SCHEVENINGEN RADIO... ...brug in de ether tussen uit en thuis 15.000 GULDEN PER MAAND Bots autootjes en zonne vlekken IJMUIDEN De PCH zit dag en nacht in de lucht. Ook vandaag, vannacht en morgen; iedere seconde van de lange 24 uur. Vannacht, één seconde over twaalven, klinkt absoluut weer de stem van de een of andere scheepstelegrafist, of de een of andere gezagvoerder hoogstper soonlijk: „Hier Delta, India, Golf, Pappa" of „Hier Pappa, Foxtrot, Whiskey, Quebec" of „Hier Pappa, Juliet, Kilo, TangoScheve- ningen Radio: een gelukkig (prettig, zalig) kerstfeest van alle opvarendenEn dan een meisjesstem: „Hier Scheveningen Radio. Goed ontvangen. Dank u zeer en ook u een gelukkig 'prettig, zalig) kerstfeest. Goede vaart. Over en ssluiten maarDe „schipper naast God". zijn schip en zijn bemanning hebben ergens op de oneindigheid van de zeven zeeën op dat moment aan de zender iets geproefd van de Nederlandse kerstsfeer. Hel schip ligt alweer op koers, naar een nieuwe bestemming, een nieuwe haven. Of misschien op koers huistoe, waar de opvarenden misschien net vóór Nieuw jaar binnenlopen, kok ligt natuurlijk hoe hij straks moet zorgen Voor de PCH-zender, Scheveningen Radio was Kerstmis-1970 al begonnen, lang voordat de telegrafist zijn groe ten de ether instuurde richting Neder land. Rond 1 december stroomden de eerste kersttelegrammen al bin nen in IJmuiden. Dezelfde wensen, dezelfde woorden, maar ieder voor zich met een eigen betekenis, die al leen de ontvanger ervan kan lezen: „Vrolijk Kerstfeest for 7 Chri tand lang vlogen de 1 vastewal, waar in ieder geval één stoel onbezet blijft. Omgekeerd trillen de codecijfers van Scheveningen Radio naar het schip met de antwoordwen- Naar schatting zijn seld; achter de paar woorden van ieder telegram een leven van afstan den, verlangen, soms van gemis, soms ook van teleurstellingen. Gedragen op de trillingen van Scheveningen Radio Nog afgezien van de telefonische verbindingen, ,die rond en op de feesl- dragen, voor wat de privé-gesprckken aangaat, intensiever zijn dan op ge wone dagen. Gesprekken tussen vaste wal en de Noordzee bijvoorbeeld, maar ook tussen Nederland en ergens op het zuidelijk halfrond van Zuid- Amerika of de Grote Oceaan. „De 150 mensen, voor een groot deel meisjes, van Scheveningen Radio voe len zich zeer betrokken bij de scheep vaart", zegt directeur B. J. H. van Eijkelenborg. „Zij kennen langzamer hand de schepen, de telegrafisten, de kapiteins of schippers en vele opva renden. Ze volgen ze, wanneer ze beluisteren de opgewekte gesprekken als het schip Ze brengen verbinding! rederijen. Ze hoofd tussen schip en vastewal, wan neer de verbindingen wat slecht zijn. Ze herhalen de vragen en antwoor den, wanneer die voor zenders en ontvangers bijna onverstaanbaar zijn: de zakelijke opmerkingen, maar ook de intieme privé-gesprekken, wanneer dit nodig is". En als er dan ineens wat gebeurt, als de noodgolf komt?De directeur directeur de h kijken elkaar adjunct- elkaar stilzi gezegd kan worden over deze me lijke, emotionele betrokkenheid schip en opv; Directeur van Eijkelenborg: „God zij dank zijn werkelijke noodgevallen maar zeldzaam, al is ieder apart weer een ramp voor de direct betrokkenen. Maar ja, natuurlijk, het gebeurt, de noodzender staat niet voor niets 24 uur open en niet voor niets wordt deze zehder dag en nacht beluis- zonk meldde hij dat het afgelopen was, dat ze al verdwenenHet meis je had het drama voor de zender van begin tot einde meegemaakt. Ze kende het schip.. Ik geef het u op dat ogenblik te doen, om iets tegen zo'n meisje te kunnen zeggen. Goed aflos sen natuurlijk, maar dan nog. Wie kan op zo'n ogenblik zijn emotie opzij verlaat, nauwkeurig volgt. Even later zal de schipper melden, dat hij bui tengaats is. Tegen de feestdagen van Sinterklaas, Kerstmis, Nieuwjaar wil er wel eens bet nodige op zee gebeuren. Noord- geleden raakte ten noorden van lichtschip Texel een vrachtvaardei nood. Scheveningen Radio en verschil lende schepen gaven gehoor aan d( noodseinen van de telegrafist, maai deze was zo radeloos geworden, dal hij geen enkele oproep beantwoordde. Integendeel: In God< dan toch", bleef hij stem verdween. Niet iedere schipper vai vaarder, die kust verging, hemand. totdat zijn onder de Nederlandse aeldde vlak voordat hij verdween: „Het is nu afgelopen, bedankt allemaal". „Gelukkig gebeurt dit soort drama's niet zo dikwijls", herhaalt directeur Van Eijkelenborg. „Je kunt beter plezierige briefwisseling hebben een oude dame, die voor haar klein- adelborst op een van Harer Ma- jesteits schepen, een fles wijn ijestellen: „Rode wijn met een strik om de hals van de fles schrijf je een plezierige brief vijanden Het zijn onvergelijkbare blijft, dat zij het radio en schepen en omgek lijk door. Ni< Radio wakker toch van het ïrbindlngsr gelijkheden open als gevolg irverschijnselen. Toch blijft, ondanks de vele problemen, het telefoonverkeer tussen schepen en Scheveningen Radio toenemen. In 1957 voerde men 119.526 gesprekken, in 1965 was dit aantal opgelopen tot 206.463 en vorig jaar telde men 219.858 verbin dingen schip-Scheveningen Radio en omgekeerd Dit jaar worden de 300.000 verbindingen ver overschreden, om c van het directe ti dat sterk gaat toenemen. In deze aantallen zitten ook de gesprekken via de zogenaamde marifoon, die voor zeeschepen op korte afstand en voor de binnenvaart gebruikt wordt. In totaal werden vorig jaar al 133.559 gesprekken via de marifoon gevoerd, een ver dubbeling sinds 1965. Voor de binnenvaart bete kent dit een rechtstreekse verbinding tot aan Bazel bijvoorbeeld. Scheveningen Radio heeft de beschikking over een groot aantal hulp- ontvangst- en zendstati- iverkeer hulpzendstations in IJmuiden en Nes ontvangststations in Hoek van Holland en Pett Het toenemend radioverkeer en de sterk grof de scheepvaart rond het Noordzeekanaal Nieuwe Waterweg veroorzaken do nodige p men voor de hoofd- en hulpstations. Sche' gen-Radio zou daarom bijzonder graag stations willen hebben rond 't Nieuwe-Waterweg- gebied en rond het Noordzeekanaal. Maar de kanaalmogelijkheden zijn zo beperkt, dat dit gewoon onmogelijk is. Het Centraal Bedicningskantooi van Schevenin gen Radio op het Sluizeneiland in IJmuiden nieuwe station in het nieuwe postkantoor IJmuiden. Een riante behuizing, ook techni vergeleken met de barakvormige onderkomens op

Leidse Courant | 1970 | | pagina 18