Moulijns kruistocht voor zelfvertrouwen rt Rotterdamse suprematie in provinciale boksstrijd Ajax trok meeste bezoekers naar Olympisch Stadion ZIAN HEEFT EIGEN IDEE OVER FUSIE ZE LOPEN HARDER ACHTER GOEDE SPELERS DAN TRAINER AAN >es Schaakoscar voor Fischer - Dr es tegt oh u I (I ii an he Modln d ge«i In Sin n vi.ii Z1.1 v nlet aars gehoi enigini DINSDAG 15 DECEMBER 1970 LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Coen Moulijn piekert niet meer. Hij was de laatste weken uit vorm, werd daarom door trainer Ernst Happel enige malen gepasseerd en lag er 's nachts wakker van. Moeilijke momenten, die hij als voetbalprof al eerder meemaakte. Met dit verschil echter, dat het ditmaal ernstiger leek dan ooit tevoren. Coen Moulijn mag toch niet tweemaal binnen vijftien Coen Moulijn heeft alles bereikt, wat hij maar wilde. Het veroveren van de Europa Cup en de wereldbeker heeft hij meegemaakt. En toch maakt hij er zich nog druk over als het hem niet zo vergaat als wordt verwacht. Een ge sprek met trainer Happel moet daarom uitkomst brengen. Gisteren zou dat ge beuren. Maar het kwam Moulijn, in verband met zijn drukke herenkleding zaak, en Happel niet bijster goed uit. Er werd daarom afgesproken vandaag van dit probleem een discussiestuk te maken. „Gek eigenlijk", vervolgt de be dachtzame Moulijn, „dat je er nog zo mee in kan zitten. Waarom zou ik me druk maken voor die paar jaar dat ik nog kan meedraaien aan de top. Maar toch, je doet het. Het is je eerzucht die je ertoe dwingt." Hoopvol aspect in deze zaak is, dat Moulijn. 29 november ook gepasseerd voor de wedstrijd PSV-Feijenoord, in het verleden de ervaring heeft opge daan dat dit soort inzinkingen niet lan ger dan een maand duurt. „Ik tob er nu al een week of vier mee. Je zou dus kunnen veronderstellen, dat ik voor de wedstrijd tegen Ajax, aanstaande zon dag, weer helemaal terug ben. Daar hoop ik dan maar op." Ondefinieerbaar Het is plezierig praten met Coen Moulijn over deze interessante aangele genheid. Hij is het type voetballer, dat zelf "precies weet hoe het gesteld is met zijn vorm en zal daarom nauwelijks kwaad worden als zijn zwakte van dit moment naar voren wordt gebracht. Niettemin moet zijn aanwezigheid op de reservebank hem veel ongenoegen hebben bezorgd. „Het is een evenement op zichzelf. Een vervelende, vind ik wel. Waarschijnlijk stimuleert het een speler wel. Waar ik echter altijd voor oppas, is het gevaar dat ik me forceer, te veel opwind om duidelijk te zijn. De vorm blijft dan meestal langer weg dan je lief is." dagen, zoals ook afgelopen zondag tegen Holland Sport gebeurde op de reservebank zitten. „Eerlijk", wil de 33-jarige Rotterdamse zakenman wel toegeven, „Ik heh me suf zitten piekeren over de oorzaak. Maar die zie ik niet. De vorm van een speler is een groot mysterie in de sport". Coen Moulijn, wijs geworden door veel ervaring, heeft voor zichzelf al een mogelijk oplossing gevonden. „Ik ben van plan deze hele kwestie eens wat opgeluchter te benaderen. Misschien helpt dat". Coen Moulijn voelt meestal zoiets te voren aankomen. „Het is dan onmoge lijk er iets tegen te doen. Je ambitie blijft even groot, je traint even hard, maar toch val je terug. Het is voor mij altijd iets ondefinieerbaars." Gesprek En dan kan gebeuren wat de Rotter dammer ln de wedstrijd tegen NAC overkwam. „In die ontmoeting zat ik zo diep in de put, dat ik blij was, als ik de bal niet kreeg. Dat is voor een speler met mijn ervaring natuurlijk een bela chelijke situatie." Trainer Ernst Huppel zit er ook over in. Hij wil tot een gesprek met Moulijn komen om hem zijn eigenwaarde terug te geven. „Coen heeft voor zichzelf het probleem veel groter gemaakt dan het is. Hij maakt zich. k>mdat zijn prestaties inderdaad terugliepen, de laatste weken wljB. dat het helemaal niet meer gaat". Monlijn verweert zich daartegen en wijst op het menselijk aspect in deze zaak. „Ja. misschien overtrek ik het wel eens. Je wilt er bij blijven koste wat kost." Moulijns kruistocht voor zelfvertrou wen is een tere zaak maar tevens een gevecht op een tijdstip, waarop het einde van zijn glanzende carrière aan de horizon gloort. Het wordt zaak voor Feijenoords technische leiding om die „barrière" te omzeilen. Moulijn en Happel zitten daarom vandaag om de tafel PALMA DE MALLORCA. De Amerikaanse grootmeester Bobby Fischer is door de in Palma de Mallorca bij het interzonale schaaktoernooi aanwezige journa listen uitgeroepen tot de beste schaker van 1970. Hij mocht de zogenaamde Schaak-Oscar in ont vangst nemen. De loting voor de kwartfinales van het kandidatenschaaktoernool, die in mei of juni van het volgend jaar zullen worden gespeeld, had als resultaat: Robert Hiib- ner (W.-Dld.)—Tigran Petrosjan (Rust.); Wolfgang Uhlmann (O.-Dld.)—Bent Lgr- sen (Den.); Robert Fischer (V.S.)—Mark Taimafiof (Rusl.); Viktor Kortsjnoi (Rusl.) Efim Gelier (Rusl.). De vier winnaars van dc kwartfinales gaan over naar de halve finales en de winnaars daarvan beslissen wie wereld kampioen Bonis Spasski mag uitdagen voor een tweekamp om de titel. >t zijr Klo" e Vak- is Pan hodoxr Novgn- diëntif AMSTERDAM Ajax heeft ook in het verslagjaar 1 juli 196930 juni 1970 weer voor veruit dê meeste betalende voetbalbezoekèrs van het Olympisch Stadion gezorgd. In de vijf wedstrijden voor de Runners Up Cup kwamen in totaal 165.000 voetbalenthousiasten naar Ajax kijken, dat bovendien in vriendschappelijke ontmoetingen (Manchester City en Alemannia Aken) en in de bekerwedstrijden tegen Sparta en GVAV nog zoveel bezoekers kreeg dal Ajax tenslotte meer dan de helft van de 419.000 betalende bezoekers aan voetbalwedstrijden in het stadion voor trjn rekening nam. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Slechts één Haagse bokser slaagde er gisteravond in de vierde editie van de provinciale kampioenschappen in gebouw Amicitia in een finale van de B-klassers te bereiken. In het zwaarwelter- gewicht stond Volkert. van Duuren tegenover Harry Boogaard uit Rotterdam. Het draalde op een teleur stelling uit voor Van Duuren. Hoewel Boogaard zijn tweede partij van de avond bokste, bleek de Hagenaar conditioneel niet tegen hem opgewassen. Toen de gong voor de derde ronde klonk, kwam Van Duuren niet meer uit zijn hoek. Ondanks behoorlijke tegenstand in de eerste ronde, die vrijwel gelijkopgaand was, kwam Van Duuren in de tweede drie minuten in ernstige moeilijkheden. Hoewel hij het eind van deze ronde nog Wel haalde, oordeelde de helper van Van Duuren het raadzamer zijn pupil niet meer te laten aantreden voor de laatste periode. Deze zege van Boogaard betekende de vierde Rotterdamse titel. Eerder hadden Van der Poel (middengewicht), Willems (lichtgewicht) en Henk Schuman (zwaargewicht) de suprematie van Rotterdam in deze provinciale titelstrijd al duidelijk aangetoond. Come-back van Protopopovs MOSKOU Het Russische kunst ri.idpaar Loedmilla Beloessova en Oleg Protopopov, tweevoudig Olympi sch kampioen paarrijden, zal donder dag op een internationaal toernooi kunst rijden .n Moskou zijn come back ma ken. Tijdens nationale wedstrijden ver sloegen zij reeds de wereldkampioenen Rodnina en Oelanov. Die bezoekersstroom (5.000 minder dan in het voorgaande boekjaar) was ook voor een groot deel verantwoorde lijk voor de bruto-ontvangstén uit i hoofde van kaartverkoop ten bedrage van bijna f 3.4 min. (tegen f 4.6 min i vorig jaar). Aan vermakelijkheids omzetbelasting werd f 825.542 betaald tegen f 1,05 min. in 1968- 69. Het plóitatieresultaat bedroeg f9.735 tegen f 314.400 in het vorige boekjaar. Toen Mieke Rangelrooy getrouwd DEN HAAG. De Haagse atlete Mieke Rangelrooy is gisteren in het hu welijk getreden met Nick Remmerswaal uit Schipluiden. Mieke Rangelrooy is lid van Haag '6$. (Van c 2 zwemmedewerker) DEN HAAG Twee zwembondinstanties waren er deze week als de kippen bij onj mee te delen, dat zij niets met het artikel „Over fusies", dat vorige week nogal wat stof deed opwaaien en waarover wij reeds berichtten, Ie maken hadden. Haagse kring voorzitter Prins, tevens redacteur van het kringorgaan, schreef het volgende: „De beschouwing over fusies in De Zwcmkroniek van afgelopen week, was ontleend aan „Het Ooievaarsnest", cluborgaan van de Haagse Zwem- en Poloclub". De Zwemkroniek zelf liet weten, dat boven het bewuste artikel de eerste regel was weggevallen. Deze luidde: „Uit het clubblad van de HZPC". Onder deze mededeling stond, dat het bestuur van KREDIET VOOR VITESSE DEN HAAG. De Arnhemse gemeenteraad heeft gisteren be sloten de voetbalclub Vitesse een renteloos krediet te verlenen van 100.000 gulden. Het bedrijfsleven zal eenzelfde bedrag "P tafel leggen om het betaalde voetbal voor Arnhem te behouden. Aan het kre diet heeft de gemeente de voorwaarde verbonden dat Vitesse binnen een jaar moet komen met een rapport over de sanering van het Gelderse beroepsvoet bal. ZIAN intussen met een brief aan de ZK-redactie heeft gereageerd, waarin scherp stelling wordt genomen tegen de opvattingen, die in bet clubblad Van HZPC voorkwamen. Het bestuur van ZIAN stelt: „ZIAN heeft beslist niet het plan zich welke fusie ook te laten opdringen. ZIAN heeft haar eigen ideeën en plannen over fusies, die langzaamaan gestalte gaan krijgen door rustige besprekingen en samen werking met de betrokken verenigingen" Dat ZIAN mindere krachten hautain af wijst ie, volgens het bestuur, ook niet waar. „Het aantal zwemdiploma's, dat ZIAN jaarlijks uitreikt, is beslist groter dan menigeen kan raden, want er wordt heel veel aan elementair zwemonderwijs werd f 25,0.000 als extra-dotatie aan het onderhoudsfonds toegevoegd. nu f 65.000. Op dé in het stadion gehouden jaar vergadering zei directeur C. Roffel, gis teren. dat in het lopende boekjaar de belangstelling voor DWS (in 1969-1970 slechts 95.000 bezoekers in 20 wedstrij den) is gestegen en dat hij grote be langstelling verwacht voor de thuiswed strijden van Ajax in de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen Bo vendien is de verhouding met de KNVB van zodanig goede aard. dat het bestuur hoopt dat een deel van de internationale Wedstrijden in het Olympisch stadion zal wórden gespeeld. Als onderdeel van de verbeteringen van de accommodatie is het advies van een kleurenexpert gevraagd om te ko men tot een andere kleurstelling, die de Intimiteit van Het stadion moet verho- Ondanks de aankondiging dat gister avond alleen B-klassers in de ring zouden verschijnen, bleek het wederom onmogelijk een attractief avondvullend programma samen te stellen met bok sers van de 2e-categ«jrie. Vorige week moesten ook al enige nieuwelingen- en juniorenpartijen op de „rol" worden ge zet, gisteravond moest eveneenB 'n toe vlucht worden gezocht tot in feite niet opportuun zijnde C- en demonstratie partijen. De toeschouwers, in behoorlij ke getale verschenen, namen er even wel genoegen mee omdat in dit bijpro gramma soms nog spannende affaires ontstonden. Weinig moeite In deze omlijsting kwam ook de Ha genaar Wareman binnen de touwen. In een zwaargewicht partij ontmoette hij de Vlis8inger Abee. die enkele weken geleden in de halve finale van het C- kampioenschap was uitgeschakeld. Wa reman, die toen zelf de eindstrijd haal de. maar daarin verloof van De Windt, had weinig moeite met de Zeeuw. Fel gestart, bestookte Wareman zijn tegen stander met een serie hoeken en Abee raakte hierdoor geïmponeerd. Moeilijk wendbaar trachtte de bijna een hoofd grotere Abee het initiatief over te ne men. wat hem in de tweede ronde enigszins lukte. In de laatste periode raakte de Zeeuw na opnieuw een serie voltreffers aangeslagen, maar Wareman verzuimde het karwei mei een knock out af te ronden. Abee haalde de laat ste gongslag maar moest strompelend naar zijn hoek, zich vastgrijpend aan de touwen om niet tegen het canvas te smakken. Met deze zege had Wareman zich enigszins gerevancheerd voor de nogal dubieuze nederlaag die hij vorige week leed tegeh De Windt. Minder fortuinlijk Deze De Windt, eveneens afkomstig uit Vlissingen. verging het echter tij dens zijn eerste optreden in de B-klasse minder fortuinlijk. Door gebrek aan zwaargewichten onmiddellijk in de fi nale beland, moest hij het opnemen tégen niemand minder dan Henk Schu man, die ln de ruim anderhalf jaar dat hij in de ring staat een reputatie als knock-outspecialist heeft opgebouwd. Ondanks zijn ongelooflijk harde hoeken slaagde de Rotterdammer er niet in De Windt voor tien tellen neer te halen, maar moest hij met een overwinning door opgave genoegen nemen. Reeds in de eerste ronde kreeg De Windt zo veel te incasseren, dat hij wijselijk het be- ginsignaal voor de tweede periode ne geerde. Een koek-out zou het onvermij delijke gevolg zijn geweest als hij aan de tweede drie minuien Was begon- de Leidenaar Landrok. Al kort na het begin van deze „prestatleparilj" gooide Verbon het bijltje erbij neer nadat hij, door Landrok tegen de touwen gezet, een serie op het gelaat had moeten incasseren. Een roemloos einde van de broer van prof-bokser Joop Verbon, die het bij de betaalde pugilisten nauwe lijks beter doet. Het aantal overwinningen door opga ve was overigens opmerkelijk. Niet minder dan zes gevechten kregen hier door een voortijdig einde. Ook al niet een reden om het publiek tevreden naar huis te doen gaan Uitslagen: B-klasse: Halve finale midden- Sewicht: Van der Poel (Rotterdam) wint oor opgave tweede ronde van Van Slhde- ren (Delft); finale: Van der Poel w.o.p.v. Inale: Boogaard wint door opgave in twee de ronde van Van Duuren (Den Haag). Finale lichtgewicht: Willems (Rotterdam) derde ronde kampioen partijen: aiMDen H Atletiekli mieten indoorstrijd DEN HAAG. De K.N.A.U. heeft voor de Europese indoor- atletlekkampioenschappen, die 13 en 14 maart in Sofia worden ge houden, de kwalificatie-eisen be kendgemaakt. Kandidaten Voor afvaardiging naai de Bulgaarse hoofdstad zullen tussen 1 de cember en 1 maart tweemaal aan de limiet moeten voldoen. De K.N.A.U. vraagt deze eisen twee keer. omdat men van mening is dat de atleten de komende wekeh door hét in gebruik nemen van de nieuwe demontabele tndoorbean, die al vrijwel gereed is. voldoende start- gelegenheid krijgen. In dc komende twee maanden zijn er vier wedstrijden, waar onder de Tartantrofee en de nationale kampioenschappen op de nieuwe baan, die op 2 janüari in Leiden officieel in gebruik wordt genomen. De ei6en voor de Europese indoor kampioenschappen zijn: 4(W emeter° M.s^sec.l MOmet'er 'hStM; ^500 meter S.tT.0; 3000 taeter 8.0»,0; 50 meter hor den 6.7 sec 60 meter horden 7,9 sec.: hoog springen 2.12 m; verspringen T.BO m; pols- stokhoogspringen 5 meter; hink-stap-sprong 16 «m; kogelstoten 16 m. Dames: 30 meter 6,2 sec oo meter 7.sec.. (1,35 m; kbgelstote Zes equipes in Rallye M. Carlo DEN HAAG Zes Nederlandse equi pes hebben ingeschreven voor de 40e Rallye Montè Carlo, die van 22 tot en met 28 januari wordt gehouden. Het zijn KroesemeijerVan Hattem, Wim en Rees Lüijbregts, Klein—Dolk die al len in een Daf uitkomen, Heijndijk met Datsun. Vermeulen met Opel of Simca en Gêrard van Lennep, van wie nog niet bekend is met welke merk auto hij zal deelnemen. Albanees leidt Nederland-Luxemburg ZUERICH. De Albanese scheidsrechter Bajrami zal op 24 februari de wedstrijd Neder landLuxemburg leiden voor het toernooi om het Europees voetbal- 1 kampioenschap voor landenteams. De scheidsrechters» UEFA heeft voorts de Westduitser Kurt Tschenscher aangewezen voor de ont moeting Joego-SlaviëNederland vóór dit toernooi, op 4 april in Belgrado. Een dag eerder Is de Griek Kouyias scheidsrechter bij Joego-Slavië onder 23 jaarJong Oranje. Volleyballcoacli Henk Hoogerwaard (Van sportredactie) VOORBURG In zijn woning in Voorburg zegt Henk Hoogerwaard. vijftien jaar kapitein op het schip van Blokkeer en thans trainer van de Leidse volleybalvereniging Kangeroea: „Blokkeer had enige jaren geleden Groen en Swieter in de ploeg moeten hebben. Dan had het nu op rozen gezeten". Henk Hoogerwaard maakt de balans op van een roemrucht volleybalverleden. Een tijdperk dat hem eclatante successen opleverde maar dat in 1968 uitmondde in grote teleurstellingen. Ruim een jaar nadat hij de eredivisie vaarwel zei, wil hij voor de eerste maal zijn positieve en negatieve ervaringen van het verleden spuien. V.C.S. tegen Haagse jeugd DEN HAAG. Op eigen terrein speelt V.C.S. zondag een oefenwedstrijd tegen een Haags jeugdselectieteam voor spelers van 18 en 19 jaar. De ontmoeting begint Oktober 1968 Henk Hoogerwaard gaat zijn vijftiende trainingsjaar bij Blokkeer (eerder DES) in. Negen keer heeft hij zijn ploeg naar het kampioen schap van Nederland gedirigeerd On der zijn handen is Blokkeer een ploeg geworden die ook in Europa Cupwed strijden respect afdwingt Wlnsl op j Brabo, Rapid, Albanië en eervolle ne- derlagen tegen Roemenië. Dukla 'Praag en Tirana. Dan moet Hoogerwaard i plotseliqg alle zeilen bijzetten om zijn I team in de stroomversnelling van het l succes niet aan lager wal te laten geraken. Hoogerwaard: ..Het" team split ste zich qua mentaliteit: hardwerkende spelers tegenover jongens die geen zin hadden om te komen trainen. We wil len ook nog andere dingen doen, zeiden ze toen tegen mij. Dat was hun goed recht maar wie bij mij in de ploeg zit, moet zich volledig geven. Anders zoe ken ze maar een lager team op" De onenigheid in de ploeg vond zijn weerslag in het spel. „Toen kwam de wedstrijd tegen SVC. Het werd mijn laatste. Ik had het team juiet een ander systeem bijgebracht. Kranenburg had een aanvallende taak gekregen waar voor hij echter de kracht en de moed niet kon opbrengen. Vier uUr na de wedstrijd, tijdens het diner, sprak ik hem erover aan. Hij luisterde niet maar stapte op om een partijtje te gaan biljarten. Ook de spelers op wie ik steunde, lieten me vallen. Ik had mijn •besluit genomen. Blokkeer had voor mij afgedaan*'. Ervaring en kennis Hoogerwaards tijd aan de top was voorlopig ten einde. Echter alleen zijn laatste herinneringen waren van het onprettige soort. Vooral de jaren waar in hij met de ploeg naar hel buitenland ging. hadden hem een schat aan erva ring en kennis opgeleverd. Hij had ge zien hoe de landen achter het IJzeren Gordijn ijzersterke formaties op de been konden brengen. „Speciaal Oost Duitsland pakt de sport op een bijzon dere wijze aan. Het is een energiek en fanatiek volk. Toen ik er in 1956 kwam. trimden er al miljoenen mensen. Ik weet nog goed dat We et van een Oostduitse legerploeg wonnen. Ze had den dit nooit van een Westeuropese ploeg verwacht, 's Avonds werd ik tot. irteester in de sport benoemd. Ik dacht „voor mij hoeft dat helemaal niet". Later op de avond maakten we nog veel gekkere dingen mee. Er was een förum gevormd. Iedere volleybalcoach moest er een toespraak houden. Dat deed ook de cöach vdn de DDR. In plaats van ons te prijzen voor het goede spel, gaf hij op ons af. Hij verweet Blokkeer dat wij het kapitalistische stelsel aanhingen. Plotseling werd ook mijn naam afgeroepen. Daar stond ik dan met mijn mond vol tanden. Ik snapte geen snars vah politiek". Hoogerwaard, die loen nog tamelijk sceptisch stond tegenover sport als deel van de politiek, is in de loop van de jaren van menihg veranderd. ..Het is gezond. De sportmensen worden er fa natieker door. In Nederland zou de sport ook van regeringszijde moeten worden gestimuleerd". De schat aan kennis die Hoogerwaard in hot buiten land opdeed, heeft hij bij Blokkeer niet volledig kunnen uitbuiten. „Hel is bij zonder iammer. Ik was een heel stuk op weg bij Blokkeer Mijn fnut is mis schien geweest dat ik nooit tevreden ben Ik heb nooit mensen over het hoofd gestreken. Ook al speelt mijn team nog zo'n formidabele wedstrijd dan zeg ik hooguit „jongens, jullie heb ben leuk gespeeld" Van ondet-af Hoogerwaard liuudt niet van senti ment. Hij is bikkelhard. Voor een an der. maar ook voor zichzelf. Dat bewijst wel zijn verhaal over zijn judograden. In 1956. toen hij pas de bruine band had behaald, stapte hij haar een andere leraar. Hij merkte et hoe weinig hij in feite van judo wist. „Ik voelde dat ili mijn bruine band niet waard Was. Toen heb ik de witte bahd uit de kast ge haald om weer vah onderaf te begin- begoh. Na zijn vertrek bij Blokkeer hield hij een jaar de boot ar. Toen liet hij rich verleiden een nieuw team tè gaan trainen. SITO, dat na zes wed strijden nog geen punt had veroverd, zohd eeh smeekbede iri de richting van de meester. Hoogerwaard trok de touwtjes ëhkele weken strak aan. SITO hapte naar adem maar verloor de rest van de competitie geen wedstrijd meer. Hoogerwaard: „Het liep lekker bij SI- To. Ik was hard van plan om er voor vast te blijven. Ik ben achteraf blij dat ik niet vroegtijdig een beslissing heb genomen. In het begin kwamen dc jon gens regelmatig op de training. Later zag ik dezelfde tendens als hij Blok- Minder interessant Intussen toonden ook buitenlandse ploegen belangstelling voor Hooger- ward: „In Duitsland kon ik 20.000 gul den verdienen. Ik heb het aanbod afge slagen. Ik zou er in slaap zijn gevallen. Zo'n ploeg behoef je bijna niet te coach en. De tegenstand is te gering." Het oog van Hoogerwaard viel tenslotte op Kangoeroes. „De inzet van dit team IS als vroeger bij DES. Het ls een team zonder toppers maar zeer homogeen. Ze staan achter de trainer. Kangoeroes kómt beslist verder. Ik ben ervan over tuigd dal de ploeg zich nu al kan meten met een groot aantal eredivlsiè- Dat vestigt de aandacht op de kracts- verschillen tussen hoofdklasse en eredi visie. „Vroeger had bijna elk team een toppet. Nu concentreert de top zich alleen in de ploegen van AMVJ en Blokkeer. Het maakt de competitie een stuk minder interessant. De eredivisie wordt hierdoor in feite een hoofdklasse Ook het hoofdbestuur van de NEVORO vindt deze concentratie niet prettig".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7