Heath strijdlustig naar Singapore 1 Helft kiezers heeft nog geen premiervoorkeur ROKEN ALS HOOFDPRIJS EEN LOTERIJ: IS DE DOOD „Isoleer dood van hoofdagent KRO-ENQUETE WIJST UIT N Britse artsen: sigaretten veroorzaken een epidemie Chili erkent Peking-China Leger toch niet ingeschakeld bij olie- bestrijding in Biesbosch Angela Davis verklaart zich onschuldig WOENSDAG 6 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT (Van o correspondent) LONDEN Premier Edward Heath vertrekt vandaag strijdlustig naar Singapore, waar zijn plan om wapens en helikopters te verkopen aan Zuid-Afrika, scherp zal worden bekritiseerd op de Gemenebestconferentie, die van 14 tot 22 januari in deze gewezen Britse kolonie plaatsvindt. Aan de besprekingen zal worden deelgenomen door de regeringsleiders van 31 landen. UI Standpunt over wapenleveranties onwrikbaar Heath is kennelijk niet bereid zijn voornemen inzake beperkte wapenle- reranties aan de republiek Zuid-Afrika te wijzigen. De premiers van 28 gemene best-landen hebben tijdens de afgelo pen maanden vruchteloze inspanningen gedaan om hem tot andere gevoelens te brengen. Zij bereikten slechts het tegen overgestelde resultaat: Heaths stand point is nog onbuigzamer geworden. Voor ieder argument, dat de gemene best-premiers en presidenten aanvoeren tijdens de conferentie, mogen zij een tegen-argument verwachten. Bedreigin gen zullen door Heath met een hoog hartig schouderophalen worden. Wanneer de geringsleider van Groot Brittannië zich eenmaal iets in het hoofd heeft gezet, krijgt geen mens het eruit. Als zijn ambtgenoten van het commonwealth argumenteren, dat de voorgenomen wa penverkoop aan Zuid-Afrika onnodig is. zal de Britse premier antwoorden, dat dergelijke leveranties binnen de verplichtingen vallen die Groot-Brittan- nië opgelegd worden door het akkoord van Simonstown. Zelfs wanneer presi dent Kenneth Kaunda van Zambia, pre sident Julius Nyerere van Tanzania en mogelijke andere regeringsleiders van het gemenebest een protestboycot van Morgen vonnis tegen offiicier in Leningrad Russische legerofficier Vulf Zalmai zat morgen waarschijnlijk vonnis den gesproken, aldus hebben betrouw- joodst leeld. ia Luitenant Zalmanson, 31 jaar, kan wor den veroordeeld tot de doodstraf wegens rijn beweerde aandeel in het complot voor het kapen van een vliegtuig verte len zomer. Zalmansons broer en zuster ztjn al in Leningrad veroordeeld. Het proces tegen negen andere joden die afgelopen zomer eveneens in ver band met dit kapingsplan zijn gearres- is voorlopig uitgesteld, in elk zoekt premier Heath Cyprus, Pakistan, India en Maleisië. In Nicosia zal hij overleg plegen met aartsbisschop Maka- rios en de Britse strijdkrachten begroe ten. Daarna vliegt de Britse regerings leider naar Islamabad, in Pakistan, voor een gesprek met president Jahja Khan. Zaterdag zet de Britse regeringsleidei hij New Delhi, rouw Gandhi en Pier premier van Canada, zal moeten. Edward Heath wordt din in Koeala Loempoer verwacht, waa defensiebesprekingen gaat voeren. Tru- Grote Europese kunstenaars in uniek plan ken aan een project dat ten doel heeft de fondsen aan te trekken voor de financiering van cultureel werk ten be hoeve van de jongere generaties. Het initiatief, dat uitgaat van het Prins Bernhard Fonds, de Fondation Européenne de la Culture en de stich ting Praemium Erasmanium, heeft ge leid tot de oprichting van de Cercle Graphique Européen, waaraan in 1971 medewerking wordt verleend door Pier re Alechinsky, Horst Antes, Jean Bazai- ne, Corneille, Hans Hartung, Oskoar Kokoschka, Henry Moore, Antonio Sau- ra, Vieira da Silva, Graham Sutherland, Victor Vasarély en Bram van Velde. In dit jaar zal de Cercle series van steeds zes verschillende litho's, etsen, zeef drukken etc. (genummerd en gesig neerd) doen verschijnen in oplagen van 200 exemplaren. Deze series komen beschikbaar voor degenen die zich als lid van de Cercle melden. Het lidmaat schap, beperkt tot een maximum van 800 leden, kost f 1.280.- Voor dit bedrag ontvangen de leden een serie van zes verschillende prenten. De opbrengst komt ten goede aan de financiering vaq projecten in het kader van de Europese cultuur, in het bijzonder op het terrein van de beeldende kunst. A. W. Brunaen Zoons Uitgeversmaatschappij (Brigitten- straat 7, Utrecht, tel. 030-16041) voert het Men kan daar een uitvoe- >remier De Joi Biesheuvel. leiden, 7 pet. op- 5 pet. voor P.v.d.A.-leider Den Uyl en bijna 5 pet. voor minister Luns. Dit blijkt uit de tweede enquête, die het bureau Into- markt heeft gehouden in opdracht van KRO' irafga; premier-vraag i de (49 tegeno- Inthousiast zijn (Van onze correspondent) LONDEN Sigaretten zijn in groot- Brittannië de voornaamste oorzaak van sterfgevallen en ernstige ziekte. Ze hebben een epidemie tot stand gebracht, ivolgen even uitgebreid ■Ijn als destijds deze van tyfus of cho lera. leder jaar sterven ongeveer 30.000 Britten veroorzaakt door longkanker. Het totale aantal dodelijke slachtoffers sigaretten wordt op 100.000 perso- per jaar geschat. Een en ander blijkt uit een gisteren gepubliceerd rap port van het royal college van genees heren, dat drastische maatregelen voor schrijft om de heerschappij van de si garet uit te roeien. .Iedereen die een pakje sigaretten prijs is de dood, voor men 65 jaar geworden is. Een persoon van 35 jaar, die iedere dag 15 sigaretten rookt, ver kort zijn leven met 5'/i jaar. Tien jaar nadat hij de sigaret afgezworen heeft, loopt hij geen enkel risico meer. Het gevaar vermindert van het ogenblik dat hij de nodige wilskracht kan opbrengen om het roken te laten". De Britse artsen wensen een volledig verbod van alle publiciteit voor sigaret ten. Op de commerciële televisie zijn dergelijke advertenties al geruime tijd verboden. Op ieder pakje sigaretten, moet vol gens de dokters een ernstige waarschu wing afgedrukt worden, die de verbrui ker attent maakt op het grote gevaar voor hun gezondheid. Sigaretten kunnen voor de grote massa minder aantrekkkelijk gemaakt worden door de belasting op de tabak, die reeds geweldig hoog is, te verlagen op de veiliger rookartikelen, zoals pijp tabak en sigaren, terwijl deze op de tabak voor sigaretten opnieuw verhoogd Den Uyl zat i eens in de lift: van 2.5 naar 5,4 pet. Luns bleef op hetzelfde niveau. Alle andere genoemden kregen niet meer dan 2 pet. van de stemmen. Uit de antwoorden op de vraag, wel- twee problemen de nieuwe regering het eerst moet aanpakken, springt de grote waarde, die men aan het loon- en prijsbeleid toekent, naar voren. In no vember vond „slechts" 17 pet. dit een belangrijk punt, een maand later 41 pet. Woningbouw steeg ook in de be langstelling: van 49 naar 53 pet. Deze nieuwe voorkeuren gingen ten koste van milieuvervuiling (daling van 35 naar 20 pet.) en van bejaardenzorg (daling van 16 naar 13 pet.) Onderwijs handhaafde zich op eenzelfde niveau (8 pet.), maar opvallend is, dat belasting verlaging minder belangstelling onder vond: daling van 13 naar 6 pet. Ongetwijfeld speelt door dit alles heen het effect van de loonmaatregel, die tijdens het onderzoek, werd afge kondigd. Niet duidelijk is geworden, of de kiezers behoefte hebben aan een loonbeleid a la Roolvink dan wel aan een ander. Vermeld dient voorts te worden, dat iedere ondervraagde twee onderwerpen mocht noemen. Op de vraag, welke partij de belang rijkste politieke problemen het best zou kunnen oplossen, gaf 52 pet. als antwoord: geen partij (november: 61 pet.) Van de overigen zag 21 pet. de P. v. d. A. als een oplossing (november( 13 pet.) en 7 pet. D '66. De andere partijen behaalden een nog lager percentage, dat overigens net als dat voor de democraten vrijwel gelijk lag aan De antwoorden op de vraag, aan wel ke regeringscombinatie de voorkeur wordt gegeven, laten ook enkele ver- shuivingen zien. De huidige regerings combinatie heeft iets van haar aanhang verloren, de belangstelling voor een zo genaamde progressieve concentratie is gestegen. Deze laatste komt nu op de tweede plaats. De uitslag was als KVP-AR-CHU-VVD december 25 pet., nov. 28 pet. P. v. d. A.-D '66-PSP-PPR, dec. 23 en nov. 18. KVP-p. d.A.-D '66 dec. 22, nov. KVP-AR-CHU-P. v. d. A.-D '66, dec. 13, KVP- AR-CHU-P. Uit de enquête, bleek ook, dat zestig procent van de 1124 ondervraagden voor de vrijlating van de pornografie is. 34 procent vindt, dat pornografie verboden moet blijven. 6 procent heeft geen me ning. Van de ondervraagden, die tot een kerkgenootschap behoren is 51 procent van de praktiserende rooms-katholieken van mening dat pornografie vrijgelaten Een meerderheid van de ondervraag den is van mening dat sexwinkels niet al hun artikelen ln de etalage mogen uit stallen. Dit is 70 procent. 25 procent vindt dat alles mag worden uitgestald. 67 pro cent heeft geen bezwaar tegen het be staan van sexswinkels. 26 procent wil dat ze wel verboden worden. Achttien procent van de ondervraagde mannen geeft toe wel eens een sexwin- kel te hebben bezocht. 85 procent ontkent dit pertinent. 7 procent var ikt, heeft zijn jaarlijkse lijst van de slechtsgeklede vrouwen gepubliceerd. Bovenaan staat de Italiaanse actrice Sophia Loren. Haar kleren, aldus de heer Blackwell, lijken op die uit tweede rangs films de jai '50. Het jaar 1970 was onder vond hij, afgrijselijk vo i het slechtste sedert 1955. de Spionage Hans Peter Rullmann, correspondent te Belgrado van het Westduitse blad „Der Spiegel" is door gevangenisstraf. die ondervraagd sexwinkel gewe Tachtig procent procent aagden ,ng dat de politie bij orde- ingen te zacht optreedt. 74 pi il onder geen beding dat militair aagd de rol van de politie ov< bij ordeverstoringen. SANTIAGO (AFP) i volksrepubliek China hebl diplomatieke betrekkingen aan te kno pen, zo heeft de Chileense minister var Buitelandse Zaken Clodomiro Almey- da in Santiago bekendgemaakt Formosa heeft zijn betrekkingen met Chili (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG-DEN HAAG Het leger zal voorlopig niet gaan mee helpen aan de oliebestrijding op de Amer en de zuidelijke rand van de Biesbosch. Ofschoon minister Den Toom 'an Defensie gisterochtend besliste, dat le genie van de Koninklijke Landmacht in mariniers moesten worden Ingezet, vas gistermiddag iedereen, die met de iliebestrijding te maken heeft, ervan ivertuigd, dat een massale hulp door iet leger geboden, op dit moment wei nig effect zou hebben. De olieresten, die nu nog op de rivier de Amer drijven, moeten eerst worden opgeruimd omdat anders de schoon ge maakte gebieden weer worden besmet. Na het schoonmaken van de rivier kan de met olie besmeurde oever worden aangepakt en in dat stadium zou even tueel de hulp van het leger kunnen worden ingeroepen. Het idee om de olie met vlammen werpers te bestrijden werd uiteindelijk toch terzijde gelegd. In de eerste plaats zou het platbranden van de rietkra gen schade aan de vogelstand toebren gen. Bovendien is de olie zodanig sa mengesteld dat zij waarschijnlijk niet Dood Amerikaan blijft raadsel AMSTERDAM (ANP) De schutter die oudejaarsnacht in het centrum van Amsterdam de 36-jarige Amerikaanse sergeant-kok James Lockett Hosea do delijk in de nek trof, is nog niet gevon den. De Amerikaan en de twee vrou wen die zich in gezelschap van het slachtoffer bevonden en dagen lang op verdenking van moord werden verhoord zijn gisteren op vrije voeten gesteld. De groep ernstige delicten var Amsterdamse politie had de zaak het begin af als moord aangepakt, i daarvan was niets gebleken. „We den ken aan een ongeval m< dwaalde kogel", zo zei Sanders. Op grond van pr recherche tot de conclusie het schot op grote afstand, binnen een straal van 1000 zijn gelost. De kogel waardoor het slachtoffer in de halsslagader werd ge troffen is van het k heeft een zeer grote vuurkracht. Vol gens de politiechef is de draagkracht zeker 1500 meter. Met dezelfde munitie schoot dagnacht in Rotterdam een n Nieuwstad, die wegens verboden aangehouden. Een kogel vernielde tweede doorboorde de ruit vai renmodezaak op het stadhuispie i he- WASHINGTON (DPA) De 26-Jarl- ge negerin Angela Davis, die beschul digd wordt van moord, ontvoering heeft zich onschuldig :rklai alle instructie gewezen docente in de wijsbegeerte a3n de universiteit van Los Angelos, dat zij het slachtoffer is van een valse aan klacht. Angela Davis, een communiste, wordt ten laste gelgd dat zij de wapens heeft verstrekt met behulp waarvan enige gevangenen uit de rechtszaak in San Rafael moesten worden bevrijd, op 7 augustus van het vorige jaar. De poging mislukte. Bij het vuurgevecht werden een rechter en drie gevangenen ge- De verdediger, Allen Brodsky, vroeg de rechtbank de aanklacht in te trek ken wegens gebrek aan bewijs en de onmogelijkheid van een rechtvaardig proces. De rechter verzocht hem het verzoek voor 5 februari schriftelijk in te dienen en gaf het openbaar ministe rie tot 22 februari de tijd om te ant woorden. De Russische partijleider Brezjnev neemt hier afscheid van zijn Poolse gasten: de nieuwe partijleider Gierek en premier Jaroszewicz, die een eerste bezoek aan de Russische hoofdstad hebben gebracht sinds de recente onlusten in Polen. Beide landen hebben in hun communiqué duidelijk laten uitkomen, dat zij grote waarde hechten aan gemeenschappelijk Verdediger Zuidmolukkers: (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Mr. J. Droessen, e van de verdedigers in het proces teg de 35 Zuidmolukkers, wees er giste middag in zijn pleidooi nadrukkelijk dat dc dood van hoofdagent Moolena tijdens de I de bedoelim de dood van de lus mr. Droessen. den in het geheel Als verklaring voor het feit dat er toch geschoten was, gaf mr. Droessen de ongetraindheid van de bezetters. Dat H. wordt aangemerkt het dodelijke ;chter niet gedaan hebben, gezien het kaliber van zijn pistool. Maar ook al zou bewezen worden, dat H. het dode lijke schot afvuurde, dan is nog niet bewezen dat dit door verdachte gewild is. De bedoeling van H. was de agent uit te schakelen, maar zeker niet door de dood. Mr. Droessen bepleitte dan ook vrijspraak, dat is beter dan een on schuldige te straffen. Mr. Droessen noemde het een goed recht van iedere Zuidmolukker te pro testeren tegen de onderdrukking van het Zuidmolukse volk en de pogingen siert Nederland niet. dat het toch mede-verantwoordelijk voor het lot van dit volk de morele moed niet op brengt om te erkennen, dat dit volk werkelijk onrecht is overkomen en recht heeft dit onrecht gekeerd te het gekozen middel: de mate weid. Nederland luistert niet naar peti ties, spandoeken, brieven, protesten. Daarom moest tot andere acties worden overgegaan. Al kan men erover twisten of dit geweld nodig was. In Zuidmoluk se ogen is het gebeurde niet strafbaar, namens alle verdachte het laatste woord. „We begrijpen dat Nederland de economische betrekkingen met Indone sië wil handhaven en verbeteren, maar dat dit moet gaan ten koste van ons volk stemt tot bitterheid. Het bezoek van Soeharto was een reden tot af schuw en ergernis en een gewapende ermijdelijk, het provocerende houding •ing. We stel- actie antwoord op van de Nederland! len ons allen verantwoordelijk dood van agent Moolenaar, zodat vragen om een gelijke straf voor allen. We zullen elke straf aanv den". Uitspraak op dinsdag 19 januari.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5