RUSSISCHE JODEN IN ISRAËL HARD NODIG Franse communisten vieren 50 jaar partij CDU wijst Brandt op kritiek in VS Israël bereid tot vredesgesprek Vonnissen in Leningrad als pressiemiddel voor Israël Senaal wijst handelswet Nixon terug Brandschade in 1970 gestegen BEZORGDHEID OVER „REN NAAR MOSKOU" Wantrouwen blijft bestaan HUIZEN VAN NEDERLANDSE DIPLOMATEN NOG BEWAAKT NKV telt weer 400.000 leden Lsd-smokkel met nieuwjaarskaart Moskou wil zekerheid van rust in M.-Oosten Steeds meer miljonairs DINSDAG 29 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van o jrrespondent) Een archieffoto van de Finse tanker Ragny, die zondag op de Atlantische Oceaan in twee stukken brak. Zes van de zevenendertig opvarenden worden vermist. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse Senaat heeft Nixons protectionis tische handelsontwerp plus een aantal sociale hervormingsplannen terugverwe zen naar de senaatscommissie voor fi nanciën. Dit betekent dat ze pas eind januari, wanneer het Congres aan een nieuwe zittingsperiode begint, weer aan bod kunnen komen. De president had in voerbeperkingen op textiel en schoeisel voorgesteld, en het bewuste wetsont werp met de voorstellen op sociaal ge bied samengevoegd tot een pakket in de hoop, dat het dan gemakkelijker goed keuring zou krijgen. DEN HAAG (ANP) Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de tota le brandschade in ons land in 1970 geraamd op 230 miljoen gulden (v.j. 181 miljoen), dit is een stijging van 27 percent. Het totale schadebedrag door brand naderde het resultaat van het rampjaar 1968, toen voor een waarde van 267 miljoen verloren ging. Het aantal bran den waarbij de brandweer is opgetre den steeg met vier percent. (Van onze oorrespondten) BONN De Westduitse oppositiepartij, de C.D.U., heeft bondskanselier Brandt aanbevolen in het begin van het nieuwe jaar een bezoek aan president Nixon van de Ver. Staten te brengen. Brandt zou deze dan om opheldering kunnen vragen over berichten als zouden de Amerikanen misnoegd zijn over zijn oostpolitiek. „Er zijn zeer duidelijke moeilijkheden die op zijn minst van „klimatologische" aard zijn", zei de fractievoorzitter van de C.D.U. in de Bondsdag, Barzel. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft tot nu toe altijd ontkend dat er ernstige menings verschillen zouden bestaan tussen Wash ington en Bonn over de oostpolitiek. Toen bondskanselier Brandt de moeite nam om een van zijn assistenten, prof. Ehmke, naar de Europese adviseur van president Nixon, Henry Kissinger te sturen, schijnt er iets veranderd te zijn. Het was de bedoeling dat prof. Ehmkes reis vlak na Kerstmis geheim zou blij ven, maar de pers kreeg er lucht van en Ehmke werd op het vliegveld her- Gisteren werd bekend dat de West- duitse minister van Defensie Schmidt onlangs aan het kabinet verklaard heeft dat de Amerikaanse minister van Defensie Laird zijn bezorgdheid heeft laten merken over de snelheid waarmee de oostpolitiek zich ontwikkelde. Meer verontrustend voor de bondsregering was echter het bericht dat de voormali ge minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson aan president Nixon heeft gezegd, dat „het tijd was om de rem op Brandts wilde ren naar Moskou te zetten." Toegegeven zij dat Acheson niet langer deel uitmaakt van de Ame rikaanse l egering, maar zijn uitlatingen waren volgens de woordvoerder van de bondsregering Ahlers desondanks repre sentatief voor een invloedrijke groep in het Amerikaanse congres. „Hij spreekt niet alleen voor zichzelf", aldus Ah- Linkse Amerikaanse politici verden ken Brandt ervan zo gebeten zijn op een regeling voor Berlijn, waarvan im mers het verdere verloop van zijn oost politiek van afhangt, dat hij aan de Russische en Oostduitse verlangens zou willen toegeven, en daardoor de belan gen van de bondgenoten in gevaar zou brengen. Barzel waarschuwde er voor de kwestie van het verkeer van en naar Berlijn niet tot een probleem te maken dat alleen de Oostduitse en de West- duitse regering aangaat. „Dit probleem valt onder de verantwoordelijkheid van de vier grote machten", zei hij. De Sovjetregering zou volgens Barzel het vrije verkeer tussen Berlijn en WesU- Duitsland moeten garanderen. (Copyright Guardian) JERUZALEM Israël zal weer deel gaan nemen aan de vredesbesprekingen die door V.N.-vertegenwoordiger voor het Midden-Oosten, dr. Gunnar Jarring geleid worden. Na een korte vergadering hesloot het Israëlische kabinet gisteren dat de „politieke en militaire voorwaar den een einde mogelijk maken aan Israëls weigering" om aan de bespreking deel te nemen- De kabinetsbeslissing zal nog door het parlement goedgekeurd moeten worden. De regering kan zeker rekenen op een steun van het parlement. Het feit echter dat er gisteren een kleine partij van de rechtervleugel in het parlement ver klaard heeft in het voorstel geen ver trouwen te hebben, wijst op een nog steeds voortblijvend bestaan van wan trouwen ten aanzien van een terugkeer naar Jarrings' onderhandelingstafel. Tot op het laatste ogenblik heerste er in het kabinet verschil van mening. Om aan alle wensen in het kabinet tege moet te komen, heeft men daarom nauwgezette richtlijnen opgesteld waar in de besprekingen dienen te voldoen. De Israëliërs zullen waarschijnlijk als eerste voorwaarden voor de besprekingen een meer stabiel ën duurzaam staakt het-vuren aan het Suezkanaal verlangen. Terwijl het Israëlische kabinet over eenstemming bereikte over dë vredesbe sprekingen, legde de Egyptische presi dent Sadat in de New York Times uit, wat voor zijn land de voorwaarde voor In toekomst met trein naar Indonesië DEN HAAG (ANP) Als de plannen zijn uitgevoerd zal men per trein naar Indonesië of andere landen van Zuid- Oost-Asië kannen reizen. De economische commissie voor Azië en het Verre Oosten, zo meldt Antara, heeft zich met de plannen voor een transaziatische spoorweg beziggehouden de spoorwegdeskundigen van de 19 landen van deze commissie (waaronder Nederland) hebben nu stappen aanbevo- om te komen tot een treinverbin ding voor passagiers en vracht van Singapore naar Istanboel met verbin dingen naar Europa en Afrika. De des kundigen willen dat voorrang wordt gegeven aan de veerverbindingen tus- n Ceylon en India en tussen Maleisië i Indonesië en aan de verbinding over de rivier de Brahmapoetra in Oost- Pakistan. Zij willen voorts dat spoed wordt betracht met de aanleg van nog zo'n 2.000 km. spoorweg. Er ontbreken namelijk nog spoorverbindingen tussen Thailand, Birma en Oost-Pakistan i (14.00 km) en tussen West-Pakistan en Iran (600 km). Iran krijgt binnenkort een spoorwegverbinding met Turkije. De Ecafe heeft een coördinatiecommis sie voor de voortdurende begeleiding van het project van de transaziatische spoorweg gevormd- een regeling van het conflict ki bet Mrd- den-Oosten zijn. Hij zei bereid te zijn Israël te erkennen als souverein en on afhankelijk als het weer terug wilde keren tot de grenzen van 1967. In dat geval is Egypte ook bereid te praten over het recht van doorvaart voor Israël door de Golf van Akaba en de Straat van Tiran. In ruil voor een oplossing van het probleem van de Arabische vluchtelingen, zal Egypte de Israëliërs het recht van doorvaart door het Suez kanaal geven. Egypte zou volgens Sadat echter nooit diplomatieke betrekkingen met Israël aanknopen. In Washington bestaat groot pessimis me over de besprekingen, die Jarring met Israël en Egypte zal hebben. WEST-DUITSLAND (Van onze correspondent) BonnBerlijn De Duitse politie blijft de huizen van enkele tientallen Nederlanders in Bonn, München en Berlijn voorlopig in de gaten houden. Tijdens de kerstdagen zijn geen pogin gen gedaan om kinderen van deze Ne derlanders (hoofdzakelijk diplomaten van de ambassade in Bonn en van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging in München en Berlijn) te ontvoeren, maar de politie wil zoveel mogelijk risico uitsluiten. Er is overigens geen sprake van grote ongerustheid in de gezinnen van de personeelsleden van de ambassade en de andere diplomatieke vertegenwoordi gingen in de bondsrepubliek. „We wil len evenwel geen risico lopen. Eerlijk gezegd iedereen heeft een wat minder zorgeloze en fijne kerst gehad dan an ders", aldus een van de personeelsleden van de ambassade. Vorige week ontving de ambassade te lefonisch het dreigement dat drie kin deren van „belangrijke Nederlanders in Duitsland" zouden worden ontvoerd, indien niet voor kerstmis de drie Duitse oorlogsmisdadigers die in Breda gevan gen zitten, zouden zijn vrijgelaten, UTRECHT (ANP) Het ledental van het Nederlands Katholiek Vakverbond is in het vierde kwartaal van dit jaar sterk gestegen. Het aantal leden vertoonde in het eerste kwartaal een kleine teruggang, in het tweede werd voor het eerst sinds enkele jaren meer winst geboekt. Aan het eind van het derde kwartaal telden de aangesloten bonden samen 398.000 le den en de afgelopen maanden steeg het ledental tot boven de 400.000. Het is al zeker dat 1970 weer een groei zal laten zien en het N.K.V. hoopt, dat daarmee definitief een halt is toegeroepen aan de daling van het ledencijfer met soms meer dan 10.000 per jaar. RIO DE JANEIRO (AFP) Nieuw jaarskaarten hebben als ..dekmantel" ge fungeerd voor lsd-smokkel van Amerika naar Brazilië, zo is in Rio de Janeiro ver nomen. De lsd bevond zich in de kaarten die bestonden uit twee perfect op elkaar geplakte velletjes papier. De smokkel kwam aan het licht toen het de Brazi liaanse PTT opviel dat een grote hoe veelheid nieuwjaarskaarten door een en dezelfde afzender aan verscheidene per sonen in Guanabara en Sao Paulo was verstuurd. Er zijn enkele arrestaties ver richt en de Braziliaanse politie heeft In terpol en haar Amsterdamse collega's ingelicht. LONDEN Wijzen de wrede vonnis sen die uitgesproken werden over de Russische joden op een nieuwe golf van antisemitisme in Rusland? Ge bruikt de Sovjetregering ze om Israël aan de onderhandelingstafel te krij- Aan het proces te Leningrad is dooi de Russische pers slechts bij vlagen aandacht besteed. Ook in de weinige verslagen die in Rusland gepubliceerd zijn zitten echter tegenstrijdigheden. Het officiële Russische persagentschap Tass, zei bijvoorbeeld dat de kapers van plan waren de piloot in de rug neer te schieten. Zij zouden daartoe speciaal geoefend zijn. Iets verder in hetzelfde verslag spreekt Tass echter van het plan om de piloten van de beide vliegtuigen buiten gevecht te stel len met boskbeugels. Het belangrijkste van de hele zaak echter, dat de elf aangeklaagden in hel geheel geen vliegtuig gekaapt hebben, krijgt nergens aandacht; de aanklachten tegen hen spieken alleen van poging tot kaping. Er zijn twee doodvonnissen uitgesproken en er is in het geheel voor 101 jaar gevangenis straf opgelegd. Het. lijkt me buitensporig, juist voor een samenleving als de Russische, die zo gesteld is op socialistische orde en rust. Er rest om die reden niets an ders dan achter de hele zaak wat anders te zoeken. Temeer omdat er zojuist weer eeq. proces is aangekon digd tegen negen joden. Zij zullen op 6 januari terecht staan wegens ver denking van misdrijven waarop, al weer. de doodstraf staat. De angst onder de joden in de Sovjet- Unie, die door dit alles ontstaan is, valt te vergelijken met die tijdens een vorige antisemitische campagne tij dens het bewind van Stalin. De druk op de joodse gemeenschap in de Sov jet-Unie is de laatste jaren zeker weer toegenomen. Sedert 1960 is het aantal synagoges op een totale Joodse bevolking van 2 miljoen mensen te ruggelopen van 150 tot ongeveer 50. Ten lijde van de Russische revolutie in 1917 waren er ongeveer 3000 syna goges. Sedert de zesdaagse oorlog tussen Is raël en de Arabische landen zijn de antijoodse maatregelen weer toege nomen. Zo werden er joden veroor deeld omdat ze het ongedesemde jood se paasbrood, „Matzes" bakten. Ook werden joodse gebedsgroepen gedwon gen hun bijeenkomsten te staken. Het aantal rabbi's dat in de Sovjet-Unie hun werk doet, wordt geschat op on geveer 35 40. Het is waarschijnlijk dat het eerder de zesdaagse oorlog was die de beslis sende aanleiding voor deze toestand was dan de doorgaans toch al vaak antireligieuze houding van de Sovjet regeerders. In d« Russische pers wor den maar af te vaak de termen joods en zionistisch gebruikt alsof ztj een zelfde inhoud dragen. Er is geen twij fel mogelijk dat de machthebbers is Rusland de joodse minderheidsgroep beschouwen als een groep met een nationalisten streven. De negen joden die in het nieuwe jaar terecht zullen staan, worden beschuldigd van anti- Russische agitatie en ...georganiseerde activiteiten, gericht op het plegen van gevaarlijke misdaden tegen de staat en deelname in anti-Sovjetbewegin- gen". Dat komt in een normale gang van zaken in de Sovjet-Unie neer op overtuigd zionisme. De Russische joden vormen ln Israël een zeer emotioneel onderwerp; Vele stichters van de joodse staat kwamen oorspronkelijk trtt Rusland en men beschouwt in vele gevallen de Russi sche joden nog als de werkelijke dra gers van de joodse traditie. Enige jaren geleden, tijdens de moeizame onderhandelingen tussen Israël en de Sovjet-Unie over een eventuele emi gratie van de Russische joden naar Israël verbood de Israëlitische rege ring buitenlandse journalisten zelfs over het onderwerp te schrijven. Toen ik in die tijd in Israël een artikel over de Russische Joden schreef, werd mij daarvan de publikatie verboden. „Wij kunnen het gevaar niet lopen dat de Russen hen niet willen laten gaan", voerde de censuur aan eh be val mij een ander onderwerp aan om over te schrijven. Los van de emotionele verbondenheid met de Russische broeders hebben de Israëli's een veelheid aan praktische redenen om ben naar hun land te Gebedsdienst in een Russische syna goge. De tekst van het gebed rechts op de foto luidt: „Hemelse Vader, zegen de regering van de Unie van de Sovjet republieken. laten emigreren. Zij zouden met hun zeer grote begaafdheden een belang rijke bijdrage kunnen leveren tot de ontwikkeling van de Israëlische tech nologische industrieën. Ook heeft Is raël behoefte aan een grotere bevol king, gezien de eveneens groeiende Arabische volkeren die hen omringen. Sinds de joden in de landen van West-Europa en de Verenigde Staten vanwege hun welvarende en niet ver- vervolgde bestaan daar, de behoefte verloren hebben om naar Israël te emigreren, is Rusland de laatste bron van potentiële emigranten. Om die reden zijn de Joden in Rus land voor de Sovjetregering een be langrijk machtsmiddel ten opzichte van premier Meir en haar collega's. De huidige processen kunnen in dat verband wel eens bedoeld zijn om de regering in Tel Aviv daaraan te her inneren. De Russische betrokkenheid in het Midden-Oosten is politiek zeer groot. Het opnieuw uitrusten van het Egyptische leger heeft de Russen veel geld gekost en ook de exploitatie van projecten als de Assoeandam en het staalbedrijf te Hehvan kost hun geld. Steeds meer wordt duidelijk, dat Rus land zware verliezen te lijden heeft, als het tot groot militair treffen in het Midden-Oosten komt. De Russen zijn daarom voorlopig zeer gesteld op rust in het Midden-Oosten. Dit is nog weer eens gebleken bij de dood van president Nasser. Niemand kon vooi-spellen wat er in de Arabi sche landen zou gaan gebeuren, nu zijn overheersende invloed weggeval len is. Wij hebben reeds enige staats grepen in Syrië en Irak meegemaakt, de Jordaanse oorlog is onlangs nog steeds onbeslist geëindigd en Egypte maakt in alle opzichten een tijd van onzekerheid door. Vice-president Aly Sabry van Egypte bracht de kerstdagen in Moskou door. Hoewel het onderwerp van gesprek niet bekend werd gemaakt, was het duidelijk, dat het gedraaid heeft om het aflopen van het bestand aan het Suezkanaal op 5 februari. Zowel de Russen als de Egyptenaren beschul digden in het communiqué, dat tweede kerstdag uitgegeven werd. de Israë liërs ervan de opdracht van de verte genwoordiger van de Verenigde Na ties, Jarring, belemmerd te hebben. Jarring werd door Oe Thant naar het Midden-Oosten gestuurd om een vreedzame oplossing voor de crisis daar te vinden. Zo gauw Sabry echter in Cairo terug kwam. zei hij in een toespraak tot studenten, dat het Egyptische leger iedere dag tijdens het staakt het vu ren sterker was geworden. De Egypte naren hebben reeds gezegd niet ak koord te zullen gaan met een nieuwe verlenging van het bestand. Zij geven de indruk de Israëliërs een aframme ling te willen geven, zo gauw zij het spel van het bestand beëindigd heb ben. Zij zullen dat natuurlijk niet doen, omdat zij zelf eerder de kans hebben zo'n aframmeling te krijgen. Minder invloed De Russische invloed op de Egyptische machthebbers schijnt verminderd te zijn. sinds Nasser is gestorven, on danks de spoed waarmee zij zich na Nassers dood naar Caïro haastten om hun nieuwe vrienden te ontmoeten. Meer dan tevoren hebben de Russen er dus belang bij hun politiek over de Israëlische kant te spelen. Het tijdstip waarop de processen te gen de joden in Leningrad begon kan natuurlijk toeval zijn, maar het is weer zeer moeilijk om daarin te gelo- Nadat de vonnissen in Rusland be kend gemaakt waren, hield premier Meir voor de Israëlische volksverte genwoordiging, de Knesset, een harts tochtelijke rede, waarin zij een be roep op de wereld deed om tussenbei de te komen. Van meer betekenis was de toespraak die minister van Buiten landse Zaken Aban Eban voor een vergadering van buitenlandse persver tegenwoordigers hield. Verwijzend naar de nieuwe bijeenkomsten met V.N. vertegenwoordiger dr. Jarring, waarin de Israëliërs tot nu toe niet zo'n groot belang stelden, zei hij: „Het uur van beslissing is nu voor ons aangebroken. Er is geen reden voor een nieuwe verlenging. Wij moeten het niet van de mooie plezierige kant bekijken, maar vanuit het duistere gezichtspunt wat er zal gebeuren als we weigeren de besprekingen te her- Een van de gevolgen van zo'n weige ring zou natuurlijk een nieuwe oorlog kunnen zijn in het Midden-Oosten, met al de onzekerheden tot in welk deel van dit kokende gebied zij zich weer zal uitbreiden. Maar een ander gevolg, dat bij de Israëliërs zeer sterk leeft, is een grotere vervolging van de joden in Rusland en een verder uit stel van de mogelijkheid dat deze joden naar Israël mogen emigreren. (Copyright The Guardian) De wijzers op de Spasskayaklokkentoren van het Kremlin staan op twaalf Wat wordt er in het nieuwe jaar achter deze muren uitgebroedzo vraagt menig politicus zich af. (Van onze correspondent) PARIJS Vandaag vieren de 400.000 leden van de Franse communistische partij in het openbaar en ook onder elkaar feest. Het is 50 jaar geleden dat de partij werd opgericht. Het kind werd geboren op het congres van Tours in 1920, toen de Franse socialistische partij met een meerderheid van 3000 tegen 1000 besloot tot aansluiting bij de pas gestichte derde internationale van Moskou. Scheuring werd fataal voor socialisten Voordien was de socialistische partij aangesloten bij de tweede internationale, aan wie verweten werd niet alleen sa menwerking met niet socialistische par tijen in de coalitieregeringen, maar bo venal het feit er niet in geslaagd te zijn de eerste wereldoorlog te voorko men. De Franse socialistische partij had daar sterk onder geleden en was in 1918 aangeland op een dieptepunt wat leden aantal betreft. Maar dat zelfde leden aantal steeg zeer snel in de eerste jaren na de oorlog, omdat er voor de gedemo biliseerde soldaten en 700.000 gewonden en invaliden geen werk genoeg was. Fa brieken die voor de oorlog hadden ge werkt werden stopgezet, vrouwen die de mannen in de fabrieken hadden vervan gen kwamen op straat, speculanten had den met plotseling verkocht Frans en Amerikaans oorlogsmateriaal en met zwarte handel zoveel geld verdiend dat Parijs een bron van nationaal en inter nationaal vermaak werd. De socialistische partij won daardoor veel leden, maar niet allen leden met een soliede politieke ondergrond. De Franse vredesapostel Jean Jaurès, de grote humanist van het Franse socialis me, was bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog in 1914 doodgeschoten. Zijn opvolger was Leo Blum die in Frankrijk de reputatie had „de fijnste geest van het Franse parlement" te zijn. Maar Blum was geen Jaurès en op het con gres van Tours in 1920 kon hij niet ver moeden dat de meerderheid van zijn partij aansluiting zocht en kreeg bij Mos- Die meerderheid onderwierp zich aan de door Moskou gestelde 21 voorwaarden onverbiddelijke gehoorzaamheid van de voorschriften van de derde internationale en aanvaarding van de dictatuur van het proletariaat. De minderheid bleef als socialistische partij de democratie getrouw, maar heeft niet kunnen verhinderen dat de communistische partij vele bootlengten voor kwam te liggen. Twee cijfers tonen die machtsverhoudingen aan. Bij de laatste presidentsverkiezingen kregen in eerste ronde de socialist Gaston Defferre 5 en decommunist Jacques Declos 21 pet. Een halve eeuw lang zijn de com munisten in Frankrijk verlengstukken geweest van Moskou. Aarzelend komt daar enige verandering in; de bezetting van Praag door de Russische tanks werd afgekeurd, en zo pas werden de joden vervolgingen en de twee doodvonnissen betreurd. Maar zelfs twee zwaluwen maken nog geen zomer. De scheuring van een halve eeuw ge leden is voor de gehele linkerzijde in Frankrijk fataal geweest. Sedert mei 1958. de komst van De Gaulle, zit de rechterzijde vast in het zadel en daar verandert niets aan. Ook al winnen de socialisten en communisten in een tijde lijke verkiezingsafspraak bij de komen de gemeenteraadsverkiezinzen in maart een paar burgemeesterszetels. Feit is in tussen dat de Franse communistische partij haar leden goed bij elkaar weet te houden. Ieder jaar viert de communis tische „Humanité" een groot volksfeest in het Bois de Vincennes met een op komst van vele tienduizenden. Aan de vooravond van de feestdagen in december vieren alle communistische partijafdelingen hun eigen kerstfeest met goedkopere dranken en levensmiddelen en niet te vergeten met stromen boeken en brochures en vlugschriften die onver moeid van de persen en de stencilmachi nes rollen. Daar kan de arme berooide Franse socialistische partij niet tegen op. Haar leiders beseffen maar al te goed dat zij bij een eventuele eenheid met de Franse communisten het hoofd in de strop steken. DEN HAAG (ANP) Het aantal mil jonairs in Nederland is in 1968 toege nomen van 5451 tot 6729, aldus blijkt uit het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De grootste stijging waa te bespeuren by de groep met een vermogen van 1 miljoen gulden tot 5 miljoen gulden, nl. van 5125 tot 6308. Het aantal bezitters van 5 miljoen gulden en 10 miljoen gulden steeg van 227 tot 303. Meer dan 10 miljoen gulden bezaten in 1968 118 personen tegen 99 in 1967. Mensen met een vermogen van een ton of meer bezaten in 1968 samen 62 miljard gulden (1967: 54,4 miljard gul den). Het aantal bezitters van een tot twee ton nam af van 62,85 tot 61,16 pet. van het totaal. Toegenomen is het aan tal vermogens van twee ton tot 10 mil joen gulden. Boven de 10 miljoen gulden bezit een vrijwel constante groep men sen (0,05 pet. van het totaal), maar het in het bezit van deze groep zijnde ver mogen neemt verder toe.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7