mening NIEUWJAARSCONCERT FLEURIG DOOR ARRANGEMENTEN VAN COR DE KONING 50 jaar klarinettist in Harmonie „Canite Tuba Succesvol Scherzo van oud Leidenaar Per deck BIOSCOPEN VOORZITTER J. VAN DIJK Bloeiende vereniging hoopt volgend jaar nieuwe uniformen te hebben DONDERDAG 31 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA (Van één onzer verslaggever») RIJNSBURG De kerst heeft veiling „Flora" geen wind eieren gelegd. Bloemen blijken een steeds grotere plaats in te nemen. „Met een bloemetje In huis is het veel gezelliger" slaat steeds meer aan bij het publiek. De afgelopen week was het koortsachtig druk in de veiling. „Flora?' heeft beste dagein gehad," aldus de heer N. H. Hemmes, algemeen vertegenwoordiger van de Rijnsburgse veiling. Er werd een record-dagomzet geboekt van 535.000,Gedurende de volle week voor kerst werd voor zegge en schrijve 1,8 miljoen geveild. Geweldige bedragen die nog weer eens duidelijk onderstrepen welk een belangrijke plaats „Flora" bij de bloemenhandel inneemt. Uiteraard waren het vooral tulpen en narcissen die werden geveild. De hyacint was echter ook ruimschoots vertegenwoordigd. Vooral de export komt nu weer op gang. Dagelijks kan men in de veilinghal i Zwitserland. de concertzaal van Wiener sik Verein, waar morgen, nieuwjaarsdag, het traditionele wjaaraconcert zal worden gege- i dooi •nikei RJNSBURG - WENEN In ieder geval één Rynsburger heeft het de afgelopen dagen bijzonder druk ge had. Vanavond, oudejaarsavond, zal hij misschien zitten te bekomen van die vermoeienissen. Cor de Koning zit weer in Wenen, samen met zijn vrouw. Voor het vierde achtereenvol gende jaar Is hij weer de arrangeur. Het echtpaar De Koning heeft zich weer belast met het versieren van hetversieren van liet heiligdom der bet heiligdom der Weense muze. zal behalve het neusje van de zalm op het gebied van de operette, ook Hollands glorie Worden gepresenteerd. Cor de Koning en echtgenote zullen hun artiestieke lusten botvieren in de immense concertzaal. Met puur Hol landse bloemen zullen zij voor de en tourage zorgen, waarin dirigent Willy Boskovski en zijn musici de operette klanken zullen vertolken. En dat is het echtpaar De Konnig ruimschoots dukt. Duizenden bloemen stonden de afgelopen dagen tot zijn beschikking. Zij zijn het visitekaartje voor de kwekers uit de Bollenstreek. Amaryllis, gladiolen, irissen, tulpen en narcissen, zullen de concertzaal een feeërieke aanblik bezorgen. Vele miljoenen niet alleen in Europa, maar ook in de V.S. wordt het con cert van de Wiener Philharmoniker uitgezonden zullen i de bloe- Wenen. De bloemen gingen maandag ochtend. In totaal werden 460 kilo grammen bloemen, verpakt in vijftien propvolle dozen naar Wenen verzon den Daar werden zy door Cor de Ko ning „opgevangen" en verder ver zorgd. Cor de Koning, de Rijnsburgse leraar bloemschikken, is weer in zijn ele ment. De afgelopen dagen heeft hij niet stil gezeten, want fer komt heel wat voor kijken voor alle bloemen hun plek hebben. „Het valt niet mee om ook dit keer zal hij er evenals vorige jaren best in slagen een goede recla me te maken voor het Hollandse pro- menpracht kunnen genieten. Het was de heer N. H. Hemmes, algemeen ver- :egenwoordiger van veiling „Flora" die vier jaar geleden 't initiatief nam de concertzaal in Wenen met bloemen op te fleuren. Men stond er in Wenen destijds nogal sceptisch tegenover, vanwege de „reclame". In dat jaar vierde de „Wiener echter een jubi leum en veiling „Flora" bood de bloe- menschat aan. Het werd een succes viel het besluit dat ieder jertzaal met Hollandse worden versierd Was het eerst alleen een Rijnsburgse aange legenheid, sinds vorig jaar gebeurt het onder auspiciën van de vereniging „de Nederlandse Bloemisterij" in Den Haag, in welke vereniging alle bloe menveilingen zijn vertegenwoordigd. Niet alleen bolbloemen zullen nu in Wenen ongetwijfeld aller bewonde ring wekken. Als het orkest de zo be kende wals uit de „Rosencavelier" ten gehore brengt krijgt dirigent Bos- worden vergeten. Vorig jaar bood het echtpaar De Ko ning als Volendams echtpaar ver kleed ook bloemen aan. Dit keer zijn de heer en mevi-ouw De Koning gestoken in zestiende eeuwse cos- tuums. Hij zal doen denken aan een rijke koopman uit die dagen. Ook een Oostenrijks echtpaar zal bloemen aanbieden, want ook de Oostenrijkse organisatie van bloemenkwekers doet een duit in 't zakje. Het podium en de gehele zaal hebben een feestelijke kleurrijke aanblik. Vanuit hun loge zullen de buitenlandse veregenwoor- digers, zoals ambassadeurs van dicht bij de pracht bewonderen. Maar ook de televisiekijkers zullen er van- kun nen genieten. Maandagmiddag arriveerden de bloe men en brak voor het echtpaar De Koning een drukke tijd aan. Terwijl het orkest repeteerde moest de Rijns- burge zijn werk doen. Tussen leden van het orkest doorscharrelend kon hij het poduim versieren, zo nu dan overleg plegend met de toneelmeester. Veel hulp heeft het echtpaar De Ko ning van Linde Bercherer, de kontakt- vrouw van veilig „Flora', die in We- exploiteert. Zij heeft zich de la; jaren onmisbaar getoond. men is onmogelyk", zegt dirigent Bos- ltovsky. Hij is net zo gek op bloemen als op muziek En gelyk heeft hij. is er iets mooiers denkbaar dan bloe men en muziek samen te brengen? Vanavond moet Cor de Koning met zyn werk klaar zijn. Dan is er name lijk 't Silversterbal, zoals op de avond voor nieuwjaar te doen gebrulkeltjk. Vanavond zal het een operette-achtige if eer zijn in de Wiener Muslk Verein. LEIDEN Het ziet er naar uitdat oud-Leidenaar Rudolf Sigmnnd Wladislaw Per deck (1,5) voor een compositorisch schot in de roos heeft gezorgd. Ru- dolf Per deck, tot 196 J, pianoleraar aan de Leidse Muziekschool en thans muziekleraar aan een lyceum in zijn Zeeuwse woonplaats Terneuzen, schreef name lijk een Scherzo voor piano en orkest dat hij aan de befaamde pianiste Janine Dacosta opdroeg. De com positie ging voor de eerste maal in uitvoering in november van het vorig jaar. Het Scherzo werd gespeeld door het Amsterdams Philharmonisch Or kest o.l.v. Anton Kersjes met Janine Dacosta als soliste. Deze uitvoering werd direct een succes. In de kritieken heette het: „een verrassende compositie, Perdeck ontpopt zich in dit werk als een fijnzinnig vwicht van vorm; maakt zijn debuut als orkest- Een paar maanden gelede^ verscheen het Scherzo bij muziekuitgeverij Done- mus te Amsterdam en enkele Nederland se orkesten hebben thans deze nog geen 12 minuten durende compositie van Per deck op het repertoire genomen: op 17 februari la er een radio-opname met het Omroeporkest onder Henk Spruit met Jan van der Meer (uit Leiderdorp) als solist, op 2 april volgt een uitvoering door het Amsterdams Philharmonisch Orkest (Anton Kersjes) en Janine Da costa. Inmiddels is Janine Dacosta ook uitgenodigd door het Gelders Orkest om In het volgend seizoen het Scherzo in Arnhem te komen spelen, ditmaal onder leiding van Leo Driehuys. Dit zal dan de vierde uitvoering van het Scherzo worden door een derde orkest. Rudolf Sigmund Wladislaw („er schijnt Pools bloed door m'n aderen te vloeien" voelt zich bijzonder aangetrokken door de Frans-Spaanse elementen in de mu ziek. Hij heeft voor zijn Scherzo van deze elementen gebruik gemaakt. „Ik hou van die arabisch-Europèse mengcul- tuur, die oosterse sfeer. Als het enigszins mogelijk is wil ik het Scherzo graag laten uitvoeren in Spanje". Rudolf Perdeck, die solo-examen piano deed bij Theo van der Pas en compositie lessen kreeg van Hendrik Andriessen, leverde tezamen met mevrouw Tonny Weidner-v. d. Staay bijdragen (bewer kingen en nieuwe liedjes) aan de kinder- Ploegsma (Amsterdam). Een Caprissic voor fruit en piano van zijn hand werd enkele jaren geleden uitgevoerd door Koos Verheul en Jan van der Meer in de Leidse Lakenhal. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de naam Perdeck in Leiden opnieuw muzikale klank krijgt. Enthousiaste kenner» van het Scherzo hebben zich in verbinding gesteld met de Volksuniversiteit K&O. Adj.-directeur Tj. Weber heeft goede hoop op een uitvoering in 1972; onder handelingen met het Rotterdams Phil harmonisch Orkest zijn nog gaan- hier- T. P. TRIANON i de Funès met de Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Nieuwjaarsdag en zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Vandaag alleen 2.30 uur. CAMERA „De vierkante rekruut" Nacht, (vr.-za. 23.30 „Walt until Dark" Vanavond gesloten. (ADVERTENTIE) 1970 is voor ons een voorspoedig jaar geweest. Daar zijn wij dankbaar voor. 250 medewerkers hebben gebouwd aan de versteviging en uitbreiding van onze onderneming. Hun vakmanschap en toewijding hebben er toe bijgedragen dat het aantal filialen is uitgebreid tot 24 in totaal en de slagzin „tast toe 't is van Teekens" in Leiden en wijde omgeving, Dordrecht, Haarlem en Utrecht een steeds grotere betekenis kreeg. Wij danken U voor het in ons gestelde vertrouwen in 't afgelopen jaar. Mogen wij daarom 1971 met gepast optimisme tegemoet zien? Wij zullen verder bouwen, gezamenlijk, want alleen kan het niet. Wij allen wensen U in de laatste uren van het oude jaar een heet gelukkig en voorspoedig 1971 en... laten wij niet vergeten dat U en wij morgen opnieuw beginnen. Directie Teekens Slagerijen STUDIO „Midnight Cowboy" 18 jaar Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Nieuwjaarsdag en zondag: 2.30, 4.45, Vandaag geen voorstellingen. REX „The trouble with girls" (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Nieuwjaarsdag en zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Nachtv. (vr.-za. 23.30 uur): „Mini-weekend" (18) alleen zaterdag. Vandaag alleen 2.30 uur. LUXOR „Dracula, de verschrikke lijke" (18) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Nieuwjaarsdag en zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Vanavond geen voorstellingen. LIDO „Thunderball" 14 jaar 7.15 uur. 2.30, 4.45, «■stellingen. Geen plaats voor ethiek en moraal Weg met degene, die je tot last zijn of zouden kunnen worden. Klassiek en modern hei- i hebben elkaar ren 1930-1945. Ze weer. Mgr. luyssen heeft al gewaar schuwd. De Paus heeft al meermalen ge waarschuwd. Gelukkig dat de medische weid, Hulde Aan de artsen van het Sint Elisabeth Ziekenhuis e.a., dat zij de moed heb ben op ethische en morele gronden de abortus te ontraden en te verwerpen. (Hun advertentie d.d. 28-12-'70). De arbortus-voorstanders hebben op hun jongste congres opefilijk verklaard, wat trouwens iedereen kon weten, dat bij pil en abortus geen plaats is voor ethiek en moraal Geknoei met embrijonaal le- groeiend leven leidt vanzelf MEDISCHE DIENSTEN LEIDEN Voor het weekeinde bellen dokterstelefoon 22222 Apotheek: avond en nachtdienst apotheken te Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Geopend voor spoedeisende gevallen van donderdag 31 dec. 1970 s avonds 17.30 u. tot zaterdag 2 januari 1971 's mor gens 8 uur: Doeza Apotheek, Doezastr. 31, tel. 21313; apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 42947 en de Oegstgeestse Apotheek. Wllhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 53274. De dienst van Apotheek Voorschoten wordt van donderdag 31 dec. 's avonds 10 uur tot vrijdag 1 januari 's avonds 10 uur waargenomen door de Doeza Apotheek. Geopend voor spoedeisende gevallen vanaf zaterdag 2 januari 's morgens 8 uur: Apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136 en apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. LEIDERDORP -t- dkt. Kemme, Gans straat 2, tel. 44898. OEGSTGEEST dkt. Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 53747. Wijkverpleging: 31 dec en 1 jan.: zr. De Jonghe, tel. 54500; 2 jan.: zr. van de Kleij, tel. 3773, b.g.g. 22222. VOORSCHOTEN dkt. W. van Dam, Prof. Asserlaan26. 2 en 3 jan.: dkt S. v. d Kooy, Schimmel- penndnek v. d. Oyelaan 13, tel 2527: wijkverpleging: Gezondheidscentrum, Wijhgaardenlaan 2, tel. 2177. LISSE 31 dec. en 1 jan.: dkt G. van Dijk jr, Heereweg 316, tel. 4486; wijk verpleging: zr. A. Overbeeke, School straat 4, tel. 3353; 3 jan.: dr. N Bet, Nassaupark 43, tel. 3996; wijkverpleging: zr. Overbeeke, Schoolstraat 4, tel. 3353; apotheek: Lissese Apotheek, Vierkant 223. VOORHOUT 1, 2 en 3 jan.: dkt. A_ Bots, Prof. Aalberselaan 2, tel. 02522- 11393.; wijkverpleging: zr. K. van Vaa- sen, Herenweg 77, Warmond, tel. 01711- 1 jan.: dkt. J. van den Andel, van den Endelaan 123-125, teL 5417; 3 jan.: dkt. N Zimmerman, Hoofd- sraat 132, tel. 5121; apotheek: Hille- gomse apohteek, Hoofdstraat 78. SASSENHEIM 31 jan. en 1 jan.: dkt. W de Graaf, Teylingerlaan 17, tel. 02522- 12479, (31-12 van 19 uur tot 2-1 8 uur); 2 en 3 jan.: dkt. J. van Nes, Hoofdstr. 155, tel. 11119; apotheek: Sassenheimsa apotheek, Muyzert, Hoofdstraat 198. NOORDWIJKERHOUT dkt. H. van Heesch, Herenweg 17, tel. 2385. NOORDWIJK 31 dec. dkt. H. Kruyt, Voorstraat 85, tel. 2030; 1, 2 en 3 jan.i idem. uc volijverige Harmonie „Canite Tuba" te Lisse heeft al 50 jaar zijn partij meegeblazen in deze muziekvereiginng, welke in Lisse èen voor aanstaande plaats in neemt, Van deze halve eeuw is hij niet minder dan 40 jaar bestuurslid. Sinds het plotseling over lijden van dr. W. A. Simotiis in 1968 bekleedt hij diens plaats als voor zitter. De gouden klarinettist heeft in al die jaren veel beleefd met de harmonie welke in de eerste jaren van het bestaan in Lisse bekend stond onder de Haam /yAdolph Kolping", De heer Van Dijk heeft als voorzitter heel wat te vertellen over de 50 jaren muziekleven welke nu achter hem liggen. Hij muziekgezelschap, maar heeft ook in de gehele provincie naam gekregen doordat hij niet minder dan 27 jaar secretaris is geweest van de Bond van Muziekgezelschappen in Zuid-Holland, welke functie hij los gelaten heeft, toen „Canite Tuba een beroep op hem deed om de plaats van dr. met schroom, getuige als hij is geweest van de enorme stuwende werk kracht welke dr. Simonis heeft ontwikkeld, dat „Canite Tuba" een muziekvereniging van groot formaat is geworden. De heer Van Dijk zou over zijn muziekvereni ging wel een boek kunnen Hij zou ook alle muzikan ten uit al deze jaren nog wel eens bijeen willen zien, want er zijn heel wat ingezetenen van Lisse, die in de doop der jaren tot in lengte van jaren medewerkers zijn geweest in de harmonie. Muziekbeoefening, zei de heer Van Dijk in een pret tig onderhoud bij hem ïrgie t elan het bij uitstek. Stoort dat niet 1 gen wij „Och, de gezinsleden en omwonenden x-ekening op men oefent, dan onstaan er geen moellijk- Er zijn zelfs kinderen die in bed liggen te wachten tot de oefening beginnen Het deelnemen aan een muziekgezelschap schept ook een grote band. Wanneer iemand niet op de repetitie verschijnt mist men hem werkelijk! We hebben nu een gezel schap dat er wezen mag, maar in de afgelopen 50 jaar zijn er ook dieptepunten geweest, ogenblikken waarop men dacht: „We gaan ten onder", zelfs daalde het ledental in de crisisjaren tot 8 leden! Maar - men bleef bla zen en dank zij het door zettingsvermogen van de oude getrouwen is de muziekvereniging altijd blijven bestaan. Sprekende over het verle den herinnerde de heer Van Dijk vooral aan cle jaren toen de heer Ger. Dik. uit Leiden. Kapelmeester van het 4e Regiment Infanterie, tot op salaris an ƒ20.- maand, voor die tijd „een hele hap" om op te brengen. Met grote moeite moest dit geld elke maand weer bijelkaar worden gebracht. De crisisjaren waren geen beste jaren, maar de bezettingsjaren waren oorzaak, dat het gehele korps „onderdook". Voor de bezettende macht was men „dood" als muziekvereniging, want men had er geen puf in lid te worden van de Kultuurkamer. Maar de oorlog was nog niet voorbij, of de behaald. Belangrijk moment was het verschijnen in unifor men in 1955. Canite Tuba was daarmee het eerste korps uit de gehele bollen streek. Het uniform heeft nu echter ook zijn tijd wordt een grote actie gevoerd om tot aan- 30.000- „Ik heb bij het overlyden van dr. Simonis zijn taak aarzelend overgenomen, maar het is mij mee gevallen", zegt de heer Van Dijk nu. „Ik hoop te bereiken dat ik mettertijd een korps achterlaat dat goed in het pak zit en Zelfwerkzaamheid Het instanhouden van et groot muziekkorps kost veel. Alleen aan directeurskosten wordt 6000,per jaar xiit- gegeven. Gelukkig heef de vereniging veel donateurs en wordt van gemeentewege 'n subsidie verstrekt en zijn ex- inkomsten uit het open baar optreden. De leden zelf doen echter het uiterste om in de kosten bij te dragen. In het afgelopen jaar is de zelfwerkzaamheid tot het uiterste opgevoerd. Er werd een gx-ote oud- papier-actie opgezet, in de Keukenhoftijd werden bloemmozaïeken bij de Keukenhof gelegd voor gi-ote firma's, een grote loterij is opgezet en als klap op de vuurpijl wei-den voor eigen rekening en risico 125.000 dahlia- stekken geplant, bewerkt, geoogst en aan de veiling gebracht! Dit heeft een groot aantal leden snipperdagen gekost, maar men doet het met plezier. Men hoopt volgend jaar weer in Leerlingenopleiding dat een korps niet vergrijst. Er moet steeds aanvoer zijn van „jong bloed". En die aanvoer is er. Het muziekkorps telt momenteel 40 werkende muzikanten, een drum band met 25 leden en een majorettengroep met 32 meisjes. Bovendien zijn er nog 25 tot 30 leerlingen in opleiding, die de eerste opleidingsperiode r einddiploma Conservato rium heeft. Na twee jaar maakt de leerling een keus wélk instrument Reeds 10 leerlingen bespeeld zal worden. behaalden het diploma A school Bollenstreek, van de direkteur, de heer Wim van Duyn, tevens dirigent is van Canite Tuba. Zo beleven we al» korps een goede tijd onder goede leiding". Naast rijn dagelijks beroep en zijn voorzitter, schap van Canite Tuba heeft de heer Van D(jk ook op enoog voor de belangen van de gemeen schap van Lisse. Al ruim 25 jaar is hij lid van het plaatselijk Oranje-Comité en bij het vertrek van de heer O. Strik treedt hy no al 10 jaar op al» secretaris.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4