VORM TWENTE NET VOLDOENDE Posthumus de meest laconieke Feijenoorder V ierlandentoernooi eerste handbaltest Doelman Dynamo hielp dapper mee Schenk twee keer tweede DOELPUNT AFGEKEURD HANDS NIET 1 BESTRAFT Fouten van scheidsrechter Duyndam eerste achter derny STEUN GEVRAAGD VOOR NIEUW CIRCUIT DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 PAGINA (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Baarden zijn niet in tel bij Feijenoord. Toch piekert Hans Posthu mus, de nieuwe aanwinst, er nauwelijks over om de schaar erin te laten zetten. „Ze zullen me moeten ne men zoals ik ben. Voor geen goud laat ik mijn baard eraf scheren. Van iets, dat met zoveel zorg is ge kweekt, kan ik toch niet van de ene op de andere dag afstand doen". Hans Posthumus, de verrassende keuze van Feijenoord, gedroeg zich gisteren zeer bijzonder na zijn eer ste officiële kennismaking met trai ner Ernst Happel en alle anderen, die het kan toch haast niet an ders veel indruk op hem moeten hebben gemaakt. ,,Ik ben blij" en dat soort opmerkingen, die min of meer in de lijn der verwachting lagen, kwamen niet of nauwelijks over zijn lippen. De 23-jarige Har derwijker verbijsterde zijn omgeving soms wel met wat nonchalant en kortaf uitgesproken antwoorden, die geen duidelijk beeld gaven van zijn interesse voor Feijenoord. „Ik ben verbaasd. Dat is het enige dat ik eigenlijk te zeggen heb. Ik zal verder alles zelf moeten bewijzen. Daar ben ik me heel goed van- be wust. Hoelang die periode kan du ren, weet ik niet. Het zal gedeelte lijk van mijn conditie afhangen". Manager Brox had van tevoren ge waarschuwd voor zijn laconieke houding. „Hij was een prettige vent om mee te onderhandelen. Hij weet Ontdekt Het is gemakkelijk om te conclude ren. dat Hans Posthumus een tik keltje eigenwijs is. Die indruk maakt hij, maar dat zou toch niet eerlijk zijn. Waarschijnlijk is zijn ontwikkeling te snel gegaan en heeft hij zijn gevoel voor publiciteit verlo ren. Bij Feijenoord. waar een full- prof constant in de belangstelling staat, verandert die situatie wel. Er mag niet vergeten worden, dat Hans Posthumus nog niet zo lang mee- gedraait in het betaalde voetbal. Hij werd pas ontdekt in 1968. Bij de toenmalige zaterdagkampioen WOG i speelde de aggressieve Hardei wij kei- een hoofdrol. Scouts van DWS en DOS wilden Posthumus toen al „strikken". Zijn voorkeur ging uit naar Wageningen. dichter bij huis. De technisch niet zo uitzonderlijk begaafde Gelderse schutter voetbal de een seizoen in het eerste elftal en viel onmiddellijk op door zijn pro- duktiviteit. Met Willy van der Kuy- len. die ook 26 doelpunten maakte, eindigde Hans Posthumus op een ge deelde eerste plaats van de topsco rerslij st. Politiehond Vanaf dit seizoen bleef het stil ron dom Hans Posthumus. Zijn werkge ver. Wageningen, weigerde in te gaan stopte hij. Z n bouviers Marko en Rekel stoeiden toen bijna dagelijks met hun baas op de Veluwse heidevlakten, het nuttige met het aangename vereni gend. Tegelijkertijd richtte Posthu mus de dieren af als politiehonden. Hij zal Rekel cn Marko binnenkort van de hand moeten doen als hij gaat verhuizen naar Rotterdam. ..Zij zijn klaar voor het werk, waarvoor ze zijn opgeleid en ik verkoop ze" Voor nieuwe „adopties" bestaat geen tijd meer. Posthumus beseft zeer goed, ondanl zijn lakonieke hou ding. dat dit seizoen veel van hem wordt verwacht. Hij zal zich als full prof moeten presenteren in het Van wanten Zijn betrekkelijke onervarendheid met topvoetbal behoeft geen nadeel te zijn. Ook voor Feijenoord niet. Manager Guus Brox legt dat heel nadrukkelijk uit. „Vele mensen be grijpen onze beslissing niet. Ze stel len: hij is te langzaam en hij is technisch niet goed genoeg voor een elftal als Feijenoord. Uit mijn infor maties is gebleken, dat hij een spe ler is die het gevoel heeft meestal op de plaats te staan waar hij aanwe zig moet zijn. Voor ons elftal is zo'n speler veel waard. Hoeveel kansen krijgen we niet in bijna elke wed- Hans Posthumus op de massagetafel hij Feijenoord. Verzorger Meijer neemt de nieuwe aanwinst onder handen. strijd" We maken alleen geen doel punten". Kritiek op Posthumus als schutter wijst de Rotterdamse mana ger met een simpel gebaar van de hand. „Het is meestal zo geweest, dat een speler die in de tweede divi sie doelpunten maakt, ook in de eerste en de eredivisie van wanten weet. Neem als voorbeeld maar Dick van Dijk". Overtredingen stelt kortaf dat hij zich nog niet reel voorstelt van zijn periode bij Feije noord. „Ik wil eerst alles beleven voor ik weet waar ik aan toe ben". De suggestie, dat een periode van anderhalf jaar daarvoor niet lang is, verwondert hem. „Het moet genoeg zijn, dacht ik. Feijenoord vond deze termijn ook het beste". Nogmaals op het resultaat van zijn „avontuur" in Rotterdam vooruitlopend. verklaart hii„Het kan een succes worden, maar ik ben er zelf ook niet zeker van. Je moet. een keer een kans krijgen en dan onmiddellijk toe- Uit de rest van het gesprek bleek Hans Posthumus allerminst een voetbal fanaat te zijn. „Ik ben beslist niet knettergek van voetballen. Sport is voor mij meer een hobby. Ik maak er in mijn geval nu ook nog een goede verdienste van". Zwakke punten in zijn spel benadert de kersverse Feijenoorder zeer positief. „Mijn zwakte is het storen van de tegenstander. Ik ben er te ruw voor, vind ik. Daarom maak ik in die situaties altijd zoveel overtredingen" Voetbalminded Harderwijk heeft nog maar weinig blijk van medeleven gegeven. Zijn weer even laconieke reactie daarop: „Ik ben daar niet zo populair en dat wil ik niet zijn ook". Conditietest Een overhaaste entree vermijdt Hans Posthumus liever. „Als ik za terdag al moet meedoen in het b- elftal. zie ik zo'n wedstrijd als een conditietest. als een soort training. En niet anders". Te laconiek werd Hans Posthumus toen hij zelfs beweerde Feijenoord Ajax zondag waarschijnlijk niet te kunnen bijwonen. „Ik moet nog zo veel zaken regelen", was zijn uitleg Manager Brox stak daar echter een stokje voor. Vriendelijk glimlachend „redde" de manager de situatie door uit de doeken te doen dat Posthumus een uitnodiging voor de wedstrijd had gekregen en dat hij er zeker gebruik van zou maken REN® VAN DE KERKHOF kansen gemist. 1NSCHEDE FC Twente mag in de kwart- inales van het Runners Up Cuptoernooi proberen jj:^. lie bewijzen internationaal mee te kunnen. Dat j**/'Vis gisteravond in Enschede niet helemaal uit- Igekomen, ondanks de overwinning van 10 op [Dynamo Zagreb. In de eerste helft bereikte FC Twente slechts sporadisch de vorm, die de ploeg de afgelopen weken in de nationale com petitie demonstreerde. Maar dat bleek toch juist genoeg voor de volle winst en ruim voldoende voor plaatsing in de volgende ronde, omdat de eerste ontmoeting in Zagreb met 22 was af gesloten. Het was opvallend dat de Joego- Slaven geen moment de indruk wekten, dat zij door hun trainer Tschik Cajkovski waren ge ïnstrueerd tot het omverwerpen van de Ensche- dese muur. Die mogelijkheid was er zeker in de tweede helft want toen zat er totaal geen Ijjn meer in het spel van Twente. Maar Dynamo bleef volharden in het bekende Öosteuropese spelletje: leuk combineren tot het strafschop gebied en dan de zaak verprutsen. Alleen mid denvelder Piric waagde af en toe een afstands schot, maar ook dat gevaar verdween toen hij na de rust werd vervangen door Bravic. HAMAR. De Nederlandse schaatskernploeg heeft gisteren in Hamar, waar het trainingskamp is, deelgenomen aan internationale wedstrijden. Ard Schenk eindigde op twee afstanden als tweede. Op de 500 meter moest hij de Noor Johan Lind voor laten gaan (41.2 tegen 41.3 seconden) eh op do vijf kilometer liet de jonge Noor Willy Olsen 7.51.7 noteren tegen Schenk 7.52.6. Peter Nottet verkoos de 3000 meter boven de 5000 meter en duldde met 4.35.0 niemand voor zich. Eddy Verheyen won de 1000 meter in 1.26.8 voor Jan Bazen, die tweetiende seconden meer nodig had. Het was zes graden onder nul. De voornaamst»»-resultaten zijn: 300 m: 1, Joh„n Llnd (Noorw I 41 I sec.. 2. Ard Sclrehk (Ned.) 41.3 3. Jan Dazen (Ned.) 41.4, 4. Marten Hoekstra (Ned 41.5. 5 Piet do Boer (Ned.) 41.9 6. Epple Bleeker (Ned.) 42.5, 7. Eddy Verheyen (Ned.) 42.9. 8. Peter Nottet (Ned.) 43.0 9 Kees Verkerk (Ned.) i.r.a, En toch zouden de Joego-Slaven nog i reële kans op een beter resultaat .jben gehad, als de niet altijd over- ligende Engelse scheidsrechter Lyden zonneklaar handsgeval van de tot itrale verdediger gebombardeerde 'Jan Jeuring (De Vries viel na de rust lit) met een strafschop had ge- lonoreerd. Bovendien had FC Twente ïog het geluk, dat doelman Dautbegovic neer geen schot onder controle kon crijgen hoewel assistent-trainer Drazan lercovic hem intensief daarop had'ge traind. Zijn zwakke optreden leverde Fc Twente, evenals vorige week in igreb, een doelpunt op. Jan Jeuring, 'deponeerde de bal in het net. Eerste fout Twente begon, zoals gebruikelijk in thuiswedstrijden, furieus. Al in de eer- ,jle minuut resulteerde dat in twee jioekschoppen. In de vierde minuut maakte Dautbegovic zijn eerste fout schot van zeker 25 meter van Willy de Kerkhof, de zwakste aanvaller Twente, liet hij onder zich door- llippen. De ruim 20.000 toeschouwers in iet Diekmanstadion moesten enige se- onden later teleurgesteld hun armen weer laten zakken, want de scheids- •eehter vond dat Jeuring hinderlijk 'uitenspel had gestaan en keurde het loelpunt af. Even luwde het offensief van Twente n kon Dynamo aandacht aan de aan- al besteden. Er werden aardige techni- sche .staaltjes vertoond maar als de aanvallers in de buurt kwamen van Van Iersel, De Vries. Drost en van Oranen, was de zaak snel in het voor deel van de Enschedeërs beslist. Veel en goed Na een kwartier nam Twente weer het initiatief. In de negentiende minuut schoot Van Iersel na een combinatie met Willy van de Kerkhof in de rich ting van Daut&egovic, die de bal liet wegspringen waardoor Jeuring gemak kelijk scoren kon (lj—0). Nog in dezelf de minuut ketste een schot van Piric af op de lat. Tot de rust bleef Twente de wedstijd controleren, zonder tot buiten gewone verrichtingen le komen. Alleen de koelbloedige Epi Drost en Theo Pahlplatz die, achter de voorhoede spe lend. zeer veel en zeer goed werk verzette, zorgden ervoor dat de wedstijd aantrekkelijk bleef. En als René van de Kerkhof niet twee schitterende kansen had laten liggen, zou Dynamo al in de eerste helft definitief op afstand zijn Na de hervatting gebeurde er weinig verheffends. Het sterk teruggevallen Twente slaagde er toch nog, steeds in zonder al te veel moeite, het gewriemel van de Joego-Slaven tijdig te onderbre ken. Hoewel Cajkovski twee mutaties aanbracht door in de rust Blascovic. die het niet kon redden tegen Pahlplatz, en na vijftien minuten Piric het Veld te laten ruimen voor resp. Valec en Bra vic, kwam er geen sprankje meer over tuiging in het spel van Dynamo. Ook Rijvers haalde twee spelers uit het veld: De Vries en René van de Kerkhof (kramp) die werden vervangen door Notten en Rooks. Door het verdwijnen van De Vries (blessure) moest Rijvers de ploeg reorganiseren. Jeuring werd assistent van Drost en Notten probeerde j het in de aanval. Ook Dynamo geloofde I het wel. Cajkovski na afloop: ..Wij heb- j ben niet in Enschede verloren, maar al Juventus heeft zich gisteren in Turijn door een overwinning van 20 op Pees: Dozsa geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Runners-Cup. De Italianen hadden de eerste wedstrijd te gen Pecsi Dozsa gewonnen met 10. Twee blunders van doelman Rapp. (85e en 87e minuut) op schoten van Anastasi deden de Hongaar de das om. Tancredi (Juventus) stopte een strafschop Er wa ren slechts 6000 toeschouwers. Ook Arsenal heeft zich geplaast voor de kwartfinales van het toernooi om de Runners Up Cup. De „Gunners", die de thuiswedstrijd tegen de Belgische Be- verenWaas met 40' wonnen, speel den gisteravond gelijk: 00. ENSCHEDE Tschik Cajkovski brieste van woede. „Die drie En gelsen hebben ons genomen. Twee strafschoppen hebben ze ons gesto len. Dat was geen fair play. De scheidsrechter was trouwens ook fout bij het doelpunt van Twente na drie minuten". Tegenover de uitbarsting van Cajkovski stond het rustige oordeel van scheids rechter Lyden. „Het eerste doel punt van Twente? Nogal dui delijk, hinderlijk buitenspel." „De eerste handsbal?". „De verdediger werd uit zijn evenwicht gebracht en kon daardoor hands niet voor komen." „De tweede keer?" „De man kreeg de bal gewoon tegen zijn arm. De grensrechter noch ik hebben dat anders kunnen zien tenminste". Kees Rijvers, Twente's trainer had ook kritiek. „Het is voor ons onbe grijpelijk. dat het eerste doelpunt werd afgekeurd. Voor ons was dat verschrikkelijk. Door de griep, vo rige week opgelopen op het vlieg veld van Twente, was de conditie niet best. Na de rust is dat duide lijk gebleken. Je kreeg door die niet volmaakte conditie gekke din- gejv De black-outs van Jeuring toen hij hands maakte, de kansen die René van de Kerkhof miste." ANTWERPEN Leo Duyndam heeft gisteren in het Antwerpse Sportpaleis een race over zestig ronden achter dernymotoren voor beroepsrenners gewonnen. Tweede werd de Belg Hooyberghs en derde Gerben Karstens. In een koppel rit over 80 ronden ein- i digde het duo Van Midden-Karstens als derde achter Debosscher-Van de Vijver (Belg.) en Daelemans-Claes (Belg Wim Bravenboer en de Belg Verdooren werden LTRECHT Het Nederlands Handbal Verbond en bondscoach Jaroslav Mraz duimen dat het geluk dat het NHV nodig heeft om de Olympische Spelen van München te halen Nederland niet in de steek laat. Het NHV kan de periode van ruim een jaar die nog voor het Spaanse kwalificatie toernooi (eind februari 1972) ligt, niet onbezorgd tegemoet zien, omdat de vergunning voor bondscoach Mraz om buiten Tsjecho-Slowakije te werken afloopt op 31 deëember. Men rekent op verlenging en hoopt op prolongatie tot de Olympische voorbereiding achter de rug is. Zwitserse zege ATHENE Zwitserland heeft giste ren in Athene de wedstrijd voor groep drie van het toernooi om het Europees kampioenschap tegen Griekenland met 10 gewonnen. Muller scoorde in de tweede helft. Er waren 35.000 toeschou- De stand in groep drie is: I 1. Zwitserland 1 1 0 0 2 10 2. Malta 10 10 1 1—1 I 3. Griekenland 2 0 111 1—2 4: Engeland 0 0 0 0 0 00 DEN HAAG De bestu ren van de Kon. Ned. Au tomobiel Club en de Kon. Ned. Motorrijders Vereni ging hebben de minister Klompé van CRM schrif telijk gevraagd of zij kunnen rekenen op finan ciële steun van dit depar tement bij de voorberei ding van de aanleg van een nieuw circuit voor snelheidswedstrijden. Zij wijzen er in hun brief op da-t de gemeenteraad van Zandvoort zich on langs in principe heeft uitgesproken voor ophef fing van het plaatselijk circuit en dat er ernstig. kening mee moet wor den gehouden, dat het circuit ook inderdaad zal verdwijnen. „Wij vertrouwen, dat het Zandvoortse circuit", al dus de brief, „niet op zeer korte termijn zal ver dwijnen, maar het is wel hoog tijd om de mogelijk heden voor een planolo gisch goedpassend perma nent circuit elders in den lande serieus te overwe gen. Een voorlopige schat ting cuit, dat aan investering acht cl tien dat i cir- de internati- vergt van miljoen gul- is zonder financiële steun van overheidswege de plannen af te ronden. „Reden waarom wij," al dus besluit de brief, „uwe excellentie verzoeken ons te willen berichten of ter zake in principe gerekend zal mogen worden op een bijdrage van het ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. en zo ja in welke orde van grootte zo'n bijdrage zou kunnen liggen." Die onzekerheid is overigens geen aanleiding om af te wachten. Het NHV stelde een ambitieus programma op, waarbij in een jaar ongeveer zestig dagen beslag zal worden gelegd op de spelers. In die tijd zal een groot aantal oefenwedstrijden en toernooien worden gespeeld, dié een voortzetting moeten garanderen van de groeiende kracht van het Nederlandse herenzaalhand bal. De twintig geselecteerde spelers heb ben zich allen bereid verklaard de tijd voor training en oefenwedstrijden be schikbaar te stellen. Om de gehele op zet te kunnen afwerken, is veel geld nodig. Het NHV heeft voor de voorbe reidende periode een begroting opge- teld van iets meer dan 200.000 gulden waarvan alleen al 40.000 gulden nodig is om uit te keren aan gederfde lo- Het eerste resultaat van de al begon- j nen voorbereidingsperiode zal op 2 de- cember en de twee daaropvolgende da gen zichtbaar zijn in de Catharijrw- sporthal in Utrecht, waar, een vierlan- j dentoernooi wordt gehouden met deel- 1 neming van Nederland, Oostenrijk. Fin- land en Frankrijk. Het programma .voor het toernooi in I Utrecht is: 27 december Finland Frankrijk en OostenrijkNederland; 28 december FinlandOostenrijk en Fran- rijk—Nederland; 29 december Fin landNederland en FrankrijkOosten- Oefenprogramma Voorts staan op het programma een wedstrijd tegen Israël op 7 januari, uitwedstrijden eind januari tegen Oos tenrijk. tegen Tsjecho-Slowakije half februari, onmiddellijk daarop aanslui tend deelneming aan een internationaal toernooi in Poznan. In maart thuiswed strijden tegen Hongarije en Joego-SIa- vië. Bovendien hoopt de ploeg in juli een trainingskamp te hebben in Rijeka in Joego-Slavië waar ook wordt deel genomen aan een landentoernooi met acht ploegen. Begin december van hel volgende jaar zal het NHV de invitatie om deel te nemen aan wedstrijd in Rusland honoreren. De spelers die zijn geselecteerd voor het toernooi in Utrecht zijn de doelver- dedigers Van Noesel (Swift, Arnhem), tyorbart (Sittardia), Geerts (Niloc) en de veldspelers Budding (SKCV). Loeffen Suurenbroeck (Attila), Kievit (Sittardia), uurenbroeck (Attila), Kievit (Sittardia), Cantelberg (Sittardia). Gijsbers (Swift, Arnhem), Sondaar (AHC). Hiensch (Ni- loc). Keyzer (Attila), Van Llnder (Swift, Arnhem), Janssen (Olympia,1 Hengelo) en Hoffmann (Sittardia). Ter Mors naar De Graafschap DOETINCHEM. Egbert ter Mors, de 29-jarige Nederlandse voetballer, die uitkwam voor de Westduitse Bundcsligaclub Rot Weiss Essen, heeft van de K.N.V.B. overschrijving gekregen naar de eerstedivisievereniging De Graaf schap uit Doetinchem. Eerder tekende Ter Mors zowel een contract bij De Graafschap als AGOW, dat in de tweede divisie uitkomt. „Ter Mors heeft zijn contacten gelegd", aldus de heer J. Huijbregts, secretaris van de sectie betaald voetbal van de KNVB. „met beide verenigingen buiten de daar voor bestemde periode, die loopt van 1 tot en met 15 december Hij heeft ook vóór 1 december de beide contracten ge tekend en daardoor zijn die overeen komsten volgens de bepalingen van de KNVB ongeldig". De KNVB heeft de clubs hiervan op de hoogte gebracht, waarna De Graafschap opnieuw een con tract voorlegde dat Ter Mors lekende Ter Mors mag reeds zondag voor zijn nieuwe vereniging uitkomen in de wed strijd tegen DFC.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7