35 PROCENT VAN NEDERLANDERS VOELT ZICH DOOR ONZE ADVERTENTIES AANCESPROKEN" ER IS GENOEG GOEDE WIL AANWEZIG MAAR JE MOET MENSEN WAKKER SCHUDDEN' Coupon graag gedaan. n „Een collectebus, daar stop je wat in. Of niet. Maar ik voel me nou niet zo geroepen zelf met zo'n ding te lopen rammelen. Of sociaal werk te doen. Andere mensen kunnen dat vast veel beter dan ik. Maar dat wil niet zeggen dat ik te beroerd ben om een handje te helpen. Als ik tijd heb, wil ik best iets voor een ander doen. Al gaat het er maar om even de gang kast te verschuiven, of zo. Maar je kan toch moeilijk gaan aanbellen of er nog wat te verschuiven valt „Doe er iets aan. Durf gerust te vragen. Als u helpen kunt of als u om hulp verlegen zit. Vraag het de buren, vraag het verderop. Of nog beter: vul deze bon in. Dan vertellen wij u wie erop zit te wachten, om geholpen te worden of om u te hel pen. Vrijblijvend, geen geld, geen lid worden. Misschien maar voor één keer. Maar doe's wat". In Rotterdam en omgeving kennen ze zulke tekstjes onderhand wel. Advertenties met oproepen en aansporingen als hierboven verschijnen er met de regelmaat van een klok in alle mogelijke kranten en tijdschriften. Bij de actiegroep „Graag Gedaan" die er zich achter heeft gezet, stromen de reacties binnen. Tegenover elk verzoek om hulp staan in theorie drie aanbiedingen voor hulpverlening. Er zijn mensen die bereid zijn te gaan wandelen met ouden van dagen, anderen willen verstelwerk opknappen, poetsen, schilderen, koken, voorlezen, helpen bij het inrichten van een huis etc. Het is te veel om op te noemen, zegt een woordvoerder van het Rotterdams centrum voor sociaal en cultureel vormingswerk waar de actiegroep „Graag Gedaan" een deel van uitmaakt. Lekke kraan Het systeem met het invullen van bonnen blijkt perfect te functioneren. Een actieleider: „Wel valt het me op hoe gering het aantal hulpvaardigen in de deftige buurten is Een wijk als het Oude Westen daarentegen doet ontzettend goed mee. Men is daar al een beetje gewend aan acties van dit soort. I Misschien ligt het daaraan. De gekste problemen hebben we al 1 opgelost. Zo was er een alleenstaande dame, het mensje zat met een lekkende kraan in huis. Helemaal gek werd ze ervan, want de loodgieter vertikte het om langs te komen. Wij konden haar gelukkig snel een mannetje leveren die het karweitje even opknapte. Ander geval: twee bejaarden wisten geen raad met een belastingprobleem. Een accountant die zich beschikbaar bad gesteld, loste het in 5 minuten op. Ongelooflijk, zo blij als die oudjes waren. Natuurlijk komen er ook erkende querulanten op de actie af. Maar die pik je er snel genoeg uit De actie als geheel is beslist een voltreffer. Zodra de advertentiecampagne afloopt, Kaan we bekijken of we dit werk op een andere manier via stickers of anderszins een" blijvend karakter kunnen geven. Als we een ding hebben geleerd in die korte tijd, dan is het wel dat er hier een enorm potentieel ligt. Het mag zeker niet verloren gaan. Zelfs wij hadden er tot voor kort geen idee van dat zoveel mensen met pietluttige dingen vreselijk in hun maag kunnen zitten terwijl van de andere kant tientallen mensen best bereid zijn een handje te helpen. Als ze maar weten waar ze terecht kunnen je ontdekt dat in de wijken ook op kleine schaal veel positieve dingen bereikt kunnen worden, terwijl maatschappelijk werkers alleen maar grote problemen willen zien Het welslagen van het Rotterdamse experiment betekent in feite de zoveelste triomf van de Stichting Ideële Reclame kortweg Sire geheten. Door haar activiteiten en haar manier van werken doet de f Stichting vrijwel onophoudelijk j van zich spreken. De campagne I „Graag Gedaan" is er weer een duidelijk voorbeeld van. I In vergelijking met wat Sire tot op heden presteerde, betekent het de eerste aanzet tot 'n geheel nieuwe ontwikke ling. Signaleren Louise Wessing-Janssens. secretaresse van de stichting, ontkent het niet: „Ons werk in het algemeen Wordt verklaard I uit het feit dat er in Nederland nog zoveel dingen voor verbetering vatbaar zijn. Kleine dingen, grote dingen, dingen waar wij allemaal iets aan kunnen doen, vaak zonder dat het grote moeite kost. ,Op zekere dag zijn wij begonnen (ie dingen te signaleren via advertenties die gratis werden geplaatst door kranten en tijdschriften. Later verleenden I ook radio en tv spontaan hun medewerking. Zelfs de vervaardiging van de advertenties geschiedt geheel pro deo. Naar ons idee ontbreekt het de Nederlander heus niet aan goede wil. Hij is best bereid tot verdraagzaamheid of tot het verlenen van hulp, maar je moet hem wel wakker schudden. Pas dan heb je kans op een fijne maatschappij, "Waarin de mensen wat positiever tegenover mekaar I staan. Stelselmatig is SIRE j daaraan gaan werken. Je zou kunnen zeggen dat we het publiek gingen „bespelen", maai dat vind ik een erg vervelend woord in dit verband. We wilden de mensen treffen, dat wel. Lange tijd beperkten we ons daarbij tot het aanstippen van situaties. We attendeerden n op onze onverdraagzaamheid in het verkeer, de vereenzaming van de bejaarden. Let wel. alles gebeurde geheel vrijblijvend. Met onze jongste campagne in Rotterdam zijn we bewust een stap verder gegaan. Daar wordt van de mensen gevraagd of ze werkelijk iets willen doen. Er zit ook voor ons veel meer werk en voorbereiding aan vast. Vraag en aanbod moeten vakkundig worden geselecteerd en gecoördineerd etc. Alles bijeen zijn we er ruim driekwart jaar zoet mee geweest eer we startklaar De Stichting Ideële Reclame heeft haar ontstaan in zekere zin te danken aan een expositie die vier jaar terug in Amsterdam werd gehouden van het werk der Advertising Council, een Amerikaanse instelling die al adverterend poogt het leefklimaat in de VS te veraangenamen. Iedereen, ook degenen die er tot dan het nut niet van hadden ingezien, raakte zo diep getroffen door het geëexposeerde materiaal dat de oprichting van een Nederlandse zusterorganisatie nu wel doorging. Het wérd de Stichting Ideële Reclame. Louise Wessing: „Ze hebben mij toen gevraagd het secretariaat op me te nemen. Hoe het kwam? Wel, kort tevoren had ik mij teruggetrokken uit de reclamewereld. Bij het afscheid vertelde ik desgewenst graag mijn vakkennis beschikbaar te willen stellen voor een charitatief doel. Vandaar... Krantebericht In april 1967 verscheen in vrijwel alle Nederlandse dagbladen de eerste SIRE- advertentie. Meteen al was het raak. De afgedrukte tekst „Man lag 5 dagen dood in woning" vormde in vele kringen een onderwerp van gesprek. Korte tijd later verschenen nog twee van zulke advertenties, gebaseerd op kranteberichten „Man vier uur bekneld in cabine van vrachtauto" en „Student mishandeld met kapotte fles". Alle advertenties maakten melding van het feit dat de slachtoffers het hadden moeten stellen zonder steun van anderen. Ze werden aan hun lot overgelaten op het moment dat ze hulp behoefden. Het publiek werd gevraagd medeleven met de medemens. Irriteren Tekstschrijver voor de eerste campagne ter verbetering van de intermenselijke betrekkingen was „ideeënman" Hans Ferree. Maar SIRE ging door. Doel van een tweede campagne was het verminderen van de overlast, die men anderen aandoet door onachtzame bevuiling van de openbare weg. In een drietal advertenties werd de vervuiling van straten, stranden en grachten gesteld tegenover de grote prestaties waar wij Nederlanders eveneens om bekend staan. Moraal van het geheel: „Daar zijn wij toch te goed voor". Bewust werd er een appèl gedaan op ons chauvinisme. Een onderzoek wees uit dat sommigen het vervelend vonden herinnerd te worden aan bepaalde fouten Ondanks deze irritatie is gebleken dat de advertenties effect sorteerden. Eerder al bracht een test aan het licht dat 35 procent van de bevolking zich door de advertenties „aangesproken" voelde. Mevrouw Wessing: „We gaan steeds bijzonder zorgvuldig te werk. We willen namelijk tot elke prijs vermijden dat bepaalde bevolkingsgroepen zich door de gebruikte teksten gekwetst of gekrenkt gaan voelen Het is al gebeurd dat we op grond van verkregen onderzoeksresultaten een bepaalde advertentie hebben teruggenomen. Ook is er ons- bijzonder veel aan gelegen dat de boodschap die wij willen brengen duidelijk overkomt. Die gedegen aanpak is niet vreemd in de reclamewereld, maar juist in dit geval komt het er bijzonder op aan. De SIRE- advertenties hebben namelijk nog een bijbedoeling. De reclamemakers willen op deze manier gezamenlijk iets doen aan hun image. Maar al te vaak en dikwijls ook geheel ten onrechte hebben ze de image gekregen van harde zakenjongens, verleiders, meedogenloze kerels die ons tot elke prijs geld uit de zak willen kloppen. Daar moeten we van af. Onder andere via de SIRE willen we bewijzen dat we ook nog wel iets anders kunnen. Reclame beoogt snel en doeltreffend communicatie tot stand te brengen. Het wordt steeds duidelijker dat. ook voor het werven van gelden, voor propagandistische doelstellingen enzovoorts deze technieken efficiënt te hanteren zijn. Juist met het oog op die image verbetering wordt er aan die niet-commerciële SIRE- advertenties ook de uiterste zorg besteed": aldus mevr. Wessing. Vakkennis Er zijn inderdaad voortreffelijke staaltjes vakmanschap geleverd in het belang van SIRE. Het uniforme thema bij een campagne wordt telkens aan de hand van een gedramatiseerde situatie onder de aandacht gebracht met krachtige kopregels en slagzinnen die men zich makkelijk en lang herinnert. Door een situatie te dramatiseren wordt ze niet alleen veel Indringender gepresenteerd, maar bovendien krijgt het geheel iets menselijks. Na het aanvankelijke succes borduurde SIRE nog enige tijd voort op het thema „verbetering van de intermenselijke Je hoort wel eens wat over organisaties, die iets voor bejaarden of zieken doen. Voorlezen of gezelschap houden, dat soort dingen. Dat zou niks voor mij zijn, ik ben geen type voor voorlezen en ik heb ook geen zin om lid te worden van een of andere vereniging. Maar toch, als iemand nou ergens mee omhoog zit, wil ik best even helpen. Boodschappen doen of de kinderen naar school brengen, ik noem maar wat. Zo maar, en niet omdat Ik ergens lid van ben. Maar ja je gaat jezelf niet opdringen en d'r is me nog nooit zoiets gevraagd. Dit gaat er gebeuren: zo maar mensen gaan zo maar andere mensen helpen. Niet de portemonnee trekken, maar echt zélf iets doen. Een ander met iets helpen. Een boodschapje doen voor een zieke, kinderen naar school brengen voor een vrouw die in verwachting is, spijker in de muur slaan voor een bejaarde. Dingen die zowel een groot probleem als een kleine moeite kunnen zijn. Doe er iets aan. Durf gerust te vragen. Als u helpen kunt of als u om hulp verlegen zit. Vraag het de buren, vraag het verderop. Of nog beter: Vul deze bon in. Dan vertellen we u wie er op u zit te wachten. Om geholpen te worden of om u te helpen. Vrijblijvend, geen geld, geen lid worden. Misschien voor maar één keer. Maar doe 's wat. valide, 3. boodschappen doen. 21 kleine hulp van 'n accountant, of: 22. jurist. De Werkgroep „Graag Gedaan"' bestaat uit proberen de leefbaarheid in uw stad te vergroten. Maak één van onderstaande vakjes zwart Ik kan wat hulp gebruiken Ik wil wel eens helpen Het gaat om de volgende soort hulp: ort hulp al genoemd staat In de tekst van de advertentie vul hier dan alleen het betreffende nummer In) j ROTTERDAM, wijk Gedaan p/a Mathenesse Secretaresse Stichting Ideële Reclame WERKEN AAN EEN FIJNE MAATSCHAPPIJ in Wijk aan Zee. Daar kwamen op zekere middag twee jongelui gewoon bij de portier vragen of er bejaarden waren die weinig bezoek kregen. Dat tweetal heeft duidelijk lering getrokken uit onze advertentie, hoewel die toch heel algemeen van opzet De wens om de werking van een SIRE-campagne te concretiseren is duidelijk geworden in de zogenaamde „Vijfenzestig-plus-annonces" die als een verlengstuk mogen worden gezien van de eenzaamheidsadvertenties. Mevrouw Wessing: Onvoorstelbaar, zoveel weerklank die serie heeft gevonden. Er ging geen dag voorbij of er belden bedrijven die vroegen of we hen aan 65- plus-krachten konden helpen. Terwijl we het hele probleem alleen maar ideëel hadden gesteld, notabene. Het is zelfs zo ver gekomen dat twee jongelui hier in Amsterdam gewoon een bemiddelingsbureau begonnen, uitsluitend voor AOW-mensen die best nog bereid zijn om per dag een paar uur te gaan Zelf doen Het idee voor de advertentiereeks ontstond eigenlijk dóódsimpel. Bij die eenzaamheidscampagne hielden we de mensen voor zich eens tot de AOW-trekkers te richten om hen uit hun isolement te rukken Later realiseerden w« ons die bejaarden ook van hun eenzaamheid te kunnen verlossen door hen aan te sporen zelf iets te gaan doen. Er werd een opzet gekozen waarbij ondernemende vijfenzestig plussers zichzelf als het ware aanboden en aanprezen. Het ging als volgt in die advertenties „Namens" de bejaarden: „wellicht kunt u een van ons gebruiken. Voor een uur of wat. Voor een paar halve dagen. Ja? Graag vertellen wij u aan de hand van een voorbeeld hoe u ons kunt bereiken. Het ontwerpende reclamebureau kwam op de listige gedachte speciale vijfenzestigplusscrsvignetten te distribueren onder de Voorbeeld van een advertentie uit de proef- campagnc zoals die thans bij wijze van experiment in Rotterdam wordt gevoerd. betrekkingen". Ditmaal werd de hoffelijkheid in het moderne verkeer centraal gesteld. De initiatiefnemers meenden dat het zinvol zou zijn de mensen achter het stuur te wijzen op hun rijgedrag en hun houding tegenover andere weggebruikers. Vooral de mentaliteit achter het rijgedrag van velen werd op de korrel genomen. Men koos voor een harde benadering, waarbij duidelijk voorop gesteld werd hoe egocentrisch de meeste weggebruikers zich gedragen. De advertenties draaiden volledig om het kleine woordje „ik". Traditiegetrouw werd er een peiling gehouden over de aanvaardbaarheid van de tekst. Van de ondervraagden reageerde 67 procent positief. De helft evenwel betwijfelde ernstig of het iets zou uithalen, waarmee de sceptische instelling tegenover het verkeersprobleem weer eens werd onderstreept. Schuldgevoel Buitengewoon veel eer heeft SIRE ingelegd met een later initiatief, waarbij men een poging deed jonge mensen bewust te maken van de eenzaamheid die oudere familieleden veelal treft na het uiteenvallen van gezinnen. SIRE vroeg simpelweg wat meer aandacht voor de oudgedienden Er werd een beroep op het schuldgevoel gedaan en ook hel kleine sentiment gingen de ontwerpers van deze serie advertenties niet uit de weg Onvoorstelbaar groot was de responsie. Louise Wessing ..Het speelde zich allemaal af in de maanden rond Kerstmis, en op verschillende plaatsen kwamen activiteiten tot stand die duidelijk waren geïnspireerd door de advertenties. Je kreeg echt te maken met mensen, jongeren vooral, die iets aan die vereenzaming wilden gaan doen. Het geeft je een prettig gevoel zoiets. Duidelijker dan ooit merkte je bezig te zijn met iets nuttigs. Uit mijn eigen omgeving herinner ik me een duidelijk positieve reactie. Het ging om een bejaardencentrum advertentieafdeling van kranten. Bedrijven die verlegen zaten om AOW-krachten konden ze ter beschikking krijgen, terwijl ook de bejaarden in een oogopslag zagen in welke van de personeelsadvertenties het om oudere werkkrachten ging". Zo blijft SIRE aan de gang, steeds weer iets nieuws bedenkend, steeds weer origineel. Secretaresse Wessing „Er is nog werk genoeg aan de winkel Binnenkort starten we bijvoorbeeld in het hele land met een grote onderwijscampagne. We moeten zien te bereiken dal het publiek positiever gaat staan tegenover dat onderwijs. Vooral de jeugd willen we aansporen haar opleiding niet te verwaarlozen. Wat er tegenwoordig veelal gebeurt, vervult me met schrik. Er zijn massa's jongeren dip niet eens meer een vakschool volgen. Dat kan toch niet. Het is zo zonde. Van de andere kant. de scholen zijn natuurlijk ook lang niet altijd voldoende aangepast aan de moderne tijd en de moderne mens. Daar zou ook iets aan gedaan moeten worden Op iets langere termijn hebben we nog een tweede campagne in voorbereiding. Het is nog in studie of die zaak wel uitvoerbaar is. Bedoeling is de ouders te wijzen op de gevaren waaraan ze hun heel jonge kinderen dikwijls blootstellen. We denken hier aan niet- beveiligde stopcontacten, gevaarlijke schoonmaakmiddeltjes die huismoeders wegzetten op plaatsen waar hun kroost ze te Dakken kan krijgen etc. Daar komt ook een heleboel narigheid uit voort en het is de moeite waard te trachten er iets aan te doen". Wlm Aerti Mevrouw Louise Wessing: „Geweldig, zoveel medewerking als we krijgen".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11