mennfl Rob Touber: Publiek niet onderschatten en toch succes hebben CaidóeSoti/fca/iit Dutschke gaat in Aarhus doceren Arrestaties in Kasjmir Bejaarden bij hevige brand omgekomen Twee personen in auto verbrand Rapport over synthetische sigaretten Gale is dood Artiesten verlangen bescherming rechten op video-cassettes Hongersnood in Maleisië Systeem van toeslagen PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 11 JANUARI lb, Demagogisch afscheid van André Kloos UET laatste moment dat hij zich met 11 de kwaliteit „voorzitter van het N.V.V." gesierd wist, heeft de heer Kloos benut voor een politieke uitspraak van het soort, dat hij als vakcentraletopman altijd een beetje omzichtig moest aanpakken. Om al vast een beetje te wennen aan de grotere vrijheid die de voorzittersstoel bij de V.A.R.A. hem gunt, porde André Kloos „de miljoenen werknemers, die op 15 december een uur tegen de loonpauze demonstreerden" op om bij de Kamerverkiezingen de regeringspartijen weg te stemmen. Kloos' wens, meer concreet is overigens dat er een kabinet komt van andere structuur dan die van de regering-De Jong, maar vanwege het door hem betreurde, K.V.P.-veto van de socialistische partijleiding, moet de heer Kloos het wel over de demagogische band gaan spelen. Doet hij dit met veel overtuiging? Voor zijn doen was de oud-N.V.V.-voorzitter zaterdag in Amsterdam rhetorisch; maar wat niemand desondanks zal vergeten, is Kloos' bij herhaling gedebiteerde mening dat de Partij van de Arbeid met haar tegenwoordige voorkeurspartners niet tot een legeringsmeerderheid brengen zal. De heer Kloos blijft afzien van pogingen om met de stralenkrans van kandidaat-premier van een brede volksregering boven Vondeling en Den Uyl uit te stijgen, zolang de eerste rang op de oppositietribune de meer waarschijnlijke uitkomst is dan een verhuizing naar het Catshuis. Advies TONDER veel omhaal gaf de heer Kloos u in zijn afscheidsrede tot het N.V.V. toe, dat voor een afstraffing van K.V.P., A.R. en C H.U. een dringend advies van de leiding van de confessionele vakbeweging nodig is. En zeker bij het C.N.V., maar ook bij het N.K.V. hebben sommige vakbondsbestuurders nog steeds principiële en andere praktische bezwaren tegen vermenging van politiek en vakbeweging. Trouwens, het is nog maar een vraag of alle werknemers en vakbondsleden, die op 15 december van elf tot twaalf het werk neergelegd hebben, de mening van de heer Kloos c.s. onverkort deelden. Van de christen-democratische partijen was op dat moment bekend, dat ze met de vakbeweging tegen het „bevriezen" van de 400-gulden-extra" waren. En zullen er ook onder de werknemers niet vérschillende ouderen en jongeren zijn, die zich afvragen of het loonmntigingsbeleid van de regering nu wel zoveel slechter onrechtvaardiger is dan de methode die de heren Mertens, Lanser en Kloos aanbevolen hebben. Duistere zaak \TANDAAR dat het afscheidsadvies de heer Kloos ons een niet zo bijster indrukwekkende zaak lijkt. Wanneer de toekomst van de politiek van Nederland op dit moment, duistere zaak lijkt, dan is dat niet zoals hij beweert een kwestie van te groot vertrouwen in de christen-democratische partijen, maar van het vaste voornemen bij een aantal socialisten om een bepaalde politieke ontwikkeling af te dwingen. Desnoods ten Koste van de best mogelijke regeringspolitiek. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN Met ingang van februari is de voormalige Westduitse studentenleider Rudi Dutschke als do cent aan de universiteit van Aarhus ln Denemarken benoemd. Dutschke kreeg deze week van de Engelse regering het verzoek Engeland te verlaten, waar hij verblijft sinds er in 1968 in Berlijn een aanslag op hem werd gepleegd. Tenzij de regering haar besluit tot uitwijzing intrekt, zal Dutschke in februari beginnen met in Aarhus twee uur in de week colleges te geven over George Lukacks. Lukacks is een Hongaarse criticus van het marxis me. De rest van de tijd zal Dutschke besteden aan wetenschappelijk onder- Apartheid met boot omzeild DURBAN (Reuter) De Zuidafri- kaanse vereniging van artsen en tand artsen houdt ditmaal haar jaarverga dering op zee om voorkomen dat buitenlandse bezoekers in verlegenheid komen door de apartheidsvoorschriften van de overheid. De vereniging heeft voor de confe rentie, die van 4 tot 10 maart wordt gehouden, het passagiersschip Reina Del Mar gehuurd. Het gaat in internatio naal water liggen, waar de rassenschei ding niet geldt. Het zesdaagse verblijf op het schip zal de afgevaardigden tus sen de 500 en 900 gulden per persoon kosten. SRINAGER (Reuter) De regering van het Indiase deel van Kasjmir heeft meer dan 350 leden aangehouden van de omvangrijke beweging die een volksstemming over de toekomstige sta tus van het land voorstaat. Zij verwijt de beweging dat zij samenspant met Pakistan en heeft drie leiders, onder wie de voormalige premier Sjeik Ab- doellah, voor drie maanden verbannen. Kasjmir, dat tweemaal aanleiding was tot een oorlog lussen India en Pakistan, wordt gedeeltelijk door Pakistan en ge deeltelijk door India beheerst. De be volking is voornamelijk Islamitisch. Bisschop Simonis Er blijven brieven binnenstromen, waarin lezers reageren op de benoe ming van kapelaan Simonis tot bisschop van Rotterdam, zonder dat daarin nieuwe aspecten naar voren komen. Wij herhalen daar om onze mededeling van zaterdag, dat de discussie wordt gesloten. Uit de binnenkomende brieven blijkt, dat in dit stadium nu alles wel gezegd is, wat er te zeggen valt. Lezers die uitsluitend zwart op wit willen vastleggen hoe zij over de kwestie Simonis denken, kunnen hun reacties beter sturen naar die instanties, die gevraagd hebben te reageren en waarvan wij de adressen al eerder hebben ver- a. Kathedraal kapittel van Rot- dam, Mathenesserlaan 464 A, Rotterdam-6. b. Pastoor A. Abeln, Postbus 141, Hoorn. Meningen die een nieuw licht op de zaak werpen of die op nieuwe ontwikkelingen ingaan, zullen wij uiteraard wèl weergeven. Redactie UTRECHT (ANP) Tijdens een korte felle, uitslaande brand in een woon huis in Utrecht zijn vanmorgen de 92- jarige heer G. de Ruiter en zijn 88- jarige echtgenote W. de Ruiter om het leven gekomen. Het echtpaar, dat bij de zoon van de heer De Ruiter inwoonde werd op zolder in de slaap door de vlammen verrast. De brand, die waarschijnijlk ontstond door oververhitting van een kolenkachel op de eerste verdieping van het huis greep zo snel om zich heen dat de zoon van de heer De Ruiter en zijn vrouw die op de benedenverdieping woonden in paniek het huis verlieten. Toen de brand weer ter plaatse was had het vuur zich zo snel uitgebreid dat de oude mensen niet meer konden worden gered. (Van een onzer verslaggevers) LEIDSCH END AM Op de Landschei- dingsweg bij de afrit van rijksweg 4 naar de Vlietweg in Leidschendam is vanmor gen omstreeks acht uur een personen wagen frontaal ingereden op een vracht wagen. Beide auto's rakten hierbij in brand. De - inzittenden van de personen wagen, vermoedelijk twee jonge mensen, een man en een vrouw afkomstig uit Leiderdorp, werden hierbij gedood. De vrachtwagenchauffeur, de heer B. W. A. v. d. H. uit Leidschendam kon nog op tijd uit de brandende vrachtwagen ontsnap pen. De personenwagen raakte bij de botsing bekneld onder de vrachtwagen en schoof nog ruim dertig meter bran dend over de weg. LONDEN (AP) Binnen enkele dagen zal een groep deskundigen de Britse re gering een (tUdelük) rapport overhandi gen over synthetische sigaretten die door vier Britse chemische maatschappijen en een tabaksbedrüf zijn ontwikkeld. De groep die het onderzoek heeft ver recht stond onder leiding van dr. William Paton, leider van de farmacologische af deling van de univèrsiteit van Oxford. De synthetische sigaretten zijn ge maakt van cellulose dat weer van hout- pulp is gemaakt. Het produkt „voelt aan en rolt" als tabak. Door de chemische industrie wordt er de smaak aangebracht. Men experimenteert ook met het maken van een sigaret die voor eenderde uit echte tabak en de rest uit het synthe tische produkt bestaat. Autoverzekering 10duurder (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verzekeringsmaat schappijen mogen de premies van hun motorrijtuigen verzekeringen met 10 pet. verhogen. Dat heeft minister Nelissen (Economische Zaken) eind vorige week in de staatscourant laten publiceren. De verhoging is volgens de minister aan vaardbaar vanwege de stijgende scha- deuitkeringen als gevolg van de toene mende verkeersdrukte en de gestegen reparatiekosten en verpleegtarieven bij ongevallen. De maatschappijen krijgen tot medio maart de gelegenheid hun premietarieven te verhogen, uitgaande van de premiehoogte op 3 november jJ. rnrnmmmmt NEDERLAND I NOS •18.45 uur: De Woefs en de Lamaars #18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur: Dier en vriend •19.25 uur: Zo vader zo zoon 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: NEDERLAND I NOS 10.45 nur: Schooltelevisie en andere cursussen •18.45 uur: De Woefs en de Lamaars •18.55 uur: Journaal KRO 19.05 uur: Wij heren van Zichei •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Mod Squad 21.11 uur: Brandspunt Special •20.45 uur: De kleine waarheid 21.40 uur: Gilbert Bécaudshow 22 25 uur: In het voorbijgaan 22.35 uur: Journaal NEDERLAND II NOS •18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal •21.36 uur: Paul Vlaanderen •22.26 uur: De Boschplaat, film •23.01 uur: Journaal TELEAC 23.06 uur: Cursus oppervlakte NEDERLAND II NOS •18.45 uur: De Woefs en de Lamaars •18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.05 uur: Kijken naar kinderei VARA •19.30 uur: Coronation Street 20.00 uur: Journaal •20.21 nar: Narvik uit puin en 21.00 uur: Ninotchka, film met Garbo 22.40 uur: Achter het nieuws 23.05 uur: Journaal 19.10 uur: Kunstsignalering AVRO 19.30 uur: Toppop •20 00 uur: Journaal 20.21 uur: Peyton place •21.10 uur: Color me Barbrashou 22.00 uur: Televizier •22.50 uur: Journaal TELEAC 22.55 uur: En francais Televisieproducer en -regisseur Rob Touber brengt dit seizoen niet minder dan 22 produkties voor de diverse omroepen op het scherm. Voor de VPRO is hij volop in de weer met Carte Blanche en voor de VARA met Litany of our Time, een serie van acht televisietableaus van Ton de Leeuw, waarvan zondag 24 januari de eerste wordt vertoond. De onder werpen hiervoor zijn geput uit het alledaags gebeuren, zoals dat in de krant staat afgeschilderd. Deze brede activiteit van Rob Touber vormt zonder meer een bewijs, dat hij één van de weinige producers en regisseurs is, die zich op free lance basis weten te handhaven. En dan te bedenken dat hij eens van de Kees Boekeschool gestuurd werd wegens „provocerende opvoeringen". Het was toen wel duidelijk, dat deze jongeman zijn succes via uiterst onorthodoxe wegen zou bereiken. Dit seizoen 22 produkties op het scherm Met zeventien jaar liep hij weg van huis en verdiende jarenlang zijn brood met figureren in Franse films. Maar Hollywood leek hem toch wel erg ver weg en hij probeerde het toen als zanger. Na zijn medewerking aan het Knokke Festival (als zanger) reis de hij door Europa om tenslotte als derde carrière de journalistiek te kie zen. Hij werd tv-redacteur bij het Algemeen Handelsblad en stapte van daar over naar de redactiestaf van het weekblad Televizier. Zijn onom wonden kritieken waren een constan te doorn in het oog van Hilversum en tenslotte nodigde Arie Kleywegt, sec tiehoofd van VPRO-televisie, hem uit om het ..dan maar eens beter te doen". Dat was vier jaar geleden. Touber deed het 't eerste jaar zeker niet „beter" dan de door hem daar voor zo verguisde collega's. Deson danks lukte het hem in korte tijd zich op te werken tot één van de topfigu ren van het televisie-amusement. Elektronische technieken Vooral zijn gebruik van elektroni sche technieken trok sterk de aan dacht van collega's en critici. Hoewel hij deze technieken zoals bijvoor beeld Bob Rooyens niet zozeer aan wendde om ermee te experimenteren, als wel om ze functioneel op te nemen in het geheel. Zo toonde hij ook steeds belangstelling voor het onopvallend registreren van programma's, waarin de persoonlijkheid van de artiest op de eerste plaats kwam. Dat waren bijvoorbeeld VPRO's „transit"pro- NOS-JOURNAAL W. Stokla en H. v. d. Werf plv. hoofdredacteur (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het ligt in het voor nemen van de programmalelding b(j de NOS-televisie om behoudens goedkeu ring van de raad van beheer de beren W. Stokla en H. v. d. Werf te belasten met de plaatsvervanging van de hoofdredacteur, de heer D. G. Simons. Genoemde medewerkers, die de functie zullen krijgen van chef nieuwsproduk- tie en chef nieuwsverwerking, gaan met dit voorstel van de programmalei ding akkoord onder aantekening van de heer v. d. Werf, dat hij een voor behoud maakt t.a.v. de aard van de functie „chef nieuwsverwerking", waar omtrent hij zich een duidelijker inzicht wil verschaffen. Belangrijke wijzi gingen in de organisatie van het jour naal zullen in het vervolg worden doorgevoerd na overleg met een ver tegenwoordiging van het journaal. gramma's met onder meer Hildegard Knef, Barbara, Esther Ofarim en Ci- sela May. In de VPRO-serie „Dagboek van een oproerkraaier" gaf hij ook blijk van affiniteit met programma's, waarin de nadruk meer op het inhou delijke moest liggen. Producer en coach Bij al dit t.v.-werk noemen we nog niet eens zijn werkzaamheden als producer en-of coach van artiesten als Adèle Bloemendaal, Jenny Arean, Ge rard Cox, Hetty Blok, Willem Nijholt en Rosita Bloom. Vindt Rob Touber niet, dat hij teveel doet. „Ik doe twee k drie programma' s per maand. Ik zorg er tevoren bij de planning van zo'n seizoen voor, dat het twee drie produkties van uiteenlopende aard be treft, een registratie, een ingewikkel de studioshow, een kleinkunstpro- gramma. Daardoor heb ik de laatste jaren meer Ideeën, omdat ik door het ene programma op ideeën voor hert andere kom. Nee, als Ik het zo houd, Het IKOR geeft op donderdag .il fe bruari op Ned. II een herhaling van de BBC-documentaire „Gale is dood", die handelt over het levensmoede jonge meisje Gale, dat heroïne spoot en op haar ziekbed met een glimlach aankon digde, dat zij dood wilde zijn. Kox-t na dien overleed zij ook. Met niemand had zij ooit een goed contact, ook niet met haar moeder, die dit niet wenste. Vol gens de NOS waren er verzoeken om herhaling van hen, die de uitzending gemist hadden. Ledenbestand K.R.O. Het ledenbestand van de KRO steeg met 3181 nieuwe leden. Het bedraagt thans 545.262. als ik dit seizoen heb gepland en op elk ander aanbod „nee" durf te zeg gen, zal het lekker lopen". Medewerkers Touber schrijft zijn succes op de eerste plaats aan zijn medewerkers toe. Het zijn de medewerkers, die ook andere regisseurs kunnen hebben, maar ik probeer ze veel meer voor de produkties te interesseren en hun ei gen ideeën erin te verwerken. Boven dien gun ik ze altijd hun deel in het succes. Vier jaar knok ik er nu voor, dat ik hun namen op de titelrol mag zetten. De namen van de decoront werper en de orkestleider, dat mag. Maar waarom niet die hoofdbeeld technicus, die belichter, die geluid stechnicus, die eerste cameraman? Zonder hun hulp zou ik nog nergens Over de elektronische effecten in zijn shows zegt hij: „Ik maak ook programma's zonder één effect, die ik eenvoudig recht toe recht aan regi streer en die toch succes hebben en produkties, barstensvol elektronisch geknutsel, die vallen als een bak- steéh. IJdelheid en ambitie Het succes van een programma wordt uitsluitend bepaald door de in houd. Daar ben ik mij ook altijd van bewust. Ondanks alle ambitie en ij- delheid. Daarom ook pas ik mij hele maal aan en probeer naar beste we ten de methode van registratie te vinden, die mij voor het onderwerp het beste lijkt. En al dat gezeur over elektronische effecten Elke maar dan ook elke regisseur heeft er de be schikking over. We hebben allemaal een bedieningspaneel met 83 knoppen voor ons op de regietafel. Bob Roo yens was de eerste, die ze allemaal is gaan uitproberen, want de meeste col lega's gebruiken er maar drie van. Maar dat neemt niet weg, dat die knoppen er wel zitten en dat dus iedereen dezelfde effecten zou kunnen gebruiken als hij maar wat meer fantasie en Inspanning investeerde. Maar noch Averty, noch Bob, noch ik hoeven ervoor naast onze schoenen van trots te gaan lopen De knutse laars in elektronische laboratoria, ja ren en jaren geleden, die hebben alle effecten bedacht. Niet wij. En nog maals: de inhoud van het programma Is het enige wat telt. De effecten zijn er hoogstens om die inhoud meer re liëf te verlenen, te steunen". BELGIE 324 m (Nederlands) 18.00 Nieuws. 18.03 Verzoekplaten voo. Paardesportuitslagen. 18.45 Spon. 20.00 Operakroni HILVERSUM II s. 18.11 Radiojournaal. 18.30 Pro- st met zangsoliste: hoogtepun- HILVERSUM I 11 Het levende gehoor: klassie- woord. 7.16(S) Op het eers ke muzlek(gr). (7-25 Hoi Nieuws: 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum laudamus: gewij- :k (gr). 8.30 Nieuws. 8.32(S) Voor de .uw. (9,00 hulsvrouw). C.40 Schoolradio. 10.00 Een Sa maritaan op reis, lezing. 10.15(S) Opera- en perettemuzlek(gr) 11.00 N ieuwj. n.os Het wassende water, vervolg hoorspel, (dl 14) 11.32 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00(S) Van twaalf tot twee: gevarie erd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuim- bouw; 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten: ar...). 14.05 Schoolradio, uzlkaal middag-magazi- (16.00-16.02 Nieuws). Overheidsvoorlich ting: 17.00 Het investerings- en leefklimaat op Bonaire. Vraaggesprek van Raymundo Debrot met de heer N. Soree. KRO: 17.10 Voor de kinderen. 17.15 Hal: Jeugdprogram- HILVERSUM n AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas- 2ag» Tet een plaatje <8D 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20(S) Dag met een plaatje 'vervolg). (8.30-8.33 De groente man). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitge breide reportage of herhaling NOS-pro- gramma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de^(Middel—- ...30 Overheldsvoo: I lichting: Uitzending voor de landbouw. Knipperlicht, radloverkeersmagazlne. Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 131 Spiegel van België: muziek en nieuws v.l zuiderburen. 14.00 Jazz uit het hist. 4.2S(S) lek(opn). rubriek i ln de taal. AVRO: 15.10 Muziekmld-1 i 16.10(S) De wereld var uit onze muziekwereld, gesprek; Orgelconcert; om 17.05(S) Voorburgs Jonge renkoor. 17.30 Toppers van toen(gr). 17.5» pep. ïo.oo Nieuws. 10.03 i tenprogramma. 11.00 Nleuwsl 11.03 Een vallend vrolijke gevarieerde visite: II platen. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.0; Eddy Becker Show. (14.00 Nieuws) Nieuws. 15.03 Drie-Draai. 16.00 Nieuws. 1 18.00 Mix: 120 minuten rijp en groen op toeren. (17.00 Nieuws). BELGIE 324 m (Nederlands) richten. 12.08 Intermezzo. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuw /burgprogram ziek. li.OO Nieuws. 3 R.V.U.: Dieren ondei Nieuws.). 17.04 KOEALA LOEMPOER (AP) In de overstroomde gebieden van Maleisië be gint het water nu langzaam te zakken. Hier en daar heerst er hongersnood. Zo bevinden zich in de staat Pahang twee dorpen met in totaal 3.000 inwoners die in acht dagen niets te eten hebben gehad. Voedselzendingen zijn onderweg. Het totale aantal doden is niet precies bekend. Volgens de politie alhier zijn er 54 mensen omgekomen en zes ver mist. DEN HAAG (ANP) Acteurs en variété-artiestenorganisaties uit elf landen, waaronder Nederland, de Ver. Staten. Engeland. Frankrijk en West- Duitsland, hebben besloten tot nauwe samenwerking bij het totstandbrengen van regelingen voor het gebruik van videocassettes. Op uitnodiging van de internationale federatie van acteurs, de FIA, is over dit onderwerp van 7 tot en met 9 januari een conferentie gehouden in Londen. Voor Nedérland werd aan de besprekingen deelgenomen door Do nald Bleyleve en Frans van der Wiel, resp. directeur en plaatsvervangend directeur van de Nederlandse vereni ging van toneelkunstenaars. De acteurs- en variété-artiestenorga nisaties bereikten volgens de heer Bleyleve volledige overeenstemming over de wijze waarop zal moeten worden onderhandeld met de internatio nale industriële combinaties, die bezig zijn met dc voorbereid:ng van pro- duktie en distributie van audiovisuele programma's op cassettes. Een systeem is opgezet voor betaling van toeslagen aan acteurs, die meewerken aan films of televisieprogramma's, die daarna als cassettes op de markt zullen wor den gebracht. Ter bescherming van de nationale film- en televisieproduktie tegen het gebruik van cassettes in de programma's van de omroepen zal in de verschillende landen worden ge tracht vroegtiidig met de omroeporgani saties beperkingen hieraan te stellen. Voor de aanwending van al vroeger gemaakte films of televisieprogram ma's door de cassette-industrie achttte men zonder toestemming van dc daar aan meewerkende artiesten geen rechtsgronden aanwezig. Bij dc ko mende onderhandelingen zowel op in ternationaal als nationaal niveau zal volgens Donald Bleyleve steeds wor den samengewerkt met de organisa ties van musici, auteurs en regisseurs. In ons land zijn over de controle van cassettes besprekingen gaande tussen de Nederlandse vereniging van toneel kunstenaars (NVT), SÊBA en BUMA. Op 15 januari starten onderhandelin gen tussen de NVT en de NOS, waar bij de bescherming van acteurs en regisseurs tegen gebruik van hun prestaties in televiseiseries voor cas- *ottednc»rindcn aan de orde zal wor den gesteld. De NOS-rubriek Video ging gisteren in op de t.v.-publiciteitr ond de benoe ming van dr. Simonis tot bisschop van Rotterdam. Ze gaf er een overzicht van en rondde dat af in studioge- sprekken, o.m. met een tweetal studie genoten van dr. Simonis en een fo rumgesprekje. Belangwekkendst daarin was wat dr. L. Alting van Geusau uit Rome mee te delen had. Hij vertelde over de vermoedelijk, gang van zaken, had daar tevens een eigen oordeel over en stelde vast dat Rome in zaken als deze nog nimmer eigen ongelijk had bekend. Op deze wijze bood de NOS een proe ve van informatie die, gezien het karakter van Video, beperkt moest blijven, maar die er toch zijn mocht. Vooral door de gebruikmaking ook van gewoon voorhanden beeldmateri aal, zoals een destijds door dr. Simonis te Noordwijkerhout afgelegde verkla- Opnieuw moeten we derhalve vast stellen dat de KRO-t.v. duidelijk in gebreke is gebleven terzake de voor lichting over deze benoeming. Het materiaal, dat de NOS vergaarde stond ook ter beschikking van de KRO. Het maken van een „profiel" van dr. Simonis zou voor de KRO. een week geleden al, geen onoverkomelijke opgave zijn geweest. Momenteel is de situatie zó, dat het ..gewone kerkvolk" een mening heeft die duidelijk afwijkt van die van de priesters. Dat gewone kerkvolk vorm de zijn mening aan de hand van t.v.- programma's. Die boden een gesprek met de nieuwbenoemde, die als een sympatiek man naar voren kwam en beelden van het diocesaan beraad waarin argumenten tegen de benoe ming werden gehanteerd die via t.v. niet overkwamen. Dit wat de KRO betreft. De VARA liet tegenstanders van de benoeming een dag later aan het woord. Het feit dat die woorden via dc rode" omroep klonken zullen ze naar de mening van velen ongetwij feld al min of meer „verdacht" hebben gemaakt. Het feit dat geen weerwoord werd gegeven kon dit alleen i versterken. De sympathie voor de nagenoeg onbekende dr. Simonis steeg erdoor. De KRO deed er verder het zwijgen toe. Tot zaterdag j.l. toen dr. Alfred v. d. Weijer in zijn epiloog van zijn bezorgdheid over de benoeming blijk gaf. We geloven dat dit betoog oi gelijk de indruk gemaakt kan hebben die het wèl zou hebben opgeleverd als de KRO In eerdere uitzendingen de kwestie op journalistiek goede wijze benaderd zou hebben. In de weten schap n.l. dat t.v. 't indringendste t alle nieuwsmedia is en dat het de taak van een katholieke omroep Is o te komen tot een ruime, objectieve t vooral begrijpelijke berichtgeving, als er nieuws is dat juist voor de katho lieke gemeenschap zoveel vraagtekens oplevert. Het nieuwe KRO-programma „Knip knip klats klodder" leende zich bi) zijn eerste aflevering nog moeilijk voor commentaar. Zoals de titel duidt speelt het toevallig voorhanden zijn van materiaal een grote rol. De eerste keer zat het de samenstellers bepaald mee in wat het aandeel 1 Jasperina de Jong en Wim Sonneveld betreft. Andere onderdelen deden het minder of gingen regelrecht de mist in, zoals de bijdrage van de Hoving, die zo ongeveer als anti-t.v. werd gebracht. Erg aardig: de soms heel korte tekenfilmpjes tussendoor. Bij de AVRO werd de Mountiesshow iets verschrikkelijks. Bij de sketch rond de jaloerse echtgenoot kregen de indruk dat deze omroep om kosten te spareu auteursreehtvrije teksten gebruikt, t.w. van auteurs die al tig jaar onder de groene zoden liggen. Zoiets kan toch niet in '71! Evenmin als „Tot de dood ons scheidt', de KRO- serie rond vier vuilbekkende Idio ten. Bij de NOS zagen we gisteren nog Panoramiek, gewijd aan Opus Dei, het genootschap dat in Spanje zoveel in de melk te brokkelen schijnt te heb ben. Opus Dei is een geheim genoot- schap_ dat in deze (Duitse) uitzending weinig van zijn Spaanse geheimen vrijgaf. Over het internationale ka rakter ervan werd helemaal niets meegedeeld. Vfr

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2