Ton Sijbrands „MIJN LEVEN WORDT BEHEERST DOOR BOEKEN, MUZIEK EN... DAMSTENEN" Als je ergens van overtuigd bent, moet je er ook voor vechten School Training Teleac Voetbal Fischer Kerstnummer 1970 Kerstmis 1970 zal voor Ton Sijbrands alleen maar een rustdag in het sterk bezette suiker- loernooi zijn. Verder niets. En terwijl zijn hand traditioneel door zijn lichte baardje graait, zegt hij mild: „Ach. ik kan me voorstellen dat Kerstmis bij veel mensen jeugdsentimenten oproept Daar wil ik ook iedereen vrij in laten. Maar zelf raakt het me weinig. Ook het mate riële feest dat er omheen gebouwd is zegt me niet veel. We waren het thuis altijd gewend sober te vieren. Ik ben zelf zo tot mijn vijf- Oud-wereldkampioen Piet Roozenburg schokte Sijbrands door deugde. „Ik maak achter het bord vaak een passieve indruk. Ik 2 niet verkeerd uitleggen. Dat Is bij mij juist een teken van o ■iet genoeg vechtlust toon, maar dat is onzin." tiende Nederlands hervormd geweest. Daarna waren er te veel dingen die je niet voetstoots meer kon aannemen, al ben ik de figuur van Jezus Christus erg boeiend blijven vinden. Het kerstverhaal op zich ook wel. Maar dat vind ik bijvoorbeeld ook van de theorie, dat goden eigenlijk vroegere astronauten van andere planeten waren. Dat is ook een erg interessant verhaal." Ton Sijbrands zegt het allemaal rustig, bijna vreemd bezadigd voor een jongen van 2.1 G.ja» pas op 15 december geworden"). Hij praat weloverwogen met een wat lage stem. Vaker nog zit hij te luisteren. „Dat heb je ook gekrègen door het dammen, je waardeert het namelijk zeer, als iemand bij een dampartij zijn mond kan houden. Elk geluid is dan immers hinderlijk. Daardoor ga je zelf ook minder praten, in het algemeen trouwens geloof ik dat het dammen mijn proces van volwassen worden heeft versneld. Door allerlei ongewone ervaringen, zoals buitenlandse toer nooien, word je anders." verkondigen dat zijn concentratie niet dan hele tijden stil. Maar dat moet men Sommigen vinden dan dat ik onvermijdelijke openingszet Sijbrands. om het gesprek Ik speel op mijn kamer sterkste partijen. In die s kun je je namelijk vo! altijd geroezemoes van het publiek et op te treden tegen de Russen, die gewoon op uit zijn om je uit je con- ntratie te halen. Vooral de Russische ïreldkampioen Andreiko is daar sterk Hij is erg onvriendelijk, bij het on- ■schofte af. Hij maakt gebruik van Ie kansen die het reglement c hem edt. En dat regiement ts opgesteld nder dat men eraan gedacht heeft dat spelers zouden komen die moedwillig publiek waar hij begon onderling iet zelf maar op met de Russen. DU teschiedenis is ook wel de reder vaarom ik Koeperman geen hand mee ;eef. Alhoewel hij stukken sympathie- ..Andreiko haalt dergelijke trucs niet uit bij sterkere tegenstanders. Bij mij doet hij dat bijvoorbeeld niet meer, al moet ik wel zeggen dat ik door zijn hele optreden nog steeds geïrriteerd word. Hij komt er geloof ik toe omdat hij in de grond erg lui is. Hij zoekt gewoon naar goedkope middelen om te winnen, om zich dus te sparen voor andere wedstrijden. Dat is ergens wel begrijpelijk, want de Russen moeten ontzettend veel spelen. In het binnen land, en ook in het buitenland. -An dreiko lijkt daarom wat blasé van het hele damspel. Hij heeft ïeer moreel gebonden om dat voor houden. Roozenburg kent volgens mijn kracht ook niet goed. Ik snap dan hü r 1 dat ;er. Ik denk dat dat komt omdat Roozenburg geen goed psycholoog is. Ik maak achter het bord inderdaad dikwijls een vrij pas sieve indruk. Ik zit hele tijden stil. Maar dat is juist een teken van concentratie bij me. Sommigen vinden echter dat ik dan niet genoeg vechtlust toon. Maar dat is onzin. Dat is uit mijn partijen te halen. Daarin tonen Wiersma en ik over meer creativiteit te beschikken dan de Russen, die onze tegenstanders op het allerhoogste niveau zijn. Bij hen is het spel vaak te stereotiep, een ge volg van het feit dat zij zo n geweldige scholing krijgen. Die theoretische scho ling heeft echter het grote nadeel dat het de eigen creativiteit verstikt. Dat is cata :elfde (j_ Tweede blijv eid kei >rkt het onmiddellijk bent r t talent dat Wi« wordt met de mening van oud-wereld kampioen Piet Roozenburg. Zijn anders vrij kleurloze gelaat wordt opgevuld met felle blosjes op zijn vlezige wangen. Piet Roozenburg zegt namelijk dat hij Wiersma hoger aanslaat dan Sij brands. Vooral omdat Sijbrands hem er niet altijd van kon overtuigen dat hij zich volledig ooncentreerde. Wiersma is vol gens Roozenburg ook meer een vechter. Ton Sijbrands schudt heftig zijn hoofd, waarbij zijn lange haren de ontkenning nog een extra-dimensie meegeven. „Ik ben het niet met hem eens". Na weer even stilte: ..Ook objectief gezien niet. Ik begrijp zijn aanval, want zo zie ik zijn uitspraak, ook niet. Wiersma en ik zijn bepaald geen concurrenten van elkaar. We zijn zelfs erg goede vrien den. En dit soort uitlatingen van een man die de centrale bondstrainingen leidt, kan de goede verstandhoudin het is ook posit: feit en speelsterkte per se overal geweest te zijn om je beste bewijs van die stelling vind ik terug in het boek 1984 van Orson Welles waarin hij een geweldige parodie geeft op Rusland, zonder ook maar eenmaal in dat land te zijn geweest. Dat frap peerde me. want nadat ik op vijftien jarige leeftijd me eerst heb bezig gehouden met de provoideeën een heel nieuwe wereld ging voor me open heb ik me serieus bezig gehou den met de Russische revolutie. Eerst was ik erg enthousiast. Zag alles wat in Rusland gebeurde in een positief Licht. Langzamerhand ben ik echter ook de fouten van het Russische systeem gaan inzien. Vooral het lezen van het onthutsende boek van Martsjenko: ..Wat ik zeggen wou", waarin hij ver telt van iemand die om een kleinig heidje vijf jaar naar een concentratie kamp werd gestuurd, heeft me de ogen schrikkelijke teleurstelling voor me. Ook al ben ik nu een tegenstander van de gang van zaken in Rusland, dait wil nog niet zeggen dat ik voor het kapita listische systeem ben. Want daar ben ik pertinent tegen". Pessimist ,,Ik noem mezelf dan ook een pessimis tische anarchist. Daaronder versta ik dat ik libertair socialisme, een socialis me, dus gebaseerd op een zo groot mogelijke individuele vrijheid, voorsta. Het pessimisme stoel ik op de mense lijke tekortkomingen, want daar geloof ik stellig in. Die mening sluit trouwens niet uit. dat je nergens voor vechten "s je ergens van overtuigd vechten. Ook :er wereld is. Ton Sijbrands denkt weer jven na voor hij aarzelend antwoordt: ,Ja, ik geloof wel dat ik de sterkste >en. Sterker dan Andreiko. Dat denk k tenminste zelf. Het klinkt natuurlijk ?rgens verwaand om zoiets te zeggen. kunnen beoordelen, behalve Wiersma" Later komt hij daar nog eens op terug, als hij het, veel meer ontspannen, heeft over zijn mogelijkheden om wereldkampioen te worden. ..Gek hè. ik zie mezelf nog geen wereldkampioen worden. Het kan best zijn dat ik altijd tweede blijf Dat ik zo'n man als Keiler word die geloof ik vijfmaal een twee kamp en de wereldtitel heeft Als hij dat zegt, heeft het gesprek aJ een heel andere wending genomen. Muziek en boeken zijn Sijbrands pas- mag verheugen als dammen, misschien iets minder. Maar als ik niet meer zou waarschijnlijk voorkomt, zou ik door- de muziek. Ik heb veel piano En sinds kort bespeel ik nu klavecimbel. Ik had al veel an dat instrument, maar vee! worden er na een tijdje zat Zo heb ik een prachtige plaat van Da Palestrima. Koorzang, heel mono- Maar na een kwartier vragen bijna al mijn bezoekers of ik niets Na dammen en muziek komt bij Ton Sijbrands direct het lezen. Lezen met als groot nevendoel het verzamelen van i het alleen maar eigen geweten". Weer is het nauwelijks voor te stellen dat een eenentwintigjarige zit te pra ten. Een eenentwintigjarige, die even later zelfs bekent begonnen te zijn met een studie Russisch en al vier jaar lang damprof is. Het lijkt bijna wat le veel voor de naar corpulentie neigende jonge Sijbrands. Hij bekent echter dat hij tevreden is met zijn leven, beheerst door boeken, muziek en vooral door damstenen. BERT VOSKUIL Peinzend komt Ton Sijbrands tot de slotsom: „Als ik nit- Ik speel veel piano en sinds kort ook klavecimbel". Zoals de foto toont. „Ik bcb erg nare herinnerin gen aan mijn middelbare schooltijd. IU was destijds verschrikkelijk zenuwachtig Dat had als voornaamste oorzaak dat ik bijna nooit Op de centrale training voor de topspelers in Nederland praten wij bijzonder veel on der leiding van Piet Roozen burg In de toekomst is het de bedoeling dat wij, Wiers „Ik heb lang geaarzeld of ik wel mee zou werken aan de teleaccursus over dammen", zegt Ton Sijbrands. „Ik dacht eerst nee". later heb ik ja gezegd. Achteraf gezien heb „Ja, ik heb nog in AJAX gevoetbald. Toen ik tien was, zo ongeveer. Men begreep echter mijn spel niet. Ik speelde toen al in de stijl „Ik geloof dat Bobbie Fischer en ik veel gemeen hebben. Althans sportief gezien. Hij wordt algemeen beschouwd als de sterkste schaker van de wereld. Ik als de sterkste verschrikkelijk vond om voor de klas geroepen te worden om daar dan af te gaan. Ik droom er nu nog wel eens van. Nee. mijn middelbare schooltijd was een erg nare tijd". kennis zóveel mogelijk gaèn met de rest is vrij groot. Frank Drost is eigenlijk de enige, die daar tussen hangt Alleen voor jezelf is er na tuurlijk het probleem om long te laten zien. Je speelt tenslotte tegen dezelfde spe lers ook in een Nederlands kampioenschap. En dan is elke remisepartij die je te ook bewust geprobeerd zo weinig mogelijk van mezell Even stilte. Jlet cniirc'voor- decl was. dat ik voor het geld een klavecimbel kon ko pen". passes afgeven. Daarna ben ik maar gaan dammen. Dat had meer succes. Ik ben ja renlang nog wel een fervent AJAX-supporter gebleven. Uiteraard met de grootste voorkeur voor Piet Keizer. Hier in Den Haag ga ik wel eens een enkel keertje naar ADO kijken". dammer. Beiden zijn we geen wereldkampioen, ik kan me ook voorstellen wat hij bedoelt als hij zegt dat hij een hekel heeft aan mensen die slecht kunnen schaken. Minder sterk. Heb ik dat ook wel bij mensen die niet goed gen dergelijke spelers moet lies. In dat soort duels haal ik tenslotte nog altijd mijn winst op Wiersma."

Leidse Courant | 1970 | | pagina 23