PALAVER geef iets van ae slijter... Stiptheidsactie door christelijke bonden beëindigd KLEUTER- EN BASISONDERWIJS MOETEN EEN GEHEEL VORMEN groots opgezet relipopfestival van de stichting Jeugd en Bijbel Alle verdachten geven gepleegde feiten toe id Proces tegen Zuid molukkers PRESIDENT RECHTBANK SPREEKT MALEIS ABRA NIET TEVREDEN Verdrag over vliegtuig kapingen ondertekend PTT komi met nieuwe telefoongids Wijziging in wetsontwerp echtscheiding VOORSTEL KAMEROPPOSITIE tip van Sint Voorzitter KNGV overleden DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent) UTRECHT Kunt u palaveren, palaver dan mee. Palaver is geen vloek of een soort hasjiesj. Palaver staat voor een grootscheepse manifes tatie van de stichting Jeugd en Bijbel, die 2 januari in de Jaarbeurshallen te Utrecht gehouden zal worden. Voor het eerst in de geschiedenis gaan protestantse en katholieke groeperingen samen een manifestatie houden, alhoewel het Nederlands Bijbelgenootschap zes jaar geleden al een eerste Palaver hield. Maar toen waren de twee stromingen nog niet eendrachtig aan het werk. Geen zending maar confrontatie kwestie van rekening houden met. Net zo goed als we rekening houden met het feit du de mensen naar een toilet moeten. Ik zou zelfs wel durven zeggen dat ieder van de organisatoren voor zich zeer ongelukkig is met het drug probleem en we hopen dan ook dat het drugteam niet in actie hoeft te komen. Ieder hield nog zijn eigen „toogdagen". KostGtl die veelal gekenmerkt v/erden door uit gestreken gezichten en nette pakken. Zes jaar geleden, bij het eerste Palaver, heeft men geprobeerd deze sfeer van uitgestreken gezichten te doorbreken. „En met succes", zegt ds. Ypke Schaaf. „want nu is een opzet, zoals wij die op het eerste Palaveh gebruikten, regel geworden op toogdagen. Het tweede Palaver evenwel wordt geen toogdag. Het wordt een confron tatie van de jeugd met de bijbel. En is eigenlijk al aan de gang. De organisatoren van Palaver hebben een „praatboek" gestuurd naar scholen, ver enigingen enz. In dit praatboek worden problemen opgeworpen en vragen ge steld. Het is de bedoeling dat hierover gedis cussieerd wordt- „Het Palaver van 2 januari kun je dan beschouwen als een sluitstuk van die discussies", zegt ds. Schaaf, die meteen uitlegt wat een Pa laver eigenlijk is. „Wanneer in Afrika ergens onenigheid over bestaat in een oepaald dorp, dan gaan de dorpelingen „palaveren", net zolang tot iedereen instemmend knikt. Dan is het Palaver afgelopen en het probleem de wereld uit". Relipop H. D.l F I „Hoe we de kosten van zo'n dag ver halen? Da's nogal eenvoudig", zegt Jan Filius. „Zo'n dag betaalt zich zelf. We hebben gelukkig de beschikking over de jaarbeurshallen, zodat het onvoorstel baar is dat er bezoekers zonder kaartje binnenkomen. Verder kost de dag alles inbegrepen 10 en iedereen kan er naar toe. Men hoeft beslist geen lid te zjjn van een of andere organisatie, mar iedereen, die het programma aan trekkelijk vindt, kan komen. Wanneer er nu dertigduizend man komt, a raison van tien gulden, dan komen we wel uit, dacht ik. Nee dat cijfer dertigduizend is niet overdreven, want op het vorige Palaver hadden we toch ook een dikke 23.000 man". Die dertigduizend man, wanneer ze ten minste allemaal komen, zullen gecon fronteerd worden met de rneest uiteen lopende zaken. De stichting Jeugd en Bijbel heeft er voor gezorgd, dat er nationaal en internationaal bekende ar tiesten meedoen. Het reli-popfestival zal gepresenteerd worden door Eddy Becker en het middagprogramma door Aart Startjes. In dit middagprogramma treden o.a. op Wim de Bie en Kees van (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Het proces tegen de Zuidmolukkcrs, die op 31 augustus de residentie van de Indonesische ambassadeur hebben bezet \crloopt tot nu toe in alle orde en rust. De dagvaardingen van de officier van justitie, mr. dr. Van 't Veer, worden »n het algemeen niet door de verdachten bestreden. Er is zoveel mogelijk getracht ieders aandeel vast te stellen en dat is ook min of meer in overleg met de verdachten zelf gebeurd: Ook is men tijdens overleg tot de conclusie gekomen, dat verdachte Hendrik H. het dodelijke schot op agent Moolenaar heeft gelost. Hendrik H. geeft ook toe dat hij de agent mogelijk heeft geraakt. Omdat echter tegelijkertijd meerdere schoten zijn gelost, moet niettemin duidelijk vastgesteld worden of de dodelijke kogel inderdaad uit het pistool van deze verdachte is De behandeling van het proces levert tot nu toe niet veel problemen op. De verhalen van de reeds ondervraagde ver dachten verschillen weinig van elkaar. Dat bleek zowel gistermorgen, toen acht verdachten werden gehoord en gistermid dag. toen er zeven voor de rechter ver schenen. De 46-jarige Mattheus P. de eider van deze noordelijke groep, en de 48- jarige Zadraak T., beiden uit Boven- smilde, zijn de eersten, die hulp van een tolk vragen. Het blijkt echter dat recht bankpresident Van Hattum ook vloeiend Kooten, her farce majeureteam, Cliff Richard en Boudewijn de Groot. Deze artiesten zullen in een soort totaal- gebeuren, dat ook weer het motto Jeugd en Bijbel heeft, ieder op eigen wijze hun visie geven op dit thema. Behalve het amusement is er ook pliaats om de handen uit de mouwen te steken of om de oortjes te spitsen. Er is een doe- popmarkt, een sprkershoek, een muur krant, straattoneel, terwijl er ook een derde wereldtentoonstelling opgericht zal worden. Als afsluitingvan Palaver '71 zal iemand, wie dat precies gaat worden weten de organisatoren nog niet, haar of zjjn visie geven op het thema Jeugd en Bjjbel. Op het ogenblik wordt nog onderhandeld wie dat gaat doen, maar drie namen zijn al naar voren gekomen. Het wordt of Harry Belafonte, Pete Seeger of Coretta King.d e weduwe van Martin Luther King. Een van de programma-onderdelen van Palaver '71 is het reli-popfestival. Jan Filius. een van de organisatoren, spe ciaal belast met dat wat er op toneel gaat gebeuren, vertelt wat nu precies een reli-popfestival is. Op een gegeven moment kregen we in de gaten, dat er in de popmuziek van vandaag een ten dens naar religieze boodschappen door middel van popsongs ontstond. Veel be kende popgroepen maakten nummers, die een boodschap hadden of een pro bleem stelden. Die boodschap of dat probleem had vaak direct te maken met de bijbel. Soms waren de liedjes kritisch, soms verhalend en soms zelfs zedeprekerig. Kortom, toen we de eerste plannen maakten vor Palaver hebben we ge dacht, dat we deze tendens konden ge bruiken door een festival van dergelijke liedjes te organiseren. Het wordt e- wel geen popfestival, maar een soort songfestival. Deelnemers uit zeven lan den, die allen in de landen zelf zijn ge selecteerd, komen naar Utrecht en doen mee. Wel hebben alle liedjes te maken met de bijbel, op wat voor manier De deelnemers komen uit Frankrijk, Italië, Duitsland, Zwitserland, Enge land. Een jury bestaande uit popken ners en geestelijken, zal de prijzen gaan bepalen. „Maar het belangrijkste djt festival is, dat de jeugd in eigen taal geconfronteerd wordt met de bij bel", aldus Jan Filius. die er direct aan toevoegt, dat het niet de bedoeling is dat er „bekeringsliedjes" gezongen gaan worden. Het is een zending die we gaan bedrijven, het is een confrc Drugteam Een andere confrontatie, zij het vai kant van de organisatoren, een onge wilde, is die met druggebruikers. „We verwachten zo'n dertigduizend mens en bij dertigduizend jongelui zullen c getwijfeld druggebruikers zijn", zegt Jan Filius. „Voor deze druggebruikers is een speciaal drugteam aanwezig, maar ik wil met klem zeggen dat het niet zo is dat we door de inschakeling van een drugteam ons achter het drug gebruik stellen- We weten dat het gebruikt zal worden en daar willen we rekening mee hou den. Dat is alles. Nee. verbieden zullen we het niet, want dan kun je wel aan de gang blijven. Wat voor criterium moet je dan aanleggen om iemand bin nen te laten. Moet je gaan kijken naar zijn lange haar, of moet je kijken hoe- ie gekleed is, of moeten we iedereen gaan fouilleren of hij soms stuf bij zich heeft. Nee. dat drugteam is alleen een (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen de PTT-bonden is tweespalt ontstaan over de honorering van de PTT-bestellers. Het overleg van gisteren met minister Bakker en de centrale directie heeft niet tot volledige overeenstemming geleid. De Alg. Bond van Ambtenaren (ABVA) vindt, dat niet genoeg tegemoe gekomen is aan de voor stellen, zoals die vorige week zijn gedaan. De andere bonden hebben zich wel akkoord verklaard met de toezgging van minister Bakker en de centrale directie. Zij hebben verklaard dat daarmee tevens een einde aan de stiptheidsactie is gekomen. De ABVA heeft haar leden geadviseerd de actie ©p te schorten. Jan Filius: „Van De heer Dekker van de ABVA stelde gisteren tijdens het overleg voor, dat minister Bakker alvast een voorschot zou geven op de resultaten van het door hem toegezegde werkclassificatie- onderzoek. Minister Bakker bleek daar toe niet bereid. Wel werd toegezegd dat dit onderzoek in maart 1971 zal moe ten zijn afgerond. De mogelijke re sultaten zullen dan met terugwer kende kracht tot 1 oktober 1970 worden gerealiseerd. De heer Dekker vond it onvoldoende: „Het pakket voorstellen van de bedrijfsleiding staat in geen verhouding tot de door de bonden eer der gedane voorstellen". De andere bonden, de KABO, de NCOB, de ambtenarencentrale en de centrale van hogere ambtenaren waren wel tevreden met de toezegging dat het onderzoek zal plaatsvinden. Minister Bakker deelde mee dat bij het onder zoek bekeken zal worden of de door de samenwerkende bonden van overheids personeel reeds eerder gedane voor stellen betreffende de zgn. „nevenfacto ren" aanleiding genoeg kunnen zijn om de salarissen van de bestellers te her zien. Die nevenfactoren zijn volgens de bonden, zware fjsieke arbeid, het lang durig zwaar belast zijn, vroege begin tijden, gebroken diensten, onder alle weersomstandigheden werkzaamheden moeten verrichten in de open lucht en gebrek aan de vrije zaterdag. Voorts stelde minister Bakker in het vooruit zicht, dat de periode waarover een ex tra-overwerkvergoeding kan worden uitgekeerd zich zal uittrekken van 1 december tot half januari, in plaats van over de maand decembgr. In verband daarmee is het maximum van deze vergoeding opgetrokken tot 250 gulden. Andere groepen personeelsleden, die in december zwaar belast zijn zullen eveneens voor een uitkering in aanmer king kunnen komen. Tenslotte zei mi nister Bakker dat hij bereid is met het ministerie van Binnenlandse Zaken te gaan praten over een verbetering van de jeugdlonen bij de PT. Maleis spreekt en er ontslaat een vloeiend vraag en antwoordspel. De 22-jarige Julianus L. uit Boven- smilde verklaart drie salvo's op de grond voor de hoofdagent te hebben gericht om hem af te schrikken, daarna weigerde de stengun. Vervolgens hoorde hij een schot en een kreet. De 22-jarige Marcus T. en de 22-jarige Willem de F. bekennen één van de twee Zuidmolukkers. die ze in de residentie aantroffen, te hebben geschopt en ge slagen. omdat hij werd beschouwd als overloper en landverrader. Vandaag is het de beurt van de overige vijftien verdachten'. De acht verdachten, die vanmorgen terechtstonden geven stuk voor stuk de ten laste gelegde fei ten toe. Verdachte Kaspus T. (19) nam nadat agent Vink was gegijzeld diens pistool en bedreigde daarmee de. huishoudster, die zich onder een bed had verscholen. Hij gaf toe op de deur van de badkamer te hebben geschoten. Daarmee is gelijk een probleem opgelost, want daarmee wordt de visie van deskundige Witte bevestigd, dat wel met het wapen van agent Vink. maar niet met dat van agent Moolenaar is geschoten. De verdachten, die vanmorgen terecht stonden, blijken felle jongens te zijn. Op een enkeling na hebben ze destijds ook deelgenomen aan de brandstichting in de Indonesische ambassade. De meesten zijn „bereid te vechten tegen de Neder landse gevestigde orde", zo zeggen zij. Verdachte Markus M. (30) bleek ertegen te zijn dat de bezetting werd opgegeven; hij wilde daartoe zelfs zijn leven op het spel zetten. Melianus T. (33) bekent een paar keer op agent Vink te hebben geschoten. „Dat was of hem te beschermen", zegt hij. „Ik wilde hem waarschuwen zijn pistool te laten vallen en dat deed hij ook. Ik had de leiding genomen om te voor komen dat de jongens he\ te erg zouden De zitting werd hierna geschorst. DEN HAAG (ANP) Negenveertig van de zesenzeventig landen die de afgelopen veertien dagen in Den Haag de diplomatieke conferentie over vlieg tuigkaping bijwoonden, hebben gistera vond het in de hofstad tot stand geko men internationale verdrag over vlieg tuigkaping getekend. Toen de voorzitter van deze door de internationale organisatie voor de bur gerluchtvaart (I C A O) bijeengeroepen conferentie, onze landgenoot prof mr. W. Riphagen, de voorzitterszetel verliet om de conventie te tekenen als leider van de Nederlandse delegatie, applau disseerden de ruim 200 gedelegeerden langdurig. Voor Nederland tekende me de mr. M. R. Mok verbonden aan de staf afdeling wetgeving publiekrecht van het ministerie van Justitie. In zijn slotwoord zei prof. Riphagen, juridisch adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de confe rentie met voldoening kan terugzien op het werk dat ze in deze veertien dagen heeft verricht. HENGELO In Hengelo, heeft de PTT gisteren de nieuwe telefoongids gepresenteerd. Nieuw in die zin, dat de omslag en het voorwoord een drastische wijziging hebben ondergaan; de num mervermelding is ongewijzigd geble ven. De gids voor het telefoondistrict Hengelo was de eerste die in het nieu we jasje van de pers rolde. Deze maand verschijnen nog de telefoongidsen nieu we stijl voor de districten Leeuwarden en Groningen. Over twee of drie jaar hoopt de PTT ook te komen met eén nieuwe opzet van de nummervermelding. Hieraan kon nu nog niets worden veranderd omdat dit wordt gemaakt via een foto grafisch systeem. Dit systeem loopt ech ter i op zijn laatste benen. Men is bezig met een studie om te komen tot een geautomatiseerde gidsopmaak, voor wat betreft de nummervermelding. Daar naast wil de PTT op langere termijn komen tot een andere dan de geografi sche boekvorm, die niet correspondeert met het district. De kunstenaar André Volten heeft woensdagmiddag in Breda een roest vrij stalen cilinder, gemaakt in op dracht van het gemeentebestuur, overgedragen. De cilinder, bestaande uit zeven onderling iets verschoven delen, staat in de vijver voor het congres- en tentoonstellingsgebouw Het Turfschip en heeft 70.000 gulden Populariteit regering Heath zeer gestegen LONDEN (AP) De populariteit van premier Heath en zijn con servatieve regering is sterk geste gen sedert de regering de omstre den wet ter beperking van de macht der vakbeweging heeft goedgekeurd. Dit blijkt uit een opninie-onder- zoek van Gallup, dat in de Daily Telegraph is gepubliceerd. Uit het onderzoek blijkt, dat de Tories thans een voorsprong van l'/r pet op Labour hebben, terwijl Labour een maand geleden een voor sprong van 41/* pet op de Tories had. Op de vraag hoe thans ge stemd zou worden indien er mor gen verkiezingen zouden worden gehouden, luidt het antwoord; 46 pet conservatief; 44,5 pet labour; 6 pet liberaal; 3,5 pet op anderen. DEN HAAG (ANP) In enkele wijzi gingen in zijn ontwerp voor een niegw echtscheidingsrecht heeft minjster Po lak van Justitie de procedure van de scheiding bijgewerkt. Enkele termijnen zijn aanzienlijk bekort. Echtscheiding zal volgens het gewijzigde ontwerp in de regel kunnen worden uitgesproken na een procedure van een half jaar (dit was één jaar). Het huwelijk hoeft voor echtscheiding maar één jaar te hebben geduurd. Volgens het oude ontwerp wm deze termijn 2 jaar. Het huwelijk kan nu direct na schei ding van tafel en bed worden ontbonden als beide echtgenoten dit vragen, aldus het ontwerp. Hiermee is de voorwaarde, dat de scheiding van tafel en bed eerst een jaar moet hebben geduurd, komen te vervallen. Op verzoek van één van de echtgenoten kan het huwelijk nu drie jaar na de scheiding van tafel en bed worden ontbonden, en niet pas na 5 De minister is teruggekeerd tot de dag vaarding als begin van de echtscheidings procedure. voor het geval dat slechts één van de echtgenoten scheiding aanvraagt. Als beide getrouwden scheiding verzoe ken, en er dus geen tegenpartij is, zal de procedure aanvangen met een ver zoekschrift. (ADVERTENTIE) DEN HAAG. De heer Jan de Jong, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, is vanmorgen op 87-jarige leeftijd in zijn woning in Leeu warden overleden aan een hartverlam ming. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kleuteronderwijs en basisonderwijs moeten één geheel vor men. Het Kamerlid Laban (PvdA) dien de gisteravond bü de behandeling van de onderwijsbegroting mede namens D '66, PPR en PSP een motie in, waarin gevraagd wordt aan staatssecretaris Grosheide het wetsplan voor een nieuw basisonderwijs terug te nemen en daar voor in de plaats een nieuwe wet voor te stellen om te komen tot een sluitende schoolloopbaan voor vier- tot twaalf jarigen. De heer Schuring (CHU) zag de uitvoerbaarheid van dit ideaal op dit moment gepaard gaan met moeilijkheden wegens gebrek aan geld en mankracht. Mede de overige oppositie partijen diende de heer Masman (PvdA) een motie in waarin gevraagd wordt de beloofde subsidie voor schoolverzorgings- diensten snel te geven. De heer Hutsche- maekers (KVP) vroeg om meer rijks subsidie voor de onderwijsorganisaties. De heer Vonhoff (VVD) diende een amen dement in om de a.v.o.-leraren aan m.t.s.'en in staat te stellen via aanvul lende cursussen hun bevoegdheid te be houden i de De KVP'er Ter Woorst Laban vroegen versoepeling van de rege- ling tot verkrijging van extra-onderwij zers voor scholen in sociaal-cultureel be nadeelde wijken. De PvdA en de KVP toonde zich verder bezorgd over de lage salariëring van kleuterleidsters. Vaak Werkende jeugd De oppositie in de Tweede Kamer wil werkende jongeren, die dit schooljaar als 15-jarige een vormingscursus volgen, ook volgend jaar nog gedurende een dag per week aan dit vormingswerk laten deelnemen. De extra-kosten van 6 mil joen zouden onttrokken moeten worden aan de exploitatie van universiteiten en hogeschoïen. In een brief aan de Kamer heeft het Werkende Jongeren Overleg (WJO) ge vraagd volgend jaar de 15-jarige wer kende jongeren te verplichten twee da gen per week en de 16-jarigen één dag per week vortning te volgen. Dat zal 40 miljoen WJO me Maatschappijleer Het Kamerlid Schuring (CHU) wil betere staatsburgerlijke vorming van de jongeren bij het voortgezet onderwijs. Hij heeft hiertoe gisteren een voorlopig wets ontwerp gepubliceerd. Hij wil de drie vakken staatsinrichting, recht en maat schappijleer maken tot een zelfstandige vakkengroep bij het voortgezet onderwijs Deze vakken zouden eindexamenvakken moeten worden en er zal een verplicht aantal uren per week aan moeten wor den besteed. De bedoeling is om deze nieuwe regeling al augustus volgend jaar hij maakt er een fijn cadeau van (gratis fraaie geschenkverpakking)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5