ftJtctoeSoti/fca/nt Bussum verontwaardigd over brief van minister Den Haag gaat Beethoven herdenken met expositie Kwalificaties NOS- medewerkers zeer grievend Messa da Requiem van Giuseppe Verdi Kijken naar kinderen TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN Blinde van 83 jaar als barpianist PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 14 DECEMBER 1970 Poging die succes verdient NO yJIET het gezamenlijk urgentieprogram de christen-democratische par tijen heeft de partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij zaterdag tot een bron van nationaal nieuws gemaakt. Het belangrijkste bericht van het partij politieke front was afgelopen weekend het initiatief van het K.V.P.-bestuur om een oplossing te vinden voor het ernstige loonconflict dat Nederland momenteel Een initiatief, dat in twee etappes is de overeenkomst te brengen, waar naar ze een paar weken tevergeefs hebben gestreefd, zodat het kabinet- De Jong gedwongen was zelf de vorm van de loonmatiging te bepalen; de tweede etappe (wanneer deze eerste po ging mislukken mocht) komt neer op een inmiddels door Schmelzer toegezegd be raad in de Kamerfactie om wijziging van de regeringsmaatregelen te bepleiten. Of zo'n wijziging zich dan zal kunnen beperken tot het intrekken van de verbodsbepaling om de „vier honderd gulden extra" in de loonschalen ge durende de eerste helft van 1971 door te berekenen, is dan ook nog een vraag. Want werknemers, die de ivierhonderd gulden niet gekregen hébben en die als gevolg van het complex maatregelen de eerste maanden van het volgend jaar achteruitgang in plaats van een kleine vooruitgang op loongebied te verwerken zouden krijgen, behoeven andere bij- Beperkingen "[NIETTEMIN blijft het KV.P.-initiatief een poging, die in het algemeen belang ook succes verdient. Van de bemiddelingspogingen, die vandaag en morgen over verschillende golflengten plaatsvinden, hangt af of het succes loskomen zal. Het beste zou zijn, dat het compromis bereikt wordt buiten! de Kamer, want <3an keert de kwestie ge woon terug naar het punt waarop de regering zich tot Ingrijpen genoodzaakt Bestaat hierop een reële mogelijkheid? Niet wanneer alleen maar geprobeerd wordt de werkgevers te brengen tot de concessie die begin december de vak centrales van hen eisten. Want dan komt de regering voor het dilemma te staan om risico's te nemen, die ze blijkens haar maatregelen van vorige week niet aanvaardbaar achtte. Van de kant van de vakcentrales zal aangetoond moeten worden, dat niet alleen zij, maar ook de op de sleutelposten van het loonbeleid zittende vakbonden zo'n beleid zullen voeren, dat er in de komende maanden echt van een loonmatiging sprake zal zijn. Dit lijkt ons een moeilijke zaak en het zonderlinge van de situatie is, dat in feite alleen de sanctie van het ge wraakte en Inmiddels begraven artikel 8 van de loonwet-Roolvink, daarvoor een efficiënte stok-achter-de-deur zou zijn vonden, dan moet de K.V.P.-fractie in actie komen en dit kan moeilijk anders dan via een voor het kabinet aanvaard bare amendering van de geplande loon- matigingspolitiek. Nu geeft de formule ring van de K.V.P.-bestuursinterventie, zoals voorzitter Van der Stee die bekend maakte, ruimte voor allerlei mogelijk heden, bijvoorbeeld: „Een betere sprei ding over het gehele jaar". Dan komt de beperking tot een matiging over het eerste half jaar dus in discussie. Ook is een mogelijkheid, dat de fractie druk op de regering gaat uitoefenen om be paalde maatregelen die komende maan den de kosten van het levensonderhoud zuL'en opvoeren, te wijzigen. Er zijn inderdaad diverse openingen denkbaar, maar ook die openingen zullen in elk geval een beperking van de con sumptie moeten bewerkstelligen, daar anders precies datgene gaat gebeuren wat iedereen ook de leiders van de vakbeweging vreest. En dan zal na de verkiezingen de nieuwe regering hoe ook samengesteld dit kabinet kunnen, verwijten, dat het de inflatie met losse teugel heeft bereden, zodat zijn opvolger namens de natie het gelag betalen moet. Politiek C TRUÏS VOGELPOLITIEK zou het in- tussen zijn te doen alsof het bereiken van een compromis dat dc sociale rust redt en de economische spanning vol doende regelt, nu alleen in handen van het kabinet en de K.V.P. ligt. Wanneer in de Kamer andere partijen de kwestie „politiek" in de engere zin van het woord gaan behandelen, blijft het hoogspanning. Want dan de buiten parlementaire oppositie redelijke amen dementen1 op de geplande loonmatiging alleen maar gebruiken als aanleiding om op minder redelijke wijzigingen te gaan aandringen, desnoods ook met de drei ging en uitvoering van gevaarlijke sta kingen. Dan denken we nog maar niet aan de mogelijkheid, dat het zittende kabinet of een betekenisvolle groep daarin niet tot enige wijziging van standpunt bereid ls. In dat geval staat een politieke crisis voor de deur en zal op een kritiek mo ment de sociaal-economische politiek ge voerd moeten worden in een gezags- Hoe dan omstreeks mei balans eruit zal zien, is een zaak om nachtmerries van te krijgen. Een reden te meer om te hopen, dat het in. actie komen van de K.V.P. met succes be kroond worden zal. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De brief aan de NOS, waarin minister Klompé van CRM haar ontevredenheid uitsprak over het interview met drie ministers over de lonen in Ter Visie van afgelopen woensdag, heeft nogal wat veront waardiging gewekt. Het NOS-bestuur heeft de minister gisteren in een brief laten weten, dat het verbaasd is over de reactie van de regering en dat de uitzending heeft plaats gehad over eenkomstig de dagrvoor gemaakte spraken. De bonden van het hebben laten weten vaardbare zaak te achten, dat de mi nister zich de vrijheid permitteert kwalificaties te geven over NOS-me- dewerkers, die door de betrokkenen als uitermate grievend zijn ervaren. De bonden maken er ook bezwaar tegen, dat het kabinet kennelijk als represaillemaatregel zendtijd gaat da geworden, zo deelde de voorzitter van de NOS, de heer E. A. Schütten- helm, na afloop in een persconferentie et probleem, dat zich thans voor eigenlijk structureel van aard. irantwoordelijkheid voor een ramma ligt wat inhoud en i etreft bij de zendgemachtigde, crautwoordelijkheid voor een 1 ngsuitzending berust echter bi; r»en zoals nu gel ■oordelijkhcdcn in geval moet beslissen of ze haar bood schap over wil brengen in een pro gramma van NOS of omroepen of zelf vorm en inhoud wil bepalen van haar boodschap door,ze te laten verzorgen binnen de verantwoordelijkheid van een regeringsuitzending. Voorts is het NOS-bestuur de mening toegedaan, dat indien de regering in het kacjer van een NOS-uitzending optreedt, zij geen voorkeursbehande ling dient te krijgen, maar net als ieder ander persoon die genïterviwd wordt naar journalistieke maatstaven wordt behandeld. Naar aanleiding van de vorm en in houd van het tv-programma „Ter Vi sie" heeft het NOS-bestuur aan de raad van beheer verzocht een onder zoek in te stellen en zo spoedig moge lijk een schriftelijk rapport over zijn bevindingen uit te brengen. Het NOS- bestuur zal een en ander in een brief ter kennis van de minister brengen. Op de vraag of de minister-president het voornemen heeft om in het ver volg zich niet meer te laten intervie- NOS, de heer r Schüttenhelm, ets hekend is. H NOS-televisie. De NOS-voorzitter gaf toe, dat hij de uitzending had gezien en niet zo ge lukkig was over het feit, dat de inter viewer het betoog van de premier met zijn vragen had doorkruist. De pro gramma-commissaris, de heer J. W. Rengelink betoogde, dat de beoorde ling van de inhoud van een tv-pro gramma, een interne zaak is. Uiter aard kan men kritiek hebben op deze vorm en inhoud, maar deze dient in tern tussen programmaleiding en de medewerkers te worden besproken. In dit verband vond spreker het onjuist beide NOS- gen, dan leidt dit onh conflicten. Het NOS-bestuur is du: lijk acht zich via de medi; publiek te richten, zij van :t noodzak^- (Van onze muziekredactie) 's-Gravenhage gaat Ludwig van Beethoven herdenken, dit dank zij het persoonlijk initiatief van onze stadgenoot, de toonkunstenaar Cor Backers, die met het Holland Vocaal Ensemble; kinderkoor Cantate Domino; Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland; solisten Rina Cornélissens (sopraan), Marianne Klep (mezzo), Elisabeth Cooymans (alt), Henk Meyer (tenor) en Lieuwe Visser (bas, bariton), op donderdag 17 december in het Nederlands Congresgebouw een concert geeft, geheel aan diens oeuvre gewijd. Als inleiding heeft men een expositie georganiseerd, eveneens in het Congresgebouw, die zaterdagmiddag door dir. H. Arnold, ambassadeur van de Duitse Bondsrepubliek, onder ver heugende belangstelling is geopend. „Ludwig van Beethoven: Nederlander van afkomst, Duitser van geboorte, die een voornaam gedeelte van zijn leven in Oostenrijk doorbracht laten we hem beschouwen als een Europeer", aldus dr. H. Arnold. De tentoonstelling, klein maar fijn, heeft een bijzondere attractie door een collectie van niet minder dan vierenzestig penningen, die men or ziet uitgestald. Kostbaree specimina zijn het bepaald niet, allerminst artistieke hoogtepunten in de historie van de penningkunst. Doch we' interessant in die zin, dat men er duidelijk kan zien, hoe de romantiek met Beethovens gezicht heeft omgesprongen als met dat van Napoleon, met dat van Christus! Men zag Beethoven niet, men zag zichzelf en schiep Beethoven naar zijn beeld en gelijkenis Hoe zag hij er dan uit? Misschien het meest „reëel" is op deze tentoonstelling de reproduktie van het olieverfportret door Josef K Stieler in de jaren 1819 1820 gemaakt, men ziet er de componist, Teleac met cursisten op vakantie UTRECHT (A.N.P.) Teleac gaat voor het eerst vakantieuitstapjes or ganiseren voor cursisten. Deze nieuwig heid wordt geïntroduceerd in het kader van een tclevisiecursus Frans voor be ginners (20 lessen), die op 19 december begint en tot volgend jaar mei duurt. Aansluitend op de cursus organiseert Teleac een tiendaagse cursus in samen werking met de volkshogeschool Meridon, Centre Culrturel Franco- Neeriandais en de bond van Neder landse volksuniversiteiten. In Frankrijk zelf zal men dan praktijk kunnen op doen voor het volgen van een pro gramma, dat de cursisten in aanraking brengt met de Franse geschiedenis, cultuurmonumenten, keuken, filmkunst, schrijvers, kranten, zangers en be woners in het bijzonder van Parijs en omgeving. werkend aan zijn „Missa Solemnis". Een inleiding tot het Beethovenconcert: dat wil deze expositie zijn. Door Cor Backers voornoemd als een .uniek" con cert gekenschetst. Waarmee hij onge twijfeld bedoelde, dat men werken zal horen, die men zelden of nooit op de programma's aantreft. Nooit: „Derglorreiche Augenblick" (op. 136) voor sopraan-, mezzo-, tenor en bassolo, benevens voor kinderkoor, gemengd koor en orkest: première voor Nederland. in het Beethoven-Haus te Bonn mochten bekijken. Slechts enige ogenblikken hadden wc het in handen: lang genoeg echter om te constateren, dat de tekst dichter Aloys Weiszenbach niet bepaald een genie kan genoemd worden. Wat Beethoven niet verhinderde hierop een muziek te schrijven, die in haar beste de Negende herinnert. Zelden uitgevoerd: de „Meerèstille und Glückliche Fahrt" (op. 112) van 1822 da terend! Ook hiervan kan men de origi nele partituur in Bonn vinden: „In Musik gesetzt und dem Verfasser der Gedichte dem unsterblichen Goethe hochachtungsvoll gewid met von Ludwig van Beethoven", Dat staat op het titelblad te lezen. De „onsterfelijke Goethe" reageerde echter niet op deze niet geheel onbaatzuchtige vriendschapsbetuiging: hij zweeg in alle Wanneer men de recensent van de Leipziger Allgemeinen Musikalischer Zeitung mag geloven, heeft het werk ln zijn tijd een gunstige indruk ge maakt: hij prijst de wijze, waarop het orkest op schilderachtige, doch niet op dringerige wijze de natuur suggereert, „wo Malerei und Ausdruck in Eins zusammenfliesst. Und diese Ausführung nun ist eben so eigentümlich als deutlich, und dabey höchst anziéhend und an- muthig". Ziehier een greep uit het programma van het concert, waarop men Ludwig van Beethoven op niet alledaagse wijze gaat huldigen. (ADVERTENTIE) Als U bij de Kalorik Indola Friteu- se alleen denkt aan patat friet, kunt U beter naar de automatiek op de hoek gaan. Of natuurlijk snel de fri- teuse kopen en het gratis recepten boekje lezen. Hoe tl kroketten, appelflappen en oliebollen maakt. Of gefrituurde kip, vis en vlees. Mmml Natuurlijk komt het bij frituren aan op de juiste tempera tuur. Daarom heeft de Kalorik Indola frlteuse een thermostaat met allerlei standen voor allerlei gerech ten. Mislukken uitgesloten! Breng eens véél 1 méér afwisseling in de keuken l f 115,- 1 KALORIK f fl'ff n Al maakt u het leven lichter. In de Amsterdamse RAI is zaterdag een kattententoonstelling gehouden ondei de naam Félicat. Meer dan duizend poezen en katers stonden te kijk voor he\ publiek. De foto toont hoe men een „kat in de zak" kan kopen, in dit geva Er zijn ogenblikken in het leven, waarin alles lijkt te moeten meelopen: Zaterdagavond was zulks het geval. In de Prins WiUem-Alexander Zaal van het Nederlands Congresgebouw, waar Wil lem van Otterloo Guiseppe Verdi's Messa da Requiem (1874) presenteerde met het Residentie-Orkest met het Groot Om roepkoor van de NOS, met de sopraan Martina Arroyo, de alt Carol Smith, de tenor Alexander Young en de bas Marti Talvela Naar deze daad hadden alle partijen met spanning tegemoet gezien: degenen, die de verantwoordelijkheid voor de zaaiakoestiek op zich hadden genomen misschien wel in' de allereerste plaats. We «Jan ook duchtig geëxperimenteerd, monumentale vocale ensemble uit ïrsum: dat stond eerst achter op het podium. Tot ieders ongenoegen dur- we wel zeggen: ook van de NOS- technici. Het werd dus verplaatst naar voor, zodat de eerste violisten in een ietwat gedrongen positie kwamen te Doch één ding was duidelijk: de totale ank werd aanmerkelijk beter en ook de nagalm kreeg de gewenste duur: wat litvoering van zaterdag in een stikvolle zaal! bewees. Op het podium gedroeg men zich toen hoorbaar gemakkelijk: primair het solistenteam, dat, naar we vernamen, over de geboden akoestiek uiterst con tent waren. Wat ons daarin zo frappeer de? Dat de articulatie, de uitspraak van het woord, zo bijzonder duidelijk was. konden we dit in feite eigenlijk wel van het koor zeggen? Die vier solisten en dat bedoelen" we met die dag. waarop alles meeliep de eerste en tweede komend uit de USA. de derde uit Engeland, de vierde uit Finland elkander hiei n hechtere eenheid had men zich werkelijk niet kunnen wensen: hoe ie dit mogelijk! Doch, in hun samenspel hun individuele aard permanent bewarend, gehoord de kinderlijke ontroering, die de sopraan ons bood, de rijpheid kenmerkend voor het geluid Van de alt, de lyrische be wogenheid van de tenor, de donkere dramatiek, die de voordracht van de bas kenmerkte: vier uitgesproken persoonlijk heden. zoals meester Ver<ii zich die wenste. Met het voortreffelijk zingend kooi, met het voortreffelijk spelend orkest wat waren beide partijen terdege voor bereid! realiseerden zij een Requiem, dat in lengte van dagen de mensen, die het geluk hadden dit te mogen mee maken, nog jaren zal heugen. Die mensen, die waren niet maar ge woon luisteraars, passieve luisteraars, die, met min of meer genot, de dingen, die moesten komen, over zich heen laten gaan, ze waren een pairtij, die in dit spel medespeelde, In dit spel, waarin rechtvaardigheid en barmhartigheid zich doen gelden, in dit spel, waarin grote angst en nog groter vertrouwen met elkander vech ten, Ln dit spel, waarin elkeen, hetzij op het podium, hetzij in de zaal zittend, zich met zijn eigen persoonlijke problematiek voelde geconfronteerd. Met een spel „beter dan sermolne", om Marieke van Nimweghen te citeren, dat ieder, van wélke geestelijke structuur, van welke ideologie ook, rechtstreeks aan ging. Waarachtig, daar zijn ogenblikken dat alles meeloopt. Waarin een mens iets wordt toegeworpen, wat hij zich niet zou Üurven wensen: dat was zaterdag jongst leden het geval. naar kinderen", waarin de kindei worden geobserveerd in hun stre ven zelfstandig te worden. Ditmaal gaat het om Hansje. Zij is bijna twee jaar. Omdat zij nu goed kan lopen, is zij niet meer zo qp de steun van haar moeder aangewezen. Zij volgt haar moeder niet overal meer naar toe en zij gaat al veel haar eigen weg. Natuurlijk wil zij nog wel geholpen worden bij dingen die zij bekijken en daarbi verwoed be- alles wat zij herkent. De serie „Kijken Maandag NOS Ned. II: 19.04 i NEDERLAND II Memorandum van dokter 21.10 uur: Handel in Praag kinderen 22.5 The seventh key NEDERLAND I NOS: ontdekken 18.45 uur: De Woefs TELEAC: 23.00 uur: Modelbegrip NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De Woefs Den Haag vandaag 19.09 uur: Kunstsignalarlng KROt 19.36 nun Tommy Cooper 20.00 uur: Journaal 20.20 uur; Mod Squad 21.10 uur: Brandpunt special 21.55 uur: De klop op de deur 22.45 uur: v.'oord.V7.16. (S) Op "het' eerste "ehoorTVJcïas- sleke^muziek^ Horen en^ter^; ^30 Ju ls woui^'^'s'oo ^9°kF Gvïmia stle k'^ vocfr C e Hal: Jeugdprogramma. tlekVR7°20 7('s) Da' U m e t e e n° pi a at c h te foumT5fOO8.20UZ(S^' DagNmetVS'ee8nU plaatje genwijding^NOS: 9.00 Uitgebreide reportage voor schippers). U.S5 Buitenlands persover 16.09 Licht muziekprogramma. J6.30 Voor richt en mededelingen. 17.15 Jazzprogram ma. 17.55 Weegschaal. Ons bezwaar tegen dc publiciteit die het abortusvraagstuk via de t.v. krijgt is, dat wordt voorgesteld of er wezen lijk eigenlijk geen enkel vraagstuk is. Daarom juichten we het toe dat mgr. J. Bluyssen er zaterdag in de KRO- rubriek Epiloog over sprak. Hij deed dit van het r.-k. standpunt uit, maar fundeerde zijn oordeel vooral op het recht van het nog niet geboren, maar onmiskenbaar-levende kind. Factor, die steeds verdoezeld wordt. Voor het overige een t.v.-weekeinde dat nauwelijks om een terugblik vraagt. De Mounties waren bijde AVRO beter, noch slechter; dan in derwerp over het verband tussen t.v, series-naar-boeken en de verkoopcij fers van die boeken. In dit verbant kregen we de primeur van een stukjt „De kleine wereld", t.v.-bewerking vai Jan Mens' boek, waarvan de NCR! op eerste kerstdag de eerste afleve ring brengt. Kan best goed worden SIBBE (Gr.) Op zijn 83ste beginl opa Jac. hendriks uit Sibbe nog even aan een nieuw leven. Als hij wil kaï hun vorige shows. Brandpunt was van Brandpuntniveau, met een uitsteken de reportage rond het Baskenproces en een meesterlijke samenvatting van drie(!) vergaderingen van de christe lijke partijen. Brandpunt was het voorts oneens met „de brief" van Klompé. Dat zijn wij ook, maar als op de bewuste avond een Brandpuntteam actief had kun- NOS-journalistcn, dan zou de nood zaak van zo'n brief niet ter discussie Groningse nachtclub „Christopher c! Bremen". Vorige week bracht de pos! een brief met de uitnodiging: Wat* neer hij zin had om het Groningsi nachtleven wat op te fleuren, zo tus sen 10 tot 1 uur 's nachts, dan hoefd' hij maar te bellen of te «ehrljveu. Opa Hendriks houdt feet voorlopig no: even in beraad, want het is hen allemaal wat te veel geworden sind: bekend werd &at de oude baas o) hoge leeftijd begonnen is met orgel spelen en componeren. Naast 1de Gro Van de Corry B rokkenshow zagen we het slot. Goed vakwerk van Corry en een uitzonderlijk goed stuk pop pentheater uit Frankrijk. De KRO- serie „Tot de dood ons scheidt" wordt door sommige kijkers wel leuk gevon den,, anderen vinden het platte vuilbek kerij. Wij vinden de serie niet leuk. Gisteren: Panoramiek, gewijd aan Su riname. Aardig bewijs vaii hoe aan de hand van eigenlijk doodgewone „rod del" een levendig programma kan worden gemaakt over de radicale te genstellingen in dat land als men wn ik er wel eens over denken") reageenje ook de KRO op berichten over de muzikale opa. Dat heeft to' gevolf, dat hij morgenmiddag te ho ren is in het pauzeprogramma „van 1' tot 2". Hoe komt iemand op het idee om k rond zijn 80ste nog met een muziek- ^udie te beginnen? Want het lijk' niet eenvoudig wanneer je zo oud bent en bovendien nagenoeg blind Jac. Hendriks verklaarde: „Ik heb een paar jaar geleden een pianostemmei afgeluisterd, terwijl die met stemmen bezig was. Toen heb ik me dat gepin- gel eens aangehoord en het leek me wel wat. Die man heeft mijn handen Video, de NOS-rubriek voor eigen- gebruik zette alle bekende gegevens rond de Zwolse schoolkwestie op een rijtje, deed hetzelfde met het loonpau- pauzeconflict en de briefwisseling Klom- pé-NOS, maar had een geslaagd on- op een paar toetsen gezet, zodat er een melodietje van kwam. Dat vond ik zo leuk, dat ik dacht: „ik gn muziek leren spelen, zo maar voor de liefhebberij". Nou, ik kan het alle oude mensen aanraden, want het i-( fantastisch. Ik ben wel geen hele goe de, maar ik krijg er in ieder geval

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2