Venus-7 op de maan: lot nog onbekend LAGERHUIS VOOR WETSONTWERP TEGEN STAKING Mooi voorspel tot het W eihnachtsor atorium Laudate Dominum zong Bach In oude en nieuwe wijken geen stedelijk leven mogelijk Vragen over ontslag van Louis Dispa Langdurige hartmassage had succes CONGRES STICHTING RECREATIE: WOENSDAG 16 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 MOSKOU (A.P., Reuter) Het Russische ruimtevaar tuig Venus 7 heeft gisteren na een vlucht van 120 dagen de planeet Venus bereikt, zo heeft het Russische pers bureau Tass bericht. Het lot van het vaartuig is niet bekend. De Venus-5 en -6 maakten in mei van het vorige jaar beide een zachte landing op de planeet, maar konden van het laatste deel van de landing geen signalen meer uitzenden, vermoedelijk door beschadiging wegens de hoge temperatuur en druk op de planeet. Tass heeft nog niet gemeld of de Venus-7 een zachte landing heeft ge maakt, hetgeen wel door het Duitse ruimtestation te Bochum werd gemeld. Het Joego-Slavisch persbureau Tam/jug verklaarde daarentegen dat het ruimte vaartuig te pletter is geslagen. Gistermorgén bereikte de Vlenus-7 de dampkring van de planeet, waarna de landingstrap zich van de rest van het vaartuig afscheidde. De snelheid van het landingsgedeelte werd afgei'emd tot 250 m per seconde, waarna de parachutes open gingen en de antenne vrij kwam- 35 minuten lang zond de Venus-7 vervol gens signalen naar de aarde. Sinds de lancering op 17 augustus heeft de Venus een afstand van 320 miljoen km afgelegd. Tijdens die reis is 124 maal radiocontact met het vaartuig tot stand gebracht. Tijdens die reis heeft het vaar tuig vlammen-erupties op het zonopper- vlak gemeld- Mogelijkheid van wilde stakingen beperkt LONDEN (RTR) Met 324 legen 280 stemmen is het Britse Lagerhuis in prin cipe akkoord gegaan met het wetsont werp van de conservatieve regering over de industriële betrekkingen, dat gericht is op betuigeling van de wilde stakingen. Het wetsontwerp biedt het wettelijke basin voor de regeling van de betrek kingen tussen werkgevers en werk nemers in de industrie. De regering hoopt dat het ontwerp voor juni van het volgend jaar kracht van wet krijgt. De Labourparti) heeft echter laten weten dat zij het ontwerp „regel voor regel" zal bestrijden bij het parlementaire debat. De wet beperkt de mogelijkheid van wilde stakingen, en wil arbeidscontrac ten afdwingbaar maken bij rechterlijke beslissing, waarbij de vakbonden veroor deeld zullen kunnen worden tot boeten wegens overtreding van de rechterlijke uitspraken. Verder bepaalt de wet dat over al dan niet staken geheim moet worden ge stemd door de bonden, dat bij grote sta kingen een afkoelingsperiode van 60 da gen kan worden opgelegd, en dat de ar beiders bescherming wordt geboden te gen willekeurig ontslag. Vietkong roept op tot algemeen offensief SAIGON (AFP) Het radiostation van de Vietkong heeft een verklaring verspreid, waarin wordt opgeroepen tot een algemeen militair en politiek offen sief in Zuid-Vietnam en de rest van he Indo-Chinese schiereiland. De regering en de communistische partij van Noord- Vietnam hebben vijf dagen geleden een zelfde oproep gedaan. Als aanleiding tot de oproep werden „de provocerende ac ties van de regering-Nixon en met nam* de bombardementen op Noord-Vietnam' genoemd. David Oistrach niet naar Spanje MOSKOU (AP) De Russische violist David Oistrach heeft een voor later deze maand voorgenomen tournee door Span je afgelast uit protest tegen de berechting van Baskische nationalisten in Burgos. „Ik kan niet in Spanje optreden als jonge arbeiders en studenten terecht staan, van wie er zes de doodstraf boven het hoofd hangt. Met de afgelasting wil ik mij ook aansluiten bij de duizenden en duizenden over de gehele wereld die protesteren tegen de onderdrukking van deze 16 Basken en de wandaden van de autoriteiten", aldus Oistrach. Zijn verklaring was in het regerings dagblad Izwestia opgenomen. De violist zou in de steden Madrid, Barcelona en San Sebastian optreden. LUCKY LUKE: De Dakons op vrije voeten MATT MARRIOTT: De man van Missouri SUSKE EN WISKE: De toornige tjiftjaf Een huilende vrouw staat hier voor het kantoortje van de veerbootmaat schappij, waar zij heeft moeten ho ren dat een familielid is omgekomen bij de ramp met de Koreaanse veer boot. De veerboot, onderweg naar de stad Poesan, sloeg om met ruim 300 mensen aan boord. Slechts een tien tal mensen kon worden gered (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het Statenlid ir. E. M. Storm (VVD) heeft GS van Zuid-Hol land schriftelijk vragen gesteld over het ontslag van Louis Dispa, als dirigent van het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland, omdat deze het niet langer verantwoord vond zich als musicus te verbinden aan een orkest dat door om standigheden niet in staat is een be paald niveau te handhaven of te berei- Bestaat er naast de drie in Zuid- Holland spelende orkesten nog wel be hoefte aan nog een uitvoerend orkest als het Gewestelijk Orkest, zo vraagt het Statenlid zich af. Is het college bovendien niet van mening, aldus ir. Storm, dat uitbreiding van de orkestbe zetting ongewenst is en dat de snel oplopende subsidiebedragen (voor 1971 begroot op bijna vijf ton) buiten alle verhouding staat. „Kan dat bedrag geen zinvoller bestemming krijgen, mede via subsidies aan amateurorkesten en verho ging van de subside aan de muziek scholen?" Bachs Weihnachtsoratorium is de uitzondering op de regel dat men grote i werken liever niet moet fragmentariseren. Het gaat hier immers niet om i een onverbrekelijk geheel, zelfs niet om een echt oratorium maar om een i serie zelfstandige cantates, die alleen naar inhoud bij elkaar aansluiten. Er is dan ook geen enkel bezwaar tegen om, zoals het koor Zanglust gister avond in de Andreaskerk in Leidschendam heeft gestaan, zich te beperken i tot de eerste drie cantates, die de eigenlijke kerstgeschiedenis behelzen. Zanglust in Leidschendam Johan van Zweden een schilder en beeldhouwer die in Arnhem en om geving bekendheid geniet wordt 75 jaar. Ter gelegenheid .van dit feit is hem in het Gemeentemuseum van Arnhem een tentoonstelling aangebo den. Deze wordt op 19 december ge opend en blijft te bezichtigen tot en met 24 januari 1971, In de plaats van de andere drie can tates te laten volgen, had dirigent Her man de Wolff een bijzonder mooi voor programma gekozen: het in 1939 her ontdekte Gloria van Vivaldi en het ook pas de laatste tijd weer in de belang stelling gekomen Magnificat van Johann Christian, die jongste zoon van Bach, die deze lofzang op Maria componeerde toen hij als 25-jarig organist verbonden was aan de Dom in Milaan. De uitvoering van dit veeleisende pro gramma, dat demonstreerde hoe zich in de eerste helft van de 18e eeuw een ont wikkeling voltrok van strenge barokke polyfonie naar een lichter, vriendelijker, bekoorlijke rococo, was heel bevredigend. Het middelgrote koor weerde zich onder de bekwame leiding terdege, al was de klankkwaliteit nog niet altijd ideaal en al slaagde men er ook niet ten volle in de stijl van Vivaldi in vergelijking met die van vader en zoon Bach raak tegen elkaar te zetten. Alle hulde overigens voor wat wèl werd bereikt. Ook het solistenkwartet was ver dienstelijk zonder volledig aan de zeer hoge eisen te voldoen. Binnen de gren zen van hun vocale middelen kwamen de sopraan Thea Bakker-van der Pas en de alt Rijkje Wolleswinkel goed voor de dag, hun niet al te soepele stemmen in De Christelijke Oratorium Ver eniging Laudate Dominum had gisteravond zeker niet te klagen over gebrek aan belangstelling voor zijn uitvoering van een vier tal cantates uit J. S. Bach Weih- nachtsoratorium in de Christus Koningkerk te Voorburg. Uit het totaal van zes cantates, waaruit dit oratorium bestaat, respectievelijk ge componeerd voor de drie kerstdagen, nieuwjaarsdag, de zondag daarna en het driekoningenfeest had men de nummers één, twee, vier en zes gekozen. Gezien het liturgisch karakter van het gehele werk mag men aannemen, dat het nooit de bedoeling van de componist is geweest alle zes delen op één avond uit eren. Ook de grote Kengte ervan zou dit reeds ondoenlijk hebben gemaakt. Als solisten had men een zich aan elkander goed aanpassend solistenteam weten aan te trekken: de sopraan Karin Ostar, de alt Elisabeth Cooymans, Henk Smit, bas, en de tenor M. van Altena. Deze laatste als vervanger van de ver hinderde Charles Holland. Het Residentie Kamerorkest verzorgde, geholpen door organist Jan Welmer en klavecinist Tyn in Eyk het instrumentale gedeelte Onder de geroutineerde ,en vakkundige leiding van dirigent Adriaan Schuurman heeft het gemengd koor gedisciplineerd met élan gezongen. Wat de stem verhoudingen betreft lijdt het echter natuurlijk ook aan de nog steeds alom heersende kwaal: een flink tekort aan mannenstemmen. Wat uiteraard een fraaie klankkleur niet bevordert. Toch slaagde Adriaan Schuurman er 'er het algemeen wel in met het vocale t instrumentale ensemble en waar nodig met de solisten tot een vrij goed kloppend geheel te komen- Wat de solisten zelve betrof: bier stond Elisabeth Cooymans beslist aan de top met haar warm getimbreerde alt en haar gevoelige voordracht. Karin Ostar. aanvankelijk minder ge lukkig door den lichte neiging tot ietwat detoneren, herstelde zich na de pauze volkomen en was weer de stralende, glasheldere sopraan, die we van haar gewend zijn. Henk Smit en M- van Altena gaven op zeer te waarderen wijze partij. Bijzondere lof komt o-i- toe aan het Resid'mtie Kamerorkest dat een opval lend goede bijdrage leverde tot het slagen van de uitvoering, waarbU geassisteerd door oganist Welmers en klavecinist Tyn Het zou ons te ver voeren wat de totale presentatie betreft in details te tijden. We willen alleen nog even releveden de indrukwekkend muzikale wijze waar op fluitist Koos Verheul de tenor in Aria no. 5 secondeerde en de ontroerende vertolking van Elisabeth Cooijmans van ..Bereite dich, Zion" met de hobo in tegenmelodie; last not least het elkaar goed aanvoelende solistenkwartet in het slotdeel. Leider en executanten ontvingen aan het einde van het concert een hartelijk applaus van het kennelijk enthousiaste publiek. J. W. Davringoverieden. De Franse expres sionistische schilder Henri Davring is op 70-jarige leeftijd in zijn huis in Cagne-sur-Mer aan de Franse Riviera overleden. Davring heeft talrijke avantgardistische werken vervaardigd, die in vele internationale museums voor moderne kunst, onder andere in Moskou en New York .hangen. aanmerking genomen. De tenor Bert van 't Hof droeg met name de recitatie ven in het Weihnachtsoratorium heel mooi voor, waarbij men dan het wat kale geluid op de koop toe nam. De beste stem had zonder twijfel de jonge volle bas Liewe Visser, die soms evenwel met de zuiverheid op gespannen voet stond en zich in zijn expressie merkwaardige pa thetische uitschieters veroorloofde. Het Gewestelijk Orkest van Zuid-Hol land was lang niet kwaad, vooral niet in de hier vaak er uitspringende hoge trom petpassages. Rienk Jiskoot verzorgde aan orgel en klavecimbel de continuopartijen. Er was veel belangstelling en hartelijke bewondering. K. S. HONGKONG (Reuter) Het pers bureau „Nieuw China" meldt, dat Chi nese artsen erin geslaagd zijn door lang durige hartmassage een lid van het per soneel van een marinestation in Noord- China, wiens hart door een elektrische schok stilstond, te redden. Na 159 minuten massage en 3 uur en 23 minuten nadat 'smans hart door de schok was blijven stilstaan, begon het hart opnieuw te kloppen. Drie dagen later had de man zijn bewustzijn her kregen. Na drie weken was ook zijn geheugen teruggekeerd, hetgeen bleek uit het feit, aldus „Nieuw China", dat hij in staat was een gehele verhandeling van de Chinese partijleider Mao, getiteld: „Dien het volk", te citeren. Andersluidende uitslag over orkestkleding DEN HAAG De tweede enquête, die het Residentie-Orkest onder het pu bliek heeft gehouden over de orkestkle ding. heeft een heel andere uitslag op geleverd dan de eerste. Deze enquête is gehouden op het concert van 25 novem ber jl. (serie A). Een kleine tweederde meerderheid van de ondervraagden vond dat het rokkostuum wél behoord tot het deco rum van een concert. De overgrote meerderheid was het er over eens, dat de musici in elk geval een uniforme kleding moeten dragen en dat die kle ding gedekte kleuren dient te hebben. Nog geen 6 pet van de ondervraagden zou het goed vinden als de orkestleden op een concert „zouden aantrekken wat ze wilden". Deze uitslag wijkt af van die van de eerste enquête, die werd gehouden op het „coltrui-concert" van 7 november. Daar vond driekwart van het publiek dat het rokkostuum niet behoort tot het concertdecorum en toon de het publiek zich over het algemeen wat minder conventioneel ingesteld t.o.v. de orkestkleding. De afwijkende enquête-uitslagen zijn een bevestiging van het vermoeden dat het Avontuurconcert van 7 november door een ander soort publiek wordt bezocht dan een concert in een traditio nele concertserie. De tweejaarlijkse Binnenstadprijs 1970 van de federatie „De City van Amsterdam" is toegekend aan cabaretier Jaap van der Af ertoe voor zijn tekst van het lied: „Bedstee langs het IJ", gezongen door Jenny Arean. Volgens de jury was dit het lied, dat het beste licht werpt op de stad Amsterdam in 1970. De prijs van duizend gulden werd hem uitgereikt in het Americanhotel in Amsterdam. Voorts ontvingen Ger Rensen voor zijn „Amsterdam is als een mooie vrouw" en Evert-Jan Hamer voor zijn „Amsterdam" een aanmoedigingsprijs. De foto toont Jaap v. d. Merwe in zijn dankwoord. (Van een onzer verslaggevers) de jonge en de volwassen mens, met alle kans op neuro- ROTTERDAM Er ontbreekt nogal wat aan de woon- sen. In de nieuwe wijken is geen stedelijk leven meer omstandigheden in zowel nieuwe als oude stadswijken. mogelijk. Dit is een greep uit de veelvuldige kritiek. In oude wijken zou meer groen aangelegd moeten wor- die geuit werd tijdens het vandaag in Rotterdam ge- den ten koste van de bebouwing. De woningen in de houden congres over „recreatie en wonen" van de nieuwe wijken bieden te weinig ontplooiingskansen voor Stichting Recreatie. De toeneming van mogelijkheden voor openluchtrecreatie in de stad ontwikkelt zich niet ongunstig, aldus het hoofd van de Dienst Stadsontwikkeling Amsterdam, ir. A. de Gier. Maar de spreiding ervan is nogal eenzijdig, zodat grote groepen van de bevolking niet aan hun trekken komen. Hij brak een lans voor het aan leggen van parken in oude stadswijken. Deze zijn doelmatiger dan versnippering in de vorm van groen bij de woning. Volgens de heer C. Verwoord van de t.h.-Delft en lid van de Rotterdamse projectgroep „Oude Noorden", hebben nieuwe wijken dit gemeen, dat het ge tuigenissen van maatschappelijke terug val zijn; een terugval tot een voorhisto risch stadium van zwak ontwikkeld sociaal leven. De ontwerper en de plano loog staan machteloos. Als zij willen bouwen, dan dienen zij zich aan te pas sen aan de eisen van de grond en de kapitaalbezitters. In een nieuw rapport van de Stichting Recreatie, dat handelt over de voorzie ningen voor openluchtrecreatie op buurt en wijkniveau, wordt onder meer gesteld, dat de woonomgeving een uitermate belangrijk recreatief domein is, met name voor die groepen, die sterk aan de woonomgeving zijn gebonden, zoals huisvrouwen, kinderen en bejaarden. „Kinderen zijn nog altijd „het kind van de rekening" in het stedelijk milieu".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7