£cid6c0otiAcmi Verdachte (25 jaar) Delftse moord bekent MIJNHEER JT WOONDE TEGENOVER SLACHTOFFER ADA LANSBERGEN Zachtere lijn in jodenprocessen Episcopaat bijeen over benoeming nieuwe bisschop Gesprekken in Rotterdam vastgelopen Man beroofd van tas met f46.000. Angstige spanning in Delft geweken Mogelijk „harde acties" hartpatiënten Dooi zet door in hele land Wetsontwerp en proefproces over kienspel KREMLIN VOLGT NIEUWE POLITIEK Nationale happening fapengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Bradèr Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M Heruei. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur) Abonnement per 1 jan. '71: p. week ƒ1.41, maand ƒ6.05, kwartaal ƒ18,10, jaar 70,30. Per post: per kwartaal 21,70, per jaar 84,70. DAGBLAD VOOB ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.250 4 T.V.-SELECTTE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur Wat een familie; 19.30 uur Jam; 20.21 uur Mission impossible; 21.10 uur Wereld op wielen; 22.00 uur Sandor Vidak. Nederland II: 19.05 uur Den Haag vandaag; 20,30 uur Laurel en Hardy; 21.15 uur Cabaretiers voor Vietnam; 21.50 uur Een film voor Lucebert; 22.20 uur Gale is dood, film. DONDERDAG 7 JANUARI 1971 VEEL BEWOLKING Veel bewolking met plaatselijk regen. Matige tot krachige wind uit zuid tot zuidwest, minimumtemperatuur omsreeks plus 1 graad, maximumtem peratuur morgen ongeveer plus 5 graden. Met dit zonderlinge vignet sierde mijnheer „X". thans verdachte K. in de Delftse moordzaak, zijn lugubere briefjes met aanwijzingen van de gepleegde moord en nieuwe moord- (Van een onzer verslaggevers) DELFT Met de arrestatie van de 25-jarige Delftenaar J. C. K. in verband met het aanvallen van een Delftse vrouw in de Debussystraat op maandagmorgen 4 januari heeft de Delftse politie tevens de moordenaar van de 21-jarige Ada Lansbergen Hölscher te pakken gekregen. De man, die schuin achter de flat van de familie Lansbergen woont, heeft na langdurig verhoor gistermiddag de moord bekend. haald waarmee hij haar heeft bedrei Wat zich daarna precies heeft voorge daan, is voor de politie nog geheel dui delijk. Vast staat, dat K. geld wilde heb ben om daardoor het bedrag, Ier grootte van 330 gulden, dat eind oktober uit zijn huis zou zijn gestolen weer terug tt krijgen. K. moest zich tijdens zijn verblijf in de woning plotseling hebben gereali seerd, dat hij, als hij zich uit de voeten zou maken, door Ada zou worden her kend en achtervolgd. Om te zorgen dat hij zich minstens zonder achtervolgd te worden uit de voeten zou kunnen maken, heeft hij haar, onder bedreiging van een mes, gedwongen een paar glazen alcohol te drinken. Bij een poging van Ada de aanvaller van haar af te slaan heeft zij een wondje opgelopen aan haar rechter hand. Het heeft er alle schijn van dat het wondje door Ada in de keuken is afgewassen. Bij een eerste onderzoek is op het aanrecht een druppel gestold bloed aangetroffen. Daarna heeft Ada ongetwijfeld nog meer alcohol moeten drinken. Volgens t schrijven van briefkaartjes en hei het sectierapport moet zij dronken zijn geven van uitvoerige andere schrifte- i geweest op het moment dat zij dood is lijke informaties van de man. die zich gegaan. Toch was de dronkenschap nog Met de aanhouding van de man, ver koper in huishoudelijke ai-tikelen, die de laatste zes weken de Delftse bevolking ettelijke uren van angst heeft bezorgd, is een eind gekomen aan de herhaalde lijk gepleegde mysterieuze telefoontjes ROTTERDAM (A.N.P.) In de Korte Hoogstraat in Rotterdam is vanmorgen een man beroofd van zijn tas met 46.000. De man verliet omstreeks tien uur een bijkantoor van de AMRO-bank deze straat. Buiten gekomei (Van i verslaggevers) ROTTERDAM De Nederlandse bis- ichoppen overleggen vanavond over de >tie, die ontstaan is na de benoeming dr. A. J. Simonis tot bisschop van Rotterdam. Bij dit overleg is mgr. M. A. Jansen, die volgens de benoeming door dr. Simonis opgevolgd wordt, aanwezig. De bisschoppen hebben het onderling overleg van vanavond noodzakelijk ge vonden na het gesprek gisteren tussen kardinaal Alfrink en het bestuurscollege het bisdom Rotterdam. Dit college vicaris-generaal dr. C. Braun, vicaris drs. W. v. d. Ende en econoom drs. H. v. d. Ven had twee dagen gezamenlijk en afzonderlijk overleg gevoerd met dr. A. J. Simonis. Het liet gisteren bekend ma ken dat het handelende in overeenstem ming met mgr. M. A. Jansen „met be zorgdheid kennis genomen heeft van de ernstige onrust die ontstaan is rond de benoeming van dr. A. J. Simonis". Over het overleg in Rotterdam is ver der niets bekendgemaakt. Hieruit leidt IN ZAAK-WIEBERDINK BREDA (ANP) De Nederlandse Hartpatiëntenvereniging overweegt over te gaan tot „harde acties" zoals het beietten van de nu leegstaande hartkli- niek van de rijksuniversiteit te Utrecht, all tij geen genoegdoening krijgt op ir verzoek weer hartoperaties in de- kllniek uit te voeren. Dit verklaarde de heer H. S. Fievet uit Breda, voorzit ter van de Hartpatiëntenvereniging. Reeds op 13 mei 1970 heeft de vere- iging gereageerd op het in die maand aan prof. dr. Wieberdink opgelegde ope ratieverbod. Op dit telegram, gericht aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, werd geen antwoord ontvangen. De hartpatiënten drongen er op aan in deze kliniek die tot een van de modernste van Europa behoort en elk geval hartoperaties te laten verrichten, omdat daar buiten prof. Wieberdink chirurgen aanwezig zijn. Behalve een telegram aan het cura- orium van de Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft de vereniging zich gister avond nog schriftelijk tot minister •lvink van Sociale Zaken en Volks- idheid gericht. men af. dat de gespi-ekken vastgelopen zijn en dat wellicht het episcopaat moet proberen de impasse in de hoogste hiër archie van het bisdom. Rotterdam te doorbreken. De elf dekens van het bisdom Gronin gen hebben in een brief aan het kapittel j iemand tegen hem: „Laat die tas vallen' van het bisdom Rotterdam verklaard „unaniem grotelijks teleurgesteld" te zijn over de door Rome gevolgde procedure rond de bisschopsbenoeming van dr. Si monis. Daarenboven zijn zij „met name diep verontrust door het feit dat juist een duidelijk omstreden figuur hier en nu tot het bisschopsambt werd geroe- De Groningse dekens zeggen bevreesd te zijn dat door deze bisschopsbenoeming de spanningen tussen Rome en de Neder landse Kerk tot onheil van de Kerk zullen' toenemen. In een officiële verklaring maakte de Dekenale Raad van Den Haag het vol gende bekend De Haagse Dekenale Raad meent als pastorale raad niet vorbij te mogen gaan aan de verontrusting die spreekt uit de talrijke en soms heftige reacties naar aanleiding van de benoeming van dr. A. Simonis tot bisschop van Rotterdam. De raad spreekt als haar overtuiging uit, dat én adhesiebetuigingen én bezwaren voortgekomen uit dezelfde bezorgdheid voor de Kerk. De raad betreurt het dat zonder ope ning van zaken voorbij is gegaan aan de inspraak binnen het bisdom Rotterdam. De raad onderschrijft het advies van de dekens, dat duidelijk bedoeld Ls als een verzoek aan dr. A. Simonis zich te beraden op zijn benoeming. De raad 'dringt aan op een duidelijk antwoord van dr. Simonis op dit verzoek. De raad acht deze verklaring van het hoogste be lang voor de noodzakelijke samenwer king binnen het bisdom. Hij gaf hier gevolg aain en de over valler verdween met de tas in een auto, een Ren-aulit 4 met het kenteken 41-28 JE. Hij is vermoedelijk gewapend. De overvaller heeft een.spits gezicht en rossig haar. Hij droeg een lichte, korte jas. De politie had vandaag nog geen spoor van hem gevonden. vanaf 24 november presenteerde als De verkoper heeft bekend de telefoon tjes te hebben gepleegd en de brieven te hebben geschreven, in de hoop daarmee I de aandacht van hem af te leiden. De Delftse politie verschafte nauwe- lijks enige uren natlq K. bekende infor matie over de mogelijke toedracht van de moord, om de ongerustheid bij de I Delftse bevolking weg te nemen. Rond acht uur in de morgen van de 24ste november belde K. aan bij de flat van Lansbergen, waar Ada Lansbergen toen alleen thuis was. De man zei te ko men om de centrale t.v.-antenneaanslui- ting te controleren. Om zijn komst aan namen en handtekeniftgen, waaruit nemelijk te maken had hij een lijst van moest blijken dat hij die adressen reeds had bezocht. Eenmaal binnen heeft hij Ada om geld gevraagd. Uit een handtasje heeft zij hem toen 25 gulden gegeven. K. heeft het geld aangenomen, maar hij maakte al snel duidelijk dat hij nog meer geld van haar wenste te ontvangen. Latei- haalde hij voor zijn vertrek uit de wo ning nog 350 gulden uit een vaasje in de kast. Omdat Ada niet bereid zou zijn geweest hem zonder meer geld te geven, i hij e voldoende voor K. Terwijl de onder invloed op bed lag, heeft hij haar gewurgd. Daarna heeft hij in huis alle sporen die er van zijn verblijf over wa ren, zorgvuldig uitgewist. Bloedsporen werden met toiletpapier verwijderd. Vol gens de politie is K. zeker een uur in de flat geweest. Daarna moet hij terugge keerd zijn naar zijn woning in de on middellijke nabijheid van de flat waar hij Ada had vermoord. Na de reeks telefonische en schrifte lijke bedreigingen en het herhaaldelijk stellen van de eis voor 31 december 20.000 gulden smartegeld te willen ont vangen, heeft K. op maandagmorgen 4 januari omstreeks half tien op de zeven de etage van een flat aan de Debussy straat een poging ondernomen opnieuw een jonge vrouw van het leven te be roven. Doordat deze mevrouw Van Staaieren gelegenheid kreeg te gillen en naar buiten te lopen, zette de man zijn voornemen niet door en nam de vlucht. Omwonende hebben hem toen op een blauwe brommer weg zien rijden. Voordat K. mevrouw Van Staaieren lastig viel, heeft hij bij een flat een naar verdiepingen lager aangebeld met het zelfde voorwendsel. Mevrouw M.. die juist terug was van boodschappen doen, 5 tevoorschijn hebben ge- liet hem binnen. Hij heeft inder- Rechrecheui 'tl. B. van 'airten. wiens vrouw destijds bedreigd werd door mynheer X"wist de verdachte van de Delftse moord te arresteren. daad gekeken of de verwarmine lekte en is toen gewoon weggegaan. Toen zij 's avonds hoorde van de overval op me vrouw v. S. gaf zijn een beter gedetail leerd signalement. Dat K. op maandag zijn activiteiten kon ontplooien was, omdat hij dan vrij was. Bovendien was hij sinds medio- december met ziekteverlof. In novem ber heeft hij elders in Delft nog een inbraak gepleegd. Dinsdag 5 januari is het uitgebreide rechercheteam met hernieuwde energie op onderzoek gegaan in de Delftse nieuwbouwwijken. De brommer van man. waarvan vermoed werd dat hij de flat aan de Debussystraat was j weest, werd dinsdagmiddag in een kel der in het Poptahof aangetroffen. De (Van verslaggeefsters) DEN HAAG Het is dan toch gebeurd, datgene waar de dagen op hebben zitten wachten: het dooit. Waren de weersvoorspellin gen voor gisteravond nog vorstig, al in de loop van de nacht bereik te de dooigrens het westen van ons land. Oorzaak hiervan was een snel optrekkend lagedruk gebied uit de richting van Schot land. Ook voor de komende dagen wordt doorzettende dooi verwacht. Het is wel mogelijk, dat op ver schillende plaatsen in ons land^in de loop van de komende nacht hier en daar dc wegen nog wat kunnen opvriezen door in de grond achtergebleven vorst. Daar door blijft het ondanks de dooi voor vanavond en vannacht op- El ders in Europa begint het weer ook te veranderen. De toestand in het Rhone-dal in midden-Frank rijk heeft nog niet veel verande ring ondergaan, maar ook daar wordt beter weer verwacht. Premier Pompidou deelde gisteren mee. dat verschillende gestrande automobilisten zich „bijzonder on gedisciplineerd" hadden gedragen, gendarmes hoesten hen met sterke hand tot de orde roepen. De Fran se spoorwegen hebben de afgelo pen dagen ongeveer 38.000 per sonen uit de ingesneeuwde gebie den geëvacueerd. In Spanje maakt het Winterse weer plaats voor beter. In het zuiden heersen weer normale temperaturen, in Madrid maakte de ijzel plaats voor mist. In het noorden blijven nog dorpen ge ïsoleerd. Zelfs wolven en vossen laten zich doar nu zien. In Zwitserland op het Meer van Genève ligt hier en daar ijs. Iets wat bijzonder ongebruikelijk is. man werd kort daarna gearresteerd door rechercheur H. B. van Strien, die onder de woning van Ada Lansbergen woont en wiens vrouw door K. eveneens met de dood was bedreigd. Na een uitvoerig verhoor heeft K. woensdagmorgen bekend in de flat aan de Debussystraat te zijn geweest en de vrouw daar te hebben bedreigd. Een huiszoeking bij K. thuis leverde echter nog meer materiaal op. Zo werd er een portable schrijfmachine aangetroffen met hetzelfde lettertype als dat waar mee de zogenaamde „meneer X" een brief had geschreven. Ook kon de vin gerafdruk van K. gisteren worden ver geleken met een op een briefkaart die hi] op 3 december naar de politie in Schie dam heeft gestuurd. Nadat in de loop van de dag steeds meer feiten zich tegen K. keerden, heeft de man tenslotte bekend de moord op Ada Lansbergen te hebben gepleegd met het magere motief, iets terug te krijgen van de 330 gulden die uit zijn woning gestolen zouden zijn. K. heeft bovendien bekend nog twee insluipingen te hebben gepleegd, waarbij hij nog een onbekend bedrag geld buit- (Van ?r slaggeefsters) DEN HAAG Mr. dr. M. Imkamp. Tweede-Kamerlid voor D 66, zal binnen kort komen met een initiatief-wetsont werp om de wet op de kansspelen te wij zigen. Bovendien zal mr. Imkamp op 21 januari in het Limburgse Beek een proef proces uitlokken om te komen tot vrij De heer Imkamp deelde dit gisteravond mee na een kienavond, eveneens in Beek. Hij noemde het kienen een populair volksspel. Hij vindt het een wezenlijk recht van de mens om zich te ontspan nen op de wijze die hem goeddunkt. „Mi nister Polak weet niet wat kienen is", aldus mr. Imkamp. Het Kamerlid is ver der van mening dat de minister zich te weinig op de hoogte stelt van wat er onder de mensen leeft. „Hij kijkt tegen het kienen aan als een mannetje op Venus, dat de aarde bekij-kt', aldus mr. Imkamp. MOSKOU (AFP) In Moskou doen steeds meer geruchten de ronde dat dc Russische autoriteiten momenteel aan sturen op een soepeler strafbehandcling van voor het gerecht gedaagde joodse burgers. Nadat dinsdag reeds berichten in deze zin uit de Russische hoofdstad waren vernemen, bevestigden gezag hebbende communistische kringen giste ren dat er vrijwel zeker een matiging in het harde straf beleid op handen is. Genoemde kringen wisten ook te mel den dat er „in de maand januari en waarschijnlijk tot na het congres van de communistische partij eind maart geen processen meer zullen plaatshebben". Of het nieuwe beleid ook al toepassing zal vinden op het proces tegen negen jo den in Leningrad die ervan worden be schuldigd de elf veroordeelden van het eerste proces te hebben geholpen bij hun poging tot vliegtuigkaping is niet be kend. Men vindt het wel merkwaardig, dat het proces eerst om administratieve redenen naar een latere datum werd ver schoven en dat het woensdag slechts enkele minuten na de opening wegens ziekte van een van de verdachten op nieuw is verdaagd. In dit verband houdt men zelfs rekening met de mogelijkheid dat het proces niet maandag zal worden voortgezet, zoals niet bevestigde be richten luidden. Genoemde kringen mel den in dit verband tevens dat het pro ces tegen de joodse officier Zalmanson eveneens is verdaagd en dat toekomstige processen in Riga, Odessa en Kitsjinev hoogstwaarschijnlijk niet zullen plaats hebben. Voorzover men kan nagaan schijnt de nieuwe ontwikkeling te zijn ingeluid met de beslissing van het opperste gerechts hof in Moskou dat de twee doodstraffen in het eerste proces van Leningrad in vrijheidsstraffen van vijftien jaar zijn omgezet. Men weet dat het hof zich bij die beslissing heeft gebaseerd op arti kel 43 van de Russische grondwet dat in bepaaldegevallen een verlaging van de straf toestaat De motiveringen die rond de beslissing zijn geweven zijn vooralsnog echter zeer onduidelijk. De beslissing van het opperste gerechtshof zou minder moeten worden gezien als een gebaar van clementie dan als het vol gen van een nieuwe politiek. Massaal zwemmen is in China oen soort nationale happening aan het worden, waaraan zowel fabrieks meisjes als militairen vlijtig mee doen. Links: meisjes van houtbedrijf Peitsjao bif Peking zwemmen plus geweer en bajonet over een rivier. Rechts soldaten steken in formatie het Koenmingmeer in Peking over.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1