Duizenden gastarbeiders vieren Kerstmis in familiekring DORPEN ZWERMEN UIT OM DIERBARE VERLOREN ZONEN OP TE WACHTEN Kerstnummer 1970 BARCELONA In de tweede helft van december ziet men op de grauwe, betonnen perrons van de spoorwegstations van Spanjes grote steden, maar ook op de smalle ver hogingen van vastgestampte aarde naast de rails in de kleine dorpjes, groepen vrouwen en kinderen die vaak uren wachten op de komst van een bepaalde trein. Op hun gezich ten staat een gespannen verwachting. Vrou wen en meisjes praten zenuwachtig, met hoog overslaande stemmen. De kinderen, in hun zondagse Meren, voelen zdoh onwennig en krijgen nu en dan een klap als zij te dicht bij de rand van het perron spelen. Allen wachten in angstige spanning op liet weerzien van een lang afwezig familielid, meestal de echt genoot, vader of verloofde. Voor de kinderen brengen de surprises worden verpakt. gastarbeiders cadeau- alles een traditioneel nen waarvan leden als erken, is het de enige Kerstmis Is In Spanje voor familiefeest, en voor de gezin gastarbeiders in het buitenland keer in het jaar dat allen verenigd in Spanje uitgebreid gevierd. De feestelijkheden begin nen op 22 december, want op die dag vindt de trekking plaats van de grootste loterij ter wereld. De hoofdprijs bedraagt dit jaar niet minder dan 105 miljoen pesetas, meer dan 5 miljoen gulden. Iedere Spanjaard, arm of rijk, speelt mee. al is het maar voor enkele dubbeltjes, want met een dubbeltje is er kans op 750 gulden. Óok ■astarbeiders doen mee aan deze „Gordo de .dikke kerstloterij". Familieleden en vrier- j/an de deelnamebewijzen al aan de nachtm eenkomst. Kerstdag meer lijkt op een camavalsbij- het opnieuw uitgebreid eten. Bij die volgeladen dis gezinnen champagne, of Voor de kinderen is er een speciaal spel. In de huiskamer ligt een grote, uitgeholde boomstronk, gevuld met speelgoed en bedekt met een wit laken. Men noemt dit de „tio". Gewapend met een stok moeten de kinderen de „tio" te lijf gaan en het laken wegslaan zodat de verrassingen Dit gebeurt natuurlijk onder luide aan- gen van de aanwezigen. De eigenlijke „pakjes- zoals wij die in Nederland op 5 di is voor de Spaanse kinderen op 6 js :oningen. Deze drie wijzen uit het ie goede sinterklaas uit Spanje, goed te begrijpen dat vooral de jeugd spanning wacht op de thuiskomst het buitenland. Want va deautjes mee voor de ieder geval komt hij t< buitenlandse deviezen en meest fantastische wen: voldoen. De kersttijd is Vandaar het opvallende tions en straten in de eerste weken van december tanblik gedurende de kerstdagen speciale treinen ingelast die ui punten, zoals Amsterdam, Brussel, Frankfi en Genève vertrekken. Verder organi pe chartervluchten feestdagen met hui doorbrengen, In Spanje heerst de laatste jaren weinig werkeloos gelukkig ook want de sociale arbeiders die zonder werk komen, zijn absoluut onvoldoende en liggen achter bij die van de rest van Europa. Een van de redenen van de geringe werkeloosheid is dat niet minder dan 3,5 miljoen Spanjaarden buiten het land verblijven, van wie 2,4 miljoen in Zuid- en Midden- Amerika en 1,1 miljoen in Europa. In Nederland 'oorziemngen

Leidse Courant | 1970 | | pagina 22