Zoekt (en kiest) woorden voor de grote Van Dale Burgosproces nawee Spaanse burgeroorlog forKVPwi1 Onzekerheid over vrijlating Beihl REGERING-HEATH KANSLOOS MET LUCHTHAVEN CUBLINGTON DR. CHR. KRUYSKAMP; Slechte indruk op EEG-buren i zo.- meer voor dpi. militairen Schotten met Kerstmis zonder brood Taxichauffeur overvallen LEIDSE COURANT DINSDAG 22 DECEMBER 1970 Er komen de laatste jaren ver schrikkelijk veel nieuwe woor den in omloop. Vroeger kon je de verandering in taal aflezen aan de literatuur. Maar dat is nu allang niet meer zo. Ik denk dat een man als Carmiggelt, die zijn eigen verhalen voorleest op de televisie een veel grotere rol speelt bij het in zwang komen van nieuwe woorden dan de litera tuur. Dat zegt dr. Chr. Kruys- kamp, de samensteller van de Grote Van Dale. Het woorden boek dat voor veel Nederlanders geldt als het boek voor goede manieren in de taaltuin. Als je dr. Kruyskamp mag geloven, wordt die tuin de laatste jaren over woekerd door vreemdsoortige planten van minderwaardig allooi. Er zwermen ook nogal wat eendagsvliegen rond. die je maar niet al te serieus moet nemen. En dan zijn er nog de lint wormen. Wanstaltige dieren, die zo snel mogelijk uitgeroeid moeten wor den. Of het lukken zal i6 een andere vraag. Maar voorlopig is er voor hen zeker geen plaats in het grote boek dat de Dikke Van Dale heet. Dr. Kruyskamp is een zeer vriendelijke vijf tiger, een groot liefhebber van de natuur. Ingebouwd tussen een immen se verzameling boeken, houdt hij waakzaam de vinger aan de pols van het snel veranderende Nederlands. Hij ktyam onlangs in het nieuws, toen een lezer ontdekte, dat in de nieuwe druk, die enkele weken geleden bij uitgever Martin us Nijhoff uitkwam, onvriende lijke dingen stonden over de joden. Het gevolg was zelfs een kort geding. Er is nogal wat misverstand over het grote groene boek, dat nu gelukkig in twee delen uitkwam. „Het is geen boek waar de nieuwste woorden in staan. Het is een verzameling, geput uit de laatste honderd jaar, zeg maar ongeveer vanaf de Tachtigers, de groep letterkundigen uit het eind van de vorige eeuw". Dit jaar kwam de negende druk uit. Eigenlijk is het niet de negende druk. maar een- ongewij zigde achtste druk (1960), met 'n aan hangsel. In dat aanhangsel staan ook een heleboel oude woorden. Goede Nederlandse woorden, die het waard zijn om gebruikt te worden. Er kwam alleen maar een vrij klein aantal aanvullingen. „Dat weet ik niet. Ik geloof, dat het boek wel goed gaat. Maar wij zitten in Nederland te wachten op een be slissing over de nieuwe spelling. En als die er door is, dan moet er snel een nieuwe uitgave komen. De oude is dan waardeloos. Dat belooft overigens een enorm wgrk te worden, als de voorstellen aangenomen worden. Dan imoet je zin "voor zin anders gaan schrijven. Het is interessant, dat voor al katholieken zo voor een hele radi cale spelling zijn. Hoe dat zo komt, weet ik eigenlijk niet, misschien om dat ze overal zo radicaal in willen zijn. Overigens is zo'n verandering vooral een politieke zaak. De regering neemt een beslissing, en de Kamer moet die dan goedkeuren. Ik weet nog niet hoe het afloopt, als de politieke partijen er zich mee gaan bezighou den. Het heeft wel grote gevolgen". Terug naar de Van Dale in de oude Er is nogal wat kritiek geweest op het supplement. Er staan alleen maar ci taten van oudere schrijvers in. ,,Ik vind dat de moderne auteurs zo kleurloos zijn. Ze proberen allemaal zo alledaags mogelijk te schrijven. Een echte mooie stijl zie je bijna nergens. Bovendien kan ik ze niet gebruiken in mijn woordenboek. Daar heb je kleine .sprekende zinnetjes voor nodig, die je zo over kunt nemen. Als je een moderne auteur wilt cite ren. moet je eigenlijk een hele alinea afdrukken. Dat kan nu eenmaal U haalt ook veel uit de krant? „Ik lees zelf twee kranten. De NRC- Handelsblad en een plaatselijke krant. Daar streep ik elke dag wel een paar woorden aan. Als ik ze regelmatig tegenkom, dan denk ik: „Kijk, het is blijkbaar een gewoon woord". En dan komt het in de volgende druk. Je zou natuurlijk veel meer kranten moeten lezen, maar daar kom ik gewoon niet aan toe. Ik krijg wel veel tips van mensen. Soms sturen die me hele lijs ten toe. Zo heb ik een regelmatige inzender uit Australië, die me lijsten van woorden uit Margriet en Libelle toestuurt. Er zijn ook veel vertalers die me helpen. De basis voor de Van Dale is eigenlijk het Grote Woorden boek der Nederlandse Taal. Daar is een ploeg van tien man, onder wie ikzelf, al jaren mee bezig. Wij zijn nu bij de V. In het grote woordenboek staat de geschiedenis van de Neder landse woorden. Die gaat soms terug tot in de middeleeuwen. De nieuwe geschiedenis van die woorden, zeg maar van de laatste honderd jaar, neem ik over voor de Van Dale". Vindt u het leuk werk? ,.Ach, het samenstellen van de Van Dale is niet zo boeiend. Het is ook maar een bijbaantje. Maar het werk aan het grote woordenboek, dat is soms echt een ontdekkingstocht. Je moet helemaal in de geschiedenis te rugduiken, om de wortel en de ver schillende takken van een woord te vinden. Je komt dan heel interessante dingen tegen" Als je nu al zolang in dc taaltuin bezig bent (dr. Kruyskamp begon in de dertiger jaren, met een salaris van honderd gulden per maand), dan val" len je natuurlijk wel een paar dingen op? Inderdaad. Neem nu eens de televisie. Ik kijk er niet zo vaak naar (wel naar natuurfilms, die vind ik prach tig). Ik erger me vaak aan al die sprekers. Moet je eens opletten, ze kunnen vaak geen zin fatsoenlijk af maken. Het is een woordenbrei, zon der kop of staart. Ik vind dat jammer, ik hou van goed gevormde zinnen. Je merkt steeds weer dat er een vorm- DR. CHR. KRUYSKAMP verlies, een verlies van vormbesef aan de gang is. Veel mensen hebben geen gevoel meer voor goed gevormd Ne derlands. Neem nu eens de lintworm ziekte. Je komt steeds langere woorden tegen, zoals centraal werkgeversover- leg. Dat is toch niet mooi. Ook de kranten hebben daar schuld aan. Als je soms de koppen boven de artikelen leest, dan denk je wel eens: „Kan dat nou niet anders?" Wat me ook opvalt, is dat er een aantal woorden is, die verschrikkelijk overbelast zijn. Zo'n woord als discriminatie bijvoorbeeld, of imperalisme. Daar stoppen ze van alles onder, wat er niet thuis hoort. Het woord is niet van elastiek. Op die manier hol je het helemaal uit". i Ne- „Dat mag dan wel zo zijn, maar dat betekent nog niet, dat het daarom goed Nederlands is. Onder de taalkun digen is er wel een stroming die zegt: in een woordenboek moet je alles opnemen, wat. je in ons land tegen komt. Die mensen zeggen: alles wat gebruikt wordt is goed. Ze vinden onder invloed van de Amerikaan Chomsky dat je 'n woordenboek kunt maken dat een doorsnee is van het Nederlands, dat nu. vandaag, ge sproken wordt. Ik ben het daar hele maal niet mee eens. Mijn woorden boek is als het ware een pleidooi voor het integrale Nederlands. Het wordt overigens steeds moeilijker. Onze taal vervloeit. Er is een stortvloed van vreemde woorden aan de gang. Daar door krijg je een taalmenging. Op, die manier wordt het een warboel. Ik vind het de moeite waard om te blijven vechten voor zuiver Neder- V kiest dus woorden uit en andere Iaat u liggen. Dat lijkt me niet zo erg objectief. „Ik ben ook niet altijd objectief. Neem nu eens al die ludieke woorden. Dat is vaak alleen maar woordenspel. Het zijn randverschijnselen, die waar schijnlijk weer snel voorbijgaan, Die zet je niet zo gauw in een woorden boek. Het woord popmuziek heb ik wel opgenomen. Ik houd er niet van. Ik vind het vulgaire amusementsmu ziek. Een deskundige die ik geraad pleegd heb, was diezelfde mening toe gedaan. Dan kun je het zo in de Van Dale zetten. Daar moet je niet zo zwaar aan tillen. Ik neem dat ver schijnsel nu eenmaal niet zo erg se- De Van Dale heeft twee dingen op het oog. Hij wil de goede taal bewaren en hij wil de lezers helpen hun woorden schat uit te breiden. Er is keus te over. De doorsnee Nederlander ge bruikt maar tweeduizend woorden. De Van Dale levert hem 200.000 uitdruk kingen. ..Het Nederlands biedt ons veel meer mogelijkheden dan we den ken", zegt dr. Kruyskamp. En daar gaat het om. „Mij leukste ervaring bij het samenstellen van deze druk was, toen ik ontdekte, dat het woord „no zem", dat toch een typisch modewoord is. aj in 1929 in een roman voorkwam. Dat vond ik erg leuk. Daar heb ik dan echt plezier in". BER CROUZEN (Van onze correspondent) MADRID Waarom heeft het proces tegen dc zestien Baskische nationalis ten in Burgos zo'n enorme crisis voor het Francoregiem veroorzaakt? Om dat het zoveel interne tegenstellingen in de Spaanse politiek en maatschap pij op de spits heeft gedreven. In het land, dat generaal Franco aan het eind van de Spaanse burgeroorlog overnam, werkte meer dan veertig percent van de bevolking op het land. Dat cijfer ligt nu op 17 pet Vooral in de laatste vijftien jaar is er een veel bredere stedelijke midden- en arbei dersklasse ontsaan, hoewel de hou ding van het regiem en haar bestuurs apparaat nauwelijks veranderd zijn. Het Spaanse economische wonder, een combinatie van hard werken, geld dat stamt uit de overeenkomst over de Amerikaanse militaire bases, toerisme, buitenlandse investeringen en geld dat de Spaanse arbeiders uit het buiten land oversturen, moet niet onderschat worden. Een goed voorbeeld van het zichzelf ontwikkelende systeem van het vrije ondernemersschap dat een traditioneel fatalisme verdreven heeft, is het dorpje Fortuna. Dit won zeven jaar geleden de hoofdprijs in de kerstloterij. Het geld werd besteed aan het herstel van wegen, de aanleg van waterleidingen naar alle huizen en algemene gemeentelijke uitgaven. De pil is vrij bij drogisten verkrijg baar, zelfs al geven sommige vaders hun dochters er nog flink van langs als ze 's avonds te laat thuiskomen en de blik van de geestelijkheid is op merkelijk ruimer geworden. Ook is Spanje in oktober begonnen aan een zesjarig associatieverdrag met de EEG. De welvaart heeft zich na tuurlijk niet helemaal gelijk verdeeld en heeft op bepaalde punten nieuwe moeilijkheden veroorzaakt. Er is een tekort aan huisvesting en aan scholen. Er zijn nog steeds meer huishoudelij ke hulpen dan men in een moderne economie zou verwachten. De werk loosheid wordt op zijn minst op zeven pet geschat. Buitenlandse belangen hebben de sleutelsectoren van de eco nomie in handen. De hotelliers, die werken met de georganiseerde reizen naar de Costa Brava, klagen erover dat hun winstmarges kleiner worden ten gunste van de winsten van de buitenlandse luchtvaartmaatschappijen en reisbureaus. Maar al met al zou 'de regering- Franco, als zij de gewoonte had ver kiezingen te houden en probeerde eco nomisch^ wat te pra^teren, de lof van de kiezers verdienen. Als dat het hele varhaal zou zijn, wn»< men aannemen dat Spanje in een vreedzame over gangsperiode naar een herkenbaar de mocratisch systeem verkeerde. Mis schien zoals dat van Italië met een christen-democr.atische regering en de communistische par ij in de opposi- anderen zouden evolutie misschien toejuichen Toch herinnert het proces van Burgos grimmig aan de politieke werkelijk heid. waar de huidige Spanjaard mee leeft. De meeste Spanjaarden verwer pen ongetwijfeld het Baskische sepa ratisme met haar extreme eisen. Ook zouden ze waarschijnlijk elke geweld dadige manier om het huidige politie ke systeem te veranderen, verwerpen. Maar het proces heeft eens te meer de wonden blootgelegd die door de bur geroorlog niet geheeld zijn. Het heeft duidelijk gemaakt dat de Spaanse re gering vertrouwt op een ideologie die in de bunkers gestorven is en dat de regels van de Spaanse wet wel wat verschillen van die elders in West- Europa. In de huidige regering zitten selfs republikeinen. Maar de manier waar op de regering de Basken behandelt toont net als de afwezigheid van wer kelijk onafhankelijke vakbonden aan. hoe er in de afgelopen dertig jaar weinig van een nationale verzoening is terechtgekomen. Bijna voortdurend zijn de Basken, die hun voorrechten zowel als hun korte onafhankelijkheid hebben verloren, cultureel en wat be treft hun taak onderdrukt. Maar ter- Oppositie steunt voors tel-Maenen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP-er Maencn heeft gisteren bij het Defensiedebat in de Tweede Kamer voorgesteld om in gaande 1 juli 1971 de wedde van dienstplichtige militairen met circa 25 gulden per maand te verhogen. Dit zou de schatkist per jaar 15 miljoen gulden gaan kosten. Een amendement daartoe is ook ondertekent door de CHU en zal zeer waarschijnlijk wel een meerder heid verwerven. De heren Wieldraaijer (P.v.d.A.) en Vonhoff (WD) lieten na melijk blijken het amendement-Maenen te zullen steunen. De wedde bedraagt thans 202 gulden netto per maand. De 7.5 miljoen gulden die dit voorstel voor 1971 vergt, wil de heer Maenen zoeken in e kostenbesparing, gelegen in het verschil tussen de geschatte en de werkelijk aanwezige sterkte van mili tair personeel in 1971. De AR-woordvoerder Walburg wil een geleidelijke wedde-verhoging van dienstplichtigen, die echter niet mag leiden tot een „inferieure bewapening". Hij pleitte met de heer Kikkert (CHU) ervoor om ook aan de marechaussee de uitkering van 500 gulden te geven, die de politie reeds ontving voor het ver richten van bijzondere inspanningen. Dat wil ok de liberaal Vonhoff, des noods via een motie. Carrero Blanco verwerpt inmenging (Van onze correspondent) MADRID. In een rede voor het Spaanse parlement, de Cortes, heeft de Spaanse vice-president, admiraal Luis Carrero Blanco, gezegd dat de Spaanse regering alle pogingen doet om de vrij lating te verkrijgen van de Westduitse consul Beihl. die door de Baskische ondergrondse wordt gegijzeld. Niets in zijn rede wees er echter op, dat de Spaanse regering bereid is om het met de Baskische verzetsorganisatie E.T.A. op een akkoord te gooien en om op die manier de consul vrij te krijgen. GLASGOW (AP) Het grootste deel van Schotland zal met de kerstdagen geen brood hebben. De bestuurders van de bestelwagens van de bakkerijen in de stad Glasgow, die reeds zes weken staken, hebben maandag besloten dat deze staking voor heel Schotland moet gaan gelden. In Glasgow zelf is de staking bijzon der effectief gebleken, duizenden men sen hebben in geen zes weken meer een brood gezien en 5000 bakkers zijn zonder werk geraakt. Op de zwarte markt is de prijs voor een brood het dubbele van de normale prijs. De bestuurders eisen een loonsverho ging van 36 gulden per week. Ze ver dienen nu 135 gulden per week. De bakkerijen willen slechts een verhoging van 18 gulden toestaan. Een boosaardig kijkende Charles Manson, de man op de achtergrond van de Tatemoorden. op het moment dat hij de rechtszaal in Los Angeles wordt binnengebracht. Tijdens de rcchtsntting werden drie vrouwelijke verdachten uit de zaal verwijderd na een handgemeen met hun bewakers. eerder gisteren een zegsman van de E.T.A. aan, die had meegedeeld dat Beihl wellicht op korte termijn vrijgelaten zou worden. Voorwaarde was dat de rege ring te Madrid aan geheime voorwaar den zou voldoen. Hierdoor ontstonden in Madrid geruchten dat er een overeen komst tussen E.T.A. en de regering in de lucht hing. In Carrero Blanco's redevoering werd overigens met krachtige taal over E.T.A. gesproken. „In werkelijkheid gedragen de leden van E.T.A. zich als terroristische agenten in dienst van het communisme", zei Carrero Blanco. Hij suggereerde dat de verwantschap van de E.T.A. met de Baskische afscheidingsbeweging slechts een dekmantel was. „Diegenen die in Spanje de openbare orde verstoren, vormen slechts een kleine groep, die overmeesterd zal worden", verzekerde de vice-president. De Spaanse regering meent dat de speciale bevoegdheden die de uitzonde ringstoestand haar geeft, voldoende zijn om de „ondermijnende activiteiten te breken". Zij zal niet aarzelen om nog verdergaande maatregelen te nemen als deze noodzakelijk zouden blijken. In een lange verdediging van het politieke systeem in Spanje, verklaarde Carrero Blanco dat de militaire recht spraak volledig in staat was om de ter roristen te vervolgen .en te berechten. Hij verwierp de inmenging vanuit het buitenland in Spanjes interne zaken. „Spanje verwerpt met dezelfde veront waardiging de verdachtmaking dat er mogelijk een gebrek aan zekerheid zou bestaan voor de verdachten die voor een militair tribunaal moeten verschijnen". Ook verwierp de president de „laster" over het gedrag van de openbare autori teiten. Daarmee wees hij iedere klacht van de hand over de gang van zaken bij het proces te Burgos. Ook de klachten met betrekking tot de martelingen van verdachten, die enige dagen geleden door de verdedigers van de Baskische verzets lieden geuit werden. (Copyright The Guardian) ROTTERDAM (A.N.P.) Vanmorgen om kwart over drie is een 60-jarige taxichauffeur hevig bloedend en bewus teloos in z(jn taxi aangetroffen. De chauffeur zou ook een pink missen. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. J Korte tijd later heeft de politie drie bui- tenlanders aangehouden, die ervan ver dacht worden de taxichauffeur te hebben j neergeslagen. Vrouw en dochter van de door de Baskische nationalisten gegijzelde Westduitse gespannen bij het raam van hun woning in San Sebastian, na de' geruchten dat I wijl het Baskisch op scholen in de Baskische provincies zoals Guipuzcoa verboden is, laten de nabij gelegen provincie Navarra, die een kleine Baskische bevolking heeft, en die aan de kant van Franco heeft gevochten, enig onderwijs in het Baskisch toe. Sommige revolutionaire studentenden kinderen van generaals en zitten in sommige gevallen hoewel jonger dan. 17 jaar, in de gevangenis wegens poli tieke overtredingen. Hun haat tegen het' huidige systeem is soms zeer groot. Het proces te Burgos heeft een slechte invloed op de betrekkingen met panjes naaste EEG-buren Frankrijk en Italië gehad. Maar de ontvoering van de Westduitse consul Beihl door ETA heeft het machtigste EEG-land, dat Spanje voor zich moet winnen als zij over zes jaar het volle dige lidmaatschap wil krijgen, in het middelpunt van de belangstelling ge plaatst. Door de Westduitse investerin gen en de aanwezigheid van Spaanse arbeiders in West-Duitsland hebben de twee landen op het gebied van de handel nauwe banden. Het was echter de Westduitse minister van Buiten landse Zaken Scheel, die op stond leden van de/ Spaanse oppositie te ontmoeten toen hij Madrid bezocht. Achter Spanjes indrukwekkende mo derniteit gaat nog steeds een unieke politieke cultuur schuil. Het is even gemakkelijk zich een uiterst linkse regering of een van anti-kapitalisti sche officieren in ,te denken, als een voortzetting van het huidige systeem onder de titulaire koningschap van Juan Carlos of een aanvaardbaar „Europees" regiem van het Italiaanse type. Maar Burgos moet een mijlpaal in de ontwikkeling zijn zoals die zich nu voordoet. (Copyright Guardian) Commissie deed slechtste keus (Van onze correspondent Roger Simons) I LONDEN De regering Heath loopt gevaar in het Lagerhuis verslagen te worden als ze het parlement verzoekt zijn goedkeuring te hechten aan het advies van de comniissic-Roskill om een derde Londense vlieghaven aan te leggen te Cublington. nabij Wing, in het graafschap Buckinghamshire. Al bijna 200 conservatieve en socialisti- sche afgevaardigden hebben een motie ondertekend, die de keuze van een binnelands terrein verwerpt en de voorkeur geelt aan de kustplaats Foulness (vlakbij Southend). Deze motie zal na 12 januari inge diend worden. Aangezien op dit mo ment al ongeveer de helft van de conservatieve Lagerhuisleden tot de ondertekenaars behoort, is het duide lijk, dat de regering geen schijn van kans heeft om op dit gebied parle mentaire steun te krijgen. Premier Heath en zijn ministers ne men een uiterst voorzichtige houding aan. Zij benadrukken, dat advies van de commissie-Roskill niet bindend is voor de regering en dat de uiteinde lijk beslissing pas zal genomen wor den. wanneer het kabinet zich grondig beraden heeft. De opstandige reacties van de boze inwoners van de vier bedreigde dorpjes Cublington, Stewklev, Dunton en Soulbury stemmen premier Heath nog meer tot nadenken De strijd om een derde Londense vlieghaven is al geruime tijd aan de gang. Het is een bijzonder ironisch conflict, vooral omdat de noodzaak van een derde luchthaven door vele deskundigen ernstig betwijfeld wordt. Twee jaar geleden zag de socialisti sche regering zich ten gevolge van felle nationale reacties verplicht haar plan om een internationale vlieghaven aan te leggen op vruchtbare land bouwgronden te Stansted in het graafschap Essex, zonder meer prijs te Een speciale commissie, onder het voorzitterschap van rechter Roskill, kreeg opdracht naar andere geschikte plaatsen uit te kijken, alle aspecten van de zaak in overweging te nemen en de beste keuze doen. De commissie moest in de eerste plaats rekening houden met de socia- la en pas daarna met de luchthaven- belangen Vrijwel iedereen is nu van oordeel, dat zij de slechtste keuze gedaan heeft, omdat een internationa le luchthaven in het landelijk Cu blington onvermijdelijk aanleiding zal geven tot een verdere uitbreiding van groot-Londen, dat zich dan onafgebro ken van Kent tot in de Midlands (centraal Engeland) zou gaan uitstrek- In luchtvaart- en vakbondskringen wordt het advies van de commissie- Roskill echter wel toegejuicht. Vol gens luchtvaartspecialisten is Cubling ton de meest geschikte plaats voor een nieuwe vlieghaven. De vakbonden van hun kant wensen meer en beter be taalde werkgelegenheid in de streek van Buckinghamshire, daar de meeste mannen en vrouwen slechts als land arbeiders of als dienstboden en werksters aan de kost kunnen komen. Een luchthaven in Cublington zou voor vele honderdduizenden inwoners rijke toekomstmogelijkheden ope- Toch Foulness? Vooral de boeren, de eigenaars van mooie landhuizen, historici en natuur liefhebbers tekenen scherp verzet aan. Ze zijn bereid tot het uiterste te gaan om hun dorpen van de ondergang te redden. Voor volgende maand wordt een nieuwe protestactie met reusach tige brandstapels op touw gezet. Daar na begint de strijd in het parle- Ondertussen zal ook de ondergrondes protestorganisatie van Wing, het stad je waarvan Cublington administratief deel uitmaakt, van zich laten horen. De plaatselijk politie tracht nog steeds aan de weet te komen, wie in de bedreigde streek strooibiljetten verspreid heeft met instructies aan de bevolking om zich te bewapenen en „echt" te vechten met benzinebommen, geweren, catapulten, pijlen en bo gen. Een zegsman van de „Home defence group", die 50 leden telt, verklaarde gistermiddag, dat de inwoners van de bedreigde dorpen niet gemakkelijk zouden vertrekken als de streek moest worden ontruimd. „Er zullen politie mannen en soldaten nodig zijn om ons te verdrijven," beweerde hij. „Dit be tekent, dat wij onze woningen en ons zelf zullen verdedigen met al de wa pens waarop we beslag kunnen leg gen." In de dorpen hangen grote affiches met de afbeelding van een struise boer, die tussen de gekruiste armen een hooivork gereed houdt. Op de achtergrond is het klein Normandis- sche kerkje van Cublington (het oud ste van dit type in geheel Engeland) te zien. De tekst van deze affiche luidt „Vlieghaven? Over onze lijken en wij menen het. Als gevolg van die verbeten strijd zal de regering Heath allicht overgaan tot de keuze van het moerassige en schaars bevolkte Foulness, op de kust van het graafschap Essex, voor Lon- dens derde internationale vlieghaven. In luchtvaartkringen en door de com missie Roskill wordt Foulness onge schikt geacht, omdat het zeer afgele gen en moeilijk bereikbaar is. Een nieuwe vlieghaven op de kust van Essex zou Groot-Brittannië trouwens nog 200 miljoen pond meer kosten dan wanneer ze ergens in het binnenland aangelegd wordt. Vooral wegens de hogere uitgaven zal de regering haar definitieve beslissing vermoedelijk nog verscheidene maanden uitstellen. Het ontbreekt haar in ieder geval niet aan de nodige zekerheid, dat het parle ment geen andere keuze zal steu-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6