HET EINDE VAN 5C IN ZICHT Voor de derde en laatste maal De heiligen in Canterbury zijn nog maar schaduwen THOMAS BECKET STIERF VOOR DE VRIJHEID VAN DE KERK Kerstmi im nier 1970 800 JAAR NA DE MOORD IN DE KATHEDRAAL CANTERBURY. Nog steeds gaan er pelgrims naar Canter bury, zoals in de dagen van Chaucer, maar niet meer om het graf te zoeken van de H. Thomas van Canterbury, want dat is er niet meer. Hoogstens wijst men de vroomsten onder de pelgrims in de kathedraal „de kroon van Thomas", ofschoon er geen kroon te zien is. De „kroon van Thomas" is een absis en daar zegt men moet ooit de schedel van de heilige begraven hebben gelegen. Op die plaats staat de stenen troon, waarop elke nieuwe aarts bisschop van Canterbury wordt ingehuldigd en die „de troon van Augustinus" heet, genoemd naar de heilige, die de eerste aarts bisschop van Canterbury was. In Canterbury zijn de heiligen alleen nog maar schaduwen, en men betreurt de bitterheid waarmee Hendrik VIII na zijn breuk met Rome alle aan Rome herinnerende relieken liet vernietigen, inclusief het graf en het gebeente van de heiligste Brit, Thomas Becket van Canterbury, die daar in Canterbury door edelen in de kathedraal werd vermoord, vier dagen na Kerstmis 1170, nu precies achthonderd jaar geleden. Overigens: ook de kathedraal, Canter bury's glorie, is niet de kathedraal, waarin Thomas vermoord werd. Hij is er een uitgroeisel van, hij werd in zijn huidige staat pas gebouwd in de der tiende eeuw, nadat een brand het oor spronkelijke gebouw voor een belang rijk deel had verwoest. Nee, de pel grims van nu komen niet om Thomas Becket, zij zijn toeristen in de oude straten van de stad, zoals Mercery Lane, waar nu achter de eeuwenoude gevels bouwondernemingen hun mo derne zaken doen. De meer literair ge schoolden zijn in de afgelopen herfst naar Canterbury getrokken om mis schien voor de tiende keer T. S. Elliots spel „De moord in de kathe draal" te zien, wellicht de fraaiste ver- beelding van Beckets dood, die ooit ge maakt is. Het waren historisch belang rijke opvoeringen, want het was voor het eerst, dat het spel werd gebracht in de kathedraal en op de plek, waar het achthonderd jaar geleden in alle bloedigheid realiteit was. Driftbui „De moord in de kathedraal" was en dat doet natuurlijk niets af aan de kwaliteiten van Thomas een onge lukkige moord, die wellicht nooit ge pleegd zou zijn, als Thomas' gezworen vijand koning Hendrik II een wat rus tiger mens was geweest. De koning had evenwel last van driftbuien, waarin hij zichzelf niet meester was; op een decemberdag in 1170 riep hij in een van zo'n bui uit: „Is er dan niemand die mij van die vervloekte monnik af kan helpen?". Vier edelen, die deze uitroep hoorden, verlieten onmiddellijk de koninklijke zaal om Hendrik dat ge noegen te doen. Toen de vorst na zijn driftbui weer bij zinnen was en men hem vertelde wat hij gezegd had en wat van z'n uitroep het gevolg was ge weest, zond hij boden achter de vier aan, maar de boden konden hen niet meer bereiken om de gruwelijke daad te verhinderen. Drie jaar later trou wens kreeg de koning zijn straf: om een oproer onder het volk te voor komen was Hendrik gedwongen in het boetekleed gehuld te voet van Londen naar Canterbury te gaan en zich op het graf van de heilige te laten geselen door monniken. Het middeleeuwse volk kreeg tranen in de ogen van zoveel deemoed en zag verder van de opstand af. Wat er in de kerstijd van 1170 in Can terbury gebeurde, vertelt Charles Di- mont in het tijdschrift „In Britain": om vijf uur in de avond van 29 december was de duisternis gevallen over Can terbury en de kathedraal, waar de monniken de vespers zongen. De klank van hun avondlied werd wreed ver stoord door lawaai bij een zijdeur: daar stonden vier ridders in volle wapen rusting en ze eisten op luide toon te spreken met „de aartsbisschop Thomas Becket, ven-ader van de koning en het koninkrijk". Becket ging in het noord westelijk transept op hen toe, zeggend dat hij „geen verrader, maar een pries- Gods was", welke uitspraak de trokken zwaarden op hem af men. „Je zult sterven", zeiden d „Daar ben ik gereed voor", Becket, „en ik sterf voor God en de vrijheid van de Kerk". Het waren zijn laatste woorden: de moordenaars sta ken toe, en bloedend uit vele wonden stierf Becket op datzelfde ogenblik. Becket was uit Londen geboortig (1118) en op de plaats waar hij geboren werd staat nu het gebouw van de Mercers' Company, niet ver van de St. Paul's. Zijn vader was koopman en diens pienterheid had Thomas geërfd. Op 10-jarige leeftijd werd hij naar de monniken van de Mertonpriorij ge stuurd, die hem voorbereidden op stu dies in Parijs. Na zijn terugkeer uit Frankrijk ging hij in de handel in zijn geboortestad. De jonge Becket viel om zijn kwaliteiten op bij de aartsbisschop van Canterbury, die naar de gebruiken destijds minstens evenveel wereldse als geestelijke zaken aan zijn hoofd had. Deze haalde Thomas naar zijn hof als „klerk". De jongeman, die ook zijn uiterlijk mee had, werd aan het hof van aartsbisschop Theobald spoedig een belangrijke figuur. In opdracht van zijn broodheer maakte hij reizen naar Reims en Rome en de aartsbisschop beloonde hem vorstelijk voor zijn diensten. Hij bedeelde hem met winst gevende kanunnikenposten, onder an dere in Bramfield, waai hij, naar men zegt, een bierbrouwerij dreef en waar hij mogelijk zelfs een poos heeft ge woond. Nu nog tonen de dorpelingen van Bramfield de vijver aan de bezoe kers en zeggen, dat een heilige van dat water bier gemaakt heeft, hetgeen dan weliswaar geen echt wonder is, maar het is in ieder geval geloof lij ker dan het verhaal dat elders wordt ver teld, waar op verlangen van Becket vanzelf een bron uit de grond zou zijn opgewekt. Overigens: de dagen van Beckets heiligheid waren toen nog niet aangebroken. Hij was een der vele en niet de geringste plukkers dei- die zijn welvaart van dag t t dag i weerhield i In 1153 werd Becket benoemd tot aarts eer, die meteen belangrijke vermeer dering van inkomsten betekende. Maar nog was hij niet. aan de top: twee jaar later benoemde de pas gekroonde koning Hendrik II hem tot zijn kansé- lier, ofwel eerste minister. Hendrik II, amper gekroond, was een ambitieus vorst. Zijn troonbestijging had een einde gemaakt aan een reeks opvolgingstwisten en de koning, van wie een belangrijk gebiedsdeel in het huidige Frankrijk lag, begon een ge richte actie om de rumoerige adel aan zich te verplichten. Machtig als hij was, kostte hem dat betrekkelijk weinig moeite. Moeilijker was het voor hem verdragen, maar in Becket zag hij een voortreffelijk helper. Aanvankelijk De Corona, de oostelijke absis van de kathedraal, die naar men aanneemt de rustplaats is geworden voor de schedel van Thomas Becket. Het middelste raam dateert uit de dertiende eeuw. Daaronder de „zetel van Augustinus", genoemd naar de eerste Engelse bisschop. hoewel de koning leed aan beruchte driftbuien. De meningen botsten meer dan eens, maar omdat uit die botsingen altijd koninklijk profijt voortkwam, dacht de vorst er niet aan zijn kanse lier lastig te vallen. En toen in 1162 de troon van de aartsbisschop van Canter bury vacant kwam, zorgde Hendrik er voor, dat de keuze van de nieuwe bisschop op Becket zich, dat hij nu op c plaats dienaar Gods en dienaa Kerk was geworden en dat het rijk op de tweede plaats kv koni Hij Hendrik had 5 i kanselie r hij keerde als een blad aan de boom om, zijn gewaden deed hij van de hand en hij vergenoegde zich met de ruwe pij van een monnik, in zijn dagelijks le ven niets nalatende om de koning te laten merken, dat hem de vorstelijke weldaden hoegenaamd niet meer inte resseerden en dat zijne majesteit de greep op zijn vroegere dienaar voor goed "verloren had. Tussen beiden kwam het tot een open- Thomas verzette kracht tegen: ker :elijke bedie zei hij, zijn slechts onderworpen aan de kerkelijke' wetten en als er over hen beschikt moet word.en, dan beschikt de paus en niet zijne majesteit. Twee jaar lang duurde de scherpe tegen stelling tussen Thomas Becket wijk nei t de bis ;rijk. Hendrik II 80Öst Becket dreigde de koning met inter dict wat de sluiting van alle kerken van Engeland zou inhouden. De ko ning van Frankrijk een onbeduiden- geefs de twee stijfkoppen t i 1170. Hendrik reisde naar zijn „overzees" bezit, waar hij Becket ontmoette, maar verder dan een opper vlakkig bestand kwamen beiden niet. Terwijl Hendrik in Frankrijk bleef, reisde Becket op een van de eerste de cemberdagen terug naar Canterbury, waar het volk hem geestdriftig ver welkomde. De oude vijandschap tus sen koning en aartsbisschop was even wel nog lang niet voorbij. Amper terug op zijn bisschopstroon, ontsloeg Becket drie bisschoppen die te zeer de zijde van de koning hadden gekozen. Het was bij het horen van dit nieuws, dat Hendrik in woede uitbarstte en de fatale uitroep deed: „Is er dan nie mand. die mij van die vervloekte mon nik af kan helpen"? Er waren er vier: Reginald Fitzurse van Somerset, Wil liam de Tracey van Devon, Hugo de Morville van Yorkshire en Richard de Breton. Geen kasteel De vier ridders vonden Thomas Becket op de fatale dag in zijn kamer en j eisten op hoge toon, dat hij het ontslag der drie bisschoppen zou intrekken. Becket weigerde en de vier ridd( trokken zonder ii zending geslaagd t alle redenen had c de vier dezelfde avond terug zouden komen om hun werk hardhandig af te r maken, weigerde hij veiligheidsmaatre- j gelen te nemen: de deuren van de ka- thedraal moesten open blijven, zei hij, I „want een kerk is geen kasteel". Enkele uren later kwamen de vier in volle wapenuitrusting terug. In 1173 werd Thomas Becket officieel heilig verklaard, maar in dat jaar wis- U ten de bewoners van Canterbury reeds, j dat hij heilig was gezien de „wonder- lijke tekenen" die er gebeurden. Van 1173 af ging elke Britse vorst op pel- j grimstocht naar Canterbury tot en met Hendrik VIII, die genoeg kreeg van i zijn onmacht tegenover Rome en zich- I zelf aan het hoofd van de Britse Kerk plaatste. Hendrik VIII liet alle „paap se" herinneringen in zijn land oprui men. Ook het graf van Becket. Maar dit jaar is er weer een vorstin op de beroemde plek geweest, vanwege deel Hoewel Becket f l te nemen, dat kathedraal. van de i t alle leerkrachten en links conciërge Mr. Potter. LONDEN De wijde wereld lokt klas 5C. Ofschoon de brutale rekels van Fenn Streets „Secondary Modern" nog lang niet volleerd zijn, hebben zij hun schooltijd voor goed achter de rug. ZIJ worden gewoon te oud om nog op de schoolbanken te zitten. Na de derde reeks, die op eerste kerst dag begint (20-05 uur, Ned. I) is het uit met „Please Sir!". Zelfs de dames van de make-upafde- Brittanniës grappigste televisieshow spelen, aanvaardbare tieners te ma ken. En voor „Sir" is de aardigheid er ook af. Meneer Hedges, alias de ac teur John Alderton, kan zijn levens lustige collega's noch in de klar (onder het oog van de camera's) noch in de bar van de studio (na de opna men) in bedwang houden. „Als je weet dat hij 26 jaar is, ge huwd en twee kinderen heeft," zegt John, „geef je een kerel zoals Duffy niet zo makkelijk een draai om de De televisiekijkers gaan dus het derde en laatste schooltrimester van klas 5C beleven. Aan het einde van die reeks nemen de leerlingen afscheid van „Sir" en trekken zij de wijde wereld Street. voorkeur bie de 1 gen," grijnst Peter Cleall, die in wer kelijkheid een eerbiedwaardig fami lievader is, ofschoon hij in „Please Sir!" de rol van Duffy speelt. „Onze rimpels zijn met geen enkele huiscrème meer aan het scherpe oog van de toe schouwer te onttrekken!" Voor John Alderton heeft het vak var duceren) gezegd, dat ik na de derde reeks wel wat anders wil doen. Meer ernstige rollen. Ik heb geen zin om heel mijn leven Bernard Hedges te spelen," vertrouwt hij ons toe. Gelukkig betekent het einde van klas 5C helemaal niet, dat de middelbare school van Fenn Street compleet van het tv-scherm verdwijnt. Barry Took, hoofd van de afdeling Lichte Ontspan ning van London Weekend Television, wenst dit genre te behouden. „Het is ✓eel te populair om het helemaal los te laten," zegt hij. „Ik wil het beslist in leven houden, zelfs al moest ik nieuwe acteurs zoeken om de schor banken te bevolken." Als de scenarioschrijvers, Bob Larb en John Esmonde, voldoende stof ku nen vinden voor nieuwe verhalen Alderton er bovendien toe gebrac wordt om nog een paar kwartalen het onderwijs" te blijven, zou de mi helemaal uitgesloten. wanneer zij in de wijde wereld eigen benen leren staan. Maar dan zal de make-upafdeling het gemakkelijk hebben om de ongew drinkt graag een stevige whisky. Peter Cleall (26), alias Eric Duffy, gehuwd met een gewezen mannequin. Haar collega Liz Zij hebben twee jongens van respec- wie de rol van IV tievelijk 4 en 5 jaar. Ofschoon Cleall vertrouv in „Please Sir!" een brutale Cockney Twee js is, spreekt hij in werkelijkheid even leur Iai keurig netjes als een omroeper van de BBC. Dat heeft Peter aan zijn opvoe- deftige „public school" irdt' (23), aan Bullock toe komt van Liverpool. de ac- npels Neem bijvoorbeeld Frankie Abbott, het gemene kereltje dat door David Barry gespeeld wordt. Barry Is 27 en gehuwd met de actrice Zelie Grant. Zij hebben geen kinderen. Hij rookt iedere dag drie tot vier sigaren en van Brighton te danken. Hij houdt van bier en witte wijn. Dennis (de sufferd) Dunstable wordt gespeeld door Peter Denyer, 23 jaar en vrijgezel. Het feit dat Peter aan de universiteit van Manchester gestu deerd heeft, verklaart meteen waarom hij er in werkelijkheid intelligenter uitziet dan Dennis Dunstable. Deze acteur drinkt whisky en bier en rookt ten minste 20 sigaretten per dag. De rol van de keurig geklede Peter Craven wordt vertolkt door Malcolm Mc Fee; 21 jaar en eveneens vrijgezel. destijds in een echte klas 5C, middelbare school Hij rookt „als eer drinkt „als een vis" Penny Spencer (22 jaar) speelt Sharon Eversleigh, de sexbom van 5C. Ze is gehuwd met een zakenman, met wie ze doorlopend ruzie heeft. Op haar werk rookt Penny 25 sigaretten per geen kinderen. Buiten de klas drinkt Liz whisky en rookt ze Franse siga retten (10 per dag) en sigaartjes. Maureen Bullock is tot over de oren verliefd op Sir John Alderton (30), de oudste van het hele stel, houdt van Shakespeare, klassieke muziek, golf en cricket. Hij is gehuwd met de actrice Pauline Collins. Deryck Guyler, die als Norman Pottei' de klassieke Engelse schoolconcierge uitbeeldt, is de enige acteur zonder zorgen. Als hij na „Plea9e Sir!" zonder werk valt, kan Guyler meteen 'n baan krijgen in om 't even welke Londense onderwij sinstelling. die echter niets te maken had i t de In de derde serie van Please Sir! maken we kennis met de charmante Jill Kerman. Vanaf de eerste aflevering gaat ze een belangrijke rol spelen als Pency Wheeler, die een bijzondere relatie met Bernard Hedges onderhoudt. De foto geeft ongeveer aan hoe de verhoudingen komen te liggen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 20