SOCIALE PREMIES STERK OMHOOG Debuut van Willeke Alberti 1 Kans voor acht toneelschrijvers TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO MORGEN Dracula in Mickery Zwijgende meerder heid Eerste aflevering met kerstmis RADIO VANAVOND PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 Dinsdag van 11 tot 12 uur QMDAT de Kamerdebatten voorrang vroegen, nu pas enkele kanttekeningen bij de werknemersdemonstratie van dinsdagmorgen tussen elf en twaalf. Twee dagen afstand van de werk onderbrekingsmethode maken voor me nigeen wellicht een wat beter overwogen oordeel mogelijk. Wanneer de vakcentrales zeggen, dat ze tevreden zijn over het resultaat, hebben ze in één opzicht helemaal en in een ander grotendeels gelijk. De de monstratie is bijna overal ordelijk ver lopen en gebleven binnen de grenzen, die de vakcentrales hadden aangegeven. De omvang was groot, hoewel het beeld van de éne of de' andere plaats toch nog wel wat verschilde. Omdat bij deze één-uuractie feitelijk het prestige van de georganiseerde vak beweging op het spel stond, hebben de vakcentrales reden om niet teleurgesteld te zijn. Ook zij weten overigens dat lang niet iedereen die dinsdag om elf uur het werk staakte, dat deed vanuit de over tuiging dat de vakbeweging thans in haar principiële standpunt geen door de overheid bepaalde loonmatiging gelijk heeft. En daar ligt ons inziens ook precies de onzekere kant van dit massale protest: sommige betoogden door de protest: sommigen betoogden door de door de „vierhonderd gulden extra"- formule zich echt gegriefd voelden; anderen omdat ze alleen maar hogere lonen willen en zich in feite niet be kommeren om de ook door de georga niseerde vakbeweging erkende matigings argumenten. Voor weer anderen was de betoging van dinsdag de uitlaatklep voor allerlei frustratiegevoelens; er heerst nu eenmaal op bijna alle gebieden onbe hagen. Dit is aan dit tijdsbeeld inhaerent en wij zijn ervan overtuigd dat dit maar ten dele door de politieke constellatie beïnvloed wordt. De nieuwe maat schappij valt tegen en de generatie, die welvaart moet verdelen en welzijn (ook mondiaal!) verzekeren, is minder ge makkelijk te winnen voor de weg van de geleidelijkheid dan de generatie die de eerste etappes naar een rechtvaardige Zuinig zijn IYAAROM zit in zo'n demonstratie als die van dinsdag een element van de onduidelijkheid, die in Nederland za kelijk gezien de weg blokkeert om met het instituut van het referendum te gaan werken. Het is namelijk uiterst moeilijk om vast te stellen wat een burger precies met zijn eigen stem bedoelt: over schaduwen nevenmotieven niet het punt, waarop zijn mening gevraagd wordt? Daarom moet de samenleving in Nederland uiterst zuinig zijn met het toepassen van drukmiddelen als de al- mene werkonderbreking. Wij zeggen niet dat de vakbeweging dit middel dinsdag ten onrechte heeft benut. De lezer weet dat de zaak waarin het kabinet heeft toegegeven ons zwaarder lag dan het principe van de vakcentrales, dat zij het „hoe" en „hoeveel" van de matiging moeten bepalen. Maar de concessie van dinsdagnacht stond dinsdagmorgen niet vast, zodat ook in een beperkter zin de demonstratie gemotiveerd was. Belangrijker nog zou wel eens het feit kunnen zijn, dat de georganiseerde vakbeweging dinsdag haar zelfvertrou wen heeft kunnen herwinnen in zoverre het succes van buiten haar om gevoerde loonacties daaraan de laatste jaren wel eens hebben doen twijfelen. Sterher IN dit opzicht staan de werknemers sterker dan tot voor kort bij het overleg aan de top van het bedrijfs leven. Als de werkgevers dit voorbeeld volgen, kan er in de Stichting van de Arbeid en de S.E.R. weer gestreefd worden naar afspraken die men waar kan maken. Dan heeft ook de overheid geen recht meer om eraan te twijfelen of het be drijfsleven zelf orde op zaken stellen zal. Want met veel respect voor de vakbeweging wij zien daar een over heidstaak, waar dat bedrijfsleven niet sterk in zijn schoenen blijkt te staan. En dan kan men de discussie beter beperken tot vragen hoe en in welke mate de overheid zelf de hand bij het sturen moet inschakelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De premies voor de Sociale Verzekeringen zullen ingaande 1 januari 1971 stijgen, soms doordat het premiepercentage is verhoogd, soms omdat het loonbesland- deel waarover premie moet worden betaald is opgetrokken. In enkele gevallen om beide redenen. Ook de premie voor bejaarden in de ziekenfondsen gaat omhoog. De regering heeft echter voor het komende jaar tien miljoen leden beschik baar gesteld om deze verhoging enigszins te beperken. De verschillende premies zijn thans door de regering officieel vastgesteld. Wij vermelden ze hieronder, met tus sen haakjes weergegeven de situatie van dit moment: premie premie te betalen voor voor over ten werkgever werknemer hoogste VOLKS VERZEKERINGEN AOW (ouderdomswet) AWW (wed.-wezenwet l AWBZ (bijz. ziekte kosten) AKW (alg. kinder bijslag) WERKNEMERS VERZEKERINGEN Ziektewet (percen tage wordt per bedrijfstak vast gesteld, vermeld is vermoedelijk gemiddelde) WAO (invaliden- geld) Verplicht zieken fonds (alleen bij vast loon van niet meer dan 17.050) Werkloosheidswet Kinderbijslag loon trekkers 3,3 (3,3) 18.800 (17.450) De verhoging van de premie voor de W.A.O. (invalidengeld) houdt verband met het feit, dat het kabinet heeft besloten om los van de normale verhogingen en van de uitkering ineens aan zogenaamde oud-invaliden, wier dagloon ten tijde van het intreden van de invaliditeit meer bedroeg dan 9,9 (9,9) 18.800 (17.450) 1,6 (1,29) 18.800 (17.450) 2.- (2,15) 18.800 (17.450) 5,5 (5.5) 1,- (1.-) 96 per dag (89) 4,15 (4,-) 1,45 (1.3) 96 per dag (89) dat, waarop hun W.A.O.-uitkering thans is gebaseerd, een bescheiden extra verhoging van hun uitkering toe te kennen. Aangezien die uitkeringen voor die oud-in validen thans zijn gebaseerd op een dagloon van f 39.06 p dag of f 195.30 per week, zullen alleen degenen, die - wanneer zij niet invalide waren - thans een hoger loon zou den hebben verdiend dan f 195.30 per week voor de extra verhoging in aanmerking komen. De verh., die niet eerder dan 1 julie 1971 zal ingaan, zal afhankelijk zijn van het loon, dat thans zou zi,.r verdiend. De verhoging zal max. circa 600 gulden per jaar bedragen. Met het oog op de meerdere kosten heeft de regering besloten, die premie voor de W.A.O., die toch al omhoog moest, extra met 0,1 pet te verhogen, waardoor zij in 1971 5,6 pet zal worden. De verdeling van deze premie over werkgevers en werkne mers moet nog door de S.E.R. worden berekend. De hierbo ven vermelde verdeling Is dan ook nog slechts een vermoe delijke. Door de verzekerden krachtens de bejaardenverzekering volgens de ziekenfondswet zijn in 1971 de volgende premies verschuldigd inkomen weekpremie maandpremie 0— 6264 4.75 4.34) 20.70 (18.82) 6264— 7274 9.55 8.68) 41.40 (37.64) 7274— 9132 11.90 (10.85) 51.75 (47.05) 9132—10989 16.70 (15.19) 72.45 (65.87) (ongehuwden in deze hoogste inkomensgroep: 11.90 (10.85) per week of 51.75 (47.05) per maand). De hierboven vermelde inkomensgroepen zijn nog gebaseerd op de huidige situatie. Ze zullen echter per 1 januari a s. worden opgetrokken met het bedrag, waarmee het AOW- pensioen voor gehuwden zal worden verhoogd. Die verho ging zal, als bekend, rona 7 pet bedragen. De premie voor de bejaarden- ziekenfondsverzekering stijgt dus met circa 10 pet. Op grond van de kostenontwikkeling e.d. zou een stijging met ongeveer 19 pet nodig zijn geweest. In het Kader van het in 1971 te voeren sociaal- economisch beleid met betrekking tot de minder draag- krachtigen heeft de regering echter bij wijze Van uitzonde ring een bedrag van 10 miljoen gulden ter beschikking gesteld als eenmalige tegemoetkoming in deze premies. Zo wil men de kosten voor de bejaarden zoveel mogelijk beperken. Op haar beurt heeft de Ziekenfondsraad een extra bedrag beschikbaar gesteld uit de algemene kas van de verplichte ziekenfondsverzekering voor ditzelfde doel. Dit alles betekent wel, dat de premiestijging in 1972 extra sterk zal zijn. NEDERLAND I 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.04 uur: Betty Boop 19.10 uur: Chicago Blues 20.20 uur: Was er nog wat? 20.30 uur: Laurel en Hardy 20.50 „ur: De zwijgende meerderheid 21.20 uur: Tire Price of Fameshow 21.50 uur: Dracula in Mickery 22.30 nur: Journaal TELE AC: 22.35 uur: Dammen voor beginners NEDERLAND II NOS: 18.45 uurt De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Van gewest tot gewe=l 19.49 uur: Toeristische tips 20.00 uurt Journaal TROS: 20.20 uurt Mission impossible 21.10 uur: Ludwig von Beethovetl 22.05 uur: Waar gaat het om? IKOR: 22.20 uurt Dubio 22.50 uurt Journaal TELE AC: 22.55 non Onze landbouw NOS 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: De Woefs en d. Lamaars 18.55 uur: Journaal KRO 19.04 uur: Piste 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Münchhausen 21.05 uur: Brandpunt 21.35 uur: De wrekers 22.25 uur: Riskante Kerk 22.55 uur: Journaal TELEAC 23.00 uur: V ergadertechniek NEDERLAND II NOS 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal AVRO 19.30 uurt Verkeersbeeld 20.00 uurt 20,20 uur: Televizrier 20.45 uur: High Chaparral 21.35 uur: Voor de vuist weg 22.45 uur: Liederen in kerstsfeer 22.50 mirt Journaal progra Nieuw Kerstverrassing voor Polen onverteerbaar [TYE Poolse regering zelf is de voornaam- ste verantwoordelijke voor de rellen die deze week in enkele Baltische steden zijn uitgebroken. De buitengewone on handigheid om de voedselprijzen vlak voor de feesttdagen zo sterk te laten stijgen, heeft heel wat magen in opstand gebracht- Verhogingen van 20 tot soms bijna 100 toe (voor koffie) zijn voor de toch al niet welvarende Polen moeilijk te verteren. Hoezeer vooral het gezins budget en de met moeite voor de feest dagen gespaarde extra's door de recente prijsmaatregel zijn aangetast, blijkt wel uit het aantal huisvrouwen dat aan de rellen heeft deelgenomen. Nu mag de conservatieve regering van Polen, waar sinds de ohlustén van twee jaar geleden heel wat liberale invloeden uit zijn verdwenen, veel argu menten aanvoeren voor prijsverschuivin- gen in het land- De landbouw en de andei'e voedselproducerende sectoren van het land staan onder zware druk, terwijl de industriële sectoren te lijden hebben van een overproduktie. De regering 6chulft de schuld van de maatregelen ook op twee achtereenvolgende mislukkingen bij de oogst. Maar de kwalen waaraan het land lijdt, gaan verder dan de meteorologie. De landbouw is opgedeeld in vele duizenden kleine eenheden, van vaak niet meer dan enkele hectaren, voor het merendeel In particuliere han den. Er is gebrek aan kapitaal, gebrek aan mechanisatie en gebrek aan arbeids krachten. De Polen gebruiken een bitter grapje ials ze zeggen dat Rapacki's plan voor een atoomvrije zone in Europa bin nenlands een te^lpnhanger heeft in een plan voor een vleesvrije zone in Polen. De regering staat voor zware proble men: voor de ondzaak van een sterke industrialisatie, voor een enorme bevol kingsexplosie, en dat alles met de hete adem van Moskou in de nek als een ver andering nodig is. Daar komt bij dat de oude leiders de band met de jonge gene ratie hebben verloren- Het blijft nog even de vraag hoe de actie in Polen zich zal verbreiden, en hoe eventueel Moskou zal reagerten op deze nieuwe barst in het gebouw van het Warschau Pact. Na de Praagse lente volgt het verzet tegen een Poolse winter. En Moskou kijkt met enige zorg naar Boedapest, waar Janos Kadar voorzichtig onder de Russische schaduw probeert vandaan te komen- Hoe dan ook: Polen viert Kerstmis met een heel wat mager der kerstdiner rond eep goedkopere was machine. De zaak is aardig aan de kook geraakt- De groep Tse, aanvankelijk door Ar gentinië naar Europa gestuurd als pa radepaardje, maakte zich tijdens zijn steeds langer wordend verblijf in Eu ropa, door stukken op zijn repertoire te nemen waar het Argentijnse be wind niet zo gelukkig mee was, tot personae non grata van zijn eigen land. Ze reizen nu al vier jaar door Europa en worden door de critici ver geleken met van alles, van Bunuel tot Kabuki, van the Yellow Submarine tot de satirische etsen van Goya en van Brecht tot voorstellingen op oude prentbriefkaarten. Het meest opval lende in him spel is dat tussen het verhaal door karikaturen zijn ver werkt van v?el toegepaste dramati sche effecten als: het openen van een brief, de kus, het sterfbed, de bediende en happy end. Ondanks het feit, dat Tse haar opvoeringen doorgaans in het Engels brengt, heeft regisseur Rob van der Linden hen gevraagd dit stuk voor de camera's in hun moedertaal (Spaans) te spelen. VPRO Ned. 1 21.50 uur. Open-net tv voor wetenschappelijk ortiderivijst DEN HAAG (ANP) Minister dr. G. H. Veringa van Onderwijs wil alle stenn verlenen aan pogingen open-net tv in te schakelen bij het geven van wetenschappelijk onderwijs, dat be stemd is voor groepen belanghebben den. die niet in de gelegenheid zijn op normale wUze aan de universiteiten en hogescholen onderwijs te volgen. In het antwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden mr. M. Vrolijk, mr. J. W. Masman en me vrouw drs. E. Epema-Brugsma (allen PvdA) zegt de minister te verwachten, dat In de toekomst behoefte zal be staan aan een open-net tv. De minis ter kan nog niet zeggen, of er in ons land een Instelling zal komen, te ver gelijken met de Britse „open universi teit". (ADVERTENTIE) De zwijgende meerderheid is een reportage uit Amerika van Jaap Buis, Leo Kool en Louis Spoelstra. Als re presentant van die zwijgende meer derheid wordt in deze film Raymond Gimmler opgevoerd, captain bij de New Yorkse brandweer en lid van The American Veterans Legion en van The National Committee for Res- ponsable Patriotism. Van beide orga nisaties zien we een bijeenkomst. De leden dragen uniformen. Het bestuur bestaat uit officieren, de aanspreekti tel is „comrade", kritiek (behalve op langharigen en communisten) is taboe en ze reiken elkaar voortdurend aller lei wegens „plicht en toewijding voor God en het Vaderland" verdiende plakken uit. VPRO Ned. I 20.50 uur. (van onze omroepcorrèspondent) HILVERSUM Sinds maart werkt Willeke Alberti dag in dag uit onder hoogspanning aan de hoofdrol in de grootste tv-produktie, welke ooit in Ne derland in kleur werd gemaakt: „De kleine waarheid", gebaseerd op de ge lijknamige roman van Jan Mens. De NCRV-televisie zendt de eerste van de 26 afleveringen tellende serie op de avond van eerste kerstdag uit, waarna er nog 13 delen op elke maandaga- j vond in dit seizoen zullen volgen. De dramaturg. JDavid I^pnipg, van wie de idee afkomstig is om dit boek van de meesterverteller Mens voor de televisie te bewerken, heeft van een natuurlijke breuk in het ver haal gebruik gemaakt om de serie te onderbreken en de resterende 12 afle veringen het volgende najaar te ver tonen. De kosten van deze gigantische kleurenproduktie worden geraamd In een kort gesprek na een kleine tv- samenvatting voor de pers, vertelde Willeke dat Caroline Kaart, de echt genote van regisseur Willy van He mert, die in de roman van Jan Mens de inspiratie vond voor een tv-bewer- king, de eer beurt valt haar man at tent te hebben gemaakt op de talenten van Willeke. Caroline had de veelzij digheid van Willeke bewonderd In een produktie, welke de AVRO-televisie vorig jaar november heeft uitgezon- Ze vond Willeke met haar ongelooflij ke feeling voor nuances en vooral haar levensechtheid als het ware de meest ideale figuur voor de zware hoofdrol van Marleen Spaargaren, die zich van eenvoudige dienstbode ont wikkelt tot een ondernemende zaken vrouw. Het dramatisch hoogtepunt in deze serie onstaat als Marleen over spel pleegt met de beeldhouwer Jos Boswinkel (Coen Flink) om de kinder loosheid van haar huwelijk met Jar Engelmoer (John Leddy) op te hef fen. Overigens heeft Willy Van Hemert in deze tv-gerie een kleine aanvulling gemaakt op dit boek, dat eigenlijk eindigt in 1939, Nu speelt de laatste episode 1942 tijdens de oorlog. Jan Mens liet in zijn roman namelijk het dochtertje Suzan trouwen op een tijd stip, dat ze feitelijknog veel ie jong was, Willy van Hemert heeft dat in zijn tv-bewerking opgevangen zonder het werk .geweld aan te doen. De weduwe van de schrijver ging ak koord met deze aanvulling. Regisseur Van Hemert, die alle over dreven pathos uit deze lv-bewerkfng heeft weggelaten, is enthousiast over Willeke* talen. Juist omdat ze geen scholing als actrice heeft gehad, ont breekt bij haar elke (oneelmatigbeid. J Je kunt je niets dankbaarder .beden- i ken voor die scherp registrerende ca- mera's. Ook bij het nasynchroniseren van de filminlassen voelde Willeke i onmiddelijk aan, wanneer ze moest i iag). 23.55-2* rlij. 18.30 (S) Neder Ook Coen Flink is vol lof over Wille ke, die niet aileen in de studio maar ongetwijfeld straks ook in de huiska mers door haar bescheidenheid en on bevangenheid iedereen voor zich weet ln te nemen. 1 Ondertussen wordt vanuit de amuse mentenwereld al weer aan Willke ge- trokken.Misschien gaat ze over enkele maanden meewerken aan een tele visieshow van de AVRO, Met zingen wil ze niet helemaal stéppen, al er kent ze, dat haar oude successen als „De winter was lang", „Spiegelbeeld" en „Morgen ben ik de bruid" haar nu niet meer aanspreken. Het liefst zou ze straks nog eens af en toe met haar vader gaan samenwerken. HILVERSUM II 8.55 (S) Jazz Spec- num. j -jus i.esproKen brief. 19.30 Nieuws IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.4C bijbel. 19.50 Parels voor de zwij- Jt totaalprogramma van zon- AVRO: 20.05 (S) Pianorecl- Inleiding t Uit- al: klassieke vni Tien: lichte muzle Nieuws. 22.38 MededeUi aal. 22.55 (S) Nieuwe chan- [E 32* m NEDERLANDS 18.03 Verzoekplaten voor lardesportuitslagen. 18.30 Fi a. 18.33 Lichte muziek. 18.3:. en. 18.40 Lichte muziek. 18.45 raai wen ken J8.55 Lichte rm, euws, weerbericht en actuali .tchte muziek. 19*5 Politiek. .55 Walsmuziek. 20.00 Praatji Schoolradio. 10.00 (S) Aubade: klassiekeen moderne muziek (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 <S) maar...) 14.05 (S) Concert a la carte: ver zoekprogramma van klassieke muziek. 16.0. Nieuw». 16.03 (S) Dlsco-Drlve-Inde show business op de korrel genomen. 17.00 Aktua Sportkompas: (sport)nieuws, reportages :k. (17.05 Uit „Nederlandse toneelcartoons' in het HOT HAAGSE COMEDIB HILVERSUM n mofoonmuziek en reportages. (8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.30 De» groenteman) NOS: 9.00 Internationaal Sepctrum: moderne en klassieke muziek (opn.). (9.35-9.40 Water standen.) AVRO: 10.00 Voor de kleuters 10 10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplaten- programma (11.00 Nieuws). 11.30 (S) Klarinet en piano: moderne muziek. 11.55 Beursbe richten. NOS: 12.00 Blik op de wereld- Populair programma over ontwikkelings hulp. 12.30 Overheidsvoorlichting: Ultzen- Blj: Nieuws. VARA: 13.i (opn.). 15.40 Toerisme 'oeristfsche iiffonmaVi 1 it binnen- .en buitenland. VPRO: 18.01 PRO-Vrijdag: muziek, commentaren, re- ortages, interviews, berichten en telefoni- che reacties. (16.00 Nieuws; 17.55 Mededelln- VARA: 9.00 Ni^ui Ie. (11.00 Nii ers: nieuw 13.03 Europees Popparlet BELGIE 324 m NEDERLANDS Nieuws. 12.03 Muziekprograj mededelinger SOS-berichten 1 ids persoverzicht. 13.00*" Niéuws"' 1 - - lededellngen schippers.) 12.55 Bulten en SOS-berlchten voor schippers. 13,20 Ta- felmuziek, 14.00 Nieuws. 14.03 Vocale en kamermuziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Casinomu- mededelingen. 17.15 Jazzmuziek. 17.55 (ADVERTENTIE) ln samenwerking met het Nederlands Toneelverbond, dat honderd jaar be- staat, heeft de Haagse Comedie gister*- j vond de persvoorstelling gegeven van een programma van acht eenaktertjes. i dat zo'n vijf kwartier duurt en waarin j een summier beeld wordt gegeven vai mogelijkheden en moeilijkheden vai Nederlandse toneelschrijvers op di' ogenblik. Het programma heet „Neder landse Toneeleartoons". De Haagse Co medie speelt het in het HOT. Kees Simhoffer: Wondkoorts, regie: Carl van der Plas. toneelbeeld: Harry Wlch. dramaturgische begeleiding: Gisteren was de KRO-radio aan de 500e „Van 12 tot 2" toe. Presentator Ted de Braak kreeg voor deze gele genheid bevlagde kaas aangeboden van Joris Schouten, die de rubriek „Wij van 't land" verzorgt. In korte, flitsende scenes wordt acht maal een werkelijkheid opgeroepen, een gedachte vorm gegeven Thema's: Ge weld, generatieconflict, woningnood, ge brek aan communicatie. Elementaire si tuaties: een zoon die zijn vader in een rolstoel rondrijdt, een demonstrant te gen de woningnood in de. winterkou, twee Rode-Kruismannen op oefening. Soms ook onherkenbaar, te veel een ver re grap, die te weinig zegt: en planter en zijn sprekende aap, een generaal -op de top van een berg) die de wereld opblaast, een soortement gebedsgene zer, die beginneling in het vak is. Een aardige inzet van het programma is een cartoon van Peter Hoeksema: twee agenten met kater achter hun bureautje, die over het politiefeestje ra l van gisteren napraten, terwijl ze een ■H arrestant laten verrekken. „Jam" van Pwl Yvonne Keuls is een clownerietje over een Rode-Kruisoefening, waarbij jam H dient om bloedvlekken te imiteren, tot het menes wordt. De slotscène, een stukje van Kees Simhoffer, is een men geling van poëtische tekst met realisti sche elementen. Talent voor het opbouwen van een situatie, het scheppen van sfeer en in zekere mate ook voor het uitwerken van een gegeven, lijken deze acht schrijvers stuk voor stuk te bezitten. Maar in dezelfde mate tonen zij ook bijna allen te kort te schieten in het afronden van hun eenaktertje. Meestal ontbreekt de pointe, of is de afsluiting al te geforpeerd en komt hij te weinig voort uit de situatie zelf. Dat neemt niet weg dat het ecu aardige poging is van de Haagse Come die iels le doen aan de Nederlandse toneelscbrijvcrij. Maar steeds duidelij ker blijkt dat dit soort pogingen net te weinig resultaten hebben en dat het bij probeersels blijft. Enkele van de ge speelde schrijvers uit dit programma schrijven momenteel in opdracht van de Haagse Comedie een toneelstuk. Je moet maar hopen, dat deze voorstelling daarbij zal helpen. Carl van der Plas en zijn spelers hadden vbor een zorgzame, vaak wel overtuigende voorstelling gezorgd, die fouten in de stukken aardig kon mas keren. In een aardig kader, technisch uitstekend gerealiseerd en met vaak overtuigende rolletjes, kregen deze acht schrijvers dan ook alle kans. De reportage van de voetbalwedstrijd FC TwenteZagreb kreeg een heel apart accent omdat ze zich van repor tages van andere cupwedstrijden on derscheidde door een heel aparte sfeer. Die sfeer werd opgeroepen door de supporters, die zicb heel anders gedroegen dan de aanhang van bijv. Ajax, of zelfs Feijenoord. In Amster- of Rotterdam wordt men pas enthousiast als er verschrikkelijk- goede dingen te zien zijn. De aanhan gers van de FC waren enthousiast omdat het hun eigen club aanging Dat gaf een heel aparte sfeer De toch al aantrekkelijke wedstrijd (ADVERTENTIE) kreeg er het niveau van een groot sportevenement door. Dat werkte door in het commentaar van Henk Ter- lingen die door het enthousiasme van het publiek extra geïnspireerd leek. De FC won. Gelukkig voor de kijkers, want dat levert wellicht weer fijne voetbalreportages op. Na de wedstrijd: Verslag op woens dag, KRO-rubriek die ten lange leste eigen gezicht krijgt. Een goed gezicht voor zover het materiaal betreft dat gisteren door jongen t.v.-makers werd geproduceerd. Tenminste drie onder delen Arbeid adelt, Ik hou van Nijenrod, Zondag waren van eenn prijzenswaardig hoog gehalte. Na het „verslag" zagen we op „I" een stukje va de Becthovenfilm die de NOS presenteerde ter gelegenheid van de 200-ste geboortedag van de compo nist. Ons commentaar geldt alleen het geiufd; dat was afschuwelijk. Oor zaak: natuurlijk niet de vooraan staande mnsici die voor de uitvoering tekenden, maar het feit dat de opna me „verlegen" en daardoor onbruik baar geworden was. Dat de NOS niet temin tot uitzending overging is een van die gekke zaken die alleen een zendgemachtigde zonder achterban zich veroorloven kan. Radioprogramma Wij komen (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS-radio brengt dinsdagochtend a.s. van 9 uur tot 9.33 uur via Hilversum II een reportage van de kerstreis van ongeveer 150 ouders naar hun geëmigreerde kinde ren in Australië en Nieuw-Zeeland. Onder de ouders, die deze door de stichting, „Wij komen" georgeniaseer- de reis meemaken, zijn er die hun kinderen in geen 20 Jaar hebben ge zien. De uitzending bevat o.m. in Neder land opgenomen gesprekken met en kele ouders, intervieuws in het vlieg tuig van Schiphol naar Sidney en de begroeting van de ouders en de kinde ren op het vliegveld van Sidney.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2