geef iets van ae slijter... Normale leven in Polen begint zich langzaamaan te herstellen HANOI GEEFT EDWARD KENNEDY LIJST VAN KRIJGSGEVANGENEN HAVENSTEDEN WEER TOEGANKELIJK Paus kondigt synode priesterambt aan Noodtoestand ingetrokken Alain Delon redt De Gaulles rede Boter berg en koelhuisboter verleden tijd Lintjesregen ongewijzigd Pensioenfonds moet meer huizen bouwen Vuurwerk in beslag genomen Verkorte diensttijd onmogeii Loonmatiging iets soepeler LEIDSE COURANT PAGINA 5 V riend speelde rol Argentijnse veefokker (Van onze correspondent) PARIJS I)e tekst van generaal De Gaulles eerste toespraak tot het Franse volk na de Duitse inval in Frankrijk in juni 1940 is onlangs weer terug gevonden, Argentinië exemplaar geheime poging deze toespraak voor 100.000 gulden naar e smokkelen. Het door De Gaulle zelf met de hand geschreven an de rede is het eigendom geweest van een voormalige Franse Het document begint met de historische woorden: „Frankrijk ilag verloren, maar het heejt niet de oorlog verloren". WARSCHAU (DPA) Na de onrust en ongeregeldheden van vorige week en de wijzigingen in de spits van de Poolse verenigde arbeiderspartij leek het leven in Polen zijn normale loop te hervatten. De donderdag uitgevaardigde beschik king op grond waarvan politie en leger toestemming kregen onmiddellijk de vuurwapens te hanteren, hetgeen prak tisch op het afkondigen van de staat van beleg neerkwam, werd gisteren in getrokken. Scecin (Stettin) is hersteld en sinds gistermiddag kan men met ook met deze laatste stad weer telefoneren en telexen. In de havens wordt weer ge werkt en buitenlandse schepen mogen weer binnenvaren. Uit goedingelichte bron is vernomen dat binnen afzienbare tijd. wellicht woensdag al, een bijeenkomst van hel Sejm. het Poolse parlement, zal plaats- Het vliegverkeer Gdansk UTRECHT (ANP) ..Een boterberg zal nimmer meer behoeven op te tre den". „De afzet van koelhuisboter tegen sterk verlaagde prijzen zal in de toe komst zeer waarschijnlijk niet meer nodig zijn. in elk geval zijn de Neder landse acties in het verleden zonde van het geld geweest". vinden partijtop aange' gens genoemde Marian Spychah zondag zijn zetel in het politieke partij bureau verloor, waarschijnlijk worden vervangen door premier Jozef Cyran- kiewicz. Deze heeft zijn plaats in het politiebureau behouden. Men ziet de huidige vice-premier. Piotr Jaroszewicz, als mogelijke opvolger van Cvrankie- is vermoedelijk niet geheel een voor wendsel. In diplomatieke kringen in Warschau verluidde dinsdag, dat Go- moelka inderdaad ernstig ziek is. Hij was tijdens het hoogtepunt van de on lusten van vorige week ingestort en naar een ziekenhuis gebracht. Hij keer de echter zondag terug om een bijeen komst van hel politieke bureau bij te wonen. Op de zitting werd tot de wijzi gingen in partijleiding besloten. De Poolse pers kritiseerde dinsdag het beleid van Gomoelka zonder diens naam te noemen. De dialoog tussen de leiding van de partij met de arbeiders klasse en de rest van de bevolking was onder de oude leiding verbroken. Er werden steeds vaker eenzijdige beslui ten in besloten kring genomen, aldus de Poolse pers. Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ, gedaan in de gisteren te Utrecht gehouden algemene vergadering. De voorlopige verwachting van de heer Schelhaas was. dat er in de ko mende jaren nog wel een zeker zuivel- - overschot in de EEG zal blijven; Hij achtte drie a vier procent van de totale I produktie in de gemeenschap mogelijk. De verzetsman die inmiddels een ervan een buitenlander welvarende Parijzenaar geworden was, koopsom zou contant bel heeft de tekst sedert de oorlog in zijn worden, zodat er geen s gehouden. Af en toe toonde hij transactie zou over blijven, in zijn vrienden, die het allemaal I onschatbare waarde achtten. De tussenpersoon echter De Vier dagen i begon de te ondernemen 350.000 gulóen de dood i de i het document verkopen. Als dat de koper i de verkoop horen' van de transactie, besloot Delon te proberen het manuscript zelf te ko pen. Een vriend vroeg hij de rol van een rijke Argentijnse veefokker te wil len spelen. Het plan slaagde. Voor 100.000 gulden kwam Delon in het bezit van de redevoering. Na de koop toonde hij het papier aan Jean Cau van Paris Match en Michel Droit, redacteur van de Figaro Literaire. Gezamenlijk besloten zij het docu ment aan te bieden aan de „broeder- schap van de vrijheid". Deze broeder vereniging Gaulle zelf opgericht. In een radiocommentaar beschuldigde Michel Droit de voormalige elgenaai ADVERTENTIE Clara legt tv-eieren OLD WINSOR (AP) Elke keer als Peter Hume in Old Windsor de televi sie aangaat komt Clara kip aangezet, i»oml Clara Kip aangezet, fladdert fladdert op het apparaat, zet zich daar neer en legt een ei. Clara is een oude zogenaamde batte- 'rijhen. die ..op het werk in de eierenfabriek" placht te leggen op helemaal overheen gekomen. Muziek betekent: aan het werk. Peter Hume is inspecteur van koninklijke maat schappij voor dierenbescherming die eens op een van zijn ronden Clara mocht meenemen. In het begin kwam Clara ook aangesneld als de radio werd aangezet maar dat pakte minder goed uit want van het kleine toestelletje gleed ze prompt af. Komt er dus muziek uit, dan gaat Clara er bij zitten maar bewaart het ei totdat de kijkkast wordt aangezet. wens, hoewel voor de veehouderij b zonder gunstig, voor de samenleving geheel nauwelijks aan te bevel Ontvoerd kind na losgeld terug secrd. De P.v.d.A. in de Tweede Kamer had voorgesteld voortaan bij het geven van koninklijke onderscheidingen geen onderscheid meer te maken lussen mensen met hoge, middelmatige of lage i 3c winter heeft zich na lang aar- welen. Het K.N.M.l. durft zelfs, zij iet onder voorbehoud, een voor- pelling te doen in de richting van ■en witte kerst. In ieder geval zijn 'wachten. 'Op visite met de feestdagen? kind is dinsdag vrijgelaten nadat de ouders het losgeld van 25.000 mark had den betaald. slechts enkele honderden meters van de ouderlijke woning gelegen winkel- om een boodschap voor moeder te doen. Bij de losgeldtransactie scakelden de ontvoerders de redactie van een krant in München in. Zij dreigden het kind te zullen doden als men de politie zou waarschuwen. Het was de tweede ont voering in Beieren binnen enkele dagen. Vorige week vrijdag arresteerde de po litic de ontvoerders van een 7-jarig meis- I ers. De vierde PSP'er. Van der Spek wenste niet mee te doen aan het meer i aanvaardbaar maken van een zaak die I hij op zich verwerpelijk vindt. Zijn fractiegenoten vonden dat het kwaad van de lintjes, zo lang het bestaat, zo aanvaardbaar mogelijk muet worden. De P.v.d.A. stemde vervolgens tegen de begroting van minister Beet nink I (Binnenlandse Zaken). De socialisten j hebben belangrijke punten van kritiek' op het beleid van mr. Beemink." Hij j had moeten voorkomen dat andere mi- j nisters ingrepen in de gemeentelijke au- 1 I tonomie. hij heeft de gemeentefinaneiën dieper in het slop laten raken dan ze ooit hebben gezeten, hij heeft geen j voorstellen gedaan tot wezenlijke ver- betering van ons staatsbestel door wij- zigihgen van de grondwet." aldus enke- j Ie punten uit de verklaring van de I socialist drs. Franssen. Ook de Boeren- partij stemde tegen de begroting Optrekken van ziekenfondsgrens parlementaire HAAG gisteren ook akkoord gegaan met een extra verhoging van de loongrens, waar beneden werknemers in de verplichte ziekenfondsverzekering vallen. Daardoor is de grens op 17.U50 gulden gekomen. Wie op I november jl. minder verdiende, is in 1971 verplicht verzekerd. In de senaat kwam ook ter sprake het bericht, dat specialisten bij de zie kenfondsen een hoger honorarium (2.85 procent) hebben bereikt omdat zij door de optrekking van de loongrens parti culiere patiënten verliezen. Minister Roolvink zei. dat als dit de enige achter grond is voor de honorariumverhoging hij de afspraak voor vernietiging zal ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft op di verse plaatsen in de .Maasstad In een kantoorboekhandel, waar verboden knallers ter ver koop werden aangeboden, maakte jaarwisseling was hij al bezig dit vuurwerk af te steken. Een twaalfjarige scholier wilde ook al wat sneller verjagen met tweehonderd rotjes, kanonslagen en luchlhuilers. De politie ont fermde zich over deze partij. viel in politiehanden de van dertig kanonslagen, gerlijk Pensioenfonds (ABP) moei meer aan woningbouw doen. vindt PvdA-wo- 1 - ningbouw'deskundige drs. Hans van den j Doel. In de Tweede Kamer heeft hij gisteren een motie ingediend om hel I 'ABP toestemming te geven de pensi oengelden die binnenkomen, voor maxi- beleggen hij maakt er een fijn cadeau van (gratis fraaie geschenkverpakking) rend goed.i e huizenbouw. goed. De rest moest in aanadelen worden j belegd. Vorig jaar werd dit percentage j al opgetrokken tot 10. Maar volgens de i heer Van den Doel zou de directie van I het ABP nog meer ruimte willen heb- j ben om aan de financiering van wo- 1 ningbouw te doen. Minister Beemink (het ABP valt onder Binnenlandse Za ken) meende evenwel dat het ABP geen behoefte had aan meer ruimte. In 1969. het ABP tot 5 procent mocht gaan. dan ook af de Tumult tijdens Mansonproces LOS ANGELES (Reuter) Het proc rond hippieleider Charles Manson in Los Angeles heeft gisteren weer tunmultueuze momenten te zien gegeven, die eindigden met de definitieve verwijdering van drie mede-verdachten uit de rechtszaal. ZU zullen tot het einde van het proces niet iu de zaal worden toegelaten. Ver- Contestatie maakt Kerk onvruchtbaar'' VATICAANSTAD (KNP) De grote vergadering van vertegenwoordigers van het wereldepiscopaat zal het ko mende jaar beginnen op 30 september. De synode van bisschoppen zal twee I kwesties behandelen: het priesterambt en de rechtvaardigheid in de wereld. Dit heeft paus Paulus meegedeeld in de rede tot de kardinalen, die hem volgens traditie gisteren hun wensen aanboden voor Kerslmis en nieuwjaar. De paus besteedde een belangrijk deel van zijn rede aan een nabeschou wing over het afgelopen jaar. Hij sprak daarin de bezorgdheid uit over de con- testatiebewegingen in de Kerk en vroeg zich af of de post-conciliaire tijd de Kerk niet vruchtbaar zou zijn die ook het geloof omvat, i wikkeling in solidariteit tot en met verdeling der goederen van deze we reld". Hij acht deze kwestie van zo'n grote betekenis, ook voor de Kerk, dat hij deze aangelegenheid naast het priester ambt in de synode van september 1971 behandeld wil zien. De paus gaf als zijn mening, dat de westelijke landen zich minder met con testatie bezig dienen te houden en meer met de problemen van de derde wereld. Hij sprak daarbij van de „ver nietigende kritiek op de Kerk als insti tuut en op de traditie". Hij merkte daarbij verder op, dat deze kritiek vooral gespuid wordt in intellectuele centra en binnendringt in de openbare j mening der Kerk en voornamelijk de I jeugd verovert. „Deze geestesverhou- ding", aldus de paus, „ontwortelt de 36-51 ■of 1! AMSTERDAM (ANP) Het lid van provinciale stalen van Noordholland. (VVD), heeft naar aan- brug door een Russisch schip. Gedepu teerde Staten gevraagd te bevorderen dat de Hembrtig niet wordt herbouwd ii plaats daarvan een spoorweg onder het Noordzeekanaal wordt aangelegd. openbare aanklager Vincent Bugliosi het spreken te beletten. Op last j van de rechter werd zij uit de zaal ver- wijderd doch juist toen zij langs Bugliosi ie eerste bladen van zijn manuscript en verscheurde deze. Bugliosi razend, schold haar uit met de woorden: „Jij teef" en haalde uit voor een fikse klap die haar echter niet Nadat het vijf minuten rustig was ge weest sprong Patricia Krenwinkel op en schreeuwde de verslaggevers toe: „Eens .zullen jullie allen nog eens door je eigen leugens worden opgevreten". Waarop ook zij werd verwijderd. Leslie van Houten tenslotte stond enkele minuten later op en zei tegen de jury dat ze zich tegn de verklaringen van de openbare aanklager wilde ver weren. Ook zij werd daarop met zachte drang uit de rechtszaal geleid. Manson zelf was niet aanwezig. kracht ten actief en trouw waren gebleven. Bijzonder aandacht besteedde de paus ook aan de verhouding der oud christelijke gemeenschappen in Europa en de ontwikkelingslanden. Hij deed dit in zijn beschouwingen over zijn reis door Azië. waaraan hij het grootste deel van zijn rede besteedde. „Beseffen de oude christelijke gemeenschappen van Europa wel, dat de andere christe lijke gemeenschappen in de wereld in angst en hoop iets van hen verwach ten?", zo zei hij. Hij verwees hierbij naar zijn encycliek, Populorum Pro- gressio en naar het pleidooi, dat hij daarin gehouden heeft voor een vol- menselijke ontwikkeling der mensen in Paulus in zijn rede ook terug op de invoering der echtscheiding in Italië. Hij noemde dit een schending van het STAATSSECRETARIS HAEX: Socialistische Jeugd hield gisteravond een demonstratieve tocht door Am sterdam. Aanleiding was een solida riteitsverklaring van met de Poolse urbeiders. Loenokhod gaat weer „slapen" weken maannacht ilgezet, tot 7 januari. Het achtwielige ehikel was op 1 7november op de geland en het heeft tot nu toe meter afgelegd, waarbij het zich 370 meter van de landingsplaats heeft erwijderd. WASHINGTON (Keuter) De Amerikaanse sena tor Edward Kennedy heeft via Noord-Vietnamese in Parijs een lijst gekregen met de 384 Amerikaanse krijgsgevangenen in ii een Amerikaan krijgsgevangenen wordt gegeven. Wel heeft I Op de lijst staan t Kennedy had in juni om de lijst gevraagd. Nixon heeft gisteren met de democratische fractie leider Mike Mansfield in de Senaat voorstellen besproken om vrijlating van de Amerikaanse krijgsgevangenen Ie verkrijgen. Mansfield heeft voorgesteld de vredesbesprekingen in Parijs te be perken tot het onderwerp van de krijgsgevangenen om te komen tot een regeling waarbij alle Ameri- j kaanse krijgsgevangenen vrijgelaten zouden worden in ruil voor het vaststellen van een exacte datum voor de voltooiing van het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. Een ander voorstel, van plaatsvervangend republikeinse frac- I tieleider Robert Griffin. voorziet in een eenzijdige vrijlating van Noordvietnamese krijgsgevs (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG Staatssecretaris llaex (Landmacht) voelt niets voor de sug gesties vanuit de Tweede Kamer voor verkorting van de diensttijd en een andere paraatheidsregeling. „Beide za ken zijn onder de huidige stand van zaken onverenigbaar met onze afspra ken in NAVO-verband. De NAVO ver langt van ons zes parate, inzetbare brigades en een diensttijd van zestien aldus de heer llaex. Daarmee torpedeerde hij het idee van de AR-woordvoerder Walburg voor een opzet van drie parate brigades, drie brigades met klein verlof (binnen 24 uur op te roepen) en drie mobilisabele Over de kwestie van de oefenterrel- ?n zei de bewindsman, dat het plan Kikkert voor een terrein bij Ter Apel veel voordelen biedt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De loonmaatregel Is iets soepeler uitgevallen dan men op grond van de voorgeschiedenis zou kun nen verwachten. Uit de publikatie van dc loonmatigingsbeschikking in de Staatscourant van gisteren blijkt name lijk. dat de 1-proeeritloonverhoging die drie maanden na afloop van een CAO mag worden toegekend, ook bere kend mag worden over de eerste drie procent en de over de inschaling van de In de eerste, intussen ingetrokken loonbeschikking was bepaald dat na af loop van een CAO een loonsverhoging van 3 procent mocht worden toegekend en drie maanden later zou die 3 mogen worden vervangen door 5. Derhalve mocht die 2 procent niet worden bere- drie maanden latei- geschieden. Nu is bepaald, dat direct na afloop van een CAO de lonen met 3 procent mogen worden verhoogd, dat op dat moment ook de 400 gulden mogen wor den verwerkt (met een maximum van 7,70 per week of 33,50 per maand) en dat het aldus verhoogde loon drie maanden later met 1 procent mag stij- Bij meerjarige contracten mag de 400 gulden worden verwerkt 12 maanden na de aanvang van de looptijd van de CAO, maar niet voor 1 januari 1971. Tenslotte is in de beschikking nog de mogelijkheid geopend om tijdens do duur van de loonmatigingsregeling de 400 gulden of een deel ervan alsnog uit

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5