Circus Billy Smart KLEURPLAAT VOOR DE JEUGD Kerstnummer 1970 AL SINDS 1954 ELK JAAR SPECIALE TELEVISIE PROGRAMMA'S wiens wensen voor ons een bevel waren. Wü applaudisseerden ijverig en met de nodige geestdrift. „En nu even een gerekt ah!", gelastte hij weer. „Aaaah!" klonk het uit vijf duizend kelen. Televisie camera's namen het allemaal netjes op. Volgens de jon gens van de t.v. was dit „atmosfeer", bestemd om vroegere reacties van het publiek, die al op beeldband stonden en blijkbaar niet sluwe wijze te vervangen. Wij zaten al ruim drie uur op Clapham Common in Billy Smarts reusachtige circustent en vonden, dat het zo langzamerhand wel letjes werd. Beetje bij beetje had men ons het speciale programma voor geschoteld dat door de BBC-TV op kerstdag uitge zonden wordt. Er zijn bui tenlandse afnemers, waar onder Nederland en België, die het kopen van de BBC. Ofschoon de echte en de artificiële kerstbomen, die in het circus opgesteld stonden, zich heel hard in spanden om een passende atmosfeer te scheppen, bleef de ware stemming uit. Het was tenslotte nog maar 9 november en Kerst mis leek een eeuwigheid verwijderd. Voor het circus en de BBC schenen data en jaargetijden echter geen rol te spelen. Nauwelijks een week later werd in de zelfde tent een speciaal paasprogramma opgeno men, bestemd om op paas maandag van volgend jaar i de dat Vier jaar geleden verdween het circus van Bertram Mills, kort nadat ,het door een grote hotelgroep over genomen was. Ook het cir cus van „Lord" George Sanger behoort tot het ver leden. Stijgende exploita tiekosten, gebrek aan ar tiesten die geen te zware financiële eisen stellen, ge- hoge lonen en gebrek aan Britse circussen in de hand. Ondanks de vele moeilijk heden doet Billy Smairt's Circus momenteel toch goe de zaken. Het wordt be- suurd en geëxploiteerd door Billy Smarts weduwe en id zijn in het cir cus- en kermisleven. Hun vader, de circusmiljonair en impresario Billy Smart, is in september 1966 ge storven. Hij was 73 jaar en volkomen ongeletterd. Deze self-made man had tien kinderen en reisde van af zijn prille jeugd al de grote kermissen van Enge land af. Toen hij 15 jaar was, werd hij op de kermis van Slough met de exploi tatie van een niet-mechani- sche draaimolen belast. Billy Smart werkte hard en knoopte vriendschap aan met Billy (nu Sir William) Butlin, die hem vóór de oorlog een stel botsauto- tjes schonk, en zei, dat Smart ze pas moest betalen als hij genoeg geld ver diend had. Vandaag de dag staat Butlin aan het hoofd van een vakantiekampim- exploiteert hij De grote Engelse show man Billy Smart, die in september 1966 gestor- dank zij zijn volharding en Butlins hulp de eigenaar van talrijke grote kermis vermakelijkheden. In 1939 was hij een geziene figuur, die toen al een circus wou stichten. De tweede wereld oorlog maakte dit echter onmogelijk en het duurde nog tot in 1946 eer Billy Smart circusdirecteur kon worden. Het was een nederig begin, want in die tijd bezat het circus Smart slechts één paard. Vandaag is het ech- de belangrijk- Het gaat ieder november op door Groot-Brit- heeft dit eiland zelfs het draaiende gen gekend had, paard en kar verhuurde om de twee eindjes aan elkaar te kunnen knopen, werd de republiek Eii of Ulster te bezoeken. „We hebben wel eens de moge lijkheden van een Benelux- tournee onderzocht, maar dat plan nooit in daden omgezet, omdat we niet voldoende garanties konden bemachtigen betreffende het succes van een derge lijke trip," vertelde Smarts perschef ons. De familie Smart gaat er trots op, dat zij de grootste circustent van Europa bezit. Het is een produkt van de Duitse firma Stromeyer, uit Konstanz, en kost 15 tot 20.000 pond. Meer dan hon derd struise kerels hebben vier tot vijf uur nodig om dit reusachtige gevaarte op te richten. De 6.000 vier kante yard zeildoek rusten op 256 palen. Na onge nieuwd worden. Hij biedt plaats aan 6.000 personen. Tijdens televisievoorstellin gen gaan echter duizend zitplaatsen verloren omdat nemen en het circusorkest zich tussen het publiek moet installeren. In het koude seizoen wordt de „Big Top" centraal ver warmd, wat 100 pond per dag kost. De algemene uit gaven van Billy Smart's Circus bedragen meer dan 1.000 pond per dag. Een ten kan 500 pond per week kosten. Voor een stand plaats in een Londens park moet Billy Smart's Circus 225 pond per week opbren gen. Het circus bezit 13 oli fanten, die door Billy juni or getraind worden. Op de ta betaal je tegenwoordig omstreeks 11.000 pond per kolos, plus nog eens 4.000 Beste kwaliteit hooi, waar mee de olifanten en vol bloedpaarden van Billy Smart's Circus gevoed wor den, kost meer dan 20 pond de ton, tegen 8 tot 10 pond de ton in 1965. Met derge- een wonder heten, dat Billy Smart's Circus nog bestaat. „We beginnen pas zonder verlies te werken, als onze tent tijdens de voorstellin- procent gevuld is," zegt Ro nald Smart. Meer dan 200 voertuigen zorgen voor het transport van Billy Smart's Circus. Er hoort een eigen brand weerwagen bij. De Smarts maken gebruik van bijzon die ruim 10 jaar geleden gebouwd werden. Iedere caravan meet 12 m. bij 2,10 en heeft 10.000 pond gekost. De circusfamilie bezit bo- Windsor. „Wij kunnen op deze voet leven," zegt Ronald Smart, „omdat wij oppassend zijn en iedere penny, die de zaak binnenkomt of ver laat, in de gaten houden. ROGER SIMONS i begonnen wij ons benieuwd af te vragen of wij hiervoor gehono reerd zouden worden. De televisiemeneer scheen onze inspanningen echter de vrijkaartjes tante BBC ons geschonken had. Zonder die kaartjes zouden wij de show nooit „live" gezien hebben. Het ene plezier was het andere waard, oordeelde hij. Wij stonden op het punt dit volmondig te beamen, toen wij bemerkten, dat bepaal- beroemdheden uit de Britse show-business, zoals het zangeresje Sandie „Puppet on a String" Shaw, die ook gratis kwamen kijken en op de koop toe de beste plaatsen toegewezen kregen, waar de televisiecame ra's hen goed konden be gluren. Zodra deze vedetten hun opluisteringswerk vol genjagers, die heel de tijd gretig op de loer lagen. Gratis naar het circus gaan en er dan nog voor betaald worden ook, kun je toch enkel als de televisie jouw naam nodig heeft om de toeschouwers te doen uit roepen: „Kijk, daar heb je Sandie Shaw" en „Is dat niet Rolf Harris?" Net zoals Billy Smart's Circus, het grootste van heel het Vere nigd Koninkrijk, de elek tronische Barnumreclame van de TV onontbeerlijk vindt om het hoofd, of lie ver de tent, boven water te kunnen houden. Billy Smart's Circus verzorgt al sinds 1954 ieder jaar vier speciale televisieprogr; ÉAf de risie 1 het Kanaal over te steken om buiten Engeland beroemd te wor den. De laatste circussen van Groot-Brittannië hebben het anders niet gemakke lijk. Zij leveren een harde strijd om het bestaan. Kort na de tweede wereld oorlog was dit land wel 12 grote en 60 kleine circussen rijk. Vandaag de dag blij ven daarvan nauwelijks 16 over, met aan de spits nog enkele reuzen zoals Smart's, Chipperfield's, het circus van de Robert Bro- i bonte mengeling hun dochter, die geen klein meisje meer was en ook nog geen groot meis je, maar juist daar tussen in. Aan de voet van het kasteel dromden de huizen samen tot eeh ronde stad. Het leek wel of de daken zo dicht mo gelijk bij elkaar gekropen waren voor de gezelligheid en warmte. Want achter de ronde stadsmuur lag wijd en ijs koud water. Links en rechts stonden heuvels en ervoor golfden witte sneeuw velden. Dat wil zeggen: in de zomer waren die velden groen, maar in de koudste dagen van de winter en nu op Het meisje in het kasteel had natuur lijk wel een naam. Maar haar vader noemde haar altijd „mijn kind", en haar moeder zei: „Liefje", En alle an dere mensen spraken haar aan met „kleine grootvorstin". Alleen de oude kindermeid had altijd „mijn engeltje" gezegd. „Ik weet niet van wie ik meer houd, van mijn engeltje of van mijn flinke jongen", zei ze dikwijls. De „flinke jongen" was haar kleinzoon die zij, jammer genoeg, niet vaak zag houden, grootje.riep de kleine grootvorstin dan. En de oude vrouw die zich zo graag „grootje" hoorde noemen, voelde zich gelukkig en zei: „Dat doe ik ook, dat doe ik ook." Het Kerstfeest duurde in dat land een week en het begon op de avond voor Kerstmis met een kerkdienst vol mu ziek en warm licht van wel duizend kaarsen. Daarna vierde iedereen het feest verder in zijn eigen huis en het kasteel bleef de hele nacht een stralend middelpunt van vrede en vreugde. Voor de kleine grootvorstin leek deze keer Kerstmis niet zo heerlijk te wor den als anders. Want grootje was ziek en had zich naar haar dochter laten brengen op een van de boerderijen die als een eilandje op de sneeuwvlakte lagen. Daar zat zij rustig in bed, dicht bij de warme kachel en kon de huise lijke gezelligheid vanaf haar kussen Deze gedachten speelden door hoofd van de kleine grootvorstin tc zij zelf op de dag voor Kerstmis in 1 lag om te rusten en krachten te spai voor de lange feestnacht die zou v gen. Zij lag daar maar en sliep n Haar ogen dwaalden door de kamer zagen de mooie kleren die voor avond al klaar lagen. Grootje had r eigenhandig drie lange gekleurde 1 ten genaaid aan de hoofdtooi die i op een kroon leek voor de avond. Maar toen zij de fijnbe- werkte schoentjes wou aanschieten, be dacht zij zich en haalde een paar dikke bonten sneeuwlaarzen te voorschijn. Ze stonden een beetje raar onder de pracht van haar kleren, maar de lange rokken golfden er overheen. Om niet herkend te worden hulde zij zich in een wijde rode cape zoals boerenmensen daar vaak droegenNiemand zou zien wie zij was. Het meisje slipte naar buiten, haastte zich door stille straten en stond in een ommezien op het open veld. Nu moest ze door de sneeuw waden, maar dat viel zwaarder dan zij had gedacht. Onder de cape bond ze de rokken hoog op. De sneeuwlaarzen namen grote avond begon te dalen toen de kleine grootvorstin uitgeput bij de boerderij aankwam. Ze liet de cape van de schouders glijden en maakte de rokken los, zodat ze de laarzen weer bedekten. Toen ging ze met een opgewekte lach naar riep de oude vrouw. Nu keek de kleine grootvorstin uit het venstertje en zag hoe diepblauw de lucht was geworden. Op dat ogenblik klonken er voor het huis vrolijke belletjes. De deur zwaai de open, een prikkelende koude sloeg naar binnen. In de opening stond een jongeman met vrolijke ogen. „Mijn flinke jongen.x-iep de groot moeder vol vreugde uit. „Ach, er komt geen einde aan mijn geluk vandaag." Ja, hier stond nu de flinke jongen van hoord dat u ziek bent. Ik heb ges ken voor u meegebracht". Hij legde e armvol pakken op de tafel naast mij alles geda mocht. Zij is van het kasteel weggelo pen en heel alleen dooj de sneeuw naar hier gekomen. Zij kan onmogelijk rooid waren op hun pad. Zij luisterde iet schitterende ogen en gloeiende angen. Het was een heerlijke tocht i het meisje bedacht dat zij nooit had zo licht en vrolijk t ven een wonder te vinden. En de flinke jongen dacht dat hij nooit gedroomd had nog eens een grootvorstin in zijn boerenslee naar het kasteel te brengen, licht en vrolijk te voe- heerlijk te vinden. dit gevoel nooit zich daarbij z len en het le' Misschien zo: terugkomen. Zo reden zij door de sprookjesachtige avond de stad tegemoet waar het kas- en wierp gouden glanzs velden. Het meisje trok de cape weer om en over zich heen zodat niemand haar herkende. Zij stapte uit de slee en de twee lievelingen van grootje wensten elkaar „zalig Kestfeest en vaarwel." kwam om te horen dat er overal naar haar gezocht werd. Ze moest mee naar de kerk, het was de hoogste tijd. Zij liet de cape vallen en repte zich om haar plaats in te ne men naast vader, de vorst, en moeder, Intussen sprak tijdens de dienst een oude priester de gelovigen toe. Op Kerstmis kon hij geen betere wens uit spreken dan: „Hebt elkander lief, jong Toen na de kerkdienst iedereen weer in het kasteel was teruggekeerd, vroeg de vorst aan zijn dochter: „Wat hebben klein lampje tril- nog De klein liep naar het raam en keek over de daken van de stad. Zij tuurde over de witte sneeuwvelden tot zij het eilandje ontdekte waar grootje nu ziek lag. „Daar kan ik best naar toe lopen", dacht ze. „Ik ben er van de zomer nog met een pijtuig heen gegaanik wil haar zalig Kerstmis wensen en mijn zelf gemaakte geschenk geven: de kaars die ik zo mooi versierd heb Vliegensvlug kleedde het meisje zich aan in de mooie kleren die klaar lagen van de haard en lend licht drempel en leek „Ach, mijn engeltje.riep grootje uit. „De kleine grootvorstin.fluisterde grootjes dochter vol eerbied. „Ik kom u zalig Kerstfe« ve grootje", zei het meisje niet moe meer was. „Ik heb i schenk voor u meegebracht, eei kaars, zelf versierd." Zij pakte de kaars uit en zette hem op een bord midden op tafel. Daar stak ze hem aan en de luister van de vlam maakte alles in de kamer even mooi. De hoofdtooi met de lange linten leek wel eenstralenkrans van juwelen. Toen braken de tongen los. Grootje nam een papieren roos en gaf die aan haar engeltje als kerstgeschenk. Ze babbel den samen zo gezellig dat de oude vrouw zich al bijna genezen voelde. Maar buiten werd het nacht.„Oh, engeltjehet is veel te laat gewor den. Hoe kom je nog op tijd thuis?", die zware terugtocht onder- Haastig nam nu de kleine grootvorstin ïen wip zat zij in de be schilderde slee die leek op een vogel, die haar tussen zijn vleugels liet zit ten. Daar gleden zij ervandoor. maar in het verre noorden. Bovendien, een grootvorstin hoort in een slee met paarden te rijden. De flinke jongen hield de teugels in zijn ene hand en trok met de andere hand een warme deken over haar knieën. Maar zij had het helemaal niet koudDe opengevallen cape wap perde achter haar aan. Grootjes kleinzoon zong dat er sterren aan de hemel stonden en sterren ge- i kleine grootvorstin niet past? Vanwaar die laarzen mijn kind?" Maar zij antwoordde: „De priester heeft zojuist gezegd: hebt elkander lief, jong en oud. Vanmiddag heb ik mijn zieke grootje opgezocht omdat ik zoveel i haar houd. En zij is van vreugde Dat was de vader dan ook niet. Hij gaf haar een kus. „Mijn kind", zei hij. „Liefje", zei de moeder. Maar de vorst was nog niet uitgesproken. „Laten we nu maar zeggen dat een kerstengel de flinke jongen influisterde: ga met je rendierslee naar grootmoeder, dan kun je een onverstandige grootvorstin naar huis rijden. Maar er is niet altijd een kerstengel die zoiets influistert. En niet altijd een flinke jongen die zoiets doet. Als je dat begrijpt ben je f Het meisje knikte en dacht: „Ik blij dat ik nog niet volwassen was. die verrukkelijke tocht Heb je het al uit dat prachtige verhaal over de kleine grootvorstin? Wat een aardig meisje om in de kerstnacht haar zieke oude kindermeid een be zoekje te brengen. En de kleinzoon had precies hetzelfde gedacht. Zo werd het een fijn kerstfeest voor iedereen. BU het verhaal staat een mooie teke ning in wit met zwarte lijnen. Jammer eigenlijk dat er geen kleurtjes opstaan. Dan zou je nog beter de vricskoude kerstnacht kunnen zien, het fijne ge zichtje van de kleine grootvorstin, de bruine vacht van het rendier en de heldere lichtjes van het kasteel. Ofis het toch niet zo'n ramp? JU kunt nu fyn aan de slag gaan met je kleurtjes of stiften. En als je het erg mooi doet, kun je er nog een prUs Als je klaar bent, moet je de tekening krant. Tot zaterdag 9 januari heb je de tjjd. Vergeet niet duidelük je naam en adres te vermelden en zet er ook even bü hoe oud je bent. Op de enveloppe moet je met grote letters schrüven: KLEURPLAAT. Veel plezier en maak i win:

Leidse Courant | 1970 | | pagina 24