„KLEUR" EN „ZANG": twee vleugels van een passie Leidse veemarkt in teken van de komende feestdagen Téylingen-Spd. Lisse ontmoeting matadoren Stoeien met Mendel's wet T arief sverhogingen voor reinigingsdienst Kanaries kweken een kwestie van „bijhouden ZATERDAG 19 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT Onderzoek naar omschakeling Mevr. Brongersma off icier in orde Oranje Nassau LEIDEN Nu is het de tijd van de kanarietentoonstellingen. In de huis kamer van de heer E. de Koning aan de Vrouwenweg maskeert een fleurig gordijn iets dat een opklapbed zou kunnen zijn. Maar 's avonds na het eten gaat het gordijntje opzij. Dan strijkt het lamplicht langs goed twee dozijn genummerde wedstrijdkooitjes. Op slag hangt er spanning in de kamer. De vogeltjes trippen wat nerveus op hun stokjes heen en weer. Een paar wringen hun kopje in de voerbak en kiezen vastberaden het lekkerste zaadje. Andere nippen nuffig aan het water en laten het, omstandig en aandachtig als wijnproevers, carrausselrijden in hun licht opgeheven snaveltjes. Dan neemt de heer De Koning vier kooitjes uit de kast, zet ze op tafel en plaatste er in een vijfde kooitje de ..voorzanger" tegenover. Het duurt met lang of de kamer, het huis en de omgeving is vol gelok en gekweel: bollende-, rollende*en klokkende waterslangen, fluitenrollen tjonken, soeten, schokkels en woeten wisselen elkaar in bonte variatie af. Op de zolder van zijn woning Lingestraat is op hetzelfde heer W. van der Geyn bezig, tiental len vogeltjes te vertroetelen, waarvan de namen al even kleurig zijn als hun verenpakje. Met die beperking, dat in de „bevedering" wit eng eel de toon aangeven in subtiele variaties, en dat bij de namen de aanduiding „Isabel" domineert. De heer Van der Geyn is als voor zitter van „De Vogelvrienden,, harts- tochtelijk kweker van kleurkanaries: de heer E. de Koning, tweede voorzit- ter van dezelfde vereniging en keur meester van de „Nederlandse Bond van I Vogelliefhebbers", kweekt uitsluitend „zang". De kweker van „zang" voor wie kleur, postuur of vorm niets zegt en de kweker van „kleur", die een paar „negatieve toeren" meer of min der voor lief neemt, als het met pyg- ment en vetstof maar goed zit. Men del Zang-kweken is niet inferieur aan het kweken van kleur. De heer Van der Geyn over „de anderen": „De zang? Dat is zeer mooi. Maar dan moet je In een bepaalde tijd van het jaar wel veel tijd hebben. En de plaatsing na tuurlijk!" En de heer De Koning over kleur: „Zang kweken daar zit meer de De kunst van het kleur-kanaries kwe ken is, stoeiend met de wet van Men del, het opbleken dan wel intensiveren van de erfelijke kleur precies te be heersen, waarbij uiteraard gezondheeid en karakter van de kanarie onaange- De oorspronkelijke kanarie die in 1478 in massa's door de Spanjaarden van de Canarische Eilanden op het Europe se vasteland werd geimporeerd. Het vogeltje Serinus Canaria L. is van bo ven geel-groen, gemengd met grijs en zwart en van onderen groenachtig geel. Het wijfje van boven bruin-grijs en van onderen groenachtig. Door de kanarie te kruisen met de Kapoetzen-sijs werd ook rood aan het kleurengamma toegevoegd. Dat gam ma wordt gedragen door de melanine, een stof die in de veren aantoonbaar is. Het gaat erom, éékleur uit dat gam ma te kiezen en die door vererving vast te leggen. En dat kan door terugkruisen of „in teelt" ver gaan. De heer Van der Geyn zegt, vol ontzag: „Recessief wit maal dominant wit: dat zijn pas vetstofka naries! Maar bij wit maal wit heb je maar 15 tot 20% kans op levensvat baarheid. Wit maal Ivoor dat kan wèl. Bovendien wil de keurmeester een beetje aanslag op de vleugel." „Als je wat wilt proberen, moet je niet teveel door elkaar halen en je moet het broed goed bijhouden. Het kweek*- seizoen begint in maart - april-. Maar liet kan vervroegd worden door ver- Ik heb dit jaar van twaalf popjes ze ventig jongen gekweekt; vijf - zes jon gen per pop dat is normaal een goed resultaat. Als een broedsel niet mooi LEIDEN In z|jn antwoord op vragen van raadsleden betreffende economische zaken stelde wethouder Lijten een aan tal tariefsverhogende maatregelen be treffende de Reinigingsdie h de minst draag- •rdat het college In de oorstelien aan de raad zal doen zal eerst het gesignaleerde pro bleem uitvoerig door het college worden bestudeerd. Los van een voorstel om de tarieven tot kostprfjsdekkend niveau op te trekken zal de raad tussentijds een voorstel bereiken om de tarieven aan de trendmatige stjjging van de kosten aan te passen. Volgens de heer Hjten kan het ongeoor loofd doorzoeken van grofvuil (de heer Zunderman had de term „aasgieren" la ten vallen) pas goed worden tegenge gaan als ook de bevolking meehelpt door trale in de oorspronkelijke vorm z|Jn geheel van de baan, zei de heer LtJten. Zeer waarschijnlijk zullen in de toe komst (over 4 A 5 jaar) twee gasturbi nes worden gebouwd op het bestaande t vuil t voortijdig op traat te zet ten halen - dan gaan ze naar de handel. Er is een vrij grote export. Maar je moet deze hobby niet baseren op winst bejag want dan kom je verkeerd uit. „Na drie weken is al wat van de kleur te zien. Maar de kleur is pas goed na drie tot vier maanden, wanneer de kanarie de eerste jeugd-rui gehad heeft." Men kan natuurlijk niet onbe perkt met eenzelfde popje door-kweken. „De liefhebber houdt een vogeltje met héél goede afstamming doorgaans niet langer dan vier - vijft jaar." Oyer het kweken van zangkanaries vertelt de heer De Koning: „De zang prestaties van de stam, daar gaat het om. Vier mannen bij elkaar vén één vader, dat is een stam. Iedere goede kweker houdt zijn ervaringen bij aan de hand van ringen en het „kweek- boek". Dit jaar heb is van tien popjes 55 jongen. Daar blijft meestal de helft aan zangertjes van over: ik heb nu 22 mannen en 23 poppen. Alleen de man nen zingen maar de pop is voor de kweek natuurlijk net zo belangrijk Zijn bij de kleurkanaries gepygmen- teerde- en vetstofkanaries de „grote I lijnen", bij de zangertjes zijn dat Har- zers en Waterslagers. Ik gebruik ook wel een bandrecorder „We beginnen ze al direct na de rui te oefenen. Maar hun ideale werk krij- 'gèn ze hitv in de kast. Zes weken voor iedere tentoonstelling worden ze afgezonderd. Eerst mogen ze elkaar nog zien. Da's ongeveer een week. Dan worden ze afgescheiden: schotjes tus sen de kooien en een gordijn ervoor. Maar het africhten begint pas anderhal- gehaald. de deed dan ook graag een beroep op de Leidse bevolking. Naar aanleiding van klachten van de heer Dirks over de bodemverontreini ging door het strooien van zout tijdens perioden van gladheid zei de heer L|J- ten, dat deze verontreiniging uiterst ge ring is; er zijn voldoende afvoermoge- lijkheden. Over enkele dagen De vrijdagse veemarkt in de Groenoord- hal is voor het aantrekken van evene menten een grote handicap. In septem ber van het volgend jaar zullen bespre kingen starten over een wijziging van de veemarktkalender met alle betrok ken instanties. Voorlopig zal de huidige situatie worden gehandhaafd: het naast laten voortbestaan van de we kelijkse veemarkt, de verhuur aan sport, terwijl de overblijvende dagen zoveel ogelljk zullen worden gevuld met aan te trekken evenementen. Naar een ver betering van de exploitatie van de Groenoordhal zal verder worden ge- de klachten m.b.t. de werkwijze e n.v. Electrobouw b\j het ombou- i'an elektrische apparaten zei de wethouder, dat het aantal klachten hler- •htfabrieken gering is. In de uitvoering van de werkzaamheden vertraging ontstaan die Inmiddels zjjn opgeheven. Het aan tal apparaten dat geschikt wordt ge maakt voor een spanning van 220 Volt is gToot; klachten zullen nimmer geheel de tentoonstelling. Dan an vier uit de kast punt< Snavel dicht oonstelling het hoogste heeft van alle zangers." op •oral mdat De voorraad uit te geven grond voor bedrijfsvestiging is te Leiden beperkt: 8 ha is bouwrijp in de Waard en ln de Merenwijk is eenzelfde oppervlakte ge pland, In eerste instantie bestemd voor d# verplaatsing van thans nog in de binnenstad gevestigde bedrijven. Aan de mogelijke consequenties voor het city- apparaat van ontwikkelingen zoals het Inkelcentrum Leidsenhage zal de raad 1 de toekomst worden geïnformeerd. istad voetgangersgebiede: trottoirs moeten komer gauw mogelijk parke. Ter versteviging van magere verenigingskas Lisser Boys wil reclame op veld Wil letbalvereniging Lisser op haar velden. ter H. Balkenende gis- Dit deelde voorz teravond onder algemene ledenvergadering. De vereni ging hoopt op deze wijze haar kas te kunnen verstevigen. Dat is wel nodig ook, want uit het verslag van de pen ningmeester Marseille bleek, dat Lisser Boys het afgelopen jaar heeft gewerkt met een tekort van 900 gulden. Lisser Boys telt ruim 200 jeugdleden, maar heeft een tekort aan kaderleden. Voor zitter Bajkenende deed daarom gister avond een beroep op wat oudere leden S.J.Z. De volgende spelers zijn geselec teerd: Jan Fengler, Theo Schuur, Guus van der Geest, Jan van der Geest, Leo van der Ham, Peter Beereboom, Jan Koek, Martin van Duijn, Jan van Teij- lingen, Theo van Klink, Jacques van Slingerland, Loek Helder, Peter' Blom en Henk van der Swan. Bijhouden i cultuur- De Koning „De Ha vogel. Die krijgt zijn toeren vanuit z'n lichaam: Maar de waterslager, die is verwant aan de nachtegaal." Wild zang dus? „Nee: putter, sijs, groenling kneu. maal kanarie dat kan allemaal. Maar wildzang is een dodelijke factor. Je kunt wel kweken maar je kunt met die jongen niet door-kweken." ..Ik doe nooit meer dan twee broed sels. Er zijn er. die maar door blijven gaan en dan zijn die broedsels in augustus natuurlijk lang zo goed niet als de eerste van het seizoen. Overjarig zangt makkelijk." Er doen verhalen de ronde dat zang kwekers hun vogeltjes „Dat is dan wel ouder- sn de beste die we heb- I toonstelling :n dan gaat het vanzelf, was, wat hij houden. Maar de waterslager zingt met de bek open. Zang is een lange tijd teruglopend geweest. Dat zat in hoofd zaak in de centen. Kleur, daar kregen zee meer voor. De kweek terslager is groter dan die van de Harzer. want hij is gemakkelijker te verkopen. Van een waterslager zeggen Een Harzer is in de kamer veel i tiger, meest diep van zang. De voor zanger moet altijd diep en laag wezen: zet je er een felle, scherpe voor, dan ben je met je vogels nergens meer. Want ze hebben de eigenschappen in zich. Maar die kan je er ook uittrek- ZANG EN KLEUR Twee zulke uitgesproken voorkeuren binnen één vereniging: botst dat nu nooit? Welnee. Voor beide geldt het uitgangspunt dat de heer Van der Geyn onder woorden brengt: „Het kweken van kanaries is een nuttige vrijetijdsbesteding, waar de liefhebber zich het hele jaar voor inspant, die hij het hele jaar volgt, zich afvragend: „Wat zal er dit jaar uit komen?" En aan het eind van het seizoen komt de bekroning in de vorm van de ten- liij ziet of het dat verwacht had." Inbrekers richten veel schade aan in Sassenheim LEIDEN Mevrouw dr. M. Bron- gersma-Sanders is, bjj haar af scheid als wetenschappelijk hoofd medewerker aan R.I te Lelden, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Op een afscheidsreceptie in het Geologisch en Mineralogisch In stituut heeft president-curator prof. dr. P. Muntendam, mede deling gedaan van de onderschei ding. De receptie volgde op het if schei dscolloquim van mevrouw Brongersma. dat was gewijd aan zuurstofloze bekkens in een ex treem ariede klimaat. Mevrouw Brongersma, die met pensioen gaat, is van oorsprong Mologie. Zij heeft zoals prof. Mun tendam in zijn toespraak consta teerde, op het grensgebied van de drie wetenschappen oceanografie, geologie en biologie, baanbrekend taten internationale erkenning heb ben gevonden. VOORHOUT B W van Voorhout hebben de raad een krediet van 5000 gevraag voor de aanleg van een speel- SASSENHEIM Gl broken in woningen gaallaan en Hoofdstn Noord. De bewoners bijeenkomsten. Via de achterzijde va een vreselijke bende a Sassenheimse jeugd baldadig met zelf gemaakt vuurmrk SASSENHEIM Baldadige Sassen heimse jongeren hebben gisteren zelf gemaakt vuurwerk naar binnengegooid b|j woningen in de Essenlaan en Wilgen- In een slaapkamer van een van de hui zen ontstond het begin van brand. De bewoners van het pand ontcfekten het brandje tijdig, waardoor erger kon wor- LEIDEN De laatste grt irkt i dit zit Glihherrijm van de week De Leydse vroede vaderen zijn weer aan het vergaderen over 't stedelijk wel en wee Elk raadslid wil z'n zegje doen (dat moet hij wel voor z'n fatsoen, hoe tel je anders mee?) Men laakt de verontreiniging, die geestelijke pijniging voor ieder stadgenoot. En Theo Dirks, die sprak terecht (dat is 't altijd als hij wat zegt) „Zelfs bomen gaan hier dood." Nu zien we niets dan pays en vree tussen PAK en KVP. En Irma rookt zelfs een sigaar als christelijke vredespijp. We zijn voor de kommune rijp en 't lief zijn voor mekaar. verzette markten: maandag 21 jcember en woensdag 30 december. Een rugblik op het afgelopen marktjaar i vooral ook van wolvee aanmerkelijk toegenomen. Vooral voor de handel is it van grote betekenis geweest, dat er rig jaar ruim 12.0C10 ton tot 86.132 ton. De grotere aanvoer van runderen had tot gevolg, dat de handel in verband met de feestdagen van redelijk tot goed was. Over het algemeen staat men nog al wat gereserveerd tegen de verwach te omzettten bij de slagers. De prijzen van de kwaliteitsdieren lagen hoog. De mindere soorten tonen de neiging tot een iehte daling. De t jongvee klein, waardoor V erkeerslichten branden proef LEIDEN Voor het eerst is gisteren de nieuwgeplaatste verkeerslichten-in stallatie op het kruispunt Stationsplein- Stationsweg getest. Vooral het aanslul- de installatie b|j 't ■r zjjn geweest. Een echter z|jn geweest, nptie onherroepelijk Vooral in de afdeling slachtvee was de aanvoer groot. Er werden in totaal 376 slachtrunderen aangevoerd en ruim 2300 stuks wolvee. waarvan de meesten wor den uitgevoerd naar Frankrijk. Vooral de goede kwaliteiten trokken de prijs aan. Van de slachtvarkens valt niet veel goeds te melden. De prijs-verwachtingen zijn in verband met de komende feestdagen gematigd optimistisch. De handel in big gen verloopt iets gunstiger. Vast staat dat de sluiting van de markt voor deze dieren steeds hinderlijker wordt. De aan voer van geiten was gisteren vrij nor maal en de handel goed. De vette kal veren waren erg duur. De uitvoer afge lopen jaar steeg in vergelijking met vo- maar er was wel vraag ni de handel goed tot redelijk was zonder Rfjnsburgerviadukt ble« dat er sprake was van zichtbaar hogere te verlopen. Er dient echter wel reke- prijzen. Het mestvee zit momenteel een ning mee te worden gehouden, dat het beetje in de hoek waar de klappen val-1 complete systeem van verkeerslichten b|j len. De handel in melkkoeien was daar- het Stationsplein een inloopperiode van ntegen gisteren op de Leidse veemarkt circa 14 dagen nodig heeft om op de gun- goed tot redelijk. stigste wijze te worden geregeld. ADVERTENTIE Bezoekt a.s. zondag de topper in de Bollenstreek TEYLINGEN LISSE aanvang 2.30 uur SPORTPARK SASSENHEIM gaat het gebeuren. Aan de Menneweg In Saasen- cn van het zondagvoetbal ln de Bollenstreek, tweede maal dit seizoen oog In oog SASSENHELM Zonda helm komen de matad. Teylingen en Spprtclub Lisse, voor te staan. Het gaat de derby van de het de riante positie op de rangljjst spel uit de wacht moeten slepen. Sportclub Lisse ngen-reeks van de afgelopen weken, waaronder winfct tegen n tijdelijke opleving is geweest. Want heeft de club van de te start, een goede mlddencompetltle nodige rust gegeven. Ook doelman Han Baak maakt momenteel een niet meer weg te denken onderdeel van het elftal uit. De vroeger wat gril lige doelverdediger die grandioze wedstrijden afwisselde met blunder- partijen steekt in een constante vorm. De vroegere „zwarte panter" van Sportclub Lisse, Leo Lefeber, ls hier door voorlopig de weg naar de come back, afgesneden. Veel ingrediënten zijn' aanwezig om de toeschouwers aa. zondag een smakelijke voetbal- maaltijd voor te schotelen. DE PROGNOSES Achterspeler Gerard van der Poel: „Teylingen is alt|jd de zwaarste te genstander voor ons. Vooral omdat de zenuwen ln zo'n wedstrijd aan de nloeg knagen. Een gelijkspel zou voor ons een goede uitgangspositie zijn." 3o luidt ook de prognose van Gerard 1 Oude Velthuis. Frans van Gerven en Wim van Beek rekenen op de volle OPSTELLINGEN Teylingen: A. Hoogervorst, J. v. Vliet, J. Boekei. J. v. Nobelen, M. Doffer- hoff, A. Jonker. L. Mouter, J. Eikens, P. v. Nobelen, F. v. Dam, P. v. d. Vlugt. Sportclub Lisse: H. Baak, Th. Boot, G. v. d. Poel, A. Hoogkamer, F. van Gerven, W. v. Beek, D. v. d. Voort, G. v. Beek. G. Oude Velthuis, F. Laan. Aanvoerder Frans van Gerven is er van overtuigd dat de Lissenaren het dit jaar eens anders gaan doen. Als belangrijkste pluspunt in dit streven ziet de nestor van het elftal de een heid in de ploeg. Frans: „De jongens hebben alles voor elkaar over. Er wordt nu weinig meer gekankerd. Ook de begeleiding is een stuk beter ge worden. Onze kleding wordt geheel verzorgd De belangrijkste factor, die tot de successen leidt zoeken de spelers echter in trainer Spiers. De formule van de ex-EDO-speler om met selectiegroepen te gaan werken lijkt nu inderdaad z|jn vruchten te raan afwerpen. „Ik ga eerst de con ditie flink opvijzelen en later breng ik ze de tactiek b|j," aldus Spiers aan het begin van het seizoen. Gerard Oude Velthuis, de bijzondei wendbare Lissese spitsspeler vindt 'iet een geslaagd experiment. „We lebben nu al enkele wedstrijden ge- Aan krncht gewonnen !iet is niet het enige punt waardooi Sportclub Lisse aan kracht heeft ge wonnen. De terugkeer van achter- neler Jan Faas heeft de ploeg de

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3