Over 'n jaar moet Leiden zo groot mogelijk wandelgebied hebben Eerst hekspijlen meten, daarna pas besluit nemen WETHOUDER KRET: Leidse begroting na bijna 39 uur praten goedgekeurd OOK DE STEENSTR. HOORT DAARBIJ Diensten Kerstmis in Dekenaat Leiden BIOSCOPEN Prijzenregen mor ponyclub Poeleway HUISJE BRANDDE ALS 'N FAKKEL Noordwijker reed jongetje dood na overtreden 2 verkeersregels PAGINA LEIDSE COURANT DINSDAG 22 DECEMBER 1970 LEIDEN Na bijna 39 uur praten kan de gemeente Leiden weer een jaar i vooruit. Om kwart voor twee vannacht was de begroting rond: een kleine 6 mil- Joen gulden tekort op een totale begroting van ruim 112 miljoen gulden. Met I vertrouwen ziet Lelden weer uit naar de aanvullende bijdrage in afwachting van een gunstiger regeling, want het Is toch wet allemaal somber gesteld met deze stad. Althans ln financieel opzicht. „De sfeer was redelijk tot goed," zei de heer Portheine in zyn dankwoord namens de raad tot college en andere medewerkers aan deze 80 uurs-marathonwat gekrakeel hoort er een keer by en je hoeft in een gemeenteraad niet allemaal vriendjes van elkaar te zyn. Er gingen nog een paar moties door de molen, een voorstel van b. en w. tav. de uitgaven voor de volksstelling werd aangenomen, de raadsleden Amptme\jer, Van Dam en Jonker van de PAK-fractie waren tegen enkele begrotingsonderdelen en tenslotte beloofde wethouder mevrouw Den Haan, dat het college zal trachten financieel iets te doen om alsnog de Kerst-inn mogelijk te maken. Met gemengde gevoelens zal de burgemeester zijn laatste begrotingsbehandeling hebben afgesloten. Stadsontwikkeling en Onderwijs waren de laatste groepen die gisteravond en vannacht werden afgerond. De binnen stad moet het komend jaar drastisch worden aangepakt. „We moeten trach ten binnen een jaar een zo groot moge lijk wandelgebied tot stand te brengen", zei wethouder Kr et; „d eHaarlemmer- straat wordt gegarandeerd in 1971 ge- hel promenade (al houden we de aan- en afvoermoeilijkheden o.a. op de Oude Rijn). Leiden zal sfeer bepalende maat regelen moeten nemen, want als Leidsen- hage klaar is moet de stad een attractief wandelgebied hebben. De heer Kret zag waarbij de Hoogstraat, de Nieuwe Rijn, maar ook de Steenstraat met een vrij druk horecaleven: „één wandelgebied vanaf het station". Breestraat: zorgenkind De Breestraat is een zorgenkind. Wet houder Kret noemde de brede trottoirs. Als het mogelijk is, zullen deze ln 1971 verwezenlijkt moeten zijn. Naar zijn me ning zal het openbaar vervoer echter to de Breestraat moeten blijven, ook de taxi's. De Langebrug kan voor het ge woon verkeer misschien een alternatieve route zfln. „Een ander zal wellicht den ken aan het Rapenburg". Overigens was de wethouder ervan overtuigd, dat een modern winkelcentrum als Leidsenhagë niet tegen een leuke binnenstad op zal kunnen. De wethouder zette zich af tegen het hechten van een al te grote betekenis aan bestemmingsplannen, waarin „alles meter voor meter wordt vastgelegd". De heer Kret zei daarvan: „het denken over de toekomst van de binnenstad is ln ontwikkeling, een ontwikkeling die sneller gaat dan ooit. Bestemmingsplan nen werken belemmerend op een wijzi ging van de heel wijze waarop we met de binnenstad op het ogenblik omgaan, fouten worden zo gemakkelijk gemaakt in de city. Het is een ongelofelijk moei lijke bezigheid in een gebied waar alles zo nauw sluit. Met de komende binnen- stadsnota gaan we meer de richting van een structuurplan uit". De ontwikkeling van de Merenwijk, zo vertrouwde hij, zal niet meer dan 5 jaar vragen. Het startmoment ligt rond Pa sen van het volgend jaar. De bouwont- wikkeling zal vlak achter het bouwrijp- maken aan moeten komen. Bij de Ste venshofjespolder ligt het anders. De mo tie over een inspraakprocedure over het wegenbeloop in deze polder (van de PAK-fractie) werd door b. en w. over genomen. Er zijn onderhandelingen gaande over een parkeergarage op het Schuttersveld met een project-ontwikkelaar die voor dit punt grote interesse heeft. „We ver wachten daar wél wat van", aldus de heer Kret. Niettemin- ziet het er met de parkeergarages in het algemeen niet zo beet uit. Zo is er bijna geen belangstel ling voor de Ir. Driessenstraatiets meer voor de Garenmarkt en bij de brand weerkazerne. JyAls de overheid niet op de een of andere manier financieel bij springt", zei de heer Zunderman later, „komt er van parkeergarages niets terechf. Nooit meer deze fout De kwestie Herenstraat (waarover de heer Jonker (PAK) een motie indiende) zal opnieuw helemaal worden bekeken; de motie werd dus overgenomen. Veel raadselden voelden hier voor een één- richtingverkeer vanuit de richting Zuid- West vanaf de Wilhelminalaan. Op de Churchilllaan zou voor de verkeersveilig heid eigenlijk een „groene golf" moeten komen, maar deze voorziening zou ze ker 1 miljoen gaan kosten. De wethouder zei, dat het fout was geweest in Zuid- West deze drukke weg aan te leggen; de Merenwijk zullen wij die fout niet Aan een betere bewegwijzering, o.a. naar de Groenoordhal, zal aandacht worden besteed. Misschien is dit een aardig werkobject voor de Bedrijfstechnische School, dachten de heren Zunderman en Kret. fn de zomer 1971 zal een nota verschij nen over herstructuering van het open baar vervoersnet. De stations Meren wijk en De Vink worden daarin betrok ken; eventuele railverbindingen met de badplaatsen komen zo niet in de eerste vervoersnota, dan toch zeker daarna ter sprake, aldus de wethouder. Over de Witte Singel komt wepr een NZH-bus te rijden in een beperkte dienstregeling, op verschillende momenten van de dag. Ge dacht wordt aan januari of februari als datum van ingang. De brug over het Galgewater is voor 197$ gepland. Een motie over de relatie gemeente- vervoersmaatschappijen (PAK-Driessen) werd ingetrokken omdat de wethouder had toegezegd, dat in de commissie Openbare Werken volledige openheid van zaken zal worden gegeven. Onzorgvuldige motie Het antwoord van wethouder Duyver- man had de allure van een inaugurele rede in een stijl, die nauwelijks bij een prozaische begroting hoort. Hij is de grijze eminentie, die men zelden of met schichtigheid en schroom attaqueert of interrumpeert. Na de legaliseer-motle over de soft drugs sprak de wethouder „een woord zonder omwegen tegenover de 23 voorstemmers uit 7 fracties". De iyotie was aangenomen zonder enige discussie over het voorlichtingsaspect af te wachten. De heer Duyverman sprak van een „bij zonder onzorgvuldige afweging van de aspecten". „Wat u gezegd heeft is: Sta ten Generaal legaliseer! had moeten denken aan de invloed die de uitspraak van de burgemeester als hoofd van de gemeente betekent voor de voorlichting. Enige omzichtigheid had geen kwaad gekund. Wanneer er op het Gymasnium voorlichting wordt gegeven over soft drugs en die op de Louise de Cóligny is iets anders, dan is dit al voor het kind verkeerd. Uw motie zegt: het is zo erg blijkbaar niet De heer Duyverman had twee farmaco- logen gesproken, vanwie de één zei; sterkte in deze benarde situatie (met de voorlichting op de scholen) en de ander: poog maar voort te gaan in uw voorlich ting, al deel ik uw ontzetting. „Dank voor de uitdaging", aldus de wethouder ietwat bitter. Hij stelde t.a.v. het onderwijs in het al gemeen, dat ouders niet zo veel kennis hiervan hebben. In een „Zwols geval" zou Leiden naar zijn mening elke goed bedoelde medewerking van de ouders toejuichen", maar we zouden geen onbe kwame en onbevoegde krachten op het onderwijs loslaten". De verhouding tus sen openbaar en bijzonder onderwijs te Leiden noemde de heer Duyverman voor treffelijk. Als de raad te zijner tijd aecoord gaat wethouder Kret, dau wordt ook de Steenstraat tot wandelgebied. Eucharistievieringen 24 dec. 25 dec. 6 dec. ANTONIUS PAROCHIE 24.00 (gem. k.) 7.00 (kinderk.) 11.00 12.15 15.00 (kindjewiegen) 11.00 12.15 HAAGSE SCHOUW 24.00 9.30 11.30 16.30 (kerstdienst) 9.30 11.30 19.00 HARTEBRUG 23.00 9.00 10.45 12.00 9.00 10.45 12.00 19.00 HERENSINGEL 21.30 (jongeren) 24.00 (dames) 9.30 11.00 9.30 11.00 19.00 TIMORSTRAAT 24.00 5^.30 9.30 LEONARDUS 21.30 24.00 9.00 10.45 12.00 9.00 10.45 19.00 LODEWLJK 21.15 (kinderk. 23.00 (gem. k.) 9.45 (gem. koor) 11.00 (volksz.) 19.00 (lof) 9.45 11.00 18.00 PETRUS 21.00 (gem. k.) 23.30 (gem. k.) 9.00 10.30 9.00 10.30 19.00 STUDENTEN 23.00 11.45 OEGSTGEEST 22.00 (dames) 24.00 (heren) 9.00 10.30 12.00 9.00 10.30 12.00 19.00 BONAVENTURA 22.00 (Latijn) 24.00 (Ned.) 8.00 10.00 Ï1.00 (Latijn) 8.00 10.00 11.00 .MENSWORDING (L'dorp) 22.00 24.00 9.30 11.00 9.00 10.30 12.00 MEERBURG 20.30 23.00 10.00 I3.OO 8.45 10.30 12.00 LAURENTTUS (Voorech.) 19.30 (kinderen) 24.00 10.30 12.00 16.00 (kerstl.) 8.30 10.30 12.00 19.30 NOORD HOFLAND 22.00 11.30 MOEDER GODS (Voorech.) 22.00 24.00 8.00 10.00 11.30 14.00 (kerstl.) 8.00 10.00 11.30 Leidse raad vond „oude" tempo terug Geschonden agenda krijgt weer vervolg LEIDEN Zo soepel de begrotings behandeling de vorige week ver liep, zo stroef vorderde een niet al te indrukwekkende „gewone" agen da van de Leidse raad. De middag zitting hing gisteren van schorsin gen aan elkaar en het bleek, dat ook de commissievergaderingen niet al leen zaligmakend zyn in deze ge meente. In de openbare vergade ring lagen de zaken soms anders, dachten sommige raadsleden, om dat lang niet altijd de commissie vergaderingen trouw worden bijge woond. Eind van het bekende Leid se liedje was, dat de eerstkomende vergadering van de raad in het nieuwe jaar weer doorgeborduurd moet worden op een oud thema. Met de Kerstzang op het Stadhuis- olein in het vooruitzicht drukte men legen zessen nog de instelling van een dienst van financiën, alsmede van een Gemeentelijke Dienst voor Kredietwezen er door. Het krediet voor het verder opspuiten van gronden in de Merenwijk en andere voorstellen krijgen het volgend jaar de aandacht. worden (kosten 21.000 gulden). Zij vond, dat dit terrein toegankelijk zou moeten zijn voor alle kinderen uit die buurt bij gebrek aan „trapveldjes" in deze wijk. Overigens, het hek was nog afschuwelijk ook. Waarom geen lagere afscheiding met heggen en ope ningen ertussen?, vroeg zij. Kleine hondjes TRIANON De pastoor kan geen bloot zien. 18 jaar Dagelijks: 2.30 - T.00 - 9.15 uur CAMERA Een vrouw ln de wereld der verleidingen 18 Jaar Dagelijks: 2.30 - 7.00 - 9.15 uur STUDIO Laughter In the dark Dagelijks: 2.30 - 7.00 - 9.15 uur REX From here to eternity 18 jaar Dagelijks: 2.30 - 7.00 - 9.15 uur Carmilla ,18 jaar LUXOR Het kasteel der 1000 angsten 18 jaar Dagelijks: 2.30 - 7.00 - 9.15 uur LIDO Het laatste pantsercommando 18 jaar Dagelijks: 2.30 - 7.00 - 9.15 uur 3e klasse: dagelijks van 2-3 en van 18.45- 19.30 uur; kinderafdeling: dagelijks van 15.00-15.30 uur behalve dinsdag en don derdag van 18.00-18.30 uur; kraamafde- ling: van 3-4 en van 18.45-19.30 uur; 2e klasse: van 10.30-12.00, van 14.00- 15.00 uur en van 18.45-19.30 uur; le klasse: de gehele dag bezoek. LISSE De Lissese ponyclub Poeleway heeft afgelopen weekeinde tijdens bin- nenmanegewedstrijden in Hoofddorp heel wat prijzen in de wacht gesleept. Kager op Surprise won een tweede prijs in de L.-dressuur; Lily Visser werd .Se op Broomy, Carla van Deelen werd vijfde op Wilma en Jeen Murk op Any en Con nys de Vroomen op Misty kregen een eervolle vermelding. Wethouder mevr. Den Haan-Groen voerde aan, dat bepaald is, dat je een Bportterreinnu eenmaal moet kunnen afsluiten, ook al met het oog op de honden „die iets achter laten". De hr Amptmeijer (PSP) dacht, dat het hoog uit om pootafdrukken ging. Mevrouw Den Haan: „ja, als u er loopt zijn hel alleen maar pootafdrukken, maar hon den laten iets meer achter Ze kon beloven, dat er voor het hek hees ters zouden worden geplaatst, zodat het Tol OD Marsrriet 4e werd BH ho» ?e heer Hoeven (CPN) bracht namens geheel minder lelyk werd. Het PAK B-sDrino-en eine de 2e Drils naar Char de z,eke mevrouw v d- B1°m haar dank bedacht evenwel, dat de ruimte tussen B springen ging de 2e Pr<js naar Chai_ over yOQrét gemeentelijke azalea, die de spijlen nog altyd kleine hondjes van een uitzonderlijke meerjarige kwa- zouden kunnen toelaten. Omdat deze «rwitaTbezettêTeeA^P^Waasdorp IS'ï.fïS," ™rt?Uke da°k daa.rvoor ""rrt 1?" °Pfme,en op Hektor de 7e en Bob van Prooflen op h" ",el ïan b' 'n w«d daat»P werd het *<">£<-- Brandy de 8ste plaats. Kooa de Vroomen L5T P4 K "ff** ses,"k'n h°Ude" op El-Fruego werd 10e. terwijl Ton van Mevrouw Ker- De heer Dirks (PvdA) was (namens der Poel op Bimbo in deze sterk bezette i had namens haar partij- j zijn fractie) geschrokken van het hoge ring de 10e werd in de rfl van 32 deel- wïïiJL h 5*5°* ^5*° hedra& (74 mille), dat uitgetrokken nemers. he.1 nifU"e hek, dat rond het sportter- moet worden voor het herstel van de rein aan de Burggravenlaan gezet moet hockeyvelden op het. sportcomplex In de B-dressuur gereden en er werd ook gesprongen, waarvan de uitlsag als volgt was: le plaats Desiré de Vroomen op Pegety; 2e Piet van Tol op Jenny; Riek Hoekstra werd op Dolfina 4e; Jos Straathof op Karin 5e; Paulet van der Berk op Joke 7e. Robert 't Hort op Blacky werd 8e en Charlotte de Vroo- j men op Goldywerd 9e. „Aardappel-race" werd een gehele Poeleway-aangelegen- i heid. want alle drie de prijzen sleepte de Lissese club in de wacht. Bij de dressuur moest men wat lagere prijzen incasse- ren en wel: Ellen Visser op Tango 4e; Rock Wijsman op Patrick 5e. In ring 5 bezette Winnifreid van der Meer op Ginger de 3e plaats, terwijl Jan Lange- veld op Frisky een eervolle vermelding kreeg. Helmy van der Berk op Twiggy won in Ring 6 de 1ste prrjs, terwijl Wim Kantonrechter geep 200 gulden boete en trekt rijbewijs mor half jaa r in OUD ADE Maandagmorgen om streeks vijf uur brandde het bekende z.g. daglonershuisje langs de Oude weg in Oud Ade als een fakkel. Het huisje, als wekend verblijf inge richt door de familie Vlasveld uit Lelden en eigendom van de heer G. J. van i Leeuwen, was niet meer te redden en brandde tot de grond toe af. De Leider- dorpse brandweer kon nog slechts de nablussing verrichten. Zowel de eigenaar als huurder waren verzekerd. Aangezien het huisje verstoken is van elektriciteit en er geen mensen aanwezig zijn geweest in het weekend wordt de mogelijkheid niet uitgesloten dat hierbij vandalisme in het spel is. LEIDEN De stunt, du electricien uit Noordwijk jaar met een bestelauto op de Herenweg te Noordwijkerhout uithaalde, had een navrant gevolg. Na met een snelheid van circa 75 km/u (circa 25 km/u te hard) een voor hem rijdende vrachtauto t.e hebben ingehaald, waarbij hij tevens een inhaavlerbod overtradschepte de elektricien namelijk met de bestelauto een overstekend 8-jarige jongetje. De hierbij opgelopen letsels waren van dien aard, dat het kind niet lang daarna overleed. De verklaringen van enkele ooggetuigen waren belastend voor de verdachte. De officier, mr. A. G. Pos, concludeerde o.m. dat het jongetje van links de weg op- 20-jarige kwam en hoogstwaarschijnlijk niet zoi zijn aangereden als verdachte niet zo hard had gereden, waardoor tijdig af remmen of uitwijken niet mogelijk wer- Roomburg. Zijn fractiegenoot Den Dub belden had dezelfde schrik te pakken van het geld, dat de bouw van een dubbel standaardkleedgebouw op het sportcomplex aan de Montgomerystraaj zou moeten kosten (152.000 gulden). Hij vroeg om alternatieve mogelijkhe den die goedkoper zouden zijn. Ook dit voorstel werd aangehouden. Opnieuw deden zich moeilijkhedeen voor. Ditmaal betrof het de buur die betaald moet worden voor het pand Stationsweg 26-28, dat bestemd is voor een aantal gemeentelijke diensten, zo als het Maatschappelijk Contactorgaan, de Schooladviesdienst Leiden, huisves ting voor de adviseur voor het voor gezet onderwijs, de gemeentelijke in spectie Onderwijs enz. De heer Dries- sen (KVP) vond de huurprijs onbe grijpelijk hoog: 18.000 gulden per jaar. Ook de heer Kuyper (D '66) vond een prijs van bijna 100 gulden per m2 veel te hoog. Wethouder Harmsen sprak van een slechte voorbereiding van het voorstel, niettemin lag hier een oplossing voor een groot aantal problemen, nu huis vesting kan worden verkregen voor een aantal diensten, die gezamenlijk van faciliteiten gebruik kunnen maken. Na beraad stelde het PAK zich unaniem achter de beweegredenen van de heer Driessen. Bij de stemming staakten de stemmen, zodat de beslissing moest worden uitgesteld. Schilderijen De heren Oosterman (D'66) en Dries sen konden akkoord gaan met het aan kopen van het schilderij H. Hieronymuj in gebed van de Leidse schilder Lie- vens, maar ze wensten het Braziliaans» landschap van Frans Post (dat volgens de heer Kuyper veel meer dan eea ton zou opbrengen," te betalen door de eerste de beste Braziliaanse koffieba- ron") niet zo maar van de hand te doen. Mevr. Geelkerken (prot. chr.) ging akkoord met Lievens, maar Post was een Haarlemmer, dus kon worden afgestoten. Mevr. Den Haan vond: „laten we het nu niet beter willen weten dan de deskundigen, die gezegd hebben: dit is niet zo'n interessante Post en dan is het nog niet eens een „Leidse Post". Na een geheime zitting besloot de raad alsnog Lievens aan te kopen en Post via de kunsthandel van de hand te doen. Voordat het voorstel tot instelling ven een dienst van financiën werd aange nomen werd een amendement aanv- vaard van de heer Van Dam (PvdA), waarin gesteld werd, dat de directeur van de nieuwe dienst (de heer H. A. Visser) benoemd en ontslagen kan wor den door de gemeenteraad i.p.v. door Verdachte gaf toe, dat hij te hard had gereden. Inzake de overtreding van het inhaalverbod luidde zijn lezing: „De chauffeur van die vrachtauto week naar rechts uit en ik dacht toen, dat hij ging stoppen. Vandaar, dat ik hem maar ging inhalen". De betreffende chauffeur ver klaarde ter zitting echter, dat hij abso luut niet was uitgeweken en verder op geen enkele wijze de indruk had geves tigd, dat hij wilde gaan tsoppen. De officier zei in zijn requisitoir, dat niet bewezen werd dat verdachte schuld had rectie"vonTste ^"conform. aan de voo rhet kind zo noodlottige aan rijding. Wel werd overduidelijk bewezen, dat verdachte twee zeer ernstige ver keersovertredingen had begaan, waarbij de aanrijding als een strafbezwarend feit. werd aangemerkt. Vandaar, dat hij zowel twee geldboeten van 150 en 40 subs 19 dagen als de voorwaardelijk ont zegging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar eiste. De kantonrechter, mr. W. de Koning, rekende verdachte de overtredingen even eens vrij zwaar aan. Inzake het negeren van het duidelijk aangegeven Inhaal verbod vond hij de geëiste boete nog iets te mild en vonniste in deze met ƒ50,- subs 5 dagen. T.a.v. van de overige cor- Damclub Lisse leidt in 1ste klasse LDDB LISSE De Damclub Llsse heeft ln de lste klasse van de LDDB de leiding ge nomen na een zege van 18-8 op OGB. De indivuduele uitslagen waren als volgti F. Korseld-C. van der Vlist 2-0; S. Lem mers-A. M. de Jtog 0-2; J. van Horlck- C. Scheer 1-1; A. H. Balkenende-A. Sterk 1-1; A. van Rossen-P. Bos 2-0; J. Algera-G. de Bruin 2-0; P. Boogerd-J. v. Leeuwen 1-1; G. v. d. Stelt-W. Schrij vershof 2-0; Chr. Imthorn-N. Anker 1-1| v. d. Stelt Jr.-G. ter Louw 0-2.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3