Koortsachtig overleg bij poging conflict in land te voorkomen TÏÏTïï Bomalarm op eerste zitting Moluks proces KVP ROEPT HULP IN VAN ENKELE WIJZE MANNEN MANTEL SPECIALIST MASSAAL PROTEST IN MONTSERRAT Wijziging maatregel geëist Gehelmde rust rond rechtszaal de grote specialist l'i liVA MANTELS is uiteraard de Vastberaden front van oppositie Drama tijdens uitzending van ijshockey Hoogspanning bij politie voor proces DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.232 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 uur Coronation Street; 20.20 uur Show Gerard Cox; 21.20 uur De gouddieven; 22.10 uur Ambonnees programma. Nederland II: 19.04 uur Kijken naar kinderen; 19.30 uur Zo vader zo zoon; 20.20 uur Memorandum van een dokter: 21.10 uur Handel in Praag; 22.10 uur Film „Waar is iedereen?". MAANDAG 14 DECEMBER 1970 AF EN TOE ZON De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Plaatselijk een bui maar ook enkele zonnige perioden. In de nacht en ochtend hier en daar mist- Overwegend matige wind tussen west en noord. Dezelfde temperaturen als vandaag erf iets parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP doet vertwijfelde pogingen om alsnog een compromis te berei ken bij de felomstreden loonmaatregelen; de vakcentrales overleggen vanavond met het seniorenconvent van de Tweede Kamer; de vervoèrsbonden laten het voor wat de staking morgen van het spoorwegpersoneel betreft, aankomen op een kort geding. Enkele wijze mannen, daartoe door de KVP aangezocht, doen alles om de crisis in de regering en in het land te bezweren. Intussen blijft de span ning rond de jongste loonmaatregelen van de Dit weekend is er tussen kabinets leden, politici, werkgevers en werkne mers intensief telefonisch overleg ge- 'ulatgd r.aa; aanleiding van-de nieuwe manoeuvre van het KVP-partijbestuur. waarvan de basis al in een nachtelijke bijeenkomst van vrijdag op zaterdag voorafgaand aan de partijraad in Breda werd gelegd. Dit overleg geschiedde on der de dreiging van een mogelijke kabi netscrisis, die zeker niet geheel uitge sloten moet worden geacht als binnen de regeringsfracties dinsdag onenigheid en verzet tegen de regeringsmaatregelen naar buiten komt. Premier De Jong en de ministers Ve- ringa en Klompé waren zaterdag getuige van de onrust in de KJP over de loon- affaire. Zij beluisterden het bemidde lingsvoorstel van de heer Van der Gun. j KVP-bestuurslid en NKV-bestuurder. en hoewel zij er geen commentaar op ga- j ven wijst veel erop, dat met de bemidde- i lingspoging door het kabinet wordt in- gestemd (Zie verder pag. 6. laatste kolom regering stijgen. Het ziet ernaar uit, dat het kabinet-De Jong morgen op zijn minst met enige wijzigingen moet komen rond bijv. de doorberekening van de 400 gulden extra per 1 januari in de C.A.O.'s. Wellicht dat een Kamermeerderheid zich dan akkoord zal ver klaren met de aangekondigde maatregelen. Hierop wijzen de opmerkingen met de A.R.- fractievoorzitter, mr. B. Biesheuvel, dat met de 400 gulden wel iets moet gebeuren. Mor gen zal hierover in de Tweede Kamer de be slissing vallen. (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG Het voorspel van het proces rond de 35 Zuidmoliikse jonge ren in Den Haag is uiterst rustig ge weest. De Haagse politie versterkt door rijkspolitie en marechaussee was in uiterste staat van paraatheid. Men ging na de ochtendspits over tot het afsluiten van een blok waarin het gebouw van de rechtbank ligt. Dat betekende een soepel verlopen van de verkeersstromen over de belangrijke Wassenaarseweg en de Jan van Nas- saustraat tot een half uur voor het begin van de belangrijke rechtszaak- Daarna toverden late kantoormensen de pasjes tevoorschijn die zij tevoren hadden ontvangen. Op de hoeken van het afgezette gebied hingen „trossen" geüniformeerde mannen, bewapend met nieuwe plas tic oproerhelruen. bamboeschilden en lange lat- Sommige politiemannen hadden karabijnen bij zich- Waar anders doodgewone personenauto's zijn geparkeerd, stonden nu blauwe, groene en witte manschappenbusjes. De „cadi" kortte het wachten met het verstrekken van koffie. De Haagse politie had honderden dranghekken geplaatst. Over het transport van de vier Zuidmolukse jongeren die andaag voor de recht bank verschenen, zweeg men in alle talen. Wel heerste er bij het Jeugd huis van Bewaring in Scheveningen aen koortsachtige drukte van in- en uitrijdende overvalwagens. Twee politiebusjes waarvan de bestuurders kennelijk door de spanning het niet zo best meer zagen, botsten tegen elkaar. De schade bleef beperkt lot wat koplampglas- Omstreeks 9 uur voerde de politie nog meer manschappen aan om het ge- (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Anderhalf uur nadat vanmorgen om hall tien in Den Haag het proces tegen de 35 Zuidmolukkers in verband met de bezetting van de Indonesische ambtswoning te Wassenaar was begonnen, moest de rechtszaal ontruimd worden wegens een bomalarm. Dit kwam om ongeveer 11.15 uur binnen in het gerechtsgebouw aan de Jan van Nassaustraat. De griffier ontving een telefonische melding, die hij onmiddellijk door een deurwaarder liet overbrengen aan de president van de rechtbank, professor mr. W. van Hattum. Deze ontving de mededeling juist op het moment dat hij de zitting voor enige tijd wilde schorsen. Hij gelastte de onmiddellijke onruiming van de zaal. Alle aanwezigen werden naar de voorste vertrekken van het gerechtsgebouw gedirigeerd. Tijdelijke onderbreking van verhoor Onder zwaar politiegeleide werden j de vier eerste Zuidmolukse ver dachten vanmorgen naar het ge rechtsgebouw overgebracht. Het gerechtsgebouw aan de Jan van Nassaustraat in Den Haag wordt streng door de politie bewaakt tijdens de zitting tegen vijfendertig Zuidmolukse verdachten. Baskenproces rechtsgebouw Ook de Haagse hoofd commissaris, dr. C. N. Peijster, ver scheen. Om kwart over 9 arriveerde bij de achteringang van het gebouw een konvooi van acht motorrijders van de Haagse politie, en twee volle manschappenwagens, waartussen een busje met de vier* Zuidmolukkers, Het busje was van het type dat altijd voor het vervoer van gedetineerden wordt gebruikt. In de Nassau Ouwerkerk- straat gelegen achter de rechtbank stonden op dat moment niet min der dan zeven politievoertuigen. Tot de aanvang van de rechtszitting ver liep alles zonder problemen- Direct na de ontruiming van de rechts zaal werd het achterste gedeelte van het gebouw grondig doorzocht. Proffessor mr. W. C. F. C. van Hattum had om precies half tien vanmorgen de zitting tegen de 35 verdachten geopend. Hij deed dit door namens de rechtbank zijn deelneming uit te spreken met vrouw en kinderen van de bij de bezetting van de Indonesische ambtswoning omgeko men Wassenaarse hoofdagent van politie J. Moolenaar. De rechtszaal was geheel bezet door rond 90 personen, waaronder 30 journalisten en tekenaars. Voorts waren in de rechts zaal aanwezig enkele familieleden van verdachten en vertegenwoordigers van Zuidmolukse organisaties in Nederland. Na de openingswoorden van professor mr. Van Hattum werd de eerste van de vier verdachten, die vandaag gehoord zullen worden, de 46-jarige Paul Karei Th. voor hem en de rechtere mr. A. Berk hout, mr. J. J. de Groot en mr. N. P. B. Bakker geleid. Deze verdachte wordt er van beschuldigd met nog een andere Zuidmolukker die eveneens vandaag ge hoord zal worden, de voorbereidingen voor de bezetting van de Indonesische ambtswoning te hebben getroffen. Voor i de rechtercommissaris heeft verdachte reeds in grote lijnen een bekentenis I afgelegd. Hij zei vandaag hier te staan „als vrijheidsstrijder". Een minutieus onderzoek van een half j uur over de daken van het gebouwen- complex van de rechtbank door de be wakingsdienst van de rijkspolitie, leverde geen enkel resultaat op, zodat de rechts zaal weer in gebruik kon worden geno men en de behandeling van de zaak her- Onder de belangstellenden, die in de rechtszaal het verloop van het proces volgen, bevinden zich o.m. ds. S. Metiary, de voorzitter van de Zuidmolukse organi satie Badan Pereatuan, cn mevrouw Sou- mokil, de weduwe van wijlen mr. dr. Chris Soumokil, de eerste president van de Zuidmolukse Republiek. (Van c •espondent) plechtigheid bij op de academie voqr de gewapende politie. De pauselijke nuntius in Madrid heeft een beroep gedaan 'op E.T.A., de Baskische nationalistenorgani satie, die de Westduitse consul Beihl heeft ontvoerd en hem als gijzelaar vast houdt, zijn leven te sparen. Van de consul of van zijn ontvoerders is nog steeds niets rechtstreeks MADRID. Driehonderd Spanjaar den, die internationale bekendheid ge nieten in de wereld van de kunst, hebben zich dit weekeinde opgesloten in het bergklooster van Montserrat. Zy deden dit uit protest tegen het proees van de zestien Baskische nationalisten in Burgos. Onder de kunstenaars bevinden zich de schilders Juan Miro, die het klooster inmiddels alweer verlaten heeft, en Tapies. De abt van het Benedictijner klooster, dat op ongeveei 45 km van Barcelona ligt, is eveneens een uitge sproken criticus van het Francoregime. Het vonnis over de Baskische nationa listen wordt nu niet vóór dinsdag of woensdag verwacht. De gebeurtenissen van de afgelopen week hebben aange toond, dat, zelfs als er slechts één dood vonnis wordt uitgesproken, de reactie over heel Spanje haast zeker geweld dadig zal zijn. De gehele Spaanse, oppo sitie, van communisten tot liberale katho lieken, heeft een vastberaden front ge vormd. Afgelopen zaterdag woonde de Spaanse vice-president, admiraal Luis Carrero Blanco, begeleid door vijf ministers, een VANCOUVER (Reuter) De vader van een Canadese ijshockeyspeler is zaterdagavond doodgeschoten, toen hij gewapenderhand kwam protesteren te gen het feit, dat een televisiestation niet een yshockeywedstrijd had uitgezonden, waarin zijn zoon speelde. Volgens de politie was de 59-jarige Roy Edward Spencer naar de tv-studio Ipprince George in Brits-Columbia ge komen om te protesteren tegen de pro grammakeuze Hij was gewapend met een pistool, waarmee hij het personeel dwong de uitzending te staken. Toen de politie kwam, schoot hij ten agent in een been. Bij het verlaten van dc studio werd hij door een andere agent dodelijk in de borst getroffen. (Vaal een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vanmorgen werden In Den Haag acht Molukkers uit het Oosten van het land gesignaleerd die verklaar den dat er vanmiddag ongeveer duizend man naar het gerechtsgebouw Jan van Nassaustraat zouden kom^n om te demonstreren. Dit zou omstreeks half drie gebeuren. Intussen werkt het politieapparaat onder hoogspanning. Op het hoofdbureau van de Haagse politie heeft men een videorecorder centrale ingericht, die aldus een woordvoerder gedurende de vijf dagen (en nachten) tijdens het proces op voUe „oorlogssterkte" zal werken. Bovendien is in verband met de mogelijke arres taties door de politie voldoende cel ruimte in het hoofdbureau vrijhehouden. In de buurt van het gerechtsgebouw blijken rijkelijk veel voorzieningen voor opvang- en afluisterapparatuur te zijn getroffen. Op de Wassenaarseweg staat een PTT-busje waarin constant aan de knoppen wordt gedraaid. De PTT werkt in opdracht van de politie. Alle raampjes zijn afgesloten, zodat iedere belangstel ling wordt geweerd. Het geheimzinnige telefoontje. Die raadsels weten wat. Gisteren, een geheimzinnig telefoontje. Wij erheen. In een achterkamertje achter een achterafwinkeltje in een achteraf gelegen buurtje een wat achtergebleven mannetje. „Nou heb ik een raadsel", mompelde hij. „Daar komt u nooit achter". „Nu", zeiden wij snedig. „Daar komen we anders niet vóór". „Het is nog van Haroen Al Raschid", zei het mannetje. „Als iemand het antwoord niet wist, liet hij 'm meteen zijn kop afhakken. Noteert u maar"i Het is niet oost en het is niet west, De combinatie is niet best. U had het zeker niet verwacht: Maar zeven plus één is ook hier acht. Het mag ook eenenveertig wezen. Dat ligt aan uw manier van lezen. Zeg het snel nu en in draf, Anders gaat uw kop d'r af. (sj®aoj s^jaaa ap ua aH^aavrtaaag pao9 ^oq) •uafHaMp uaAaz ap ua eqeg tjv jpiooA^uy Die goede oude sprookjes van duizend en één nachtNou ja, het mocht wat. De krant vertelt ze van duizend en één dag. Gun uw lijfblad ook aan een ander. Als u ons deze maand een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u gratis een grote zakagenda 1971 met fraaie kunst lederen omslag. De zangeres Nancy Sinatra, de oudste dochter van Frank Sinatra, is zaterdag getrouwd met de producent-choreograaf Hugh Lambert. Ongeveer 150 gasten woonden de plechtigheid bijSinatra, die zijn vijfenvijftigste verjaardag vierde, gaf later thuis een receptie voor ongeveer tweehonderd gasten. Beiden trouwden voor de tweede maal. Nancy is dertig en Lambert veertig jaar. Nancy is in 1965 gescheiden van de zanger Tommy Sands. Vader Frank leidde zijn dochter de kerk binnen. Leidse Courant. Antwoordnummer 849. Leiden. Als nieuwe abonnee van de Leidse Cour sint heb ik voor u genoteerd: Naam: Woonplaats: Straatnaam: Ingaande: Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijn: Naar dit adres kunt u de mij toegezegde zakagenda 1971 zenden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1