BULLDOZERS VERJAGEN HERDERS EN SCHAPEN ROND BETHLEHEM Godfried Bomans bekijkt de zaken van dicht bij Ir. Manusama trots op 35 bezetters van Wassenaar Voordelig uit gedurende defeestdagen Weekendretours Avondretour 2+-kaart Hembrug weken buiten bedrijf Ziet de huizen op de velden ZATERDAG 19 DECEMBER 1970 PAGINA 5 De cameraman draagt op zijn schouder het sle ut el gal. waardoor miljoenen later het gesprek i de Zundertse buitenlucht zullen meebeleven. Pater Joannes Baptista Arnold Bomans„Al di apparaten om je heen. Ik heb er moeite mee om mijn gedachten onder woorden te brengen en a je dat suf doet, denken de mensen dat alle trappisten stommelingen zijn". daar hij blijkt niet zelfzuchtig het interview: „Ik voelde me die dingen, getuige Nuchter - sceptische aanpak bij gesprekken met broer en zus De t.v.-uitzending en, die God fried Bomans heeft gemaakt uit Rome en het Heilig Land, alsmede die van zijn gesprekken met zijn broer en zus in kloosters te Zundert en Maas tricht, hebben, wat men noemt, de aandacht getrokken. De gesprekkenworden zelfs in januari herhaald. Op veel- - vuldig verzoek, zoals dat heet en het boek, dat naar aanlei ding van al die uitzendingen is verschenen is al aan zijn derde druk toe. In tienduizen den huizen is het al te vinden. „Van dichtbij gezien" bevat de teksten van genoemde uitzen dingen, althans de teksten die nen tot basis ervan, door Bo mans van spreektaal in schrijftaal omgezet en aange vuld. Aldus ls het bij A. W. Sijthoff, Leiden uitgegeven boek te zien als een zelfstan dig geheel, dat wel naaste fa milie van de t.v.-uitzendingen is, maar daarmee toch niet geheel identiek mag worden geacht. Volgens de woorden van Bomans zelf: „Wat nu voor u ligt zijn dezelfde im provisaties. ter plaatse .ge maakt en als zodanig ook uit gezonden, maar voor dit boek opgetrokken naar de stan daard, die men een lézer ver- EEN TAAL OM MET SMAAK BINNEN TE WERKEN taal om met smaak naar bin- Hoofdstukken apart, in dubbe le betekenis, vormen de ge sprekken van Bomans met zijn broer en zus in het kloos ter. Het is niet zozeer God fried dan wel „Thomas" Bo mans, die deze gesprekken voert. In deze nuchter-scepti- sche aanpak weet hij beide 'kloosterlingen markante uit spraken te ontlokken en ver hindert hij hen om de zaken (zoals wij die bekijken) heen te lopen. Misverstanden worden uit de weg geruimd, donkere hoekjes worden verlicht en puntjes op de i gezet. Hoezeer Bomans ook echter de heilige koeien bij de hoorns het schuldigd is. Het leek mij on juist in de waan te laten, dat het er ook allemaal zo is uitgekomen." Dit voor de ko per van het boek die meent zich de letterlijke tekst van de uitzendingen aan te schaffen. Het is zeker geen miskoop. Integendeel, maar het is wel anders. Met name mist men de gevoelige charme van de „fa milie" confrontatie van het trio Bomans. Godfried Bomans heeft een boek geschreven dat pakt. Waarom? Voor informatie en beschrijving over Rome en het Heilig Land kan men ook overal elders terecht en over het kloosterleven zijn biblio theken vol geschreven. Maar Bomans benadert de materie op een manier, die wij zelf ook zouden volgen als we er toe in de gelegenheid waren. Hij formuleert wat wij ook zouden willen formuleren. Hij stelt veel van onze vragen en in zoverre hij antwoord geeft, geeft hij een antwoord dat ons wonderwel aanspreekt Zelfs zo. dat het ons eigenlijk een zorg zal zijn of het allemaal wel theologisch, filosofisch, ar cheologisch of hoe anders lo gisch ook verantwoord is. Dat kan best, daar niet van, maar het is vooral verant woord, omdat hij om de din gen heen filosofeert op een wijze, die de onze is en daar bij met gedachten speelt, ac centen aanbrengt, vergelijkin gen trekt, beeldspraak ge bruikt en doorkijkjes opent, die onze wat verstarde of mis tige kijk op de zaken weer lenigheid en helderheid ver schaft. Zonder theologische woorden en zinnen, die met behulp van de computer schij nen samengesteld, maar in een ïiteindelijke „waarom" van het verblijf van zijn broer en zus daér, vermag hij toch niet te verwoorden. Het stre ven naar de „verehiging met God" is dan ook een geschie denis zonder woorden. Wie het vatten kan, vatte het. Wie aan dit boek begint zal dit moeten bedenken. Anders blijft het een wereldvreemde zaak. Hoe zeer het dat merkwaardi gerwijs in wezen ook is. (Godfried Bomans, SlRhoff. Lefder i", UUge\ (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG -De Haagse rechtbank heeft vrijdagmiddag voorlopig het Nederlandse mammoetproces van deze eeuw tegen de 35 Zuidmolukkers afgesloten met verhoren van getuigen, die weliswaar als „decharge" aangemerkt kunnen worden, maar die meer als deskundigen aan de rechtbank het „waarom" en waartoe" van de Wassenaarse gebeurtenissen hebben uiteengezet. De belangrijkste getuige gisteren was wel ir. Manusama, die door de 35 verdachten staande begroet werd. „Vooral deze geste heeft i Zuidmolukkers in Nederland. diep ontroerd", zei later de president 1 „Ook ik ben aansprakelijk" De gehele procesvoering is tot nu toe waardig en beheerst verlopen. Aan de belangen van niemand is tekort gedaan. Binnen het gerechtsgebouw heerste mede door het correcte optreden van parket wacht, rijks- en gemeentepolitie en an dere instanties, de noodzakelijke orde Aan de officier van justitie, mr. dr. Van 't Veer ïiu de moeilijke opgave om aan de hand van alle verhoren op dinsdag 5 januari tot zijn eis te komen. Volgens het schema zal de rechtbank dan op 19 januari vonnis wijzen, behoudens de mogelijkhi ia. dat er nog nadere verhoren nodig zouden zijn, waarbij dan altijd nog hoger beroep mogelijk blijft. Bij zijn getuigenverklaringen wees ir. Manusama er gisteren nadrukkelijk op. dat hij op de eerste plaats president van de Zuidmolukkers was en tevens dat hij geen Nederlander is. „Dit is een sprookje, dat nog steeds de ronde doet", zei hij „Ik heb een paspoort waarin staat dat ik geen Nederlander ben.'- Ir. Manusama vertelde verder enige malen geprobeerd te hebben met minis ter Luns 'ot een gesprek te komen, maar steeds tevergeefs. Hij ontkende iets te hebben afgeweten van de bezetting van de residentie in Wassenaar. Wel had hij in augustus aangekondigd dat de Zuidmolukkers pre sident Suharto een „warm onthaal" zouden bereiden. Naar aanleiding daar van had hij in augustus met mr. Droes- scn besprekingen geoverd om op alle consequenties van eventuele gebeurte- ?n te zijn voorbereid. Ir. Manusama toen zelfs de mogelijkheid van een bezetting van het Indonesische consulaat niet uitgesloten. „Toen ik op 3 augustus van de bezet ting hoorde zei ik: dat is fantastisch. Ma .r toen ik een half uur daarna vernam dat de heer Moolenaar bij de bezetting gedood war-, voelde ik de grond onder me wegzinken", aldus ir. Manusama. „Ik betreur de dood van de heer Moolenaar ten zeerste en ook dat er bij de demon stratie in Scheveningen zoveel politie mannen gewond zijn geraakt". Maar al had ik de bezetting niet nodig om door te gaan, ik vond het wel prettig; door deze gebeurtenis zal de Nederlandse regering haar beleid tegenover ons zoals zij het tot nu too heeft gevoerd, niet kunnen voortzetten Ik ben trots op dit 35-tal, maar nog meer ben ;k diep getroffen door wat zij over hebben voor de zaak van de RMS Ik voel me mede-aanspra kelijk voor ed gebeurtenissen in Wasse naar. Het was immers van mij afkomstig dat we Suharto een warm onthaal zouden geven", aldus ir. Manusama. (ADVERTENTIE) (prijs dagretour f 1.-) vrijdag 25 december heen, zaterdag of zondag terug, vrijdag 1 januari heen. zaterdag of zondag terug. ook geldig op de vrijdagen 25 december en 1 januari vanaf 18 uur. nu ook verkrijgbaar op de vrijdagen 25 december en 1 januari. -v voordelig uit met NS NA AANVARING AMSTERDAM (ANP) De Neder landse Spoorwegen hebben beslag laten leggen op het 9000 ton metende Russi sche schip Komossomoletz Uzbekistan» dat gisteren de Hembrug heeft aange varen. Er ligt een cautie op van f 4 miljoen. Het schip is afgemeerd in Am sterdam. waar de rijkspolitie te water een nader onderzoek instelt naar het gebeurde. De Hembrug is waarschijn lijk weken buiten bedrijf geraakt. Voorzover gisteravond viel te bekij ken, bedraagt de schade boven de wa terlijn minstens een half miljoen gul den. Daar zal nog een zeer aanzienlijk bedrag bijkomen als zou blijken dat de peiler ook onder water schade heeft opgelopen. Zeshonderd man gevlucht voor stralingswolk MERCURY (AP) Ongeveer zeshon derd arbeiders zün haastig weggevoerd van het terrein in Nevada waar kern proeven worden genomen toen b(J een ondergrondse test met een kernbom van geringe kracht een wolk radioactieve stof bijna tweeduizend meter in de lucht De besmette stofwolk levert geen ge vaar op voor de mensen aangezien de radioactiviteit snel afnam. De zeshonderd die werden geëvacu eerd werkten allen op het terrein waar de kernproeven worden genomen. Nie mand buiten het terrein heeft zijn wo ning behoeven te verlaten. Het terrein war sedert 1951 ondergrondse en boven grondse kernproeven zijn genomen ligt I in een verlaten woestijn, ongeveer 120 km ten noordwesten van Las Vegas. de bewoonde wereld, g van een roofoverval. de t.v. overkomt als hele toestand. Zo met Zo'n gesprek op het kerkhof, dat blykf, nader beschouwd, toch nog icrofoon er by heeft ht BRIEF UIT JERUZALEM Bouwactiviteit in Jeruzalem op eenheid van de stad gericht (door Walter Schwarz) JERUZALEM We zijn zo gelukkig op de heuvelrug te leven waar Jeru zalem in een doodlopende straat ein digt en Bethlehem begint, en om twee paarden ter beschikking te hebben om er eindeloos op uit te trekken. Een gemengd Israëlisch-Arabisch land schap als dit vind je haast nergens. De heuvelrug verbindt de Ramat- Rahel-kibbocts met Tsur Baka, een Arabisch miniatuurdorpje dat rond de heuveltop, waarop een slanke moskee staat, is neergelegd. Vanaf de heuvel rug kun je de kerken en scholen van Bethlehem zien, een scherp aaneenge sloten silhouet. Vanuit onze doodlopende weg kunnen we het blauw-zilver van de Dode Zee in het oosten zien met daarachter in Jordanië de Moabheuvels. Een snelle galop door de keurige appelboomgaar den en we kijken vanaf de heuvel der Verenigde Naties neer op de twee koe pels, zilver en goud, van Aksa en Omar. En 's avonds kunnen we vanuit ons huis de vierkante klassieke con touren van het verlichte Israëlische parlement, de Knesset, zien. Elke dag brengt de herder van Tsur Baka zijn kudde de grens, die door de zesdaagse oorlog werd uitgewist over om ze op de open stukken grond te laten grazen. De schapen komen zelfs in onze bezadigde voorstad Arnona knabbelen tot het kalme ongenoegen van huisvrouwen, die over de luchtjes klagen, maar zich in feite bezorgd maken over het verlagen van de Ezels wachten luidruchtig op hun meesters Arabische bouwvakkers en arbeiders die bij het Judea Park hotel werken een enorm blok steen dat de vallet overheerst en het grootste hotel van Israël moet worden. Drie jaar na de oorlog is dit nog steeds grensgebied. Op de top van de heuvel moet je je weg langs de loop graven zien te vinden, daarbij het roes tige prikkeldraad vermijdend. En, zoals we steeds tegen de kinderen blijven zeggen, er liggen nog steeds mijnen. Sommige stukken zijn afgeschermd en daar staan waarschuwingsborden in het Hebreeuw en het Arabisch. Elders moet het veilig zijn, maar het is beter op de paden te blijven. Ie mand vertelde ons 'dat zelfs hier het gewicht van een paard een anti-tank mijn, die niet afgaat door het gewicht van een voetganger, tot ontploffing zou kunnen brengen. Maar deze waarschuwing werd weer geneutrali seerd door een vrolijke kibboetsbewo ner die ons verzekerde dat een paard onder je een betere schokbreker is dan een Landrover. De voorstad Arnona was vroeger het einde van Israël. De bewoners konden horen hoe de mohammedaanse afroeper van Tsur Baka de gelovigen tot het gebed opriep. „Tot wij het voor hen aangelegd hebben, hebben ze nooit elektrisch licht gehad" Het dorp is nu als deel van Jeruzalem geannexeerd. Daarvóór was alles dat de grenslijn beneden ln de perziken- en pruimen- boomgaard passeerde af en toe 's nachts eens een kogel of een guer rilla. In die situatie moet onze huis baas het huis waarin wij wonen voor een bedrag gekocht hebben, dat hij nu in drie maanden aan huur van ons ontvangt. Om zeven uur elke morgen komen de Arabieren uit Tsur Baka in grote getale hier naar toe. Zij zijn te voet, want er is geen weg en ze gaan aan het hotel of aan nieuwe flats en wegen werken, of in de gloednieuwe plasticfabriek in Talpiot. In de zomer komt een van hun vrouwen met een kistje vijgen langs de deur en ze schaamt zich er dan niet voor 's morgens om half zeven aan te Bulldozers Een dag of veertien geleden arriveer den de buildozers op de heuvelrug en ze begonnen het eerste werk te doen voor een weg die de kibboets met Tsur Baka moet verbinden. We vinden dat wel jammer voor onszelf, want het zal onze doodlopende straat aansluiten op de weg tussen Jeruzalem en Beth lehem die de Jordaniërs gebruikten en dat zal op de sabbath veel verkeer geven. Maar het betekent ook dat de Ara bieren straks elke morgen met de bus kunnen komen. En de nieuwe weg is een nieuwe stap in het Israëlische prrogramma, dat de hoogste prioriteit heeft, om Jeruzalem één te' maken. Het is namelijk de bedoeling dat dat snel gebeurt, want nu kunnen elk moment de besprekingen onder V.N.- bemiddelaar Jarring hervat worden en Israël wil laten zien dat wanneer De eerste faze van de operatie, de rij flatblokken. die bekend staat als Ra- mat Eshkol, ligt voor op het schema en breidt zich nog steeds snel naar het oosten uit. Een paar maanden geleden is men de Nablusweg overgestoken en nu nadert men de gereconstrueerde campus van de Hebreeuwse universi teit op de Scopusberg. Tegenhanger Deze joodse halve cirkel in hel noorden van Jeruzalem zal zijn tegen hanger krijgen in hel zuiden, waar wij wonen. Maar hier liggen de zaken wat achterop. Drie maanden geleden werden in verschillende delen van de stad een paar hectaren onteigend. Er werd onder meer aangekondigd dat tussen het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties (het oude Regeringsge bouw) en Ramat Rahel een ononder broken strook woonhuizen zou komen, dwars door de vallei, waar nu alleen hier en daar een olijfboom, weinig gebruikte sporen en de overblijfselen van de oorlog te vinden zijn. Maar afgezien van het begin dat ge maakt is met de weg naar Tsur Baka is er nog niets gebeurd. Zelfs dr Jarring kan de snelheid van de Israë lische bureaucratie niet opvoeren. De nieuwe minister van Transport en Posterijen ontdekte onlangs dat het zes jaar duurde om op het platteland een telefooncentrale le bouwen; drie om het gebouw weg te zetten en drie om de plannen door de verschillende commissies goedgekeurd te krijgen. Er bestaan zwaarwichtige politieke be Ironisch genoeg zwaren tegen wat de Israëliërs aan het doen zijn. Merkwaardig genoeg hoor je die niet vaak in Jeruzalem. In de huizen en kantoren van de Pales tijnse „notabelen" kun je horen hoe er druk gepraat wordt over de schanda len die variëren van Sharm-el-Sheikh in het zuiden tot de Golan Hoogvlakte in het noorden, maar je hoort weinig over de politiek gemotiveerde bouwac tiviteit in Oost-Jeruzalem. Ironisch ge noeg wordt daar het grootste deel van het werk door Arabieren zelf verricht, richt. Een van de jonge mannen die onlangs de Palestijnse Nationale Partij hebben gevormd vertelde me dat wat hen tot ..dringende actie" bewoog, de Israëli sche vooruitgang bij het „vestigen van feitelijkheden" was. Maar hun bewe ging zakte spoedig in elkaar door de eeuwigdurende onmogelijkheid iets te doen, dat zöwel op een aanvaardbare wijze nationalistisch is, als wettelijk toegestaan onder het Israëlische be- Geschonden Er is nog een bezwaar, al is dat een reactionair bezwaai. Het is droevig te zien hoe het landschap wordt ge schonden: de dorpen worden voorste den, de velden komen vol te staan met flatblokken. Hier hebben ze in ieder geval nog een hoofdplan voor Jeruzalem, een document waarin een bewonderenswaardige hoeveelheid ge zond verstand is verwerkt en dat er van uitgaat, wat de politici ook doen. dat Jeruzalem zal groeien en ala een eenheid beschouwd dient te worden. Waar de planologen stoppen, gaan de politici verder. Zij brengen het argu ment naar een tweede faze, die is dat meehelpen Jeruzalem tot Jeruzalem sinds het begin van deze eeuw een joodse meerderheid heeft gehad: daarom kan, als de stad één moet blijven, er niemand beter aan spraak op maken dan Israël- Het reactionaire in me kan enige troost putten uit wat op het open stuk tegenover mijn huis gebeurt. Vijf maanden geleden kwamen er een aantal mensen in een auto. spreidden kaarten en tekeningen uit, stapten betekenisvol rond, maakten indruk wekkende schetsen en zwaaiden met hun armen. Sinds toen hebben ze dat verschillende keren gedaan, maar het veld ligt er nog steeds zoals vroeger. Nu de regen is begonnen de bruine heuvels weer groen te maken, hopen we dat onze paarden daar nog een tijdje kunnen grazen voordat de ce- mentmolens aanrukken. (Copyright The Guardion-Persunie)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5