DRIETAL FEESTMENU'S NAAR „KEUKENTIJD TRAKTATIE BIJ KOFFIE OF THEE Het geheim van de brandende feestpudding Hartige soesjes ZATERDAG 19 DECEMBER 1970 Talloze huisvrouwen breken zich elk jaar op- I nieuw het hoofd over de voorbereiding van het I kerstmenu. Ze zien de feestelijk versierde tafel zich. Op strategische punten wat kerst- Ij groen, hier en daar een kaars, flonkerende I glazen met in het midden ruimte voor een fraai Ij opgetuigde vleesschotel. In hun fantasie ziet het Ier allemaal fantastisch uit, in werkelijkheid is /l het telkens weer een schrikbeeld. Er moet wat in die vleesschotel. Het liefst iets anders dan het vorig jaar en dan ook nog iets, dat zo goed is, dat het de goedkeuring van de gezinsleden kan wegdragen. Als het even kan moet het ook nog gemakkelijk te bereiden zijn. Het is een pakket van wensen, dat niet gemakkelijk op alle punten te realiseren is. Ieder jaar vraagt dit een tijd van bedenken, overdenken en nadenken. s Wij zijn hopelijk velen één gedachte vóór |1| geweest en hebben een drietal feestelijke menu's in elkaar gezet. De menu's zijn samen gesteld naar „keukentijd", dat wil zeggen de jff^ tijd die de huisvrouw voor het koken zelf en de voorbereidingen in de keuken moet doorbrengen. Wie graag gauw klaar is en veel extra tijd voor haar gezin wil hebben, kiest het „menu zo klaar"; wie wat meer tijd over heeft voor de kookgenoegens neemt het tweede menu en de liefhebster van lang en „zorgvuldig" kokkerellen gaat aan de slag met het derde menu. Het vlees kan in alle gevallen tevoren worden gebraden. Natuurlijk kunt u eigen variaties en combinaties inpassen waar en wanneer u dat maar wilt. -dappelen Menu „zó klaar" Gegarneerde toost Tomatensoep (uit pakje of blik) met peterselie Gevulde varkensrollade of Gevulde kalfsrolletjes Erwten of sperziebonen (diepvries of blik) Witlof Worteltjes (blik of glas) Bloemkool Chips of Stro-aardappeltjes (kant en klaar) Gebak (kant en klaar) Fruit Koffie Erwten of sperziebonen (diepvries of blik) Witlof Worteltjes (blik of glas) Bloemkool Aardappelen Vla met vruchten Koffie Menu „met veel keukentijd" Gevulde varkensrollade of Gevulde kalfsrolletjes of Gegarneerd? haas met vruchten of Witlof met k ngesneden ham of V ruchtenoompóte Erwten of sperciebanen (diepvries of blik) Kropsla Aardappelen of aardappelpuree met fijngesneden peterselie Koffiepudding Koffie met dunne room of slagroom i met aangegeven recepten zijn verder uitgewerkt. 'Gegarneerde toost Toost beleggen mei: 1. Plakjes kaas 2. Plakjes tomaat en ei 3 Plakjes vlees of besmeren met: 1. paté of smeerleverworst 2 smeerkaas De toast garneren met paprikapoeder, tomatenpuree, fijngesneden peterselie, kappertjes. Cocktail Japonaisse De cocktail, die de naam Japonaisse heeft gekregen, is vrij simpel te ver vaardigen. Men maakt voor 2 personen en saus van 100 gram mayonaise, 50 :ram opgeslagen room, een weinig gem- bernat en 25 cc manderijnenlikeur Hier doorheen mengt men 50 gram wit vlees van een soepkip aan dobbelsteentjes gesneden, 50 gram champions aan schijf jes gesneden, vier gembernootjes aan schijfjes gesneden en twee gepelde man darijntjes. Als alles is gemengd kan men de cocktail in champagneglas serveren. tomatensoep met kerstbaardjes Tomatensoep bereiden op uw eigen selie strooien, manier en garneren met: Roombaardjes: Kerstbaardjes: 16 dl slagroom stijfslaan en verdelen I eiwit stijfslaan en in brokjes verdelen over de soep. Hierop fijngesneden pe- r de soep. Hierop fijngesneden peter- terselie strooien. boter of margarine, zout. peper, noot muskaat. sinaasappel, peterselie De kalfslapjes aan beide kanten met zout (peper) bestrooien. Het gehakt aanma ken met zout, peper en nootmuskaat en in een dun laagje over de lapjes verde len. De augurk op het gehakt leggen en de lapjes hierom stevig oprollen. De rolle tjes met stevig garen of dun wit touw omwikkelen en vastknopen zoals een rollade. De boter of margarine bruin laten worden, de rolletjes bruin en gaar- bakken (±20 minuten) en af en toe met jus bedruipen. De kalfsrolletjes op een schaal schikken en garneren met sinaas appel en peterselie. De jus verdunnen en apart erbij geven. Gevulde varkensrollade Gevulde kalfsrolletjes (±10 personen) 750 g varkensriblap, 250 g gemengd gehakt, 5 augurken (middelgroot), 300 g boter of margarine, zout, peper, noot muskaat, 4 plakken sinaasappel De plakken sinaasappel uittanden met een mesje en doormidden snijden. De riblap aan beide kanten met zout (peper) bestrooien. Het gehakt met zout, peper en nootmuskaat aanmaken en in een dunne laag over de lap verdelen. De augurken in een aaneengesloten rij op het gehakt leggen en de riblap stevig oprollen. De rollade met stevig garen of dun wit touw vastknopen en bruin- en gaar braden 1*4 uur). De rollade tij dens het gaar braden af en toe met jus bedruipen. Het vlees uit de pan nemen, enkele dikke plakken afsnijden en dak pansgewijs bij de rollade schikken. Het vlees garneren met de schijfjes sinaas appel Koffiepudding Zeer feestelijk is de koffiepudding. die als voornaamste ingrediënten koffie, ro zijnen en amandelen heeft. Voor deze koffiepudding zijn nodig: 1 ^4 liter melk 14 liter koffieroom V» liter koffie-extract 225 gram suiker 175 gram maizena 50 gram gehakte amandelen 50 gram in rum geweekte rozijnen 1 reep chocolade (puur) snufje zout slagroom Maizena, suiker, cacao en zout met wat koude melk aanmaken. De rest van de melk en de koffieroom aan de kook brengen en het mengsel al roerende aan de hete melk toevoegen en zachtjes laten doorkoken. Het koffie-extract, de rozijnen, gehakte amandelen en de in stukjes gebroken reep eraan toevoegen. De hete pudding direct in'een met koud water omgespoelde tulband of pud dingvorm overdoen. De koude, stijve pudding storten en met slagroom en walnoten garneren. Serveer bij deze feestelijke pudding een extra-schaaltje slagroom. Als u tijdens de feestdagen bij het aperatief wat gezelligs wilt serveren U het volgende recept voor 15 hartige soesjes wellicht van nut. 1/2 dl water. 25 gram boter of margarine, zout, 25 gram bloem en 1 ei. Het water met zout. boter of margarine aan de kook brengen. Alle bloem in eens toevoegen en zo lang roeren tot de massa als een bal van de pan los laat. Van bet vuur af het ei toevoegen en door het deeg roeren Dit niet mee,- Feestelijke koffiepudding water afspoelen en daarna in de soesjes steken. Zure mosselen uit een pot bieden de zelfde mogelijkheid. Heel smakelijk is ook een vulling van smeerkaas. Hiervoor de smeerkaas zacht roeren met wat melk en eventueel wat zout en aroma toevoegen. Het mengsel in de soesjes spuiten of met een thee lepeltje erin stoppen. De soesjes met wat paprikapoeder bestrooien. Nog een mogelijkheid is een vulling van kaascrème. Hiervoor is benodigd 50 gram magere kwark, 50 gram ge raspte oude kaas, 5 eetlepels melk, pe per. zout. nootmuskaat en aroma. De kwark met de melk losroeren D« geraspte kaas goed met de losgeroerde kwark vermengen. De kaascrème op smaak afmaken met peper, zout, noot muskaat en aroma. Een bakblik invetten en hierop met twee theelepels hoopjes deeg ter groot te van een knikker met een onderlinge afstand van ongeveer 4 an leggen. Het bakblik in een warme oven van plm. 200° C plaatsen en de eerste tien minuten de ovendeur niet openen. De soesjes in 15 20 minuten gaar en licht bruin bakken. De soesjes laten afkoelen in de oven met open deur omdat anders de kans op inzakken groot is Na afkoeling de soesjes openknippen Vulling Voor die vulling zijn diverse mogelijk heden. Eenvoudig is het om soep balletjes uit een blik te nemen. U kunt deze op een zeef leggen, even met warm Mrt Kerstmis of oudjaar is een ge flambeerd gerecht échter dan op enig andere dag. Licht in de duisterste dagen of de brand In bet oude om het Dikwijls luidt de huisvrouwenklacht dat de rum niet vlammen wil. Het ge heim is zo simpel als maar zijn kan: gebruik de beste rum (of cognac, het ligt aan uw recept) en verwarm die in een pannetje vlak voor het opdienen en het aansteken. Voor deze weliswaar wal kostbare moeite (de beste kwali teit is de duurste!) wordt u beloond met mysterieus spelende blauwe vlammen. Gelukkig zijn er nog altijd van die ..ouderwetse" vrouwen, die het leuk vinden af en toe eens zélf iets te bak ken. Iets lekkers bij de thee of koffie zoals een dikke plak cake gaat er bij iedereen altijd wel in en is bovendien :n wip gebakken. Het hieronder volgende recept is iets heel aparts, waarmee u vast bij ieder een veel eer zult inleggen. Bovendien heeft deze gemarmerde tulband het voordeel dat u hem zo'n dag of twee voor Kerstmis al kunt bakken, zodat hij b.v. eerste kerstdag op z'n lekkerst is! Benodigdheden: 750 gr. zelfrijzend bak meel; 300 gr. boter of margarine; 300 gr. basterdsuiker; 5 eieren; 3 {jak jes vanillesuiker; ^4 kopje koude melk; kopje koffie-extract; Vt theelepel zout. Roer de boter tot room, voeg er de suiker, het zout en de eieren bij. Nu de gezeefde bloem beetje bij beetje toe voegen. In een aparte kom door d^ helft van het deeg kopje koude melk roeren tot een smeuige massa. Neem de andere helft van het deeg en meng het dooreen met kopje sterke koffie-extract en de vanillesui ker tot een smeuige massa. Zonodig wat meer koffie-extract toevoegen (u kunt ook 1 eetlepel cacao met 1 eet lepel suiker vermengd door het koffie- deeg roeren). De tulbandvorm met ge smolten boter en een penseeltje invet ten, de boter laten stollen, de vorm met bloem bestuiven, een laagje lichte deeg in de vorm doen. Schep de donkere massa met een theelepel voorzichtig midden op het lichte deeg in de vorm Daarna afwisselend een laagje lichte en donkere massa invullen. De tul band in een niet te hete oven ongeveer drie kwartier a een uur bruin en gaai- bakken. Wanneer u er een breinaald in steekt, moet hij er droog uitkomen. De tulband even in de open oven laten af koelen, daarna op een rooster storten. Recept 50 gr. (ruim 3 eetl.) boter of margarine. 75 gr. (5 eetl.) suiker, 75 gr. (5 eetl.) bruine basterdsuiker. 1 pakje vanille suiker. 1 ei, 140 gr. tarwebloem, theel. bakpoeder, Vz theel. poederkoffie. theel. kaneel, *6 dl. (4 eetl.) melk, 100 gr. CaliforniSche blauwe rozijnen. 75 gr. (6 eetl.) fijngehakte walnoten, 50 gr. (12 stuks) fijngesneden Franse vruchtjes, rum. Beboter een „warme puddingvorm" (kookvorm. I1» liter inhoud. 15 om middellijn) en oo!c het deksel. Be strooi de vorm met wat paneermeel. Roer de boter of margarine met de suiker schuimig, doe het ei erbij en klop alles tot een luchtige massa. Meng en zeef bloem, zout. bakpoeder, poeder koffie en kaneel en doe deze geleidelijk met de melk bij hel botermengsel. Voeg tenslotte de in heet water gewelde en uitgelekte rozijnen, de noten en de vruchtjes toe en schep alles door elkaar. Vul de vorm tot ongeveer 2 cm onder de rand, en zet haar, goed. gesloten, in een waterbad (au bain-marie). Het wa ter moet een paar centimeter onder de rand blijven en zachtjes, maar onafge broken koken. Vul tijdens het koken eventueel aan met kokend water. Neem na pl m 4 uur het deksel van de pan. Laat de pudding voor het storten even in de vorm uitdampen of plaats deze 5 minuten in een warme oven. (De onderkant van de pudding droogt dan op en laat gemakkelijker los.) Contro leer of de pudding aan alle kanten los van de vorm is, anders even voorzich tig met een mes helpen. Serveren op een warme vuurvaste of metalen schaal en royaal overgieten met de warme rum. Nu de brand erin.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11