Verrassende omwenteling in Warschau slechts een begin Vollenhove in greep van angst Ingrijpende wijzigingen verwacht Vergeefse speurtocht naar schip in nood Edward Gierek zeer gezien in België Brezjnev feliciteert Gierek Paula F. en officier in hoger beroep: Mto-leraren krijgen hun schakelcursus Kabo neemt beschuldiging „verraad niet Een jaar voor beroving van non Apollocabine veiliger gemaakt Lilian Board naar München overgebracht Man overleeft aanslag zonder schrammetje TIEN MYSTERIEUZE BRANDEN: MAANDAG 21 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 WARSCHAU (A.F.P.). De verras sende ommekeer, die zich zondag in Warschau met de verwijdering van Wladyslaw Gomoelka en de overwinning van het tweetal Edward Gierek en Mieczyslaw Moczar heeft voorgedaan, is volgens waarnemers nog slechts een begin van een complete wisseling in het Poolse machtsapparaat in de komende weken. De buitengewone zitting van het parlement, die op zeer korte termijn in Warschau zal plaatsvinden, zal een goede gelegenheid zijn nog ingrijpender wijzi gingen in de samenstelling van de rege ring aan te brengen. De speculaties hebben wat dit betreft hun weg al door de Poolse hoofdstad gevonden. De vooruitzichten die 't meest waarschijnlijk lijken tonen aan dat de huidige eerste minister Jozef Cyrankle- wicz al 25 jaar in functie, ondanks de vele situatiewijzigingen die: zich van tijd tot tijd in Polen hebben voorgedaan zijn plaats zou kunnen afstaan in ruil voor een eervoller baantje. Men denkt daarbij aan de functie van president (van de staatsraad), die nog steeds wordt inge nomen door maarschalk Spychalski, al heeft deze dan zijn zetel in het politburo verloren. Onder de eventuele plaatsvervangers van Cyrankiewicz is de meestgenoemde naam die van Pjotr Jaroszewicz, de hui dige vice-premier, wiens inzichten op het compensatie. Een ander punt dat de aandacht van vele waarnemers heeft, is het punt van de betrekkingen tussen Kerk en staat. Deze betrekkingen zijn van groot belang, vooral in een lar.-i dat zo diep-kathoLiek is gebleven. Tijdens de vroegere partij leiding waren deze betrekkingen prak- j partij-ideoloog medewerker van Gomoelka. In religieuze kringen in de Poolse hoofdstad heeft men er gisteren ai op gewezen dat de oproep die Gierek tot de Poolse burgers heeft gericht, duidelijk bedoeld was voor „gelovigen en onge lovigen". Men verwacht dan ook dat het wederzijds gesprek zal worden hervat in de geest van de grote samenwerking die door de nieuwe partijsecretaris is aangekondigd. Evenmin acht men de het noorden, waar zich de ernstigste mogelijkheden uitgesloten dat de autori- onlusten voordeden, te herstellen. Wat leiten weer willen gaan praten over de het sociale terrein betreft zal men vol- kerkelijke bezittingen in de teruggewon-, gens deskundigen zeker niet terugkomen I nen gebieden. Deze bezittingen zijn op de acht dagen geleden zo ongelukkig staatseigendom verklaard hetgeen die de vroegere leidende equipe jaar na jaar had laten verwateren. Edward Gierek heeft zich als taak gesteld „demo- cratlsch-socialistische" methoden te gaan toepassen door informatieve gesprekken aan de basis te laten beginnen en dooi de arbeiders een nauwe band te geven met de beslissingen die worden genomen. maatregelen lichtschip Ter- schellingerbank drie rode vuurpijlen waargenomen. Na deze melding voer een reddingboot van Aerschelling uil later op de avond van de marinevlieg basis Valkenburg een Grumman-Tra- cker-vliegtuig opsteeg, om vanuit de lucht poolshoogte te nemen. Tegen half elf de Het schijnt in ieder geval uitgesloten dat generaal Moczar aan het hoofd van de regering zal worden geplaatst. Het is vrijwel zeker dat hij zijn rol achter de coulissen zal spelen. Wat betreft de maatregelen die moeten wordbn genomen om weer een normale situatie in het land te verkrijgen heeft de nieuwe eerste secretaris van de partij al duidelijk omlijnde plannen ontvouwd tijdens zijn toespraak via de televisie zondagavond: vóór alles gaat het om het hervatten van de dialoog met de arbeiders en alle burgers, een dialoog wederzijdse betrekkingen lange tijd heeft I reddingboot als vliegtuig vertroebeld. have zonderheden strekken. Nieuwe Poolse partijleider rganiseerde het verzet (Van onze correspondent) BRUSSEL Edward Gierek. de man die Gomulka als eerste secretaris van de Poolse communistische partij heeft opgevolgd, heeft gedurende tien jaar in de mijn van Zwertberg in de Belgische provincie Limburg gewerkt ais mijn- tij. Leonid Brezjnev, heeft Edward Gierek gelukgewenst met zijn benoeming tot eerste secretaris van de Poolse commu nistische partij. In zijn telegram aa'ii en staatsmih'èn éér) óprechte' vrleVid -i Sovjet-Unie. Brezjnev zegt 1 ^vr' - - Polen geen wijziging te brengen in het streven naar betere betrekkingen met West-Duitsland. I (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De leerling-verpleeg ster Paula F. uit Rotterdam, die vorige weck wegens dood door schuld veroor deeld werd tot een week voorwaarde lijk. Is in lioger beroep gegaan. De officier van justitie is tot hetzelfde be sluit gekomen; ook hij heeft beroep aangetekend. partij. Zijn twee zonen werden daar geboren, en op het kerk hof van Genk werd in 1941 een doch tertje van hem begraven. Gierek spreekt, volgens vele vrienden die hij in die streek nog heeft, perfect Neder- Gierek emigreerde samen met zijn ouders naar Noord-Frankrijk toen hij oud was. In 19iM*k««Béëh ft)|h 'ouders terug naar Polen, maar Edw.prd kwam in 1937 samen met zijn tIduM ih België wonen. Tijdens de tweede wereld- I Steenakkerstraat. Volgens haar is Ed- oorlog was hij een van de medestichters ward Gierek een bijzonder welbe- van de Poolse patriottische vereniging, I spraakt man, die zeer sober leefde en een eommunistisph gezinde weerstands- I regelmatig naar de kerk ging. Zij zegt organisatie die in onmin leefde met de ook dat hij een bijzonder sociaal voe- Poolse regering in ballingschap te Lon- lend persoon was. Een oude vriend van den. Gierek. Pavlak. exploitant van een café in Na de oorlog werd Gierek bij de Genk, heeft drie jaar geleden de huidi- Poolse ambassade in Brussel gedeta- ge eerste secretaris van de communisti- cheerd. en in 1948 keerde hij samen sche partij nog bezocht in Polen. Zijn met zijn gezin terug naar Polen. j twee zonen studeerden toen aan de uni- Als hij vrienden van vroeger ontmoet versiteit van Krakov. Hij scheen het in Genk, spreekt hij nog altijd Neder- goed te hebben en graag zijn werk tc lands. Een nicht van hem, Leonia Gie- doen. Volgens Edmond Pavlak is Gierek (Van onze parlementaire redactiel 1 DEN HAAG De ieraren voor vak ken algemeen vormend onderwijs (AVO) aan m.t.s.-cn krijgen de schakel- cursus waarom zij vorige week met een demonstratie op het Haagse Binnenhof hebben gevraagd. De Tweede Kamer heeft gistermiddag hiertoe een verbete ring aangebracht in de onderwijabegro- GPV en vijf partijgenoten Grosheide onder meer fractievoorzitter Biesheuvel van de A.R. De m.t.o.-leraren moeten door om zetting van het middelbaar technisch onderwijs in tweedegraads onderwijs hógere graad 'van bevoegdheid len. De leraren rek, woont nog altijd in Genk de de HAAG (ANP) De Katholieke .an Overheidspersoneel, KABO, Het meisje werd veroordeeld omdat sal gegn genoegen nemen met de be- patiënt verkeerd bloed toedien- schuldiging van de algemene bond I Bond Schuurmans Bekhoven Strafrechtelijk nog helemaal dat de dood van de patiënt volledig te beëindigen. de. waardoor deze kwam te overlijden. I ambtenaren. ABVA. dat de christelijke Volgens haar nieuwe advocaat, mr. W. bonden „verraad" hebben gepleegd met Knegsel isj hun advies de stiptheidsactie voor een bewe- i betere salariëring van de postbestellers olledig I te beëindieen. het gevolg is geweest van het toedienen van verkeerd bloed. Bovendien vraagt j De kwalificatie „verraad" werd ge- hij zich af in hoeverre het meisje al- u leen verantwoordelijk gesteld kan wor den voor de dood van de patiënt. Bij zijn visie heeft zich gisteren de Federatie van Verenigingen die de ver pleging en andere onderdelen van de gezondheidszorg bevorderen, aangesloten. Het bestuur meent, dat inschakeling van leerlingen het gevaar inhoudt, dat hen te verantwoordelijke taken worden opgedragen. In ieder geval moet een leerling altijd onder supervisie van ver pleegkunde werken. Op- het moment van haar fout had Paula F. echter alleen de zorg voor een aantal pas- geopereerde patiënten. Danspedagogie in Maastricht plaatste hoofden worden genomen, zal met Ingang van 1972 aan het conserva torium voor muziek, afdeling toneel, te Maastricht een derde studierichting worden verbonden, namelijk een oplei ding tot danspedagoog Voor de oplei ding tot danspedagoog bestaat de laat ste jaren een grote belangstelling. Er kende beroepsopleidingen zijn thans o.a. in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Enschede, Arnhem en Tilburg. In het lopende cursusjaar is de bezettings voor danspedagoog, maar gezien de grote behoefte wordt een danspedagogenoplei- ding in Limburg gerechtvaardigd ge acht. Volgens een door de culturele raad Limburg ingestelde enquette zijn er in Limburg meer dan 40 balletscho len of dansopleidingen in de amateur sector. Voor een deskundige leiding der honderden in de toekomst wellicht duizenden leerlingen van deze scho len is een beroepsopleiding nodig. bruikt in het telegram, dat op de dagmidag te Amsterdam gehouden ABVA-vergadering verzonden werd naar minister drs. J. A. Bakker van Verkeer-en Waterstaat. De ABVA deel de daarin bovendien mee haar actie voorlopig te schorsen. De KABO acht de beschuldiging on aanvaardbaar en zal via de samenwer kende bonden van overheidspersoneel (SBO) op korte termijn om opheldering vragen. De bond is van mening, dat advies geheel door de SBO dat acties slechts ten doel hebben ele basis voor verder overleg" te be werkstelligen. Naar de overtuiging van Bakker gevonden. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse rechtbank heeft vanmorgen een 22-jarige glazenwasser uit de hoofdstad wegens beroving in juni van een 74- jarige moeder-overste van het klooster Dochters van Maria en Joseph, van haar tasje met 3.000,veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waar van twe voorwaardelijk, en aftrek van het voorarrest. I WASHINGTON (AP) Als de astro nauten Alan Shepard. Edgar Mitchell en Stuart Roosa eind volgende maand i met de Apoilo-14 naar de maan gaan. zullen zij de reis in een veel veiliger ruimteschip afleggen dan de Apollo- 13- Volgens de missieleider -14. Chester Lee, heeft het ruimte- I vaartbureau zoveel geleerd van het fa- MüNCHEN (AP) De Britse olym- len van de Apollo-13 dat het drietal pische atlete Lilan Board, (22). die lijdt zelfs zonder over de maanlander te aan maagkanker, is gisteravond laat I beschikken, veilig naar de aarde kan ijlings per ambulance naar de universi- terugkeren. Volgens plan moet de Apol- teitskliniek van München overge- 'o-14 op 31 januari van Cape Kennedy bracht. van start gaan. De bemanning van de Apollo-13 kwam in april in levensge- heft bevestigd dat zij vaar te verkeren toen niet ver van de aar weigerde verdere "laan een der zuurstoftanks ontplofte, mededelingen te doen Volgens andere Dé drie bronnen zou Lilian Board worden geo- Lilian Board werd in Opper-Beieren verpleegd in de kliniek van de omstre den kankerspecialist dr. Josef Issels, in Rottach-Eggern. Zij was daar sinds 7 j november. Lilian Board Spelen van 1968 400 meter hardlopen. de Apol- met twee anderen gepleegde inbraken in Naarden en Hoorn, alsmede een door hem alleen gepleegde inbraak in Am- F. 1500 voor stilleven van kachelpijp en twee plankjes (ANP) „Staan de uitkeringen die in he tkader van de contraprestatieregeling aan kunstenaars worden uitgekeerd in verhouding met de geleverde kunstwerken?". Deze vraag heeft het CH-raadslid H. Harrewijn in de gemeenteraadsvergade ring in Middelburg opgeworpen. De heer Harrewijn doelde op een kachelpijp met twee plankjes, die wit waren geverfd en waarvoor de betreffende kunstenaar om en nabij de 1.500,had ontvangen. Hij vroeg zich af of de gemeente niet een betere controle uit zou kunnen oefenen als het om de beoordeling v ken gaat. Hij noemde het Middelburg staat er landelijk om be kend, dat daar de contraprestatieregeling zeer soepel wordt toegepast „Schuilt hierin niet het gevaar dat we over stroomd worden met „kunstenaars" uit alle delen van het land" vroegd de heer Harrewijn. „mum i betreft zuurstof en elektriciteit voo melijk afhankelijk van de nog niet afgekoppelde maanlander. (Van een onzer^verslaggevers) SCHIMMERT Zonder één schram metje op te lopen heeft de 44-jarige koopman L. Mooten uit Schimmert gis termorgen een voor hem bedoelde aan slag overleefd. Torn de heer Mooten zijn auto voro zijn huls wilde verzetten ontplofte een in de wagen gemonteerde bom. De auto werd totaal vernield •i van het huis. De heer Mooten stapte ongedeerd uit zijn voertuig. Ook zijn kinderen, die binnen aan het spelen waren en de glasscherven langs hun hoofd zagen vliegen bleven ongedeerd. De politie vermoedt dat het hier gaat om een wraakoefening tussen onderwe reldfiguren. Eheer Mooten geeft zich pianiste Ruslana gentia, waar zij werken van Mozart, Chopin, Brahms, Bartok, Ravel en Prokofieff zal spelen. Ruslana woont in de Verenigde Staten en is naar haar concertpraktijk werkzaam als assistent professor aan de Music Uni versity van Buffalo in de staat New York. je Vollenhove gaan elke avond met een onrustig gevoel naar bed. Som migen klimmen de trap niet meer op. omdat hun bed „beneden" staat. Een gevolg van de onrust, die het stadje in zijn greep houdt. Want nog steeds is de rijkspolitie er niet in geslaagd een oplossing te vinden voor de tien branden, die in zeven maanden tijds in Vollenhove zijn opgelaaid. Er is opzet in 't spel. En de gedachte dat hij de volgende keer n rust.' Vooral oudere inwoners doen 's nachts vrij wel geen oog meer dicht. Ondanks de wetenschap dat de politie pa trouilleert. In het begin van de reeks branden lieten velen hun wek kers midden in de nacht aflopen, waarna men zijn ronde ging doen. Dat gebeurt nu niet meer. Maar de vrouw van de plaatselijke vishande laar heeft al vier maanden niet meer in de echtelijke slaapkamer gcHiftpe.il. D* angst -voor de pyro maan is nog duidelijk aanwezig, al geeft men dat slechts schoorvoetend BUURTONDERZOEK Adjudant J. W. Willemsen, groeps commandant van de rijkspolitie in Vollenhove krijgt grijze haren van de branden. „Als die branden nu uitgebroken waren over een tijds verloop van pakweg drie jaar, dan zou dat normaal zijn. Maar tien branden in zeven maanden....'' De adjudant is er van overtuigd dat er een brandstichter aan het werk is. Een uitgebreid buurtonderzoek heeft tot nu toe niets opgeleverd. Men tast volledig in het duister. Er zijn een paar arrestaties verricht, maar bij gebrek aan bewijs moest de politie de verdachten steeds weer op vrije voeten tellen. Wel werd een krui meldief op heterdaad betrapt. Maar van de brandstichter ontbreekt tot dusver ieder spoor. Wel loopt de schade reeds in de tonnen. Adjudant Willemsen gelooft niet dat alle tien branden aan één en deze de man zijn toe te schrijven. In een paar gevallen ging de brandstichting gepaaid met inbraak. „En een pyro maan breekt niet in." zegt Willem sen. Frappant is dat alleen (kleine) middenstanders de dupe van de branden zijn geweest.tot dusver. Kan het vuur zijn aangestoken door de eigenaars zelf? Adjudant zegt met grote nadruk: „Neen. de meesten waren veel te laag verzekerd". Bij de rijkspolitie is de mysterieuze brandenserie op hoog niveau bespro- en. „We doen er aan wat we kun nen", gaat de adjudant verder. En ook de bevolking is daarvan over tuigd. Tips heeft de politie tot op heden niet ontvangen. zeven maanden meente Vollenhove brand is uitge broken en niet in omliggende ge- De dader zou misschien reden ook een bepaal den j woedt 's nachts brand. Het ge bouw was voor iedereen toeganke lijk. De politie vindt een aantal lege bierflesjes en veronderstelt dat jon gelui in de boerderij wat hebben gedronken. Het onderzoek levert verder niets op. 10 juni: 's avonds om 7 uur breekt plotseling brand uit in de varkensmesterij De Vries. Zestig varkens komen om in de vlammen. De familie is 's ochtends met vakan tie gegaan. De politie vermoedend dat de drie branden met elkaar in verband staan stelt een uitgebreid onderzoek in dat tot nu toe geen heeft gehad De bevolking rdt onrustig. Men pyromaan. .Wel ns met zekerheid i geen geval de van Vollenhove weet de politie tl dat kortsluiting koesteren tegen de dan is het speld in een hooi de wrok kul stad. Maar als dat berg. Een paar maanden geleden arres teerde de politie in Lonneker een pyromaan, die een achttal branden had geslicht. Onmiddellijk vroeg men vanuit Vollenhove inlichtingen over deze man en zijn familie. Maar dit onderzoek liep op niets uit en de branden in Vollenhove bleven uit breken. Het enige verband dai er tussen de brandstichtingen in Vol lenhove en Lonneker bestaat is. dat in beide gevallen geen mensenlevens in gevaar werden gebracht. Alleen valt wat dit betreft de eerste brand in het voormalige Zuiderzeestadje buiten het rijtje. Dat rijtje van ad judant Willemsen ziet er als volgt 16 mei: tussen 2 en 3 uur 's nachts breekt brand uit in de tim merwerkplaats TJspeerd, een pand dat onder Monumentenzorg valt De politie stelt een onderzoek In en concludeert dat kortsluiting niet uit gesloten is. 23 mei: in een leegstaande boer- Moespot, even buiten Vollenhove ken twee hooimijten in brand, die behoren aan de heer Zellenhorst. De politie gelooft dat kinderen onvoor zichtig met vuur zijn geweest. 20 juni: om 1 uur 's nachts staat de palingrokerij van Harm Jongman in brand. Er is tegelijkertijd inge broken. Uit een bereaula wordt f 1200,vermist, waaronder f 200. aan Duits geld. Hebben de inbrekers hun sporen willen uitwissen met de ze brand, of zijn ze onvoorzichtig geweest met een lucifer? Zowel de inbraak als de brand kon den tot op heden niet opgelost wor- 22 juli: 's nachts om 3 uur staat plotseling de kuikenmesterij van Gasthuis in lichterlaaie De eigenaar en zijn familie zijn tijdens het uit breken van de brand niet thuis. Is de oorzaak een lekkage in de ver warming? De politie ontkent dit ten stelligste. „De thermostaat stond op 30 gr. C.. we houden rekening met opzet. 30 augustis: om half twee 's nachts is er bij café-hotel Bos be gin van brand. Omdat de eigenaar met nog een aantal kelners bezig was met opruimen, kon de brand spoedig ontdekt worden. Daarom bliift de schade beperkt tot wat em ballage-materiaal Getuigen verkla ren bii het café een knal te hebben gehoord. De politie vindt een spuit bus. Vermoedelijk heeft er (brandba re?) haarlak ingezeten. Wel hebben velen een steekvlam gezien. Hoewel de politie direct ter plaatse was en onmiddellijk de omgeving afzette, werd geen enkele verdachte aange troffen. „In ieder geval was hier sprake van opzet", zegt adjudant Wil lemsen. 10 sept.: een timmerwerkplaats van de firma Driessen brandt om 3 uur 's nachts plotseling. De politie stelt vast dat aan de brand een inbraak is voorafgegaan. Er wordt evenwel niets vermist. De politie gedrongen. Ze woonkamer geweest. 20 november: om half zes 's mor gens staat de varkensmesterij van Van der Linden in brand. Het pand is buiten de bebouwde kom gelegen. De voorkant van de schuur brandt geheel af. Een aantal varkens komt om in de vlammen of moet later worden afgemaakt. Opnieuw stelt de politie vast dat kortsluiting i geval de oorzaak kan zijn. Verdere sporen ontbreken. 25 november: op de boerderij Rook aan de Bergkampen wordt brand ontdekt. Moeder en dochter zijn alleen thuis. Op alarm oorzaak. Dat zijn de feiten, waarover de poli tie tot op dit ogenblik beschikt. De onrust, die aanvankelijk scheen te zijn weggeëbd, is in Vollenhove te ruggekeerd. Palingroker Harm Jongman zegt dat gedurende de eerste serie branden verscheidene mensen uit Vollenhove niet met vankantie durfden gaan uit angst dat ze bij hun thuiskomst een rokende puinhoop zouden aantreffen. Anderen, die wel gingen, brachten waardevolle spullen en meubilair bij familieleden elders onder. Jongmans eigenrokerij heeft ten gevolge van de brand drie weken stil gelegen. „De vrouwen slapen nog steeds slecht", zegt hij. „maar wat heb je er aan om je vooraf bang te ma ken". Hoteleigenaar Bos zegt dat hij „beneden" slaapt met zijn hond naast het bed. De tuinslang en een brandb'.usapparaat staan voor het grijpen. ,.We zijn er klaar voor", zegt hij enigszins verongelijkt. Zo wacht Vollenhove af. Een stadje, waar onrust heerst door een reeks geheimzinnige branden. Ze kosten de plaatselijke politie veel hoofdbrekens en extra nachtdiensten. Tot op he den echter allemaal tevergeefs.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9