mening Pfarrer Jan v. d. Berg: uitgeweken omdat hij de zielzotg in gevaar bracht V VARKENS EN BIGGEN WEER PRESENT OP DE VEEMARKT „Simonis te lang op sleeptouw gehouden" HET HANGT NU AF VAN BISSCHOPPEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 JANUARI 1971 touw gehouden. Waar blijft het colle- LEIDEN „Toen ik vorige week 's avonds thuis Veltheim werd opgebeld door een goede vriend van me uit Den Haag - die me liet raden wie tot bisschop van Rotterdam was benoemd - heb ik later die avond een fles heel goede wijn opengemaakt, uitstekend geschikt voor de gelegenheid. Het was een Chateau neuf du Pape; je zou kunnen zeggen ,,een nieuw bolwerk voor de Paus" De benoeming van dr. A. Simonis Is de enige oplossing in de huidige nood situatie voor Jan Martinus van den Berg SDS, 48 jaar geleden geboren te Lelden en op het ogenblik als zielzorger werkzaam in het Duitse bisdom Hildesheim Een jaar geleden voelde hij zich uit het bisdom Roer mond verdreven. Deze Salvatoriaan was te recht lijnig In de leer. De bisschoppelijke personeelschef zei hem: „U bent een gevaar voor de zielzorg in Ne derland, want u kunt niet denken en spreken vanuit de Nieuwe Katechismus en de zielzorg in dit land is gebaseerd op dit boek. „Dtt kreeg Ik ronduit in m'n gezicht gezegd", vertelde me gisteren Pfarrer Van den Berg, die enkele dagen met verkrf by zijn moeder in Leiden was en vandaag al weer naar zijn diaspora bij Brunawflk onderweg is. In het goede vaderland werd hij opgenomen in de stroom van emoties rond de omstreden benoeming. Hy schreef een ingezonden stuk naar onze krant („een pluim op uw hoed voor de wijze waarop de Leid- se Courant ruimte heeft gegeven aan de reacties pro en contra") en de brief werd door ons eruit gepikt. Niet alleen omdat-ie te lang was, maar ook omdat er opmerkelijke dingen in stonden. Het was het verweer van iemand, die niet wil loelaten wat altijd goed en heilzaam is geweest en door het leergezag in Rome steeds is voorgehouden aan ieder die zich een kind van de Katholieke Kerk wilde noemen. ..Ik ben orthodox en dat betekent in deze dagen, dat ik me onmogeiyk heb gemaakt in de ogen van degenen, die in de loop der jaren alle strategische posten in het r.k. ker- keiyk leven van Nederland hebben be set". Bulten beslommeringen de Nederlandse katholieke beslomme ringen staat. Hij heeft een parochie van 1200 mensen, verdeeld over 15 dor pen. Het zijn voornamelijk oude men sen, die destijds uit het oosten, uit Si- leziën, uit Polen, als Sudeten-Duitsers ook, naar het westen vluchtten en zich tegen de grena met de democratische republiek op het bondsterritorium ves tigden. „Oude mensen, vaak levend van een klein pensioen, maar o zo offervaar dig. De Miserior-collecte (Vastenactie zeggen wij in Nederland, red.) bracht in twee missen 4400 gulden op. Zijn kudde haalt-ie 's zondags met twee bussen naar de kerk en de kinderen gaat hjj langs met een bestelbusje door deweeks voor het godsdienstonderricht. Een eigenaardige, rijdende zielzorg. „Maar ik mag me niet beklagen; er zijn daar Nederlandse priesters in de buurt die de hele dag in een karretje zitten, vaa.k 60 dorpen langstrekkend. Alleen in het bisdom Hildesheim zijn al zo'n 60 Nederlandse priesters werkzaam; Aken heeft er wel 100. die sinds de priesternood na 1945 over de grens gingen". Pastoor Van den Berg kent z'n Duitse Pappenheimers. Hij is 10 jaar bezig ge weest met het geestelijk welzyn van Duitsers in Engelse dienst op het Navo- hoofdkwartier te Mönchen-Gladbach, waar hij ook aalmoezenier was en kar dinaal Alfrink een keer te gast had. In september 1967 kwam hy terug naar Nederland, waar hij ging werken in Venlo en meteen in de conflictsfeer te recht kwam, .die in Duitsland aan hem was voorbygegaan. Geen ..illusies*' Die Nieuwe Katechismus vindt hij een mooi boek, maar zonder de aanvullin gen die door Rome gewenst zyn wil hij er niet mee werken. Hy maakt zich geen illusies. Prof. SehlUebeekx heeft hem al 'ns een keer gezegd: „Wij en Rome denken en spreken vanuit totaal verschillende cultuurwerelden; wij zen den op verschillende antennes". We we ten in elk geval waar we aan toe zijn, dat Is het enig positieve in deze ont- wikellng, vindt pastoor Van den Berg. Jan van den Berg voelt zich geen vluch teling onder de vluchtelingen. Hij be schouwt zich als „uitgeweken", sinds de Roermondse personeelschef hem ver telde hoe de zaken er voor stonden. Pater Van den Berg had namelyk schrifteiyk geprotesteerd tegen de „con secratiewoorden". die in zijn Venlose parochie gebezigd werden: „Dit brood is het teken van mijn lichaam", deze wijn is het teken van myn bloed". „Duidelijker kun je niet afwijken van de leer van de Kerk over de waarach tige tegenwoordigheid van Christus in de Eucharistie. Dit is puur bedrog van de aanwezige gelovigen, die menen de H. Eucharistie te vieren en in de Com munie het Lichaam en Bloed van Chris tus te ontvangen. Daartegen mag je echter niet protesteren. Drie weken na mijn protest was ik verplaatst". Droef gestemd Pfarrer Van den Berg, die zich tussen zUn „Ost-flüchtelinge" nauw met de Ne derlandse Kerk verbonden voelt, is droef gestemd door de houding van het Nederlands episcopaat. „Conservatief ben je als je je nog rooms-katholiek durft noemen. In Noordwijkerhout is mij volkomen duidelijk geworden, dat je als r.k. priester geen enkele rugge- steun hoeft te verwachten van ons epis copaat. De bisschoppen hebben steeds gezwegen en by monde van de kardi naal alleen dan gesproken als het erom ging. een definitieve breuk met Rome te voorkomen. Tot aan die grens hebben zij de progressisten hun gang laten gaan. Tic wil niet twijfelen aan de per soonlijke orthodoxie van de bisschop pen, maar hun specifieke taak als bis schoppen, de verkondiging van het Ge loof, heben zy verwaarloosd en in han den gegeven van vele „doctores non docti" (niet geleerde geleerden), die de Nederlandse gelovigen volkomen in ver warring hebben gebracht". Psychologisch was het verplaatsen van Jan van den Berg voor hem een klap, nadat hij een eerlijke mening verkon digde in respect voor de ander en pro testeerde tegen Iets dat werkelijk niet door de beugel kan. „Die personeels chef zei men og: „In Duitsland zitten zo veel Nederlandse priesters, daar kan dat nog Ook In Duitsland verwacht deze „uit geweken" pastoor moeihjkheden op ge loofsgebied. Ze zijn er al, op de Synode '72 zijn ze manifest geworden en de verschillende stromingen, „maar ik krijg de indruk, dat de Duitse bisschop pen de situatie nooit uit de hand zullen laten lopen. Ik lees hun brieven en con stateer, dat ik er van harte achter kan staan: ze zijn niet zo dubbelzinnig en oppervlakkig als hier in Nederland, waar je er alle kanten mee uit kunt". „Wat me beangstigt is. dat men hier de mond vol heeft met medemenselijkheid, i pluriformiteit, inspraak, collegialiteit en er komt zo vreselijk weinig van te recht. Elkaar te respecteren en elkaar te laten leven schijnt in dit land niet meer mogelijk te zijn. En de kardinaal zwygt. Simonis is al te lang op sleep- touw gehouden. Waar biyft het colle giaal welkomstwoord van het episco paat? Eigeniyk is dit dieptreurig. Ik vertrouw, dat de kardinaal in geen ge val een breuk met Rome zal toelaten. De bisschoppen zyn duidelijk niet ge lukkig met de benoeming, maar een afkeuring zou een breuk betekenen. De situatie is zeer moeilijk. De splitsing is er al, alleen nog niet officieel uitge sproken". De bisschoppen, zegt Jan van den Berg, behoren geen volgzame, zwijgende scha pen te zijn, maar sprekende, het geloof verkondigende herders, naar wie wij als gelovigen met verstand en hart ge lovig kunnen luisteren. Zo'n bisschop ziet het gelovig volk in dr. Simonis, die in de geest van Christus voor de hoge raad, tot zijn tegenstrevers zou kunngn zeggen: „Ik heb altijd openlyk gespro ken en getuigenis gegeven, in mijn pre ken, op het Pastoraal Concilie, in inter views, in artikelen als ik ver keerd gesproken heb, zeg 't my dan als ik goed gesproken heb, zeg het mij dan ooknü Laten wij een ech te reveille inluiden, te beginnen bij de bisschoppen". Een zeer grote groep Nederlandse ka tholieken heeft tot vorige week het zwygen ertoe gedaan. Nu breekt de on zekerheid zich een baan en barst het uit. Pastoor Van den Berg: „Wat heeft de vernieuwing in katholiek Nederland gebracht? Verschrikkelijk Is het. Wat hebben we van de Kerstvrede genoten? Verschrikkelijk, maar nietHet hangt nu van de bisschoppen af. Men- Pastoor V. sen schreeuwen nu hun nood uit". TON PIETERS LEIDEN De eerste Leidse veemarkt in het jaar 1971 begon goed. Na maanden lang wachten is eindelijk de markt voor de afdeling varkens weer opengegaan. De aanvoer was redelijk goed: plm. 600 varkens en biggen. Een goed begin ook voor het handelsverloop. In de meeste sectoren werd een goede handel genoteerd, wolvee viel een beetje tegen. LEIDEN Het „Sint Antoniusclubhuis" aan de Mare wordt uitgebreid. Het bestuur van het zalencomplex heeft de twee panden tussen de ingang en de Caeciliastraat gekocht. Ze worden momenteel afgebroken waardoor een ruimte van 160 m2 ontstaat. Op deze brute-ruimte is de uitbreiding geprojecteerd, die parterre, een kleine zaal, keuken en garde robe omvat. Op de verdieping is kantoorruimte ontworpen. De Bouw wordt In de loop van deze week onderhands aanbesteed. Glibberrijm van de week In 't schapenhok is groot rumoer, de schapen zijn In rep en roer, de hamels en de lammeren en alle ooien op hun kop. 't Rammeien stijgt welhaast ten top en velen slaan aan 't Jammeren. Er is revolutie In de stal. Voor schapen wel een mal geval dat veel van hen zo bokken. En wat nog nimmer is geschiedt de nieuwe herder lust men niet en daarvoor werd het knokken. Is 't dan de goede schaapstal wel waar men verbiterd, heet en fel als wolven slaat aan 't vechten? Ze waren altijd tolerant, nu loopt de zaak toch uit de hand maar laten zich niet knechten. De lieve vrede is nu zoek, men neemt niet meer voor zoete koek wat pausen decreteren. Toch is de nieuwe man misschien wel heel wat mans. En 'bovendien: de tijd moet het toch lerenI Runderen - gebruiksvee: Van de afde ling melkkoeien was er een redely ke aanvoer. De prijzen van de vare koeien laten veel te wensen over. De handel in melkkoeien was goed, die van de koeien redelijk. Notering melkkoeien van 1050, 1700,vare koeien 725,1000,— 1575.—. SlachtrunderenRedelyke aanvoer bij een goede handel, enerzijds veroorzaakt door de aanvoer, anderzijds doordat de omzetten in de slagerijen om en nabij de feestdagen geen reden tot klagen hebben gegeven. Vooral de goede kwa- liteitadieren liepen op in prijs, de maxi mumnotering kwam op 5,25 per kg geslachtgewicht Notering per kg geslachtgewicht vette koeien van 4,25 5,25; stieren van ƒ5,— 5,40. Vette kalveren: De vette kalveren gin gen vlot van de hand. De aanvoer bleef beneden de maat, maar de prijzen op hetzelfde niveau. Notering per kg. levend gewichtvan ƒ4.— 4,50. Wolvee: Op deze afdeling een beperkte aanvoer, zodat de handel zowel voor de fok- als slachtschapen zeer vlot verliep met wat aantrekkende pryzen, prak tisch alles ging voor de export weg. Notering: vette schapen van 90, 135,vette lammeren van 125, 175.— Varkens en biggen: De indruk was dat het nog maar matig ging. pe handelaars gedroegen zich zéér gereserveerd, men moet weer een beetje op gang komen met deze nieuwe situatie. De prijzen van de slachtvarkens bleven wel op peil, dankzij de goede omzetten van varkens- Geiten i Goede aanvoer met een goede handeL Noteringt 35,95, Boskoop zat dag damborden achter N. dfr BOSKOOP Ter propagering damsport wordt jaarlijks door de dam club „Boskoop" een ééndagstoernooi ge-1 houden. Het verheugde voorzitter Trimp dat dit jaar zoveel jongeren onder de deelnemers waren. Na afloop van het toernooi werd de bruikelijke gongwed6trijd gehouden. De resultaten waren: Groep ITTD. vt Wijk 5 p.. 2 .T. Fase 4 p. Groep 2: P. Trim 4 p., 2 D. v. Zijden 4 p. Groep 3: C. Stolwijk 4 p., H. v. Klaveren 4 punten. Groep 4: A. M. Stolwijk 4 p., J. van Klaveren 3 p. Groep 5: P. Fase 5 p., L. Dorsman 4 p. Groep 6: H. de Groot 5 p., W. Sekeris 3 punten. Groep 7: E. J. Hoogerbrug 4 p., M. Vuijk 4 p. Groep 8: T. de Bruin 6 p., J. Lourier 3 p. Groep 9 G. Luiten 6 p., W. v.d. Heiden 3 p. Groep 10: J. Hoogendoorn, 5 p., H. Ver donk 5 p., Groep 11: B. v. Klaveren 5 p., P. A. Luiten 4 p. Groep 12: H. C: Trimp 5 p., Th. Fase 4 p. Bij de gongwedstrijd kwamen voor de prijzen in aanmerking: D. van Wijk, P. Trimp, W. v. Bemmel, G. Boer, G. Luiten jr., T. de Bruin, H. Verdonk, J. v. Hoorn. RIJPWETERING, Voetbal Zon dag a.s. gaat de v.v. „Rijpwetering" op bezoek bij VTL te Leiden. Aanvang 2.30 uur. Vertrek per eigen i 1.30 uur. Nieuwe bisschop 30 By gelegenheid van het enorm lawaai rond de benoeming van kapelaan Simo nis tot bisschop van Rotterdam kwam ik tot de conclusie dat men ons heeft beduveld- Wat ls namelyk het geval? Toen nog maar kort geleden overal in den lande diocesane, dekenale en paro chiële raden werden opgericht, hebben velen (mèt ondergetekende) de vraag gesteld: „Zullen deze raden in de toe komst niet uitgroeien tot (om het wat sterk maar duldeiyk te zeg'gen) machts instituten" Men heeft ons toen ge nist gesteld en verzekerd, dat dit beslist niet het geval zou zijn, want deze ra den zouden uitsluitend fungeren als ad viescolleges. Wy zijn beduveld. Immers, wat zien we nu, zo kort na datum gebeuren? De diocesane pastorale raad van ons bisdom Rotterdam eist, dat paus Pau- lus tot bisschop benoemt de candidaat die dit adviescollege wenst. Reeds nu, zo kort na oprichting, weet dit collega niet dat zijn taak uitsluitend is advies geven. En men kan van geen enkele bestuurder of bestuurslichaam eisen, dat hij handelt en besluit overeenkom stig een advies. Indien de diocesane raad van het bis dom Rotterdam niet heel spoedig tot het inzicht komt, dat zfln taak alleen en uitsluitend een adviserende taak is, lijkt het mij zeer wenselijk, dat deze diocesane raad in de kortst mogeiyke keren wordt ontbonden. C. Koning Alphen aan den Rijn priester bisdom Rotterdam Nieuwe bisschop 31 Wat hebben de socialistische Tweede Kamerleden mevr. A. M. C. Post-Jan sen en air. Th. van Lier te maken met helaas opgeroepen hetze over benoe ming „bisschop Rotterdam"? Het is een kerkelijke aangelegenheid, mag dan de persoon met de hoogste kerkeiyke waardigheid in Nederland, pro-nuntius mgr. Felici, zich hier in laten gelden? Wanneer ln Nederland by een benoe ming van ryk of gemeente ook aan de voordracht wordt afgeweken en soms no. 2 of 3 van de voordracht wordt be noemd, neemt ieder er genoegen mee en niemand begint een hetze. Welnu, mag het hoogste kerkelijke ge zag, Paus Paul us, ook deze weg volgen of heeft hy minder rechten dan de Nederlandse wetgever? Waneer alle ge lovigen van Rotterdam hun lijst hadden ingevuld, als ondergetekende, dan wa ren verschillende namen niet genoemd geworden. Wanneer Kardinaal De Jong nog geleefd had, hadden al die Raden en Noordwijkerhout en vele andere za ken geen schijn van kans gehad. D. V, Alkemade Nieune bisschop 32 Ztjn Jullie er nog, D.P.R. en de veertien dekens die weg zouden gaan uit protest tegen de benoeming door Z.H. de Paus van kapelaan Simonis tot bisschop van Rotterdam? Jullie hadden al weg moe ten zijn! De R.K. Kerk heeft geen be hoefte aan priesters die beter rooms willen zijn dan de paus. Er is ook hele maal geen behoefte aan priesters, die meer ambtenaar dan priester willen zyn. En ook bestaat er geen behoefte aan R.K. Theologen, die alle geloofs kwesties wetenschappelijk vast willen Waar de R.K. Kerk wel behoefte aan heeft, dat zijn priesters die op basis van hun eenmaal ln alle oprechtheid afgelegde gelofte van gehoorzaamheid zuiverheid en armoede ernstig proberen hun priesterlijk ambt te vervullen. En daarom is het beslist geen toeval, maar de genade van de H. Geest die Paus Paulus deze benoeming heeft Ingegeven. Natuurlijk is dit een grote vernedering voor allen die andere meer ln hun kraam te pas komende kandidaten had den voorgedragen. Dat de D.P.R. en de veertien dekens niet Inzien wat een grote verwarring en chaos zy door dit optreden hebben gesticht, ls al een be wijs, dat zy zich al gedeelteiyk los ge maakt weten van Rome. Daarom is het maar beter, dat zij al degenen die geloven dat de Paus van Rome de plaatsbekleder van Christus op aarde is en Hem willen gehoorzamen, niet meer lastig vallen met hun z.g. progressieve leerstellingen- God zegens Bisschop Simonis! een r.k. leek H. J. r. D„ Niouwveen Nieuwe bisschop 33 Met grote verwondering heb ik na al het geschrevene over de bisschopsbe noeming kennis genomen van het stil zwijgen van de bisschoppen, die zeker achter een pauselijke uitspraak moeten staan, in het bijzonder onze huidige bisschop van Rotterdam. Die zelfde bis schoppen en hun voorgangers hebben ons keer op keer voorgehouden de ker kelijke overheid te gehoorzamen. De gemiddelde katholiek heeft dat gedaan, zelf ln de bezettingstqd wat menigeen met de dood heeft moeten bekopen. Nu dit stilzwijgen. Laat de bisschoppen nu ook konsekwent zijn en dat kunnen zy zonder gevaar als boven omschre ven. Wy moesten ook helpen het leed van de wereld te verzachten, niaar deze houding stapelt veel leed op de man in kwestie en duizenden katholieken van Nederland. Hebben zij die dit aan gaat dit wel eens goed overwogen? P. M., Leiden Nieuwe bisschop 34 Tussen de lawine van reacties, ls er een klein aantal, dat de benoeming afkeurt. Onder de laatste ook die van Drs. van der Geest, wiens reactie, gezien zijn scholing, onsympathiek aandoet. Ik heb ook zijn verklaring op de bewuste ver gadering van de D.P.R. in de Adelberts- kerk beluisterd. Die verklaring getuigde van onbuigzaamheid: als enige verklaar de hij zijn ontslag te zullen nemen als lid van de D.P.R., indien Dr. Simonis bisschop van Rotterdam zou worden. Het doet wonderlijk aan, dat juist deze man beweerde en beweert, dat Dr. Si monis ongeschikt is omdat hij „niet plooibaar" genoeg zou zijn! De heer van der Geest besluit zijn schrij ven in de krant van 5-l-'71 met de ho nende opmerking, dat Dr. Simonis een schertskandidaat moet bhjven. Blijkbaar heeft de schrijver de lichtelijk met zelf spot gemengde uitlating van de benoem de bisschop. dat hij zich als een scherts kandidaat zag, niet begrepen. Dr. Simo nis wist, precies als zovelen die zich om de noodlottige gang van de Kerk in Ne derland zorgen maken, dat hy, als een priester die de verbondenheid met Rome en de trouw aan de geloofsschat van de wereldkerk niet als loze kreet ge bruikt maar moedig en onverschrokken in praktijk brengt, geen enkele kans maakte, ongeacht van hoevelen hy de voorkeur zou krijgen. De voordracht van het kapittel, dat hem (als 2e op de z.g. groslijst) zonder meer van de kandida tenlijst verwijderde, bewees dit maar al te zeer. Is het dan wonder dat Dr. Si monis zich zelf als een schertskandidaat beschouwde Als we dan per sé over schertsfiguren willen spreken, dan lijkt mij de Diocesa ne Raad, met zyn onzinnige houding t.o.v. de benoemde bisschop een heel goed onderwerp! Moge Dr. Simoins, aanstonds bisschop van Rotterdam, lang de goede herder van ons diocees zijn; moge hij veel he len van wat roekeloze handen hebben stukgemaakt! Herm. Buis, Leiderdorp. Nieuive bisschop 35 Wij staan in de wereld bekend als het land waar alles 50 jaar later gebeurt. Alleen dit gegeven al had voor de DPR en andere nieuwlichters voldoende moe ten zijn om de vele straatlengten die we in de vernieuwing der kerk op an dere landen vóór liggen met de nodige argwaan en reserve te bekyken. Dit hebben we niet gedaan en het resultaat is dan ook opperste verwarrring en vertwijfeling bij velen. Ook ik ben niet tegen zinvolle vernieu wing in de kerk, maar wat de laatste jaren gebeurd is heeft daar m.i. weinig mee te maken en zou ik eerder als af braak willen kwalificeren. De kerk hoeft geen hypermodern, gestroomlijnd bedrijf te zijn, daar zitten we de hele week in. Laat er iets van mystiek, ge loof en vertrouwen heersen met pries ters die je als priesters herkent en die je niet voor vertegenwoordigers van een kledingmagazijn aan ziet. De kerk moet en kan een oase zijn waar de ge lovigen nieuwe kracht opdoen voor de beslommeringen van alle dag. We heb ben allerminst behoefte aan een deba tingclub waarvan de leden k la tweede kamer-niveau elkaar vliegen trachten af te snoepen. Het hoeft dus verder geen betoog dat ik van harte Instem met de benoeming van dr. Simonis en ik hoop dat de H.H. Dekens en hun geestverwanten tot inkeer komen en in zien dat het hoog tijd is van koers te veranderen teneinde de kerk verder on heil te besparen. H. J. H.t Voorschoten Nieuwe bisschop 36 God zij gedankt! De besprekingen met de nieuwe bisschop verlopen moeizaam. We krijgen een koers, verlangd door de Nederlandse katholieken, die trouw willen zijn aan de Paus en aan de leer van de Katholieke Kerk. Ons aller gebed zal Mgr. Simonis over de moeilijkheden heendragen: Maria is nog steeds machtiger dan 14 dekens en een aantal kanunniken. Een kaartje of briefkaart aan Postbus 141 te Hoorn betekent: trouw aan de Paus en instemming met deze benoe ming. Dr. J. M. H. v. d. Lugt pr. De Kaag Nieuwe bisschop 37 Naan aanleiding van alle Ingezonden stukken vóór kapelaan Simonis, krijgt men de indruk dat de priesters die er tegen zyn, slechte priesters zouden zijn. In onze parochie zijn ze er o.a. ook op tegen, maar uit ondervinding weten wij dat dit' goede en hardwerkende pries ters zijn. Sinds dit priesterteam er is, hebben we nog nooit zo'n prachtig kerstfeest gehad. Er waren verschillen de H.H. Missen voor alle groeperingen, dagen van tevoren kon je hen overal op straat tegen komen om te vragen by de mensen of er nog een bejaarde of zieke met Kerstmis de Communie wilde ontvangen. Een ander loopt de krotten- wyken af en mede door hem hebben velen een huis gekregen. Op elk gebied bloeit de parochie onder hun leiding. Iemand uit Breda schreef dezer dagen: „Laten deze priesters, die uit dit bis dom willen, niet naar het zuiden afzak ken". U mocht het willen, U en Uw parochie zouden er van opknappen, maar wij zouden deze goede priesters dan hard missen. Er wordt steeds beweerd, we moeten kapelaan Simonis een kans geven. Per soonlijk heb ik ook niets tegen deze man, maar of we er, zoals b.v. in onze parochie, op vooruit zullen gaan, betwij fel ik ten zeerste. Mevr. v. Zijp-Ouwerkerk fè L. Nieuwe bisschop 38 We zullen als leek wel nooit achter 't (deke)naatje van de kous komen, hoe er precies gemanipuleerd is bij het sa menstellen van de voordracht van een nieuwe bisschop van Rotterdam. God dank is de H. Vader echter geen leek en gedachtig Christus' woorden „de laatsten zullen de eersten zijn", heeft hij de meest „acht"enswaardige candi daat „naar voren geschoven". Uit de reacties van de mensen, die ka pelaan Simonis goed kennen, blijkt overduidelijk, dat hij ook inderdaad niet „de eerste de beste" is. want het is een zeer wijs, zeer vroom, yverig en in teger priester, met alle gaven die hem geschikt maken voor dit hoge ambt. Volgens spraakgebruik „staat" een priester in een parochie (geestelijke „staat"), maar zeer vele priesters in Nederland weten tegenwoordig niet meer waar ze staan moeten. Ze hollen maar door. Ze struikelen, ze vallen. Zouden soms de „dekens" daarom trachten de lakens uit te delen, waar door deze gevallenen zich „gedekt" voe len en onder deze dekens (en lakens) zich en hun geweten in slaap laten sus sen. Wat een geluk, dat er ook nog vele goedwillende priesters en gelovigen zijn, die zicJx zonder die „dekens" toch niet in de kou'laten zetten en van nu af aan als devies zullen voerent Kapelaan Simonis, geen mleterop, maar mijter 9P H. Th. P. - Leiden Nieuwe bisschop 39-49 Bij de post van hedenmorgen zaten nog tien brieven van lezers inzake de be noeming van dr. A. Simonis. Het was echter technisch onmogelyk om deze brieven nog vandaag te publiceren. Om de lezers toch nog enigermate te informeren over de inhoud van deze stukken, volgen hier de namen van de schrijvers en een kernzin uit him brieven: Een bejaarde van Huize Ro:mburgh - Leiden (Pro Simonis)! Laten de pries ters en leken op hun knieën vallen". H. C. Pont - Leiden (Pro Simonis): „La ten we hoop en vertrouwen hebben, dat er wat goeds gaat gebeuren: slechter kan het niet meer worden". M. H. J. - Leiden (Pro Simonis): „Geen wij-bis schop naast bisschop Simonis; links pro gressieve priesters mogen straks ge rust van ons weggaan". J. E. de Winter - Noordwijk (Pro Simonis): „Onze mis sionarissen, die in de vreemde het ge loof verkondigen terugroepen, dan kun nen zy met bisschop Simonis in eigen land het geloof terugbrengen". M. Janssens - Noordwyk (Pro vernieu wing): ,,Het is te betreuren, dat er zo weinig begrip is voor onze jonge pro gressieve, zich vernieuwende kerk. Bis schoppen gaan ons voor op een manier waar ik bijzonder veel steun in vind". Bestuur LTV-afd. Lisse (Pro Simonis): „Wij zullen dr. Simonis bhjven steunen met ons gebed en alles wat nodig is om vrede en rust te vinden in de paro chies". Mevr. Hulgsloot - Oude Wete ring (Pro Simonis): „Laat de Kardi naal met de Bisschoppen openlijk voor hem bidden". P. v. d. Hulst - Zevenho ven (Pro Simonis): „Ik hoop, dat kap. Simonis bezield blijft met de Goede Geest en dat zeer vele Diocesanen hem blijven steunen met gebed. Eenheid in de Kerk en ook daarbuiten daadwerke lijk beleven". M. Menijzer - Leiden (Pro Simonis): „Een ster van hoop gaat aan de hemel op". P. J. M. Buis - Leider dorp (Pro Simonis): „Dekens, kapittel, Diocesane Raad, hoofden van dienst en sommige priestergroepen hebben in hun driftig marstempo naar wat zij zagen als de toekomstige Kerk van Nederland het contact met de hoofdmacht, die van de doodgewone gelovigen, verloren".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4