„Zuidmolukkers zijn door Nederlandse regering in de steek gelaten" ZES GETUIGEN A DECHARCHE PLEITEN VOOR BESTAANSRECHT VAN EIGEN STAAT Oorlog voeren in het bos Premie Spaarplan- De Zilvervloot POLEN BESTEDEN 45 PCT. VAN LOON AAN ETEN Meer salaris per 1 januari 1972 voor onderwijzers en kleuterleidsters Materieel NS te oud loopt goed Brazilië in gesprek met Algerije 82 ÜC7 Voordracht twee KVP-jongeren voor kandidatenlijst Vleesexport belangrijk voor economie VRIJDAG 18 PECEMBER 1970 PAGINA 13 ADVERTENTIE (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Ir. Manusama was vandaag op de vijfde dag van het proces tegen de 35 Zuidmolukkers de belangrijkste getuige a decharche ten gunste van de verdachten. Ir. Manusama, president van een groot aantal Zuidmolukkers in Nederland, heeft tijdens de bezetting van de Indonesische ambassadeurswoning in Wassenaar een belangrijke rol ge speeld tussen de Nederlandse regering en de 35 bezetters. Met hem traden nog vijf getuigen a decharge op, die allen naar voren brachten, dat de Zuidmolukkers in Nederland zich vooral ernstig tekort gedaan achten door de Nederlandse regering. De 35 verdachten waren vandaag allen in de rechtszaal aan de Jan van Nassaustraat aanwezig, waar zij vanmorgen reeds een gezamenlijke demonstratie van vrijheidszin gaven. Het overbrengen van de 35 verdachten bracht vanmorgen ook een extra drukte in de omgeving van het gerechtsgebouw. Begeleid door een sterke politiecolonne op motoren, in overvalwagens en auto's, werd met grote snelheid via de Wasse- naarseweg naar de Jan van Nassau straat gereden. Een wagen met verdach ten reed onmiddellijk de poort aan de achterzijde van het gebouw binnen, waarna het secorte pijlsnel opnieuw naar de gevangenis reed. In totaal moesten zeven ritten worden uitgevoerd, die langs de route voor de nodige sen satie zorgde. Toen alle verdachten de zaal waren binnengeleid en zaten, riep én van „ja". Op dat moment stonden alle verdachten op, keerden zich in de richting van de aanwezigen en onder het maken van het V-teken werd een Zuid-Molukse vrijheidsgroet uitgebracht, zoals kenne lijk was afgesproken. Na opening van de zitting, liet de pre sident eerst enkele verdachten voor de tafel komen vanwege herkenning van vijf pistolen welke ter plaatse in Wasse naar in beslag zijn genomen. Inspecteur Rijken geeft hierop een toelichting. Na onderzoek werden drie van de vijf pistolen waarmee het dodelijke schot zou zijn gelost verzegeld. Vervolgens vroeg de president aan ieder van de verdachten persoonlijk op nieuw of zij het dodelijk schot hadden gelost. Allen ontwoorden ontkennend, met een voorbehoud door verdachte H. J. H. Als eerste getuige vanwege de verde diging vertelt mr. G. Stoffels uit Amster dam een en ander over ontstaan en be tekenis van de R.M.S. In 1951 raakte ge tuige betrokken bij het geding tegen de K.P.M. voor troepenvervoer uit Indone sië naar de Zuid-Molukken. Getuige geeft een relaas van al zijn bemoeiingen met diverse processen o.a. in Djokja gevoerd. Hij stelt dat de Zuid- Molukken een zelfstandige staat is. Hij wijst op de ontwikkelingen na de jongste oorlog, toen voor het eerst een ;igen Zuid-Molukkenraad werd ingesteld. Daarin zaten vertegenwoordigers van ille Zuid-Molukse eilanden. Niet alleen Ambon behoorde daartoe. De raad ont- ring bepaalde bevoegdheden, ook wat het voortbestaan betreft waarbij men zich Nederland mocht losmaken volgens recht van zelfbeschikking. Dit betee- kende ook een mogelijkheid zich los te maken van oost-Indonesië, waarbij "men lich echter onder bepaalde voorwaarden aansloot, aldus getuige a décharge mr. Stoffels. een rode draad loopt door de hele geschiedenis van de Zuid-Molukken de tegenwerking van de Nederlandse rege ring, terwijl een moreel recht bestond tot steunverlening. Howel Ned. Indië zegt dat de Zuid-Molukkers een opstand heb ben gepleegd. Doch deze noemen het een .oorlog", gezien de zelfstandigheidsposi- iie, er wordt nog altijd gevochten, aldus nr. Stoffels. „Wanneer de president van Indonesië lier komt, is dat dus voor de Zuid-Mo lukkers het hoofd van een vijandelijke staat. „En daar heb ik volkomen begrip stelt deze getuige vast. „Het ligt dus geheel anders dat zij de residentie de ambassadeur van Indonesië bezet hebben, dan wanneer dat zou zijn met enig andere ambassade", besluit mr. Stoffels. Drs. M. H. Mrien de tweede getuige décharge deelt desgevraagd mee, geen enkele binding te hebben met Zuid-Mo lukkers. Hij geet een uiteenzetting over de demobilisatie van de KNIL-militairen. Daarover zijn destijds de bekende pro cessen gevoerd, o.a. om de demobilisatie in Nieuw-Guinea te doen plaats vinden. „Het was beslist niet de wil van de Zuid- Molukkers om in Nederland te worden gedemobiliseerd", aldus drs. Marien. Verdediger mr. Droessen: „Toen waren, zij dus tegen hun zin militair af". De Nederlandse regering voerde toezeggin gen niet uit. De mensen ontvingen uit kering. Men dacht dat het verblijf van korte duur zou zijn. In zijn verdere verklaringen wijst ge tuige drs. Marien op de taalmoeilijkhe den, hetgeen in sterke mate van invloed is op de studiehandicap. „Wanneer thuis nog steeds Maleis wordt gesproken en de ouders weinig of geen begrip hebben voor het onderwijs, dan wordt het moei lijk medeleven te tonen voor de kinderen bij hun studie. Op de lagere scholen liggen de Zuid-Molukse kinderen in ont wikkeling dan ook lager. De gebrekkige taal verhindert de Zuid-Moluken ook veelal deel te nemen aan het culturele leven in ons land". „De criminaliteit van de Zuid-Molukse jongeren blijkt veel geringer te zijn dan van de Nederlandse. Voor Nederlandse jongens in de leeftijd van 10-18 jaar ligt het cijfer driemaal zo hoog, voor Neder landse meisjes zelfs tienmaal hoger dan bij de Zuid-Molukse jongeren", aldus drs. Marien, die erop wijst, dat de dis criminatie op dezelfde lijn ligt als met betrekking tot b.v. Surinamers. Op een vraag van de officier deelt deze getuige mee, dat het hem vrijwel niet mogelijk is geweest contact te ver krijgen met het Commissariaat Zuid-Mo- lukkenhulp. Men bleek daar niet erg ge steld te zijn op het verschaffen van in- lichtingen. „In elk geval niet in de ho- gere rangen van het commissariaat", al- dus drs. Marien. De zitting duurt voort Deze mesaanval heeft niets te maken met het uitvechten van een persoon lijke vete tussen enkele Zuidmolukse jongeren. Het is een gerichte training van een- peloton voor het leger van kolonel Tamaela, tegenstander van ir- Manusama, en voorstander van een militaire oplossing van het Zuid molukse probleem. Terwijl de kolonel in New York verblijft voor het zoeken van medestanders in zijn strijd, oefent zijn leger ergens in de Nederlandse bossen. In de vroege ochtenduren van zondag oefenen jonge Zuidmolukkers, onder leiding van een onderofficier, in het mesvechten, de tijgersluipgang, exercitie en een vechtsport die op karate lijkt- Gekleed in. gevechtstenue bereiden zij zich voor op de vrijheids strijd die zij op hun eilanden willen Spaart u nog niet? Om te sparen met het Premie Spaarplan moet u 21 zijn. En niet ouder dan 59l Wonen in Nederland, 't Belastbaar inkomen mag in'69 niet hoger zijn geweest dan 15.000 gulden. Als u tussen de f 25, en f 250,per jaar spaart ontvangt u een premie van 20%. Belastingvrij. Om aan de Zilvervloot te beginnen moet je ten minste 15 zijn. ONDERNEMINGSRAAD UTRECHT (A.N.P.). De onderne mingsraad van de Nederlandse Spoor wegen is bezorgd over het materieelpark van het bedrijf. In een vergadering over het investeringsplan voor 1971-'73 con stateerde de raad, dat er b(J de N.S. te veel oud materieel rijdt. Door het intensieve gebruik en de hoge snelheid, met name bij de nieuwe dienst regeling „Spoorslag '70", treden defecten op. Het huidige materieel is overbezet. Wel zijn al zeventig orders geplaatst voor twee-wagenstellen. Voor achttien twee-wagenstellen moet nog een order geplaatst worden. DELFT (ANP) Ruim tweeduizend winkeldrjjvende zakenlieden hebben zich tot nu toe als deelnemer aangemeld voor de nationale hartspaarzegelactie van de Nedrlandse Hartpatiëntenvereniging. Volgens de heer J. van der Putten, leider van het centraal bureau voor fondsenwerving in Rotterdam, dat de landelijke actie coördineert, is dit aantal al voldoende om jaarlijks een bedrag van rond de 400.000 gulden in de kas van de hartpatiëntenvereniging te laten vloeien. De vereniging wil, zoals gemeld, met deze fondsen hartbewakingsapparatuur aanschaffen voor hulp op korte termijn aan hartpatiënten, van wie er volgens de vereniging duizenden op een wachtlijst staan omdat er niet voldoende accommo datie voor noodzakelijke operaties is. DEN HAAG De enige van de 775.552 deelnemers aan sporttoto 22 van afgelopen zondag, die de dertien kruisjes juist heeft ingevuld, krijgt daarvoor een bedrag van 265.39è gulden. De cijfers van sporttoto 22 zijn: deelnemers: 775.552; in leg: 1.685.069; prijzenbedrag: 758.281; eerste prijs: 265.398 één melding; twee de priis: f 189.570 56 meldingen, elk bru to 3385; derde prijs: 265.398 932 mel dingen, elk f 284.70; extra-prijs: 37.914 631 meldingen, elk 60.00. ONTVOERING BUCHER RIO DE JANEIRO (AP) De Brazi liaanse regering is donderdagavond overleg begonnen met de Algerijnse ambassade over het vervoeren van de zeventig politieke gevangenen, die in ruil voor de ontvoerde Zwitserse am bassadeur Giovanni Bucher moeten worden vrijgelaten, zo heeft het pers bureau AJB gisteravond bericht. Dit bericht vormt de eerste aanwij zing dat de Braziliaanse regering be reid is te onderhandelen met de stads- guerrillastrijders die de Zwitserse am bassadeur op 7 december hebben ont- LÜNEBURG (AP) Twee Oostduitse jongens, één van 14 en één van 15 jaar, hebben gisteravond getracht de Ijskoude Elbe over te zwemmen, naar West- Duitsland toe. Beiden raakten onderweg door de koude bewusteloos. Het lichaam van één van de twee jongens werd vanmorgen aan de westoever gevonden door een boer. Het was half bevroren, maar het leven was nog niet geweken. De jongen ligt nu in een ziekenhuis. Het lijk van zijn metgezel is later door de politie en I de douane gevonden. En niet ouder dan 20 (oud- militairen 23). De inleg is max. f 300,— en min, f 30, per jaar. Premie is 10% over inle g-p lus-rente. Belastingvrij. Spaaxtual? Dan weet u, dat u de hoogste premie ontvangt wanneer u tijdig voor het einde van het jaar het max. spaarbedrag inlegt. Kijk het even na en stort dit jaar bij als het kan. Inlichtingen bij de vele aangewezen instellingen en bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid afd. Voorlichting bezitsvor ming, Antwoordnummer 51Den Haag. Postzegel plakken hoeft niet. verslaggevi lig DEN HAAG Het Hoofdbestuur van de KVP-jongeren heeft de voordracht voor twee verkiesbare plaatsen op de kandidatenlijst over de komende Ka merverkiezingen rond. Op de eerste plaats staat het Haagse gemeenteraads lid Wim du Chatinier en op de tweede plaats volgt Piet Zelissen uit Oss. De voordracht telt verder zes reserves en zal nog bekrachtig moeten worden door de leden van de KVPJG, die hierover (Van onze correspondent) LONDEN Los van de verantwoor delijkheid van de economische plannen- nakers, heeft het er alle schijn van dat de Polen van de relletjes en de rorust gegeten hebben. Een Poolse arbei- ler besteedt namelijk meer dan 45 pet. ran zijn Inkomen aan voedsel, een uit- londerlijk hoog percentage. Het gemid- lelde inkomen van een Poolse metaal- irbeider ligt tussen 2200 en 2500 zlotys and. In de dienstensector ligt dat en heel stuk lager. Een goed betaalde arbeider* moet het an viereneenhalve maand, 12.000 lotys, neertellen om een televisie te unnen kopen en een maandloon voor ae nieuw kostuum. Dat is geen aan- :elijk perspectief voor de arbeiders P de scheepswerven van Gdynia of insk, die afgezien van de mijnwer- ers, tot de bestbetaalde arbeiders in 'olen behoren. De Polen eten en drin- «n veel. Zelfs al kost ham 100 zlotys kilo (nu 120 zlotys), of het zevende van een weekloon, de hamcon- umptie is toegenomen. Dit volledig ge- aan evenwicht tussen de prijzen landbouwprodukten en industriële oederen is niets nieuws. Twee jaar «leden werd een poging gedaan dat te orrigeren. De vleesprijzen stegen tus- «n de 20 en 40 pet. De Polen zijn grote leeseters, maar de harde valuta die Stanislaw Kociolek (37), de Poolse vice-premier, die de Poolse arbeiders 'in Gdansk tot rust probeerde te brengen. Kociolek wordt in Polen als de komende man beschouwd door de export van vlees verdiend wordt, is te belangrijk voor de econo mische groei van het land. De voor naamste voedselprijzen bleven stabiel tot de aankondiging van afgelopen za terdag dat ze tussen de acht en zesen dertig procent zouden stijgen. Ter com pensatie daarvan werden de prijzen van duurzame consumptiegoederen als televisies, ijskasten en wasmachines tussen de 15 en 30 pet verlaagd. Veel van deze produkten worden ge maakt in fabrieken met geïmporteerde machines, die door de landbouwexpor- ten betaald zijn. In de laatste twee jaar hebben er belangrijke veranderingen aan het voedselfront plaatsgehad. De prijzen van fruit en groenten schoten omhoog. De voorraden van sommige geïmporteerde produkten, zoals citrus vruchten, cacao en koffie droogden op. Koffie heeft op de zwarte markt zelfs 800 zlotys opgebracht. De Poolse rege ring heeft zich ingespannen om de agrarische produktie te verhogen, met enig, maar niet genoeg succes. De vroe ge pogingen tot massa collectievisatie eindigde met de moeilijkheden in Poz- nan in 1956. Toen is 5 pet van het land gecollectiviseerd. Tien pet is in handen van de staat en de rest is particulier eigendom. Dat betekent dat de Poolse landbouw nog voor een groot deel met paardetractie werkt. Op de staatsboer derijen is de graanproduktie door mechanisatie en kunstmest aanzienlijk verhoogd. Het probleem heeft in de veestapel gezeten. Twee jaar slecht weer hebben de pogingen van de rege ring de investeringen in de particuliere ondernemingen te kanaliseren, afge remd. Om de vleesexport te handhaven en om de eigen hongerige bevolking te voeden,moet nog steeds op grote schaal graan geïmporteerd worden. De voorbe reidingen voor het nieuwe vijfjaren plan, dat volgend jaar start, hebben de problemen vergroot. Volgens dit plan zullen bedrijfsleiders en arbeiders premies ontvangen bij produktietoename. Om er zeker van te zijn dat de industrie niet iets achter houdt om volgend jaar een vette premie in de wacht te slepen, heeft de regering ongebruikte en onbezette machines en mensen weggehaald. Het resultaat is aanzienlijke werkloosheid geweest. (Copyright TI.. Guardian) De Britse premier Heath had gisteren i De KVP-jongeren hebben driekwart jaar uitgetrokken om tot de uiteindelij ke volgorde op de voordracht te komen. Aanvankelijk dachten de KVP-jongereo slechts met kandidaten, die niet ouder waren dan dertig jaar, te komen, maar mede op advies van een speciaal inge stelde selectiecommissie besloot het jon- gerencongres tijdens een dramatische bijeenkomst op 31 oktober in Arnhem de kandidaatstelling te heropenen, met weglating van de eis dat de kandidaten niet ouder dan dertig jaar mochten Een nieuwe selectiecommissie kreeg tot taak een advies uit te brengen over de nieuwe voordracht uit bijna zeventig sollicitanten en kwam daarmee begin deze week gereed. Als eerste op de voordracht stond Wim du Chatinier en als tweede Paul Beugels. De reserves waren achtereenvolgens Ruud, Bun, Bert Arling, Piet Zelissen, John Penders, Piet Smink, P. Merkelbach en drs. C. van Lotringen. Het hoofdbestuur van de KVP-jonge ren volgde het advies van de selectie commissie grotendeels op. Alleen de door de selectiecommissie als vijfde ge plaatste Piet Zelissen werd op de twee de plaats gezet, zodat Paul Beugels naar de derde plaats verhuisde, terwijl in plaats van de laatste twee reserves de Limburger René van der Linden op de voordracht werd geplaatst. Kort na Kerstmis moeten de schrifte lijke stemmen van de leden binnen zijn, waarna de definitieve voordracht be kend gemaakt kan worden. De twee hoogst geplaatste kandidaten kunnen in elk geval rekenen op een Kamerzetel. Oscar Lewis overleden NEW YORK (AFP) De Ameri kaanse auteur Oscar Lewis is donder dag in New York op 55-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Hij werd bekend door populaire antropologische werken over arme Mexicaanse en Porto- ricaanse families „De kinderen van Sanchez", „La Vida" en „Vijf faml- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Veringa (O. en W.) verwacht dat onderwijzers en kleuterleidsters vanaf 1 januari 1972 beter betaald zullen worden. Er wordt een grootscheeps onderzoek gehouden naar de zwaarte van de taak van onderwijzers, kleuterleidsters, leraren bij het voortgezet onderwijs en directeuren. De minister rekent erop dat dit onderzoek in augustus volgend jaar zal zijn afgerond. Hü verwacht dat. volgens de te verzamelen gegevens, de financiële waardering van de onderwijzers bij het basisonder wijs te laag is. De eerste faze van de salarisverbete ring zou dan in januari orop volgend kunnen ingaan. De minister zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Hij hoopt dat door de herwaardering een einde zal komen aan do zuigkracht van het voortgezet onderwijs, waardoor elk jaar een groot aantal onderwijzers overstapt van de lagere naar de middelbare school. Staatssecretaris Grosheide zal in deze kabinetsperiode niet meer de nieuwe wet op het basisonderwijs in dienen. Op zijn voorontwerp zijn veel reacties binnen gekomen. De P.v.d.A.'er Laban wilde dat de staats secretaris zijn wetsvoorstel omwerkt zodat kleuter en basisonderwijs tot één geheel worden gemaakt. Hij diende hiertoe een motie in. Mr. Grosheide vond het onverstandig als de Kamer nu al een uitspraak doet over de eenheid van kleuter- en basisonderwijs. Er zijn hierover veel adviezen op komst naar aan leiding van het voorontwerp. Die moeten eerst be studeerd worden. De Kamer kept ze nog niet. Boven dien zal de nieuwe wet op het basisonderwijs niet stabiliserend, eerder versnellend werken op de ont wikkeling, meende de staatssecretaris. Aan lagere scholen met kinderen uit benadeelde milieus moeten meer extra-onderwijzers worden aan gesteld dan thans gebeurt, vindt de oppositie. Ook K.V.P. en V.V.D. voelden hier wel voor. Staatssecre taris Grosheide wil echter eerst de 35-schaal voor de klassegrootte realiseren (in augustus volgend jaar wordt de 36-schaal van kracht). Dr. Veringa wil nog vóór de verkiezingen komen met een wetsvoorstel tot herziening van het onderwijs aan universiteiten en hogescholen, uitgaande van de voorstellen die regeringscommissaris prof. K. mus in zijn nota's heeft gedaan. De staatssecretaris wil proberen volgend jaar augus tus experimenten met middenscholen te laten starten. De misverstanden hierover wilde de staatssecretaris gisteren bij de behandeling van de onderwijsbegro ting in de Tweede Kamer uit de wereld helpen. Het stond voor hem vast dat het werkprogramma van de middenschool niet voor alle leerlingen hetzelfde mag zijn. Naar aanleg en voorkeur moeten er meer dere leerprogramma's ter beschikking staan. Voor de werkende jongeren is volgens de staats secretaris onmogelijk meer vormingswerk te reali seren dan ln de onderwijsbegroting wordt aange kondigd. In amendementen had de oppositie gevraagd de 15-jarlge werkenden in augustus volgend jaar niet één maar twee dagen verplicht naar school ot vormingscursus te sturen. Daar zijn 2100 extra- leraren of vormingsleiders voor nodig en dat is vol strekt onmogelijk, ook met de betere werving die de oppositie mogelijk acht, zo reageerde de heer Grosheide.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13