PAUL VLAANDEREN WEER TOT LEVEN IN KRO-TV Fournet ook in Wagner zonder pathos Ruslana Antonovicz Kampioen schappen schaatsen VPRO-studio in brand Kleuren-tv veel gevraagd PAGINA 2 LEIDSE COUP ANT VRIJDAG 8 JANUARI 1971 Moeilijk te verteren OLANG het rapport van de commis- sie-Donner over de zaak Wieberdink (de op non-actief gestelde Utrechtse hoogleraar in de hartchirurgiet niet openbaar is gemaakt, is moeilijk te bepalen wat er precies „knelt" in de kliniek voor hart- en vaatchirurgie van het academisch ziekenhuis. Wat uit het rapport is bekend geworden, betreft mededelingen van de voor ontslag voor gedragen hoogleraar zelf, die zich zor gen maakt over liet voortbestaan van de operatie-mogelijkheden in Utrecht. Intussen wordt daar al meer dan een halfjaar niet geopereerd, een moeilijk te verteren zaak als men weet dat tientallen hartpatiënten voor een opera tie lange tijd op de wachtlijst moeten staan. Terecht maakt de Nederlandse Hartpatiënten vereniging zich dan ook zorgen over deze situatie, die nu snel tot klaarheid moet worden gebracht. Dat kan alleen door een snelle open baarmaking van het rapport-Donner. Het is te hopen, dat minister Veringa, die het rapport deze week zou ontvan gen, dat ook zo ziet en dat hij zal besluiten de bevindingen van de com missie te publiceren. Weinig winst pEN tussentijds bericht van het Cen traal Bureau voor de Statistiek her innert nog eens eraan, hoe weinig loonstijgingen soms betekenen voor de reële verbetêring van het besteedbare inkomen. Tussen oktober 1969 en oktober 1970 zijn de lonen van arbeiders en employés gemiddeld met ruim eif procent geste gen. Maar van die stijging bleef slechts 4V4 procent over voor consumptie en sparen. Maar deze 4li procent netto winst was reeds in april van het vorig jaar bereikt. Du6 moet de conclusie luiden dat alles wat er tussen april en oktober 1970 meer fBrdiend werd dan een jaar daarvoor, verdwenen is door prijsstijgingen, ver hoging van premies voor sociale verze keringen en door de belasting die hier voor in het progressief tarief een mach tig werkend wapen heeft. In zoverre er hogere premies voor de sociale verzekeringen in het spel zitten, past de redenering dat die uiteindefcjk de werknemers ten goede komen. Van de meeropbrengst der belastingen kan ook gesteld worden dat ze het uitvoeren van urgente taken voor de gemeenschap mo gelijk maken. Maai- wat via de druk van loonsverhogingen tot prijsstijgingen leidt, is een bijdrage tot inflatie waar niemand of niets wijzer van wordt. In theorie zijn werkgevers, vakcentra les en overheid het hierover eens; jam mer dat, wanneer het op de praktijk aankomt elke bedrijfssector en ook wel de overheid zich te gemakkelijk laten meeslepen door de overweging dat het gelag na veel gemor toch wel door de ge meenschap betaald zal worden. Tot het moment komt, waarop de in flatiegevolgen niet meer geslikt kunnen worden, omdat dan een grote meerder heid in de gaten krijgt, hoe wat nu nog als „weinig winst" genoteerd kan wor den op een „groot verlies" aan het uit- CNV in de klem "17 AN de confessionele vakcentrales remt het C.N.V. het sterkst het stre ven af om in Nederland tot één grote nationale vakbeweging te komen. De leiders van het C.N.V. krijgen daarvoor nogal veel kritiek op hun boterham. De gang van zaken rond de éénuurs- «taking op 15 december zal de heer Lan- ser c.s. evenwel tot de overtuiging heb ben gebracht, dat ze goed op hun tellen moeten passen alvorens ze aan die kri tiek gehoor geven. Want in een niet te verwaarlozen deel van het C.N.V.-be- 8tand heerst grote verontwaardiging over het feit dat het principieel tegen stakin gen gekante C.N.V. zich die dag door N.V.V. en N.K.V. op sleeptouw heeft laten nemen. Het heeft boze brieven in tientallen bij het C.N.V.-bestuur opgele verd, bedankjes van oude getrouwe leden en zelfs aansporingen om maar niet meer voor het C.N.V. te bidden. De meerderheid van C.N.V.-leden zal het beleid van de heer Lanser c.s. op 15 december wel billijken; veel speelruimte heeft het C.N.V.-bestuur kennelijk niet; het zit wat dit betreft in de klem. Rose Drinkwater (links) heet in de i Matthews (rechts) blijft Paul Dinsdag eerste aflevering (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De in Nederland overbekende figuur van Paul Vlaan deren in zijn geboorteland Paul Temple geheten komt vanaf dins dagavond 12 januari a.s. wekelijks in de KRO-teievisie op het scherm in een serie van dertig afleveringen, welke geproduceerd werd door de BBC-tv in samenwerking met Tau- rusfllm in München. De auteur van deze serie is de Britse schrijver Francis Durbridge. die in een tiental radioseries over Paul Vlaanderen deze figuur en zijn vrouw Ina die in Engeland Steve heet zowel in eigen land als in een zeer groot deel van de wereld populair heeft gemaakt. Hij is eveneens de auteur van zestien lv-series, waarvan er vele. zoals bv. „De sjaal", inmiddels in ons land op het scherm te zien zijn De hoofdfiguur in deze tv-serie over Paul Vlaanderen hebben wel een ver jonging ondergaan, Paul is in de serie een 30-jarige schrijver, die door een aantal succesvolle films en novellen zo'n inkomen geniet, dat hij het zich kan permitteren om één roman per jaar te schrijven, waarvoor hij drie maanden uittrekt. De rest van het jaar probeert hij stof op te doen voor een nieuw werkstuk, waarbij hij zich graag verdiept in mensen en proble men, welke met de misdaad te maken hebben. Zijn vrouw Steve, 26 jaar oud, was voor haar huwelijk met Paul een succesvol schilderes en is dit ook ge bleven. Zij is emotioneler dan Paul en sneller geneigd om conclusies te trek ken en tot actie over te gaan dan haar echtgenoot. Thuis worden zij verzorgd door Kate Alfour. de 40- jarige weduwe van een sergeant van de geheime dienst en zelf eens vrou welijk politieagente. De rol van Paul Vlaanderen wordt gespeeld door de Engelse acteur Fran cis Matthews, die een aantal tv-series. zo'n 100 tv-spelen en meer dan 40 films op zijn naam heeft staan. Rose Drinkwater Steve in de Paul Vlaanderen-serle was o.a. te zien in de Engelse versie van „Memoran dum van een dokter" en enkele ande re bekende Engelse tv-series. Daaren boven werkte ze mee aan diverse films. June Eilis Kate Alfour in de serie heeft al eerder aan Durbrid- ge-series meegewerkt. Zij trad ook op in een aantal tv-spelen en films. In de eerste aflevering van de serie, getiteld „De nieuwe auto", wil Paul Vlaanderen een nieuwe personenwa gen gaan kopen. De mede-eigenaar van de garage Sammy Carson biedt Paul de auto gratis aan in i zijn hulp in een moeilijke kwestie. Sammy is een oud-gevangene en een onbekende heeft een grote diefstal ge pleegd, maar de vingerafdrukken van Sammy daarbij achtergelaten. Paul moet de politie zien voor te blijven bij- het zoeken van de dief. Moesten we een lijst samenstellen van d ie ften componisten, die bij Jean Fournet „spécialité de la maison" heten, Richard Wagner zou er niet op voor komen. Toch dwong Fournet gisteren in De Doelen met een uitvoering van het voorspel tot Lohengrinrespect af. En dit terwijl eerste en tweede vlolisten van het Rotterdams Philharmo- niech Orkest nu ook niet een ensemble klank produceren, die ideaal mag heten voor de half mystieke half sprookjes achtige sfeer waarin Wagner de ouver ture tot „Lohengrin" geplaatst heeft. De kracht van Fournets vertolking Is, dat hem ook in Wagners muziek alle pathos vreemd ls. Hij stelt zich tot doel de uitvoerige inleiding voor de strijkers solo buiten de romantiek te houden en geeft het koper bij zijn „binnenkomst" in de Graalprocessie geen kans om Tannhauser of Siegfried te spelen. We hebben al opgemerkt, de klank van de Rotterdamse violisten is nog niet mooi, vooral niet homogeen, genoeg om de Lohengrininleiding te brengen zoals ze puur-instrumentaal kliriken moet. Maar elke dirigent van formaat, dus ook Fournet, weet dat ter wereld maar weinig orkesten over zo'n strijkers ensemble beschikken dat ze het Lohengrinvoorspel kunnen brengen zoals het moet; gedeeld falen mag voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest hier dan ook als een halve smart gelden. Solist in Mendelssohn was de 20-jarige Israëlische violist Pinchas Zukerman, een jong talent van formaat, dat we als we ons goed herinneren vorig seizoen al eerts als „invaller" in de Doelenzaal gehoord hebben. Violistisch is de jonge Zukerman al een musicus van formaat; gisteravond Maak een enkele noot (merkwaardig (ADVERTENTIE) Ditishet recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. Caquelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn In de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en woer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout. peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me steeds wanneer een passage afgesloten werd!) niet zuiver, maar dat waren dan ook echt niet meer dan Schönheits- fehler. Qua voordracht speelt de violist het middendeel van Mendelssohn Ie „hemels"; we voelen ons meer thuis bij zijn visie op de snellere hoekdelen. Ook daar hield Fournet hem qua tempo en stijl voortreffelijk bij. Na de pauze een uitvoering van Van Beethovens „Derde Over Fournets visie hierop heeft een onzer collega's al ge schreven. Wim Sonne veld in nieuw programma AMSTERDAM (ANP) Dinsdag 2 februari zal Wim Sonneveld zijn nieuwe programma presenteren in het Nieuwe De la Mar theater in Amsterdam. Wim Sonneveld heeft een nieuw programma samengesteld dat hij met Willem Nij- holt en Corrie van Gorp zal brengen. De teksten zijn deels van Wim Sonne veld en verder van Hugo Verhage, Mi chel van der Plas, Jaap van der Merwe en Simon Carmiggelt. De muziek is geschreven door Harry Bannink, Wim Sonneveld en Ruud Bos. De laatste heeft tevens de leiding over het uit zes musici bestaande orkest Vanavond weer Hadimoi anderen Wim de Bie Koot en. VARA. Ned. I, 21.35 uur Spaanse groep in „HOT-weekend DEN HAAG Van vrijdag 15 tot en met zondag 17 januari 1971 brengt de Haagse Comedic voor de tweede maal Ln haar HOT-theater een gevarieerd week-endprogramma: een „HOT-week- end". Hoogtepunt daarin is het optre den van El Grupo Tabano. Deze experimentele Spaanse groep, ln 1968 opgericht in Madrid, besloot uit onvrede met de bestaande situatie in de Spaanse toneelwereld en zucht naar kritiek op de samenleving in het alge meen. naar een vorm te zoeken om deze kritiek richting te geven. Zo ont stond „Castanuela '70". een mengeling van cabaret, musical en politiek thea ter. aaneengeregen door muziek. Type rend voor ..Castanuela '70" is het veel vuldig en doeltreffend gebruik van de copla-dichtvorm, met instrumentale be geleiding. Het programma sloeg enorm aan in Madrid. Maar na drie weken lang voor uitverkochte zalen te hebben gespeeld, verbood de politie verder optreden van El Grupo Tabano. Oorzaak: een hand gemeen tussen uiterst linkse en uiterst rechtse redicalen in de zaal, naar aan leiding van „Castanuela '70". Na een aantal gastvoorstellingen in Parijs, komt El Grupo Tabano zijn eer ste optreden in Nederland in het HOT geven, vrijdag 15 januari 1971, om 23.00 Voorts worden optredens verzorgd door Trio Dick van de Capellen met jazz; Cabaret Zonder Filter uit Tilburg (3e prijs cabaretfestival. Delft'70); de pop-groep super sister; Nederlands Un derground Dans Theater met een anti- oorlogsshow; de Haagse Comedie met tippen over Lijken en Nederlandse Toneelcartoona. Meer pianistisch vertoon dan muziek Wie de antecedenten van uitvoerende musici nagaat, krijgt vaak de indruk dat de muziek geen landsgrenzen uiil erkennen. De pianiste Ruslana Antono- wicz, die zich gisteravond in Diligentia aan een klein publiek kwam voorstel len. werd uit Russisch-Poolse ouders geboren, kreeg haar opleiding aan het Weense conservatorium, won prijzen op concoursen in Genève en Rio de Janei ro en werkt nu als pedagoge in de Verenigde Staten. Zoals voor de hand ligt, kent deze pianiste het vak pianospelen. Haar vin gervaardigheid is respectabel, haar tou cher kan byzonder mooi zijn. Helaas schort het haar aan werkelijk indrin gend «tijlbesef en aan echte vertol kingskunst, waardoor zij haar toehoor ders meer vergast op noten en instri- mentaal vertoon dan op muziek in het algemeen en bepaalde composities in het byzonder. Haar muzikaliteit reikt kennelijk niet verder dan een algemene en vrijblijvende gevoeligheid. In het van de hak op de tak sprin gende programma bleek dit al dadelijk in de sonate in Es groot. K. 282 van de 18-jarige Mozart: in het adagio zaten romantische en gemaniereerde accen ten, de menuetten misten gratie, het allegro sloeg op hol tot een ongearticu leerd prestissimo. In Bartoks suite opus 14 kwam in de vlotte notenregen de synthese van Balkan-folklore en mo dern idioom niet over, en hoe wild en onevenwichtig waren tempi en dyna- j miek in de eerste serie van Brahms' Paganini-variaties! Het werd na de pauze niet beter: Ravels sonatine was zoetelijk maar niet voornaam, Chopins derde ballade ont aardde in piano-acrobatiek en die acrobatiek was er ook in de roemruch te, motorische toccata opus 11 van Pro- kofiew maar het burleske, het diabolieke dat deze muziek moet hebben, was ver te zoeken. Het pianospel schijnt op de luiste raars wel indruk te hebben gemaakt, van de muziek kan dat onmogelijk worden gezegd. Dick Verkijk als spion afgeschilderd in Tsjechische tv HILVERSUM (ANP) De Tsjechische televisie heeft gisteravond als gemeld een programma van drie kwartier uitgezonden over de NOS-medewerker Dick Verkijk, die vorig jaar in Praag gearresteerd en uitgewezen werd. Vanuit de RON-studio in Groningen had Verkijk na afloop van het televi sieprogramma voor de radio een tele foongesprek met de Praagse student Jan Sling. zoon van de in 1952 opge hangen Tsjechische partijleider O. Sling over de inhoud van het pro gramma. Volgens Sling werd Verkijk in het programma afgeschilderd als een spion. Ook de interviews, die hij in Praag had gemaakt, zouden alleen als middel voor spionage hebben ge diend. In het betreffende programma werden ook de schaakmeester Pach- m.an, diens echtgenote, een schrijver, een t.v.-commentator en andere lei ders van contra-revolutionaire bewe gingen, waarmee Verkijk contact heeft gehad, als spionnen aange- De NOS heeft nog pogingen gedaan om voor het journaal fragmenten te krijgen van de documentaire over Verkijk, maar volgens de Tsjechische televisie was dat technisch niet moge lijk. De VARA-actualiteitenrubriek „Ach ter het Nieuws" zal mogelijk een deel van de documentaire uitzenden. Op verzoek van de chef actualiteiten van de VARA, Hans Jacobs, heeft een Oostenrijkse cameraploeg opnamen van de in Oostenrijk ontvangen uit zending gemaakt. Morgen en zondag worden op de Jaap Edenbaan in Amsterdam de nationale schaatsk&mpioenschappen verreden. De NOS-televisie zal hiervan twee reportages uitzenden, nl. morgen van 17.30 tot 18.15 uur en op zondag ,10 januari van 16.15 tot 16.55 uur. Voorts zal in het programma „Studio Sport", dat zondagavond wordt uitgezonden van 19.30 tot 20.20 uur en van 21.10 tot 21.35 uur via Nederland II. nog flitsen worden uitgezonden. Commentator is Theo K oom en. De regie heeft René Stokvis. De radio zendt rechtstreeks een repor tage uit van de schaatskampioenschap pen in NCRV's sportshow op zaterdag middag tussen 16.00 en 18.00 uur op Hilversum III en in het NOS-jrogram- ma „Langs de lijn" op zondagmiddag van 14.00 tot 18.00 uur, eveneens via Hilversum III. Verslaggevers zijn Dick van Rijn en Fred Racké. LP-pop. 14.00 Nieuw het hele gezin, met verzóek- BELGIE 324 m (Nederlands) Nieuws. 12.03 Actualiteiten. 12.55 Bul- gprogrammas. 13.20 Intermezzo. Beslag gelegd op Rafaël BOSTON (Rtr) De Amerikaanse douane heeft donderdag op verzoek van de Italiaanse regering eo., schilderij van de 15de eeuwse Italiaanse schilder Raphael in beslag genomen. Het schil derij „portret van een onbekend meisje" dat in het „Museum of Fine Arts" in Boston hing. is volgens de douane de Verenigde Stalen binnengesmokkeld Wanneer dat is gebeurd werd niet be kendgemaakt. Voor belangrijke schilderijen hoeven ln de Ver. Staten geen invoerrechten betaald te worden, maar ze moeten wel worden aangegeven. De waarde van het schilderij wordt geschat op een miljoen dollar. Van de zijde van het museum wilde men niet zeggen hoe het schilde rij in het bezit van gekomen. „Gale is dood", de Britse reportage die gisteren door CVK-IKOR werd uitge zonden. maakte «en diepe indruk op ons. Niet op de eerste plaats door het gegeven: meisje dat haar hele leven doorbrengt in verschillende interna ten. ziekenhuizen en gevangenissen en dan onder invloed van drugs praktisch de dood kiest. HILVERSUM (ANP) Een hardnek kige binnenbrand heeft vannacht gro te schade aangericht aan de studio van de VPRO aan de 's Gravenlandse- weg in Hilversum. De eigenlijke stu dioruimte en het archief van VPRO- vrijdag werden vrijwel geheel ver nield. terwijl verschillende kantoren aanzienlijke rook- en waterschade op- De kostbare apparatuur iri de contro lekamer heeft men kunnen redden. Vele tientallen geluidsbanden en pla ten konden eveneens nog tijdig in veiligheid worden gebracht. Aan het feit, dat bij het uitbreken van de brand zich in het gebouw nog twee reporters en een technicus bevonden, is het te danken, dat de villa niet geheel is afgebrand. In de studio werd juist de laatste hand gelegd aan de montage van het radioprogramma „VPRO-vrijdag", toen om kwart'voor één men een harde klap hoorde. In de studioruimte bleek de kap van een tl.-verlichting naar beneden te zijn gekomen. Hoewel on middellijk een brandblusapparaat op de vlammen rondom de tl-buis werd leeggespoten, kon niet worden verhin derd, dat het vuur zich tussen het plafond en de vloer van de eerste etage via verschillende lagen geluid dempend materiaal snel uitbreidde. Ook de brandweer had de grootste moeite om het vuur te lokaliseren. Ondanks de brand werd het program ma „VPRO-vrijdag" vanmiddag vanaf vier uur normaal uitgezonden, zij het wel vanuit een andere studio, werd. Maar hopelozer bleek uit het programma nog de onmacht var maatschappij om zp'n kind echt te helpen. Een paar maanden voor haar dood figureerde zij in een t.v.-pro- gramma over kinderbescherming vertelde dat ze de dood als enige uitkomst zag. Dat programma is door miljoenen ge zien. Niemand heeft echt kunnen hel pen. Boos symptoom van de godverge ten tijd waarin we leven. Die Britse film maakte alles wat ervoor zagen onbelangrijk. Ook Caba retiers voor Vietnam, een fijn caba retprogramma overigens. Toch, met alle respect voor de eerlijke belange loosheid van de deelnemende kunste naars, een programma dat in het ka der waarin de VPRO het plaatste i duidelijk-politieke inslag had. Immers de hulp gaat naar cén van de strijdende partijen. Behalve humani taire gronden zitten er ook duidelijk politieke gronden aan vast. Bovendien zat in dat kader een flinke portie i gruwelverhalen. Als we zonder meer aannemen dat ze volkomen op waar heid berusten mogen we toch ve derstellen dat de gruwelverhalen dia van de andere kant komen (op tv. dringen die overigens niet door) min stens een grond van waarheid sullen hebben. Dan nog blijft iedereen vrij te denken wat hij wil en te geven waar hij wil. Maar het is fout om zo'n actie dan uitsluitend voor te stellen als eer humanitaire, volkomen a-politleke on derneming. Vg. EINDHOVEN (ANP) De verkopen van kleuren tv-toestellen van Philips lopen goed, maar van een zware centverschuiving, van zwart-wit n kleuren is nog geen sprake. De verko pen' van zwart-wittocstellen lopen even goed als die van kleurentoestellen, zo niet beter. In de eerste twee jaar van de koop van kleuren-televisietoestellen in ons land (1 september 1967 tot 1 sep tember 1969) werden er 50.000 van deze apparaten verkocht. In het jaar daarop verdubbelde zich deze afzet ongeve zodat er begin oktober jl 200.000 kleu- ren-tv-toestellen in Nederlandse wonin gen stonden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2