De tranen van ADO vloeiden, droogden op en vloeiden weer H. SPORT GING MET STRAFSCHOP DOOR DE KNIEEN GEHOORD Onvoorstelbare dramatiek op Spangen Voetballer overleden de thee bü Spai door Hans de Bruyn ROTTERDAM De tranen van ADO vloeiden gisteren op Spangen al voor de „historische" wedstrijd tegen Sparta begon. Kees Weimar, een vaste keus, nam zelf de beslissing uit de boot te stappen, omdat hij zich niet voor de volle hon derd procent in orde voelde. Zijn teleurstelling verscheen als een plengend vocht op zijn gezicht. Maar, hoe was het mogelijk, de tranen van ADO droogden weer op in de rust van deze Hitchcockaflevering. Ongelooflijk, een geruststel lende voorsprong van 20 bracht de nuchtere Hagenaars zelfs in de stemming om het werkstuk met een glimlach af te maken. Maar o wee, de tranen van ADO kwamen weer rap te voorschijn. Van een scoreverloop van 21, 22, 23 en 2—4, binnen nota bene een half uur, zou zelfs het beste elftal ter wereld een brok in zijn keel krijgen. En zeker dit moedige en kwalitatief onderschatte ADO. De wedstrijd van de waarheid. Voor ADO én voor Sparta, eindigde deze in 'n onvoorstelbare dramatiek voor de Ha genaar». Onmiddellijk wierp zich de vraag op: Is ADO nu door de mand gevallen als een échte topploeg? Trai ner Jezek: „Geen sprake van. Van zelfsprekend heeft ADO niet zoveel ervaring als Feijenoord of Ajax. We hebben na rust de fout gemaakt ons minder te bewegen, minder' aan de bal te zijn. Daardoor kwam het elftal onder druk te staan". Manager Hart man was gematigder. ADO is mijns inziens niet afgegaan. Wat wel duide lijk bleek: ADO werd in de lucht verslagen. In het centrum van onze verdediging vielen de doelpunten". Se cretaris Gerard Slager volgde even min de suggestie. „Dit was een" wed strijd met twee gezichten. Voor de rust speelde ADO als nooit tevoren. Zo rustig en beheerst had ik de ploeg nog nooit zien spelen". Weimars con clusie raakte het meest de kern van dit vraagstuk. „Feijenoord kwam het vorige seizoen met 20 voor te staan tegen Ajax. Toen kwamen de Amster dammers ook terug. 33 werd het uiteindelijk. Daarmee wil ik alleen maar zeggen, dat ook een topploeg zo'n drama kan overkomen". vroeg gejuicht. Zó i achteraf uitleggen. Op dat it wilden de spelers vai ter niet aan dramatiek denken. Wim Looye rste daad van betekenis. ADO Zij omhelzen „ii de afgelopen woensdag een brok lende in de confrontatie met Ba; München en ook in de eerste sp helft wekte de Rotterdamse fora niet de indruk de zaken veel dyn; scher aan te pakken. Het was log achtte Verzachtend En dat is een gerechtvaardigde conclu sie. Voor ADO gelden bovendien nog verzachtende omstandigheden. De hele week had het team onder hoogspan ning gestaan. Aad Mansveld ziek. Kees Weimar ziek. Harry Hestad ziek en Theo v. d. Burch ziek.Zulke be richten hoe rustig ze ook worden ver werkt, vreten aan het moreel. Te meer als men daarmee doelend op de spelers dan bovendien nog weet dat op dat punt faalde het elftal. Als Mansveld fit was geweest, zouden de. problemen waarschijnlijk nog opgelost zijn, omdat zijn attente acties het .meeste gevaar had hadden voorkomen. Sparta gelijk -2. Nog leek alles niet ver- ;t zal echter niet lang duren. De ommekeer, die de wedstrijd daar door kreeg,, was een ontgoocheling. Elke minuut van de wedstrijd namen in het begin de rust en het zelfver trouwen van de spelers toe. Een ware sensatie leek de succesformule van ADO aan te vullen, Aadje Kila, een 17-jarig profje, schakelde niet alleeiy Sparta's enige1 speler in vorm, Kris- téhsen volledig uit, wat iedereen al een verbluffende prestatie vond, maar bezat ook nog de lef en de brutaliteit om de aanval van ADO te steunen. En gevaarlijk dat hij dan werd, daar schrok zelfs Hans Eykenbroek van. In de tiende minuut gaf Kila de bal aan De Zoete, sprintte langs de Sparta- bediend. Vrij voor doel, helemaal in zijn eentje, het werd Kila allemaal wat teveel. Zijn schot had niet de zuiverheid, waarmee hij anders in het b-elftal demonstreert. De pret bereikte in de 25ste minuut toch het dol enthousiaste stadium. Lex Schoenma ker was op avontuur, „zoefde" de bal voor het doel en bemerkte tot zijn spijt dat Couperus er niet bijkon. Achter hem dook echter ineens „in valler" Wim Looye op, die het triomf- werk maar deed. Sparta leek defini tief weg te zakken, toen Couperus zich omdraaide en een schot losliet, dat verdween richting uiterste hoek. Doelman Doesburg kreeg de bal niet Geheime wapen Kesslers geheime wapen, Aad Koudij- zer kwam na rust pas los. De storende functie, die ADO's aanvallers eerst, zo knap uitoefenden verdween en de weg stond open voor een offensief van Sparta. Een offensief met verbijste rende .gevolgen. Het doelpunt van Klijnjan, was nog niet zo verontrus tend voor ADO. Het resultaat van een „bevlieging" van Kristensen eindigde bij Klijnjan, die de bal via de binnen kant van schoen en paal achter Thie werkte. De spanning groeide. Onzekerheid werd paniek* in de ADO-verdediging i de gevolgen 1 Klijn- >oneerde *de bal op het hoofd Eijkenbroek die zich in de rich- van de uiterste hoek smeet: 2 kans te krijgen om op adem te ko men. steeg de wanhoop naar een hoogtepunt. De uitgebroken Heyerman schoof de bal tussen de benen van Mansveld door naar de buitenspel staande Koudijzer. Ondanks een kat achtige reactie kwam ADO tot de conclusie dat het voor een verloren zaak vocht. De ge nadeklap volgde, toen Klijnjan zich achter de bal plaatste voor het nemen van een vrije trap. Hij haalde zo meedogenloos hard uit, dat Thie ge slagen was voor hij het zelf wist: 2 Niet k.o. A.D.O. werd gisteren op Spangen wel „aangeslagen" maar Is niet knock-out. Valt aan de genadeklap niet meer te ontkomen? De leiding van AD.O. hield het hoofd fier omhoog en deed net of er niets aan de hand was. Het was de beate houding onder deze omstandigheden. Maar ook niet-sympathisanten van A.D.O. zullen niet durven ontkennen dat er zich wel dcgeiyk positieve punten voor de Haagse club open baarden. Wat te denken bijvoor beeld van de formidabele eerste speelhelft van A.D.O.. waarin de plo» zich klaring. A.D.O. kan wel voetballen op het niveau, waarop het zich *u allee voldo< te overwinnen. Als Kees Weimar en Theo van der Burch. wat gisteren het geval was. niet aanwezig kunnen zijn en boven dien Aad Mansveld maar voor tach tig procent kan spelen, wreekt zich ogenblikkelijk de aanhoudende druk van Sparta. A.D.O. kan het dan niet meer aan. Een echte topclnb is A.D.O. dus nog niet. Maar in de basisopstelling behoeft het toch voor geen tegenstander in Nederland bang meer te zjjn. De sensatie van dit seizoen zal daarom de aandacht Voorbeeld EEN dynamische aanpak van de fosieproblematick in het Neder landse sportleven kan onvoorstel bare gevolgen hebben. Een duidelijk bewijs leverden de besturen van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond en de Nederlandse Amateur Softball Bond. zaterdag in de R.A.L vergaderend. Tijdens voorbesprekin- besparende factor zou zijn. Veel geld zou door zo'n besluit vrijkomen voor andere, tenminste even belangrijke zaken. Een goed doordacht stand punt, dat zaterdag in een rap tempo werd afgehandeld. Het was jammer dat de vier turnbonden niet aan wezig waren. Zü hadden er een voorbeeld aan kunnen nemen. Vele onnodige moeilijkheden zouden dan de wereld zijn uitgeholpen. OUDVOSSEMEER De 23-jarige Jan Ligtendag is gistermiddag in Oud- vossemeer tijdens de wedstrijd Vosmeer 2 tegen MOC 3 aan een hartaanval Opel Manta De afwezighei ireh Theo 1. Maar Mam velds wegblijven zou een „ramp" be tekenen. Prik één was daarom niet voldoende en ga zo maar door. Het resultaat was er naar. Omdat Mans veld niet gemist kon worden, speelde hij wel mee, maar' nog niet voor tachtig procent van zijn normale in zet. Persoonlijke en heftige duels ging de ADO-aanvoerder uit de weg. Zijn reactie: „Zo voel ik het ook". De teleurstelling niet helemaal in be dwang houdend, voegde hij er nog aan toe: „Voor Koudijzer heb ik geen goed woord over. Hij had van Kessler, volgens mij, de opdracht èen blessure plek van mijn blessure". Kees Weimar tenslotte over ADO's narigheid: „Wij zijn nog geen Feijenoord. Valt daar wie dan ook uit dan staat er iemand met voldoende ervaring achter". Toch is nog van alles mogelijk. ADO blijft ook na het drama op Spangen koploper in de ere-divisie, met één punt voorsprong op zijn naaste bela gers, en kan daar voldoende houvast aan hebben voor de komende week. Nog niets is er in feite verloren. Of, om eerlijk te zijn, alleen de wedstrijd tegen Sparta. Een nederlaag, waarin een bekentenis van ADO zit opgeslo ten, maar die velen nog weigeren te aanvaarden. Trainer Georg Kessler. een opgeluchte glimlach op zijn ge zicht toverend, deed daar zelf ook aan mee, hij gaf toe, dat hij ADO niet op de knieën had kunnen krijgen door Sparta met de opdracht het veld in te sturen vooral op de spelkunst het accent te leggen. Zoals de ploeg de laatste tijd meestal speelt en zoals Kessler ook graag wil dat Sparta voor de dag komt. Na rust herzag de „veld heer" van Sparta zijn standpunten. Hij gaf opdracht met karakter en breuk in de Hans Eijken- iliteit van ons boven. Vechten om balbe- wedstrijdmentaliti ADO-veste te s broek: „De oude kwam weer bover zit tot het laatste g in de pan door Herman van Eergeni DEN HAAG Zojuist had doelman Louwerens zijn vuisten gezet tegen een vlijmend schot van Van Daele, die bij Feijenoord stond opgesteld voor Moulijn, ten prooi aan een inzinking. De bal vloog naast het doel en uit de hoekschop vonniste Rob van der Bol zijn eigen ploeg. In het gewoel van duwende, trappende spelers stak hij zijn hand tegen de bal en de onopvallend maar knap leidende scheidsrechter Koen Brouwer wees meteen naar de strafschopstip, Franz Hasil posteerde zich achter de bal en Louwerens had geen kans. Feijenoord was op 32 gekomen, een kwartier voor het einde Tweemaal was het dapper strij dende Holland Sport uit de kolken de zee die de oppermacht van de Rotterdammers opwierp, naar bo ven gekomen. Beide keren had volkomen gerehabiliteerd voor eer dere minder succesvolle wedstrij den. Een strafschop deed Holland Sport de das om. Daarom verzucht te trainer Cor van der Hart: „We hebben die seizoen geen cent ge luk. Maar als je tweemaal terug komt, mag je 't niet meer uit handen geven." Per traditie is Holland Sport in eigen huis een lastige opponenl voor Feijenoord dat in de afgelo pen jaren niet tot winst kon ko men en zelfs eenmaal verloor met 10. Waaraan dat ligt, moest trai ner Happel afdoen met een schouer- ophalen. Enige vèrklaring: Holland Sport doft zich altijd sn. Er werd 4-4-2 gespeeld mei Roodnat, te snel voor zowel Schneider als Van Hanegem die hem dan ook enige malen onprettig bejegenden, en Van Maurik als Roggeveen en Roode, die mÊÊËÊÊÊÊÊKË een uitstekende wedstrijd speelden teruggetrokken. Het was de bedoe ling van Van der Hart geweest om te trachten het middenveld in han- Laseroms den te krijgen niet was uitverkocht van Feije noord was pure noodzaak omdat di Rotterdammers opdracht hadden gekregen het tweegevecht te mij den. Waartoe dat had kunnen lei den, werd gedemonstreerd door Vai onbegonnen zaak mei het trio Hasil, Jansen en Van Hanegem als tegenstrevers. Het Er ontstond van het begin af een enorm veldoverwicht van Feije noord dat nochthans weinig kansen kreeg van de stugge Haagse defen sie. Het eindeloos combineren aangenaam om te zien voor de twintigduizend waarmee Houtrusi gewikkeld. Maurik die 'orstelduel waren t de heer Brou e lang tolereerde Sluipdoelpunt Het wachten was dus eenvoudig oi het doelpunt en dat viel na eei kwartier, nadat Louwerens al eer schot van Kindvall met een uitge stoken been had gepareerd. Dc kunde van Feijenoord straalde var het doelpunt af. Een trage combi natie tussen Hasil en Van Hanegerr deed de bal bij Jansen belander die meteen het tempo erin bracht door razendsnel Kindvall te lance ren die nog de tijd kreeg de bal even gced te leggen voor hij met een droge knal scoorde (01). Bij menige ploeg had dit „sluipdoel punt" een fatale reactie teweeg kunnen brengen. Niet bij Holland Sport dat dan wel een afwachtende houding aannam op het "flexibele i verdedigers had ge- 'ormeerd Een gedwongen muui want dooi de overmacht kon Hol- FR FR land Sport niet anders dan terug Zelf kwam de formatie t slechts tweemas de in bod Roggevi Jet een driftige kopstoot verrast de loog opspringende Kindvall HS- •erdediger Valkenhoff. Henk Wery print snel weg om zUn collega niel der Bol op een pass van de actieve Hoe weinig effectief het overwicht van 'Feijenoord was geweest, bleek uit slechts zes hoekschoppen, welk aantal na de rust nog werd terug gebracht tot vier. Waartegenover stond dat Holland Sport er niet een kreeg te nemen. Zelden zal de verhouding van hoekschoppen zo typerend zijn geweest voor een wedstrijd. Er bleek uit dat Feije noord veelvuldiger attaqueerde Welgeteld werd doelman Treytel viermaal belaagd, waaruit twee doelpunten ontstonden. Minachtend Happel: „Die doelpunten zijn aan het tweede, Romeijn aan het eerste". Romeijn. die frank en vrij kon oprukken, tastte mis toen vier minuten na de rust Roode zich door drie Rotterdamse verdedigers slingerde en zijn voorzet door Rog geveen werd ingeschoten (11). Op dat moment was Romeijn er niet bij. Juist over die kant had Hol land Sport het moeten gooien maai de ploeg had het al te druk met de lawine van aanvallen te ontrege len. Roggeveen was in dc spits verschenen omdat Van Maurik toch minder „betonachtig" was ge bleken dan Laseroms. Van Maurik liet zich dan ook vervangen door Van der Vaart Weer Roggeveen Hasil op 12 gezet, karwei beginnen zich naast Feije noord te werken. Het lukte nog maals. Een pass van Roode bereik te Roggeveen die langs Treytel zwenkte, diens naar zijn benen graaiende handen ontweek en de bal in het lege doel deponeerde (22). Het was weer de sensatie die op Houtrust hoogtij vierde. Op de tri bunes schreeuwde het Rotterdamse legioen zich schor om dc Haagse aanhang te overtreffen Het werd doodstil toen Van der Bol de bal wegsloeg. Hasii was dc koele scherprechter. De ploeg die de overmacht toch niet voldoende had kunnen uitdrukken tegen het vijf maal meer energie verbruikend Holland Sport stond voor de derde Louwerens moest nog een schot van Wery onschadelijk maken eer Happel met zijn grote compliment kwam: „We hebben op daaruit voldoende

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9