Beroep van veroordeelden wellicht morgen aan de orde KLOOS: „ANTI-KVP RESOLUTIE IS TE VEEL HANDENBINDER PvdA Luchtkussentrein niet tijdig bouwrijp voor Schiphollijn Meerjarenplan tegen luchtvervuiling binnenkort bij Kamer LENINGRADPROCES oovietioaen mgehele geen genade Nieuwe raad geïnstalleerd Weduwe King uiet naar Nederland Gezamenlijke surveillance op rijksweg 13 Laatste oudejaars- treinen vertrekken om 9 uur Prins Claus: „Je zou soms graag iets willen zeggen Vakbonden in gesprek met Scholten-Honig DiNSDAG 29 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT MOSKOU (Reuter-AFP-AP) De advocaten van de veroor deelden in Leningrad hebben het verzoek ontvangen, morgen naar het opperste gerechtshof van de Russische federatie in Moskou te komen voor de behandeling van het beroep tegen de vonnissen, zo hebben doorgaans betrouwbare zegslieden meegedeeld. Officiële bevestiging hiervan was niet te krijgen, maar het is uiterst ongebruikelijk dat een beroep nog geen week na de uitspraak in behandeling wordt genomen. /"■f ~a veroordeeld. zo« geweigerd hebben in J J wereld een storm van protest, onder meer van de zijde van het Vaticaan, doen l opsteken en het is mogelijk dat de Rus- fJ 1 77 7 'y sische autoriteiten de zaak snel tot een O f'O Off Mnde willen biengen Een Israëlische radioverslaggever is er T gisteren in geslaagd vanuit Tel Aviv CJ Alexandrovitsj, wier dochter Ruth bin- I nenkort in die stad terecht zal moeten i Het phbces in Leningrad in verband staan. „Mijn dochter is op 8 oktober ge- met een poging tot vliegtuigkaping ein- 1 arresteerd en sindsdien heb ik niets meer j digde vorige week donderdag in twee vernomen. Zij wordt, evenals alle andere I doodvonnissen. Negen personen werden joden in die zaak. beschuldigd van anti- I veroordeeld tot vier en vijftien jaar Russische activiteit omdat zij Hebreeuws UTRECHT (ANP) De I luchtkussentrein, of liever de lineaire motor die hem moet voortstuwen, zal pas in de tachtiger jaren bruikbaar kunnen zijn. Dat is een van de redenen hem niet te kop- i pelen aan de Schiphollun. Een andere reden is dat deze tech niek niet in de Randstad past. Dit heeft de president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, mr. M. G. de I Bruin, meegedeeld ondernemingsraad v; i de NS. Mr. de Bruin zei voorts dat de spoorwegen inmiddels wel aandacht moeten hebben voor een toekomstig Euro pees net van hoge kwaliteit, waarvoor de luchtkussen- trein, eenmaal klaar, belang rijk kan zijn. In dit verband wordt de kanaaltunnel ge noemd met een aftakking naar west-Nederland, maar dan wel losgekoppeld van de Schiphollijn, die in dit ver band van regionale betekenis is. De Schiphollijn kan wel samen met het noord-zuid stadsspoor in Amsterdam worden doorgetrokken naai de grote geplande wooncen- tra in Noord-Holland. Een donkerrood jasje in combinatie met een grijze broek en een donkerrode pet met een brede gouden bies, en het NS-vignet in gouden kader onder de borstzak, zijn de voornaamste kenmerken van het nieuwe uniform voor de machinisten van de N.S. De eerste uniformen nieuwe stijl zijn dezer dagen in ge- Probleem is lineaire motor bruik genomen. De conduc teurs, receptionisten en op zichters kregen al eerder een nieuwe stijl uniform. Tussen 5 en 30 januari krij gen de ruim 100.000 abon nees van de z.g. 65+ kaarten bij de NS, weer twee gratis reisdagen. De maandagen, vrijdagen en zondagen tellen niet mee. Om het de 65 plus sers gemakkelijk te maken, heeft de NS een speciale 65 vlag (groen en geel) laten ontwerpen, die op elke gratis xeisdag vanaf de stations zal wapperen. (Van o e parlementaire redactie» DEN HAAG Staatssecretaris Krui- singa (Volksgezondheid) heeft vanmor gen de raad voor de luchtverontreini ging geïnstalleerd. Hij verzocht de Raad bij deze gelegenheid zo gauw mogelijk advies uit te brengen over het in wer king treden van verschillende artikelen van de wet. Hij zei verder te hopen dat mede door het werk van de Raad de luchtverontreiniging een van de meest verontrustende verschijnselen van deze tijd zo snel mogelijk tot aanvaardbare grenzen zal worden te ruggedrongen. Nederlanders moet het mogelijk zijn de vervuiling tot een niet meer veront rustend en nauwelijks hinderlijk niveau terug te brengen," aldus de staatssecre taris. Dr. Kruisinga deelde mee dat spoe dig een meerjarenplan voor de bestrij ding van de luchtvervuiling tot stand zal komen. Binnenkort zal hij voorstel len indienen voor eisen ter bestrijding van de vervuiling door auto's. Vooral de ervaringen in Rijnmond hebben duidelijk gemaakt dat de wet op de luchtverontreiniging zo snel mo gelijk dient te worden ingevoerd. De wet maakt het mogelijk krachti ger op te treden en dwingende eisen voor te schrijven. Staatssecretaris Krui singa legde de nadruk op het belang van goede meetmethoden, omdat zonder opsporing de bestrijding van de lucht vervuiling volslagen onmogelijk is. Ten aanzien van de metingen loopt Neder land in het voorste gelid. Met Duitsland werkkamp. De beklaagden twee na, allen joden. Zeker Eduard Koeznetsov, die tot de kogel Corelta UTRECHT (ANP) M« King, de echtgenote van de vermoorde Amerikaanse negerleider, komt niet naar Nederland om aanwezig te z(jn op Pala ver. de grote jongerenmanifestatie van de stichting Jeugd en Bijbel, die zater dag in Utrecht wordt geboudeu. ip studeért, liedjes in het Hebreeuws- zingt en de riten van ons geloof volgt", zo vertelde mevrouw Alexandrovitsj. Vol gens haar zullen binnenkort in Riga drie processen tegen joden worden gevoerd. Zij dacht niet dat de beroering die in de wereld is ontstaan door de vonnissen in Leningrad, enige invloed zal hebben op de Russische autoriteiten. Zestig Russische joden hebben om recht „en niet om genade" gevraagd voor de twee mannen, die in het kapings proces in Leningrad Ier dood zijn ver oordeeld. „Het storten van het bloed van onze broeders zal ons niet tegenhouden of bang maken", aldus de verklaring van de zestig Russische joden. De verklaring was onder meer gericht aan de commis sie van de Verenigde Naties voor de rechten van de mens. Het officiële Russische persbureau heeft maandagavond het Westen be schuldigd van het voeren van een „onge breidelde anti-Sovjetcampagne". Mevrouw King is druk bezig met de i voorbereiding van een herdenkingscon- i ferentie, gewijd aan het werk van haar man. Zij zou op Palaver samen met een Indonesiër, een Chileen en Nederlanders spreken over de betekenis van de bijbel voor haar. De plaats van mevrouw King wordt nu ingenpmen door ds. E. Santi, een concertviolist, die de vader werd van de 1 wezen in Napels, di - Doan Than Lyem, ■katholieke Noordvi Speciale lampen op politiewagens (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK De politiekorpsen van Rotterdam, Delft en Rijswijk, die geza menlijk de surveillance uitoefenen op rijksweg 13 en die deze surveillance enige weken geleden hebben geïntensi veerd, gaan met ing3ng van 1 januari werken met speciale lampen op de sur veillancewagens. De bedoeling van deze lampen, die uit veiligheidsoverwegingen al enige jaren worden gevoerd door mili taire colonnes en treinstellen van de Nederlandse Spoorwegen, is door de preventieve werking ervan het grote aantal overtredingen op de rijksweg te beperken. De politie noemt deze lampen „running lights". In Zweden en in Amerika zijn door de politie proeven met dergelijke lampen genomen en uit de daarover ver schenen publikaties is gebleken dat de preventieve werking, die ervan uit gaat, zonder meer goed te noemen is. Vandaar dat de Coördinatiecommissie Surveillance Rijksweg 13 heeft besloten een proef met deze lichten te nemen. De automobilisten, die vanaf 1 januari politievoertuigen met dergelijke lampen op rijksweg 13 zien en menen dat abusie velijk deze verlichting wordt gebruikt, behoeven de bemanningen van deze wa gens dus niet hierop te attenderen. Visser-Neerlandia- prijzen voor 1970 DEN HAAG De Visser-Neerlandia- prijzen 1970 voor kunst en cultuur zijn als volgt toegekend: De toneelprijzen (totaal bedrag f 4.500): Een prijs van f 2.500 voor Achilles Gautier te St.-Mar- tens-Latem (België) voor het toneelspel „Het souterrain". Een prijs van f 1.000 voor CPA Ho- lierhoek te Leiderdorp voor de eenakter „De kerken van Normandië' en 'n prijs van f 1.000 voor J. B. Kramer te Den Haag, voor de eenakter „Halve tar- De muziekprijs van f 4.000 is toege kend aan Rudolf Escher te Amsterdam voor zijn Quintetto a fiati. België heeft overleg plaats om totdie zich in Zuid-Vietnam i samenwerking te komen, want de j herstel van verwoeste dorpen en pater luchtvervuiling houdt niet bij de lands-I Vincente Jose Rafael, die niet meer te- grenzen stil. rug mag naar zijn vaderland Angola. Minister Luns, gisteren vertrokken voor een officieel bezoek aan Iran, Saoedie-Arabië en Koeweit, werd op Schiphol uitgeleide gedaan door de ambassadeur van Iran. Mevrouw Luns, die haar man by dit officieel bezoek vergezelt, verkoos het opstapwagentje van Schiphol boven het lopen naar de vliegtuigsluis. Zij werd uitgeleide gedaan door (rechts) de echtgenote van de ambassadeur van Iran. ■li Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Er zitten nog maar twee dagen in het oude jaar en dan beginnen we op de traditionele wijze I aan een volgend. Dal houdt voor een j groot aantal mensen in, dat zij bij I familie, vrienden of kennissen de jaar wisseling zullen vieren. En zij die niet in het bezit van een auto zijn en toch naar buiten de stad gaan, maken dan gebruik van de diensten van de NS. De Spoorwegen streven er echter ook 1 naar hun personeel zo veel mogelijk de gelegenheid te geven de jaarwisseling i in eigen kring door te brengen. Daarom zullen de treinen in de avonduren van oudejaarsdag maar heel beperkt rij- Door middel van een reclamecam pagne in de dagbladen kondigt de NS dan ook aan, dat op oudejaar de laat ste treinen rond negen uur zullen ver trekken. Waarschuw dus vrienden en familie, zodat ze niet voor een verlaten station staan te wachten en niet meer naar de plaats van de feestelijkheden kunnen gaan. (Van oen onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Je zou soms dol graag ecus iets willen zeggen over een bepaalde zaak. Doodgewoon, om dat je meent iets zinnigs naar voren te kunnen brengen, dat een bijdrage kan zijn in de meningsvorming", vindt prins Claus. „Maar", zegt bü vertegenwoordigen. „En dat is een positie waarin leden van het konink lijk huis niet verzeild behoren te raken", aldus de prins. In het gesprek zegt prins Claus ver der, dat het net iets voor Nederland zou zijn om voorop te lopen bij het ontwikkelen van luchthavens in zee. vallen hoed je je daarvoor, omdat er wellicht commentaren of interpre taties aan worden verbonden, die niet jc opvattingen maar je status als lid van het koninklijk buis in het geding De prins zegt dit in een gesprek met medewerkers van Ruim Zicht, het kaderblad van het N.K.V., erop wij zend, dat mensen die inspraak uit oefenen, oen bepaald (groeps)belang binatie mogelijk is van luchthaven en containerhaven. „Een mooi project na voltooiing van de deltawerken", aldus de prins, die erkent dat het een dure zaak zou worden. „Maar ter- wille van het behoud van een goed leefklimaat zullen in de toekomst steeds vaker voor allerlei problemen oplossingen moeten worden aanvaard die zeer kostbaar zijn. Dat is de prijs voor zuivere lucht, schoon water en stilte". PROCES MANSON Lynette Fromrne (in wille minijurk), Ruth Ann Morehouse (linkerfoto) en Steve Grogan (rechterfoto), leden van Charles Mansons hippiegroep, worden naar hun cel teruggebracht. Ze worden ervan beschuldigd een ge tuige van de aanklager in het Tateproces een hamburger met Isd te hebben gegeven. LOS ANGELES (AP) De openbare aanklager Vincent Bugliosi heeft ge vraagd Charles M. Manson en drie van zijn vrouwelijk medeverdachten te ver oordelen wegens moord. Hij beschreef Manson als „een dictatoriale Maharadja van een stam van hielenlikkcnde slaven die bereid waren zijn moorden voor hem uit te voeren." Bugliosi vertelde de jury-leden „Charles Manson en alleen Charles Man son had een motief voor deze moorden; het enige motief van de anderen was te doen wat Charlie zie. Het proces tegen Manson en zijn clan wordt gevoerd wegens de moord op de actrice Sharon Tate en nog zes mensen. De eerste verdediger Paul Fitzgerald zei in zijn slotpleidooi dat er een goede kans is dat iemand anders dan Manson en zijn drie vrouwelijke mede verdachten de moorden hebben ge pleegd. „Ik heb er geen bewijs voor, maar het is een redelijke veronderstel ling." WASHINGTON POST: MARGARET EN TONY GAAN SCHEIDEN WASHINGTON (AP) Prinses Mar garet van Engeland en haar man, lord Snowdon (vroeger Anthony Armstrong- Jones) zijn overeengekomen te gaan scheiden. Dit heeft de columniste Maxine Chesire van de Washington Post ver nomen van nauwe vrienden en familie leden van lord Snowdon. Het paar is op 6 mei 1960 getrouwd. Volgens de Washington Post doen al drie jaar in de Londense society berichten de ronde over strubbelingen in hel huwe lijk. Belangen van werknemers veilig stellen UTRECHT (ANP) De vertegen- woordiger van de industriële vakbonden zijn tevreden, na het maandagmiddag j met de raad van bestuur van Scholten- Honig gevoerde gesprek over de interne moeilijkheden bij dit concern. „Wij ver wachten dat binnen drie weken de ge- wenste zekerheid ten aanzien van de werkgelegenheid voor de ruim 5000 i werknemers bij dit concern zal worden verkregen en dat de onderneming be- stuurbaar blijft", aldus de heer V. van j Staveren, namens de vakbonden. en de Raad van Commissarissen o de wankele positie van het 5000 n sterke personeel van Scholten-Honig. UTRECHT (ANP) „De anti-KVP-resolutie van de PvdA is veel te veel een handenbinder", aldus de scheidende voorzitter van het NVV, tevens Eerste- Kamerlid voor de PvdA, de heer A. H. Kloos in een interview met „Ruim Zicht" van het NKV. Wie niet in de regering zit. aldus de heer Kloos. heeft weinig kans iets van zijn opvattingen te realiseren. De vraag, of de PvdA wel of niet met de KVP in een regering zou moeten zitten is dan ook een zaak van belangenafweging. De resolutie maakt die be langenafweging echter onmogelijk. Een herwaardering van de anti-KVP-resolutie is volgens de heer Kloos noodzakelijk als bij de komende verkiezingen blijkt dat de confessionele partijen stabiel zijn of groei vertonen. Dan zou „Alleen oppositie voeren is mij te steriel*" namelijk de conclusie gewettigd zijn dat de opposi tie van de PvdA niet leidt tot afkalving van de confessionele groeperingen. „Voor mij rijst dan le vensgroot de vraag of het niet beter is om een regering te vormeh met de confessionelen, als je daar tenminste voldoende van je eigen program in terug kunt vinden. Bij een regering met de VVD is dat laatste in ieder geval uitgesloten". De heer Kloos stelt verder, dat hij op dit ogenblik niet voelt voor een leidende rol in de PvdA. „Maar dat heeft te maken met het feit, dat alleen oppositie voeren mij te steriel is. Ik ben liever creatief Over de samenwerking tussen de drie vakcentrales in een federatie zegt de heer Kloos, dat het hem niet onverschillig laat of de besluitvorming verloopt via bonden die zich rechtstreeks bij de federatie aansluiten of dat de vakcentrales als tussenschakel blijven fungeren. De heer Kloos is voorstander van de eerste mogelijkheid, maar NKV en CNV hebben zich al heftig tegen een dergelijke organisatorische vorm verzet, omdat de eigen identiteit vakcentrales daardoor verloren zou gaan. De heer van Staveren had het oog op de buitengewone aandeelhoudersverga dering, waarom de vereniging effecten bescherming telegrafisch heeft gevraagd en die naar zijn oordeel ongetwijfeld binnenkort zal worden gehouden. De vakbonden hechten veel waarde aan de door de vereniging effectenbe scherming voorgestelde aandeelhouders commissie. Zij hebben de vereniging gisteren gevraagd iemand als lid voor deze commissie te mogen voordragen die een nationale bekendheid heeft en waarvan^ mag worden aangenomen dat hij het volledige vertrouwen geniet van werknemers en vakbonden. De vakbon den verwachten dat hun verzoek in overweging zal worden genomen. Intussen heeft de vice-voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Koninnklijke Scholte-Honig N.V., de heer M. K. Honig, meegedeeld er niet aan te denken om af te treden. De heer Honig weigerde commentaar an de le geven op hel overleg dat gisteren heeft plaatsgehad lussen de vakbonden Extra-geld voor versiering van Congresgebou w DEN HAAG. Op de gemeentebegro ting van Den Haag voor'het jaar 1970 is een extra-post van 50.000,- opgevoerd voor kunstaankopen voor het Congres gebouw. Het is de bedoeling dat een zelfde bedrag gedurende totaal zes achtereenvolgende jaren op de gemeente begroting zal verschijnen. Met betrekking tot het eerste door de raad gevoteerde bedrag van 50.000,- is een adviesgroep aan het werk gegaan, die bestaat uit de volgende leden: Theo Bitter, namens Pulchri Studio; Fred van de Walle, namens de Haagse Kunst kring; Ray Staakman. namens de B.B.K. Den Haag; C. C. Steensma, als directeur van de N.V. Nederlands Congresgebouw, en A. P. S. Ponten, namens de afdeling Kunstzaken der gemeentesecretarie. Het ligt in de bedoeling spoedig een open inzending uit te schrijven waarbij iedere Haagse beeldende kunstenaar ten hoogste drie werkstukken of ontwerpen kan inzenden. Dit werk zal in het Con gresgebouw worden tentoongesteld. Er is overleg gaande om deze tentoonstel ling te doen samengaan met de Manifes tatie mini-Keukenhof, die gehouden wordt van 27 maart tot en met 4 april. Deze tentoonstelling dient als openbare verantwoording van de door de jury gemaakte keuze en als verkooptentoon stelling voor het publiek.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5