Verkeer en Waterstaat kijkt bouwend en automatiserend dertig jaar vooruit Oppositie tegen extra-verhoging voor defensie VERRUIMING NODIG VAN BIJZONDERE ZIEKTEKOSTEN W erktuigkundige promoveert op 1 wervelkolom mens n 0P WEG NAAR 2000' kanten klaar VITRAGE Hulshoff Moeder verdrinkt zoontje DINSDAG 22 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Nederland telt in het jaar 2000 achttien miljoen inwoners. Dit betekent een gemiddelde bevolkingsdichtheid van 530 inwoners per vierkante kilometers. Het aantal auto's be draagt over 30 jaar zeveneneen half miljoen, hetgeen een ver drievoudiging ten opzichte van 1970 is. Verwacht wordt dat het absolute verzadigingsniveau van één auto op 1,6 inwoners dan is bereikt. Deze en andere conclu sies zijn neergelegd in de studie „Op weg naar 2000", een toe komstvisie van Verkeer en Wa terstaat. De studie is gemaakt door een werkgroep, ingesteld door minister drs. J. A. Bakker en staatssecretaris mr. M. J. Keijzer. waarmee dit departement de komende dertig jaar te maken krijgt. De gebruikers zullen moeten betalen voor de diensten van Verkeer en Waterstaat. Ook de veroorzakers van de kosten, die de activiteiten van het ministerie met zich meebrengen, moeten In de buidel tasten. aldus do beginconclusie van het rapport. V erkeers veiligheid its tf de op- ■eend? t ge- J zo- Ruime aandacht wordt besteed aan de verkeersveiligheid. Het. beleid van het ministerie moet er in eerste instantie op gericht zijn de verliezen aan mensenlevens te verminderen. Een belangrijke factor hierbij vormt de verbetering van het wegennet binnen en buiten de bebouwde kom. Optimale verkeersveiligheid moet worden verkregen door de scheiding van de diverse verkeerssoorteu en verkeersstromen, de aanleg van een tweede rijbaan en de opheffing van gelijkvloerse kruispunten. Vital* weggedeelten zoals opritten van bruggen worden van wegverwarming Mistverdrijving op grote schaal is in de toekomst niet mogelijk, wel het aanbrengen van middelen voor een betere oriëntering tijdens mist. De verkeersveiligheid zal ook gediend worden door een betere opleiding van de verkeersdeelnemers. Strenge maatregelen worden verwacht voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Automatisering bij de verkeersgeleiding in alle vervoerstakken ter verhoging van de veiligheid en capaciteit van de wegen te land, ter zee en in de lucht zal een snelle vlucht nemen. In de naaste toekomst '■'■'1 een navigatiesatelüet -voor de Noordatlantfische route.-gaan werken. Pseudo- öancotiseur krijgt half jaar UTRECHT (ANP) De Utrechtse rechtbank heeft vanmorgen de 31-jarige „pseudo-anesthesist" G. 11. A. F. uit Frankrijk wegens valsheid in geschrifte en het gebruik maken ervan veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek van voorarrest. F. heeft zich schuldig gemaakt aan het vervalsen van Franse medische diploma'* voor arts en voor anesthesist. Met behulp van die diploma's verschafte hij zich toe gang tot het Academisch Ziekenhuis in Utrecht waar hij in september van dit jaar als anesthesist werd aangesteld. Men kreeg al spoedig argwaan omdat in de operatiekamer waar F. onder toe zicht eenvoudige werkzaamheden kreeg te verrichten, bleek dat hij voor een me dicus veel te weinig wist. Snel werd toen ook ontdekt dat de diploma's waren vervalst. jongen doorstaat aanval van hondsdolheid LIMA (AP) Een Amerikaanse arts, dr. Michael Ghagwick. heeft gemeld dat een zesjarig jongetje een aanval van rabies (hondsdolheid) heeft overleefd: naar zijn weten een unicum in de medische geschiedenis. Scheepvaart De binnenvaart zal ln zekere mate met de kosten van de waterwegen worden belast In de zeescheepvaart zal in de toekomst een actief overheidsbeleid noodzakelijk zijn. Onze koopvaardijvloot wordt opgenomen in een wereldkoopvaardij- vloot Het Nederlandse aandeel zal bestaan uit een betrekkelijk klein aan tal zeer kostbare, gespecialiseerde schepen van kleiner formaat, die een aanvoerfunctie gaan vervullen in de continentale vaart. De zeehaven ontwikkeling in Nederland 'is van Immens belang voor de economische groei. Tegen het jaar 2000 wordt het internationale verkeers- en vervoer beleid bepaald door een gemeen schappelijk beleid in een vergrote Europese gemeenschap. (ADVERTENTIE) VANDAAG KOPEN VANAVOND HANGEN Den Haag Spui/Kalvermarkt Rijswijk In de Bogaard Leider. Nieuwe Rijn/Hartcsteeg Luéht- en wegvervoer De luchtvaart na de zeescheepv de grootste deviezenleverancier wordt voor de Nederlandse steeds belangrijker. Samenwerking en samengaan van luchtvaartmaatschap pijen moet zoveel mogelijk worden na gestreefd. Een explosie op vervoers gebied maakt het 'ontwikkelen van nieuwe vervoerstechnieken noodzake lijk. Het openbaar vervoer krijgt een zeer belangrijke functie, omdat het ge bruik van auto's vooral in de zeer dichte bebouwingscentra sterk aan banden gelegd moet worden. In de randstad wordt het verkeer afgewik keld op een niveau waarbij nog net geen filevorming optreedt. Men spreekt zelfs van een selectief autogebruik. De railinfrastructuur krijgt ruime aan dacht. De verwachtingen voor de trein zijn hoog gespannen. De vervoers stromen in liet recreatieve verkeer zullen sterk toenemen. Men verwacht een stijgende belangstelling voor het watertoerisme. Scheiding tussen be roepsvaart en waterrecreatie is daarom gewenst. Omstreeks 2000 zal iedere Nederlander gemiddeld een retour vlucht door de lucht maken. Beelal-telefonie Omstreeks 1985 wordt de automatise ring van machinaal verwerkbare post op grote schaal ingevoerd De be stelling gaat zoveel kosten, dat men voor de vraag komt te staan, of af halen. of bezorgen tegen extra- vergoeding. Omstreeks de 'eeuwwisseling is beeld- telefonie en telefonisch vergaderen met beeldprojectie de normaalste zaak van de wereld. Post-, cheque- en girodienst en de Rijkspostspaarbank worden ge bundeld tot één grote „postgirospaar bank". Het K.N.M.I. zal in de toekomst onderdeel uitmaken van een inter nationaal meteorologisch samenwer kingsverband, waarbij automatische stations belangrijke schakels gaan Infrastructuur Het rijkswegenplan van 1968 zal om streeks 1985 volledig zijn gerealiseerd. Dit houdt in de verbetering en aanleg van 2700 kilometer autowegen. Tussen 1985 en 2000 moet nog 1900 kilometer autoweg worden aangelegd. Verreweg het grootste gedeelte van de rijks fondsen is nodig voor de aanleg van VS verminderen troepen in Japan TOKIO (AP» De VS. zijn van plan voor juni 12Q00 militairen uit Japan en 5000 uit Okinawa terug te trekken. Zodoende zullen ook 12.000 Japanners die bij de Amerikaanse strijdkrachten werken, overbodig worden. Op Okina wa, dat de V.S. in 1972 aan Japan zal teruggeven, zullen ook 2800 burgerar beidskrachten ontslagen worden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA is fel tegen een extra-verhoging van de defensiebe groting in de komende jaren. Het voor stel daartoe van minister Den Toom (150 miljoen meer: gespreid over vijf jaren) is voor de PvdA-fractie in de Tweede Kamer „onaanvaardbaar". Met I dit bedrag wil minister Den Toom (De- j i'cnsie) bunkers voor vlicgtuigbeyeili- ging bouwen en een beter communica tiesysteem opzetten. „De minister moet het geld voor deze zaken maar zien te vinden beneden het 'göstè'ldf plafond v'bordefënsie-uitga- A'ën'V kei de sÖCfMist' St'eriierdfnk giste ren in het debat over de Defensie begroting. De woordvoerders van de regerings partijen lieten heel andere geluiden horen. De KVP 'er Jansen had juist alle lof voor het door de Europese NAVO- partners aanvaarde initiatief van mi nister Den Toom tot extra-defeusie- inspanning in de komende vijf jaar. .Het initiatief komt juist op tijd om bij de Amerikanen het onbehagen weg te het achterblijv wegen en stedelijke voorzieningen ter verbetering van de infrastructuur. On beperkte opvoering van de capaciteit van bestaande en verbeterde wegen is pitït. mogelijk. Gezocht moet worden naar mogelijkheden in de zin van elektronische geleiding van motor voertuigen. De afstand tussen de voer tuigen kan daardoor sterk verminderd worden zonder dat de veiligheid in het geding komt. Tot 2000 is de capaciteit van het gebied aan de Nieuwe Water weg voldoende. Voor de eeuwwisseling evenwel moet bij IJmuiden een tweede grote zeesluis komen. Een grote uit breiding van de Maasvlakte wordt niet verwacht. Hand in hand met de verbetering van de -infrastructuur dient de bestrijding van de milieuverontreiniging te gaan. defensie-inspanning". aldus de lieer De capaciteit van de Rijn wordt be- Jansen. De heer Walburg (AR): „Wij langrijk vergroot om aan de vervoer- zijn bezorgd over de gebreken en het te- behoefte te kunnen voldoen. Van de j kort aan mankracht en het tekort aan 800 miljoen ton goederen, die in 2000 mankracht in de krijgsmacht. Voor een via de binnenvaart vervoerd zal worden, goed veiligheidssysteem hebben wij fi- gaat 400 miljoen ton over de Rijn. In j naneiële offers over." De VVD 'er Koudijs de komende tien jaar kunnen de vl,ieg- ..Wij moeten achterstanden inhalen. Dat velden Schiphol, Rotterdam, Eelde en zal ons enige honderden miljoenen Zuid-Limburg, aangevuld met het I meer per jaar gaan kosten. Daarnaast medegebruik van Twente en Eindhoven 1 moeten wij tot een zo doelmatig defen- het luchtvervoer nog aan. Schiphol zal sie-apparaat komen. De heer Janssen vóór 1985 verzadigd zijn. I (PPR) keerde zich legen de verhoging en verweet minister Den Toom nu al zijn opvolger op dit punt te binden. De heer Walburg kwam met een idee i t Jm uit het probleem van de onvoldoen- iddelgrote de personeelsbezetting te. komen. Som mige onderdek procent grote nationale Inchthave die zeventig miljoen p verwerken, alsmede eei luchthaven (verwerkingsi twintig tot vijfentwintig miljot maiin miljoen). Een andere vet ter verbetering van de is het aanleggen van waarvan de eerste die v naar het Sloegebied is. Het is niet ondenkbaar t verbod op het lozen v; afvalstoffen zal worden Het tekort aan woonruimte gaat opvullen door regionale landaar nethode diensttijd 10 maanden kunnen men uitgaat van een brigades waarvan er: dienstplichtig personeel be- Zoals gebruikelijk bij deze materie toonde de P.v.d.A. zich gisteren bij de debatten in de Tweede Kamer een felle tegenstander van een extra verhoging van de televisiebegroting. De socialist Stekerdink noemde deze extra-verhoging onaanvaardbaar. roepsleger ziet de heer Walburg niets. Er zou een aparte „kaste" door ont staan. Maar wat verhindert ons een proef te nemen met een bataljon? vroeg hij de n\iriister. De Egyptische vice-president .,1 Sabry is i;i Moskou aangekomc vpor besprekingen over de toestand in het Midden-Oosten. Hij wordt hier begroet door partijleider Leonid DIEREN (ANP) In een vlaag van verstandsverbijstering heeft een 29-ja- rige vrouw uit Eerbeek (Gld) gistermid dag getracht haar twee kinderen te verdrinken. In een ondiepe sloot hield zij de twee jongetjes, twee en vier jaar oud, met hun hoofdjes onder water. Volgens haar eigen verwarde verkla ring wilde zij ook een einde maken aan haar eigen, léven. Toen zij meende, dat beide kinderen dood waren, raakte zij in paniek en vluchtte zij naar een nabijgelegen boerderij, waar zij vertel de, dat haar twee zoontjes waren ver dronken. De boer, die onmiddellijk op onderzoek uitging, vond de twee kinde ren. De jongste bleek te zijn overleden. Met mond-op-mond beademing werd het oudste kind weer leven ingeblazen, waarna het werd overgebracht naar een ziekenhuis. Omtrent het motief van de daad tast de politie in het duister. Bekend was dat de vrouw overspan nen was. Zij was onder behandeling van een arts. Eerder had zij zich uitge laten over zelfmoordplannen. olgens hem -orden bekort als legerkorps va 3 volledig paraat klein verlol' zijn (doch binnen 24 uur paraat te maken). 3 mobilisabel zijn. In dit systeem zou een totaal j iedereen „uitgezonderd de afgekeurden" chemische moeten dienen. Alleen in zeer bijzonde- fgekondigd. j re gevallen mag vrijstelling verleend worden. De heer Walburg zei dat in deze opzet ook beter geoefend kan wor- komen tot het jaar 2000 zekei 500 duizend mensen te wonen. Dit i dien de lasten van de dienstplicht vooral om de randstad te ontlasten. lijker en rechtvaardiger. In een (Van een onzer verslaggeefsters) EINDHOVEN Het gebeurt niet vaak dat werktuigkunde en geneeskun de samengaan. Dat het toch vaak nood zakelijk blijkt tussen beide een goede samenwerking te laten bestaan is van de grondbeginselen van het proef schrift van ir. C. J. Snijders. Het onder werp van de studies van de werktuig kundige ir. Snijders beperken zich i geneeskunde tot de wervelkolom. Het DEN HAAG De Nederlandse Centrale Vereniging ter Bevordering van de Revalidatie en de stichting Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg hebben de ministers Rooivink (Sociale Zaken en Volksgezondheid), Klompé (C'.R.M.) en Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) een rapport aangeboden over de verruiming van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Beide organisaties menen dat ook gehandicapten die thuis of in een niet erkende inrichting worden ver pleegd of verzorgd onder de werkingssfeer van de AWKZ moeten vallen. Sinds de invoering van de AWBZ begin januari 1968 blükl dat de wet slechts van kracht is geweest voor de kosten van verpleging en verzorging binnen erkende inrichtingen. ten" omschreven welke „verstrekkingen" ook onder de AWBZ moeten vallen. Er dient volgens de voorbereidingscommissie j een gevarieerd patroon, van voorzieningen voor geestelijk en lichamelijk gehandi- capten te komen. In het ene geval zal i gekozen moeten worden voor verzorging I of verpleging in een inrichting, in het i andere geval zal er de voorkeur aan ge- I geven moeten worden de gehandicapte thuis of in een pleeggezin Ie laten ver plegen. Doordat de werking van de wet zich heeft toegespitst op de financiering van de verpleging en verzorging binnen te huizen is een „scheefgroeien" ontstaan ten,opzichte van de gehandicapten buiten inrichtingen. In een volksverzekering, aldus het rapport, dient echter 'te worden uitgegaan van gelijke rechtsbedeling. Volgens het rapport dienen de kosten van verzorging ol' verpleging van geeste lijk gehandicapten thuis niet integraal voor financiering krachlens de AWBZ in aanmerking te komen, wel de extra Gehandicapten thuis hebben ook recht op uitkeringen Aan de Centrale Raad voor de Volks gezondheid werd advies gevraagd over de uitbreiding van de werkingssfeer der wet tot de zorg voor gehandicapten buiten de inrichtingen. De twee organisaties voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten zijn echter in het geheel niet betrokken bij de advisering door de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Daarom hebben zij in het rapport: „De gehandicaptenzorg en de algemene wet bijzondere ziektekos- kosten die niet door een normale ziekte kostenverzekering worden gedekt. Dit geldt ook voor opname in een pleeg- Hulpverlening in en van uit een consul tatie- of adviesbureau dient op basis van j de AWBZ Ie worden gefinancierd. Hoe- wel de financiering van de dagverblijven I voor (geestelijk) gehandicapten volgens een subsidieregeling van CRM bevredi gend loopt, pleit het rapport ervoor deze - „verstrekking" onder de werking van de j Wet Bijzondere Ziektekosten te brengen. Instituten met zowel een onderwijs- als een behandelingsfunctie voor geestelijk gehandicapten zouden ook volgens de j AWBZ moeten worden gefinancierd. Dit geldt ook voor gezinsvervangende tehui- j zen, bepaalde recreatieve voorzieningen j (vakantiewerk), experimentele werkvor- i ming en wetenschappelijk speurwerk. Wat betreft het verst rekkingenpakket voor lichamelijk gehandicapten wordt ge- i pleit voor financiering op basis van de verpleging en verzorging thuis; j aanpassing van woningen en het aan- I brengen van voorzieningen met het oog op de handicap; aanschaf van hulpmiddelen; recreatieve voorzieningen; verblijf in internaten: experimenteel onderzoek. Voor blinden en doven dient ook huis onderwijs onder het verstrekkingenpak ket van de wet te worden gebracht. i proefschrift waarop ir. Snijders van daag promoveerde heet ..On the form of the human thoracolumbar spine and some aspects of its mechanica] behavi" Tijdens een lang verblijf in een zie kenhuis ontstond bij ir. Snijders toesi nog student grote belangstelling voor de toepassing van werktuigbouwkundi ge kennis in de geneeskunde. Samen met een ortopaedisch chirurg ontwik kelde hij een apparaat om de contour van de rug vast te leggen. Al doende werd hij geconfronteerd met de vragen: hoe ontstaat de voxin van de wervelkolom eigenlijk en wat hèeft die vorm voor consequenties? Zijn concrete doel was het zoeken van een wiskundige beschrijving van het mechanisch gedraé van de wervel kolom. Hij stuurde aan op ontwikkeling van „gereedschap", zowel in de zin van mathematische hulpmiddelen als in de zin van apparatuur. Dit „gereedschap"' moet bovendien op makkelijke wijze door medici kunnen worden gehan- Toen het apparaat om de rugcontour vast te leggen gereed was, is ir. Snij ders begonnen de hiermee opgetekende vormen op wiskundige manier te for muleren Hieruit konden voor ieder mens individueel kenmerkende vorm- faetoren worden afgeleid. De formule bleek ook toepasbaar te zijn voor be schrijving van de wervelkolom binnen in het lichaam. Het is nu aan de medici om aar\ de hand van de statistieken te bepalen of een bepaalde vorm van de wervelkolom te maken heeft met rug klachten Ir. Snijders wil met behulp van wis kundige berekeningen conclusies op medisch gebied trekken, waarmee de arts dan weer een doeltreffende behan deling en genezing kan bewerkstelli gen. De promotor van ir. Snijders was prof. ir. A. Horowitz, gewoon hoogle- in de leer der mechanismen (afde ling der werktuigbouwkunde) aan de 1h te Eindhoven, co-promotor prof. dr. F. van Faassen, hoogleraar in de facuiteit der Geneeskunde van de Vrije Univer siteit te Amsterdam.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5