Leidse koppelbazen gaan rustig door met hun miljoenen zwendel VOLLEYBAL DIO WINT .VIERPLAATSENTOERNOOI' Leidse IJsprins MARKTEN MARIAN FILC: Kleine jongen door ijs gezakt en verdronken BEN JE 15 JAAR. KRANTENWIJK! fieidóeSotwcMit Twee doden in Wassenaar Kruno Cigoj zingt weer in Leiden Scheepswerf P. de Vries verkocht Exposities BIOSCOPEN MAANDAG 11 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT INSIDERS UIT BOUWWERELD VERTELDEN ONS: Bode Van Veen in het zilver ZOETERWOUDE De heer J. A. van Veen zal a.s. donderdag 14 januari 25 Jaar In dienst zyn bij bet Ziekenfonds „Haarlemmermeer e.o.". Hy vervult daar de functie van bode-lneasseerder. In 1946 trad hy ln de voetsporen van zijn vader, die voordien dit werk 40 Jaar had gedaan. De plaatsen Zoeterwoude en Stompwtjk en sinds ~*J~ dorp beh< ..ieenschap door te fungeren als een nauwgezet penningmeester van het Wit- Gele Kruis. Donderdag bestaat er ge legenheid de jubilaris ten zijne huize. Zuidbuurtseweg 60, te feliciteren van 2 tot 4 uur. LEIDEN Ofschoon de koppelbaas sinds september vorig jaar ge bonden is aan een vergunningenstelsel, hebben malversaties (waarbij door deskundigen wordt gesproken van een miljoenenzwendel) nog steeds op grote schaal plaats. Dit is ons van de week gebleken uit gesprekken met mensen uit de bouwwereld. Deze insiders vertelden ons, dat in Leiden en omstreken ongeveer 20 koppelbazen werkzaam zijn, van wie de meesten staan ingeschreven bij de Nieuwe Algemene Bedrijfsvereniging; een bedrijfsvereniging (de 26ste), die speciaal voor koppelbazen is ingesteld. De administratie van deze bedrijfsvereniging wordt gevoerd door het GAK, waarvan het hoofdkantoor te Amsterdam is gevestigd, terwijl in Leiden aan het Stationsplein een bijkantoor staat. In het begin van de zestiger jaren werden door de malafide koppel bazen dezelfde praktijken toegepast als in de periode van '67 tot heden. Ze dragen slechts gedeeltelijk of in het geheel geen loonbelasting en sociale lasten af aan resp. de fiscus en bedrijfsvereniging. Grote bons maakt gebruik van stromannen tieus onderzoek bleek, dat zij de ge meenschap voor miljoenen hadden op gelicht. Gevangenisstraf van twee tot acht maanden vormden echter voor sommigen van hen geen beletsel enige rijd na hun ln vrijheid stelling weer op de oude voet door te gaan. De gevolgde methode is als volgt. In de veelal ge brekkige administratie worden niet alle maar slechts een paar werknemers op genomen. In meerdere gevallen is er fan het geheel geen administratie. Het heet dan dat men „zwart" werkt. Een deel van de sociale lasten en loonbelas ting wordt aan de werknemers uitbe taald, die daardoor van 40 tot 75 gulden per week meer verdienen, dan de CAO aangeeft. Stromannen De meeste koppelbazen in de bouw staan wel Ingeschreven bij de bedrijfs vereniging. Grote figuren op de achter grond echter maken vaak misbruik van makkelyk te beïnvloeden, sociaal la biele figuren. Zelfs schuwen zij niet feestelijk minder begaafden voor hun misdadige praktijken in te schakelen. £>eze mensen worden door hen geïn strueerd voor inschrijving bij Kamer van Koophandel en bedrijfsvereniging (GAK). Ze fungeren dus ln feite als stromannen. Zogenaamd hebben ze een aantal werknemers in dienst, maar de eigenlijke werkzaamheden als koppel baas worden verricht door de grote bon zen op de achtergrond (die dus niet by K.V.K. en bedrijfsvereniging staan inge- blanco kwitanties worden getekend. Voorbeelden Zo heeft bijvoorbeeld een geestelijk min der begaafde de laatste maanden als stroman gefungeerd, een flink aantal blanco kwitanties getekend. Nadat hij als „koppelbaas" was gestopt, kwam de nasleep, bestaande uit belastingaansla gen (wegens niet afgedragen belasting premies) ter grootte van ruim 20.00.0 gulden. De aanslagen van het GAK, we gens niet afgedragen sociale premies, had hy nog niet binnen, maar liggen naar verwachting tussen de tien- en twintigduizend gulden. In de praktijk komt er van strafrechteiyke vervolging raak niet terecht. De fiscus en bedrijfs verenigingen redeneren blijkbaar, dat er van een kale kikker toch geen veren zqn te plukken. Onze zegsmannen we ten echter te vertellen, dat deze „kop pelbaas" er toch nog vier- h vyfduizend gulden beter van is geworden. In dit verband werd ook een andere stroman genoemd, die voor dezelfde achtergrondfiguur heeft gewerkt en die aanslagen van belastingen en be drijfsverenigingen heeft gekregen van een kleine 70.000 gulden. Naar verluidt is deze „koppelbaas" er slechts ruim 1000 gulden beter van geworden. Deze twee voorbeelden zouden met meerdere kunnen worden aangevuld. Achtergrondfiguur De grote achtergrondfiguur In Leiden is de man, die ook betrokken was b\j de ïnOjoenenaffaire van 1965, maar toen, tot verwondering van vele insiders, bui ten schot bleef. De afgelopen Jaren heeft hij zich bediend van ongeveer 10 stro mannen, van wie er meerdere failliet EÖn gegaan. ROTTERDAM, 11 jan. - Vee - Aanvoer totaal 2032, Blachtrunderen 1702, varkens 330. Slachtrunderen: extra kw. 490-550, 1« kw. 420-470, 2e kw. 875-405, 3e kw. 350-865, varkens: 225-230, 222-225, 210- 220; stieren 460-530, worstkoeien 340- 360. Blachtzeugen 165-170, zware varkens 200-210. Overzicht: slachtrunderen: groot, rede lijk, iets gedrukt; varkens: kleiner, kalm, fijne varkens onveranderd; iets sty ver, enkele prima's boven notering. KATWIJK, 9 januari Groenten: was- peen per ldst: AI 6.60-8.40j All 2.70- T.00; BI 7.40-10.90; Cl 3.10-4.60; CD 2.20-3.20; selderie per bos 25-28; boeren kool 14; aanvoer waspeen 180.000 kg. BOSKOOP 8 jan. - Veiling: Forsythia 1« soort 80-85, idem II 60-65, idem m 40- 48, idem IV 26-31, idem V 18-22 per bos *30. Camelia p. stuk 200, 220, 280. op grote schaal. Zo werden vorige maand ruim 10 man door een koppel baas ontslagen, die 180 gulden netto of meer verdienden, terwyi op him ont- slagbewijzen beduidend lagere bedra gen werden vermeld. De vraag rijst of de WW zal worden uitbetaald, als blijkt dat de premies niet zyn afgedragen, zoals wordt aangenomen. Vorig jaar bepaalde de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, dat de koppelbaas een goed ingerichte admi nistratie moet hebben, kredietwaardig dient te zyn, een bewijs van goed zede- lijk gedrag moet kunnen overleggen en dat zyn bedrijf by de K.v.K. en de bedrijfsvereniging dient te zijn inge schreven. DuIdeUjk zal zijn dat deze be palingen verre van het gewenste resul taat hebben opgeleverd. De malafide Vrag< ;en De vraag rijst overigens of het hoofd bestuur van het GAK het verantwoord acht bedrijfsnummers aan (volgens in- gewyden) jan rap en zyn maat te ver strekken, terwijl men er welhaast ver zekerd van kan zyn, dat de betrokke nen toch vroeg of laat (en dat laat volgt meestal zeer snel) tot malversa- Verder vragen insiders zich af, waarom er nog steeds geen ministeriële beschik king is afgekomen, waarby wordt be paald, dat de hoofdaannemer aanspra kelijk wordt gesteld voor de afdi van belasting- en sociale premies. Hier mee wordt immers de kern van probleem geraakt. Want als de hoofd- tyd moeten worden betaald niet meer mogeiyk bedragen 75 gulden per week hoger uit te betalen ln een keer uit de wereld. Intussen ziet het er niet naar uit, dat dit gebeurt en gaan de koppelbazen e hun stromannen rustig hun gang, w< tend dat zij in een behoefte voorzien. Immers, als de arbeidsmarkt krap ls, is een mobiele arbeidsreserve gewenst om te kunnen worden ingezet op plaat sen. waar men met een tekort aan ar- beldskrachten worstelt. Misschien on dit „voordeel" tilt de minister niet z< zwaar aan het koppelbazenproblëem. Daarbij of te lichtvaardig over het hoofd ziend, dat de gemeenschap niet alleei wordt opgelicht, maar dat ook de „wil de" arbeidskrachten de dupe wordei als zij door een koppelbaas worden ont- Hazerswouds blad van en voor de jeugd HAZERSWOUDE „Rollen Dode Rijn" te de naam van het twee maandelijks te verschynen gestencilde blad van voor en door de jeugd Hazerswoude. Samenstellers van eerste nummer, Albert van Wetten (22), Els de Houdijker (20) en Leen van sterdam (22), willen dit jeugdblad by Introductie ln een oplaag van 5000 stuks vóór 21 januari onder de Hazerswoudse jeugd verspreiden. Albert van Wetten over de naam „Rol len der Dode Ryn": „Dat heeft te maken met de Rollen der Dode Zee én m 'milieuverontreiniging van onze mooie (Oude) Ryn. Het is niet gebonden politiek, religie, stand of ras. Elke Ha zerswoudse jongere krijgt de „Rollen'-' te zijnder tyd gratis thuisbezorgd. Het bezorgingsapparaat moet evenwel nog op poten worden gezet. De twee plaat selijke jeugdsociëteiten, Pleyn 68 uit de Groenendijk en *t Michieltje uit Hazers- woude-Dorp, staan garant wat betreft de financiering. Revuester Tijdens de show staat je hele leven op z'n kop LEIDEN Achter een make-uptafel, zó vol i dozen en flesje» dat een vrouw er Jaloers op zijn, zit Marian File te wachten, de ■ste keer deze avond het ys op moet. Marian is een van de solisten by de „Wiener lisrevue". Wat nerveus? „Als je dat niet bent, ben je geen goed artiest," zegt hy. Hy wacht op het teken dat hy het ys moet. Maar ondertussen wil hy best Iets over zichzelf vertellen. „Ik zit nu byna 1 /j jaar bij de revue en het werk begint my hoe langer hoe beter te bevallen. In het begin ls het erg moeilyk om je aan het nieuwe levensritme aan te passen. Als je by de show bent staat je hele leven als het ware op zyn kop." „Je moet „Drievoudige sprong kun je niet Als ik ophoud met schaatsen in de r wil acht de dag maken. Moeilijk voor te uitleggen. Als andere komen, om een en van de dag een stellen. Ik zal het en van hun werk thuis- dan kruipen ze ook niet meteen hun bed in. Dat doe ik dus ook niet als we om elf uur klaar zijn met de voorstelling. Nee, dit is wel iets heel anders dan het leven dat ik gewend was toen ik nog zuiver sport deed. Toen stond ik gemiddeld zo'n vier uur per dag op de schaats en daarnaast moest ik nog naar school en later studeren." Marian is nu 23. Voor hy by de revue ging werken studeerde hy twee jaar medicijnen aan de univer siteit van Bratislava. In diezelfde plaats is hy ook geboren en op' het ys getogen. Hij begon er zijn schaatstraining, toen hij acht jaar was. „Op het laatst werd het veel te zwaar. Trainen en studeren. Toen ik op het gymnasium zat ging het nog wel. Maar by een universitaire studie zijn gemiste colleges een raimp. Daarom ben ik er maar mee gestopt." Trainer worden „Je bent nu nog erg jong, de tyd dat je moet op houden met schaatsen lijkt erg ver weg. Maar wat ben je van plan om te gaan doen in de toekomst? Voor de eerstvolgende twee jaar heb ik een con tract hier by de revue. Ik hoop dat ze dat willen verlengen. Tien jaar op zyn minst kan ik, onder ïtandigheden, nog met schaatsen door- ik hier liefst trainer worden. Je hoeft dan het i niet helemaal vaarwel te zeggen. De medische studie trekt in het geheel niet meer. Te lang en te zwaar. Waarschynlijk wordt het een sportacademie. Daar kom ik dan hopeiyk in het derde of tweede leerjaar omdat ik alle examens op het medische vlak al gedaan heb." Je had het daarnet over het verschil tussen sport en show. Zou Je dat nader kunnen omschrijven „O, jawel. Het eerste verschil heb ik al genoemd. Die vier uur trainen per dag zijn nu echt niet meer nodig. Nu train ik alleen als ik voel dat er iets gaat verslappen in myn kür. Ook de kür ls iets anders dan die ik op wedstrijden reed. De sprongen, die er vroeger inzaten, vooral de drie voudige kun je in de show niet avond aan avond maken. Dat verwacht de leiding-ook niet van je. De baan is er trouwens ook te klein voor." Waarom ben je eigenlijk zo vroeg gestopt met wedstrijdsport? „Ach ik rijd wel een goede kür maar mijn verplichte figuren waren nooit zo heel erg goed. Daarom ben ik ermee gestopt. By wedstryden zijn de verplichte figuren het belangrijkst. Door een goede kür kom je hoogstens twee of drie plaatsen hoger. Nooit méér. Met alle wedstrijdervaring die ik in de loop van de jaren heb opgedaan, in 1963 reed ik myn eerste wedstrijd, zag ik na de laatste kampioen schappen in Amerika dat de wedstrijdsport verder niets voor my was. Je. moet dan reëel worden en er definitief een puntachter zetten. Myn beste plaats was een tiende in Grenoble, dat vond ik zelf niet eens zo'n heel erg slecht resultaat." r om de wedstrijdsport op gaan zoeken. Geen vakantie Kun je ze dan niet in de „Als ik vakantie zou hebben wel. Maar in de twee jaar dat ik hier nu werk heb ik nog helemaal geen vakantie gehad. Je hebt wel wat vrye dagen tussen twee voorstellingen in verschillende steden in, maar die gebruik je om te reizen of om de stad waar je toevallig bent wat beter te leren kennen. In Leiden heb ik ook al wat rond gekeken. Een erg fyn stadje. Het klinkte 'wat chiché-achtig maar ik vind het typisch Hollands met al cfie grachtjes en nauwe steegjes. De mensen hier zyn ook erg fyn. Als publiek erg spontaan, dat is belangrijk voor ons. Het is een hele grote steun. Het is iets vreselijks als je een naar publiek hebt. Ook al is de sfeer in de groep nog zo goed." Is de sfeer in deze groep fijn. „Ja, gelukkig wel, want doordat je het contact met thuis wat verliest heb je dat echt wel nodig." We moeten ophouden met het gesprek. Marian moet op. Na een vluchtige blik ln de spiegel - om te zien of de make-up die hy tydens het eerste gedeelte van het gesprek met de vaardigheid van een schoonheidsspecialiste heeft opgebracht, goed zit - gaat hy op. Het publiek wacht. Over twee minuten is hy al zyn nerveusitelt kwijt. Als hy LEIDEN De zesjarige Johannes Klein uit de Munnikenstraat te zaterdag middag omstreeks één uur ln de zyisingel ter hoogte van de Evert se nstraat verdronken. De jongen was met zyn vriendje by de singel aan het spelen en ls toen het ijs opgegaan. De jongen te hierbij tussen de schotsen door het water ingegleden. De moeder van het vriendje heeft getracht de politie te bereiken maar ook dit mislukte. Toen heeft rij de brandweer gebeld ert deze was zeer snel, samen met de Eerste Hulpdienst aanwezig. De brandweer heeft met een duiker de singel afgezocht en heeft de jongen onder een woonboot vandaan gehaald. In allerijl heeft men hem toen naar de beademingsafdeling van het Academisch Ziekenhuis gebracht. Maar de drenkeling was niet meer te redden. De brandweer verzoekt haar in dergeiyke gevallen meteen te waarschuwen omdat ze alle benodigde materiaal paraat heeft. De brandweer is te bereiken onder nummer 33333. en wil Je een kom dan 20 spoedig mogelijk even bij ons op kantoor. I PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 01710 - 22244 4 NOORDWIJK Het Noordwykse Dio (zowel dames als heren) heeft de hoogste eer in het vierplaatsentoernool (Katwyk-Noopdwyk-Valkenburg-Sassen- heim) weten te behalen. De Dloheren door het vele stérker geachte KVC (Katwijk) ln een op hoog peil staande wedstryd te verslaan. In de eerste set wisten de Katwijkers nog enige afstand te houden, maar de Jonge enthousiaste Noordwijkers be haalden met ruime voorsprong een 21- zege. Tegen het Valkenburgse De Val ken werd een regelmatige overwinning behaald. Tegen plaatsgenoot MSV moest DIO twee sets winnen teneinde de fraaie bokaal in de wacht te slepen. DIO liet er geen gras over groeien en nam al spoedig het initiatief, die niet meer af gestaan werd. In de laatste set gooiden de DIO-spelers alle registers open en behaalde op het toch echt niet slecht spelende MSV een 151-zege. De rou tine van het oudere MSV moest het af leggen tegen het aanstormende talent van de DIO-ploeg. De dames dejlen wat van hen verwacht werd: de eerste plaats in dit toernooi. Immers, de DIO-dames komen in de landelijke competitie uit, terwijl concur renten MSV en Teylingen uitkomen in de districtklasse en KVC in de eerste klas se. De DIO-ploeg versloeg allereerst het talentvolle en zeer jeugdige KVC met 21, waarna Teylingen met 30 ver slagen werd. Ook hier moest de laatste wedstryd tegen MSV de beslissing bren gen. In de eerste set nam DIO het veel te gemakkelyk op en verloor dan ook prompt de eerste set. Anneke Turk cs. bewezen ook te kunnen volleyballen. Maar in de volgende set nam DIO dui- deiyk afstand van MSV, die in de laatste set zeer duideiyk en enigszins pyniyk voor MSV kenbaar werd gemaakt: 15 0. Als excuus kon MSV echter aan voeren dat er met twee invalsters werd PAARD OORZAAK VAN BOTSING WASSENAAR By een ernstig ver keersongeval op de Papeweg In Wasse- lar zyn vrydagavond twee personen a het leven gekomen en werden twee ideren zwaar gewond. Het ongeval werd veroorzaakt door een rijpaard dat door een 17-jarige amazone aan de teugel deze drukke verkeersw eg overgebracht zou worden, maar dat door de lange wachttijd zo onrustig werd, dat het dier losgelaten moest worden en toen de rijbaan opliep. Het dier werd daarbij aangereden door een personenauto, die uit de richting Voor schoten kwam. Deze wagen botste na het paard geraakt te hebben frontaal tegen een tegenligger uit de richting Delft en de 49-jarige i Dol uit Amerika, die eveneens in de wagen zat, werden zwaar gewond over gebracht naar het Haagse ziekenhuis Bronovo, waar zy by aankomst reeds overleden bleken. Een derde Inzittende van deze wagen, de echtgenote van de J. J. ds de bestuurder de andere personenauto, de 56-jari- ge L. G. Wesseling uit Leiden, zwaar gewond overgebracht naar de Bronovo- kliniek in Den Haag. Het paard werd bij het ongeval licht gewond. LEIDEN Deze week woensdag 13 ja nuari maakt de AVRO-télevisie opnieuw opnamen van een concert in de Stads gehoorzaal. Evenals op het concert in maart van het vorig jaar zal ook dit maal medewerking worden verleend door de Joegoslavische tenor Kruno Ci goj (21), die '8 werelds jongste opera- Het concert, dat gegeven wordt door het Promenade-Orkest onder leiding van Edo de Waart, begint om 8 uur. Uit gevoerd worden werken van Rossini, Verdi, Donizetti, Puccini, Mozart. Joh. Strauss en Léhar. De regie heeft we derom Joop Stokkermans en de pre Swol-Brouwenstein. LEIDEN Lelden heeft een ysprins. Het is de 17-jarige Arie de Kort uit Zoe terwoude. Gistermiddag verovèrde hy ty dens de matinee van de Weense ysrevue deze titel. Het is een spannende stryd geworden vooral tussen de nummers twee en drie Maar uiteindelijk werd ook dit vraag stuk beslist en kwam Yvonne Kieft uit Leiden op de tweede plaats en Ronald Lasander, eveneens uit Lelden, op de derde plaats. Ronald was de jongste van de drie, 12 jaar. Hy heeft erg zyn best moeten doen om in de finale te komen. Het was vooral de komische wijze waar op hij zyn „kuer" bracht die hem tot de finale deed doordringen. Tydens de finale was Sjoukje Dijkstra voorzitster van de jury. Zy reikte de deelnemers ook hun pryzen uit. Voor de winnaar het gouden schaatsje en voor de andere twee een transistorradio. Na een ere-rondje met Sjoukje gingen alle drie de deelnemers weer opgelucht op Ze vonden het wat een publiek van meer ïensen te rijden. Voor de voorronde van deze wedstryd hadden zich zaterdag ongeveer 25 jon gens en meisjes in de Groenoordhal verzameld. Ze deden allemaal vreseiyk hun best maar ze begrepen wel dat er maar één de beste kon z(jn. Ook het publiek toonde gistermiddag dul- deiyk haar waardering voor deze wed- 1 Btryden, die georganiseerd zyn op initia- weg. tief Van de adjunct-directeur van de Groenoordhal, de heer A. C. Daey Ou- wens. Een luid applaus ging tenminste op toen de jeugdige schaatsers het ys Minister Bakker ontvangt b. en w. van Wassenaar voor gesprek over Kerkehout week maandag door de raad aan mi nister Bakker werd verstuurd over do onhoudbare situatie in de wyk Kerke hout, heeft succes gehad. Morgenochtend ontvangt minister Bak ker persooniyk Burgemeester en Wet houders. Van de kant van de buurtbe woners uit Kérkehout werd ons mede gedeeld, dat indien de bespreking geen succes zou opleveren, dat zy dan zelf iets aan de situatie zouden gaan doen. Hierby werd gedacht aan het blokkeren van de ryksweg of het zelf beginnen aan de verbetering van de tunnel onder de Duiker voor brug in Hazerswoude HAZERSWOUDE Op \rydag 15 januari, of zo spoedig mogelijk na deze datum, zullen de werkzaamheden be ginnen tor vervanging van de brug tus sen de Dorpsstraat en het Westeinde. De brug, die zoals bekend „op zyn eindje loopt", wordt vervangen door een duiker, maar dat betkent, dat het snel verkeer de weg in belde richtingen niet zal kunnen gebruiken. Voetgangers, fietsers en bromfietsers kunnen het ob stakel evenwel wél „nemen". Het rijver- keer zal worden omgeleid over de Hoo- geveenseweg en de Westzijdeweg. Een en ander zal zo'n acht weken vergen. ALPHEN AAN DEN RIJN Het terrein en de gebouwen van de voorma lige Alphense scheepswerf F. de Vries Lentsch aan de Enunalaan zyn verkocht aan de heer B. G. Klaasscn, eigenaar van een jachtwerf ln Voorschoten. Stedeiyk Museum de Lakenhal t/m 31/1 Grafiek van Edvard Munch, t/m 7/2 Te- gelschouw tegels uit eigen bezit van de 16e t/m de 19e eeuw. Galerie van der Vlist (tel. 22806) t/m 30/1 Schilderyen en aquarellen van Adrio van Schagen. Galerie 't Hoekje by de pomp, Warmond t/m 9/1 Kerstgedachten weergegeven via projectie en geluid, t/m 30/1 Tekeningen van Jan de Kok. der Herkennig" in het Mauritshuls Den Haag. Na afloop rondleiding door prof. Bachrach. Groenoordhal (tel. 20045 2. 3/.1 Officiële opening van de Indoor atletiek baan, de monstraties van vele topatleten. .6 t/m 17/1 20.00 uur Wiener Elsrevue met Sjoukje Dykstra. TRIANON Met de muziek mee (3e week) a.l. Dageiyks 2.30 - 7.00 - 9.15 uur CAMERA - Dossier Prostitutie 18 jaar Dageiyks 2.30 - 7.00 - 9.15 uur STUDIO Midnight cowboy (3e week) 18 jaar Dagelijks 2.30 - 7.00 - 9.15 uur REX Het pornoschip 18 j -r Dagelijks 2.30 - 7.00 - 9.15 uur LUXC-Ï Dracula, de verschrikkelyke l.IDO De rode cirkel Dagelyks 2.30 - 7.00 - 9.15 i

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3