Jan Bols: „Ik heb goed gegokt met te knallen" van Japple v. Dijk ARD SCHENK NOEMDE HET EEN JAMMERLIJKE ORGANISATIE" DRAMA EN GLORIE OP DE TIEN KILOMETER Gehoord Trijnie Rep(t) zich naar voren AMSTERDAM Op de windstille piste i?°j, jegaven Ard Schenk en Jan Bols zich naar de startplaats. De titelhouder, za- tl1» terdags al uitgekreten tot (wederom) chu::c aanstaand kampioen en na zijn zege op de 1500 meter (gisteren) gepromoveerd tot zekere kampioen, had in de derde rit van het slotnummer, de tienduizend ineter, een voorsprong in seconden van 22.3 op Jan Bols. En dan mag die tien kilometer niet Schenks sterkste num< mer zijn, zulk een achterstand zou Jan Bols toch niet kunnen wegwerken. De 6b^ uitslag stond tevoren al vast: Schenk ring a tou zijn titel prolongeren. Toen volgde door Herman van Bergem dat verbijsterende slot, die onwaar schijnlijke apotheose van twee dagen strijd om de landstitel. Het gejuich ver slapte op de tribunes toen vijf ronden waren gereden. Jan Bols, gestart als een kanonskogel, nam eensklaps afstand van zijn rivaal. Het gonsde over de baan: Schenk heeft een braam in zijn schaats en kon harder. De microfonist gaf nog extra voedsel aan dit gerucht met zijn „hij wil wel harder maar kan niet". Men taal oersterke Jan Bols die op de 1500 meter in de ochtenduren in een recht streeks duel met Schenk 2.6 seconde had moeten prijsgeven op de snelste tijd ooit in Nederland gereden (2.04.4) die de kampioen 1970 had laten bijschrij ven in de analen bovendien dezelfde tijd die Schenk vorig jaar maakte in Oslo t'ldens zijn triomftocht naar de wereldtitel mentaal oersterke Jan Bols had zich die „les" niet aangetrok ken. Op de tien kilometer raasde hij met een verbazingwekkende snelheid van Schenk weg en toen zeventien van de vHfe"*-"1-'-'' ronden waren afgelegd, werd Ard Schenk gelapt, op een ronde cezet. Een afsch'nve'nke vernedering voor de vrdcrlandse, Europese en we- EN eest) 0171' 5-1021 (Van sportredactie) AMSTERDAM Op dc eerste dag van de strijd om de schaatstitels deed zich op de 500 m heren een vervelend incident voor. Jappie van Dijk kwam in de tweede rit. tegen Hans van Helden, ten val. Kort overleg had tot resultaat dat Van Helden werd gediskwalificeerd en Van Dijk na afloop van de dertien ritten over mocht rijden. Toen hij zich daartoe bij de starter meldde, verscheen ook Hans van Helden die erop stond eveneens te mogen overrijden. Na veel aan drang van de zijde van officials trok Van Helden zich terug. Henn.v Roos, internationaal starter en bondsofficial, verklaarde: „Van Helden was bij de kruising achter Dan moet hij voorrang geven Wat deed hij bovendien? Hij verhoogde zijn tempo en dat is eveneens v er boden volgens de nieuwe wedstrijd reglementen, waarmee we even wel niet zo erg gelukkig zijn Dat Van Helden werd gediskwalifi ceerd, was dus geheel terecht. Als de scheidsrechter wil, mag hij hem voor het gehele toernooi uitslui ten" Dat is niet gebeurd en evenmin werd hem wangedrag ten laste ge legd. wat eveneens mogelijk was geweest na zijn opgewonden pro lesten bij het overrijden. Henny Roos- „We willen af van dat nieuwe reglement Of we dan weer naar het oude terugkeren, is de vraag want dat was ook niet wa terdicht. Er zal op dit punt wel nooit iets gevonden worden dat ie dereen voldoening kan schenken Ken rijdei in de binnenbaan ziet die op de buitenbaan niet komen ■n in he* nieuwe reglement mag nij niet hinderen Als hij van de buitenbaan komt en moet kruisen mag hij geen tempo verhogen om alsnog een kleine achterstand weg te werken en toch als eerste de binnenbaan In te gaan Allemaal arg ingew'kkeld en niet eens doel treffend Met ontzetting zag men hoe de door Egbert van 't Oever gecoachte Bols Pfrommer was de steun achter Schenk zijn tegenstander opvrat. Niet minder dar 45.8 seconden was Bols uitgelopen, tweemaal zoveel als hij nodig had. Het siert Ard Schenk, dat hij de braam niet excuus aanvoerde. Uren nadat hij zijn teleurstelling had verwerkt, zei hij: „Laat ik dit eerst en vooral zeggen- het heeft niet alleen aan die braam in mijn schaats gelegen. Dc manier waarop Jan die tien kilometer begon en afmaakte, is kampioen waardig Hij heeft het verdiend". Ex-coach Anton Huiskes had toch gelijk gekregen, toen hij, naar zijn mening gevraagd over het falen van Schenk, zei: „Die braam? Wie heeft hem gezien? Bovendien, als ik zo slecht ging door een braam, zou ik me laten vallen. Maar het kan best een psychische kwestie zijn geweest. Of dacht je dat iemand niet zoveel achter kan raken door een psychische klap. Reken maar, dat kan". Psychisch Zonder omwegen, recht-toe-recht-aan, ontleedde Ard Schenk zijn drama. „Ik kreeg na vijf ronden een braam aan mijn rechterschaats, later ook nog een aan mijn linker. Ik wist dat Jan op 15.47 wegging en dacht: ik zal de eerste kilometers bij hem blijver, en dan mag er een gat vallen, want dat is dan te overzien en kan nooit drieëntwintig seconden groot worden. Ik meende voor de tien kilometer de zaak volkomen in de hand te hebben en als het dan niet lukt, heb je dat aan jezelf te wijten. Na tien ronden zag ik al dat het niet meer zou gaan. Dan komen dc psychische invloeden. Je gaat denken: niet forceren want als je onderuit gaat, word je vijfde of zoiets en daar had ik geen zin in. Maar je krijgt een tik en dan geef je het misschien onbewust wel op Leen Pfrommer riep nog: „Denk aan je tweede plaats en toen heb ik getracht die veilig te stellen. Iedereen heeft toch kunnen zien dat Jan vleugeltjes kreeg. Bovendien wist ik dat Eddy Verheyen nog moest komen en je weet wat voor vuurvreter die is. Ik heb dus geen enkel risico meer genomen. Maar het is niet reëel om te zeggen dat het alleen door die braam Drama en glorie Toch had Jan Bols, dolgelukkig, het graag anders gezien. „Jammer dat het zo is gegaan. Het had een prachtige krachtmeting kunnen worden. Maar ik ben er toch gelukkig mee. Ik vond die I drieëntwintig seconden zeer veel en hield hieraan vast: als ik erg goed rijd en Ard iets minder, kan het misschien Normaal open ik ook niet zo snel, maar ik heb gegokt: knallen, dacht ik, en toen kwam die tijd eruit". Een tijd van 15.29.4 de snelste ooit in Nederland gereden en niet eens in een pure confrontatie tussen de twee giganten van dit toernooi. Want waren zijArd Schenk met zijn op de 500 m in dc knappe tijd van 41.04 zaterdag op niet vlekkeloos ijs, maar wel een piste die voor iedereen gelijk was omdat de omstandigheden niei wijzigden en m :t z'n overwinning op de 1500 m in 2.04.4. Maar hóger nog stak Jan Bols boven de gehele concurrentie uit met zijn zege op de vijf kilometer in 7.38.4 en z'n ontzagwekkende tien kilometer, het drama van Ard Schenk, maar de glorie van Jan Bols, Ter verder had gereikt dan tweemaal een tweede plaats in de vaderlandse titelstrijd. Een noch ander Het had de strijd moeten worden tussen het gigantenkwartet Schenk VerkerkBolsVerheyen en die tussen de anderen van de kernploeg om de resterende twee plaatsen voor het trainingskamp in Davos als voorbereiding op de Europese kampioenschappen in Heerenveen. Het werd het een noch het Kees Verkerk, altijd en eeuwig de sfinx van het gezelschap, had tevoren voor zichzelf bepaald dat hij rich niet bijster zou inspannen. Voor hem golden de Europese en wereldstrijd als hoogtepunten Maar op de sprint, rijn zwakke punt, kwam hij toch met de vierde tijd te voorschijn en dat opende perspectieven om zich te mengen in de stille oorlog om de topplaatsen. Toen kwam die vijf kilometer, waarop Verheyen als eerste „grote" was gestart en een tijd had afgeleverd waarop de apderen zich konden richten. Ook dus Verkerk. Moeizaam ging hij over het ijs en zelfs als hij geen lust had gevoeld rich bijster in te spannen tegen Jan Wcmer Pol was zijn tijd van 8.00.2 ver beneden zijn standing. Het zat er toen zelfs in dat Verkerk niet eens meer bij de eerste zes zou komen en wat dan, indien de K.N.S.B. het ingenomen standpunt inderdaad zou handhaven, dat alleen de eerste zes naar Davos zouden gaan. Kees Verkerk zonderde zich zaterdag stuurs af, beseffend dat hij de dag daarna wel zou moeten, of hij wilde Daarom legde hij een 1500 meter 1.5 op het ijs en wist hij zich zeker van de vierde plaats in de rangschikking na drie afstanden, die hij zelfs kon handhaven na een weinig briljante tien kilometer in 16.04.4. Te dikwijls Verkerk is nog ver van de topvorm af, indien deze zich althans nog wenst aan te dienen, wat bij Verkerk altijd een raadsel is. De ene week lukt het niet, twee weken later kan hij best eens een titel grijpen. Maar er wordt wel vergeten en Verkerk zegt het te dikwijls, gisteren weer. om eraan voorbij te gaan: „Kees wordt oud" dat de leeftijd inderdaad wel eens lean gaan meespreken. Verkerk is achtentwintig en dat is voor menig atleet een grens, die meer op versobering van prestaties dan op verbetering is gericht Zonder zich effectief te mengen in de strijd om de vier topplaatsen, verwierf hij niettemin toch een plaats als vierde. De „strijd om de twee plaatsen", de verwachte, verbitterde, energie verslindende duels, kreeg een snelle ontknoping. Peter Nottet was er verantwoordelijk voor met rijn knappe vijf kilometer, die de sleutel was waarmee hij de poort naar Davos opende. Terwijl de sfeer op de baan alles te wensen overliet microfonist in barre nood: mogen we een stukje muziek horen? en de mistflarden al kwamen alle hoop op een strijd op leven en dood weg. Ook hij was ten prooi aan een mentale inzinking, wat zijn woorden, zaterdag na de 5 km, onderstrepen: Schaduw „Ik had er geestelijk helemaal geen zin in. Daarbij kwamen nog de tijden van mijn voorgangers (de 7.48.8 van Verheyen, de 7.48.1 van Van Dijk, de 7.52.4 van Nooitgedagt, van wie de laa'.ste twee mede in het „complot-van -de twee-plaatsen" zaten). Maar het ging ineens. Ik had het niet gedacht". Peter Nottet ontdeed zich met zijn 7.48.7, wat later een vierde plaats opleverde op de 5000 m, van de griezelige schaduw die hem vergezelde. Niet voor de eerste keer werd hij beschouwd als de man die „afgeschreven" was. zeker na rijn onderbroken voorbereiding door rijn examen. Hij knokte zich geweldig terug, maar hielp daardoor meteen het „afschuwelijke gevecht" om zeep. Dat was een kwestie geworden waarmee Jappie van Dijk, Ron Nooitgedagt, Piet Vink, alle drie van Pfrommers keurkorps, Piet Kleine van de juniorenkernploeg en outsider Harm Kuipers zich konden bemoeien. Nottet had zich zaterdag veilig gesteld, tenzij hij afschuwelijk zou falen op de tweede dag en dat gebeurde niet. Eruit gereden De klap kwam hard aan voor Piet Vink. die na drie afstanden tiende stond en twee plaatsen zou moeten winnen om te oewijzen. dat hij terecht deel uitmaakte van de kernploeg. Zijn zwakke aandrijven, veegde Peter Nottet zaterdag i sprint (twintigste) en 1500 m (veertiende) In uiterste concentratie gaat Jan Bols hier over de baan. Zijn formidabele race op de tien kilometer zou bekroond worden met de titel. Binnen een week toonde de Hoogeveener zich de sterkste in een uitgelezen schaat&gezelschap. Eerst in Oslo en nu in Amsterdam. mededogen naasi de kernploeg gereden. De enige van de formatie van Pfrommer die het niet haalde. De klap kwam het hardst aan voor Jappie van Dijk, die zich met zijn zesde plaats na drie afstanden vrijwel zeker waande van de reis naar Davos. Gewaarschuwd Niet Nottet, niet Nooitgedagt, maar Vink en Van Dijk, vorig jaar nog derde in het Nederlands kampioenschap en deelnemer aan de Europese (twaalfde) en wereldtitelstrijd (zestiende) Er zijn enorme klappen uitgedeeld op de zaterdag en zondag van het schaatsonderonsje van Nederland: Verkerk, die zich terug moest vechten om niet ten onder te gaan Bols, die les kreeg op de 1500 m, Schenk die werd vernederd op dc tien kilometer, Vink naast de kernploeg, Van Dijk uit de selectie van zes. „Ik ben gewaarschuwd", zei Ard Schenk „Ik weet wat ik de eerstvolgende veertien dagen moet gaan doen. Toch zie ik Heerenveen en Gotenburg met goede moed tegemoet. We staan als Nederland sterk. Jan Bols gaat meedoen, dat is zeker Vorig jaar reed hij de week ervoor en erna iedereen zoek, maar op de titelstrijd zelf was hij er niet Dat gaat nu veranderen. En ve>or mezelf zie ik niet in. dat mijn tijden op de tien (Voor uitslagen per afstand zie resultaten) Splitsen 500 meter 5000 meter 1500 meter 10.000 meter toUal 1. BOLS (Kamp. van Ned.) 41.80 2) 7.38.5 1) 2.07.0 3) 15.29.4 1) 176.433 2. SCHENK 41.01 1) 7.43.5 2) 2.04.4 1) 16.15.2 (10) 177.617 3. VERHEYEN 42.03 3) 7.48.8 5) 2.07.0 3) 15.45.0 2) 178.493 4. VERKERK 42.04 4) 8.00.2 8) 2.06.5 2) 16.04.4 5) 180.477 5 NOTTET 42.23 5) 7.48.7 4) 2.09.4 5) 16.09.8 7) 180.723 6. NOOITGEDAGT 42.87 7) 7.52.4 6) 2.10.3 6) 15.49.0 3) 180.993 7. VAN DIJK 43.00 9) 7.48.1 3) 2.10.3 6) 15.58.8 4) 181.183 8 KLEINE 43.36 (11) 8.04.0 9) 2.10.5 8) 16.14.3 9) 183.975 9 VINK 44.21 (20) 7.55.1 7) 2.14.4 (14) 16.09.3 6) 184.985 10. KUIPERS 12.90 8) 8.07.6 (12) 2.12.5 9) 16.40.0 (11) 185.827 11. DERKSEN 13.91 (16) 8.06.3 (10) 2.14.8 (16) 16.13.8 8) 186.163 12. PALSMA 42.63 6) 8.15.1 (16) 2.13.8 (11) 17.14.5 (15) 188.465 13. DE KONING 43.35 (10) 8.11.7 (14) 2.13.3 (10) 16.44.4 (12) 189.153 14. HEKMAN 14.19 (19) 8.14.9 (15) 2.16.5 (19) 16.56.9 (13) 190.025 15. KLOS 44.17 (18) 8.11.6 (13) 2.18.7 (24) 17.05.1 (14) 190.818 16. GILING 44.67 (24) 8.07.2 (11) 2.17.4 (20) 17.19.0 (16) 191.140 De nummers 1 tot en met 6 zijn geplaatst in de kernploeg voor de internationale kampioenschappen. Voor de strijd om de Europese titel (23 en 24 januari in Heerenveen) is Nooitgedagt reserve. Voor het toernooi om de wereldtitel (13 en 14 februari in Gothenburg) zullen de kernploegleden opnieuw selectiewedstrijden rijden. zich te goed kunnen doen aan een twee dagen durend mara- moctprogramma. Y'oor velen was het te veel van het goede. Zodra ritten van minder of geen allure werden gereden, ging men, vooral gisteren in de zon. aan de wandel. De dringende oproep om toch voor al de laatste huldiging bij te wonen, was aan dovemansoren gericht, want nadat de beslissing was ge vallen op de 10 km itroomden de tribunes leeg. De KNSB heeft reeds ingezien dat de opzet om dame*, heren en sprinters achter elkaar In een programma te laten optreden niet juist is. Volgend jaar wil men de dames en sprinters op vrijdag avond en zaterdagavond laten rijden en de a'lrounders op zaterdag- en zondagmiddag. Die allrounders wil men dan op een baan in dc buurt laten uitkomen. AmsterdamAlk maar of DeventerHeerenveen Liever dan de laatste combinatie want Amsterdam kan de zaak niet aan zoals is geblekén. Vreemd i de chaotische organi satie. Terwijl Kees Broekman in de nabijheid was, gaf ex-coach Henk Lamberts zijn visie. Uit de houding van Broekman bleek dat hij meende dat zijn persoon in het geding was. Hoewel de heer l.ambcrts momen tcel geen officiële functie ln de KNSB vervult, kop hij zijn inzich ten spuien en onder deze dekman- tel toch enige kritiek leveren. Er waren ook schaatstere die zijn adviezen vroegen en Broekman links lieten liggen. Hoe men momenteel ook over de leiding van Broekman mag denken, zoiets komt niet te pas. F.r was geen bestuurder om In te grijpen. Het startnummer 1 op de rechterarm was voor Ard Schenk geen garantie voor een eerste plaats in het eindklassement. De Noordhollander moest Jan Bols op de tien kilometer en in het kampioenschap voor laten gaan. AMSTERDAM De kritiek op de organisatie van de Ne- derlandse schaatskampioen- I schappen kwam niet alleen van de zijde van „omstanders". Ard Schenk, en niet omdat hij excuses zocht of zijn teleur stelling wilde afreageren, j sprak een vernietigend oordeel uit. „Ik vind deze organisatie jammerlijk. Op deze manier kan het niet". Het publiek puilde zondag van de overvolle tribunes en de schijn werd sterk gewekt dat meer kaarten waren ver kocht dan er plaatsen waren want er was een aparte tribu ne voor genodigden en pers die geheel werd overrompeld door stromen kijkers. Op en om de baan was de chaos soms compleet. Tientallen „helpers" meenden dat zij zich alleen van hun taak konden kwijten door iedereen weg te jagen, iedereen voor de voeten te lopen en agenten met hon den af te sturen oo fotografen die hun werk trachtten t. doen. De conclusie ligt heel duidelijk voor de hand: de Amsterdamse kunstijsbaan is ten enemale totaal ongeschikt voor een dergelijke evene ment. Men kan de zaak niet aan. Maar tenslotte heeft Am sterdam een baan en moet de koek verdeeld worden, zodat de hoofdstad ook ecu part krijgt toebedeeld. En die kans laten ook de exploitanten van de „eetgelegenheden" een zeer wijdse naam overigens zich niet ontgaan want ei wordt voor slechte kwaliteit een fancyprijs berekend. Dat zou allemaal geen hals zaak behoeven te zijn als dc rijders maar geen ernstige klachten hacjden gehad. En die hadden ze. Ard Schenk sprak bepaald niet op opgewonden foon en leede geen scherpe klank in zijn woorden maar 'ei wel keihard waarop het Grove fouten „Over de baanploeg geen door Herman van Bergem kwaad woord. Als je een baan zo klaar kunt maken, en de tijden zijn er om het te bewij zen, is de baanstaf goed. Maar die rommel eromheen. Er wa ren veel te veel mensen om de baan. Zaterdag moest je zoe ken om tussen allerlei perso nen die kennelijk iets met de baan hadden te maken, je coach te vinden. De vrijheid om de baan was veel te groot. Ieder een liep maar rond. Zaterdag waren zestien mannen bezig om blokjes uit te zetten om de banen té markeren Dat had in de ochtend moeten gebeu ren en dan heb je aan twee mensen voldoende Dat die blokjes om de tien centimeter werden gelegd, was ook fout. Je loopt dan niet lekker in de bocht Die namen we dan ook ruim We hebben het ook aan Kees Verkerk kunnen zien en dat heeft zijn tijden zeker beïnvloed. Hij reed elke baan zo'n vijf, zes meter meer dan nodig had moeten zijn. Alle maal grove fouten in de orga nisatie. Al die mensen liepen ook maar heen en weer ovei het ijs, dat helemaal vuil was De manier waarop is georga niseerd was totaal onjuist". Die vuile baan was er dan ook de oorzaak van dat in de laat ste ritten van de tien kilome ter drie rijders ten val kwa- Bramen Kampioen Jan Bols was even min zuinig met zijn kritiek „Jan en alleman liep over de baan en het is normaal dat alleen de tijdwaarnemer da» doet. Elke voetstap laat een indruk achter en als je daar maar overheen loopt en er steeds meer voetstappen ko men. worden die indrukken gevuld met zand en stukjes steen van de schoenen. Die bramen zijn ook niet van niets aan de schaatsen gekomen. II kreeg er ook een op de tien kilometer, na zo'n veertien vijftien ronden. Gelukkig aan mijn rechterschaats, want als het aan mijn linker was ge weest, zou ik er veel last van gehad hebben. Ik heb er nu niet zo veel van gemerkt." De organisatie was derhalve van de zijde van de belang rijkste deelnemers aan dit toernooi finaal gekraakt. Een schande Hat Nederlands be langwekkendste schaatstoer nooi wordt toegewezen aan een kunstijsbaan waarmee in het verleden ook al minder goede ervaringen zijn opge daan. Een baan die ten ene male ongeschikt is omdat een redelijke accommodatie ont breekt rijen voor de toilet ten; rijen voor een kopje slechte koffie; tribunes die veel te vol waren; kijkers die zich noodgedwongen bevonden op plaatsen waar zij x in het geheel niet thuis horen maar ze moesten w< I omdat op de uitpuilende tribunes geen plekje meer was en boven dien de organisatie faalde. Jammerlijk, zoals Ard Schenk het nog niet eens zo scherp formuleerde Hij had ook waardeloos kunnen zeggen en was dan dichter bij de waar heid geweest

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9