Heimwee knaagt aan Polen bij AZ Sport beheerste leven Jan de Jong, voorzitter KNGV Aanval op reputatie van gevestigde driebanders Ereklassers tafeltennis komen voor belangen op Wils Plug speelt hoofdrol bij Nederlandse schaatsjeugd VOORNAME ROL VAN DE JONG VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 PAGINA 15 Probleem van voetbaltweeling (Van o 2 sportredactie ALKMAAR Op de grasveld jes bij de Hobbemalaan in Alk maar staan vaak twee mannen te voetballen met de jongens uit de omgeving. „Ze komen nogal eens aanbellen of we een par tijtje mee willen spelen", zegt Jan Liberda. De kleine Pool willigt, met zijn landgenoot Zygmunt Schmidt, deze verzoe ken meestal in. „Ik kan wel begrijpen dat de jongens het leuk vinden", zegt Jan Liberda. zelf vader van twee jongens. „Bovendien is het voor ons ook wel leuk om de tijd door te komen". En daarmee roert de vlot Duits sprekende Liberda het grootste probleem van de beiden in AZ'67 voetballende Liberda en Schmidt (en ook de Spartaan Kowfclik en de MW'er Szefer) moesten hun gezinnen in Polen achterlaten toen zij de lucratieve reis naar Nederland aanvaardden. „En dat gemis is heel moeilijk te ver werken", zegt Jan Liberda. „Vo rig jaar was het dikwijls niet om te harden. Vooral als mijn prestaties op het voetbalveld ook nog tegenvielen had ik dik wijls de neiging om de trein naar Polen te pakken maar dat zou niet fair zijn tegenover het bestuur van AZ dat ons gewel dig heeft opgevangen. Dit sei zoen gaat het trouwens veel be ter. Dat komt vooral omdat Zygmundt is gekomen. Met hem kan ik veel praten. We zijn trouwens de hele dag samen. We werken allebei in het zelfde sigarenmagazijn, zonenen alle twee in hetzelfde pension en we voetballen ook samen. Boven dien gaan we zondag direct na de wedstrijd tegen Telstar naar Polen om de feestdagen te vie ren. En het ligt in de bedoeling lat onze vrouwen een keer overko men. Dat zal in februari en maart zijn, een periode van twee Vader nodig Ondanks de zeer humane rege lingen bij AZ'67 weet Jan Li berda niet zeker of hij volgend jaar weer in Alkmaar zal spe len. „Allereerst is het niet ze ker of ik dan nog in vorm ben, dus of het bestuur me nog wil hebben. Tenslotte ben ik in no vember 34 jaar geworden. Ten tweede weet ik niet of ik het weer kan opbrengen een heel jaar zonder mijn gezin te leven. Ik ben mijn hele leven al on derweg geweest. Met mijn ploeg Polania Bytom reisden we veel. ook naar het buitenland. Met het nationale elftal waren we ook dikwijls weg. En steeds zat je voor zo'n wedstrijd een week of tien dagen in een trainings kamp. Dus steeds weinig thuis. Nu wil ik ook wel eens van mijn leven gaan genieten. En mijn twee zoons, Eugen van ne- De Pool Schmidt (uiterst links kijkt verbaasd de bal na. Doelman Thie óók: doelpunt. Beter De 29-jarige Zygmundt Schmidt knikt ernstig. Hij heeft dezelfde problemen en zijn moeilijkheden zouden nog veel groter worden als Jan Liberda inderdaad het volgende seizoen in Polen blijft. Via Jan Liberda laat hij weten, dat hij dan nog meer geïsoleerd is. Omdat hij nauwelijks Duits of Nederlands spreekt en pas een paar woorden kan verstaan, is Liberda zijn onmisbare tolk. Hij antwoordt voorzichtig en diploma tiek op de vraag naar zijn plan nen voor het volgend seizoen: „Ik heb er nog niet over nage dacht" Zijn komst heeft in elk geval Liberda geïnspireerd tot beter spel dan vorig jaar. Jan Liberda beaamt dat: „Vorig jaar stond ik in de voorste linie. Daar werd ik bovendien niet veel aangespeeld, ook al stond ik vaak vrij en dat is funest voor me. Ik moet vaak de bal heb ben, dan gaat het lekker. Nu ik dit seizoen meer in de middenli nie sta. gaat het ook veel beter. Dat ligt me want daar speelde ik in het Poolse elftal ook. Bo vendien voel ik me dit seizoen mentaal beter". Het blijft opmerkelijk dat Li berda, die tijdens de training de netten aan flarden schiet, zo weinig doelpunten maakt. Jan Liberda: „Als ik in Polen vertel, dat ik in de eredivisie in Ne derland pas een doelpunt heb gemaakt, lacht iedereen me uit. in Polen heb ik wel 57 maal in de eredivisie gescoord. Daar liep het hele spel via mij. En denk erom dat we konden spelen. Ga maar na: ploegen als Rode Ster (7—1), Schalke 04 (6—0). Stan dard Luik (41), Voorwarts Ber lin (40), vaagden we met ge mak oj) ons eigen veld weg". Jan Liberda glimlacht wat me lancholiek. De populairste man van Bytom, gewend aan grote zegt in de nadagen voetballoopbaan over yan AZ tegen de de- „Ik heb me enorm lanpassen, vooral aan het harde spel. Dat was bij Zygmundt minder. Hij vocht in zijn club Katowice altijd al tegen de degradatie, al viel de hard heid in Nederland hem ook nog tegen. In Bytom moesten we het van onze techniek hebben. Dat is trouwens het grote verschil tussen het Poolse en het Neder landse voetbal. In Polen wordt technischer, in Nederland har der gespeeld". Liberda ziet overigens de toe komst voor AZ'67 niét al te somber in. „We hebben vorige week gewonnen van Haarlem. Dat is goed voor het moreel. Als we tegen Telstar ook een gun stige uitslag kunnen bereiken, zijn we er al een heel eind bovenop. AZ is geen ploeg om te degraderen". de strijd gradatie: moeten AMSTERDAM. De tien tafel tennisverenigingen, die uitkomen in de Nederlandse ereklasse, heb ben in Amsterdam een belangen vereniging opgericht. De vereni ging wil in de toekomst betrokken worden bij het vooroverleg be treffende maatregelen, die het hoofdbestuur van de Nederlandse Tafeltennisbond neemt en die be trekking hebben op de landelijke verenigingen. De eerste daad van deze belangen vereniging was het sturen van een tele gram naar het hoofdbestuur van de N.T.T.B., waarin wordt aangedrongen op het nog een jaar uitstellen van een I nieuwe competitievorm en op een onder-» houd. In dit laatste heeft het hoofd bestuur inmiddels toegestemd. De nieuwe competitievorm, die het bestuur van de N.T.T.B. voor ogen staat, komt voor de landelijke verenigingen op het volgende neer: het instellen van een ereklasse van zes clubs (in plaats van thans twaalf), van een reserve-ereklasse van zes clubs (nieuw), van een hoofd klasse van twaalf clubs (in plaats van 24) en een reserve-hoofdklasse van 24 clubs (nieuw). Het belangrijkste bezwaar van de clubs is het feit dat om de plaat sen in deze klassen moet worden ge streden in de tweede helft van de com petitie 1970-'71, die binnenkort begint. Men vindt dit een te korte termijn. LEEUWARDEN De heer Jan de Jong, voorzitter van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond is gisteren zoals we reeds in een deel van onze editie meldden op 67-jarige leeftijd in zijn woning te Leeuwarden aan i hartverlamming overleden. De crematie is op maandag 21 december om 14.00 uur in Groningen. Het leven van Jan Dirk de Jong, die op 18 januari 1903 werd geboren, is volledig beheerst door de sport. Als leraar lichamelijke opvoeding werd hij ook in het dagelijks leven met de sport geconfronteerd. 1946 bestuur werd hij voorzitter van het technisch bondsbestuur. De heer De Jong had een zeer groot aandeel in de structuurwijzi- Steeds Hoger-T.S.B. verdedgt titel in teamtoernooi DEN HAAG De tafeltennisvereni ging Wibats uit Den Haag organiseert voor de vijfde achtereenvolgende keer het nationale mixed teamtoernooi om de Chesterfield Trophy. Mprgen zal de volledige damestop met onder andere Aukje Coltof, Ellen Klatt, Mary van Ruiten en Veronique der Laan en een gedeelte van de herentop, waaronder Van der Helm, Bakker, Onnes en Coltof in de Sporthal de Steenwijklaan strijden om de hoogste eer en wat wellicht belangrij ker is om de aantrekkelijke geldprij- Van de twaalf teams, die elk uit twee dames en» twee heren bestaan, lijken Scylla, de Treffers, AMVJ en de win naars van vorig jaar Steeds HogerTSB. de grootste kanshebbers voor de halve finale-plaatsen. De wedstrijden begin- om 9.00 uur, de finales zullen omstreeks 16.00 uur plaatsvinden. ging van het KNGV, die in 1964 tot stand kwam. In 1965 werd Jan de Jong na het terugtreden van fibndsvoorzitter Hartman, waarnemend voorzitter van het NKGV. Een jaar later werd hij gekozen tot voorzitter. Op de onlangs gehouden algemene vergadering het KNGV kondigde de heer De Jong aan dat hij in 1972 zijn functie als voorzitter zou neerleggen. Teleurstelling De heer De Jong was een groot voorstander van het vormen van één landelijke gymnastiekorganisatie. Het was dan ook een grote teleurstelling voor hem, toen hij onlangs moest aan kondigen dat de bereidheid tot een fu- zie bij de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond niet aanwezig was en dat daarom de besprekingen door het KNGV werden afgebroken. De heer De Jong heeft als leider een zeer groot aandeel gehad in de opkomst van de vergadering Quick Huizum, waarvan hij ook erevoorzitter was. Be halve in de turnsport was hij ook actief in de atletiek en de schaatssport. In het begin van de jaren dertig was de heer De Jong bestuurslid van de Kon. Ned. Atletiek Unie, van welke organisatie hij ook lid van verdienste was. Schaatssport JAN DE JONG de vereniging De Friesche Elfsteden. Bij de Elfstedentocht trad hij op als wedstrijdleider. De heer De Jong was drager van talrijke onderscheidingen. Hij was rid der in de orde van Oranje Nassau, drager van de erespelden van hel KNGV. de Luxemburgse Turnbond en de Zwitserse Turnbond. Verder was hij in het bezit van de medaille van ver dienste van het KNGV. Door de Belgi sche Turnbond was de heer De Jong onderscheiden met de Zilveren Breloc- ke. Haagse jeugd legen jongeren V.C.S. DEN HAAG Het sterke jepgdelftal van VCS, dat leider is van de A-klasse, speelt zondag tegen een Haags jeugd elftal van spelers van 1819 jaar, op het VCS-terrein aan de Dedemsvaart- weg, om 11 uur. Het Haagse elftal als volgt samengesteld: doel: Bakhuis (RVC); achter: Kolstee (ADO), Reuring (DHL), v. d. Ende (DHC), Oudshoom (VVP); midden: De Jong (ADO), Krijger (ADS), H. v. d. Berg (Oranjeplein); voor: Randstein (Rijswijk), Koers (GDS) en Reneman (Wassenaar). Als wissel spelers zijn aangewezen Konink (RKAW), Nesvaba (GDS), Vermeulen (Den Hoorn) en Van Laar (ADO) (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Scheveningen is niet bepaald een plaats waar veel sportmensen vandaan komen. Een gunstige uitzonde ring op dit merkwaardige feit vormt echter de jonge schaatser Wols Plug uit het centrum van Scheveningen, namelijk de Kei zerstraat. Verleden week tijdens internationale wedstrijden in Amsterdam diende hij zich naast Piet Kleine en Jan Heida aan als mogelijke toekomstige opvolger van de „groten" van nu. Met tijden van 43,1, 1.29,4 en 2.19,6 op respectievelijk de 500. 1000 en 1500 meter bezette Plug de tweede plaats in de algemene rangschikking na de jonge Fries, Jan Heida. Zijh verlies had hij te wijten aan de 3000 meter. „Ik ga altijd te snel weg en klap dan in de laatste twee ronden in elkaar", legt de pas 17-jarige Sche- veninger uit. Dat gebeurde verleden week op de Jaap Edenbaan weer. Op de drie korte afstanden was Wils Plug in totaal maar iets achter gebleven op Heida. De 3000 meter betekende voor hem de genadeklap: 4.55,5 voor Heida tegen 5.17,0 voor Plug. Een verschil van maar liefst 21,5 sec. Met de typische mentaliteit van een Scheve- ninger zegt hij: „Ik zal en moet die lange afstand onder de knie krijgen. Dat is mijn doel voor dit seizoen". Toen Plug vier jaar geleden tijdens z(jn eerste wedstrijd na ruim één minuut de 500 meter beëindigde, kon niemand nog vermoeden dal dit „jochie" eens de beste B-junior van het district Noord- en Zuid-Holland- Utrecht zou worden. Trainer van de nationale jeugd- selectie, Egbert van 't Oever, „ont dekte" Wils Plug tijdens de trainin gen van IJsclub Den Haag op de Jaap Edenbaan. Al gauw volgde een uit- >diging voor de conditietrainingen op het CIOS in Overveen. In het seizoen 1969-'70 nam Plug er voor het eerst aan deel. Intussen waren zijn prestaties ge groeid. Voor het seizoen 1967- 68 ver beterde Hij zijn tijd over de 500 meter met ruim tien seconden. In de twee volgende winters bracht Plug deze tijd via 46,9 terug naar 43,7. Op de 1500 meter boekte hij een vergelijk bare vooruitgang: van 2.47,7 in 1967- 68 naar 2.24,0 in 1969-'70. Wils Plug, die in de slijterij van zijn vader werkt, krijgt alle medewerking voor het uitoefenen van „zijn" sport „Na de eerste trainingen op het CIOS had ik helemaal geen zin meer om te leren. Het gevolg is dat ik nu alleen een verkeersdiploma heb", ver telt hij lachend. Wils ziet de toekomst zonnig tegemoet. „Dit jaar wil ik 42,5 rijden", beslist hij en „de lange afstand vergeet ik niet", voegt hij er snel aan toe. ARNHEM Tot enige jaren geleden werd het nationale driebanden kampioenschap wel het „kampioenschap van Brabant" genoemd omdat zo veel Brabanders de dienst plachten uit te maken. Vorig jaar maakte Teegelaar in Tilburg, in hel hart van Brabant, hieraan een einde. Met de komst van De Wilde en De Jong, die beiden voor de Rotterdamse club Jonker Frans uitkomen, is het ideaal voor de Brabanders op nog wankeler basis komen te staan. Zeker nadat gisteravond Rini van Bracht tegen een onverstoorbare Joop de Wilde in zeventig beurten een stevige nederlaag had geleden (6049) en Bert Teegelaar van Van Aart een figurant had gemaakt: 6038. %yan Bracht kreeg van de Delfténaar De Wilde weinig goede aanvangs- stoten en ging mede daardoor steeds slechter spelen. Toch w^s hij na de 58ste beurt, waarin De Wilde een zes liet noteren, nog niet kansloos: 4239. Maar terwijl Van Bracht vervolgens losse caramboles aan zijn totaal toe voegde, maakte De Wilde met series van vier en zes de stand zo groot dat er voor Van Bracht geen redelijk verweer meer mogelijk was. De „gevestigde machthebbers" zullen het in Arnhem bij dit nationale kampi oenschap moeilijk krijgen. Als eerste vertegenwoordiger van het „establish ment" struikelde Henny de Ruijter in de openingsronde tegen zijn 23-jarige clubgenoot Rinii van Bracht. De Bra bander Jan Doggen had de grootste moeite om van de 27-jarige Rotterdam mer Puck van Aart te winnen. Debutanten Winst was er voor titelverdiger Bert Teegelaar tegen Herman Popeyus (in gevallen voor de verhinderde Brosens) en voor de Dubbeldammer Piet de Jong. die in het „duel van de debutanten" Joop de Wilde veel verder achter zich liet (6046 in 75 beurten) dan men op grond van de prestaties van dit tweetal in de voorwedstrijden had mogen ver wachten. Met Piet de Jong, ook vorig jaar al ereklasser maar in de voorwedstrijden net iets te kort geschoten om toen al de finale te halen, zal ook terdege reke ning moeten worden gehouden. Henny de Ruijter ondervond het. Hij begon overweldigend en maakte onder meer een serie van tien, waarmee hij ruim voor kwam: 219 in twaalf beurten. De Jong was echter niet overdonderd, kwam terug met series van 8, 4, en 3 en leidde na 25 beurten: 3125. BOBSLEEER VERONGELUKT BERCHTESGADEN. Op de kunstija- rodel- en bobbaan in Berchtesgade i> gistermiddag in de derde afdaling om de Austria Cup 1970 de 29-jarige Oosten rijker Josef Schnellrieder bij een snel heid van bijna 100 km van de tweemans bob geslingerd. Hij is aan zijn verwon dingen overleden. Op 1 februari 1969 verongelukte de Pool Stanislav Peczka op dezelfde baan, toen hij in een S-bocht van de bob vloog en met zijn hoofd tegen een boom Den Bosch versloeg Lahr DEN BOSCH Voor dé Coupe In ternational is gisteren in Den Bosch de ijshockywedstrijd Den BoschLahr- Canadians gespeeld. Den Bosch won met 7—5. (1—3, 3—2, 3—0). Verkeken Judith van Berkel en Johan Schans wereldkampioen WASHINGTON. Judith van Berkel-de Nijs en Johan Schans zijn gisteren in Washington door de wereldfederatie voor beroeps- zwemmers tot wereldkampioen 1970 uitgeroepen. Hun titels werden toegekend naar aanleiding van het aantal punten dat de Nederlandse zwemster en zwemmer hebben verzameld in zeven races, die door de wereldfederatie zijn uitgeschre ven en waaraan door meer dan negentig zwemmers uit zeventien landen werd deelgenomen. De 22-jarige Johan Schans, die in 1968 deel uitmaakte van de Nederlandse olympische zwemploeg in Mexico en in 1969 profzwemmer werd. eindigde in zijn eerste jaar als beroepszwemmer op de tweede plaats achter de Argentijn Hora- cio Iglesias, die ditmaal na Schans werd geklasseerd. Voor Judith van Berkel-de Nijs was het de zesde titel in de laatste zeven jaar. Als tweede eindigde dit jaar de Amerikaanse Stella Taylor. van De Ruijter, maar toch raakte hij weer achter: 5448. Series van 3, 7 en tenslotte 2 deden De Jong toch als eerste finishen. De- Ruijter, die op 58 bleef staan, £&t verslagen op zijn stoel. Zijn kans op de titel was nu vrijwel verkeken. Doggen bleef wel in de running door in de nastoot tegen Herman Popeyus met twee caramboles een remise forceer de. De uitslagen waren Na de eerste dag is de' stand: 1. De Jong 4 matchpunten, alg. gem. 0.895; 2. Teegelaar 4-0.857; 3. Doggen 3-0.869. 4 Van Bracht 2-0.844; 5. De Wilde 2-0.731; 6. Popeyus 1-0.833; 7 De Ruijter 0-0.898; 8. Van Aart 0-0.678. Bcusekom verder LONDEN Joke van Beusekom, de Nederlandse badmintonkampioene, is gisteravond doorgedrongen tot de derde ronde van de open Londense kampioen schappen. Zij versloeg achtereenvolgens de Britse meisjes Spencer (115, 12 11) en Hogarth (11—2, 11—3), Felice de Nooyer werd in de eerste ronde uitge schakeld door de Britse internationale Juli* Rickard met L'6, 11V C.H.I. ZUIDLAREN Engelse cracks laten het afweten ZUIDLAREN.Parcoursbouwer Sieto Mellema had gisteravond voor het inter nationale jachtspringconcours van bet C.H.I. in Zuidlaren voor een uiterst ge raffineerde opgave gezorgd. De twaalf hindernissen met vijftien sprongen waren zo opgesteld dat een ruiter, die b(J één ervan verkeerd uitkwam, ook bU de volgende in moeilijkheden raakte. De Britse amazone Caroline Bradley had de minste zorgen. Zij kwam met haar paard „Franco" uit op 45,2 sec. Haar tijd werd overtroffen door de jonge Westduitser Wolfgang Kun, die in de middaguren een dubbele overwinning had geboekt. Zijn iets te grote gejaagd heid kwam hem op een springfout te staan, wat zes strafseconden betekende. De tweede plaats werd gedeeld door de Nederlander Anton Ebben met „vete raan" Kairouan en de Italiaan Vittorio Orlandi. De Engelse vedetten Harvey Smith en David Broome leverden weinig opzien barend werk. De uitslag was: 1. Caroline Bradley (G.-B.) met Franco 45,2 sec; 2. Vittorio Orlandi (It.) met Fulmer Feather Duster, en Anton Ebben (Ned.) met Kairouan, beiden 46,1; 4 Marten Kös (W.-Dld.) met Grunga, 47,1; 5. Judy Boulter (G.-B.) met Funny Girl, 48,3. Internationaal springconcours: 1. Wolf gang Kun (W.-Dld.) met Agent, 0 straf- punten, 35,1 sec; 2. Wolfgang Kun met Domjunge 0 - 36,0; 3. Jan Maathuis (Ned.) met Formateur 0 - 36,9; 4. Hubert Parot (Fr.) met Restignac 0 - 40,0; 5. Hans Brugman (Ned.) met Fresco 0 - 42,4.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15