fotidócQowia/nt Onlusten in Gdansk overgeslagen naar Scecin (Stettin) TANKEENHEID DAVERDE DOOR STRATEN Bliksemactie tegen alcohol in verkeer MINDER LUCIFERS IN EEN DOOSJE... MILJOENEN AAN SCHADE AANGERICHT W erkonderbreking nieuwe haard voor sociale onrust Betoging voor Franco en tegen 16 Basken Discriminatie van negers in VS-leger 400 tips na tv- uitzending stem „X' Marechaussee niet tevreden over bijstands uitkering DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND per kwartaal 21,70, per jaar 84,70. «2* fatffMi*. no. 18.236 YANAYOND Nederland 19.04 «ur Piste; 30.20 uur Baron van Münchhausen; 21.05 uur Braodpun* ll.»5 uur De Wreker*. Nederland IT: 19.30 uur Verkeersbeeld 20.20 uur Televizier; 20.45 uur High Chaparral; 21.35 uur Voor de vuist weg; 32.45 uur Liederen in kerstsfeer. VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 WEINIG VERANDERING Op vele plaatsen nevel of mist, maar geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Personeelsleden van een restaurant in de Poolse stad Gdansk (Danzig) ruimen de ravage op. ontstaan na de omvangrijke plunderingen. UTRECHT Vele niets-vermoedende automobilister zagen zich vannacht tussen 11 en 4 uur door het geheli laud plotseling geconfronteerd met strenge politiecontrole Autopapieren, verlichting, bar.den en even snuiven. „Niets et kernthema „alcohol" de komende feestdagei Afgezien van mogelijke fouten lijke beoordeling door de politic Als milde kerslgavi WARSCHAU (Reuter-A.P.) De omvangrijke onlusten in de Poolse industrie- en havensteden Gdansk, Gdynia en Sopot zijn nu in volle om- Tang overgeslagen naar de voormalige Duitse industriestad Scecin (Stettin). Ook daar, zo werd gisteravond gemeld, zijn tal van gebouwen in brand geotoken en werden levensmiddelenzaken geplunderd. Een tankeenheid daverde door de straten om de betogers te verspreiden. Premier- Cyran- Idewlcz heeft de volksmilitie opdracht gegeven zo nodig van vuurwapens gebruik te maken. In de achtertuin van de Russische ambassade te War- echan ie, naar verluidt, een bom ontploft. Officieel wordt dit ontkend. EMwi was dit wel het geval; de onlusten in Noord-Polen hebben volgens de Poolse premier aan vijftien tot twintig mensen het leven gekost. A.N.P.). Men kan als de kosten van de grondstofft prijs van de lucifers verhogen om dit op te vangen, maar me lucifers in een doosje doenDeze laatste oplossing is gekozt luciferfabrikant Bryant and May, die heeft bekendgemaakt, dal Uit Gdansk werd gisteravond gemeld dat zich opnieuw hevige gevechten heb ben voorgedaan. Er wordt nog uitgebreid gestaakt en er is sprake van plundering van vrachtwagens met levensmiddelen, al in Gdansk (Danzig) wordt de op dertien miljoen gulden ge schat. Er zijn 47 winkels en warenhuizen twee miljoen veroorzaakt. De berichten uit Gdansk, Gdynia en Scecin komen maar schaars door. Het hele gebied is geïsoleeTd: het lucht- erkeer gestaakt en het telegraaf- en telefoonverkeer gesloten. Radio Scecin heeft herhaaldelijk oproepen gedaan dat de bewoners zich moeten houden aan het uitgaansverbod. Premier Cyranklewicz verscheen gis teravond op de Poolse t.v.-schermen, n somber gezicht zei hij dat er de vijftien en twintig doden en honderden gewonden waren: ,,Dit zijn tragische gevolgen van gebrek aan voor zichtigheid". Als aanstichters van de on lusten wees hij „vijandelijke krachten i die pogen nieuwe centra van anar- ,e te stichten en het leven in het land ontwrichten". De demonstranten wa- i, volgens Cyrankiewicz, gebruikt door anarchisten, straatsohenners en mis dadigers". De ongeregeldheden zijn maandag in Gdansk uitgebroken. Havenarbeiders be nnen spontaan een mars door de stad maken om te protesteren tegen de ver hoging van de prijzen voof levensmidde- brandsaof. De aanvankelijke e mars sloeg door tot een vloed golf van geweld toen de politie het vuur op de betogers opende. Volgens de Poolse regering was dit schieten uit zelfverdedi ging noodzakelijk geweest. rijden, klonk de opwekkende tekst door de gewestelijke politie verkeers- commissies 600 controleposten over gehel Nederland waren uitgezet. In 1969 bedroeg hel aantal controlepos ten 590. Naar schatting ruim 2.000 zijn voor de actie van vannacht in- gezei. Waarschuwing voor kerstdagen Er is een kans van 1 17 dat een van de betrokkenen bij verkeersongeval len met dodelijke afloop drank heeft gebruikt. Bij een ernstig verkeers ongeval waarbij drankgebruik gecon stateerd wordt, is er een kans van 1 9 dal er bij zo'n aannjding één of meer doden vallen. Indien er niet van drankgebruik sprake is, is deze kans 1 22, zo blijkt uit de onderzoekingen. De acht controleposten van de Haagse politie hebben vannacht 231 be stuurders aangehouden. Ongeveer tien procent daarvan had alcoholische drank gebruikt. Er was echter niemand „in kennelijke staat". Van zevenentwintig personen waren de bilisten reden met gladde banden. Van vijf voertuigen deugde de ver lichting niet. Eén auto, die niet meer rijvaardig was, werd in beslag ge- In Rijswijk, waar de drie posten beter bezet waren, dan in Den Haag, voerde men 536 controles uit. Niet minder dan zestig weggebruikers hadden een glaasje op. maar niemand was dron ken. Tachtig keer klopten de papieren niet. De Rijswijkse politie nam één personenauto in beslag. De enige plaats in de Haagse agglomeratie, waar wel iemand dronken achter het stuur zat. was vannacht Leidschen- dam Het politiekorps daar contro leerde 225 keer. Acht mensen roken naar drank. Voorburg bleek een nuch tere gemeente: niemand had het, glas aangeraakt, voordat hij in zijn auto faaldwijk en Monster voerde de ie respectievelijk 74 en 167 con- s uit. Het aantal keren, dat men nik van alcohol opmerkte, Is veer evenredig daaraan: 10 en 22. (ADVERTENTIE) ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op één minuut afstand v. d. Werf straat, Oude Rijn Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onee traditie is „altijd voordeliger" zoveel". En toch vakstanding als echte Juwelier* en Horlogers- Onze eigen ateliers onderstrepen dit. door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges, klokken, cassettes, ver zilverde geschenkartikelen, brillant Ook Genève kent zijn woningnood én de ingenieuze oplossing daarvan. Toen kleine Sarah ter wereld kwam, beschikten haar ouders alleen over een gecombineerde keuken-woonruimte. Vandaar dat zij er een kleine dependance aanbouwden. De autoriteiten zijn er niet kapot van. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een aantal bedrijven wil de „werkonderbreking", die dins dag tussen elf en twaalf uur werd gehouden, niet uitbetalen. De werknemers krijgen daarbij de keuze tussen inhalen van dit uur of inhouding op het loon. Van de grote bedrijven hebben Philips en Shell het personeel hiervan gisteren op de hoogte gesteld. Een aantal werknemers heeft al laten weten het onderbrekingsuur zeker niet te willen inhalen. Het overwerk, dat als gevolg van de werkonderbreking in verschillende bedrijven is ont- srtaan, wordt evenmin uitbetaald, aldus mededelingen van diverse onder- Telegram van hard. Alfrink MADRID (AP-KNP) In Madrid is gisteren door een menigte van naar schatting 100.000 mensen geëist dat de regering van Franco de xestien Baskische nationalisten xml doen veroordelen. Tegen xes van hen in de doodstraf geëist. Franco ia de enige die gratie kan verlenen. De menigte droeg vlaggen eu op schriften mee en barstte los in een luid applaus toen op het balkon van het nationale paleis generaal Franco en prins Juan Carlos verschenen. Er werden uitgeroepen gehoord als „Weg met de E.T.A(de Baskische guer rillabeweging) en „Dood de moorde- Namens het Nederlandse episcopaat heeft kardinaal Alfrink vandaag een telegram van de volgende inhoud gezonden aan mgr. Morcillo, voorzit ter van de Spaanse bisschoppencon ferentie: „De Nederlandse bisschop penconferentie heeft met verontrus ting en diep medeleven het proces Eurgos gevolgd. Bekommerd laar, steunt zij alle stappen, die de Spaanse bisschoppen ondernemen voor de eerbiediging van de eisen van de rechtvaardigheid en van het menselijk leven." Het telegram is on dertekend door kardinaal Alfrink. Het is de tweede keer, dat door de Nederlandse bisschoppen gereageerd wordt op het Burgos-proces. WASHINGTON (Reuter) Onder de negers bij de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa heerst veel boosheid en frnstratie. omdat zij zich het slachtoffer voelen van rassendiscriminatie. Tot de ze slotsom is een commissie gekomen, die in opdracht van het ministerie van Defensie in Washington een onderzoe heeft ingesteld naar aanleiding van tal- De commissie beveelt aan de officie- ren en onderofficieren die er blijk van geven geen gevoel te hebben voor ras senkwesties, van hun commando te ont heffen. Bij een inspectietocht langs ba ses in West-Duitsland. Italië, Engeland I en Spanje heeft de groep veel klachten van negers gehoord over het promotie- beleid, de militaire rechtspraak, de werkverdeling en discriminatie bij huisvestingszaken. De groep wijt het bestaan van rassenspanningen vooral aan de Amerikaanse militaire leiding in De groep onderzoekers zegt gevallen te hebben ontmoet, waarin blanke mili- I tairen in Europa de plaatselijke bevol- I king dreigden met economische sancties, J als zij met negers zaken zou doen. J I Dergelijke dreigementen hadden vaak j DELFTSE POLITIE TREKT TACHTIG AANWIJZINGEN NA CNV-leden bedanken Intussen heeft voorzitter J. Brouwer van de katholieke bouwvakarbeidersbond een felle aanval gedaan op de regerings partijen. „Het gedrag van de VVD, de KVP, de CHU en de ARP bij de debatten over de loonmatiging was laf en on rechtvaardig. Deze fracties zijn als een stoomwals over gerechtvaardigde ver langens van de werknemers heengegaan" aldus de heer Brouwer in een commen taar in het bondsblad van de katholieke bouwvakkers. Hij was wel vol lof over de oppositiepartijen. „De werknemers weten nu welke partijen werkelijk ach ter hun gerechtvaardigde verlangens staan. Het is te hopen, dat dit bij de ko mende verkiezingen overduidelijk blijkt", aldus de voorzitter van de katholieke bouwvakarbeiders. Bij het CNV zijn verschillende be dankjes binnengekomen als gevolg van de actie voor een werkonderbreking, die het CNV krachtig gesteund heeft. De bedankende leden van het christelijk nationaal vakverbond verwijten het hoofdbestuur hen „pijnlijk" te hebben getroffen, omdat de stakingsoproep tegen de bijbel zou ingaan. Andere CNV-leden I mogelijke moordenaar van de Delftse I i mevrouw Ada Lansbergen, zijn bij de j politie in Delft ruim 400 tips binnenge- I i komen van mensen die deze stem meen- den te herkennen. Daarvan kunnen er 320 als onbruikbaar worden beschouwd. hebben het hoofdbestuur evenmin ge spaard met hun kritiek. maar blijven bij het CNV. Een en ander blijkt uit opmerkingen van de heer J. Lanser, voorzitter van het CNV, toen hij gisteren in Utrecht zei, dat de christelijke vakcentrale af wijzend blijft staan ten opzichte van 'n politieke staking. „Het CNV zal niet mee werken aan een politieke staking, zo die mocht ontstaan", aldus de heer Lanser, die nogmaals benadrukte, dat de werk onderbreking van afgelopen dinsdag ab soluut niet bedoeld was als een politieke staking. „Het was een democratisch middel om de Tweede Kamer te be ïnvloeden", zei hij nogmaals. De drie fractieleiders van de KVP, de P.v.d.A. en de ARP, de heren W. K. N. Schmeltzer, J. M. den Uyl en B. W. Bles heuvel houden vanavond voor de tele visie een discussie over de gang van zaken achter de schermen tijdens de loondebatten ln de Tweede Kamer. De discussie wordt uitgezonden in het pro gramma „Ter Visi" van de NOS, dat van 19.04 tot 19.30 uur via Nederland ir wordt uitgezonden. onderzocht 10 rechercheurs dat nderzoek heeft. Onder de bruikbare tips zijn er vol gens de politie een aantal zeer interes sante. Een aantal mensen heeft dezelfde namen genoemd. Het grootste deel van de tips was erg vaag, zoals „het is een vrouw of een homofiel". Van de meldinge kwam 70 procent uit de Randstad. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een opsporingsbericht is de telefoontjes werden behandld door drie telefonistes en 9 rechercheurs. Leden van het „Brandpuntteam" van de KRO waren gisteravond op het Delft- se politiebureau om opnamen te maken uitzending van „Brandpunt- APELDOORN (ANP) Het hoofdbe suur van de marechausseevereniging heeft in een gisteren uitgegeven ver klaring gezegd, de maatregel om 500 gulden extra te geven aan de mare chaussees, die daadwerkelijk politiebij stand hebben verleend, „onbegrijpelijk irdbaar' vindei De 500 gulden, aldus het hoofdbe stuur, wordt wel aan het gehele politie personeel toegekend, hetgeen begrijpe lijk genoemd wordt. De beperkte toepassing van de maat regel voor de marechausees is voor het hoofdbestuur aanleiding zich daar tegen te verzetten. In de verklaring wordt de verwachting uitgesproken dat de regering alsnog bereid zal zijn op haar beslissing terug te komen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1