I Exacte verdeling Schouwbu rg-pot Pontbaas Gijs van Staveren NODE AFSCHEID NA 54 JAAR „SCHUITJEVAREN' KERSTLIED Leids museum koopt zeldzame schildp ad RODEO: breekijzer op een kartonnen doos KERSTBAL PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 DECEMBER 1960 OUD ADE - Het kleine Oud Ade is groot in zijn kerst daden. Een groep vrijwilligers onder de bezielende leiding van pastoor Schrama en de Haagse vaklerares mej. Van der Staay heeft een originele kerstgroep gecreëerd. In een kribbe, die ruime afmetingen heeft gekregen, zijn grote zelfgemaakte poppen neergezet, waarvan vooral de mimiek van de koppen tot de_ ver beelding spreekt. Het lijkt ons dan ook zeer aanbevelens waardig tussen de feestdissen door dit sfeervolle tafereel te bezichtigen. Eerste kerstdag zal deze kunstzinnige schep ping dienen als decor bij een door kinderen op te voeren kerstspel, dat om half 3 's middags zal beginnen. Mis-tijden op 27 december LEIDEN De kerkdiensten op zondag 27 december 1970 zijn: ANTONIUS: 9.30 - 11.00 - 12.15 uur. HAAGSE SCHOUW 8.30 - 9.30 - 11.30. HARTEBRUG: 8.00 - 9.00 - 10.45 - 12.00 - 19.00. HERENSINGEL: 9.30 - 11.00 (door kinderen voor kinderen) 18.30. LEONARDUS: 9.00 - 10.45 - 12,00 - 19.00. LODEWIJK: 9.45 - 11.00 - 12.15 - 18.00. PETRUS: 9.00 - 10.30 - 12.00 - 18.00. STUDENTEN: 11.45. OEGSTGEEST: 9.00 - 10.30 - 12.00 - 18.30; 14.30 kerstviering kinderen. BONAVENTURA: 8.00 - 10.00 - 11.00. MENSWORDING LEIDERD.: 9.00 - 10.30 - 12.00. MEERBURG LEIDERD.: 8.45 - 10.30 - 12.00 - 18.00. LAURENTIUS VOORSCHOTEN8.30 - 10.30 - 12.00. MOEDER GODS VOORSCHOTEN: 8..00 10.00 - 11.30 - 18.00. LEIDEN In de Tamboerijn. Valerius- straat, wordt vanavond een Kerstnacht bijeenkomst gehouden voor jong en oud. fiedrinken en gezellig praten met ande ren. De Kerstviering is van 11.00-12.00 j uur. Op vrijdagmorgen, eerste Kerstdag is er van 11.00-11.30 uur gelegenheid. koffie te drinken. Van 11.30-12.00 Kerst- j liederen zingen. 'k Wil nog geloven in Uw - kerstfeest, Heer maar ben ik daarmee niet abuis Wit kaarslicht walmt weer in Uw huis en in veel woningen. Er hangt een lichtster voor veel vensters. Op 't stadsplein prijkt de groene boom met honderdvoudig stralend licht. Voor de nachtmis staan de kerken open en velen komen feest'lijk toegelopen al zijn ze nooit meer in de zondagsmis. De hunkering naar kerstmis blijft en leeft nog in veel harten naast de twijfel. 'k Wil nog geloven in Uw kerstfeest, Heer maar wijf'len wij niet tussen mythe en mysterie 'k Wil nog geloven in Uw kerstfeest, Heer maar help van Uw kant ons uit de miserie. Wij willen nog geloven in Uw komst en daarvan ook getuigen in Uw Huis. Maar zijn wij, Heer, dan toch echt niet abuis JORIS Voorstellen b en w in commissie Overdekt bad in Leiden Zuid-West Remonstrantse kerk voor modern toneel Restauratie en verbouwing Schouwburg Cultureel Centrum in oude Carmel LEIDEN In een vergadering van de Schouwburgvraagstuk, Openbare Werken en Financiën, is hedenmid dag een voorstel van b. en w. aan de orde geweest, dat beoogt af te zien ven de bouw van een nieuwe Schouwburg op het Schuttersveld. Len miljoen irg gefinan- zou worden, zou dan geheel be- kunnen worden voor cultureel- i doeleinden, volgens onder- j De ichem wing •atie oude schouwburg 4.500.000, aankoop van de remonstrantse ke aan de Hooglandse Kerkgracht verbouwing daarvan tot flexibele e nielitessenldooster tot cultureel een trum voor de Leldse Volksuniversi teit K O 1.350.000,— d. bouw van een overdekt zwembad In Leiden-Zuidwest 2.850.000,—. In het concept-besluit stellen b. en w. de drie raadscommissies voor, aan het architectenbureau A. E. G. en J. D. Postma te Rotterdam voor het door hen ingediende schetsontwerp geen honora rium toe te kennen maar wel het bedrag van 91.421.74 dat op de afwikkelings- kosten van het oude plan in mindering is gebracht, aan het architectenbureau uit te betalen; de architect Sj. Scham- hart te Den Haag opdracht te geven met spoed een ontwerp in te dienen voor de verbouwing van het Remonstrantse kerkgebouw; aan de architect O. Grai- ner te Amsterdam opdracht te verlenen zo spoedig mogelijk een ontwerp in te dienen voor verbouwing en restauratie van de schouwburg aan de Oude Vest en de begroting voor 1971 daaraan aan „F400.- voor Mond lane Stichting Conventsraad Actie grenst Protest tegen „beïnvloeding door R. U. als werkgeefster LEIDEN In een brief aan het col lege van curatoren van de Leidse Universiteit heeft de conventsraad het vertegenwoordigend lichaam van de wetenschappelijke staf, ge protesteerd tegen inschakeling van de universiteit als werkgeefster bij acties. Dit protest kwam naar aanleiding van de oproep, onlangs gedaan door enkele leden van het wetenschappelijk corps, de extra-uitkering van „de vierhonderd gulden" ter beschikking te stellen van Universiteit: aan chantage de Dr. Mondlane Stichting. Hondertien personen gaven aan deze oproep gehoor. De actie die door enkele leden van het wetenschappelijk corps van de Univer siteit van Amsterdam werd overgeno men. heeft in Leiden ongeveer vijfen twintig mille opgebracht in de oproep werd vermeld, de salaris administratie aan de aktie meewerkte door desgewenst het nettobedrag van de uitkering beïnvloeding door de werkgeefster, wel ke geheel in strijd is met de algemene beginselen, die aan het ambtenarenrecht en het arbeidsovereenkomstenrecht ten grondslag liggen". De raad tekent hier bij aan, dat hij geen bezwaar maakt te gen het voeren van allerhande akties door bij de universiteit betrokkenen, noch aan het verlenen van steun in welke vorm dan ook door stafleden aan deze akties, maar uitsluitend tegen het inschakelen van de universiteit al» werk geefster. MEDISCHE DIENSTEN LEIDEN Voor het weekeinde bellen dokterstelefoon 22222. Geopend voor spoedeisende gevallen van dondedrdag 24 december 17.30 u. tot za terdag 26 dec. 's morgens 8 uur: Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, tel. 21060 en de Oegstgeestse Apotheek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel 53274. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en van Apotheek Voorschoten wordt gedu rende deze tijd waargenomen door Apotheek Tot Hulp der Menscheheid. Geopend voor spoedeisende gevallen van zaterdag 26 december 's morgens 8 uur tot zondag 27 december 's morgens 8 uur: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552, Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525 en de Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmina park 8, Oegstgeest, tel. 53274. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Centraal Apotheek. Geopend voor spoedeisende gevallen van af zondag 27 december 's morgens 8 uur: Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, Apotheek R. van Breest Smallen burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel 42947 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel 01717-2525. De dienst van de Oegstgeestse Apotheek wordt waargenomen door Apotheek Kok. Leiderdorp 25 december: dr. Hennink, Verkeerscommissie adviseert blauwe zóne in Schoolstraat Overnachten in plantsoen blijft verboden VOORSCHOTEN Verkeersmaatrege len voor de Schoolstraat vormden gister avond een belangrijk onderdeel van de eerste openbare commissievergadering voor liet verkeer en het vervoer In Voor schoten. Belangrijk omdat de gemeente raad het treffen van verkeersmaatrege len gedelegeerd heeft aan b. en w., in dien de commissie een unaniem advies uitbrengt. Dit advies zal nu de instelling betreffen van een parkeerzöne In de Schoolstraat. Het centrum van het dorp en in het bij zonder de Schoolstraat vraagt dringend om maatregelen waardoor verkeer weer mogelijk is. Alle bewoner» van de School- traat ontvingen enige tijd geleden een brief van de commissie waarin drastische maatregelen voorgesteld werden. Van de honderd weggezonden brieven is ruim Mauritssingel 166, tel. 33686; 25 decem ber: dr. de Bruijne, Hoofdstraat 22208. Apotheekdienst: zie apotheek diensten, Leiden. Oegstgeest 25 december: dr. Reterink, Terweeweg 152. tel. 50394; 26 december: dr. Hugenholtz, Wilhelminapark 2, tel. 51390 Kruisverenigingen: 25 december zuster Warmenhoven, tel. 53448, b.g.g. 22222; 26 december zuster Warmenhoven tel. 53448, b.g.g 22222 en zuster De Groot, tel. 54500, b.g.g. 22222; 27 december: zu; ster De Groot, tel. 54500 b.b.g. 22222 Apotheek: zie apotheek dienst onder Leiden. Voorschoten le kerstdag 25-26 decem ber: huisarts: dokter A. Tromp, Baron van Ghentlaan 5, tel. 01710-44697. Apotheek: tot 26 'december 8 uur: Apotheek tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, Leiden, tel. 21060. Wijkverpleging: Gezondheidscentrum Wijngaardenlaan 2, tel. 2177, 2e Kerstrdag 26-27 december, plus week end dienst: Huisarts: dokter J. E. James, Leidseweg 51, tel. 2520. Apotheek: Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. Wijkverpleging: Gezondhei Wijngaardenlaan 2, tel. 2177. met de volgende maatregelen: De School straat krijgt een permanent parkeer verbod aan de N.W.-zijde, de even num mering van de woningen. Aan de over zijde Is parkeren alleen mogelijk indien een parkeerschijf gebruikt wordt. De maximale parkeerduur wordt' een uur. Deze parkeermaatregelen worden ge nomen als proef en heeft ook de in stemming van de Algemene Winkeliers vereniging. Het parkeerterrein in de Schoolstraat en voor de Hervormde pastorie in de Treubstraat vallen buiten deze regeling. Onzekerheid bestaat nog over eventuele uitbreiding van de parkeerzöne naar omliggende straten en lamen: Afge wacht moet worden in hoeverre de ont lasting van de Schoolstraat, de winkel straat bij uitstek, een belasting gaat vormen voor de omgeving. Deze maat regelen van de Schoolstraat moeten ge zien worden als een eerste stap naar een wandelpromenade voor het Centrum. Alle commissieleden vertegenwoordigend alle partijen uit de gemeenteraad stem den met deze verkeersmaatregelen in. Het recreatiegebied bij het Frans Hals plantsoen, dat vorig jaar als onofficiële kanupeerplaats werd gebruikt, krijgt enige verordeningen, die tegemoet ko men aan de wens van de gebruikers. Toegestaan wordt het plaatsen van dag tenten van 'a morgens 8 uur tot 's avonds 9 uur. Overnachting blijft verboden. Ook vebboden wordt het leggen van boten op het gazon, zoals vorig jaar regel matig gebeurde met roeibootjes en kano's. Er komt een beperkte gelegen heid tot het aanleggen van schepen in de Molensloot. Aanleg is echter alleen mogelijk indien toestemming verkregen wordt van de bewoner, wiens uitzicht door een boot belemmerd zou worden. Aanleg van grote schepen blijft ver- M LEIDEN Bij paal 11 op Terschelling spoelde maandag j.l. een levende, jonge zeeschildpad aan. Zeeschildpadden zijn een zeer zeldzame verschijning op onze kust. Er zijn, met dit exemplaar mee gerekend, sedert 1707 maar tien waar nemingen van zee schildpadden van vier veschillende soorten aan of bij de Neder landse kust bekend. Het dier, een Kemp's Ridley, Lepi- dochelys kempi (een Nedrelandse naam heeft het ïiiet) werd gevonden door de heer Remmert Ruyg uit Midsland. De vondst werd aan het Leidse museum ge meld. gelijktijdig door de heer R. van Assen (vroeger aan het museum ver bonden, maai' thans op Terschelling ge vestigd) en door mevrouw De Feyfer- OUDE WETERING Gijs van Staveren zit al 54 jaar op het wa ter. To.ch heeft deze forsgebouwde Oude-Weteringer geen zeebenen en ontbreken op zijn arm even eens kleurig getatoueerde harten met passende onderschriften. Gijs van Staveren is pontbaas. Vanaf zijn dertiende jaar onder houdt hij met zijn veer de verbin ding tussen Rijnsaterwoude en Alkemade. Vijftig natte meters gaat de boot van Gijs nu al meer dan een halve eeuw over de Oude Wetering. Week In week uit, trekt hij zijn vaste baantjes. Bijna honderduizend keer maakte hij de oversteek. Nog steeds met veel plezier. „Vroeger wilde ik graag chauffeur worden" bekent Gijs terwijl hij zijn veer behendig tussen de twee aanlegpalen manoevreert. „Mijn vader gaf echter geen toestemming. Hij zei „ga jij de boot maar in". Gijs kreeg er geen spijt van. Al snel bleek dat ook bij hem het pontbloed door de aderen stroomde. Elke morgen om kwart over zes stond h(j lier. hij ioit. IJsbijl Ook niet in de winter als het ijs 's nachts voor een natuurlijke barriere had gezorgd. Dan hakte hij met zijn ijsbijl en geul voor zijn veer. „Ik deed er soms de hele mrogen over. Van mijn tenen tot mijn haren zat ik dan onder het ijs. Dikwijls gebeurde het dan dat 's middags niemand meer van het pom gebruik maakte... Samen met broei Braj i Zomers i r het trekhout te LEIDEN In de Leidse Schouwburg werd gisteren (woendagavond) een der regionale finales gehouden voor liefhebbers, die graag willen optre den in het programma Rodeo van de NCRV en proberen een kans te wa gen naar de door vele jonge mensen zo begeerde show-biz. neerleggen op de pijnbank, de bod< ingeslagen. En hun viervoudige beu len zijn dan Didier van Koekenberg, discoman Bert Schouten, TV-regisr seur Wim van Schaik en show-orga nisator Joop v. d. Ende. Natuurlijk, het zijn geen beulen vol sadisme, ze moeten het wel zijn in gevolge hun opdracht van de NCRV nieuw talent, dat zich daartoe vrijwil lig aanbiedt, een klein deurtje te openen of definitief de laan uit te sturen met hun ambitie, hun illusies en vermeende talenten. Voor velen van hen is de gang naar Rodeo de afgang naar een onmenselijk scha- Er waren heel wat liefhebbers opge komen. velen ook hadden verstek laten gaan, zoals veelprater Barend Barendse voor de aanvang van het spul meedeelde. Er kw groep uit Bocholt met een tweerai country-westerns, er kwam een kan didaat mime-acteur, die met veel play-back-kunst figuren als Toon, Wim en Herman plagieerde, en kwam een man uit Zeist, die opera-bevlie gingen toonde, maar smadelijk de t. Er lie het aldus de spraak van de jury het voorlopig nogal vervelend deed. Er was een onbevangen blonde fee van 14 jaar met de welluidende naam Geonveva, die het volgens Wim van Schaik wel zou kunnen worden, maar er nog niets van kon, een prachtig en sier lijk verpakte afknapper dus. Een da me uit Gorcum probeerde het o.a. met Yesterday, maar haalde de avond niet meer. Alleen een Rotterdamse student bracht een tweetal heel fijne luisterliedjes en bracht ze nog goed ten gehore ook. En Barend maar praten pra ten praten en het werd maar geen pauze. Maar vóór het zover was hoefde het van mij al niet meer. Vóór mij waren er trouwens al ver schillenden van het toch al in klein getal opgekomen publiek stil de deur doorgegaan. Als ik Rodeo op het scherm zal moe ten zien, zullen nóg de rillingen over m'n rug gaan. WILLEM PRINS. Teutelink, conservatrice van het Natuur historisch Museum op Terschelling. Dins dag reisde drs. M. S. Hoogmoed van het Leidse museum naar Terschelling en wist dit zeldzame exemplaar aan te kopen. Het is het tweede exemplaar van deze soort, dat in Nederland werd gevonden (het eerste werd op 4 december 1954 bij Scharendijke op Schouwen aangetrof fen). Het is een jong exemplaar, totale lengte 31 cm, dat een lange reis achter dley legt n.l.liit- iitend haar eieren. ren de Atlantische Oceaan en enkele daarvan reizen met de Golfstroom naar Europa. Uit de Europese wateren zijn van deze soort slechts vijfentwintig 2e KERSTDAG ZATERDAG 2 JANUARI Nieuwjaarsbal IEDERE ZATERDAGAVOND DIXIELAND DE GROOTE VINK VOORSCHOTEN Kerst-mis in Herensingelkerk LEIDEN De nachtmis vanavond om 12 uur in de Herensingelkerk wordt ver zorgd door het dameskoor van de paro chie. Aan deze dienst werken als solis ten mede: A. J. Kapaan (hobo) en H. Hollebeek (trompet). Het thema van deze viering is: ,,Ik was vreemdeling en gij hebt mij opgenomen". De celebrant kapelaan F. A. Verlaan. De algehele Op Eerste Kerstdag is er in de Heren singelkerk om elf uur een Latijnse hoog mis. Deze hoogmis wordt opgeluisterd door meestemmig dames- en herenkoor. Uitgevoerd wordt een Missa van Perosi. 'erkai De eilig gingen Gijs kennen en hij hen. „Er zijn er heel wat die van toeten nog blazen weten. Ze zijn soms zo dronken dat ze hun boot niet eens stil kunnen krijgen. Mijn schip hebben ze gelukkig nog nooit geramd. Wel de kabel. In de Brasemweek heb ik om de haveklap Mensenkennis uit de Oude Wetering. Dat kan nu nog." verschil met vroeger. „De jeugd die flapt er van alles uit" zegt hij en on getwijfeld gaan zijn gedachten terug naar de tijd dat kinderen nog onder- daning „schipper mag ik overvaren" over het wateroppervlakte lieten schal len. Ondanks het feit dat de toenemen de drukte op het water steeds meer gaat eisen van het vakmanschap van Gijs, zou hij nog jaren kaptein op zijn veer willen blijven. Toch stopt hij er Gijs kent niet alleen de mensen. Hij kent ook het water. Terwijl zijn buiten- Laatste Vrachtje boordmotor witte kolken in het water draait zegt hij: „Nonsens al die druk- ireiniging. Het 3 hier hartstikke helder. Vroeger ie nog geen pomp hadden dronke Op vijf januair brengt hij voor de laat ste maal zijn vrachtje naar de overkant. „Mijn benen willen niet meer" zegt hij. Het gaat geen groot feest worden want de van Staverens houde niet van op smuk. Een keer, in de 77 jaar dat het bedrijf nu bestaat, hebben ze de boot versierd. Twee jaar is dat nu geleden. Het VW stuurde een bloembak. De kleurenfoto's hebben ze er nog van. Gijs van Staveren krijgt plotseling een zee van tijd. Toch is de kans groot dat hij op twee januari al weer vroeg aan de waterkant te vinden is om de verrichtingen van zijn (nu nog on bekende) opvolger gade te slaan. Want Gijs heeft nooit tijd gehad voor hobbij's. Lid van een loterij club is hij wel. Hij heeft nooit wat gewonnen. Herman v. Amsterdam

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4