Vakmanschap is Meesterschap De strook Nederland ten Noorden van de lijn over Zaandam en Purmerend en ten Zuiden van Alkmaar, lussen IJsselmeer en Noordzee- duinen, is een winderig waterrijk land van molens en van polders, van ringvaarten en -dijken, van lage stenen boerderijen met hoge piramide daken en van huizen methouten gevels of gevel toppen en genaaide houten wanden, geschilderd in de Zaanse kleuren groen en wit; van kleine pittoreske dorpen en grote industrieën. In de 13e eeuw was er nog niets anders dan een smalle duinenstrook met hier en daar een kerkdorp op hoge gronden, temidden van veel water. Aan het einde van de 16e eeuw was er door inpoldering van water land gemaakt, maar Beemster en Schermer, Warmer en Heerliugo- waard waren nog uitgestrekte meren. Dank zij het genie van fan Adriaanszoon Leeghwater, oorspronkelijk timmerman en mo lenmaker en later ook uitvinder en ingenieur, constructeur en waterbouwkundige, dijken bouwer en architect, konden die meren in de eerste helft van de 17e eeuw worden droogge legd met behulp van per polder tientallen windmolens, door hem ontworpen. Om op de bouwkosten te besparen koos hij de binnenhui-constructie, voordeliger dan die van de buitenkruier met zijn dure staart, maar vermoeiender voor de molenaar. Bij het kruien van de molen - het van stand doen veranderen en naar de wind zetten van de kap met de wieken - moet deze naar boven in de molen klimmen, wat bij een buitenkruier niet nodig is. en de Schoonheid van het eigen De Schermer werd met 51 molens, die samen per minuut 1000 kubieke meter water buiten de dijken brachten, in vier jaar drooggemalen. Ze hebben tot 1927 hult werk als poldermolen gedaan. Toen werd, bij de overgang op machinale bemaling, het overgrote deel gesloopt. Van wal overbleef staan er bij Schermerhom nog zes, in twee groeperingen van drie. een mooi gezicht, die batterijen, die zoveel nuttig werk verrichtten. De eerste Nederlandse poldemolen werd in 1326 gebouwd in Oterleek. Het was een wip molen, slank en getailleerd, met een draaibaar vierkant bovendeel op een piramidevormig on derstuk. Buiten de Zaanse Schans staat er in de kop van Noord-Holland nog maar één molen van dit type, bij Obdam. De eerste industriemolen werd in 1594 door de hoer Comelis Corneliszoon van Uitgeest ont worpen en gebouwd, nadat hij daarop in 1592 het octrooi van de Staten van Holland had verkregen. Die houtzaagmolen, 'Het Juffertje', stond op een driehoekig vlot en kruide op het water. In 1596 werd de jongedame met vlot en al naar Zaandam versleept. Uit deze molen zijn de paltroks voortgekomen, die eveneens in hun geheel worden gekruid, 'gekrodeu' zegt mett in de Zaanstreek ook wél. Dit is mogelijk omdat hun zware eikenhouten vloer op rollen rust, die in een rolring zijn gevat. Die rolring op zijn beurt ligt op de kruivloer, ook van eiken hout, waaronder de fundering, een ronde muur van metselwerk. De paltrokmolen heeft twee vleugels, door luifels overdekt. Met de zaag tand zolder van de molen vormen ze de zaagloods, die van achteren open kan zijn zonder dat men last van wind en regen heeft, omdat de molen altijd met zijn voorkant op de wind staat. De naam van deze onderkruier komt van het korte bovenkleed met onder de gordel wijd uitstaande slippen, dat door mannen werd gedragen in de tijd toen de eerste molens werden gebouwd. De bovenkruier is een Zaanse vinding. De oudst-bekende, een buitenkruier, een houtzager, is van 1604. Hij was de voorloper van alle latere bovenkruiers, ook van de bovenkruiende poldermolens. De industriemolens, altijd buitenkruiers, waren de luttele voorgangers van wat nu imposante industrieën zijn, met een veel uitgebreider assor timent dan dat van de molens. Uit houtzaagmolens kwamen doorgaans onbe- kanle balken en delen; de huidige industrie produceert deuren en vloeren, keukens en pot loden en nog veel meer van hout. In de pelmolens werden gerst en rijst van basten en vliezen ontdaan; de oliemolens pletten en maalden, wreven en persten kool- en lijn-, raap- en hen nepzaad en maakten aldus olie voor consumptie en verlichting, voor verven en voor werktuigen; andere molens vermaalden cacaobonen, weer andere mosterdzaad en specerjen. Hun opvol gers van vandaag letiereneen omvangrijk gamma van de meest uiteenlopende voedings- en genot middelen, schildersbenodigdheden en andere technische producten als instant-rijst en cereals, sauzen, verpakte soepen, chocoladehagelslag i biscuits, natuurlijke en synthetische verven In het gehied, hierboven afgebeeld, hebben vroeger meer dan 600molens tegelijk gedraaid. Het landschap werd er door beheerst, zoals nu door hoogspanningsmasten - in schrille tegen stelling tot de molens die zijn bijven staan - waarschjnlijk onontbeerljk. De cartograaf Michels heeft zich tot taak gesteld alle mar kante elementen van het landschap van nu in zjn kaarten te doen uitkomen. In deze kaart liet hj die masten weg. Hj schreef te zjtter verontschuldiging: 'De Overheid wenst het euvel der antenne- maslbossen op de daken van particulieren in bebouwde kommen te bestrjden. Zij weegt daar- bj esthetische en economische belangen tegen elkaar af. Overeenkomstige overwegingen heb ben ondergetekende particulier ertoe bewogen, de mastbossen die de Overheid in verh jsterend tempo als 'hoogspamtingsleidingen' over onze landschappen uitstrooit, binnen het kaartbeeld alvast onder de grond te werken. De Zaanse Schans is een openluchtmuseum waarin gewoond en gewerkt wordt. Het is nog steeds in opbouw. Typisch Zaanse huizen en molens uit de gehele Zaanstreek, vaak in staat van verval, zjn en worden er - in hun geheel of in grote delen vervoerd - neergezet en met groot vakmanschap perfect gerestaureerd. Als U er toch komt, trek dan letterljk hj mosterd- maker Bosman in 'De Huisman' aan de hel en neem een potje echte Zaanse mosterd mee. Om tenslotte op Leeghwater terug te komen, zjn bouwmeesterschap blijkt uit het Raadhuis dat in 1630 naar zjn ontwerp gebouwd werd in de Rjp, Vakmanschap is Meesterschap. Dat geldt voor de Zaanse molenbouwers, dat geldt sinds 1615 voor de brouwers van Grolsch, opvolgers van Peter Cuyper, die inl676Gildemeester werd van de brouwers in Groenlo. Grolsch, ambachteljk gebrouwen bier, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt dooreen volkomen natuurlijk brouw- en rijpingsproces, dat bjna vier maanden duurt. Dank zj de natuurlijke houdbaarheid van Grolsch, kan het kunstmatig houdbaar maken achterwege bijven, waardoor alle goede eigenschappen van dit bier worden behouden-,. Grolsch bier, vers bier, in beuaéljlessen en tnpypjes. bierkenners vragen Wilt U een reproductie van deze kaart, perfect gedrukt op luxe-vergé-papier? (40,5x25$cm.) Doc dan in een enveloppe een briefje met Uw naam en adres en de naam van de kaart: 'De Nekker molen'. Voeg daarbij 5 stukken van Grolsch-etikettefi, waarop de G van Grolsch voorkomt Van het etiketje van een beugelfles kunt U de G zo afscheuren; van een pijpje (waarin precies hetzelfde verse Grolsch) zult U het etiket eerst moeten afweken. Bent U geen Grolschdrinker en niet van plan dat te worden, sluit dan - in plaats van stukjes etiket - 5 geldige niel-vastgeplakte postzegels van 25 cent Plak de enveloppe dicht, frankeer met een postzegel van een kwartje en adresseer aan: Grolsch, Postbus 55, Enschede. De kaart wordt U dan in een kartonnen kokertje franco thuisgestuurd. De kaarten van Zwolle, Twente, Westkapelle, Utrecht, Amsterdam en Groningen zijn nog in beperkte mate verkrijgbaar,.op dezelfde w jze te bestellen als die van De Nekker mólen~>. DIVERSEN 2 Vuurwerk. Pracht vuur pijlen, Bengaals vuur, Sky- Rockets, dwergpijlen. S. v. Maanen, Levendaal 27. 5-17470 „De Zon" voor uw buis houdwas Fa f-L J Diebeo tel 21839. Nu ook Cobet straat 81. 5-4106 2 Vuurwerk. Kanonslagen. rotjes, zwermers, luchthui- Iers, Zonnen enz. S. v. Maa- nen, Levendaal 27, hoek Korevaarstraat. 5-17469 2 Vurrwerk, voor grote nen,en Levendaal 27. Kat 2 ..De Zon" voor uw stoma rij voor le klas afwerking Fa H. J. Dieben, Zoeterw Singel 23, teL 21839 Nu ook Cobetstraat 81 5-4107 2 Kunstgcbittenreparaties klaar terwijl u wacht, dag van 94 u., behalve zater dags. Ook iedere maandag en donderdagavond van 78 uur Fa L A van Berge Henegouwen, Schelpenkade 47, Leiden, tel. 20794. 5-4056 straat). Tel. 20300. 5-17471 2 Drukkerü De Sleutelstad Verlovings-, huwelijks- nX) geboortekaarten, exclusieve moderne en klassieke model len. Geboortekaarten In 24 uur klaar- Nieuwe Rijn 78, Leiden, tel. 25699. 5-4059 2 Vuurwerk. Naar G. van Brussel, Haarlemmerstraat 267, Leiden. Vele soorten pakketten. Bij aankoop van iedere gulden een waarde cadeau. 5-16697 schilderstukken, porselein en aardewerk Ruim 30 jaar ervaring- Tevens woning inrichting en het goedkoop ste adres vooi omlijsten van platen, foto's enz Haarlem merstraat 93. Leiden Telef 26368 5-4190 2 Leesbibliotheek Record. Steeds de nieuwste boeken het hele gezin. Geen volgens codenum 2 Consumentenactie voor 10% korting. Wie Linkanto lid Is kan alles in de stad voordeliger kopen. Vraagt daarom deelnemerskaart geldig tn 50 winkels Consu mentenorganisatie Linkan to, Hooigracht 67, Lelden, tel. 33914. 5-4019 <2 Autom In c Rol- kleinbeeld instamatic, R: pid of in kleur en zwai't-wit 3 soorten flitslampjes PF 1. AG 3B en Flitsblokjes, dia films 20 opn- inworp gul dens en rijksdaalders (zil ver). Fotiek N- van der Horst. 5-Meiplein 9. tel. 20719. Uniek in Leiden. 5-4361 klaar. Foto de Groot. Kem- penaerstraat 21. Oegstgeest. 5-9219 2 Trap bekleding. Bekleed zelf uw trap enorm voor delig! Wij nemen de maat en leveren u iedere gew bekleding, gegarand pas klaar gesneden af fabriek Vraagt vrijbl. prijsopgaaf De Ti cippenspecialist Post bus 59. Voorschoten, telef 01717-5981, na 18 u. 01751- 2443 5-10280 2 Vuurwerk. Naar G. van Brussel, Haarlemmerstraat 267, Leiden. Vele soorten pakketten. Bij aankoop van iedere gulden een waarde van 20 cent aan vuurwerk cadeau 5-16698 2 Vcrloofdci 1000,—. Met merskaart van onze Inkoop organisatie koopt U alles voor Uw uitzet en woning 10% tot 15% voordeliger. Vraagt inlichtingen. Con- Lin- i, Hooigracht 67, Lei den. Tel. 33914. 2 Voor kamerplanten bloelende, bonte en gi blijvende, ook vele exoti sche soorten voor het op maken van plantenbakken, enz. Dag. verse snijbloemen Moerkerk, Hofweg 6 is uw adres; bloemisterij (laan tje Allemansgeest) Voorschoten. tel validestokken, wandelstok ken, v. Oerle, Haarl.straat 95 bij de Vrouwensteeg. Re paraties worden alleen aan de zaak aangenomen, tel 23458. 5-4128 2 «De Zon" takenpakket service. Fa H. J. Dieben Zoeterw o u dsesingel 23, teL 21839. Nu ook Cobetstraat 82. 5-4105 2 Gezinsuitbreiding? Op alle merken babyuitzetten, kinderwagens, wandelwa gens, commodes, ledikantjes, wiegen, boxen, kinderstoe len, hebt u 10% Linkanto- korting. Vraagt inlichtingen, consumentenorganisatie Lin kanto. Hooigracht 67, Lei den, tel. 33914. 5-4350 2 By G. v. Bussel, Haar lemmerstraat, vindt u een grote sortering bruilofts liedjes, slinges, feestmut- sen en andere feestartike len. Het vauouds bekende en kope adres. 5-4358

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12