine vermist. sos-bt- 1 1 1 OORHOUT Tradities verdwijnen, ie Jaren zestig en in het eerste jaar het nieuwe decennium werden ou- tebruiken zonder pardon overboord stond* Alleen diepgewortelde gewoonten en onder de storm van vernieuwin- overeind. Koppermaandag is één die gebruiken. Op de eerste maan- na riekoningen nemen in Voor- tientallen mensen een snipperdag, gebeurt al een halve eeuw lang. De er, de kruidenier, de slager en de burgemeester laat op die dag werk voor wat het is. Voor een- laat hij al zijn beslommeringen Voor eenmaal, op Koppermaan- rr, ranert .i.■ili^- en pa l<'K' I f i i rcla( br.in? die mensen zijn lid van de schiet- i'ging St.-Hubertus. De leden van 'inds november gouden vereniging eugen zich al weken van tevoren le ene maandag, Koppermaandag, voor één stappen ze het parochie- binnen. De meesten in een alle- !s pak of in een colbertje met een "eve trui eronder. Een enkeling in jagerskledij. U weet wel, lange broek, die eindigt tussen en enkel. Maar ze hebben allemaal J'ng gemeen. Iedereen heeft zijn in °°P der tijden veroverde medailles een opvallende plaats vastge- te negen uur. Het eerste kopje koffie wordt met smaak naar binnen gewerkt. Als na een uurtje alle schut ters goed wakker zijn volgt het eerste hoogtepunt van de dag, die langer dan de normale werkdag zal duren. Voorzit ter J. Lakeman port zijn leden op voor het vertrek naar de sportvelden, de plaats van handeling voor het eerste onderdeel van het schuttersfestijn. Daar zitten ze. Twee AOW'ers in de kantine de voetbalclub. Jan Verdegaal en Jan de Roode. allebei 68 en al meer dan veertig jaar lid van St.-Hubertus. Zij kunnen het best over Koppermaan dag vertellen. Zij weten bijna alles. Jan de Roode werpt zich op als woordvoerder. „We hebben nog nooit Koppermaandag overgeslagen. Nou ja, één keer wel, maar toen was ik ziek. En in de oorlogsjaren ging het feest ook niet door. We schoten toen nog met een eigen buks. Die moesten we toen inle- i bij de Duitsers. Eerst wilde ik niet toegeven, maar toen ik de politie te vaak op mijn dak kreeg, heb ik er toch maar afstand van gedaan. Ik vond het wel zonde". De nog kaarsrechte Jannen worden weggeroepen. Ze moe ten op voor hun nummer. Op twee lange palen is een ijzeren ring beves tigd. In de ringen hangt een houten vogel. Iedere vogel bestaat uit kop staart, romp, vleugels en een vader landse driekleur. Zo'n kleintje, waar mee de schoolkinderen langs de kant van de weg staan. Beurtelings wordt er een schot gelost. Een treffer betekent nog geenszins prijs. Vaak vliegen de splinters in het rond. maar de vitale delen blijven han gen. Het hout wordt doorboord met kogels en kop, staart, vleugels en vlag getjes komen steeds losser te zitten. De schutter, die op dat moment aan de beurt is, heeft grote kans op de pun- Er loopt ook een man met een bord op zijn buik. Dat is de winnaar van het vorige jaar. Piet van Werkhoven heeft deze trofee nu twee jaar achter elkaar gewonnen. Hij is de koningschutter. Zo juist heeft hij het vlaggetje naar bene den gehaald. Eén punt. „Bij dat schieten hier op de sportvelden komt veel geluk", zegt hij. „Een ander schiet hem er bijna af en als je toevallig achter die man aan de beurt bent, heb je mazzel. Nee, vanmiddag in de zaal vallen de grote klappen pas. Daar kun je zo'n kleine zestig punten veroveren. En daar komt ook geen geluk bij, want dan schiet ieder op zijn eigen roos". Ook de koningschutter loopt weg. De politie laadt de oude Duitse kara bijnen. Mausers. Dat is een voorschrift van B. en W. Er gaan van die grote, koperen projectielen in. Ze zien er erg gevaarlijk uit. Eén van de agenten, die steeds weer het hendeltje overhaalt; patroon erin stopt en het geweer aan de schutter overhandigt, vindt het ook maar gevaarlijk spul. „Die dingen spui ten goed. Ze hebben wel een draag wijdte van een kilometer". 's Morgens worden twee vogels aan flarden geknald. De rompen blijven het langst hangen. Als die worden neerge haald. gaat er gejuich op. Faze 1 is voorbij. De schutters stappen in de au tobus. Ze gaan een broodje eten. 's Middags herhaalt het ritueel zich. Weer gaan twee vogels in de lucht om te worden versplinterd. Eén van de twee is een taaie rakker. Hij wil maar niet capituleren. Uiteindelijk, om het tijdschema niet te veel in de war te laten lopen, worden de overgebleven onderdelen verloot. Wie de goede greep in de hoed doet, kan zich erop „beroe men" de nog in de lucht hangende j delen van de vogel te hebben afgescho- 1 ten. Ook schutters kunnen falen. De onderlinge verschillen zijn nog klein, j De grote klap moet in de zaal vallen. j Net als ieder ander jaar. De werkelijk I goede schutter komt dan te voorschijn In de bus wordt een borrel geschonken I Vroeger ging dat anders. Negenenveer- tig jaar lang heeft men in De Bontekoe voor het begin van het schuttersfeest enige glaasjes geestrijk vocht tot zich genomen. Nu verrijst op de plaats van j De Bontekoe een bejaardencentrum. De i ex-eigenaar van De Bontekoe is nog wel lid. Het oudste lid zelfs, 71 jaar. In de zaal begint het feest pas goed. Bij gebrek aan vergunning (de exploi tant van het parochiehuis mag in fe bruari wel sterke drank schenken) wor den kleine flesjes meegesmokkeld. In de binnenzak. Onderdeel drie, het zaal- schieten, begint. De andere leden leggen een kaartje, slaatje. Ookburgemeester Slotwijk van Voorhout hield gisteren Koppermaandag i zitten te kaarten. Hij pikt een tweede Onder toegeknepen oog van de politie wordt er gezwikt. Een guldentje per pot. De stemming stijgt. De flessen wor den leger. Iedereen krijgt honger en op de lange, gedekte tafel verschijnt het eerste gerecht. Jaap Werkhoven heeft verschrikkelijke honger. Zijn huzaren- slaatje is al op, als de andere leden nog Ze zitten allemaal. Moe en hongerig. Alle mensen zitten door elkaar. Politie ke verschillen zijn voor een dag verge ten. De fracties zitten verdeeld. Ik zit precies goed. Tussen taxichauffeur Ben Werkhoven en een gemeenteraadslid van D'66. Tegenover mij zit Jaap Werkhoven, een echte komiek. Eén van de schutters, J. Kraakman, is exploitant van het parochiehuis. Het feestelijk di ner is voortreffelijk. En toch is er veel veranderd. Voor de eerste maal in vijf tig jaar verovert een schutter driemaal achter elkaar de titel. Piet van Werk hoven is een ware koningsschutter. Burgemeester J. A. Stolwijk doet bet anders. „Andere burgemeesters moesten zich het hele jaar een borrel ontzeggen om op Koppermaandag een rondje te geven. Ik moet van de dokter iedere dag die borrel wel drinken, due geen rondje". Toch biedt hij iedereen een consumptie aan, zwak-aleobollsch. T» dities veranderen of verdwijnen. Je»

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3