Woede in wereld over 6 doodvonnissen Burgosproces 1 Verdediging niet aan bod Winter schommelt op luchtstromingen Twee overvallen in Den Haag met buit van f 40.000 MANTEL SPECIALIST 25555 „REDELOZE UITSPRAAK" Allergies voor alle moderne produkten Onderzoek taximoord vastgelopen Verdachten ontvoering Laporte gegrepen Geruite pet van rover blijft achter de grote specialist in MANTELS is uiteraard de ÊcuUc6ouxont 62e Jaargang* no. 18.243 DINSDAG 29 DECEMBER 1970 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 uur Daktari; 20.20 uur Mod Squad; 21.10 uur Brandpunt; 21.35 uur De klop op de deur. Nederland II: 19.30 uur Toppop; 20.20 AF EN TOE SNEEUW De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Vrij veel bewolking met af en toe sneeuw. Meest lichte vorst. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak noordoostelijk. Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 1030U3 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes ƒ2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per 1 jan. '71: p. week 1,41, maand 6,05, kwartaal ƒ18,10, jaar ƒ70,30. Per post: per kwartaal 21,70, per jaar 84,70. (Van q s correspondent) BURGOS. Het vellen van zes doodvonnissen door het mili taire tribunaal in Burgos heeft in en buiten Spanje een golf van ■woede opgewekt, die -zich uit in onlusten, protesten, verzoeken om clementie, stakings- en boycot acties en aanvallen op Spaanse consulaten en ambassades. Uit de overwegingen blijkt dat het mili taire tribunaal alles had aange rekend wat tegen de zestien Bas- kische nationalisten was inge bracht. maar niets wat tot hun verdediging was aangevoerd. Alle zes de Basken, tegen wie de dood straf was geëist, werden ter dood veroordeeld. Drie van hen zelfs tweemaal. Dit zijn de drie, die op de laatste procesdag een aanvai deden op het tribunaal terwijl zij strijdleuzen liepen. Hun kansen op gratie zijn daarmee vrijwel nihil. De negen die niet ter dood veroordeeld werden kregen gevan genisstraffen variërend van zes tot zeventig jaar, met een totaal van 700 jaar. Er was één vrijspraak. De zestien, die in onverwarmde cellen zaten, werden gisteravond door hun ver dedigers ingelicht. Zij allen hechtten hun goedkeuring aan een verklaring, die door hun verdedigers werd voorgelezen: „Deze redeloze uitspraak tast onze revolutio naire moraal in het geheel niet aan. Van het fascisme kunnen wij alles verwach ten....". De verdedigers hebben voorts geweigerd de uitspraken mede te onder tekenen. Da veroordeelde mannen zijn: Fran cisco Izco, wiens vrouw tot vijftig jaar veroordeeld werd, de 23-jarige Joaquin Artola, de 25-jarige Romero. Deze drie zullen de kogel krijgen. De andere drie ter dood veroordeelden zijn:- Jose Do- renso, Francisco Larena en Mario Onan- dia. De vonnissen moeten nog goedgekeurd worden door de bevelhebber van het zesde militaire district. Zodra dit ge beurd is, en niemand twijfelt eraan dat het gebeurt, kan alleen nog Franco de zes redden. De verdedigers van de zestien hebben imniddels een lijvig bezwaarschrift inge- Morgen zal generaal Franco een rede houden ter gelegenheid van oud en nieuw. Hij zou die gelegenheid kunnen aangrijpen om de vele verzoeken om gratie in te willigen. Het is zes jaar geleden, dat in Spanje een doodvonnis ten uitvoer is gelegd. Vandaag zou er kabinetsberaad zijn over de vonnissen, be vonnissen van Burgos hebben over de gehele wereld felle reacties verwekt. De in Frankrijk woonachtige Baskische leider Telesforo de Mönzon profeteerde: „De gevolgen zullen verschrikkelijk zijn. Wij zullen onze broeders wreken.In San Sebastian braken onlusten uit. Rui ten werden ingegooid en auto's omver gesmeten. De bisschop van San Sebas tian, mgr. Argaya is spoorslags naar Ma drid gereisd om bij Franco op clementie aan te dringen. De ontvoerde en weer vrijgelaten Westduitse consul Beihl heeft eveneena op clementie aangedrongen. BRUSSEL: Twee tot driehonderd be togers bestormen de Spaanse ambassade en plunderen deze. Er zijn zes arresaties verricht. LONDEN: In Engeland woonachtige Basken hebben gedreigd met vergeldings maatregelen tegen zes leden van de DEN HAAG Het ingewik kelde proces van luchtstro mingen, depressies, polaire lucbtgolven, neerslag van zuid tot noord dat thans Eu ropa beheerst, kan in één woord samengevat worden: sneeuw. Ook Nederland heelt thans zijn deel gehad in de sneeuwval, die de winter al eerder in verschillende Eruo- pese landen gecompleteerd heeft. Vooral buiten de kuststreken heeft ons land een fors pak te verwerken gekregen, meer dan de laat ste jaren rond deze tijd. Voorlopig zullen de sneeuw buien al dan niet hevig nog wel voortduren, want al lerlei depressies op verschil lende hoogten en boven ver schillende delen van Europa volgen elkaar op. Het is thans een ingewikkeld weer- beeld geworden, vinden de deskundigen. Met andere woorden: het kan letterlijk vriezen en dooien. Maar we moeten de komende dagen de klemtoon meer op vriezen dan op dooien leggen. Met de vorst en de sneeuw val- komen ook de narighe den. De spoorwegen onder vinden dit al. Het aantal trein vertragingen begint toe te nemen als gevolg van technische mankementen aan treinstellen. Deze manke menten veroorzaakt door vorst en sneeuw en technisch is daaraan weinig te doen. Ook het wegverkeer wordt in verschillende delen van Nederland gehinderd door het winterse weer, gepaard gaande met gladde wegge deelten. Voor zover thans be kend heeft de gladheid reeds een dode geëist, toen de wa gen van een 28-jarige auto bestuurder uit Warder onder de gemeente Broek in Wa terland slipte en in een sloot langs de provinciale weg E10 terechtkwam. Volgens de alarm- en ver- keerscentrale van de rijkspo litie waren vanmorgen de hoofdwegen behoorlijk be rijdbaar. Daar is goed strooid. Slechts op enkele plaatsen kon het strooizout de sneeuw niet de baas, om dat de sneeuwlaag te dik Behalve het dodelijk ongeval in Broek in Waterland heb ben zich verder geen ernsti ge verkeersongelukken voor gedaan. Zij bleven beperkt tot lichte slipgevallen en au to's, die van de weg geraak ten, zonder dut zich persoon lijke ongevallen voordeden. Oppassen blijft echter aldus de verkeerscentrale van de rijkspolitie, wel geboden. Het lot van de zes, ter dood veroordeelde Baskische nationalisten ligt in handen van de militaire commandant van het zesde district in Spanje, luitenant- generaal Tomas Garcia R eb uil. Hij bepaalt of de doodvonnissen definitief worden. Daarna itan alleen Franco nog gratie verlenen CONFINER (AP) Mejuffrouw Dorothea Petrovich is een eeuw te vroeg ge boren. Zü is allergisch voor vrijwel alle moderne dingen waar dc mens van vandaag mee moet leven, zoals tientallen soorten medicijnen, chemicaliën, cosmetica en ongeveer alle petroleumprodukten die er z«n. Zij woont nu al geruime tijd in een caravan ergens hoog in de bergen, waar de lucht zuiver is, maar als er een auto voorbij mocht gaan is het meteen mis, en moet zij huilen, niezen en hoesten als zij niet onmiddellijk haar draagbare zuurstofapparaat in werking stelt. ,Jk leef al zeker tien jaar als een soort kluiae- nares", zegt de ongelukkige. Mej. Petrovich, die uiteraard haar werk als onderwijzeres niet kan doen, hoopt nog eens oen huis in de bergen te hebben, maar dan een dat geheel en al van „ouderwetse" materialen is gemaakt gewoon hout, glas en steen, en zonder ook maar een centimetertje kunstprodukt. ROTTERDAM Dé speurtocht naar de dader(s) van de aanslag op de taxi chauffeur J. Dijksman te Rotterdam lijkt op een dood spoor te zijn gekomen. De Rotterdamse recherche verrichtte weliswaar zondag een, nieuwe arrestatie maar er is ernstige twijfel of deze arres tant iets met de moord uitstaande heeft. De man, de 22-jarige discjockey H. K. S. wordt vastgehouden op verdenking van diefstal. Hij had bij zijn aanhouding een illegaal vuurwapen in zijn bezit. Omdat de man al eerder wegens gewelddelicten was veroordeeld, ligt het voor de hand dat hij aan de tand gevoeld zal worden in verband met de moord op de taxi chauffeur. Maar een werkelijke aanwij zing is er tot dusver nog niet. Ook de oproep om ooggetuigen die via de tele visie is gedaan heeft nauwelijks iets op geleverd. Slechts zes tips waren het re sultaat van deze oproep, geen daarvan bleek bruikbaar. Door het uitblijven van resultaten in het onderzoek naar de moord op hun collega is de spanning in de Rotterdamse taxiwereld tot het uiter ste gestegen. (ADVERTENTIE) Spaanse ambassade. Vannacht stonden enige honderden mensen voor de ambas sade „Weg met Franco" te roepen. BARCELONA: Rond duizend burgers van Barcelona hebben hun burgemees ter gevraagd Franco om clementie te vragen. VENEZUELAIn Venezuela is besloten alle Spaanse schepen en vliegtuigen te boycotten. ROME: Voor de Spaanse ambassade in Rome is vannacht een bom ontploft. Er was geen schade. VATICAAN: Het Vaticaan betreurt de vonnissen en handhaafd het eerder ge dane verzoek om clementie. FRANKFORT: Frankfort: enige hon derden betogers bekogelden het Spaanse consulaat. MONTREAL (Reuter) De politie in j Montreal heeft maandagmorgen vroeg I de drie hoofdverdachten in de Canadese ontvoeringsazak Laporte aangehouden, I zo heeft een woordvoerder van premier Robert Bourassa bekendgemaakt. Het zijn Paul Rose, Jacques Rose en Francis Simard. Een aanhoudingsbevel voor het drietal was uitgevaardigd kort nadat het stoffelijk overschot van mi nister Laporte op 18 oktober was ge vonden. Zij werden aangehouden in het dorpje l'Acadie dertig kilometer ten zuidoosten van Montreal- Zij werden met een nog niet nader geïdentificeerde man gearresteerd nadat de politie een licht zag branden in een oude verlaten boerderij. De vier mannen waren bij hun aanhouding gewapend, maar boden geen verzet. Het is er dan toch van gekomen: het land ligt onder een alles verhullende deken nog maar nauwelijks aangeroerde sneeuw. In ieder geval betekent het tijdens de kerstvakantie voor de schoolkinderen een groot plezier. (Van een onzer verslaggevers) j DEN HAAG Den Haag is gisteren I opgeschrikt door twee waarschijnlijk ge wapende overvallen. Gistermiddag werd de 50-jarige heer G. v. d. Wiel, incas seerder van Menken Melk N.V., door een van zijn koftermodeltas beroofd, die der tig tot veertigduizend gulden bevatte. Dit gebeurde toen de incasseerder met zijn auto bij ccn melkzaak in de Keppler- straat arriveerde. Tijdens de vechtpartij met de overvaller verloor deze laatste een Schots geruite pet. Di* 57-jarige nachtwaker-schoonmaker J. Koel, werkzaam bij de Albert's Corner op het Buitenhof, werd gistermorgen om streeks kwart over zes door twee ge maskerde mannen overvallen maar wist het tweetal op de vlucht te drijven. „Het waren twee slappelingen" vertelde hij ons vanmorgen, „ik wilde er eerst eigen lijk niet eens politiewerk van maken". De incasseerder v. d. Wiel arriveerde gistermiddag omstreeks vier uur bij een melkzaak in de Kepplerstraat. Toen hij met zijn tas (inhoud 30 tot 40.000 gulden) wilde uitstappen stópte naast hem een groene Ford Cortini waarin twee man nen zaten. De man naast de bestuurder, volgens getuigen een 1.85 meter lange man van 25 tot 30 jaar met een blauwe regenjas, met donker uiterlijk en een snorretje, stapte uit, riep „hier het geld" en deed tegelijkertijd een uitval naar de tas. Er ontstond een gevecht. De incasseerder, afkomstig uit Zoeter- woude, kreeg van de met een pistool of een ander wapen uitgeruste overvaller een klap op het hoofd en moest zich ge wonnen geven. De overvaller greep de tas, sprong in de met draaiende motor gereedstaande wagen en verdween. Hij liet allen een Schotsgeruite roodblauwe pet die hij droeg achter. De wagen bleek gestolen te zijn uit de Perponcherstraat en werd vroeg in de avond door de politie, die tijdens de overval met een politiewagen in de buurt was, op het Koningsplein terug gevonden. De heer v. d. Wiel, die reeds ongeveer 15 jaar incasseerder is en bijna klaar was met zijn geldronde, liep tij dens de vechtpartij een blauw oog, schaafwonden en schrammen op. De heer Koel vertelde ons vanmorgen de toedracht van de overval bij Albert's Corner. „Het was kwart over xes onge veer toen ik een auto hoorde stoppen. Ik dacht, dat zijn de kranten. Ik liep naar de deur om ze te pakken en nam meteen de containers mee om buiten te zetten. Ik doe de deur open en zie een kerel met een doek voor, zijn gezicht en met pet op en die schreeuwt „geld". Hij zwaaide daarbij met een kleine revolver, volgens mij een speelgoedrevolver. Ik schrok even, maar riep ineens naar achteren „Willem" om net te doen alsof ik niet alleen was. maar dat was ik wel. Die kerel wou er toen vandoor, maar ik pakte hem vast. Toen kwam er een tweede gemaskerde man bij die zijn collega wegtrok uit mijn handen. Als die vent alleen was geweest had ik hem wel De „zes van Burgos". Bovenste rij, van links naar rechts: Francisco Javier Izco de la Iglesia (29), Joaquin Gorrostidi Artola (26) en Eduardo Uriarte Romero (25). Alle drie kregen z\j dubbele doodstraf. Onderste rij: Jose Maria Donroso Ceberio (29), Mario Onaindia Na- chiondo (29) en Francisco Javier Larena Martinez (25). Zij werden éénmaal ter dood veroordeeld. Tanker vergaan: 21 vermisten NEW YORK (AFP) Op 400 km ten zuidoosten van Bermuda is de Panamese tanker Chryssi (19.183 tón) doormidden gebroken. Een Noors vrachtschip, de Ross Mount, heeft het hoog uit het water ste kende voorschip gezien en daarna zeven tien overlevenden uit reddingboten aan boord gehaald. Van de opvarenden wor den er 21 vermist, (ADVERTENTIE) vast weten te houden. Nu gingen zij i vandoor in een blauwe wagen. Het w; ren een paar slappelingen". Volgens de heer Koel, die al 33 jaar nachtwaker is, was de dader ongeveer 1,75 meter lang en sprak hij Nederlands. Extra rokertje voor Tweede Kamer Dec. 1945 - De distributie schijnt het nodig te vinden om de leden der Tweede Kamer te vertroetelen. Nu de lange vergaderingen in aantocht zijn, is hen namelijk een extra rantsoen van vijf sigaren en een pakje sigaretten in het vooruitzicht gesteld. Aldus een tikkeltje afgunstig de krant van vijfentwintig jaar geleden. Nu zit dat er niet meer in. het vertroetelen van Kamerleden. Ze lezen nu trouwens de krant tijdens de lange vergaderingen. Uw lijfblad wordt overigens ook in heel wat kamers gelezen, maar er kunnen er altijd nog méér bij. Indien u oms nu een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u als dank voor de moeite een grote zakagenda 1971 met fraaie kunstlederen omslag gratis. Leidse Courant. Antwoordnummer 849. Leiden. Als nieuwe abonnee van de Leidse Courant heb ik voor u genoteerd: Naam: Woonplaats: Straatnaam: Ingaande: Hij/zij wil betalen per M Mijn naam en adres zijn: Naar dit adres kunt u de mij toegezegde zakagenda 1971 zenden. TAXI K KERKHOF» NARMSTRAAT1A LEIDEN vraagt chauffeurs

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1